De zaak Sweeris-Westerling in te ésshei Verdere terugtocht der Noordelijken Korea en Kasjmir Opzienbarende onthullingen Stichting van de Arbeid over stabilisatie in prijsniveau De atoomproeven op Eniwetok De heer B. Boelhouwer, zich noemend „gevolmach tigde van R. Westerling" voormalig kapitein van het K.N.I.L., heeft gistermorgen op een persconferentie •en aantal mededelingen gedaan over de activiteiten van de heer Westerling. Spr. begon met het voorlezen van een schriftelijke machtiging die hij van de heer Westerling heeft ge kregen. De heer Boelhouwer was Dinsdagavond teruggekeerd van een bezoek aan Westerling die naar spr. meedeelde momenteel nog in Frankrijk vertoeft. MacArthur over de Korea-politiek van de regering Tanks en troepen der Verbondenen dringen aan het centrale front dieper door op Noordkoreaans ge bied terwijl de Noordelijken zich terugtrekken en pogen een nieuwe verdedigingslinie te vormen. Na de val van Pjonggang, het knooppunt van wegen en spoorlijnen aan de top van hun „ijzeren driehoek", zijn de Noordelijken verder teruggetrokken. Niet veel hoop op spoedige beslissing in Korea Invaliden defileerden voor H. M. de Koningin Ouden van dagen uil Pullen op paleis Soesldiik DE „AFFRAY" GEVONDEN Hel gebruik van verdovende middelen Overval op onderneming Vervoerstaking in Italië aangekondigd De Valera weer van Eire premier Onrust in Argentinië Margarel Truman naar België vertrokken WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoefdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent EUW VRIJDAG 15 JUNI 1951. 7e Jaargang No. 1755. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 centj iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Ongeveer de derde maand na •Mn aaïnkomst in Brussel in Augustus 1950, kreeg Westerling voor de eerste maal bezoek van de heer Polhaupessy. Deze ver- locht Westerling steun en mede werking in de strijd der Ambon- oezen. Westerling zegde deze steun toe. Bij een derde bespre king met vertegenwoordigers van het bureau Zuid-Molukken in Nederland, maakt Westerling voor het eerst kennis met Iemand, die zich Dubois noemde, doch later de oud-S.S.-er Sweerts bleek te zijn. Het bureau Zuid- Molukken bood Westerling toen financiële steun aan. Westerling ontving toen twee maal een bedrag van 94 duizend Belgische francs. Deze schuld zou volgens de vertegenwoordi gers van de R.M.S. als vervallen worden beschouwd op de dag, dat Westerling op Ambon zou landen. Westerling wees deze Voorwaarde echter van de hand. Het geleende geld heeft Wester ling gebruikt voor de betaling van een aantal parachutisten. In deze tijd had Westerling tot driemaal toe een onderhoud met Sweerts. Hij kreeg echter het gevoel, dat er met Sweerts iets ■iet in orde was. In die dagen werd Westerling medegedeeld, dat zfjn verblijfplaats in Belgie ■iet zóu worden verlengd. Intus over de verdere plannen van Westerling wenste hij zich niet uit te laten. Hij zeide slechts: „De heer Westerling is er de man niet naar om zijn idealen op te geven". Op een vraag, wat deze idealen waren, antwoordde de heer Boelhouwer: „Westerling wil opkomen en strijden voor de millioenen verdrukten in Indone sië, die dreigen het slachtoffer te worden van het communisme. In zijn memoires zal Westerling opzienbarende documenten pu- hlieeren. waaruit zal blijken, dat de naar Nederland. Enkele uren nattonaie revolutie in Indone- na zijn aankomst in Brussel .g yan A tot z gedirigeerd is oleek, dat Sweerts op schaamte- vanuit Moskou». loze wijze bedrog had gepleegd. De heer Boshouwer verklaar- Sweerts is een groot oplichter, de dat Westerlin(r een rechtvaar- die ook zijn Amlbonse opdracht- k dient in het belang van gever bedroog, en de adjudant van Westerling hebben tóen een uitgebreid on derzoek ingesteld naar de identi teit van de zich Van Donk Fort Lecoq en Vos noemen de heer Sweerts. Eerst toen bleek, dat men te doen had met de heer Pierre Sweerts, oud-rexist, colaborateur met de Duitsers, die gedurende de oorlog ongeveer 1.000 Belgen aan de Duitsers heeft overgele verd en van wie de meesten niet meer zijn teruggekeerd. Hij was chef van de Deutsche Militaere Abwehr in Turkije. De heer Sweerts trad als S.S.