S«sfe 1 UIT DE PROVINCIE LOCOMOTIEF Binnenlands Nieuws DE Westkapelle ontvangt van rijk verschuldigde rentebedrag SPORTNIEUWS VOOR NU EN ALTIJD.... ORANJEBOOM BIER! WAT BRENGT DE RADIO? ZWARTE VLEK Premiekeuringen voor Merries 1951 RIJWIELEN Dulls Ambassadsur^btnosmd PHILIPPINE. |Vandenberg over de Noord Atlantische luchtmacht TERNEUZEN AXEL BIERVLIET ZAAMSLAG CADZAND. DUIVENSPORT. AGENDA CLINGE. KOEWACHT. rB3 Op vragen van het Tweede Ka. nierlid de heer Van der Feltz 0C.H.U.) betreffende de uitbeta ling van rente van een door de gemeente Westkapelle verstrekt kapitaal voor de bouw van wonin gen heeft de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting het volgende geantwoord: Het is de minister niet bekend, dat de gemeenteraad van West kapelle een besluit lieeft genomen tV>t het instellen van een rechts vordering tegen de Staat der Ne derlanden om uitbetaling te ver. kragen van de bijdragen, verschul digd krachtens de financierings regeling Woningbouw 1947, voor een aantal door de gemeente Westkapelle gebouwde woningen. Wel heeft het gemeentebestuur van Westkapelle by schrijven van 2? Mei 1951 verzocht om uitbeta ling van bedoelde bijdragen vóór of op 4 Juni 1951 met de medede ling dat, zo dit niet mocht zyn geschied het bedrag in rechten in gevorderd zal worden. Door de gemeente Westkapelle is een aantal woningen gebouwd met de faciliteiten van de finan cieringsregeling Woningbouw '47, met het doel deze na het gereed komen op de basis van herbouw- financiering over te dragen aan oorlogsslachtoffers. Met het gemeentebestuur van Westkapelle was overeengekomen dat deze woningen van de aan vang af als herbouw door de oor logsslachtoffers zouden worden beschouwd en dezen als zodanig financiële faciliteiten op grond van de oorlogsschaderegeling zouden genieten. De oorlogsslachtoffers zouden dus na overdracht van de wonin gen het renteverlies van het door de gemeente in de bouw ge- investeerde kapitaal vergoeden. Op grond van deze overeen komst werden in overleg met het gemeentebestuur de bijdragen krachtens de financieringsrege ling Woningbouw 1947 niet uitbe taald. Inmiddels werden aan de be trokken oorlogsslachtoffer finan- cieringsvoorstellen toegezonden. Tot heden is geen der betrok kenen met deze financierings- voorstellen accoord gegaan. Het gevolg hiervan is, dat ook de overdracht van de woningen aan de oorlogsslachtoffers niet heeft plaats gevonden. In een bespreking ten departe. mente op 19 Februari j.l. met de burgemeester van Westkapelle werden de moeilijkheden onder ogen gezien. De burgemeester verzocht ten slotte om tot uitbetaling der ach terstallige bijdragen over te gaan. Van ambtelijke zijde werd me degedeeld, dat hiertegen geen be zwaar zou zijn, dan dat de finan cieringsregeling Woningbouw '47 ten volle zou herlven en de oor logsslachtoffers door aankoop van de woningen op basis van de wet op de materiële oorlogsschaden deze woningen in eigendom zou den kunnen verkrijgen. De burgemeester zou een en an der nader overwegen. Een verzoek tot uitbetaling van de bijdrage werd echter nimmer jigediend. De minister heeft inmiddels op dracht gegeven het bedrag van 45.543 aan de gemeente over te maken, waarmede de hier vóór vermelde aanvankelijk overeenge komen regeling ter zijde gesteld is. Hjj kan echter niet verhelpen, dat hij onaangenaam getroffen is door de handelwijze van het ge- meent ebes tuur. dat met een rechtsvordering tegen de staat dreigt omtrent een kwestie, waar over het a,nibtelijk overleg nog gaande is. AANKOMST TROEPENSCHIP „GOYA". Het troepenschip „Goya", dat een aantal Ambonezen met hun gezinnen naar Nederland ver voert, wordt op Vrijdag 15 Juni a.s. om ongeveer 12.00 uur voor Hoek van Holland verwacht. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal hedenmorgen te 15.30 uur in de haven van Rot terdam een aanvang worden ge maakt met de ontscheping van de passagiers. Ongeveer 400 per sonen zullen op Vrijdag 15 Juni worden ontscheept, waarna de overige ongeveer 500 personen op Zaterdag 16 Juni worden afgevoerd. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië: m.s. „Oranje" (20 Juni). Nieuw-Guinea: m.s. „Lang- koeas" (10 Juli). Antillen: m.s. „Hydra" (26 Juni) Suriname: m.s. „Hecuba" (19 Juni) Canada: s.s. „Nieuw Amster dam" (16 Juni), s.s. „Veendam" (20 Juni) Australië via Engeland (16 Juni) Het besluit van de benoeming van Dr. Karl Dumont tot ambassa deur van de federale Duitse repu bliek bij het Nederlandse Hlof, is thans door bondskanselier Ade nauer ondertekend. Or. Dumont werd in October van het vorig jaar tot consul-ge neraal van de federale Duitse re publiek in ons land benoemd. kelen, leed een dezer schipbreuk. De douane alhier „,m het vlees In beslag eerst 'fc na betaling van een boete kon de Langevelde, J. van Langevelde, M. weg vervol- g. Scheele, E. Steenwijk en J. ereikt aan de dames C. Dees, S. 'ees, M. Dekker-Van Hoeve, L. Dieleman, T. Galle, C. Haak, Adr. beenhouwer" z'n gen. Veefraude. Wegens smokkelpoging naar België achterhaalde de douane alhier in (gemeente rood-bont Steendyk, en aan de heren P. de Graaf, J. Meyer, A. Risseeuw en P. S. Scheele. Nationale Reserve. Sas van Gent) een zwart-bont i ii ii i—i jij ii i. en een ówaiv-uvim streek de plaat had moeten poet- l4! sen. T. zal zich dus na berechting vaarsitalf. Beide kalveren vei te- in België ook voor de Nederlandse genwoordigen een waarde van „HAjAK-IN" TENTOONSTELLING VOOR ZEELAND ,J)e tactische luchtmacht van West-Europa is ontoereikend. Het doel van onze conferentie was onder taeer uit te vinden hoe zjj toereikend kan worden ge maakt. De luchtverdediging in West- Ekiropa is niet zo sterk als het gewenst is en dit vormde ook een van de problemen, waarover wy hebben gesproken Dit verklaarde generaal Hoyt Vandewberg, stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, voordat fay Parijs verliet, waar hij bespre kingen heeft gevoerd met de staf chefs van de luchtmacht van Ca nada, Frankrijk en Engeland. Gevraagd of hij aansluiting van Turkije en Spanje bij het Atlan tische Pact toejuicht, antwoordde de generaal „Hoe meer handen we aam onze zijde kunnen krijgen, hoe beter". Op de berichten, omtrent de mo gelijkheid tot het aangaan van 'n bilaterale militaire overeenkomst tussen Amerika en Spanje, zei de generaal „Hoe meer bases voor de lucht macht, hoe beter, doch deze kwes tie ligt buiten mijn bevoegdheid". „Tegen het eind van de confe rentie hielden we ook besprekin gen met de staf-chefs van de lan den van het Atlantische Pact of tuin vertegenwoordigers. Er werd volledige overeenstem ming bereikt over de vraag, hoe de kloof tussen wat men denkt te bereiken en wat in de naaste toe komst bereikt kan worden op luchtvaartgebied, te dichten. Wat ik kan verklaren omtrent mijn plannen is, dat ik ben ge ïnteresseerd in het opbouwen van de sterkste Noord Atlantische luchtmacht". De volledige verzameling ge schenken, die voor de radio ten bate van de kankerbestrijding zijn overhandigd, komt ook naar Zee land. Deze zeer kostbare en niet min der fraaie „Haak-in" tentoonstel ling zullen alle Zeeuwen kunnen bewonderen op 28, 29 en 30 Juni in dc grootste zaal van Goes. De onderhandelingen met de eigenaar daarvan zijn volop aan de gang en over enkele dagen kunnen wy daar meer van vertel len. Het zal hard werken worden om op 28 Juni des avonds om 8 uur deze unieke expositie voor het publiek open te stellen. Men begrijpt dat wel, als wij vertellen, dat pas na 11 uur des avonds op 27 Juni de tentoonstel ling in Leiden zal worden afge broken. In alle