De verkiezingen in Frankrijk krijgt Hoop op vrede gevoelige slagen Oud-minister Johnson voor de senaatscommissie Vertragingsacties der Chinezen Quadronal ZATERDAG 16 JUNI 1951. 7e Jaargang No. 1756. Bestudeer het verleden, als gij de toekomst wilt voorspellen, was reeds een uitspraak van de grote Chinese wijsgeer Confucius, die vijf eeuwen voor de geboorte van Christus leefde. Een uitspraak, die vele malen in latere eeuwen werd herhaald door andere grote geesten Het heeft er wel wat van of de par tijen, die morgen in Frankrijk bij de verkiezingen voor het parlement elkander de 544 beschikbare zetels gaan betwisten, deze zinvolle spreuk kenden en van tevoren wilden ontzenuwen. Officiële uitslagen van de Italiaanse verkiezingen Familiedrama te Eekloo Sproeten SPRUTOL Moskou wil niet praten Peking wenst geerQwapenstilstand NOG TIEN JAAR KOUDE OORLOG? De optimisten in de kringen der Verenigde Naties een soort, dat rijker vertegenwoordigd is dan men onder de toch niet meer rooskleurige omstandigheden zou verwachten zijn weer twee illusies, waarop zij hun hoop voor de toekomst hadden gebouwd, armer geworden. In de eerste plaats is het duidelijk geworden, dat Moskou, hoewel het Gromyko rustig laat voortschetteren in het Parijse Palais Rose, niet werkelijk wil praten over een vermindering van de spanning in Europa. In de tweede plaats is de veronderstelling, dat thans, na de mislukking van het voorjaarsoffensiei der Chinezen en de daarop gevolgde successen der Verbonden troepen de tijd rijp zou zijn voor wapen stilstandsonderhandelingen met Peking, slecht gefun deerd gebleken. Donderdag is de Amerikaanse oud-minister van Defensie Louis Johnson voor de verenigde senaats commissie van onderzoek verschenen. Hij verklaarde, dat het besluit om in Korea tussen beide te komen op een bijeenkomst op het Witte Huis was genomen. Dit was geschied op voorstel van de minister van Buitenlandse Zaken, Acheson. Hij voegde hieraan toe, dat generaal MacArthur niet was geraadpleegd. WEERSVERW ACHTÏN G HOOGWATER. v.m. n.m. op onder op onder Juni. 17 Drogisterij W. Dingemanse Gewonde Korea-vrijwillsgers in Rotterdam aangekomen Aan het Oostelijke en aan het centrale front hebben de Noordelijken tegenaanvallen gedaan. Naar men meent gaan deze vooraf aan een poging om stand te houden. Tussen Koemhwa en de Oost kust boden de Noordelijken standvastig tegenstand tegen pogingen om hen uit strategische stellingen te verdrijven. In de Westelijke sectoren stootten patrouilles der V. N. echter slechts op licht verzet. In het gebied van Kansong deed een Noordelijk regiment een beperkte aanval op de Verbondenen. Schriftelijk beantwoorde vragen Mossadeq ziek Engelse siraalbommenwerpetjj verongelukt prankerlng bil Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I, van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 ceht Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 ceitóa iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum petf advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrei Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Het verleden leert namelijk, dat in een democratisch geregeerd land de partijen, die aan de Re gering deelnemen grote kans lopen om stemmenverlies te lij den, als het het volk niet al te best gaat en dat de oppositiepar tijen dan met de winst gaan strijken. Het is in Frankrijk na de oorlog voor de grote massa van het volk niet best gegaan. De Regering, die steunde op de middenpartijen, namelijk de Katholieke vooruitstrevende par tij M.R.P., de socialisten en de radicalen, de