-er in de Hermann Goering-divisie. Daarna verscheen hij in Hitiers directe omgeving en later werk te hij in dienst van Himmler. In het voorjaar van 1944 werd hij belast met het overbrengen van Joodse vermogens in Nederland naar Duitsland ten behoeve van hoge S.S. officieren. Sweerts noemde zich in die dagen „Sola en beweerde van Spaanse af komst te zijn. In September 1944 liep hij over naar de Engelsen was het plan besproken om en werd door hen opgesloten in «en Westerling naar Ambon over te brengen om zich aldaar aan het hoofd te stellen van de strijd krachten der R. M. S. Het verblijf te Tanger. Onderweg daarheen zou hij volgens de plannen slechts enkele dagen in Tanger behoeven te blijven. Op 1 Februari 1951 kwam Westerling in Tanger aan. Ook de heer Sweerts reisde naar Tanger. Op 3 Februari vertrok Sweerts uit Tanger naar Brussel. Voor zijn vertrek had hij aan Westerling beloofd, dat diens afreis uit Tanger naar elders *a 5 dagen zou plaats vinden. Westerling zelf kreeg echter het gevoel, dat Sweerts hem wilde isoleren. Op 9 Februari, toen dus de termijn van 5 dagen ver streken was, had Westerling nog steeds geen bericht van Sweerts ontvingen. Hij begon zich toen ia Tanger onveilig te voelen. Dit werd nog versterkt toen een aan tal .journalisten in Westerlings hotel hun intrek namen. Op 13 Februari arriveerde Sweerts op nieuw in Tanger, nu met een Australiër. Sweerts was zeer nerveus. Hij vertelde, dat Wes terling onmiddellijk moest ver trekken. Sweerts had geen geld een kamp in België. Hij bood zijn diensten aan en werkte vervol gens in de Engelse Security Ser vice in Nederland na de bevrij ding onder leiding van captain Pittcock. Als zodanig arresteerde hij een aantal Nederlanders. 'Toen de security-eenheid van captain Pittcock werd opgeheven, bouw van bleef Sweerts in Nederland. Hu zantschap werd door de Nederlandse poli- tie gearresteerd en de Nederland- se regering heeft de Belgische regering uitlevering aangeboden. Zij ontving hierop echter geen antwoord. Anderhalf jaar heeft Sweerts toen in de gevangenis in Amsterdam gevangen gezeten en werd daarna vrijgelaten. Sweerts heeft zich toen ver huurd als kapitein van een kot ter. Deze kotter strandde op de Nederlandse kust, ter hoogte van de Wassenaarse slag. Het schip ping verloren en Sweerts ver dween weer. De heer Boelhouwer meende, dat Sweerts als een Engelse spion moet worden beschouwd. Waar Westerling voor strijdt. Na deze verklaring werden de heer Boelhouwer vele vragen ge steld. Op een vraag of hij bij zijn reizen naar België, Frankrijk en Tanger op zijn eigen pasooort burea communisme. Voorts deelde de heer Boelhou wer nog mede, dat de groep-Wes- terling in Nederland gesteund wordt door de vereniging van oud-illegalen in Nederland en dat de vice voorzitter van deze ver eniging tevens lid is van de groep-Westerling. Indonesië en de memoires van Westerling. Tenslotte werd de heer Boek houwer de vraag gesteld, of hu kon bevestigen, dat het Indone sische gezantschap in Brussel pogingen heeft gedaan om de memoires van Westerling af te kopen. De heer Boelhouwer ant woordde „dat de groep Wester ling gegronde aanwijzingen