De hoogtijdagen der ZJL.M. DOKIE DURF de slimme speurder Provinciaal Nieuws Binnenlands Nieuws. Het huls zjndcf sleutel Overdracht opbrengst Bazar te Hoek. Een glas echte vruchtenlimonade kost nog géén dubbeltje J Ieder jaar houdt de aloude Z. L. M. haar zomerver gadering in een harer Kringen en telkens komt daar bij tot uiting welk een krachtige standsorganisatie deze Zeeuwse Landbouw Maatschappij is en hoe z j zich nog steeds ontwikkelt, dank zij daar energieke leiding en de wijze waarop zij voor de belangen barer leden steeds paraat is. Ditmaal was het de beurt van de Kring Oost Zuid- Beveiand om de duizenden leden der Z. L. M. te ont vangen en het bestuur van deze Kring kan met grote voldoening op deze dagen terugzien, want het ia een groot succes geworden. GEN. MACARTHUR GETUIGT NIET MEER. TERNEUZEN. BIERVLIET. WESTKAPELLE. ZAAMSLAG SCHOONDIJKE. Het leek er wel op, of geheel land oouwend Zeeland gisteren te Krabbendijke was samengekomen. Uit alle delen der provincie voer den treinen, boten, autobussen, auto's en brom en gewone fietsen bezoekers aan, zodat op het grote terrein en in de diverse gebouwe: van de land- en tuinbouwtentoon stelling zó vol was, dat men slecht.-, voetje voor voetje kon voortschre den om het met zoveel zorg voor bereide werk en het vermaarde Zuid-Bevelandse fruit te bewonde ren, De eerste dag. Dinsdagmorgen vergaderde in het Zondagsscnoolgebouw te Krui- ningen het Hoofdbestuur de. Z.L.ivf., na afloop waarvan te 1 uur burgemeester M. Voogt laar op het gemeentehuis 't hoold bestuur officieel verwelkomde. H:„ denhof" ontving de directeur der naatschappü, de heer J. M. van Bommel van Vloten, de bezoekers en verwees daarbij op de verbon- lenheid van de Fredericapolder met de Z.L.M. Ir Geuze beantwoordde deze rede met een woord van hulde aan de mdernemingsgeest die deze polder deed ontstaan, en vervolgens zich n het Frans wendende tot de Bel- 'ische eigenaars van deze polder eliciteerde hy hen met de herden ving van het eeuwfeest. Burgemeester J. A. de Goffau 'an Rilland bood namens het ge meentebestuur zijn gelukwensen aan. met Jonathan's oogst 1950 aange boden. F adat de algemeen voorzitter dank had betuigd voor de ont vangst en de aanbieding van het geschenk, bracht hij hulde aan de gemeente Krabbendijke en haar bestuur dat onverpoosd werkt aan de vooruitgang van Krabbendijke. Na afloop van deze receptie werd in Hotel „De Korenbeurs" een keu rig verzorgd diner gebruikt, waar bij talrijke sprekers hulde brachten aan het zegenrijke werk der Z.L.M. DE TWEEDE DAG. Opening Land- en Tuinbouw tentoonstelling. Te 9 uur werd Woensdag de land- en tuinbouwtentoonstelling te Krabbendijke door de Commissaris der Koningin geopend en reeds da delijk stroomden het terrein en de gebouwen vol met bezoekers uit geheel Zeeland. Het viel op hoe keurig verzorgd alle inzendingen waren, zowel die van de overheidsinstellingen, ver enigingen enz. als die van de han delsfirma's, terwijl op de buitenter reinen de inzendingen van machi nes ten behoeve van de landbouw en werktuigen voor land- en tuin bouw aller belangstelling trokken, evenals de model-inventarissen van de land- en tuinbouw, waarmede de diverse afdelingen van de Kring Het verkeer was oVeral door de Rijkspolitie goed geregeld, zodat de naar schatting 1500 deelnemers weer precies op de aangegeven tijd op het tentoonstellingsterrein arri veerden en toen bleek eerst recht in welk een enorme belangstelling deze tentoonstelling zich mocht verheugen. In de café's en de consumptieten ten in Krabbendijke en op het ten- toonstellingtertein kwam men han den tekort om de gasten