Provinciaal nieuws Minister In 't Veld Viva [IJDE Hst huis zonder sleutel tweede*kamer Wijziging van Sociale "Wetten. over de woningbouw SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR Amerikaans programma voor aanleg van militaire bases HOOFDPIJN? AGENDA PORTUGESE PRESIDENTS VERKIEZINGEN. DE ZAAK MAC ARTHUR TERNEUZEN AXEL AARDENBURG. EEDE. IJZENDIJKE. ZUIDZANDE. ONGEREGELDHEDEN IN BRAZILIË. ROOFOVERVAL MET SABIJNSE INSLAG. HOEK SCHOONDIJKE. DE FRANSE VERKIEZING. QUEUILLE WIL GEEN PREMIER BLIJVEN. DE ONTPLOFFINGEN OP BRITSE SCHEPEN. DUITSERS EN HET VREEMDELIN GEN- LEGIOEN. DE GEARRESTEERDE AMERIKAANSE COMMUNISTEN. DE BRITSE VLIEGDEKSCHEPEN. De Tweede Kamer heeft gisteren de beraadslagingen over enige wetsontwerpen tot wijziging van sociale wetten voortgezet. De heer Gortzak (C.P.N.) vraagt of de positie van hen, die uitkering ingevolge de noodwet ouderdoms voorziening ontvangen, verbeterd zal zijn als het ontwerp wordt aan genomen. Hij acht de verhoging niet voldoende om de gestegen kos ten van het levensonderhoud te dekken. Dat 'n groot aantal ouden van dagen door de te lage uitkering zijn aangewezen op bijsteun van ge meentelijke instellingen van sociale zorg, acht spr. schrijnend. Sor bepleit de wenselijkheid een bedrag van 200 eigen inkomsten in mindering te brengen. Hu acht het noodzakelijk, dat de ouden van dagen thans een verhoging van f 1 92 per week krugen. Hu dient een motie in, waarin wordt ge vraagd een verhoging van de bu- slag voor de huurverhoging voor gehuwden en ongehuwden resp. van 39 en 24 per jaar De heer Wagenaar (C.P.N.) be toogt, dat het bü de wijziging van de kinderbijslag niet gaat om 0901- pensatie voor de huurverhoging. Het gaat z.i. om meer progressie in de kinderbijslagen te brengen. Een oplossing zou zijn het verwerpen van het betrokken wets9ntwerp. De minister van Sociale Zaken, de heer Joekes, stelt vast dat de ontvangst van de wetsontwerpen gunstig is geweest. De kwestie der compensatie voor de huurverhoging is in de Kamer uitvoerig besproken bij de beschou wingen over de rijksbegroting. Na mens de regering is toen o.a. ge zegd, dat er niet voldoende aanlei ding was voor een huurcompensa- tie voor de ouden van dagen. Een voorstel als van de heer Wagenaar moet hij dan ook van de hand wu- zen. Naar aanleiding van het be- zwaar van de heer Van den Born, dat de verhoging reeds is uitge keerd, zegt spr., dat het als een voorschot moet worden beschouwd. Er is vrijwel overeenstemming over, dat het loon zonder kinderbij slag voldoende moet zijn voor man, vrouw en twee kinderen. Na de oor log is men ervan afgeweken door bijslag te geven ook voor de eerste twee kinderen. Spr. staat op het standpunt, dat men naar het oude stelsel terug moet. In de regeringsverklaring is ge zegd, dat zal worden gewaakt tegen onevenredige achteruitgang .der grote gezinnen. Toen de pruzen voor verscheidene levensmiddelen gestegen zijn, zag de regering zich genoodzaakt met deze regeling te komen. Wanneer over de hele lun een verhoging van 5 pet werd gege ven, zouden de grote gezinnen in de knel komen. zich nader beraden over een stap om een deel van eigen inkomsten vi^j gelaten te krijgen. j De heer Haken tC.P.N.) betoogt andermaal, dat de minstdraag- kiachtigen niet voldoende compen- sa tie krijgen en de grote gezinnen I met grote inkomens wel. De neer De Kort (K.V.P.) spreekt de hoop uit, dat de tegenstanders zullen terugkeren van de dwalin gen hun weegs. Hij herhaalt, dat de prijsstijgingen zwaarder drukken op de grote dan op de kleine gezin nen. De heer Kikkert (C.H.) is teleur gesteld door het feit, dat de minis ter vrusteiling van een oedrag aan eigen inkomsten heeft afgewezen. De heer Gortzak (C.P.N.) dient drie moties in. X11 de eerste wordt vrijstelling van ten minste 100. aan eigen inkomsten gev.aagd. In de tweede wordt gevraagd een ver hoging der uitkering ingevolge de noodwet ouderdomsvoorziening en wel voor gehuwden met 99.84 en voor ongenuwden met 54.00. In de derde motie wordt bezwaar gemaakt tegen de versterkte pro gressie. De minister verdedigt nader de wetsontwerpen. Hij verklaart zich tegen de moties van de heer Gort zak. Wegens de financiële conse- HEDEN: TERNEIUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Assepoester". MORGEN: TZRNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Assepoester". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Paniek in de Usrevue" 3 uur: Speciale Jeugdvoorstel ling „Assepoester". Zwembad Nieuwe Sluis, 3 uur: Schooizwemwedstrijd. AXEL: He- Centrum, 6.30 eii 9 uur: Biosc. LouteT toeval". Te Lissabon is officieel bekend gemaakt dat op 22 Juli a.s. ver kiezingen zullen worden gehouden voor het aanwijzen van een nieu we president als opvolger van wij len premier generaal Canmona. Gen..majoor Hurley, voormalig Amerikaans ambassadeur in Chi. na, heeft in de serie getuigenissen voor het senaatsonderzoek Inzake MacArthur het Amerikaanse .ministerie van Buitenlandse Za ken er van beschuldigd, de begin selen, waarom de tweede wereld- Oorlog werd gevoerd, te hebben laten varen. „Onze diplomaten hebben de territoriale onschendbaarheid en de politieke onafhankelijkheid van China opgeofferd in een geheime overeenkomst te Jalta", aldus Hurley, volgens wie de regering sinds dien in gebreke is gebleven een positieve buitenlandse politiek e voeren, de mannen waardig, die gesneuveld waren om de beginse len van persoonlijke vrijheid, zelf bestuur en rechtvaardigheid hoog te houden. Sinds 1945 was de Amerikaanse buitenlandse politiek gebaseerd op „concessies aan hot communisme en vrees voor de Sow jet-Unie", aldus Hurley. Verder leverde hij critiek op de verklaring van Acheson in 1949 in een Witboek over China afgelegd, inhoudende, dat ten tijde van de cvereenikomsvan Jalta gevreesd Het a.s. Zangconcours. Candidaatstellingen moeten - uiterlijk 7 Juli bij het Portugese werd, dat een aanval op d eilan- quenties zun ze niet te aanvaai den.1 0nners'e gerechtshof zijn ge- Te vuf uur wordt de vergadering 6 verdaagd. 1 scmea- den van Japan de Amerikanen 'n millioen man verliezen zou kosten. DE PROVINCIALE STOOMBOOT DIEN STEN IN ZEELAND. I Er zijn plannen tot het bijbouwen van èen vleugel. I De middagnaaicursussen e.a. voor ouderen ve.Iieugen zich met in de Uit de jaarstukken van de Prov.belangstelling, die men zou rnogen Stoombootdiensten in Zeeland, die verwachten. Dit is jammer, want door Gedeputeerde Staten aan develen zouden er heel wat kunnen Provinciale Staten zijn overgelegd, 1 opsteken. blijkt dat de veerdiensten over de 1 Het was een leerzame en een Westerschelde voor wat de passa- aangename middag. Zes leraressen giers en auto's betreft aan veei gel- en een leraar, die de leerlingen den in 1950 een totaal hebben op- j dezer school klaarmaken voor het gebracht van 227.208,65. Menieven, stonden gereed 0111 ieder de dient hierbij in aanmerking te ne- j gewenste inlichtingen te verstrek- men dat de heffing van veergelden ken. op deze diensten eerst op 1 Juni 1950 is ingevoerd. De opbrengst van deze veergelden was door de minister van Verkeer en Water staat geschat op 300.000 per jaar. Drukke middag in de LandbouwhuishoudschooL De Geslaagd concert. verplaatsbare kiosk heeft en de amendementen, die wijzigin gen willen aanbrengen, ontraadt '"Ten aanzien van de opmerkingen over het niet vrijstellen van een bepaald bedrag aan eigen inkomen Zegi,SPnntmoeth,ot SS ovTr smids'vuüï.ln de iokalen'der schooT, zwaar ontmoet tot vrijste g waar de meisjes van nu worden op- Door'eenbedrag v.a 100 vr|J ttj g.jeWmM»*»- weer haar dienst bewezen. Gisteravond concerteerde de .Harmonie" op het terrein aan de Willem de Zwügerlaan. Vele bewo ners beluisterden de diverse num mers, zittend in hun tuinstoelen, die