heeft, dat dit inderdaad het geval is ge weest. De heer Westerling heeft in Brussel enige malen bezoek gehad van een oneervol ontsla gen Belgische politieman, ge naamd Angerhausen. Deze be weerde tegenover Westerling, dat hij namens een groep Belgi sche -industriëlen die belangen hadden in Indonesië, de memoi res wou kopen tegen elk door Westerling te noemen bedrag. De heer Westerling antwoordde, dat hij reeds contact had met Belgische industriëlen en dus deze zaak niet vertrouwde. Het is gebleken, aldus Boelhouwer, dat de heer Angerhausen het ge bouw van het Indonesische ge in Brussel frequen- Oeneraal Douglas MacArthur heeft de Amerikaanse regering op een informele bijeenkomst van de wetgevende vergadering van Texas op de trappen van het staatskapitaal er van beschuldigd, dat zij zich bezig houdt met een gevaarlijke vorm van toegeeflijk heid, n.l. op het slagveld. De geschiedenis heeft geleerd, aldus de generaal, dat diploma tieke toegevendheid de kiem is van een toekomstig conflict, maar toegevendheid op het slagveld is nog gevaarlijker. „Ter rechtvaardiging van dit buitengewoon optreden zeggen zij, die verantwoordelijk zjjn voor on ze landsverdediging, dat wij nog niet voldoende voorbereid zijn om te vechten. Ik kan het daar niet mee eens zjjn. Ik geloof dat ons land sterk genoeg is om elke aanvaller te verslaan. Als de Rus toeslaat is het om dat zij geen kracht tonen", aldus MacArthur. In het Donderdagavond uitge geven communiqué van het Acht ste leger wordt gesproken van afnemende Chinese tegenstand in alle sectoren behalve in het uiterste oosten, waar ten N.W. van Kansong twee vrij grote te genaanvallen der Noordelijken werden afgeslagen. Elders trok ken de Chinezen zich in goede orde terug. Maar hun hoofd machten waren blijkbaar voor de De heer Menon, secr.-gwneraal van het ministerie van Buiten landse Zaken in New Delhi, sprak op een gisteravond gehouden bij eenkomst te Den Haag over Ko rea en over het standpunt van In dia inzak» Kasjmir. teerde. „Merdeka" over de zaak-Sweerts. In een hoofdartikel, getiteld ,Nu pas?" schrijft „Merdeka dat moet worden aangetekend, dat de Nederlandse regering p-s na de onthulling over de zaak- Sweerts is overgegaan tot een onderzoek van de kwestie. Onaf gebroken, aldus het blad, zijn van Indonesische zijde waarschuwin- cAi ftonit ?iB.n hGt redres van qg Nederlandse regering over wat achter de schermen geschiedde. Ned. regering heeft Indone sische regering op de hoogte gesteld. Naar wij van bevoegde zijde vernemen heeft de Nederlandse regering reeds tien dagen voor het verschijnen van de publica ties van het daeblad „Trouw in zake de moeil'ikheden van het Zuid-Molukken en de mOp 14 Februari gebeurde er Tanger op zijn eigen T»™oort "Boordêeèüwón trouw" iets dat Westerling bijzonder reisde, antwoordde de heer Boel- d"KNederlandse hoRe Com- alarmeerde. De Australiër, die houwer bevestigend. Hij verklaar ;n Indonesië, de heer in gezelschap vun Sweerts was de voorts, dat hij zijn reizen zelf ;s verzocht de inlich- overgekomen, werd op straat betaald heeft. Hij had nooit enige waarover de Nederlandse Aw 9 PnOSi= cnrpkpnilp nerso- mrf Nëderlandse douane- mot betrekking tot deze 1 gehad. Westerling beschikte, aan de Indo- 0^5^^eLb»,n0ires!a doch Sche Stag 'te geven. door 2 Engels sprekende perso nen aangehouden. Zij gaven zich uit als commissarissen van de internationale politie In Tanger. 