te bedie nen. Feestconcert Kon. van Biervliet. .Harmonie" ue Commissaris der Koningin. Oost Zuid-Beveland om de ere-prijs _hr. mr A. F. C. de Casembroot, die enige tijd later arriveerde, werd by zyn aaxikomst verwelkomd door wees op de plaats die de Z.L.M. bij jde heer Van Bommel van Vloten, de Zeeuwse bevolking inneemt en J v sprak de hoop uit, dat de Z.L.M onder Gods Zegen haar zegenrijke arueid tot in lengte van dagen mag voortzetten. Aan het slot van zijl. rede bood spreker namens het ge meentebestuur de Z.L.M. eer bloemstuk aan. De voorzitter der Z.L.M., ir M A. Geuze, dankte de burgemeeste' en het gemeentebestuur voor df wijze waarop zij de Z.L.M. ontving en prees de werkkracht van burge meester Voogelaar, die dag en nacht klaar staat om Kruiningen voortdurend tot grotere bloei te brengen. Na deze ontvangst verenigde zich het hoofdbestuur en genodigden aan een lunch in Hotel „De Koren beurs". Des middags bracht het gezel schap een bezoek aan de Frederica polder, die haar eeuwfeest her dacht. In de ruime voor deze gelegen heid met groen en Nederlandse en Belgische vlaggen versierde werk- tuigenloods van de hofstede „Mid- De Commissaris der Koningin oracht op de hem eigen vlotte wij ze de gelukwensen over van het Provinciaal Bestuur en wees daar- >y op het vele belankrijke werk, Jat de Fredericapolder voor de leeuwse landbouw verricht en onipliiiientee.de in het Frans de Belgische eigenaars met de herden king van het honderdjarig bestaan /an de polder. Nadat het gezelschap een rond gang had gemaa.tt ovei het moder ne bedrijf nam net gezelschap af scheid en besteeg men weer de auto's om na een .it door een groot deel van Oost Zuid-Leveland Krab bendijke te bereiken, waarom 6 uur burgemeester J. Vader het Z.L.M.- bestuur otticieel op het gemeente huis ontving. Ook hier werden weer hartelijke woorden gewisseld en werd gewe zen op de grote betekenis van de Z.L.M. voor de Zeeuwse landbouw en de gehele bevolking van Zee land. Ir Geuze werd als blijk van hoogachting en waardering voor zy'n grote werkkracht drie kratjes Mazm dagavond had In de fees telijk versierde gehoorzaal de of ficiële overdracht plaats van de netto.opbrengst der bazar, enige weken geleden gehouden ten bate van het Protestants ziekenhuis te Temeuzen. -ts> Onder de aanwezigen merkten we o.m. op tiet bestuur der Stich ting Protestantse Ziekenzorg, B. en W. van Hoek en de hoofdop zichter van de bouw, de heer Hey- stek. De voorzitter der bazar-com. missie, Ds. D. A. ten Haaft, open de deze avond met een welkomst woord, waarbij hij speciaal de gas ten uit Terneuzen begroette. Ds. Ten Haaft begon met nog maals allen te danken, die aan de bazar hebben meegewenkt. Hij dacht o.a. aan de mensen in het rusthuis, die een sprei hebben gehaakt, aan dat meisje In Oud- Vlissingen en de zieke op Boere- gat. ,,Mijn eigen werk bestond uit wat rondlopen en enkele woorden van troost en aanmoediging spre ken" aldus D.s. Ten Haaft. Hierna kwam de penningmees- te de heer J. Haak, aan het woord. Hij üad zijn functie met genoe gen aanvaard. Het had hem wel ten hele drukte bezorgd en na de derden en laatste dag zat spr. met zoveel klein geld, dat hij er verle gen mee was. Hij had echter goede hulp gehad en na aftrek der onkosten kon hij de blijde mededeling doen, dat het batig saldo 5026,29, hetgeen de penningmeester afrondde 5030. Vervolgens tellende de heer Haak de clieque en overhandigde deze aan de voorzitter der stich ting, Ds. P. A. van der Vlugt te J Temeuzen. Ds. Van der Vlugt voelde zich uiteraard trots met dit papiertje en het daarop vermelde bedrag dat op spontane wijze door de