voor deze gelegenheid in de voortuintjes waren geplaatst. De omgeving ter plaatse, ruim en bloemrijk, leende zich bij uitstek brachten"tijdens een openbare les; voor dezJum, de in de Ambachtsschool en dat van langsteen totwe een >ax gistermiddag in de landbouwhuis- mooiste zomeimavonueu. houdschool aan de Leeuwenlaan. In eerstgenoemde onderwijsin richting hingen geuren van verf, nieuw hout en van een rokerig stellen, schept men geen bevredi gende toestand. Men zou bovendien de weg opgaan tot verdere vrijstel lingen. De financiële consequen- geuren van poffertjes en heerluke thee. Er was veel belangstelling voor het tentoongestelde werk, dat ei v wn'g.' -«.m. 1 b. pj aan de uitnodiging te proeven wat er uit de oven en van het gas stel kwam. Als bezoekende heer staat men toch even verbaasd over De meerdere kosten voor het rijk zullen thans ruim 20 millioen be dragen. heer Van den'Born ArbJ^^Jat de wat een huisvrouw zo al moet minister hem niet heeft overtuigd.1 leren. Bakken, poetsen, Imken, was sen en strijken. Voorts kennis van de moestuin, serveren, kortom al wat nodig is om een ideale huis vrouw te worden. om énige compensatie voor de kos- In een onderhoud met de direc- ten van levensonderhoud te bieden tnce vernamen we dat momenteel aan de ouden van dagen. Spr. wil 1118 leerlingen de school bezoeken. Hij handhaaft zijn opvatting inzake de progressie in de kinderbijslag. De heer Stapelkamp (A.R.) dringt er op aan wegen te vinden Ernstig ongeluk van 2 Axelse arbeiders in België. Gistermorgen kregen de families van de ruim 35-jarige C. van Ben- degem, die gehuwd is en vader van 6 kinde.en, en van de ongehuwde 21-jarige J. de Brouwer, beiden wo- i \r: *Jï-ï 1*- nlViior De boerenlanddag. Niet alleen uit Zeeuws Vlaande ren en overig Zeeland, maar ook uit België, Zuid-Holland, de Wie- ringermeer, benevens de N.O.-pol der bestaat veel belangstelling voor deze op 8 Juli te houden dag. Ook de kring Zuid-Holland van de L.T.J, en L.J.B. zal met een flinke groep komen. In verband met de duizenden die naar Aardentaurg moeten worden vervoe.d, zullen tal van extra bus sen worden ingelegd, die op kruis punten samen zullen komen, van v/aar men gezamenlijk naar Aar denburg zal reizen. Staf fanfare van de N.C.B. komt naar Aardenburg. De bereden staffanfare van de N.C.B. uit St. Oedenrode zal 8 Juli naar Aardenburg komen 9m daar de boerenlanddag op te luisteren. Deze fanfare, bestaande uit 50 personen met 36 paarden, is een unicum in ons land en trad in Zee land nog nimmer op. Naast het mu zikale gedeelte zullen ook dressuur- proeven worden vertoond. Nieuwe roterij. De valssersvereniging „Vlassers welzijn", waarbij zich hoofdzakeluk kleine vlassers hebben aangesloten en waarvan wethouder C. Sturte- wagen voorzitter is, zal overgaan Zaterdag zal te Hoek het jaarlijk se zangconcours van de Zeeuwse Zangersbond „Zang veredelt" plaats vinden. Onze zanvereniging „Crescendo valt de eer te beurt, dit jaar de meer dan 800 zangers en zangeres sen te mogen ontvangen. En hoe wel van veel verenigingen de reis lang en kostbaar zal zijn, zullen 24 koren aan dit concours deel nemen. Op het terrein van de fami lie De Feijter aan het Mauritsfort zal de vreedzame strijd om de hoog ste eer worden gestreden. Het zangfestijn begint om 10 uur met de officiële ontvangst op het gemeentehuis. Daar zal het bonds- bestuur worden verwelkomd door het ere-comité. Om half elf zingen de koren ge zamenlijk het bondslied onder lei ding van de heer J. Kousemaker, waarna, met de muziekvereniging „E.N.Z.K." voorop, naar het ter rein wordt gemarcheerd. Het concours zelf begint om 11 uur. Alle koren krijgen dan 2 num mers te zingen: éen verplicht en één vrij nummer. De jury, bestaan de uit de heren Isr. J. Olman te Den Haag en O. van Hemel te Hil versum, zal geen gemakkelijke taak k.ugen, want er zijn veel goede ko ren in onze