zogenaamde „derde macht", heeft het grote vraag stuk van lonen en prijzen niet kunnen oplossen en veel onte vredenheid vloeit hieruit voort. De oppositie treedt morgen aan met de uiterst linkse communis ten en de uiterst rechtse R.P.F. Rassamblement du Peuple Francais), de Gaullisten. Bij een normale verkiezing volgens het stelsel der even redige vertegenwoordiigng zou den deze laatstgenoemden zeker stemmenwinst en dus zetelwinst hebben geboekt ten koste van de eerstgenoemde partijen. De der de macht vreest beide uitersten en heeft derhalve een wijziging in de kieswet weten te bewerk stelligen, waardoor het even redigheidsstelsel vervangen is door een zeer ingewikkeld soort districtenstelsel. In de 103 kiesdistricten mogen namelijk partijen hun lijsten tot één candidatenlijst verbinden. Krijgt één partij of een verbon den lijst in een district de abso lute meerderheid der uitgebrach te stemmen, dat is dus 50 '7k 1, dan worden alle zetels van dit district toegewezen aan deze partij of combinatie. De combi natie verdeelt dan weer onderling de zetels tussen de deelnemende candidaten. Krijgt niemand de absolute meerderheid, dan geldt de evenredige vertegenwoordi ging- Doordat de middenpartijen in vele districten een gecombineerde lijst indienden en communisten en Gaullisten practisch nergens een partner konden of wilden vinden, verwacht en hoopt de derde macht de meerderheid, die zij vanaf 1945 bezit, te behouden en zodoende aan de Regering te blijven. Zo men ziet heeft de derde macht het verleden bestu deerd, heeft gezien en begrepen, het land niet te best heeft gunst der kiezers nog vermeld, dat districten alle partijen zich ge combineerd hebben tegen com munisten en Gaullisten. Een voorspelling te doen is onder deze omstandigheden wel zeer moeilijk. De laatste verkie zingen werden in Frankrijk ge houden in 1947. De R.P.F. van generaal De Gaulle deed niet mee, doch ver leende steun aan candidaten van andere partijen, die de generaal gunstig gezind waren. De com munisten behaalden 29 van het aantal stemmen, de derde macht 38 en de overigen 33 t Algemeen verwacht men, dat de stemmenverhouding niet sterk zal veranderen. Doch het zetel aantal dank zij de nieuwe kies wet wel. De communisten zulen zeker een aantal zetels prijs moeten geven. Dat de regeringspartijen zich zullen kunnen handhaven wordt algemeen verwacht. Het grote vraagteken zal het zetelaantal der Gaullisten vormen. Tenslotte zou men nog naast deze drie be langrijkste groepen een vierde kunnen noemen, namelijk enkeLe republikeinse groepen en de boe renpartij. Vooral deze laatste maakt een goede kans op winst, omdat het vele Franse boeren op het ogenblik slecht gaat. En hier bij moge men niet denken aan de grote bedrijven op de goede grond in Noord-Frankrijk, doen veeleer aan de kleine boeren op de mindere en slechte gronden. Vooraanstaande Fransen vre zen dat de nieuw gekozen Kamer nog lastiger te regeren zal zijn, dan de aftredende, daar de drie grote groepen geen van allen de volstrekte meerderheid zullen verkrijgen en zij onverzoenbaar tegenover elkander staan. Tegenover dit alles, staat het Franse volk vrij lauw. Wie door het land reist, krijgt geenszins I de indruk, diat belangrijke ver- Tenslotte zij kiezingen in het verschiet lig- in bijna 40 gen. Wel zijn alle openbare aan- plakplaatsen en borden bezaaid met biljetten, waarop de ver: diensten van deze of gene partij staan vermeld, doch dit geheel maakt een rommelige indruk. Ook ziet men hier en daar leuzen gekalkt, veelal met oproe pen voor de vrede. Deze