vroegte zullen de volgen de dag de grote trucks met de bij zondere lading naar Goes vertrek ken en dan zal het de hele dag aanpakken zijn. Maar voor elkaar komt het vast en zeker! Gelukkig is reeds de medewer king verkregen van een specialist op het gebied van étaleren en re clame. Spontaan bieden zich andere medewerkers aan en dat is ook wel nodig. Want er zal in ploegen- stelsel moeten worden gewerkt, omdat de tentoonstelling vanaf des morgens 10 uur tot des avonds 11 uur geopend zal zijn. Maar ieder heeft voor de kan kerbestrijding veel over. Aan het organiseren van veler lei attracties wordt ook gewerkt. De organisatoren van deze „Haak-in" tentoonstelling voor Zeeland maken zich nu al een beetje bevreesd over de vraag, of zij het publiek zullen kunnen ver werken. Dat is te begrijpen, als men de tentoonstelling In de Houtrusthal. len in Den Haag heeft bezocht. De burgemeester van Den Haag die de expositie zou openen, begon zijn toespraak aldus: „Ik zou gaarne deze tentoon stelling openen, maar beter lijkt mij haar eerst te sluiten"! Zo'n enorme massa was reeds binnen gestroomd. Na anderhalf uur wa ren 3000 Hagenaars wezen kijken. Nu zal dit getal in Goes zeker wel niet zo vlug zijn bereikt, maar dat het razend druk zal worden, staat vast. Trouwens, wie zou niet de com plete verzameling van stuk voor stuk mooie voorwerpen willen zien waarover hij via zijn luidspreker al zoveel heeft gehoord? ACTE KLEUTERLEIDSTER. Voor de acte Kleuterleidster slaagden te Rotterdam o.m. de dames P. Noteboom te Hulst, M. J. de Ruiter te Sluiskil en J. Verschoor te Breskens, allen leerlingen van de cursus aan de Rijkskweekschool te Middelburg. EXAMEN KRAAMVERZORGSTER Op het dezer dagen gehouden examen voor Kraamverzorgster, uitgaande van de Groene Kruisver enigingen in O. Zeeuws-Vlaanderen, behaalden de volgende dames hun diploma: W. de Hullu te Axel, S. den Dik ken en C. van Langevelde te Ter- neuzen, en E. Riemens te Zaam- slag. Men zy op zyn hoede! De afgelopen week werden ver schillende meer gegoede stadge noten opgebeld, waarbij men aan de andere kant van de lijn be toogde gehoord te hebben, dat men interesse zou hebben voor Oosterse tapijten. Nu dat kwam prachtig uit! Zij waren schepe lingen, die tapijten uit het Oos ten hadden meegenomen. In ver band met gevreesde moeilijkhe den met de douane, wilde men zo spoedig mogelijk van de tapijten af en mede in verband hiermede zouden er koopjes te behalen zijn. Zodra men hier ook maar even op inging, verschenen even later twee als zeelieden vermomde personen, die in een plunjezak één of meer tapijten bij zich hadden. Onder het opdissen van prach tige verhalen, schijnt het hun gelukt te zijn argeloze stadgeno ten tapijten aan te smeren tegen veel te hoge prijzen, omdat ach teraf bleek dat het slechts imita tie betrof. Men zij dus voor deze imitatie- zeelui op zijn hoede! Zwijntjesjager gearresteerd. Dezer dagen werd de 29-jarige uit Axel afkomstige G. T. in België gearresteerd wegens rijwieldiefstal, een feit waarvoor hij ook in onze rechter moeten verantwoorden. Gouden bruiloft. Onder vele blijken van belang stelling vierde Woensdag het echtpaar P. de RegtWolfert op de Axelse Sassing het gouden huwelijksfeest. De beide oudjes zou men niet aanzien, dat ze de leeftijd der zeer sterken hebben bereikt. Zy hebben daarenboven het grote voorrecht dat moeiten en ver driet hen veeldeels gespaard ble ven, zodat het feest temidden van kinderen en nakroost in het te ken van de vreugde en dankbaar heid hierover kon worden ge vierd. Concert Kon. Harmonie. De Koninkl. muziekvereniging „Harmonie" zal op Zondag a.s., 's avonds 8 uur, een concert ge ven op de Markt, waarbij de vol gende nummers worden uitge voerd: 1. Florentiner mars J. Fucik 2. Huldigingsmars uit „Sigurd