DE VRIJE ZEEUW De industrialisatie sinds de bevrijding Ifoot dtIh(MW JURRU L Interpellatie over het rapport van Van Cauwelaert-Steenberghe DE ZWARTE VLEK .J MANUFACTUREN EN WONINGINRICHTING NOORDSTR. 58-60-TERNEUZ EN* TELEF. 20 91 7e Jaargang No. 1 756 TWEEDE BLAD Zaterdag 16 Juni 1951 Dr. Winsemius niet pessimistisch ten aanzien van de toekomst Persconferentie Dr Nikijuluw Op uw slofjes Het komt van de boterbloemen In antwoord op een interpellatie van een liberaal en een socialistisch lid van de Belgische senaat over het rapport der commissie Van CauwelaertSteen- berghe betreffende de waterwegen, heeft de Belgi sche minister Paul.van Zeeland verklaard, dat de vertraging bij de publicatie van het rapport 'n gevolg was van het feit, dat het in twee talen moest worden uitgegeven. Premie voor woningsplitsing verlaagd Dr. A. Winsemius, directeur- dustrialisatie niet geremd zal generaal voor de industrialisatie, heeft Vrijdagavond voor de Com merciële Club te Groningen een rede gehouden over de industria lisatie sinds de bevrijding, waar in hij enige markante onderde len in het bijzonder heeft belicht. Lr. Winsemius toonde zich niet pessimistisch ten aanzien van de toekomst. Hij heeft met zijn redenering deze toekomst echter niet te rooskleurig willen schil deren. Het gaat hier om kansen, die er zijn. Zonder ons inspan ning te getroosten zullen wjj die kansen echter niet kunnen be nutten. Hij acht het in de eerste plaats van groot belang, dat hier een concurrerend loon- en prijspeil wordt gehandhaafd. Daarnaast is een opvoering van de productivi teit nodig. Hij merkte in dit ver band op, dat er in Amerika een veel grotere werkverdeling tus- sen de industriële bedrijven'on derling bestaat, met als gevolg goedkopere productie. Ook de zorg voor de vakbekwaamheia van de arbeider acht hij van groot belang. Evenals in het ver leden wordt er ook thans te vaak over het tekort aan vaklieden geklaagd. Men voert vaak aan, aldus Dr. Winsemius, dat onze industriali satie geremd moet worden door dat ons land over zo weinig grondstoffen beschikt. Dr. Win semius is geneigd de waarde van dit argument in twijfel te trek ken. De afhankelijkheid van de invoer van grondstoffen is in het verleden geen beletsel geweest voor liet ontstaan van belang rijke levensvatbare industrieën (b.v. de textielindustrie). Gewe zen kan ook worden op Zwitser land, dat er op dit punt nog on gunstiger voorstaat dan ons land. Doch ook industrielanden als En geland, België, Duitsland, Frank rijk en zelfs de Verenigde Staten zijn voor diverse grondstoffen af hankelijk van buitenlandse leve ranciers. Dr. Winsemius waarschuwde er tegen teveel te zien naar de hui dige situatie, waarbij de grond stoffen leverende landen in een sterke positie verkeren ten op zichte van hun afnemers. Het is ook wel eens omgekeerd geweest. Dit is te illustreren met cijfers uit de crisisjaren vóór 1939. Ko per bracht toen b.v. slechts 1h, wol Vis en rubber Vst deel op van hun huidige marktprijs. De prijzen van industrieproducten plegen veel stabieler te zijn dan die van grondstoffen. Typische grondstoffenlanden zijn dan ook onderhevig aan zeer sterke wel vaartsschommelingen. Hiermede vergeleken is de gevarieerde en daardoor stabielere economische structuur van Nederland op de duur nog zo slecht niet. Dr. Winsemius verwacht, dat als de politieke spanningen afne men en de productie van grond stoffen zich aangepast heeft