3ï| vroegen hem gegevens over Westerling en waarschuwden hem voor omgang met Wester ling. Het gebeurde werd gerap- porteert aan de voormalige KNIL kapitein en een onderzoek bracht aan het licht, dat de - personen niet tot de internationa le politie behoorden. Er ontstond er onenigheid tussen Westerling en Sweerts over de interpretatie van deze gebeurtenis. Wester ling beschouwde hen als agenten van de Engelse Secret Service en verdacht Sweerts ervan met deze personen in het geheim contact te onderhouden. Sweerts wis geneigd aan deze gebeurtenis geen enkele waarde te hechten. Er werd echter besloten,, dat Westerling op 17 Februari uit Tanger zou vertrekken. Wester ling had n.l. op 15 Februari ant woord ontvangen, dat hij naar Fmns Marokko rtiocht gaan. Op 17 Februari vertrok hij daarheen. Op diezelfde dag vertrokken Sweerts en de Australiër met een smokkelschip naar Franrijk. De Australiër is in Caen waar schijnlijk vermoord en deze zaak is bij de Franse politie in onder zoek. Sweerts dook weer on in Brussel en bleek toen een geheel ander plan uit te broeden. Hij strooide praatjes rond over ver regaande verkwistingen van Westerling. De groep-Westerling in Nederland begon in die dagen achterdocht te koesteren ten op zichte van de activiteiten van Sweerts. Op 10 Februari verbra ken deze Nederlanders alle rela ties met Sweerts. Ook is er na die datum geen contact meer ge weest tussen Sweerts en Wester ling- Sweerts internationaal oplichter. ©p 30 Maart j.l., zo ging de last met autoriteiten val van de sleutelsteden Tsjor- won en Pjonggang weggetrok ken. Op de oostelijke flank van het centrale front zijn de geallieer den ten N. van Jangga en Indje drie km gevorderd. Zij ondervon den weinig tegenstand. In de westelijke sector neemt de Noordelijke tegenstand ten W. en N.W. van Jontsjon steeds meer af. Amerikaanse verliezen. In Washington is bekend ge maakt, dat de Amerikaanse ver liezen tot 70.317 man zijn opge lopen. Hieronder bevinden zien 10.432 gesneuvelden. 48.133 ge wonden en 11.752 vermisten. Pjonggang bezet De 50 deelnemers aan de iatar- nationale Rally voor invaliden, di« jaarlijks wordt georganiseerd vaa uit Zutphen, hebben Donderdag morgen op het paleis Soeatdijk gedefileerd voor H. M. de Konin gin. Veertig deelnemers kwamen uit Engeland, 1 van hen, de 56-jarige Londenaar Baimes vertelde aan de Koningin, dat hij op zeer jeugdige leeftijd lam werd. Onder de 6 deelnemende Belgem bevond zich de 70-jarige heer Be. rager uit Brussel. De Engelsman Yarvis bood na mens de deelnemers H. M. de Ko ningin een bouquet witte anjers aan. Het organiserende bestuur werd aan H, M. voorgesteld. hand aan zijn memoires, Het 'bestuur van de Stichting van de Arbeid deelt naar aanlei ding van de publicatie van het interimjprijsindexcijfer voor ge- zinsverbruik per 15 Mei j.l. het volgende mee: In de afgelopen weken hebben de vertegenwoordigers van de centrale werkgevers- en arbei dersorganisaties zich nader bera den over het nemen van bepaalde maatregelen bij een eventuele overschrijding van de 5 procent verbruiksibeperking. tot welke be perking door de regering blijkens haar communiqué van 18 April werd besloten Het bestuur van de Stichting van de Arbeid stelde aan de hand van de prijsindexcijfers van 15 April en 15 Mei met voldoening vast, dat een stabilisatie in het prijsniveau is opgetreden. Derhalve vond geen overschrij ding van enig» betekenis van de 5 procent consumptiebeperking plaats zodat geen aanleiding be. staat tot het nemen van compen- "atlelmaatregelen. Besloten werd in overleg met de interdepartementale commissie voor de loon- en prijspolitiek om teer Boelhouwer verder kwam v0lgende maanden tot aan de adjudant van Westerling uit ae vul&c c Marokko in Brussel aan ea reis-1 de aanvang van de winterperiode na te gaan of op grond van het verloop van de prijsindexcijfers tot een; compensatiemaatregel dient te worden overgegaan. Bjj de beoordeling van