ge meente Hoek was bijeengebracht. Hij dankte Ds. Ten Haaft voor de wijze waarop hij het bestuur had ingeleid eni vooral ook de ge meente Hoek die zoveel voor het ziekenhuis heeft gedaan en nog wel zonder dat Terneuzen er iets van wist! „Wij zijn ook op de bazar ge weest en we vonden het 'n prach tig gezicht, zoveel mensen op het schoolplein. De politie moest nu en dan ruim baan maken. Deze avond is de sluitsteen van de bazar, doch we hadden graag, dat ieder in Hoek propagandist blijft van ons ziekenhuis. Daar wij als Protestanten zyn aangewezen op het ziekei.Liuis te Terneuzen beschouw ik U allen als blijvende ziekenhuisvrienden en vriendinnen", aldus Ds. Van der Vlugt. Het is een ziekenhuis voor ge heel Oost Zeeuws-Vlaanderen en als de weg door de Braakman klaar is, zal ook West Zeeuws. Vlaanderen er in worden betrok ken. Menigmaal wordt ons in de schoenen geschoven, dat wij vech ten tegen het R. K._ziekenhuis te Sluiskil, docli daar is geen sprake se moet vo:gens spr. niet alleen 'voor hnuwerond eelden. noch ook van. kampten. Ook de expositie van de K.I.-stie- ren trok zeer veel deskundige be zoekers. Ofschoon het fraaie zomerweer meer tot een verblijf in de buiten lucht lokte, mocht ook de door lopende filmvoorstelling zich voortdurend in een druk bezoek verheugen. Een overzichtelijke kaart in de fraaie catalogus van het tentoon stellingsterrein maakte het de dui zenden bezoekers gemakkelijk de beschikbare tijd zodanig te benut ten, dat aan alle stands en afdelin gen een bezoek kon worden ge bracht. Voor de behendigheidswedstrij den met ti actoren bestond een flin ke belangstelling. De wedstrijden hadden oen spannend verloop en vooral bij de finale was er van wei nig krachtsverschil sprake. De algemene vergadering der Z.L.M. Te half tien opende de algemeen voorzitter, ir M. A. Geuze, in de ge bouwen van de Veilingsvereniging de jaarlijkse zomervergadering met een uitvoerige rede, waarin hij na alle genodigden en bezoekers har telijk welkom te hebben geheten, o.m. de op handen zijnde wijzigin gen in het credietwezen besprak, en iet crediet de smeerolie voor het bedrijf noemde. Vervolgens hield de heer ir A. Franke, Rijkscultuur consulent in Zeeland, een korte inleiding over grondverfceteringsmogelijkheden in Zeeland. Ilij deelde de grondverbe teringen in vier soorten in, n.l. drainage, inpoldering, waterbeheer sing en ruilverkaveling. De draina- Na de officiële sluiting der ten toonstelling vond des avonds te 8 uur het aangeboden feestconcert van de bekende Kon. „Harmonie" van Biervliet, directeur Jasper An- thonisse, plaats, dat mede dank zij het prachtige zomerweer grote be langstelling trok, evenals de te half elf als slotstuk van deze dag de op de muziektent door leden van de Z.P.M. uitgevoerde volksdansen. Tot zeer laat in de avond is er te Krabbendijke feest gevierd en de Kring Oost Zuid-Beveland der Z.L.M., evenals de Zeeuwsche Land bouw Maatschappij kunnen op bui tengewoon geslaagde dagen terug zien. Dókie ging liggen en trachtte rustig na te denken. „Dit Is een onaangename sa menloop van omstandigheden", zei hij tegen zich zelf, ik moet er wat aan doen". Maar verder kwam hij niet met den-ken, want hy moest iedere keer weer kijken hoever de ratten met de kaas waren. Ze schenen honger te hehben, want ze aten snel en gulzig. (Dokie kon het niet helpen, maar het maakte hem bepaald zenuw achtig, als hij zag hoe hard ze op schoten. „Ik vind dit een rare marnier van dood gaan", dacht hij. het niet overdrijft. Niet iedere -gast kan er tegenen hij gluurde weer eens naar de kaas. Er was nog een stukje van ten hoogste een half