De Perzische oliekwestie Carnaval der oplichters Aanval op Nederl. detachement aa&n. ssa. 3 1 *L Regen en modder in Korea Perzië niet bereid met Engeland De spanning neemt toe. te onderhandelen. Nederlanders voor ruim een millioen benadeeld. BRITSE GARNIZOENEN STAAN PARAAT. Functionarissen van de Anglo-Iranian Oil Compa ny zullen weigeren gehoor te geven aan orders van de Perzische regering, zoals door de Perzische Olie- commissie is verzocht, zo is gisteren van gezagheb bende zijde vernomen. De Anglo-Iranian zou ook weigeren het Perzische verzoek om alle verloven aan Britse employé's te annuleren, in te willigen. WEERS VER W ACHTIN G HOOGWATER. Op 26 Juni komt voor de arrondissements-recht- bank te Den Haag een zaak voor, waarbij Neder landers voor ruim een millioen gulden zijn 0Pëekcht. Het was de Haagse politie in het najaar van 1950 opgevallen, dat een aantal louche figuren in dure bars hier ter stede grote verteringen maakte, waarbij por tiers fooien van ƒ100 kregen en waarbij werd voor gereden in dure auto's. Daar er geen aangiften van diefstallen werden gedaan, kon de recherche voor lopig niet constateern, dat het geld op misdadige wijze was verkregen. Degenen, die goede sier maak ten, zeiden veel geld te verdienen met een ingewik keld systeem van Engelse voetbalpools. De le luitenant W. W. Dussel schrijft uit Korea: Een nieuwe slag heeft ons getroffen, een slag, die twee en vijftig van onze mannen tijdelijk of voor altijd heeft uitgeschakeld. Ons offensief kwam. Dat gaf de jongens moed en kracht. Ze leefden op ais een plant, die men vers water geeft. Eindelijk eens het initiatief in onze handen! Vergeten was de ellende, vergeten de diepe vermoeidheid. Naar net Noorden? Als het moest, vooruit dan maar 21.04 21.04 21.04 23.56 0.08 onder 9.06 10.32 11.54 AGENDA Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nét 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent ZATERDAG 23 JUNI 1951. 7e Jaargang No. 1762. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cenff iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.minimum pet advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adred Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uui geveer 3000. Er bevinden zich echter nog slechts 150 Britse vrouwen en kinderen in dit ge bied. Premier Mossadecq heeft gis teren een brief over de overne ming van de olie-industrie aan de Britse ambassade geretour neerd met de mededeling, dat het geen aangelegenheid is van de ambassade. De brief was een copie van een brief van de „Anglo-Iraina" aan de Perzische minister van finan ciën, waarin gezegd wordt, dat de huidige Perzische politiek moge lijk zal leiden tot massa-ontsla gen van Britse employé's en tot een volledige sluiting van de raf finaderij bij Abadan. De 91 leden van de in totaal 136 leden tellende Perzische Madjlis (Tweede Kamer), die op de ver gadering van Donderdag aan wezig waren, hebben eenstemmig het vertrouwensvotum gegeven aan minister-president Mossadeq voor zijn optreden inzake de olie kwestie. Volgens betrouwbare, te Bas rah ontvangen inlichtingen, heb ben Britse tankschepen en an dere door Engeland gecharterde, tankschepen de opdracht ontvan gen van Vrijdag 13 uur af niet meer de haven van Abadan aan te doen. Basrah ligt in Irak. De grote Amerikaanse olie; maatschappijen buiten Perzië zullen de Perzische regering geen hulp bieden om de genationali seerde olievelden te bewerken, indien de Britse autoriteiten ver dreven worden, aldus hebben functionarissen dezer maatschap pijen aan de pers meegedeeld. De maatschappijen hebben het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken een desbetref fende mededeling toen toekomen De Engelse minister van Bui tenlandse Zaken Morrison heeft in de loop van het debat in het Lagerhuis verklaarde, dat de regering geen ontruiming wenst De algemene bedrijfsleider van de Anglo-Iranian, Eric Dra ke, heeft te Abadan een onder houd van slechts één minuut met de drie leden tellende Perzische voorlopige directie, gehad. Drake