komen uit de koker der communisten. Zelfs het „vive le roi", leve de Koning, kan men lezen, doch het aantal roylisten is zo gering, dat zij niet meetellen. De gemiddelde Fransman maakt zich niet druk en spreekt er wei nig over. Vraagt men zijn me ning, dan vermoedt hij dat alles bij het oude blijft. Het vormen van een regering zal nog moei lijker gaan, dan in de achter ons liggende jaren en het enige waar hij benieuwd naar is, is of de schoolstrijd eindelijk opgelost zal worden. Alleen de openbare scho len worden namelijk in Frankrijk door de staat betaald. De bijzon dere krijgen geen cent. Het zijn vooral de Katholieken, die voor verandering strijden. Zo tracht de „derde macht in Frankrijk zijn positie te behou den en het zal moeten blijken of zij hierin zal slagen. Er is een andere spreekwijze, die zegt, dat hij die alles wil behouden juist kans loopt het te verliezen. Of dit reeds thans in Frankrijk zal uit komen weten wij de volgende week. De officiële uitslagen van de plaatselijke verkiezingen voor twee derden van Italië, die in de afgelopen 3 weken zijn gehouden, geven het volgende beeld: Christelijk-democraten 5.829.648 (38,7 procent) Communisten 3.341.000 (22,3 procent). Nenni-socialisten 1.981.000 (13,2 procent). Sociaal-democraten 1,434.000 (9,65 procent) Liberalen 547.000 (3 65 procent). 425.000 (2,84 procent). Er is tot dusver gestemd in 58 provincies van Noord- en Midden- Italië en op het vaste land. Hoewel de verkiezingen hebben aangetoond, dat de communisten en de met hen verbonden Nenni- socialisten niet van hun stern- kracht hebben ingeboet, hebben de Westers-democratische partij en het communistische blok in meer dan 1000 plaatsen van de leiding beroofd. Republikeinen In het Belgische grensstadje Eekloo heeft zich een afschuwe lijk drama afgespeeld. Een bewo ner van de Leekestraat, zekere A. L., heeft in de nacht zijn vrouw met een hamer de schedel inge slagen. Om zich aan het gerecht te onttrekken heeft hij hierop zijn woning in brand gestoken. De brandweer, welke spoedig ter plaatse was, wist het vuur te blussen voordat de woning ge heel uitbrandde, waarna men tot de afschuwelijke ontdekking kwam. De dader heeft zich hier op in de schuur door ophanging van het leven beroofd. De man stond als zonderling en gierig bekend. Bii weerbarstige: Sprutol-Sterk (Adv.) dat zij geregeerd en heeft getracht door middel van deze kieswetwijziging de toekomst te beïnvloeden. Johnson was minister van Bij bestudering van de inge- Defensie, toen het Koreaanse diende candidatenlijsten blijkt, conflict uitbrak. Hij werd m dat in 91 van de 103 kiesdistricten September van het vorig jaar de Regeringspartijen één of door Marshall vervangen, meerdere combinaties hebben jjij deelde de senatoren mee, gevormd. Geen dezer partijen dat de Amerikaanse troepen in heeft een combinatie gevormd het Verre Oosten met voor de met de communistische partij, strijd gereed waren, toen de oor- die zich in de verkiezingsstrijd log jn Korea begon. Hij had in heeft aangekondigd als „Repu- gezelschap van generaal Omar Iblikeinse, verzets- en antifascis- Bradley een foezoek aan Mac tische Unie voor nationale onaf- Arthur te Tokio gebracht, juist hankeliikheid, brood, vrijheid en 1 voordat het conflict begon. Hoe- vrede"! wel hij niet gewaarschuwd was. De Gaullisten hebben in 12 j dat de Noordelijken voor de strijd districten een combinatie ge- 1 gereed stonden, waren zij de dag, vormd met enkele andere rechtse partijen. In Parijs en omgeving, welker acht districten liefst (5 afgevaardigden kiezen, vecht iedere partij afzonderlijk om de medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Vrij zonnig. Droog en vrij zonnig weer met een matige westelijke wind. Ge- matige temperaturen. ZONDAG 17 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 0.40 0.50 n.m. 11.46 12.21 1.01 1.11 MAANDAG 18 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON- EN MAANSTANDEN. 