Jorsalfar" Ed. Grieg 3. La Bohemienne ouverture Balfe arr. G. Cornez Per aspera ad adstra mars E. Urbach Pauze. Washington Grays mars C. S. Grafulla De twee Kleine Vinken solo voor trompet en piston) H. Kling arr. Fr. v. Diepenbeek 7. Introductie en Polonaise (concoursstuk '51) G. Boedijn 8. The stars and stripes forever mars J. P. Sousa Om meer belangstelling te wekken voor de concerten, die de Kon. Harmonie te Biervliet geeft, is er deze maal aan het concert een wel unieke attractie verbonden. Het publiek krijgt gelegenheid zelf een mars te kiezen, die Zon dagavond als besluit van het marktconcert gespeeld zal wor den. Iedereen mag een mars kie zen uit de volgende nummers: 1. Loncin Mars; 2. Marsparade no. 2; 3. Marche des Parachutistes; 4 Steadfast and true; 5. Nationaal Emblem; 6. Engeland-Vaarders; 7. With Sword and Lance; 8 Sambre et Meuse; 9. Colonel Bo gey on Parade. i Briefjes met het verzoeknum mer kunnen ingediend worden bij de secretaris, de heer G. de Krij ger, Weststraat te Biervliet. Kon. Harmonie naar Krab- bendijke. Woensdag 20 Juni a.s. zal de Kon. Harmonie een concert ver zorgen in Krabbendijke, ter ge legenheid van de Z. L. M.-ten- toonstelling aldaar. ongeveer 250,De drijvers smokkelaars wisten in het duis- te te ontkomen. Nog steeds zijn er in deze ge- de St7 Pietërspolder meente slechts enkele personen, die zich hebben aangesloten by de Na tionale Reserve, hetgeen voor een zo zeer oranje-gezinde gemeente als Zaamslag onbegrypelyk is. De oorzaak hiervan is wel ten dele hierin gelegen, dat men te weinig op de hoogte is van doel en streven van deze organisatie. Het ligt in het voornemen vanavond om 8 uur in de zaal van de heer v. d. Vekc een propaganda-avond te houder, /-i t, <t i. r» met het doel meer bekendheid t< Cursus E.H.L.o. geven aan ^et Instituut Steun Wet- In de Chr. Bewaarschool werd tig Gezag en de hiervoor in aan- Woensdag het examen afgenomen merking komende jonge mannen van de cursisten, die deelgenomen op te wekken zich aan te sluiten, hebben aan de cursus E.H.B.O., die Op deze vergadering zullen enkele eerst onder leiding stond van dok- sprekers het woord voeren, terwijl ter Rhemrev, na diens overlijden tevens een of meer films zullen onder leiding van dokter Elenbaas. worden vertoond. Alle belangstel- Het einddiploma kon worden uit- lenden zyn op deze avond welkom. Gisteren hadden vanwege de Ko ninklijke Vereniging „Het Neder- landsche Trekpaard" te Hulst en Axel de jaarlijkse premiekeuringen voor merries plaats. Des voormiddags vond te Hulst de keuring plaats en des namiddags die te Axel. De uitslag van deze keuringen was als volgt: 0. P. MANNAERT - Terneuzen Axelsestraat 16 - Tel 2220 4. 5. 6. Nieuw hotel in gebruik genomen. Hotel „De Schelde" te Cadzand werd een dezer dagen officieel in gebruik genomen. Voor de ope ning was zeer veel belangstel ling. Het hotel heeft een 20-tal logeerkamers en voorziet voor de badplaats Cadzand in een zeer grote behoefte. Evenals de andere hotels is ook het nieuwe hotel al groten deels volgeboekt. HULST. 2-jarige Merries (geb. 1949). Grote maat. 1. Luciënne v. d. Melo, v. C. Stey aert, Graauw; 2. Bea van Melo, v. C. v. Regenmortel, Graauw; 3. Cor- rie v. Molenhoek, v. J. L. de Putter, Hontenisse; 4. Hermine v. d. Melo, v. C. Steyaert, vnd.; 5. Vera van Donkerzicht, v. Jos. Seghers. Clin- ge; 6. Clara v. Lamper, v. J. B. v. Acker C. Plasschaert, St. Jan steen; 7. Georgette v. Rozenberg, v. P. J. C. Serrarens, Kloosterzan de; 8. Leonora v. Steen, v. Jos. Dobbelaar, St. Jansteen. Kleine maat. 1 Yolanda v. Cathalynhof, v. A. D. H. Verschueren, Hengstdijk; 2. Jenny v. Kruispolder, v. J. P. Quaak, Hontenisse3. Gonda v. Ha vik, v. Wed. A. Serrarens, Vogel waarde; 4. Inoja v. Cathalynhof, v. A. D. H. Verschueren, vnd.; 5. Fi- bie v. Meerdyk, v. P. J. de Caluwé, Clinge; 6. Jeanne v. Alstein, v. P. J. Boënne, Graauw. 