pond over. Het angstzweet brak hem uit. Nu kon het elk ogenblik gebeu. „Dikli-k verstaat zijn vak goed. renen het gebeurde. Aardige gastheer heeft altijd leu- ke verrassingen voor zijn logé's. Hy moet alleen oppassen, dat hij Knap zei het touw en Dokie stortte omlaag. Wij willen zorgen dat onze pa tiënten in on3 eigen Protestants ziekenhuis- kunnen worden opge- in Zee'and verre van goed te i nomen men. Over de ruilverkaveling nomen. Ds. Ten Haaft nam hierna nog even het woord. Hy vond het jammer, dat de di rectrice niet kon komen wegens grote drukte. Ook de zusters hebben het druk en "dat deed bij hem de vraag ry- zen of er in Hoek met zijn 2800 inwoners nu geen meisjes meer zijn, die als zusters in het zieken huis werkzaam wilden zijn. Hierna werd koffie geserveerd en -babbelde men onder elkander nog wat na, waarna de hoofdop zichter, de heer J. Hleijstek, uit voerige technische 'bijzonderheden verstrekte over de bouiw van het ziekenhuis. Zijn uiteenzettingen werden met grote aandacht gevolgd. Tot slot bracht burgemeester A. F. Htinseens namens het ge meentebestuur zijn gelukwensen over aan het bestuur der stichting met de houw van dit ziekenhuis. B. en W. en de raad zagen het belang van deze bazar ook in en stonden er direct achter. Hij dankte het bestuur voor de moeite die het zich heeft getroost om naar hier te komen en dankte de hoofdopzichter voor zijn duide lijke toelichting. Ds. Ten Haaft sloot de avond met het voorlezen van een gedicht op het ziekenhuis, ingestuurd door een onbekende. Na een koekje en een kopje kof tot fie ging ieder met een bly. gezicht en een mooie herinnering aan de bazar huiswaarts. voor bouwgrond gelden, doch ook voor grasland. Dit laatste laat in Zee'and te wensen over. De water beheersing is voorts, volgens spr., oed te noe- zei spr. dat van diverse polders aanvra gen lopende zijn. Nu de resultaten o.a. in Kruiningen blijken, ziet men in, dat de voordelen van ruilverka veling zeer groot zyn. De rijtoer. Als steeds bestond er voor de ge bruikelijke rijtoer door de gemeen ten en polders die de ontvangende Kring omvat een geweldige belang stelling. Dank zij de keurige regeling vond het vertrek van de meer dan 150 particuliere auto's en 37 auto bussen op de aangegeven tijd plaats en de kilometerslange stoet werd in alle met vlaggen versierde dorpen begroet door de bevolking en door de juichende en met vlag getjes zwaaiende schooljeugd. Generaal MacArthur heeft in een brief aan de voorzitter van de senaat de uitnodiging, om nogmaals een getuigenis af te leggen, afgeslagen. Hij zeide de uitnodiging op prijs te stellen doch het niet van algemeen be lang te achten er op in te gaan. De senatoren hadden hem uit genodigd nogmaals te spreken, omdat alle ge.uigen MacArthurs verklaring hadden gelezen alvo rens zelf te getuigen. In zijn brief laat de generaal duidelijk merken, dat hij de getuigenissen, welke niet met de zijne overeen komen sterk in twijfel trekt. DE TERNEUZENSE HOTEL-KWESTIE. Op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Posthumus (P. v. d. A.) in verband met het voor andere doeleinden in gebruik nemen van één der twee bestaande hotels in Terneuzen heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting het volgende geantwoord: Aangezien de Belastingdienst te Terneuzen zodanig slecht is gehuis vest, dat van een schier onhoud bare toestand kan worden gespro ken, is inderdaad een oplossing ge zien in de huur van een leegkomend hotel. Daar blijkens een onderzoek van het nachtregister de bezet tingsgraad van dit hotel zeer ge ring was (over 500 nachten 12 en er in Terneuzen meerdere