0.05 12.36 0.40 1.11 1.20 1.51 1.30 2.01 ZON MAAN 4.19 21.02 19.18 2.— 18 4.19 21.02 20.47 2.31 19 4.19 21.03 21.59 3.19 20 4.19 21.03 22.48 4.30 nadat Bradle en hij naar de V. S. waren teruggekeerd, de aanval begonnen. Op een vraag van de voorzitter der commissie, senator Richard Russell, waarom de Amerikaanse troepen in het Verre Oosten niet voor „iedere eventualiteit" waren uitgerust, antwoordde Johnson, dat het leger in Japan wias geor ganiseerd en geoefend voor be- zettingsdienst, maar dat het mi nisterie van Defensie geen „af deling voor Korea" had. Korea kwam onder het state department en „de troepen wer den aangewezen op voordracht van generaial MacArthur en in overeenstemming met de ver enigde chefs van staven". Nadat op 26 Juni 1950, de dag na het uitbreken van de vijande lijkheden in Korea, besloten was de Zuid-Koreanen met Ameri kaanse zee- en luchtstrijdkrach ten te hulp te komen, had John son de volgende dag op een bij eenkomst op het Witte Huis mee gedeeld. dat hij MacArthur het bevel in Korea zou geven, mits de president geen bezwaren had. Dit was de erste kenisgeving aan generaal MacArthur van diens bevelhebberschap geweest. Drie dagen later had Mac Arthur in een boodschap gezegd, «at men niets kon ondernemen, tenzij men grondtroepen in de strijd wierp. Binnen 24 uur had men besloten de in Japan gele gerde Amerikaanse troepen te gebruiken. Voorts besloot de Zevende Amerikaanse vloot naar Formosa te zenden ter be veiliging vian dit eiland, naar aanleiding van „een schitterend memorandum dienaangaande van generaal MacArtuhr". Johnson zei, dat Acheson be zwaar had gemaakt tegen lit t zenden van een militaire missie naar Formosa, omdat hij vreesde tegenover andere Aziatische re geringen, „wier steun en vriend schap wij nodig hadden" zijn gezicht te zullen verliezen. Ook had Acheson een ongunstige reactie in Japan gevreesd. „HU wenste werkelijk niets met de Chinese nationalistische regering te maken te hebben, aldus John son. Johnson verklaarde verder, dat hij het voorstel van Mac Arthur om de economische blok kade tegen communistisch China te verscherpen zou steunen. Ook zou hij een vlootblokkade van de Chinese kust steunen. Hij was echter geen voorstander van een blokkade van onder Russisch beheer staande havens in Mand- sjoerije. Vervolgens vroeg de democra tische senator Lyndon, of John son het raadzaam achtte in Mandsjoerije bombardementen uit te voeren. De censor schrap te het 60 woorden tellende ant woord, maar senatoren verklaar den, dat Johnson in ontkennende zin geantwoord had. In antwoord op een vraag over het gebruik van Chinese nationa listische troepen, die zich thans op Formosa bevinden, zei de oud minister, dat deze troepen van uitrusting moesten worden voor zien, echter niet in die mate, dat de bestaande beperkingen wer den opgeheven en de Chinese nationalisten „de Verenigde Sta ten in een oorlog zouden kunnen betrekken". De hoop, dat de Russen, dooi het Westerse voorstel om Wis- insky naar Washington te stu ren, geprest tot een duidelijk ja of neen, wel bereid zouden zijn. aan een nieuwe conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken deel te nemen, was geba seerd op het zeer reële