3-jarige Merries (geb. 1948). Grote maat. 1. Celina v. Alstein, v. P. J. Boën ne, Graauw; 2. Monique v. Molen hoek, v. F. P. Brooymans, Honte nisse; 3. Ina, v. A. J. Verdurmen, Kloosterzande; 4. Gamma v. Mo lenhoek, v. F. P. Brooymans, vnd. Kleine maat. 1. Carla v. Melo, v. Pr. Brugge- manBuysse, Graauw; 2. Lisette Clinge, v. J. L. d'Haens, Clinge; 3. Flavia, v. Hon. v. Gassen, Ossenis- se; 4. Roza v. Alstein, v. P. J. Boën ne, Graauw. 4-jarige Merries (geb. 1947). Kleine maat. 1. Thea, v. gebrs. Van Overloop, Koewacht; 2. Greta van Loose's Hof, v. C. L. Martinet, St. Jansteen. Grote maat. 1. Miranca v. Cathalynhof, v. A. D. H. Verschueren, vnd.; 2. Iris v. Kloosterzande, v. P. A. Stallaert en A J. v. Waterschoot, Kloosterzan de; 3. Resi v. Molenhoek, v. F. P. Brooymans, vnd. 510 jarige Merries. Kleine maat. 1. Doca v. h. Waterhof, v. Th. de Koekv. d. Bulck, Kloosterzande; 2. Carolina v. d. Melo, v. C. Stey aert—Plasschaert, Graauw; 3. Bea Axel; 3. Elegante, v. Gebr. Laureiis, Westdorpe; 4. Jenny, v. O. Kerck- haert Zn, Westdorpe. Kleine maat. 1. Hermine v. Coegors, v. P. A. P. Meleman, Zaamslag; 2. Addy v. An nie, v. Ósw. Kerckhaert Zn., Westdorpe; 3. Betsy van Terhole, v. C. N. Michielsen, Axel; 4. Her- mine, v. P. Tollenaar—De Feyter, Axel; 5. Jo v. d. Zeedyk, v. Kind. H. Daelman, Westdorpe; 6. Sonja v. Nico, v. Alfr. E. Goethals, West dorpe; 7. Ölga v. d. Zeedyk, v. Kind. H. Daelman, Westdorpe; 8. Nelly v. Passluis, v. Wed. C. H. v. Waes, Westdorpe; 9. Clara, v. Alidor van Waes, Westdorpe. 4-jarige Merries (geb. 1947). Kleine maat. 1. Evina v. Catharinahoek, v. Wed. Jac. de Feyter, Boschkapelle; 2. Nellie, v. W. Koster, Overslag; 3. Mina v. Doornhof, v. Jan de Fey ter Lzn, Axel. Grote maat. Passluis, Wed. C. H. v. Waes, West dorpe; 6. Ineke v. Passluis, v. Wed. C. H. v. Waes, Westdorpe; 7. Cora, v. P. Dieleman, Axel; 8. Elegante v. Coegorspolder, v. P. A. P. Diele man, Zaamslag; 9. Clairona v. Lun- tershoek, v. A. E. Goethals, West dorpe; 10. Jeanne v. d. Melo, v. Charles D'hert, Westdorpe. Grote maat. 1. Flora, v. D. Dekker, Axel-Saa- slng; 2. Carla v. Marquis, v..A. E. Goethals, Westdorpe; 3. Nellie Annie, v. Osw. Kerckhaert, West dorpe; 4. Judith v. d. Zeedyk, v. 3. A. Quaak, Axel; 5. Minerva, v., F. v. Hoeve; 6. Flora v. d. Zeedyk, v. E. A. J. Daelman, Westdorpe; 7. Paulina v. Sas, v. C. A. Dekker, Axel; 8. Florida v. Looseshof, v. C. de Putter, Axel; 9. Caline, v. P. Tollenaar, Axel. 1. Jenny v. Stella, v. C. v. Over- loop, Zuiddorpe; 2. Mina v. Annie, v. Osw. Kerckhaert Zn, West dorpe; 3. Clairona v. Duboishoeve, v. W. L. den Hamer, Axel. 5-10 jarige Merries (geb. 1946-'41). Kleine maat. 1. Luci v. Zuiddorpe, v. Adh. G. J. v. Waes, Zuiddorpe; 2. Conny v. Marquis, v. A. v. WaesBaecke, Westdorpe; 3. Rosette v. Passluis, v. Wed. C. H. v. Waes, Westdorpe; 4. Mina v. Zuiddorpe, v. Adh. G. J. v. Waes, Zuiddorpe; 5. Annie v. „Strjjd in Vrede", Groeflö. Prysvlucht uit Arras. Snelheid eerste duif 1542 meter. 1 J. v. d. Wege; 2 en 5 H. v. d< Hemel; 3 J. Frelier; 4 D. Aar- noutse; 6 C. de Poorter; 7 J. van Haneghem; 8 P. de Visser; 9 Ia. Maas; 10 A. Manhave. Dulvenmy „De Voorwaart»" Zaamslag-V eer. Deelname 28 duiven. Uitslag van de vlucht uit CreR op 9 Juni 1951. 1. A. Michielsen, Zaamslag; 2. en 4. P. de Putter, Zaamslag; 3. en 5. D. W. F. Kayser, Zaamslag; 6. M. Zegers, Zaamslag; 7. F. de Jonge, Zaamslag; 8. en 10. P. C. Oppe; 9. ,C. van Doorn, Zaamslag. HEDEN TERNEUZENHotel Rotter, dam, 2 uur: Alg. Vergadering van Aandeelhouders N.V. Han del-, Industrie, en Scheep. vaartmij ,;De Hoop". Hotel Rotterdam, 3 uur: Alg. Vergadering van Aan deelhouders N.V. Handelmij Terneuzen. HONTENISSE: Gemeentelhuis Kloosterzande, 2 uur: Aanbe steding uitvoeren riolerings werken en bestratingen weg WalsoordenRyksweg nr. 60. TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Malakka". Hotel Centraal, 8 uur: Jaarvergadering Temeuzense Reddingsbrigade. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Malakka". AXEL: Speeltuin ..ZÓmer- lust", 1.30 uur: Startplaats grote Oriëntatierit. Het Centrum, 6.30 en 0 uur: Biosc. „Afgunst". Veefraude. De douane alhier achterhaalde wegens smokkelpoging naar Bel gië een zwart-bonte vaars, ter waarde van 600.De smokke laars (drijvers) zich betrapt zien de, lieten de vaars in de steek, negeerden de door de douane ge geven sommatie om te blijven staan en wisten in de duisternis te ontkomen. Fraude in vlees. Een smokkelpoging van een 36-jarige slager uit Moerbeke (B.) om 24 kilo rundvlees, ter waarde van 85,— naar België te smok- v. Kieldrechtpolder, v. Wed. D. de Bruyne Gz, N.-Namen; 4. Margriet v. Absdale, v. Wed. G. C. de Decke- re, St. Jansteen; 5. Gerda v. St. An- dries, v. J. F. Kips, Koewacht; 6. Marianne v. d. Melo, v. C. Steyaert Plasschaert, vnd.; 7. Roset van Kloosterzande, v. P. A. Stallaert en A J. v. Waterschoot vnd.; 8. Caro- la v. h. Waterhof, v. Th. de Koek— v. d. Bulck, Kloosterzande; 9. Gon da v. d. Prosperpolder, v. P. A. Suy, St. Jansteen; 10. Bea v. Molenhoek, v F P. Brooymans, vnd.; 11. Frie da v. h. Waterhof, v. Th. de Koek— v d Bulck, vnd.; 12. Gretha v. d. Louisa, v. Gebrs. Kerckhaert, N.- Namen; 13. Olga v. Kruispolder, v. Gebrs. v. Overloop, Koewacht; 14. Alida v. Absdale, v. Wed. G. C. de Deckere, St. Jansteen. Grote maat. 1. Irma v. Clairon, v. Gebrs. Van Mol, Graauw; 2. Martha v. Alstein, v. P. J. Boënne, Graauw; 3. Lionza, v Alstein, v. P. J. Boënne, vnd.; 4. Ria v. Molenhoek, v. F. P. Brooy mans, vnd.; 5. Gretha v. Cathalyn hof, v. A. D. H. Verschueren, vnd. JEUGDIGE BRANDSTICHTERS NOG NIET GEVONDEN. Het is de politie nog niet ge lukt de jongens die Woensdag avond een vuurtje stookten in het leegstaande perceel Roemer Visserstraat 48 te Amsterdam, waardoor een fikse brand ont stond, te vinden. De jongens uit de buurt, die er van werden ver dacht, hebben verklaard dat zij „vreemde" jongens in het huis hebben gezien, die een fles bij zich hadden. Het onderzoek is thans in han den van de kinderpolitie gesteld. PSEUDO-VOGELPEST TE EDERVEEN. In de buurt van Ederveen (ge meente Ede) is onder de pluim veestapel van de landbouwer M van H. aan de Renswoudseweg een geval van pseudo-vogelpest geconstateerd. Het aanwezige pluimvee, ongeveer 460 stuks werd op last van de veeartsenij- kundige dienst vernietigd. On middellijk is voor de omgeving een ophokgebod uitgevaardigd. Honden en katten moeten even eens binnen gehouden worden. AXEL. 2-jarige Merries (geb. 1949). Grote maat. 1. Mirna v. Ronde Putten, v. M. v. Fraayenhove, Axel; 2. Marianne v. Axel, v. Iz. de FeyterDe Mul, was. Hij achtte de zaak niet hele maal in orde, maar juist toen hij naar de overkant wilde gaan, verscheen de man weer en zette het op een lopen. De eigenaar van het modemagazijn achtte toen de tijd gekomen, om „houd* de dief" te roepen. Samen met een taxi-chauffeur zette hij de achtervolging in en een ver keersagent ving de onbekende op. Het bleek de 55-jarige sigaren handelaar P. uit Den Haag te zijn, die in de sigarenwinkel de toonbanklade had gelicht en ook nog kans had gezien uit het kan toortje geld weg te nemen. De buit bedroeg 400 gulden in totaaL P. is in verzekerde bewaring ge steld. ZATERDAG 16 JUNI HILVERSUM I: 7.00 Nieuwi ird Roman door NIEK VAN DER ZWAAN. 