hotels, benevens 'n behoorlijk aantal volks logementen aanwezig zijn, moet worden betwijfeld of een verander de bestemming van het pand, mede met het oog op het streven van de regering het toeristenverkeer in ons land te vergroten, tot groot nadeel strekt. Ten tijde van het afsluiten van de huurovereenkomst tussen de eige naresse en de Rijksgebouwendienst was het bekend, dat er een gega digde was, die het pand wederom als hotel wilde exploiteren. De eigenaresse beweerde tegen- over twee getuigen pertinent zich jegens de andere gegadigde nog niet te hebben gebonden. Intussen heeft deze zaak een on verwachte wending genomen door de uitspraak van de president van de Arrondissementsrechtbank te Middelburg, d.d. 9 Juli j.l., inhou dende, dat op 26 Mei j.l., de dag, waarop de huurovereenkomst met de Rijksgebouwendienst werd aan gegaan, het pand reeds aan een derde was verhuurd. Concert. De Harmonie Temeuzen zal hedenavond 8 uur een concert geven in het Oranjekwartier (Wil lem de Zwijgerlaan). Het volgende programma zal ten gehore gebracht worden. 1. Marche du Heros, Horatio Nighalls. 2. Ouverture Romanesque, Frits Jakma. 3. Lentestemming, suite in 4 delen, Joh. Pala. 4. Die Lustige Witwe, potpourri uit de operette van Fr. Lehar, Arr. M. J. H. Kessels. 5. The Stars and Stripes Forever, Sousa. 6. Bluette pour Flüte, L. Pijnaert. 7. Rosetta, wals, P. B. Bisselink. 8. Helden der Zee, mars, A. J. Hartman. Aanvaring te Rotterdam. Toen het Zweedse m.s. „Munk- fors" Dinsdagmiddag de Merwe- haven binnenvoer, kwam het in aanraking met de eerste van vier naast elkaar gemeerde sleep- schepen. Dit schip „Emanuël", schipper Th. ter Stege, Hooge- veen, kreeg een deuk in de huid plaat. Twee van de andere sche pen, de „Helena", schipper J. Mole wijk, Terneuzen en de „Ima- nuël", schipper H. Hompes, kre gen schade aan de bakboord- boeiïng. Het derde schip, de „Hendrika", schipper M. van de Ouden, Giessendam, kreeg ook een deuk in de huidplaat. De „Munkfors" kreeg schade aan de voorsteven. Raadsvergadering, Nieuwe kustverlichting. De nieuwe kustverlichting van Westkapelle's vuurtoren is in ge bruik genomen. In 1944 is deze toren, als gevolg van de beschie ting door de terugtrekkende Duitsers, van binnen uitgebrand. Er werd een noodverlichting van 300.000 kaars in aangebracht, waarmee men het tot nu toe heeft moeten doen. De nieuwe lichtbron heeft een sterkte van 2.600.000 kaars. Deze lichtbron is aangebracht op 54 meter hoogte en is in zee op 19% zeemijl zicht baar. Verder wordt de toren weer met schijnwerpers verlicht om te voorkomen dat vogels zich er tegen te pletter vliegen. Bij de plechtigheid sprak als eerste de directeur-generaal van het Loodswezen, schout bij nacht J. Callenfels. Hij hoopte dat het nieuwe licht lange tijd zijn vre deswerk zal mogen verrichten. Burgemeester Mr. M. Tijdeman De raad van de gemeente Bier- .an Westkapelle noemde het een vliet zal a.s. Vrijdag in open-ba |3 I dag voor het dorp. Het i licht werd daarna in werking ge steld door mevrouw Tijdema. Op Vergadering „De Volharding". Zaterdag a.s. zal bij gunstig weer het muziekgezelschap „De Volhar ding" een bezoek brengen aan de buurtschappen Reuzenhoek, de Val, de Griete en Inlage, alwaar enkele nummers zullen ten gehore worden gebracht. In de bestuursvergadering werd besloten om deze zomer met leden en donateurs een uitstapje te ma ken naar het mooie dal van de Maas met een bezoek aan de beken de grot van Han. Een en ander zal nader worden besproken op de algemene verga dering, die, volgens achterstaande advertentie, op Woensdag 27 Juni wordt gehouden, waarin nog meer dere voor