de si tuatie zullen de centrale werkge vers- en arbeidersorganisaties zich laten leiden door de tekst van het bovenvermelde regeringscom. muniqué. Het stichtingsbestuur was voorts van oordeel, dat een nieuwe ana lyse van de economische toestand van ons land nodig moet worden geacht, opdat aan de hand hier van onder meer kan worden be paald, of de verbmlksbeperking van 5 procent dient te worden ge handhaafd, dan wel behoort tei worden gewijzigd. De Stichting van de Arbeid achtte het wenselijk een dergelijk onderzoek door de SK.R. te doen instellen. Spr. begon met een overzicht van de geschiedenis van Korea. Deze is een zeer merkwaardige. Zij is ongeveer 3000 jaar oud en in deze 3 milennia hebben slechts 3 dynastieke veranderingen plaats gehad. Zelfs in de 19e eeuw, toen Azie in beweging kwam, bleef Korea buiten het politieke wereldver keer. In 1882 werd het eerste han delsverdrag met Korea gesloten en wel door de Ver. Staten Japan volgde enige jaren later. Als gevolg van de oorlog tussen Rusland en Japan van 1905 kreeg Japan een speciale positie in Ko rea. 'Het werd een Japans protecto raat en door dit land volkomen uitgebuit. In December 1943 op de confe rentie van Cairo verklaarden Amerika, Engeland en China „dat Korea te zijnertijd vrij en onaf hankelijk zou worden". In 1945 toen de militaire neder laag van Japan In zicht was werd door 2 generaals een militaire be slissing van ondergeschikte orde genomen, dat do Amerikaanse mi litairen zouden zorgen voor de overgave der Japanners ten Z, van de 38ste breedtegraad en de Russen ten N. van die parallel. De<ze ondergeschikte militaire beslissing is tenslotte voor Korea desastrueus geworden. Alle unificatiepogingen na de oorlog mislukten. De eerste commissie van de Ver. Naties, die deze eenheid tot stand noest brengen mocht niet boven de 38ste parallel reizen. In beid" delen van het land wer den afzonderlijke regeringen ge vormd. Amerika en Engeland erkenden de regering van Syngman Rhee, India deed dit niet uit de overwe ging dat dit de verdeling van het land zou accentueren en continu eren. India was bovendien van mening dat het bestaan van 2 souvereine staten in Korea een oorzaak van conflict zou vormen en een be dreiging van de wereldvrede. Korea is een zo ondeelbaar cul turele en historische eenheid, dat het Koreaanse volk nooit in ver deling kan berusten. Een conclusie is te trekken uit de wisselvalligheden van de oor log in Korea en de tegenstrijdige verklaringen van de Amerikaanse generaals voor de senaatscommis sie in de Ver. Staten. Er bestaat niet veel hoop op een militaire beslissing in Korea in de naaste toekomst. Het alternatief is: zijn toevlucht te nemen tot het ouderwetse mid del der onderhandelingen. In dergelijke onderhandelingen zullen in ieder geval het ontstaan van het nieuwe China en zijn be tekenis als feiten moeten worden aanvaard. Zonder deze aanvaarding is er weinig hoop op vrede in het Verre Oosten, in Azië of in de wereld. India is van mening, dat zelfs van uit het gezichtspunt van hun eigen belang er geen enkel voor deel in gelegen is voor de demo cratische landen om China als een paria onder de naties te behande len" aldus sprelier. Het tweede punt van de heer Menons rede handelde over het vraagstuk Kasjmir. Spr. gaf een overzicht van het ruim 3 jaar oude conflict tussen India en Pakistan en\ verklaarde tenslotte in antwoord op een des betreffende vraag dat India be reid was een verdeling van Kasj mir te overwegen indien geen an dere oplossing zou kunnen worden gevonden. De ministers Götzen en Peters en de staatssecretaris van Buiten landse Zaken, de heer Blom, wa ren ter vergadering aanwezig. H M. de Koningin