97) (Nadruk verboden), Een minuut later liepen ze bui ten, in de gure najaarswind. „Hoe heb je me gevonden?" vroeg Wijnandse, een beetje ver stoord. „Dat doet er op het ogenblik niet toe," antwoordde Miep. „We gaan eerst eens naar mijn hotel en dan kunnen we rustig praten. Tot zolang geen vragen." In haar hotelkamer ontdeed Miep zich van haar mantel en Wijnandse ging op een der stoe len zitten. Nu kon ze hem goed bekijken en ze schrok ervan, toen ze ontdekte, hoe hij vermagerd was. Uit haar tasje haalde ze een pakje Hollandse sigaretten en presenteerde er hem een, waar na ze er zelf ook een aanstak. „Ziezo," begon ze, „nu kunnen we kalm en ongestoord praten. Ger, het heeft een tijd geduurd, voor ik je vond. Maar het was noodzakelijk, want er is geen en kel n.otief meer om weg te blij ven. Je kunt zonder meer weer naar Willemspoort terugkeren." Even verhelderde zijn blik, maar haast meteen verviel hij weer in zijn doffe onverschillig heid. „Heeft ze eindelijk ingezien dat ze me ten onrechte heeft be ticht?" Ze knikte. „Ja, Ger, en dat met alleen. Ze heeft erkend, dat ze fout deed, om met je te trouwen. Ze heeft erkend, dat ze niet van je hield en nooit van je heeft ge houden. Ze trouwde je uit bere kening, omdat je een man van naam was, een positie had en ze dacht op deze wijze een goed hu welijk te doen. Van dit alles heeft ze diep spijt gehad, Ger, ik was er getuige van. En.... haar laatste woorden waren voor jou; Ger, omdat ze je zoveel verdriet heeft gedaan...." „Haar laatste woorden...." Als door stroom getroffen sprong hij overeind. „Wat?" schreeuwde hij, „is zedood?" liet hij er zacht op volgen. Weer knikte ze. „Ja, Ger, vier weken geleden reeds." Hij keek het meisje tegenover hem ontzet aan en legde zijn half opgerookte sigaret in de asbak. „Maarbegon hij, „waarom 'heeft men mij dit niet bericht?" Miep keek hem verwijtend aan. Hoe kun je zoiets vragen! Nie mand wist immers je adres? Zelfs ik niet. Er is verschillende malen een bericht rondgeroepen door de radio, waarin je verzocht werd onmiddellijk naar Willems poort terug te keren in verband met een ernstige ziekte van je vrouw. Maar niemand kwam er." Hij zuchtte verslagen. „Ik..... ik luister nooit naar de radio," antwoordde hij mat. „Wat heeft haar gescheeld?" „Niets," antwoordde Miep. „Ze isverongelukt." „Verongelukt?" ,Ja. Op een middag, nu ruim een maand geleden. Ze werd op de fiets gegrepen door 'n vracht auto, die niet meer kon uitwij kenZe was erg gewond, zo erg, dat herstel niet mogelijk wasZe heeft niet lang gele den, Ger. De dokters hebben haar spuitjes gegeven, zodat ze de pijn niet meer voelde. Het heeft slechts twee dagen ge duurd. Maar in die twee dagen heeft ze het meermalen uitge schreeuwd, dat jij moest komen dat ze nog iets goed te maken had. We hebben haar ten slotte rustig gekregen. Ik heb op me genomen, om haar bekentenis aan jou over te- brengen. Ik ik heb een brief, enkele uren voor het sterven door haar ge schreven, bij me. Ze is voor jou, Ger. Wil je de brief lezen?' Wijnandse zat met beide han den onder het hoofd. „Ookm was fout," zei hij zacht. „Wy beiden waren schuldigzy niet alleen...." „Stil, Ger, dit is allemaal voor bij.' Hierhier is de brief van Gonnie. Lees hem in je eentje. Ik ga even naar beneden wat be stellen, dan kun je rustig lezen." Ze haalde een brief uit haar tas en legde die voor hem neer op de tafel. Toen verliet ze stil het vertrek. Een half uur later kwam ze weer boven, gevolgd door een kellner, die een blad met koffie en broodjes droeg. Voor de deur nam ze het blad over en beduid de de man, dat hij gaan kon. Toen ze de kamer binnentrad, zag ze dat Ger de brief gelezen had. Sporen van tranen waren op zijn gezicht. Ze zette het blad op de tafel en streek Wijnandse even over de haren. „Ik heb wat eten en drinken meegebracht, jongen zei ze zacht. „Kom, drink wat, het zal je goed doen." (Slot volgt). NA ONGEVAL OVERLEDEN. Bij het overslaan van rollen papierhout