provincie! Er wordt gezongen in vijf afde lingen. „Crescendo" zingt in de ere- afdeling, gemengde koren. Iedere deelnemende vereniging ontvangt een herinneringsmedaille. Tevens zijn medailles geschonken door H.M. de Koningin, de Commis- aris der Koningin in Zeeland, het gemeentebestuur van Hoek, mr J. X. van Tienhoven\ oud-burgemees ter van Hoek en de Zeeuwse Zan gersbond. Behalve deze medailles is er na tuurlijk de wisselbeker, die wordt geschonken aan die vereniging, welke het hoogste aantal punten van het hele concours behaalt. De beker is op het ogenblik in het bezit van „Crescendo", dat na tuurlijk haar best zal doen hem in Hoek te houden. In de pauze zal het kinderkoor uit Axel enkele liederen zingen. De uitslag wordt na afloop van het concours medegedeeld, waarna 's avonds het hoogtepunt van de dag volgt, n.l. een concert, te geven door de fanfare „Koninklijke Har monie" te Biervliet onder leiding van de heer Jasper Anthonisse. Dit concert begint om 8 uur en het volgende programma zal ten gehore worden gebracht: 1. National Emblem, mars S. C. Bagleij. 2. Huldigingsmars uit .Sigurd Josalfas" Ed. Grieg. 3. La Bohemienne, ouverture van Balfe arr. G. Cornez. 4. With Sword and Lance, mars H. Starke. Pauze. 5. Florentiner Mar.sch, Furik. 6. De 2 kleine vinken, solo voor trompet en piston H. Kling, arr. F. van Diepenbeek 7. Ballet Egyptiënne, suite in 4 deien Luigini, arr. E. Grognet. 8. Stars and Stripes, mars J. Ph. Sousa. woonwagenkamp aan te leggen aan de Tragel-West; b. B. en W. te omkleden met de uitgifte-bevoegdheid van gronden binnen het Wederopbouwplan; c. Te besluiten een procedure in kort geding aanhangig ,e maken, inzake ontruiming van het berg plaatsje van de heer A. P. Haart- sen. Voor's zich te verweren tegen één of beide cessiehouders op aan nemer D. Prim te Ovezande, met betrekking tot de bouw van de 30 woningwetwoningen. levens vermeldt de agenda nog een .begrotingswijziging voor 1950. De Fatimareizigers. Van onze vroegere dorpsgenoot W. underdonck ontvingen we be richt, aat nu met zun mede-toeris ten, na een tamelijk voorspoedige reis, te Fatima is aangenomen. De wegen in de bergen van Portugal zun zeer slecht en de reizigers heu gen meer dan eens gevreesd, dat nun ruwiel het zou begeven. Nu w<, deze regels schruven zun zij al o, de terugweg. Bu hun thuiskom^ zullen zjj ongeveer 5.000 km hebben afgetrapt. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente kom. hedenavond te 7 uur in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. verbe tering voetpad Smidsweg en wij ziging gemeentebegro.ing 1950. Zangconcours. Het dameszangkoor Juliana al hier zal Zaterdag deel nemen aan het zangconicours van de Zeeuwse Zangersbond te Hoek. Het is de eerste maal dat dit koor aan een zangwedstrjjd zal deelnemen. Mijnhirdt's Hoofdpijnpoeden. Doo» <5 ct. zal aanvaarden. Hij is overwerkt en heeft enige tijd rust nodig. Temple sprak na zijn onder houd met Queuille als zijn per soonlijke overtuiging uit, dat het noodzakelijk is, dat alle fracties, die aan de regering willen deel nemen, snel tot een accoord ko men. Hij deelde de mening van Queuille, dat een meerderheid voor de regering in de nieuwe nationale-vergadering mogelijk is. Landarbeiders in de Braziliaa i_ se staat Parana zijn in opstand gekomen, nadat de politie 11 com munistische leiders had gearre. steerü. Zij staken plantages in brand. De communis en zouden arbei ders hebben opgezet tegen land eigenaars. Een deel van de staat Is geheel in handen van de opstandelingen. De toestand wordt met het uur steeds .meer gespannen. Vier personen drongen Donder dagavond binnen bij de heer H. te Surabaja en eisten, zonder verdere omhaal zijn echtgenote op. Man noch vrouw-voelden iets voor deze eis, waarop een van de vier een revolver le voorschijn, haalde en aldus kracht aan zijn eis bijzette, waarop mevr. H. mee ging. Het