aan zekere vergrotingen in de vraag, weer een meer normale toestand op de grondstoffenmarkt zal ont staan, waarbij de grondstoffen- voorraad van de wereld toegan kelijk zal zijn voor ieder, die een concurrerende prijs wil betalen. worden door een tekort aan af zetmogelijkheden op de buiten landse markt. Hij wees er op, dat onze industriële export al sinds tientallen jaren in stijgende lijn gaat (afgezien uiteraard van con- junctuurstoringen). Van 1921 tot i950 steeg het volume van de in dustriële uitvoer met 150 Hij ziet geen reden, dat die lijn niet verder zou stijgen, mits ons land een voldoende verscheidenheid van go .-deren tegen concurreren de prijs en kwaliteit op de we reldmarkt brengt. De handelsbelemmeringen zijn uiteraard hierbij hinderlijk, doch deze blijken nooit op den duur een onoverkomelijke hinderpaal te zijn. Ook onder de huidige zeker niet gunstige handelspoli tieke omstandigheden loopt onze mdustriële export bevredigend. <jr. Winsemius hoopt bovendien, dat ten aanzien van de handels belemmeringen het gezond ver stand op den duur zich weer meer zal doen gelden en hij re- xent bovendien ook op onze in ternationale handelaren, die voor de vergroting van de export zul- xe grote verdiensten hebben. land overbevolkt, sindsdien is de bevolking verdrievoudigd en de welvaart enige malen gestegen. Sinds bet door pessimisten niet uitvoerbaar geachte industriali satie-schema werd opgesteld, werd in de industrie voor ca. 4200 millioen gulden geïnvesteerd, de industriële productie nam toe met 6'/z millioen gulden en on danks de styging van de arbeids productiviteit met ruim 20 °/u werden in de industrie ca. 130.000 arbeiders geplaatst. DE SIGARENPRIJS De vertegenwoordigers van de Nederlandse sigarenindustrje hebben in een op 15 Juni te Am sterdam gehouden vergadering besloten de tot nu toe bestaande maatregelen, ten doel hebbend de Alle leden van het bureau Z- Moluk-kert in Den Haag zijn door mij, als vertegenwoordiger van de regering der republiek Zuid-Mo- lukken, in welke hoedanigheid ik door mijn regering enige dagen geleden ben bevestigd, ontslagen. HJet secretariaat is gevestigd te mijnen huize in Rotterdam, al dus deelde Dr. Nikiyuluw gisteren op een persconferentie mee. Dr. Nikiijuluw deelde voorts mede, dat hij het slachtoffer was geworden van een valselijke be schuldiging als zou hij voorstan der zijn van een autonoom Ambon onder het centrale gezag van de regering van de republiek Indo nesia. „Ik strijd evenals alle Ambon- nezen hier voor een volledig sou verein Ambon". Gevraagd naar de strijdmetho. dert die hij wenst te volgen ver klaarde Or. Nikiyuluw: „Wij willen ons doel bereiken langs legale diplomatieke weg De vacantie staat voor de deur, Uw plannen zijn gereed U bent druk bezig met de laatste voor bereidselen. U maakt een lijstje van wat er in koffer of rugzak gepakt moet worden en daarop zet U bovenaan: een paar reis- pantoffels. Die moogt U vooral niet vergeten, want daarvan kunt U plezier hebben! Ze nemen bijna geen plaats in, veel mate riaal vragen ze ook niet en U maakt ze in een wip! S3 rh.ajd?j?To3e Met iemand Westerling wUl.n van twee jaar te continueren. Dit wij niets te maken hebben. Con. betekent dat de renborscontitie T^--- gehandhaafd wordt, dat de han delsmarges ongewijzigd blijven en dat de tot nu toe gezamelijk gevoerde propaganda voor het sigaren roken onverflauwd zal worden voortgezet. FINANCIERING VAN DE