zijn Woensdag aan boord van het sleepschip „Ver trouwen", dat in de Merwehaven lag, de binten van vak één er uit gewipt. Door de naar beneden vallende scheerbalken werd de 33-jarige havenarbeider C. Da niels uit de Frederikstraat ern stig aan het hoofd gewond. Hij is naar het havenziekenhuis ver voerd, waar hij nog 's avonds overleed. CIGARETTENPAPIER IN BESLAG GENOMEN. Ambtenaren van de dienst van invoerrechten en accijnzen in West-Brabant ontdekten dezer dagen onder de gemeente Ruc- phen een groepje van vijf smok kelaars, die per fiets uit België kwam. De grensbeambten wisten de smokkelaars op de vlucht te drijven en konden uiteindelijk een hunner arresteren. De overi gen lieten hun fietsen en hun smokkelbuit in de steek, zodat de douane in één slag 17.000 boekjes Belgisch cigarettenpapier rijker werd. LADELICHTER GESNAPT. In een herenmodezaak aan de Laan van Meerdervoort te Den Haag werd Woensdagmiddag vliegensvlug de winkeldeur ge opend. Een man verscheen op de drempel en vroeg of mejuffrouw X in deze zaak werkte. Het ant woord luidde ontkennend, en daarop verdween de onbekende weer evenschielijk als hij geko men was. De winkelier verwonderd over dit optreden bleef de man nakij ken en zag hem aan de overkant, bij een sigarenwinkelier, hetzelf de spelletje uithalen. Bliksem snel v ~rd ook die deur geopend, maar daar verdween de man in de winkel. De eigenaar van het modemagazijn zag de onbekende in de sigarenwinkel rondscharre len zonder dat zijn collega siga renwinkelier daarbij aanwezig 7.18 Gew. muziek; 7.45 Een woor voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.18 Orkest; 8.55 Gram.; 9.00 Voor da vrouw; 9.30 Waterstanden; 9.38 Gram.; 10.00 Voor de jeugd; 10.18 Gram.;' 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 11.50 Causerie; 12.09 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Me dedelingen; 12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Gev. muziek; 14.00 Gram.; 14.20 Piano- 14.40 Amateuruitzending; 15.15 kroniek; 15-50 Orkest; 16.30 Causerie; 17.00 Voor do jeugd; 18.00 Film; 18.15 Cause rie 18.25 Lichte muziek; 18.40 Regeringsuitzending; 19.00 Nws.; 19 15 Causerie; 19.21 Actualitei ten; 19.27 Gram.; 19.52 Week overzicht; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.12 Gram.; 20.15 Lichtbaken; 20.40 Voor de heren; 21.00 Gev. muziek; 21.53 Causerie; 22.00 Operette; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.18 Esperanto; 23.22 Orkest. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.33 Grain,; 8 00 Nieuws; 8.18 Gram.; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding;. 10.20 Voor de arbeiders; 11 30 Piano; 12.00 Gram.; 12.30 Meda- delingen; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Voor de jeugd; 14.20 Orkest; 14.40 Orkest; 14.40 Zang; 15.00 Boek bespreking; 15.15 Accordeon; 15.45 Causerie; 16.00 Cabaret* 16.30 Sport; 16.45 Orkest; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nws.; 18.18 Varia; 18.20 Gram.; 18.30 Dans muziek; 19.00 Art. staalkaart; 19 30 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Ork.? 2L00 Commentaar; 21.15 Tiroler muziek; 21.45 Hoorspel; 22.05 Orkest; 22.45 Gram.; 23.00 Nws.3 23.15 Sextet; 23.45 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Grant? 12.30 Weerbericht; 12.32 Grant? 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Belgische muziek; 15.00 Accor- deon; 15.15 Gram.; 15.30 Accor deon- 15.45 Gram.; 16.30 Kwar tet; i7.00 Nieuws; 17.10 Kwartet? 17.30 Orgel; 18.30 Voor de solda ten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.; 19.50 Voordracht; 20.00 Orkest; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Lichts muziek; 21.45 Gram.; 22.00 22.15 Verzoekprogramma; 23-0° Nieuws; 23.05 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2