bleek, dat de vroegere echt genoot van mevr. H. hierbij was betrokken. Mevrouw H. is weer teugge- keerd. nende aan de Nieuwendijk alhier tot de bouw Van een warmwater; Vooi-TJeff 'tie bai^ên. Momenteel maa'kt men ge- omgeving van Bergen (Belgie) aan ^ruik van 4 bakken die in coöpera- door een tief verband gehuurd zjjn bjj de an dere warmwaterroterjj in Ëede. Men had reeds een eigen vlasfa briek, waar gezwingeld werd en on langs bouwde men nog een schuur erbU, waar tegelijkertijd de lokken veredeld werden. Binnenkort zal men nu over 10 bakkén kunnen be schikken. Een bewijs, dat door on derlinge samenwerking veel be reikt kan worden. Onder dak. ,JHet gehele Nederlandse volk zal moeten begrijpen, dat wij voor een zware taak sitaan en dat wü alleen door gezamenlijke inspan ning de moeilijkheden onder de knie kunnen krijgen, Dit ernstige woord werd ge sproken door de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting ter gelegenheid van de officiële oplevering door de N.V. Bredero's Bouwbedrijf uit U recht van de 500ste te Apeldoorn gebouwde montagewoning. De burgemeester van Apeldoorn had de aanwezigheid van ver scheidene hoge functionarissen aangegrepen om dc noden van zijn snel groeiende gemeente uiteen te zetten. In zijn toespraak wees de mi nister op de nadelige invloed, wel ke „Korea" op het economische leven van ons land heeft uitge oefend waardoor onze betalings balans ve°l ongunstiger en de ka pitaalmarkt krapper is geworden. Spr. heeft al eens een beschei den suggestie gedaan, dai wer kend Nederland iets langer zou moeten werken en de betaling daarvoor niet in geld, maar in obligaties in een woningbouwle ning zou ontvangen. Voorts zou een beperking van 10 procent op het gebruik van al cohol, tabak, snoep en ander-s luxe-ar ikelen reeds een zodanige besparing opleveren, dat daarme de de woningbouw uit het slop zou zijn. Wil men iets dergelijks niet, dan moet tnen mij niet verwijten aldus de bewindsman dat er geen nieuwe woningen meer wor den gebouwd. Komende op het aanbod van de levensverzekeringsmaatschappijen om 250 millioen over een ijdvak van 2 jaar voor de woningbouw beschikbaar te stellen, zeide spr., dat dit wel mooi lijkt, maar in feite toch niet meer dan 125 millioen per jaar betekent waarbij men moet bedenken, da er nog r, b drag van 600 tot 700 millioen gulden aan vlottende schuld moet worden geconsolideerd. Laat men zich on een dergelijk bedrag toch niet blind staren. het bomen rooien waren, door een vallende boom ernstig waren ge troffen. Beiden zjjn in het Burger hospitaal te Bergen opgenomen. De toestand van Van B. is hoogst ernstig; de ongehuwde De Br. is er minder erg aan toe. De families van de slachtoffers zjjn onmiddellijk naar Bergen-ver trokken. In de loop van de avond is Van B. aan de bekomen verwondingen overleden. Aanrijding. Op een der onoverzichteljjkste kruispunten: StationsstraatKerk- dreef—NoordstraatPr. Hendrik straat had Woensdagavond een botsing plaats tussen een met ste nen geladen vrachtwagen met op legger van de firma W. de E. en de motorrijder V., beiden uit Axel. De heer V. kwam onder de zware oplegger terecht, doch bekwam wonder boven wonder geen licha melijk letsel; zijn motorrijwiel ech ter was rijp voor de sloop. Excursie Buurtvereniging. De buurtvereniging „Kijkuit" alhier maakte een interessante ex- 5— «nn /Ja i-Mifjn roei - Donderdag is men met de nieuw te bouwen R.K. kerk onder dak ge gaan. Men hoopt ze 1 November a.s. in gebruik te kunnen nemen. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente komt hedenavond om 7 uur in openbare vergadering bijeen. Het is niet meer dan esn drup pel op een gloeiende plaat. Voorts wilde de minister een be roep doen op de gemeentebesturen om de grootst mogelijke zuinig heid te betrachten. Men dient goed te begrijpen, dat cursie naar Nijmegen, de oude resi- voor alle overheidsuitgaven een dentie van Karei de Groote Na be- "„-I,* zichtiging van de bezienswaardig- beroep op de kapitaalmarkt moet heden wer(j een bezoek '-ebraoht worden gedaan. Zijnerzijds wilde toezeggen alles te zullen doen om j ouwehlnds dierenpark'entenslotte de woningbouw voortgang te doen '-,aar dc- uit de laatste oorlog beken- vinden. 