de vereniging belangrijke punten zullen worden besproken. vergadering bijeenkomen. De agenda is deze maal kort en' Tji „ZZLÏ„ttï w 1 T v-TP vermeldt onder meer de toelating moment zette het plaatselijke i^\ „oJhJl muziekcorps „Oefening kweekt Openbaar Lyceum. Bij het op 18 t/m 20 Juni ge houden mondeling eindexamen afdeling Hogere Burgerschool B, zijn geslaagd: Ineke van der Hem, Wim Versprille, Willy de Vrieze, allen te Terneuzen; Jo- han Rammeloo en Jan. Verbrug- ge, beiden te Axel Geslaagd. Bij het op 18 Juni te Den Haag gehouden Patroonsexamen voor het automobielbedrijf, slaagde o.a. de heer D. Meeusen, bedrijfs leider Garage Kerkhaert, alhier, met het hoogste aantal punten. (beëediging en installatie) van het nieuw benoemde raadslid A. de Meijer en de benoeming van een wethouder in de vacature ont staan door het overlijden van wet houder De Voogelaar. Verder zullen de begrotingen 1950 en 1951 gewyizigd moeten worden. Opbrengst collecte Roode Kruis De Roode Kruis collecte heeft alhier een opbrengst gehad van 205,25. Vergadering P. v. d. A. De afd. Biervliet van de P. v. d. A. vergaderde Dinsdagavond. Met algemene stemmen werd de heer I. Michielsen tot voorzitter benoemd. By de opening herdacht de secreta ris, de heer Dyk, de overleden voor zitter van de afd. Biervliet, wijlen de heer J. J. de Voogelaar. In ver band met het bedanken van de heer Iz. de Lyzer als penningmeester, werd mevr. M. S. Dyk-Langstraat met algemene stemmen tot pen- ningmeesteresse gekozen, terwijl de heer De Lijzer de functie van bode werd toegewezen. Na een vruchtbare bespreking over interne aangelegenheden, de activiteit van de plaatselijke afde ling, scholing raadsleden enz. werd de vergadering met een dankwoord van de secretaris gesloten. Opbengst collecte Roode Kruis. De alhier gehouden collecte voor het Roode Kruis heeft 507,85 opgebracht. Viering 60-jarig bestaan Har monie. Ter gelegenheid van het 60_ jarig bestaan van de Harmonie te Schoondijke „Oefening kweekt Kunst", zal op 4 Augustus een muziekfestival worden georgani seerd. Des Zondags zullen er interna tionale atletiekwedstrijden wor den gehouden, terwijl tevens het Nederlands kampioenschap 25 km veldlopen op 't programma staat, waarop de meeste prominente Nederlandse afstandslopers uit zullen komen. Des Zaterdags 4 Augustus draagt de postduivenvereniging „Eerste de Beste" het hare er toe by een duivenvlucht te organise ren van Dax en Dourdan. kunst" het Wilhelmus in. DE AANKOMST VAN DE „KOTjA INTEN' Het troepentransportschip „Ko- ta Inten" wordt in de nacht van Vrijdag op Zaterdag te Rotterdam verwacht. Dit is het laatste schip, dat Ambonnese ex.K.N.I.L.-militairen met hun gezinnen uit Indonesië naar ons land brengt. FINIS MATROOS TE ROTTERDAM VERDRONKEN Dinsdagnacht is de 28-jarige Finse matroos Alf Karl Roos bij het aan boord gaan van zijn schip, het Panamese stoomschip lrBea- triz" te water geraakt en ver dronken. MINIATUUR DUIKBOOT TUS. SEN PIEREN GEVONDEN Nadat Dindag de baggermolen, die de vaargeul tussen de IJmiui- dense pieren op diepte houdt, een zwaar voorwerp had „aangebag- gerd". heeft de bok „Ursus" van de rijkswaterstaat met behulp van een bergingsscheepje van de fir ma Van der Tak het geschonden casco van een Duitse tweemans duikboot opgehaald. Het vaatuigje is daar waar schijnlijk tijdens de capitulatie tot zinken gebracht met vele andere, maar moet nog geheel in tact zijn geweest, totdat de baggermolen een van de zijkanten totaal open scheurde. Men vermoedt, dat de onder. zeër een roemloos einde zal vin den in de smeltkroes. DODELIJK MIJNONGEVAL Bij werkzaamheden in een