had om een onderhoud verzocht om het besluit van de Perzische ministerraad te bespre- kon» De berichten doen de vrees in Engeland stijgen, dat de toestand zodanig wordt dat men niet an ders kan doen dan het Britse per soneel evacueren. De Britse po litiek is er op gericht, het werk tot dat tijdstip zo efficient moge lijk in de raff inademen voort gang te doen vinden. Britse troepen in Sucz-kanaal- zóne paraat. Het hoofd van de voorlichtings dienst van de Britse landstrijd krachten in het Midden-Oosten kolonel J. F. Carroll, heeft Vrij dag te Fayid verklaard, dat de Britse garnizoenen in de zöne van het Suez-kanaal met het oog op een eventuele noodtoestand in het Midden-Oosten worden gereedge- houden. Versterkingen, waaronder het 17e regiment artillerie, zijn in dit uitgestrekte reservoir van man nen en materiaal in de woestijn ondergebracht. Er heerst aanzienlijke activiteit in de kampen, depots en luchtba- ses in de gehele kanaalzone. Het verlof van leger- en luchtmacht- personeel is niet officieel inge trokken, doch maar weinig man nen zijn vrij van dienst. Strijdkrachten van de R.A.F. te Hab Aniyah hebben bevel ge kregen zich gereed te houden voor de bescherming van Britse levens en eigendommen in Per zië, indien zij daartoe opgeroe pen worden. Het Britse transportschip De vonshire heeft troepenverster kingen voor de Suez-kanaalzone, waaronder 'n volledig regiment, te Port Said aan land gezet. Ook een ander transportschip, de Ëm pire Bride, is met troepen voor Singapore te Port Said aange komen. van medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Vrjj koel. Half tot zwaar bewolkt met enkele buien, hier en daar met onweer. Aanvankelijk verander lijke wind, later meest matige wind hoofdzakelijk tussen West en Noord. Vrij koel. ZATERDAG 23 JUNI. Rede van Morrison. Engeland betwist Perzië niet het recht, souvereine rechten uit te oefenen, waartoe zij inder daad het recht heeft, aldus Mor rison. „De actie, die de Perzische minister-president tegen de maatschappij schijnt te willen voeren, is echter niet de wettige uitoefening van die rechten. Het is geen nationalisatie, het is onteigening". Wij blijven bereid, alle punten vriendschappelijk te bespreken," aldus Morrison, die geen aanwijzing zag, dat de Perzische minster-president be reid was een andere koers te nemen. Morrison noemde Mossa deq „niet een linkse socialist of iets dergelijks, doch een reaction- nair. Hij behoort tot een welge stelde klasse, die door de wer kende bevolking van dat land in stand wordt gehouden. De re gering, die werd verondersteld van de inkomsten der oliemaat schappij de sociale ontwikkeling van het land te financieren, heeft dit niet gedaan, doch het geld voor andere doeleinden besteed." Volgens Morrison hadden leden de hogere klassen aan de werkende klasse voorgehouden de buitenlander te haten." Het kan best zijn, dat Mossadeq wind heeft gezaaid en een communis tische storm zal oogsten," zo voegde Morrison hieraan toe. Toen Morrison begon te zeggen, dat de conservatieve bladen „de gebruikelijke militairistische en oude imperialistische verklarin gen hadden afgelegd en dat men twee oorlogen wilde beginnen, de ene in Perziëging de rest van zijn woorden verloren in kreten van protest van de zijde der conservatieven. Eén hunner, majoor Edward Legge Bourke, wierp een geld stuk over de vloer. De voorzitter (beval hem de Kamer te verlaten. Bij zijn vertrek verklaarde de majoor, dat hij het geldstuk had neergeworpen om Morrison er toe te-jsrengen „het over een an dere ïïoeg te gooien." Volgens Morrison steunt de Amerikaanse regering de koers, die de Engelse regering volgt. De Verenigde Staten zijn er op gesteld, dat elke mogelijkheid van een vreedzame regeling wordt onderzocht en dat niet overhaast tot militair machts vertoon wordt overgegaan, doch zij aanvaarden de zienswijze, dat Engeland het recht heeft stappen- te ondernemen om de levens van Britse onderdanen te bescher men, zo besloot Morrison. Britse Olie-commissie op Schiphol. De uit 15 leden bestaande mis sie van de Anglo-Iranian OilCy, die in Perzië heeft getracht te onderhandelen met de Iraanse regering over de voorgenomen nationalisatie van de maatschap pij, is gisteren op doorreis naar Londen op Schiphol geland. De leider van de missie, de heer R. Jackson, deelde aan een A.N. P.