INVESTERINGEN. Hoewel Dr. Winsemius de moei lijkheden van het financierings vraagstuk niet ontkent, wees hfj er op, dat onze economie vaak tot veel meer in staat blijkt te zün dan zelfs deskundigen verwach ten. Zo werd van deskundige zijde een paar jaar geleden ern stig betwijfeld of ons land voor de financiering van de industrie uitbreiding een bedrag van 320 millioen gulden per jaar zou kun nen opbrengen. In werkelijkheid is gedurende 1950 het tweevou dige van dat bedrag, n.l. bijna 700 millioen gulden geïnvesteerd in nieuwe bedrijven en uitbrei dingen. In verband met de gevreesde financieringsmoeilijkheden be pleit men ook wel, dat Nederland zich speciaal op bijzondere ar- beids-intensieve industrie-pro ducten zal toeleggen. Dr. Winse mius waarschuwde echter tegen overschatting van de mogelijk heden. De voorbelden uit het bui tenland (b.v. Zwitserse horloges), die men pleegt aan te halen, be treffen meestal producties, die ter plaatse op een oude traditie steunen en die men niet zo maar in Nederland kan navolgen. DE MENSELIJKE FACTOR BIJ INDUSTRIALISATIE. Ook over de menselijke factor bij de industrialisatie zijn vaak pessimistische voorspellingen ge uit. Dr. Winsemius constateerde, dat dit pessimisme door de feiten achterhaald is. Wat de kwaliteit van onze arbeiders betreft, wees hij op de gunstige ervaringen van buitenlandse ondernemers met hun vestigingen hier te lan de. Een Amerikaanse fabrikant met tal van fabrieken over de gehele wereld gaf Dr. Winsemius als zijn mening te kennen: „If you show him how to do it and give him the right tools, the Dutch workman belongs to the best in the world". DE AFZETMOGELIJK HEDEN. Tenslotte ging Dr. Winsemius nog in op de vraag, of onze in- INDUSTRIALISATIE ELDERS. Dat men ook in vroeger agra- ische gebieden industrialiseert, is juist. Men begint daar echter /eelal met eenvoudige massa artikelen. Dr. Winsemius ver wacht dan ook niet, dat daardoor anze industrialisatie, die zich in tegendeel juist meer op kwali teitsproducten en productiemid delen moet richten, ernstig zal worden geschaad. Hier blijven goede exportmogelijkheden. Dit te meer, omdat de stijgende wel stand in de vroeger minder ont wikkelde gebieden juist weer leidt tot een grotere vraag van die gebieden naar betere produc ten. Trouwens voor de gehele wereld geldt, dat een algemene welvaartsstijging in de toekomst is te verwachten. Deze zal het verbruik van industrie-producten relatief sterk doen toenemen. Dr. Winsemius merkte in dit verband nog op, dat indien onze gewijzigde verhouding tot Indo nesië een zekere achteruitgang van onze exportmogelijkheden aldaar zou medebrengen, daar tegenover staat dat onze moge lijkheden groter worden in de overzeese gebiedsdelen en van andere mogendheden, waar eveneens de politieke banden met het moederland losser zijn geworden en dus de voorsprong ran de betrokken tiuitenlandse industrie op de onze wegvalt. Voorts wees hij er op, dat in ver scheidene ons omringende indus trielanden in een niet verre toe komst een achteruitgang of al thans stationnair blijven van de bevolking te verwachten is. Dit zal de verdere expansie van de industrie in die landen remmen of misschien geheel doen ophou den. Hierdoor worden de kansen van onze industrialisatie weer groter. Uit de recente ontwikkeling kan lering worden getrokken voor de toekomst. Ten eerste: Nederland is, nu oude welvaartsbronnen wegval len, hard bezig nieuwe