gale- ry in de mijn Oranje Nassau 3 te Heelerheide werd de houwer F. Kipkowski uit Heerlen door neer vallend gesteente getroffen. Hy overleed ter plaatse. Het slachtoffer was gehuwd en vader van 2 kinderen. door EARL DERR BIGGER3 Vertaling van P. Oreille 3) (Nadruk verboden). „Dan, het is al te dwaas."' „Wat?" „Ik heb je misschien al ver teld, dat ze thuis ongerust wor den. Omdat ik me niet heb kun nen losscheuren van Honolulu, bedoel ik. Nu, ze zullen me een politieagent zenden." „Een politieagent?" Hij trok de borstelige wenkbrauwen op. „Ja, daar komt het op neer. Niet openlijk, natuurlijk. Grace schrijft, dat John Quincy zes we ken vacantie heeft en besloten is om een uitstapje hierheen te ma ken. Dan heb je iemand om mee naar huis te komen, lieve", zegt Grace. „Is dat niet slim?" „John Quincy V/interslip? Dat is de zoon van Grace." Juffrouw Minerva knikte. „Je hebt hem nooit ontmoet wel Dan? Nu, je zult hem gauw zien. En hij zal je zeker niet naar zijn zin vinden." „Waarom niet?" stoof Dan Win ter slip op. I „Omdat hij eigenaardig is. Toch iwel een lieve jongen. Deze reis is een g' oot kruis voor hem. Hij zal beginnen met afkeuren als hij Albany voorbij is, en denk eens aan de lange, vervelende mijlen van afkeuring, die hij daarna nog moet doormaken." „Och, ik weet het niet. Hij is een Winterslip, nietwaar?" „Ja. Maar de zigeunertrek in hem ontbreekt. Hij is een en al Puritein." „Arme jongen", Dan ging naar het blad met de amberkleurige dranken. „Hij zal wel naar Roger in San Francisco gaan. Schrijf hem daar en zeg hem, dat ik graag heb, dat hij hier zijn thuis vindt, als hij in Honolulu is." „Dat is aardig van je, Dan". „Volstrekt niet. Ik heb graag jeugd om me heen zelfs het Puriteinse merk. Nu je gearres teerd zult worden en terugge bracht naar de beschaving doe je beter met een van deze cocktails te nemen." „Als ik in Rome ben", ant- wooordde zij, „ben ik vast beslo ten om niet te doen als de Bos- tonianen. Ik vrees, dat dat een doornig pad naar populariteit zou wezen." „Juist." „Bovendien, ik zal gauw ge noeg weer in Boston zijn en langzamerhand verstijven van ouderdom." Maar nu was zij niet in Bos ton, bedacht zij, toen zij zich neerzette aan de glanzende tafel in de eetkamer. Het diner zou volmaakt zijn, dat wist zij. „Verwacht, je Barbara al gauw?" vroeg ze na een poos. Het gezicht van Dan Winter slip straalde als het strand bij zonsopgang. „Ja, Barbara heeft eindexamen gedaan. Ze kan elke dag hier zijn. Aardig, als zij en je voortreffe lijke neef eens dezelfde boot troffen." „Aardig voor John Quincy, in elk geval", antwoordde juffrouw Minerva. „Wij vonden Barbara een op gewekt lief meisje toen ze bij ons was." „Dat is ze", gaf hij trots toe. Zijn dochter was zijn liefste be zit. Ik zeg je, dat ik haar mis. Ik ben allemachtig eenzaam." Juffrouw Minerva keek hem spijtig aan. „Ja, ik heb er over horen praten, hoe een je bent", merkte zij op. Hij bloosde onder het diepe bruin. „Door Amos zeker?" „O, niet alleen door Amos. Er wordt veel over gepraat, Dan. Werkelijk op jouw leeftijd." „Wat meen je met mijn leef tijd? Ik heb je.gezegd, dat we hier allen jong zijn". Een ogen blik at hij zwijgend door. „Je moet begrijpen, dat hier op de Eilanden een man zich een beetje anders gedragen mag dan in de stad." „Wat dat betreft", glimlachte ze, „alle mannen in de stad zijn niet te vertrouwen. Ik wil je niets verwijten, Dan, maar terwille van Barbara waarom kies je niet een vrouw, die je zou kunnen trouwen, als voorwerp van je toewijding?" „Ik zou deze ook kunnen trou wen als we over dezelfde vrouw spreken." „Degene, die ik bedoel", ant