-verslaggever o.a. mede: „In feite hebben we niet onderhan deld. We hebben een half uur met de heren aan tafel gezeten. Ze schenen vermoeid en waren kennelijk vooraf reeds besloten niet te onderhandelen. Ze zeiden géén voorstellen te kunnen over wegen, die niet strookten met de letter van de nationalisatiewet. Deze wet is door ons nooit er kend. Wél waren wij bereid over de vorm van de nationalisatie te spreken. Het is mijn vaste overtuiging, zo zeide de heer Jackson, dat elke kans op een vergelijk of op on derhandelingen volledig is uitge sloten, zolang deze regering van Massadeq aan het bewind blijft. Zij is bezig haar land volkomen te ruïneren. Onze voorstellen hielden toch in, dat Perzië een financieel wel varend land zou worden." Over de onlusten zeide de heer Jackson: „Deze zijn natuurlijk ernstig. Tot nu toe hefbben ze nog geen uitgesproken gevaar lijk karakter gedragen. Wat hieruit in de toekomst zal voort vloeien, is niet te voorzien. Britse persstemmen. De (conserv.) „Daily Mail" iSchrijft o.m.: „Toen de Britse socialistische regering zo'n haast aan de dag legde Brits-Indië bui ten het Britse rijk te werken, heeft zij daarmede het gehele machtsevenwicht in het Oosten blijvend in ons nadeel veranderd. Zij vernietigde hiermede het prachtigste instrument, waar over wij in dat geweldig gebied beschikten, n.l. het Indische Telkens en telkens weer hebben wij gewaarschuwd voor de gevol gen van dit overijlde en kort zichtige optreden en thans zien wij de vruchten van deze dwaze handelwijze in Perzië. Indien het Indische leger nog had bestaan, zouden de Perzische stokebran den zich wel hebben gewacht zo hoog van de toren te blazen. Doch wij moeten eerlijk zijn tegenover de socialisten en con stateren, dat zij hun afbraak pogingen niet slechts op 't Brit se wereldrijk hebben toegepast. De Britse socialisten vonden het óók nodig hun aandacht aan Indonesië te schenken. Tezamen met de Amerikanen hebben zij de Nederlanders weten te overtuigen, dat het maar beter was daar weg te trekken, En thans zendt Indonesië oor logsmateriaal naar het commu nistische China Nederlandse technici, vóór de oorlog werkzaam in het toen malige Nederlands Oost-Indië, zijn thans werkloos. Zou het waarschijnlijk zijn, dat zij uit loutere toegenegenheid voor de Britse regering alle uitnodigin gen van dr Mossadeq zullen wei geren?" aldus de „DailyMail." De „Daily Telegraph" waar schuwt voor de mogelijkheid dat de pro-communistische Toedeh- partij thans in Perzië een greep naar de macht zal doen. „Dit zou betekenen, dat de Perzische Golf onder Russische controle komt. De regering moet optre den om de Britse belangen in Perzië te verdedigen," aldus dit blad. Rotterdams zakenman In October 1950 kwam een Am sterdamse zakenvrouw vertellen, dat zij aan de 34-jarige P. F. J. van N voor 40.000 aan textiel had ge leverd dat naar het zeggen van N„ duur in Duitsland zou worden ver kocht Ondanks de vele beloften had N. de textiel nimmer betaald. Toen de recherche de naam van Haagse dame misleid, Bii een huiszoeking bij R. trof de politie verschillende papieren aan, die haar argwaan wekten. Zo had R briefformulieren met een ge drukt hoofd van een Franse onder neming. R. had op een - briefformulieren van deze nier ter stede betreurt het nog steeds aan de 30- jarige G. S. een bedrag van tien duizend gulden voor een transactie te hebben gegeven. Een bankier werd voor duizend gulden opge licht door de 36-jarige A. V. B. Deze deed zich voor als oorlogs; slachtoffer en liep op krukken. Hij vertelde aan de bankier duizend gulden nodig te hebben om zich door een specialist in Duitsland te laten behandelen. De aangehoude nen beroepen er zich op, indertijd Illegaal te hebben gewerkt, man- hun zaken bleken van dien aa: dat zij in het dossier van de P.R.A. terecht zijn gekomen. Laatstgenoemde V. B. heeft na minder dan honderdduizend gulden er door gejaagd. In totaal zijn 19 personen gearresteerd. 