1 de Grebbeberg. Dat de woningnood een van de V a Rotterdam keerde het gezel- ere-sto kwalen van on -c tü-1 is schap huiswaarts en het was al iaat ergste kwalen van on-e iija is, tQCn d„ reizigers weliswaar ver- daarvan Is spr. meer dan wie ook moeid> ho0gst voldaan over het ge- aan Arnhem en de prachtige om- snr mme geving met het openluchtmuseum. Vervolgens wercf gereden naar overtuigd. notene, alhier binnenreden. i i V Gemeenteraad. De raad dezer gemeente zal he den op openbare vergadering bij eenkomen. Etehandeld zal o.m. worden het verzoek van de zijde van het R. K. het oprichten van een bijzondere R. K. lagere school; de wijziging van de verordening op de keurlo nen van de Vleeskeuringsdienst; de vaststelling van de gemeen schappelijke regeling voor de Cen trale Dienst voor Bouw- en Wo. ning'oezicht en het toezicht op Gemeentewerken. Voorts zal de wijziging van de rekening courantovereenkomst met de N.V. Bank voor Neder- 'endse Gemeenten aan de orde komen. B. en W. stellen voor: a. In principe te besluiten een Volgens de definitieve uitslag van de Franse verkiezingen ln het departement Neder.Rjjn heb ben de M.R.P. 5 zetels, de Gaul listen 3 en de communisten 1 ze tel behaald. De miniser van Landbouw, Piërn-e Pflimlin, heeft zijn zetel behouden evenals de Gaullist ge neraal Piërre Koenig. De commu nisten behaalden 9000 stemmen minder dan in 1946. De Katholieken kregen 128.122 stemmen, de Gaullisten 94.970, de communisten 36.975, de gematig den 24.594 en de Socialisten 19.291. De zetelverdeling ln het Franse parlement, nu nog slechts twee zetels uit de Overz:ese Gebieds delen moeten worden verdeeld ls thans als volg!:: Communisten 103 Gaullisten 118 io-i 85 94 M. R. P. Radicalen Gematigden en Conservatieven Anderen 98 23 Premier Queuille heeft Don derdag bij een onderhoud met een van de leiders der onafhan kelijke republikeinen, de herko zen afgevaardigde Temple, ver klaard dat hij niet de functie van premier in het nieuwe kabinet Het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging heeft het Congres ve zocht het een bedrag van 6.561.262.000 dollar toe te staan voor militaire werken, w.o. het aanleggen van een keten van militaire bases in de halve we reld. Ministen- Marshall heeft het Congres verflocht spoedig over de toewijzing der gelden te beslissen. „De huidige internationale spanning maakt uitbreiding van t onze bases noodzakelijk", ver- klaarde hij. door EARL DERR BIGGERS Vartaling van P. Oreille 4) (Nadruk verboden) „Ik heb begrepen, dat, toen het vliegtuig van haar man op de Diamantkop te pletter viel, dat gebeurde omdat hij het zo ver koos. Zij had hem ertoe ge bracht." „Leugens, allemaal leugens!" riep Dan Winterslip. „Vergeef me, Minerva maar je moet niet Juffrouw Minerva glimlachte. „Je weet, nu ik ouder wordt, be- gi.nt het me op te vallen, dat veel oude gezegden klinklare onzin zijn. Vooral dat, wat ik zoeven herhaalde." Hij zag haar aan, zijn ogen j stonden weer vriendelijk. Toen zij de maaltijd beëindigd hadden, was Arlene Compton vergaten en Dan had zijn goede humeur te rug. Zij dronken koffie op de veranda of, in de taal van het Eiland, de lanai die de open zijde van de huiskamer vormde. Deze was zeer ruim, aan drie kar.ten van traliewerk voorzien, en strekte ver over het witte strand. Bu:ten vervaagden de alles geloven wat je hoord op het j heldere kleuren van Waikiki in .43 tt:: rl» eeVio pnViomorirHT strand." Hij zweeg een ogenblik. „Wat zou je ervan zeggen, als ik je vertelde, dat ik plan heb om deze vrouw te