was Donder dag 'n vriendelijke gastvrouw voor 165 ouden van dagen uit Putten (Gelderland), die als doel van een uitstapje het paleis Soestdijk had den gekozen. De heer en mevr. Van de Broek- Thomassen boden de Koningin een mandje met eieren, bedekt door een geruite doek en een buideltje Puttener moppen, geknoopt in een rode zakdoek aan. De 88_jarige beer Van Veen, 'n Het Achtste leger heeft gemeld Gud-strijder van Lombok, bood de dat twee geallieerde eenheden Prinsessen een grote doos met het vroegere Noordelijke bolwerk lekkerrüjen P Eengder eenheden moest zich De burgemeester van Putten, een weg banen door lichte tegen- Jhr Mr W. F. Quarles van Uf- stand doch de andere bereikte ford en de loco-burgemeester de 1 het spoor- en wegenknooppunt heer D. Schuitemaker, werden aan zonder contact met de tegenstan- de Koningin voorgesteld, der. Amerikaanse kruiser beschadigd. De Britse onderzeeboot „Af- De Amerikaanse marine heeft fray", die in April j.l. met 75 Donderdag gemeld, dat de Krui- man aan boord in het Kanaal ver ser „Wake" Dinsdag voor ae ioren js gevonden, ongeveer kust van korea door een expio- 7- kn1 ten zuid-westen van de sie onder water is beschadigd, waarbij 26 man om 't leven kwa men en zeven gewond werden. De marine verklaarde, dat de explosie vermoedelijk veroor zaakt werd door een drijvende mijn. Het schip kon op eigen kracht een Japanse haven berei ken. In New York wordt thans een onderzoek gehouden naar het ge bruik van verdovende middelen door jongelieden onder de 29. Dumpson, raadsman in deze kwestie verklaarde, dat de schat ting volgens welke 5000 jongelie den beneden de 20 verdovende middelen gebruikten, nog laag was plaats, waar zj) onder water was gegaan, aldus is Donderdag offi cieel te Londen medegedeeld. De zee is op de plaats, waar de „Affray" gevonden werd, zeven tig meter diep. Men zal het wrak vermoedelijk moeilijk vlot kra gen. Het eerste spoor van de „Af fray" werd gevonden met behulp van een hydrophoon van een der opsporingsschepen. Het wrak ligt ongeveer 105 km ten O. van de vuurtoren van St. Catherine, gelegen op het zuidelijkste punt van het eiland Wight. De plaats, waar men de „Affray" heeft ge vonden, ligt ongeveer 75 km ten Z.W. van het punt, waar de on derzeeboot indertijd onderdook. De schepen en vliegtuigen, die aan de opsporing hebben deelge nomen, moeten de eerste dagen van het onderzoek herhaalde ma len boven het wrak hebben ge- koerst. Donderdagavond daalde ver scheidene duikers af om te zien, of het mogelijk is het vaartuig naar de oppervlakte te brengen. Tengevolge van stromingen aan de opnervlakte en onder water kan iedere duiker slechts 20 min. onder water blijven. Vier vliegtuigen gingen verloren. Een 300 man sterke bende heeft Woensdagnacht een overval ge pleegd op een thee.ondememing ten Z. van Bandoeng. Er werden 15 Indonesische ar beiders gedood De vakhonden van alle richtin gen hebben besloten voor 21 en 22 Juni in geheel Italië een staking bij alle transportmiddelen te be velen, indien voor die tijd geen overeenstemming is toereikt over dë eisen van het trampersoneel. Eamon de Valera, leider van de conservatieve partij is tot pre mier van Eire gekozen Het parlement koos hem met 'n meerderheid van 2 stemmen too- ven zijn rivaal John Costello. Op de conferentie voor atoom energie werd gewag gemaakt van proefexplosies met wapens, waar van de uitwerking enkele malen krachtiger wa» don van de op HÏFosjiima en Nagasaki neerge worpen atoombommen. Alle onlangs teweeggebrachte ontploffingen waren boven de aarde, van een stalen toren af. tot stand gebracht. Om veiligheidsredenen was de nauwkeurige vordering van het project van de waterstofbom