14 bevin den zich in voorlopige hechtenis. Bij hun oplichterspractijken be dienden de heren zich veelvuldig van de telefoon, waarbij zij zich voorstelden als arts, ambtenaar van sociale zaken, notaris enz, Een zakenman werd door een hunner opgebeld en toen hij de hoorn op- hij met „generaal v^riifendemanaekten6 - hoorte®, Taken ^eenWfef aan I KraïsAe doen te hebben" die hem ging SduiezendCgeleePnde guldens. I ^urde 32-'jari|e w7 J?ÏEI den wilde verstrekken, iienuuizci V.JB 29- Rntterdams zakenn N. en „zijn compagnons te bae,en *meerd»" üuitsiana m u I dai£e uit Den Haag, die door de ZiChZe-eghTdreeV32-ian|e V* j" H. nog in jarige J. B. en^27-jarige L R., 1 neS hadden de zakenvrouw als relatie 1 zaken met hem te gaan doe dezer Heden begonnen als zo- vrienden als noodlijdende kunstenaars de mensen in artistiek opzicht waar deloze rommel aan. Zo leerden zij hun toekomstige slachtoffers ken nen. In de beginperiode waren de be dragen, waarvoor zij oplichtten, niet hoger dan honderd gulden. Van de opbrengst schaften zij zich later dure auto's en goede kleren aan, waarmee zij b(j hun slacht offers een uitstekende indruk wek ten. Door het in beslag nemen van de auto's heeft de politie nog iets kunnen redden van de meer dan een millioen gulden, waarvoor di verse Nederlanders werden opge licht. Volgens de politie betrof het hier geen complot of een oplichters- bende, die door een of meer figuren werd geleid. Integendeel, hier dient volgens de politie gesproken te worden van een coöperatieve sa- Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.37 5.12 5.52 6.02 ZONDAG 24 JUNI. v.m. 5.31 6.06 6.46 6.56 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden n.m. 4.56 5.31 6.11 6.21 n.m. 5.51 6.26 7.06 7.16 5^6 ZON- EJN ZON op i.iNSTANDEN. MAAN onder op Juni. 23 4.20 24 4.20 25 4.20 Motie van Britse con servatieven. Zes conservatieven hebben mee gedeeld, een motie te zullen in dienen in het Lagerhuis, die er bij de regering op zal aandrin gen, maatregelen te nemen ter bescherming van Britse levens en installaties in Perzië. Evacuatiebevel aan Britse vrouwèn en kinderen. De vrouwen en kinderen van leden van de Britse staf in de Perzische olievelden hebben be vel gekregen te pakken en zich te verzamelen op het hoofdkwar tier van de BritsIraanse olie maatschappij te Abadan, aldus deelde een woordvoerder van de maatschappij Vrijdag te Londen mee. Dit bevel geldt niet voor de Britse employé's zelf. Hun is op gedragen hun werkzaamheden voort te zetten en de ontwikke ling der gebeurtenissen af te wachten. Het aantal employé's der maat schappij te Abadan bedraagt on- We gingen, langzaam en voor zichtig, een paar mijl per dag. Er was zelfs een schema vastgesteld: om beurten het voorste bataljon vormen, de anderen achter of het zijterrein zuiveren. Na een paar dagen van „kleine rukjes" kwam er een andere ctag: zes en twintig kilometer lopen. Geen wagens, geen rust en geen vervoer voor de zware wapens. Meesjouwen wat je maar kunt. We overschreden die dag de 38ste breedtegraad. Iedereen was blij. dat we er 's avonds waren. „Er", dat was: zo maar ergens langs de weg. Links en rechts gin gen we liggen. De compagnieën de tjotten op, natuurlijk! Nog even naar boven, een paar honderd meter hoog ter bescherming van de rest beneden. De volgende morgen was het vreemd stil op de weg. Er kwam geen wagen langs. En waar bleef het eten? Er kwam niets. Er kon ook niets komen, want er waren twee wegversperringen, eentje voor en eentje achter ons. En het regende dat het goot. In de loop van de dag zijn de ver sperringen opgeruimd. Ze waren opgeworpen door achtergebleven Noord-Koreaanse troepen, die de algemene terugtocht van de Chine zen hadden gedekt en opdracht hadden gekregen ons zoveel moge lijk schade te berokkenen. Tegen de avond gingen we „moven", in alle nattigheid, in alle modderigheid en in alle trooste loosheid, waarin een troep maar kan verkeren na twaalf uur ach tereen in de regen te hebben ge zeten, gestaan of gelegen. DOOR DE MODDER. Ik heb van mijn leven zo'n weg nog niet gezien. Het was geen weg, het was een modderlint, een frontweg zoals we nog nooit heb ben meegemaakt. Jeeps en trucks reden niet, maar dreven. Wild gier den de wielen en hoog spatte het vuil op bij hun pogingen om verder te komen. Infanteristen zakten tot ver over hun enkels weg in de pap en ijjn- werkers zwoegden met zware rol len telefoondraad tussen dit alles door. Daarbij vielen links en rechts artilleriegranaten op nauwelijks honderd meter afstand met ge dempte knallen in de moeras ge worden sawah's. De lucht was grijs en dicht en de bergtoppen rondom waren nauwelijks of hele maal niet zichtbaar. En de regen bleef maar vallen. Onder die omstandigheden moes ten we onze posities innemen. Geen uitzicht en geen vliegtuigsteun. En we waren laat, erg laat, want toen de laatste mannen op de tjot zaten, was het donker. De eerste granaat viel 's avonds om een uur of negen, midden tus sen een paar jeeps. Er waren een stuk of zeven gewonden, die we op visten uit de modder. Ze werden naar de ziekentent gebracht. Het viel gelukkig nogal inee. We gin gen met gemengde gevoelen-s zitten of liggen op een kletsnat zeil of op de zacht-natte grond. Niemand voelde zich veilig. Iedereen dacht er het zijne van, maar een soort in stinct zei ons, dat er iets ging ge beuren. ZESHONDERD MAN OP EEN PUNT. De vijand kwam. Het was een door ons oprukken ingesloten ba taljon Noord-Koreanen Ze kwa men om vijf uur in de morgen tegen de tjot op ze vielen aan op de scheidingslijn van twee compag nieën. Een kat in nood doet rare sprongen. Het vijandelijk bataljon had opdracht door te breken en dan het belangrijke kruispunt van wegen nabij Inje. misschien een halve mijl achter ons te bezetten. Zo vielen meer dan zeshonderd man aan op één punt. Zeshonderd verwoede Noord-Koreanen en wat Chinezen, vechtend voor hun leven, dat misschien gered zou zijn als ze wisten uit te breken. Er werd fel gevochten. Onze doodvermoeide Nederlandse soldaten vochten voor hun leven en voor dat van de an deren, die achter hen lagen. We hadden een compagnie in reserve. Dat konden we nu eindelijk doen, door de aanvulling uit Holland. De compagnie kwam te hulp, net op tijd, want de vijand was al doorge broken. Er waren gevechten van man tegen man, de bajonet was wederom op het geweerieder een werd naar boven gestuur, tot zelfs de koks toe. De vijand werd teruggedreven. Wij slaagden er in het gat te dich ten, gelijk de bres in een dijk, waar het water woest doorheen stroomt. Vraag niet na hoeveel inspan ning en met hoeveel offers. De andere kant had zware verliezen. Tweehonderd vijftig tot driehon derd. Aan onze zijde vielen er de heren die gescheiden was van dl 29-jarige F. M. T, .had zijn vroe gere echtgenote bij het spelletje ln Genoemde T. trad op als secre taresse en voerde in vlot Du its be sprekingen over de textielaffaire. Zii kreeg voor haar diensten een geldelijke beloning, doch wist niet, wat er eigenlijk aan de T'i was. Toen de recherche met de jurist ging praten, die als referentie was opgegeven, liet deze doorscheme- len. dat zijn cliënten ook nog op ander terrein actief waren. H j be kende hun enige duizenden guldens te hebben gegeven om m Rozen- daal ongeregistreerde effecten op te kopen. Een vriend van hem had de heren daarvoor tienduizend gul den ter hand gesteld, welk bedraj hii notabene van een kennis nat geleend. In Rozendaal had de ju rist met zijn vriend in een cafe be sprekingen gevoerd met de verko per van deze effecten. Hoe dez< verkoper heette was hun met be. kend, maar het was een man met mooie lichtbruine ogen, in wie zij een onbegrensd vertrouwen koes terden. Toen de politie dit alles gehoord had, hield zij de textiel handelaars aan. Ook werd aange houden de 40-jarige J. G., die de textiel van de Amsterdamse zaken