feit, dat het Kremlin nog in het begin van dit jaar, toen het zelf het plan van een bijeenkomst der Grote Vier opperde, wel degelijk van zins was. met niet onaanzienlijke concessies een adempauze in de koude oorlog te kopen. Het eind vorig jaar door de Atlantische landen in Brussel opgestelde her bewapeningsprogram, dat de re- militaarisatie van West-Duitsland omvatte, dreigde de militaire su- perioriteiten der Sowjets in Euro pa voor een flink deel ongedaan te maken. Dat wilden de Rusen verhinderen en ze wilden er be hoorlijk voor betalen ook. Sinds dien is de situatie echter aanzien lijk veranderd. De woorden van het Westen zijn groter gebleken dan de daden. De herbewapening van de repu bliek van Bonn is op de lange baan geschoven; de uitvoering der militaire programma's der overige West-Europese landen is door allerlei redenen vrij ver ach tergeraakt bij het tempo, dat in dertijd te Brussel aangegeven werd. Daarmee is de prikkel tot een vergelijk voor de Russen totaal verdwenen. Hun is, in ieder geval voorlopig, nu toch al gratis in de schoot geworpen, waarvoor zij enige maanden ge leden nog een flinke prijs wilden neertellen. Allicht, dat zij daar om thans de voorkeur geven aan een politiek van afwachten. In ieder geval de Amerikanen hebben deze situatie volkomen doorzien en er reden in gevonden hun hoogste militair, generaal Bradley, naar West-Europa te zenden, om daar een handje te helpen bij het uit de weg ruimen van de belemmeringen, die nog steeds zozeer het tempo der be wapening drukken, dat bijvoor beeld van de tien divisies, die Frankrijk voor het einde van dit jaar zou opstellen, er pas twee op de been zijn bracht en Engeland met de uitvoering van zijn pro gram voor de oorlogsindustrie (Adv.) 's werelds beste pijnstiller. TERNEUZEN Op vragen van het Tweede Ka- merlid de heer Haken (CPN) be- treffende terugbetaling door voor malige gevangenenen uit Duitse concentratiekampen van een door de Nederlandse consul in Zweden verstrekt voorschot heeft de minis ter van Binnenlandse Zaken de heer Van Maarseveen schriftelijk het volgende geantwoord: De onderhavige voorschotten zpn aan ongeveer 1000 personen, der halve tot een totaal bedrag, in Ne derlandse guldens uitgedrukt, van pl.m. ƒ50.000, verleend. Deze voorschotten werden niet verstrekt om te voorzien in de kos- ten van levensbehoeften of zak- geld daar de repatriandi kosteloos van'al het nodige in ruime mate werden voorzien. Daartoe behoor den voedsel, huisvesting, genees kundige behandeling, kleding, ver voer, alsmede ontspanning, koffers en andere reisbenodigdheden, toi letartikelen, zakgeld, taxi- en bus- kosten, extra-reisgeld voor de week-ends, etc. Daarnaast kon men doch dan op voorschot nog een extra be drag van 75 kronen opnemen. De voorschotnemers hebben voor dit extra-bedrag schuldbekentenissen ondertekend, waarin zij zich ver van ƒ47,50 aangeboden, aangezien met de algemene rekenkamer wordt geoordeeld, dat deze voor schotten dienen te worden terug betaald, behoudens indien bijzon dere financiële omstandigheden van de betrokkene zich daartegen verzetten. Er zijn dan ook geen voldoende redenen om deze vorderingen van het rijk in alle gevallen zonder meer af te schrijven en tot restitu tie van de reeds terugbetaalde be dragen over te gaan nog nauwelijks begonnen is. Bradley heeft kunnen beloven, dat Amerika, hetwelk oorspron kelijk de wapenvoorziening van West-Europa in hoofdzaak op eigen schouders wilde laden, maar daartoe niet in staat is ge bleken, doordat de oorlog in Korea te hoge eisen stelt, vol doende