aan te boren. Het aandeel van de indus trie in het nationale inkomen nam sinds 1938 toe van 30 tot 42 Ten tweede: Nu zich op het ogenblik nieuwe tegenslagen op economisch gebied voor Neder land voordoen, moeten wij niet te gauw denken, dat wij deze niet te boven zullen komen. Om streeks 1840 achtte men Neder- VIER NEDERLANDERS IN VRIJHEID GESTELD. De destijds in arrest gestelde oud-hoofdcommissaris van poli tie in Bandoeng, de heer F. Land meter, is enkele dagen geleden in vrijheid gesteld. Voorts zijn nog de heren J. Ph. Bastiaans, J. J. Laarhoven en A. J. E. Dubbeld uit hechtenis ontslagen. tacten met de stichting „Door de Eeuwen Trouw" stellen wij niet meer op prijs. Deze stichting heeft er duistere praktijken op na gehouden. Wij willen niet dat enige Ne derlandse stichting zich .bemoeit met de interne aangelegenheden van ons land". Tenslotte deelde hij mee dat er thans een nieuwe stichting uit sluitend bestaande uit Ambonne- zen is opgericht onder de naam „Red Amibon". Deze stichting zal zich bezig houdenl met het inzamelen van gelden om de activiteiten van de Ambonnezen te financieren. Dan tekent U het voorstukje. De maten zijn in cm aangegeven. Voor iemand, die op grote voet leeft, neemt U ook die maten iets groter. U past dan even het pa pieren modelletje, voordat U de schaar in de stof zet. Voor de zool neemt U een stevige stof voor de onderkant en een zacht lapje voor de bovenzijde. U stikt binnen- en buitenzooi enige malen in de lengte op elkaar door, b.v. met 2 ci 3 cm tussen de stiknaden. Het Voorstuk maakt U alleen van zachte stof, desgewenst met een voerinkje. De korte kant om boordt U met een schuin ge knipte reep stof. Dan rijgt U het Zet uw voet op een krant en trek er met potlood een lijn om heen. U knipt de zool uit met 1 cm ruimte rondom. WIJ BRENGEN GEDURENDE 7 DAGEN EEN SPECIALE AANBIEDING IN KAMPEERDEKENS 100 °/n WOLLEN KAMPEERDEKEN 170 X 240 cm 1 LENGTE 1- ZOOL J voorstuk op de zool, waarbij U aan de neus vier plooitjes legt,, zodat U ruimte voor de tenen krijgt. Nu omboordt U de gehele zool, waarbij U haar dus tege lijkertijd met het voorstuk ver bindt. Een eindje elastiek, dat achter om de enkel gelegd wordt, behoedt U tegen het verliezen van Uw slofjes. Zit Uw vacantie er al op? Maak ze dan toch, want ze zijn een wel daad voor moede voeten en U be schadigt er geen meubelen mee als U daar Uw onderdanen eens op uitstrekt. „Dat komt van de boterbloe men", zei het kleine meisje en het wees met liet vingertje naar de boterpot. Het is vaak moeilijk te weten wat zo'n kind bedoelt, maar ik begreep, dat de mooie gele kleur van de boter haar aan dacht had getrokken. Al met al was de gedachte helemaal niet onlogisch. Boter wordt geacht van meik te komen, melk is een product van de koe, de koe graast in de wei en de wei den zijn dit jaar overstelpend geel van de boterbloemen. Maar hééle- maal juist was die kindergedach te natuurlijk niet. Of is er ten slotte toch iets van waar? Ik vond het niet nodig mijn grote-mensen-gedachten te berde te brengen. Maar broer, die twee jaar ouder is en als man zijnde, altijd een tegenovergesteld stand punt zoekt, zei, na enig na denken: „Ja, het komt van de boterbloe men". En hij voegde er nog eigen wijs aan toe: „Dat is best moge lijk!" Hij keek me tevens vragend en vol vertrouwen aan, overtuigd, dat ik natuurlijk over deze kwes tie wel het laatste en beslissende woord zou kunnen spreken. Maar