vrouw aan Haagse ondernemingen had verkocht. G. beweerde tegen over de politie in de mening te heb ben verkeerd, dat het een eerlijke zaak was, maar bii zijn verhoor viel het de rechercheurs op, dat hij voortdurend met zijn lichtbruine ogen zat te knipperen. Dit bracht hen op het idee deze man te con fronteren met de jurist en zijn vriend, waarbij bleek, dat G. de verkoper van de effecten was. Tegelijkertijd ensceneerde het 4- tal een verkoop van een grote par tij porcelein, waarbij zij een zaken man in Leidsendam tienduizend gulden lichter maakten. De Leid- sendammer, die vooruit moest be talen, verklaarde tegenover de po litie, geen argwaan te hebben ge koesterd, daar hij contact had ge had met de Belgische verkoper, een zekere heer Marlin. Spoedig bleek het, dat deze Marlin nie mand anders was geweest dan de aangehouden B„ die bij dit onder houd een grote hoornen bril had opgezet en zijn haren „op zijn Bels" had gekamd. Het geld verdeelden de heren en gebruikten het tot het scheppen van meer levensvreugde. Om alle moeilijkheden te voorko men hielden zij elkaar op de hoog te van hun oplichterijen. heren voor tweehonderd a driehon derdduizend gulden is opgelicht. Men had deze dame verteld, dat wanneer zij het geld in hun on dernemingen stak, zij een buiten gewone rente zou maken. Toen de politie bij deze dame ging praten, vertelde zij vijfduizend gulden te hebben liggen, die zij die dag aan H ter hand zou stellen. H. had zich bij haar gepresenteerd als een zekere Derksen van Waayen. In de val gelopen In de middag van die dag, toen H bij de dame kwam om het geld te' halen, hadden zich rechercheurs verdekt opgesteld. Volgens deze politiemannen beschikte H. over zulk een vlotte en fluwelen tong, dat zii zich niet verwonderden, dat hij het vertrouwen van de mensen worden var wist te winnen. Toen H. het geld menwerking, in handen had, kwamen de rechercheurs te voorschijn en gre pen hem in de kraag. H. was ech ter met een auto gekomen en toen de rechercheurs naar buiten tra den was de auto verdwenen. Men vermoedde, dat de bestuur der van de auto, een zekere H. H. L. M., ook wel iets met de affaire te maken zou hebben. M. had in middels de benen genomen naar Parijs en toen hij door geldgebrek terugkeerde, werd hij aangehou den M had ook eens een bezoek gebracht aan de oude dame, die onder de oplichters bekend stond als iemand, die wel afschoof. Hij had haar toen een verhaal opgedist over een fabriek van schenkkur- ken en had bjj dit onderhoud de bedrijfsleider van deze fabriek, die louter in zijn fantasie bestond, een zekere N. F. de V., meegebracht. PRINSES WILHELMEN A IN NOORWEGEN AANGEKOMEN. Volgens mededeling van paleis Soestdijk is Prinses Wilhelmina, die gisteren per vliegtuig van Soesterberg is vertrokken, in Noorwegen aangekomen, waar zij een korte vacantie zal door brengen. Zij legde de reis al in de regerings-dakota bestuurd door majoor Sonderman, die Donderdag in Luxemburg een kleine motorstoring had, waarop Koningin Juliana en Prins Bern- hard met een K.L. M.-vliegtuig naar ons land terugkeerden, medegedeeld door het K.N. M. I. te De Bilt, geldig van Zaterdag- 175.000 guldenI ochtend tot Zaterdagavond. bovengenoemde H. had de j veertien. Niet veel in verhouding tot de zwaarte van het gevecht, maar altijd te veel. In de regen, die nog immer stroomde, hebben we ze geborgen. Eén voor één hebben we ze naar beneden gedragen naar de zieken tent. Veertien Nederlanders en drie Koreanen. Zeven en twintig gewonden gelukkig niet levens gevaarlijk. NIEUWE AANVAL. Het einde was er nog niet. De volgende nacht zijn ze opnieuw ge komen, nu minder in aantal door de slagen, die wij hen hadden toe gebracht. We konden bijna niet geloven, dat de vijand een poging zou doen op dezelfde plaats, maar we waren I waakzaam. Ze beslopen opnieuw de helling van onze heuvels in de vroege morgen van 1 Juni. We| waren versterkt met Amerikanen; onze linie was wat ingekrompen. De gevechten waren weer fel, maar de vijand kwam er niet door, ofschoon er weer