trouwen?" „Ik vrees dat ik tamelijk schep zou worden", antwoordde zij zacht, „en zeggen: hoe ouder, hoe gekker." Hii sprak niet. „Vergeef mij, Dan. Ik ben je volle nicht maar toch een ver familielid. Het gaat me werkelijk net aan. Het zou me niet kunnen schelen maar ik ben op je ge steld, en ik denk aan Barbara." Hij boog het hoofd. „Ik weet de korte tropische schemering. „Er beweegt zich geen blaad je", zei juffrouw Minerva. „De passaatwinden zijn er niet meer", antwoordde Dan. Hij doelde op de weldadige winden, die behalve met zeld zame, onaangename tussenpozen over de Eilanden waaien uit het koele Noordoosten. „Ik vrees, dat we kona-weer zullen krijgen." „Ik hoop het niet", zei juffrouw Minerva. „Het ondermijnt mijn kracht tegenwoordig", vertelde hij haar zij glimlachend. „Ik herinner het me, van toen ik hier vroeger was in de tachtiger jaren; ik was nog maar negentien, maar de gedach te aan de ziekenwind is me bij gebleven." „Toen heb ik je misgelopen, Minerva." „Ja, je was ergens ver weg op de Zuidzee." „Maar toen ik terugkwam heb ik over je gehoord. Dat je slank en blond en lief was, en lang niet zo stijf als ze verwacht hadden. Een prachtig figuur, zeiden ze maar dat heb je nog." Zij bloosde, maar glimlachte nog. „Stil, Dan. Waar ik vandaan kom, praten we niet zo." „De tachtiger jaren." Hij zucht te. „Toen was Hawaii' nog Ha waii'. Onbedorven, met de oude Kalakukua op z'n gouden troon." „Ik weet het nog", zei juf frouw Minerva. „Grote feesten in het paleis. En de middagen, als hij met zijn slechtbefaamde vrienden zat op de Koninklijke lanai, en het Koninklijk Muziek korps speelde aan zijn voeten en hij hun hoogmoedig Koninklijke stuivers toewierp. Het was toen een kleurrijk, naïef plekje, Dan." „Het is verwoest", klaagde hij het", zei hij. „Barbara. Nu, je en zonk in een stoel. „Dat over hoeft je er niet over op te win- j jong zijn, Minerva, is een beetje den. Ik heb tegen Arlene niet snoeverij, waar ik dol op ben." over trouwen gesproken. Nog„Zelfs de jeugd vindt de Kona niet." i moeilijk te verdragen", troostte Zij knikte, en even waren zij beiden verdiept in herinneringen. Toen draaide Dan plotseling een studeerlamp naast bem aan. „Als je er niet op tegen hebt, kijk ik even het avondblad in." „O, ga je gang", zei Minerva. Zij was blij met een poosje stilte. Want op deze tijd was Waikiki haar het liefst. De tro pische schemering, zo kort; de komst van de zachte, verlokken de nacht, zo snel. Het golventa- pijt bleekgroen bij dag, karmo zijn en goud bij zonsondergang, was nu diep purper. Op de top van de uitgedoofde vulkaan Dia- mantskop blonk een geel oog, als om te doen vermoeden, dat er nog wel vuur onder zijn kon. Drie mijlen verder begonnen de havenlichten te twinkelen, en in de richting van het rif schenen af en toe de lantaarns van Ja panse sampans. Ver weg, op de rede, kwam een oude brik lang zaam de vaargeul in. Altijd wa ren daar een paar schepen, bin nenkomend uit het Oosten met een lading specerijen of ivoor of thee, of uitgaande met vracht om te verkopen. Allerlei soorten van schepen, de prachtige passagiers boot en het wilde vrachtschip, De leiders der Amerikaanse strijdkrachten zijn voornemens in 44 der 48 Amerikaanse staten hetzij bes aande in lichtingen van vloot, leger en luclitmacht uit te breiden, hetzij nieuwe installaties te bouwen. Ook in Japan en de Philippijnen zullen militaire werken worden ui gevoerd. Bijna een vierde gedeelte van de uit te voeren werken wo 'dt ge. heimhouding betracht. Htet grootste gedeelte van de geheime werken wordt ui gevoerd voor de Amerikaanse luchtmacht. Het doo.' Marshall aangekon digde programma van militaire werken is gebaseerd op een leger ter sterkte van drie en een half millioen mannen en v touwen, dat binnen 2 jaar volledig paraat moet zjjn. Functionarissen hebben meege deeld dat Marshall het Congres op korte termjjn