woordde juffrouw Minerva, „is tamelijk algemeen bekend als de Weduwe van Waikiki." „Dit Eiland is een broeikas voor praatjes. Arlene Compton is zeer fatsoenlijk." „Een gewezen koorzangeresje, geloof ik." „Niet precies. Een actrice kleine rollen vóór zij met lui tenant Compton trouwde." „En die tot weduwe gemaakt is." „Wat bedoel je daarmee?" stoof hij op. Zijn grijze ogen fonkelden. (Wordt vervolgd.) Om Je kosten hoeft U het zeker niet te laten: voor een grote fles De Gruyler's vruchten- limonadesiroop (sinaasap pel of frambozen-bessen) betaalt U maar f 1.50 en daar gaat nog 10% korting af. U krijgt 15 flinke glazen uit een fles. De Gruyter't vruchten limonadesiroop. bereid uit zuiver vruchtensap, is de lekkerste en goedkoopste limonade die U zich den ken kunt. Wilt U minder besteden, kies dan uit grenadine en sinaasappellimonadesiroop van t.tO per fles. Oók met een cassabon voor 10 korting. A,AN VERSTIKKINGSDOOD ONTSNAPT Het .gezin B. te Den Haag, be staande uit een moeder met vier dochters van resp. 14, 12, 9 en an derhalfjaar, zijn gisterenmorgen op bet nippertje aan gasverstik. king entsnapt. Omstreeks 4 uur in de morgen stond mevrouw A. B„ 42 jaar oud, op om in de keuken de was op te zetten. Hierna ging zij weer terug naar bed, doch werd om half 6 w»kker door een sterke gaslucht die in de slaapkamer drong. Ijlings begaf zij zich naar de buren, die de G.G. D. waarschuwden. Bij onderzoek bleek de gasslang in de keuken te zijn losgeraakt. De moeder en de 4 kinderen werden voor een onderzoek naar het ziekenhuis ve voerd. Het oud ste dochtertje moet voorlopig ter observatie in het ziekenhuis blij ven. De moeder en de 3 kinderen konden naar huis terugkeren. GEMEENTE-AMBTENAAR VERDUISTERDE 100.000,—. Een 22-jarige ambtenaar van dienst publieke werken der ge meente Amsterdam heeft kans gezien in korte tijd een bedrag van bijna 100.000,te verduis teren en daarmede ons land te verlaten. De verduistering is geschied langer dan een maand geleden, maar is eerst Zaterdag j.l. ont dekt. De oorzaak hiervan moet, aldus de politie, gezocht worden in het feit, dat het gemeentelijk girokantoor te Amsterdam slechts eenmaal per maand een afreke ning stuurt. De jongeman moest namelijk geregeld voor publieke werken aanzienlijke bedragen storten op het gemeentelijk giro kantoor. Bij de loketten liggen stortingsformulieren. Deze wor den door de ambtenaar, die het geld in ontvangst neemt, afge stempeld en gelden dan als be wijs van storting. De jongeman schijnt er in geslaagd te zijn de stempels na te maken. Zodoende kon hij bij de dienst stortings bewijzen inleveren zonder het hem toevertrouwde geld gestort te hebben. En omdat de afreke ning van het girokantoor, die een controle mogelijk maakt, pas na verloop van tijd wordt gezonden, was ontdekking van de verduis tering niet dadelijk mogelijk. On geveer een maand geleden bleef de jongen weg van kantoor en men ontving daar de volgende dag een brief, waarin hij schreef zijn ontslag te hebben genomen, omdat het hem gelukt was te monsteren op een schip, hetgeen reeds geruime tijd zijn bedoeling was geweest. Hoewel deze wijze van ontslag nemen uiteraard zeer ongebruikelijk is, had men aan vankelijk geen enkele argwaan. Maar toen enkele dagen geleden de afrekening van het girokan toor kwam, bleek waarom de jongeman zo eensklaps was gaan varen. Inmiddels neemt de poli tie aan, dat hij van de vier we ken gebruik heeft gemaakt om zich naar het buitenland te be geven. Het is wel komen vast te staan, dat hij in het bezit was van een geldig paspoort. «r

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2