man tegen man werd gevochten. Weer werden er doden en ge-i wonden naar beneden gedragen Vijf gesneuvelden, zes gewonden, waarvan enkelen zwaar. En nu de derde nacht. Weer eén aanval en weer bij ons? Ja, maar dit keer was de kracht van del aanvaller sterk verminderd. Hij probeerde wel, maar slaagde niet. En thans kostte het ons geen ver liezen. Geen doden en geen gewon den. Dit was het einde van de uit- braakpoging, want de tegenstan der kwam niet terug. De vierde nacht was het rustig, maar nie mand sliep. Om te slapen hebben we rust nodig, rust achter de frontlijn en liefst een beetje ver. zodat je geen enkel geluid hoort. Maar dat zal wel een wensdroom blijven. De oude dame voorts in contact ge' bracht met de 38-jarige R. M. G. Deze wist haar te bewegen hon- derdvjjfenzeventigduizend gulden te geven voor de fabricage van een bijzonder projectie-apparaat. Toen G. de grond onder de voeten te warm werd, week h\j naar Spanje uit, waar hij gearresteerd werd, omdat hij een vals paspoort bezat. Zjjn uitlevering is inmiddels ge vraagd. Op dezelfde wijze werd de Rotterdamse zakenman bij de neus genomen. In het gehele land zijn mensen, zoals notarissen, bankiers, geeste lijken en bekende zakenlieden het slachtoffer geworden van deze mensen, die tiptop gekleed gingen, in dure auto's reden en over gladde tongen beschikten. De politie heeft ook aangehou den een 31-jarige A. J. W. B„ die rondliep in de uniform van eerste luitenant, maar een gedegradeerde sergeant bleek te zijn. Hij had de Rotterdamse zakenman drieduizend gulden lichter gemaakt door hem een handel in Belgische tapijten voor te spiegelen. Dame uit Harderwijk schoot er tienduizend gulden bij in. Een zakenvrouw uit Harderwijk MAN SCHOOT ZICH DOOR HET HOOFD De „Lancet", het orgaan der Britse medici, meldt dat een 55-jarige man zich in bed door het hoofd schoot. „De volgen de ochtend stond hij op, kleedde zich aan en bereidde zijn eigen ontbijt. Hij werd, volkomen bij zijn bewustzijn, naar een ziekenhuis gebracht en geopereerd. Na twee maan den kon hij dit volledig her steld weer verlaten. Bij een nader onderzoek, negen maan den na het voorgevallene, was de man nog steeds gezond. „Hij was echter even onrede lijk en slecht gehumeurd als vóór zijn mislukte zelfmoord poging", aldus het blad. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Assepoester". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Paniek in de IJsrevue" 3 uur: Speciale Jeugdvoorstel ling „Assepoester". Zwemibad Nieuwe Sluis, 3 uur: Sdh ooizwemwedstrijd. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „Louter toeval". MORGEN TERNEUZEN: Luxor Theater 4.30 uur: Middagvoorstelling; 8 uur: Biosc. „Assepoester". Concertgebouw, 2.30 uur: Middagvoorstelling; 8 uur: Biosc. „Paniek in de Usrevue" Terrein Molendijk, Voet. balwodstrijd 3 uur: Terneuzen 1Middelburg 1. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. „Louter toeval"; 8 uur: Biosc. .Branquignol". ONRUST IN BRAZILIAANSE STAAT PARANA. Welingelichte kringen in Rio de Janeiro hebben de buitenland se berichten, dat Kondrina in de Braziliaanse staat Parana door communistische opstande lingen zou zijn bezet, tegenge sproken. Wel stonden de troepen afdelingen, die in de stad in gar nizoen liggen, paraat, teneinde iedere poging tot opstand te on derdrukken, aldus deze kringen. DE MIJNWERKERSSTAKING IN WALES. De staking, die deze week in het mijngebied van Wales is uit gebroken, heeft zich thans tot 23 mijnen uitgebreid. Meer dan 7000 mijnwerkers hebben het werk neergelegd. De toestand is tame lijk onoverzichtelijk, daar een deel van de mijnwerkers in vele mijnen niet aan de staking wil meedoen. De directe aanleiding tot de staking is het nieuwe or ganisatieplan van de directie voor het genationaliseerde steen- koolbedrijf, die het bedrijf in alle onrendabele mijnen wil stopzet ten en de arbeiders in andere mijnen wil laten werken. Van de leiding van de vakbond is een oproep tegen de staking uitge gaan.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1