ik heb helaas geen verstand van landbouw en veeteelt en ook van scheikunde heb ik weinig begrip. Daarom kon ik het vermoeden van de kinderen niet bevestigen, maar eigenlijk ook niet tegen spreken. Ik zei dus maar wat in het vage. Toen volgde natuurlijk de recht streekse vraag: „Is de boter echt zo geel van de boterbloemen?" Daar zat ik nu. Ik zei, dat ik het eigenlijk niet wist, maar dat ik het heel aardig zou vinden als het wèl zo was Daar bleef het bij. Later hoor de ik, dat koeien zelfs geen boter bloemen lusten en dat die prach tige goudgele laag van boterbloe men, uitgestrooid over het gras tapijt, voor de koeien en voor de boeren een gruwel zijn! En wat het mooie weer betreft heb ik be grepen: als er geen regen komt op die pas gemaaide weiden, dan brandt de zon alles dood! Laten we liever aannemen, dat het lichtelijk overdreven is en dat niemand, kinderen noch grote mensen, precies weet hoe het zich allemaal voltrekt. En waarom zou het eigenlijk niet van de bo terbloemen komen? Roman door NIEK VAN DER ZWAAN. 98) (Nadruk verboden). SLOT. Wijnandse dronk werktuigelijk van zijn koffie en toen hij bleef twijgen, zei Miep: „Ze was een .ieve moeder voor je kleine meid, Ger. Ze heeft Tini verzorgd als was 't haar eigen vlees en bloed. En laten we dit niet vergeten: we hebben allemaal onze fouten en gebreken. En we hebben ik net zo goed als jij in deze aan gelegenheid dingen gedaan, die oeter ongedaan hadden kunnen blijven. Laten we niet hard voor haar zijn. Ze heeft dit aardse leven verlaten met veel spijt en wroeging, doch haar einde was goed. Ik wist haar ervan te over tuigen, dat jij als je er was ge weest haar van harte zou heb ben vergeven. En daarna is ze stil en rustig ingeslapen. Laat ons hopen en bidden, dat de He melse Rechter haar genadig zal zijn..,..." „Waar is Tini nu?" vroeg hij met gesmoorde stem. „Bij de familie De Rooy. Ze heeft Gonnie wat erg gemist en de eerste dagen om haar gehuild. Nu slijt het en de oude mevrouw De Rooy is er nog even gek mee als vroeger Langzaam kwam Wijnandse weer tot zichzelf. Op aandrang van Miep at hij een paar broodjes en toen de maaltijd geëindigd was, stak hij opnieuw een sigaret aan. „Hoe heb je me eigenlijk kun nen vinden?" vroeg Wijnandse na enige tijd. „Och, het was eenvoudig, toei ik eindelijk op het idee kwam. Ik wist van de bank te weten te ko men, waar jij op gezette tijden geld opnam. Toen ik eenmaal wist, dat dit in Antwerpen ge schiedde, was 't een klein kunst je te weten te komen, waar jt verblijf hield, althans, waar ik je zou kunnen treffen." Na een poosje stond hij op. „Miep, dank je wel, meid, voor dit alles. Ik denk dat ik nu maai weer eens opstap". Ze keek hem angstig aan. „Ger je gaat toch niet weerdaar heen? Je gaat toch met me mee terug?" Hij schudde ontkennend het hoofd. „Nee Miep, die episode it voorgoed voorbij. Mij zien ze niet meer in Willemspoort. Laat mij maar hier, dat is veel beter". ineens uitriep: „Ger en ik dan? Tel ik dan nóg niet mee in je leven?" Het klonk als een angst kreet, als van een in nood verke rend dier. Wijnandse draaide zich om en keek het meisje aan. Langzaam gleed zijn hand van de deurknop en geruime tijd was de stilte haast voelbaar. Met schitterende ogen, waarin twee tranen blon ken, keek het meisje naar de man, die ze innig liefhad. Toen stormde Wijnandse op haar af en drukte haar in zijn armen. En terwijl hun lippen el kaar voor de eerste maal raak