grondstoffen zal leveren om de West-Europese zware in dustrie volledig tot dit doel in te schakelen. Aan de andere kant hebben de West-Europese landen toegezegd, alles in het werk te zullen stellen om de aan generaal Eisenhower in het vooruitzicht gestelde strijdkrachten toch nog op tijd te leveren. Hoe het resul taat er in de practijk zal uitzien, moet natuurlijk afgewacht wor den. In Amerika is men er echter van overtuigd, dat succes of mis lukking afgelezen zal kunnen worden aan de graad van bereid heid in Moskou om het overleg, dat zich thans op de conferentie der plaatsvervangers te Parijs moeizaam voortsleept, een meer reëel karakter te geven. Wat nu het Verre Oosten be treft: De hoop op vrede overi gens nog steeds niet door allen opgegeven had zich voorname lijk gekristalliseerd om de ver onderstelling, dat Moskou het Koreaanse avontuur thans wel zou willen liquideren. Er bestaat in Korea al lang een soort pat positie, ongeveer te vergelijken met de toestand, zoals deze in Berlijn na het succes van de luchtbrug was, en evenals men de Berlijnse kwestie door een her stel van de status quo ante regel de, meende men, dat nu de tijd gekomen was voor een dergelijke oplossing van het Koreaanse con flict. Deze speculatie zou misschien juist kunnen zijn, indien men in het Verre Oosten alleen met Mos kou te doen had, met andere woorden indien Rood-China een satelliet van het Kremlin zou zijn. Maar dat is klaarblijkelijk niet het geval. Walter Lippmann wees er onlangs al op, dat men niet kan aannemen, dat tiendui zenden Chinezen ten pleiziere van Moskou de dood in gaan. De waarheid is wel, dat het re giem van Mao Tse-toeng ten rechte of ten onrechte de over tuiging heeft, dat het door Ame rika naar het leven wordt ge staan. In ieder geval schijnt de Chinese politiek door een derge lijk dwangbeeld beheerst te wor den, met het gevolg, dat Peking de oorlog in Korea als onderdeel van een veel grotere strijd ziet. En aannemende, dat deze theo rie juist is zou het een wonder zijn, indien Peking bereid ware de oorlog in Korea te staken, zolang Amerika voortgaat met zijn steun aan nationalisten op Formosa een revolver op de borst van Rood-China gericht te houden. Onder de heersende omstandig heden echter, kan Washington er niet aan denken. Formosa aan Mao Tse-toeng te laten. In officiële Amerikaanse kriu gen heeft men eens gezegd, dat men zich op een tienjarige duur van de koude oorlog zou moeten voorbereiden. Het wordt steeds moeilijker, deze Amerikanen van zwartgalligheid te beschuldigen, want het zijn zij en niet de opti misten, die door de ontwikkeling in toenemende mate in het gelijk worden gesteld. De Perzische premier, Moham med Mossadeq, is volgens welin gelichte kringen te Teheran „zeer ziek". Men bon niet zeggen aan welke ziekte Mossadeq lijdt. De Amerikaanse ambassadeur, Henry Grady, die de premier gis terochtend een bezoek bracht, zei, dat deze „zeer zwak" ls. Gemeld wordt, dat de ziekte van Mossadeq het gevolg is van overwerk. In Perzische kringen wordt ge zegd, dat Mossadeq Grady verze- plicht hebben tot terugbetaling aan kerde, dat het oliegeschil bevre het rijk zo spoedig mogelijk na aan- fdgend zou worden opgelost, komst in Nederland. Sommigen f.nr,pr de levering van olie hebben aan deze verplichting dade- er da jenden nadeel lijk voldaan. Ten aanzien van de aan de westelijke .anden naaeei men overigen is thans echter een nota zou ondervinden Naar verluidt werpen de Noor delijken alle beschikbare troepen in de strijd bij Koemhwa in cen traal Korea. Zij bieden voorname lijk