zal verzoeken al vast een bedrag van 4500 millioen dollar toe te staan, opdat spoedig met de werkzaamheden kan wor den begonnen. Er komen onder meer bases op de eilanden Goeam (groep der Ladconen, Stille Oceaan) en Oki Nawa (halverwege Fo mosa en het Zuidelijkste hoofdeiland gele. gen) en ook In Alaska zullen op grote schaal militaire werken worden uitgevoerd. Walter Edwards heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat uit onderzoekingen naar de ontplof fing van het B itse ammuni ie- schip „Bedemham" te Gibraltar op 27 April j.l. niets is gevonden, dat op sabotage wijst. Ook zijn er geen aanwijzingen van sabotage bij de ontploffing van de Britse „Indian Enterprise" in de Rode Zee op 19 Juni 1950. Bjj de ontploffing van de met 500 ton munitie geladen „Beden- ham (1192 ton) kwamen 12 per. nonen om het leven, bij die van de „Indian Enterprise" (7000 ton), overleefde slechts een lid van <le bemanning van 74 koppen de ramp. De landdag van Wuerttemberg. Baden heeft een eene emmig be sluit genomen de regering te ver zoeken, er bij de Westduitse rege ring op aan te dringen, dat de werving van Duitsers voor de vreemdelingenlegioenen van bui. tenlandse mogendheden wordt ge staakt. Volgens een der sprekers ver rekken alleen al van het station Karlsruhe dagelijks ongeveer 100 jonge Duitsers die voor 't Franse se vreemdelingenlegioen zijn aan geworven. Het gerechtshof van New York heeft de vrijlating onder borg tocht van 4 van de gearresteerde -ommunis en geweigerd, hoewel 1e millionair Frederic Vanderbilt uit naam van het „congres voor ie burgerrechten" dc oorspronke- nk op 67.000 dollar gestelde borg som wilde storten. Een van de gearresteerden werd in verband met sijn gezondheids toestand vrijgelaten; het is een zekere Israel Auster. Een advocaat heeft zich bereid verklaard voor hem ln hechtenis te bljjven. droevig. „Te veel na-aperij van i vaartuigen uit alle havens van de het Vasteland, te veel vervloekte machinale beschaving auto's, gramophones, radio's bah! En toch en toch, Minerva, ver onder dat alles stromen nog de diepe, donkere wateren." zeven zeeën. Want dit was Hono lulu, het kruispunt, waar, naar men zei, alle paden eenmaal zou den kruisen. (Wordt vervolgd). KUIKENTJE MET 4 POTEN. In Zwjjndrecht is dezer da gen een kuikentje met 4 poten geboren. De heer Den Hollander is met dit bijzondere diertje zeer in zijn sas. Hij betreurt het alleen, dat een kuiken je van hetzelfde broedsel, dat er 2 koppen op na hield, onmiddellijk nadat het uit 4 oogjes het levenslicht aanschouwde, de geest gaf. De Britse admiraliteit heeft het in dienst stellen van Britse vlieg dekschepen bekend gem aak1: Vier schepen zijn nu voor dienst in de Engelse wateren beschik baar tegen 2 zes maanden gele den. Een vliegdekschip doet dienst in de Koreaanse wateren en de rest van de vliegdekschepen wordt op nieuw uitgerust. De admiraliteit meldt, dat het grootste Britse vliegdekschip do „Eagle" (36.800 ton), in het begin van het volgende jaar in dienst zal worden gesteld. Het zal ongeveer 100 vliegtui gen vervoeren en 'n snelheid heb ben van 31 knopen. De „Ark Royal", een zus erschip van de „Eagle", is in aanbouw. Volgende maand zullen proeven worden genomen met deklandin- gen van de ,,Sea Venom", eer. 2- motorige dag- en nachtstraalja ger, die tegen het einde van het volgende jaar in dienst zal worden gesteld, aldus de verklaring. Het marine-luchvaar station te Machrihanish (West-Schotland) wordt nu gebruikt als anti-onder zeeboot oefenstation. 2 V4 BELASTING CERTIFICATEN. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de termijn van inschrijving op de 2% °/o belas tingcertificaten, welke op 30 Juni a.s. afloopt, niet zal wor den verlengd. Op deze certifica ten was op 20 Juni j.l. ingeschre ven tot een bedrag van 161 mil lioen 917.000.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2