ten, zei hij: „Blind ben ik ge weest, dwaas die ik was. Nu be sef ik eerst recht dat ik je lief heb, Miep, lieveling NASCHRIFT. Een oceaanschip maakt zich los van de wal, waar tal van mensen staan te wuiven. Weer gaan een aantal emigranten naar de nieu- we wereld, naar Canada, waar „Ger denk je dan niet meer aan hun werk wacht, waar werkgele- je dochtertje?" genheid is voor mensen die van „Och, die is daar goed onder- aanpakken weten, waar ook grond is voor hen, die een be staan willen opbouwen. Maar scheiden doet pijn. Er worden banden verscheurd. Het is je geboorteland: je bent er op gegroeid, je hebt er gespeeld. En je hebt er gewerkt. Tot je zag, dat dit vaderland je geen toe komst meer bood. Weer gaan tal van mensen, die hun gave en goed verkocht heb ben, een nieuwe, onbekende toe komst tegemoet, weliswaar met tranen in de ogen, maar toch vol moed. En daar, op de kade, staan familieleden, oude en jonge, die dak bij moeder De Rooy. Ik. ik kan toch niet voor haar zor gen. We kunnen het toch beta len?" „Wil je haar dan niet meer zien?" Hij schudde nogmaals het hoofd. „Zowel voor het kind als voor mij is het beter van niet. Dat geeft maar opnieuw verdriet en er is al genoeg ellende geweest in het leven van ons allen. Laat mij maar gaanaan mij is toch niets meer gelegen Hij stond reeds met de knop van de deur in de hand, toen Miep Hij zei dat de Nederlandse on derhandelaars blijk hebben ge geven van grote objectiviteit en van de wens bij te dragen tot een gunstige oplossing. De minister is van mening, dat het probleem der waterwegen zich gunstig ontwikkelt. Hij zei dat de voor unie België en Nederland voor delen heeft verschaft, die beide landen niet gaarne meer zouden missen. Een der interpellanten, de li beraal Buisseret, was van oor deel, dat nog slechts schetsen van een accoord op twee punten zijn bereikt en dat de Nederlan ders op het stuk van het Moer dijkkanaal nog steeds een non possumus laten horen. Hij ver klaarde, dat de instructies, aan de Belgische delegatie in de ge mengde commissie de zaken nog gecompliceerder hebben ge maakt. Zo heeft men met be trekking tot de stop van Ter- naaien van Belgische zijde drie oplossingen inge- je misschien in je leven nooit meer zult zien Aan de railing, tussen vele an deren, staan drie mensen. Maar op de kade staat niemand, die af scheid van hen genomen heooen. aanvullende Ger, Tini en Miep staan te kij- diend omdat men het onderling ken naar die mensenstipjes, die njet eens was. Tenslotte betoog- al kleiner worden. Dat is Neder-j cje spreker, dat als België geen land, waarvan ze afscheid geno-! genoedoening zou kunnen krij- men hebben. Ergens in Utrecht gen mef betrekking tot een Ant- zit een oude moeder, maar Wij- werpen-Rijnverbinding, het zelf nandse heeft haar beloofd, dat hij voor een oplossing zou moeten haar binnen het jaar komt halen. zorgen. En ergens in Willemspoort zit £>e volgende spreker, De Vos nog een oude moeder, maar Miep (S0Cj verklaarde optimistischer heeft haar verzekerd, dat ook zij te zjjn met betrekking tot de binnen het jaar zal kunnen gaan veixjere onderhandelingen over naar het nieuwe vaderland. j waterwegen dan voorgaande Er is wel weemoed, want diep sprekers. Reeds de laatste be- in hun hart houden ze van het kleine Nederland, met zijn rodde lende, kwaadsprekende mensen. Met zijn kleinzielige twisten en strubbelingen. Uitgeverij Wijnandse bestaat kan"alleen een onlossinp