niet bekend gemaakt. Luit—kolonel Quesda, die het commando voerde over de afde ling toelast met het uitvoeren van de proeven verklaarde, dat de vrees voor radio-aictiviteit een snelle hulpactie niet zou moeten verhinderen. Hulpploegen werden 15 minuten na de ontploffing uitgezonden. Bjj de proeven werden voorts 110 vliegtuigen gebruikt. Verscheidene radio-grafisch toe stuurde straalvliegtuigen werden tot dicht bij de atoomontploffin gen gevoerd. Bijna 9000 personen waren toij de proefnemingen, die de uitge breidste worden genoemd welke tot nog toe gehouden zijn. aan wezig. Zij vergden 2 jaren van voorbe reiding. Naar schatting zouden er nog wel 2 jaren nodig zijn om alle ge gevens uit te werken. Slechts 4 vliegtuigen, alle radio grafisch bestuurd, gingen tog de proev enverloren. De reacties van de nauwkeurige instrumenten in de vliegtuigen werden per televisie naar een ob servatiepost gezonden, zodat ook de „waarnemingen" van deze toe stellen nog voor de proef bruik baar waren In het geheel werden 110 vlieg tuigen aan verschillende graden van de uitwerking bloot gesteld. Onder deze toestellen bevond zich ook eeni ,,B-47 Stratojet bom- btï" met bemanning. Bemanning zowel als vliegtuig bleven toehouden. De voormalige voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie David Lilienthal heeft in een radio-interview ver. klaard geschrokken te zjjn van de Jbruikbare aanwijzingen", die het rapport de Russen heeft gegeven. Hij noemde de onthullingen van dit rapport een verschrikkelijk ge vaar. RET. IN BUENOS'AIRES. Woensdag Is het voor het con gresgebouw te Buenos Aires tot een botsing gekomen tussen poli- tie en demonstranten. Onder meer werden 11 politie mannen gewond en '30 demon, stranten gearresteerd. Nla de charge van de politie met gummiknuppels kon men on. der meer vrouwen op straat zien liggen, die om hulp riepen. Op pamfletten werd uitdrukking gegeven aan het „medeleven van do Argentijnse vrouwen met het lot van Bravo's moeder". Bravo In leven. De politie te Buenos Aires heeft een einde gemaakt aan de relletjes, die voor het congresge bouw waren ontstaan, door een communistische student van wie de demonstranten hadden aange nomen, dat hij onthoofd was, in levende lijve te vertonen. Hij was 17 Mei na een vuurgevecht door de politie gearresteerd. IDe ongeregeldhedjen volgden op een gerucht, dat een lijk zon der hoofd, dat in de stad was ge vonden, het lijk van de betrokken student. Mario Bravo, was. Margaret Truman, de dochter van de president der Ver. Staten, die een kort bezoek aan ons land bracht, is gistervoormiddag in gezelschap van de ambassadeur der Ver. Staten en mevrouw Chapin naar Rotterdam vertrok ken, op doorreis naar België. Zij bracht een particulier bezoek aan Rotterdam, waarna per auto naar de Moerdijk werd gereden. In de loop van de middag reis de Margaret Truman per auto door naar Antwerpen en vervol gens naar Brussel, waar zij gis teravond met minister Paul van Zeeland aan een diner aanzat. Woensdagavond zat Margaret Truman aan een diner aan, dat door de minister van Buitenland se Zaken, Mr. D. U. Stikker, werd aangeboden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Minder warm. Tamelijk veel bewolking met slechts hier en daar een bui. Meest matige wind tussen Zuid en West. Minder warm dan gis teren. ZATERDAG 16 JUNI. v.m. n.m. Breskens L0.55 11.17 Terneuzen 11.30 11.52 Hansweert 0.10 12.32 Walsoorden 0.20 12.42 ZON EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Juni 16 4.19 21.02 17.43 1.39 17 4.19 21.02 19.18 2. 18 4.19 21.02 20.47 2.31 19 4.19 21.03 21.59 3.19 20 4.19 21.03 22.48 4.30

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1