tegenstand ten N. en N.O. van Koemhwa. In andere secto ren vorderen de Verbondenen be hoedzaam waarbij zij weinig te genstand ondervonden. Geallieerde officieren schetsen de gevechten in het gebied van Koemhwa als een „hardnekkige vertragingsactie". De Chinese be velhebber trachtte de geallieerde bedreiging om de Noordelijken bij Indjé. Janggoe en Kangsong af te snijden, af te wenden. Aan hét westelijke front blijft het rustig. De Verbondenen be vinden zich achter de Imdjin maar patrouilleren aan de over kant van de rivier. Geallieerde jachtbommenwer pers vielen Vrijdag Noordkore- aanse vliegvelden aan. Toestel len van het type B-26 bombar deerden vliegvelden te Ondjong- ni, Jongjori en Pjongjang. Een alleenvliegend onbewapend ver kenningsvliegtuig der Verbonde nen wtrd door 18 Noordelijke Mig-machines aangevallen. Deze aanval mislukte. INDIA EN DE STRIJD MACHT DER V. N. India heeft de V. N. meegedeeld, dat het geen troepen ter beschik king van de V. N. kan stelleni daar een strijdmacht der V. N. in beginsel meer een dwingende dan een bemiddelende functie zou hebben. In de huidige internationale toe stand zou de vorming van een dergelijke strijdmacht niet bevor derlijk zijn voor het scheppen van een geschikte psychologische at mosfeer voor bet bewaren van de vrede HET NED. DETACHEMENT Het Nederlandse detachement in Korea is door luit-generaal Al. mond, commandant van het lAjme- rikaanse 10e legerkorps, hogelijk geprezen, toen het tijdens een pa rade langs hemt was getrokken. Oeneraal Almond zeide: ,jHfet Nederlandse detachement heeft op kranige fwijze gevochten en heeft zijn aandeel aan 'onze In. spannig bijgedragen. Dt heb het juist tijdens de pa rade dezer manschappen op voor beeldige wijze zien voorbijtrekken. Het moreel is zeer hoog en zij dragen hun uitrusting op de juis te wijae". GEWONDE KOREA-VRIJWILLIGERS AANGEKOMEN. In tegenwoordigheid van Neder landse, Belgische en Franse autori teiten begon gistermorgen om half negen aan de Lloydkade te Rotter dam de ontscheping van 23 ge wonde vrijwilligers van het Neder landse detachement Verenigde Na ties, die met het Amerikaanse troe Richard Peach, de 29-jarige in- vlieger van de Engelse Rolls Royce vliegtuigmotorenfabriek, vond de zer dagen bij Nottingham in Enge land de dood, toen de door hem be stuurde „Canberra" straalbommen- werper verongelukte. De bommenwerper was op het punt te landen toen het ongeluk gebeurde. De bestuurder trachtte een botsing met in de nabijheid staande huizen te vermijden maar kon niet voorkomen dat de schoor stenen van enkele woningen wer den geraakt. De bomfnenwerper viel op de grond en vloog in brand. Peach diende gedurende de laat ste wereldoorlog bij de „Fleet Air Arm" en was geplaatst aan boord van het vliegkampschip „Illus trious". pen transportschip „Generaal Mac- Rae" waren gearriveerd. Verder werden 14 Belgische en 3 Luxem burgse gewonde vrijwilligers, allen behorend tot het Belgische deta chement, en 32 Franse gewonden ontscheept. De Belgen, Luxembur gers en Fransen zijn met vliegtui gen via het vliegveld Valkenburg naar Brussel en Parijs vervoerd. Van de 23 Nederlanders waren er 16 lopende patiënten, die zelf het schip konden verlaten. Een zeven tal werd op brancards naar de loods gebracht. De lopende patiën ten waren niet ernstig gewond. Alle Nederlandse patiënten wer den naar de militaire hospitalen in Den Haag en Utrecht gebracht. Er is één ernstige patiënt. Deze heefi een halfzijdige verlamming door een beschadiging aan de wervel kolom.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1