niet meer. De grote lichtreclame- letters zijn neergehaald en ver- s u sprekingen in de gemengde com missie zijn, zo merkte hij op, in een geheel andere geest gevoerd dan na de eerste wereldoorlog. Voor het probleem der water- vangen door andere: Wijnandse en Miep hebben hun zaak ver kocht. Met tal van anderen gaan ze naar Canada, een nieuwe, wel licht blijde toekomst tegemoet. En tussen hen in trappelt de klei ne Tini, die het maar wat prettig vindt op die grote boot en ze worden, indien de Beneluxgeest waardig blijft over de bewindvoerders in beide lan den. Het is verkeerd eisen te stel len die het karakter van een ultimatum dragen en het is even onverstandig de zaken zo te wil len voorstellen alsof Nederland het enige land is dat de vruchten moet worden. „Als een interna tionale instantie zou moeten in grijpen", zo zeide hij, „dan is niet alleen het Moerdijkkamaal voor ons verloren, doch ook de Benelux". Spr. gaf vervolgens een overzicht van de Nederlandse joncessies in het rapport. Hij wees er op, dat de opvattingen in Nederland thans heel anders zijn dan 25 jaar geleden. Tenslotte herinnerde hij aan de uitspraak van de Engelse staatsman Palmerstone bij de af scheiding van België in 1830, n.l. dat 't nageslacht van Nederland en België ondanks alles ertoe voorbestemd is in de toekomst nauwer met elkaar samen te leven dan welke andere landen in Europa dan ook. Wanneer deze gedachte ook de politiek in de Weststraat en op het Plein be heerst, zo verklaarde hjj, zal uit eindelijk ook voor het Moerdijk probleem een oplossing gevon den worden. Het maximum bedrag, dal door rijk en gemeenten tezamen bii splitsing van woningen per nieuw-ontstane woning kan wor de toegekend, is verlaagd van 2400 tot 2100. Tot dusver kon voor elke door woningsplitsing nieuw-verkregen woning, waarvan de kosten niet minder dan 201, en niet meer dian 4200 bedroegen, een premie worden toegekend van 60% van de splitsingskosten. Deze premie kon dus ten hoogste 2400 be dragen. Het bedrag van 4200 was afgestemd op de in het be gin van 1948 geldende bouwkos tennorm bij nieuwbouw. Sinds dien is de bouwkostennorm ech ter enige malen verlaagd, zon der dat tot een overeenkomstige verlaging van het maximum der toegelaten splitsingskosten werd overgegaan. Dit maximum is heeft de erootste schik Alleen plukt van de Benelux. Het stre- daarom thans verlaagd van 4200 heelt de grootste scniK. .aiieen „mo tot f.3500. De nremie voor wo- begrijpt ze niet, waarom papa zo stil is Over haar blonde hoofdje heen hebben Ger en Miep de handen stijf in elkaar geklemd. Daar, in Canada, zullen ze hun geluk bou wen, waar waarschijnlijk geen geroddel hen het leven meer zuur zal maken EINDE. ven, dat aan de economische unie ten grondslag ligt, aldus De Vos, zal uiteindelijk zonder twijfel tot een oplossing leiden van de ver keersproblemen. Spr. wees het voorstel tot internationale arbi trage in het geschil over het Moerdijkkanaal beslist van de hand en zei van oordeel te zijn, dat door direct contact en over leg overeenstemming bereikt tot ƒ3500. De premie voor wo ningsplitsing zal dus voortaan ten hoogste 60% van laatstge noemd bedrag of 2100 bedra gen. De bij het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting in behandeling zijnde verzoeken om toekenning van een premie voor woningsplitsing zullen vol gens de nieuwe regeling worden afgedaan.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 5