CITATION" DE „UNIT Persconferentie van Marshall Twee Amerikaanse straalvliegtuigen vermist Onrust in Argentinië DE RUSSEN TRACHTTEN V.S. voor het Korea-detachement in een aantal kleine oorlogen te verwikkelen Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Dlrecteur-Hoefdredaoteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55£7 Terneuzen Telefoon 2510 Nét 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DONDERDAG 14 JUNI 1951. 7e Jaargang No. 1754. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 centj iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum Jee. advertentie 1430. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Een toonbeeld van vastberadenheid en moed Op 10 Mei j.l. ontving het Nederlandse detache ment Verenigde Naties de hoge onderscheiding van een eervolle vermelding door president Truman, de zogenaamde „Unit Cirtation Deze onderscheiding werd verleend op grond van uitzonderlijke goede plichtsvervulling en buitenge wone moed, aan de dag gelegd in de strijd tegen de vijand in Hoengsong en Wondjoe, gedurende de periode van 12-15 Februari 1951. DOELTREFFENDE UITWERKING DER NIEUWE WAPENS. De Amerikaanse minister van Defensie, generaal George Marshall, heeft op een persconferentie te Washington opnieuw ontkend, dat zijn bezoek aan Korea en Japan iets te maken had met het bespreken van het staken van het vuren met de Chinezen. Frans-Amerikaanse besprekingen over hel Japanse vredesverdrag Ihinese meisjes pogen mei Ned. scbip naar China te komen Persconferentie van Acheson De verhogingen der invaliditeitsrenten Chifley overleden Davies over de plaatsvervangers Aiilee antwoord Truman Politieke gevangenen ontsnapt WEERS VERW ACHTIN G HOOGWATER. Betaling van voorlopige aan slagen vennootschapsbelasting met 23U °lo belastingcertilicaten Generaal Wedemeyer is wederom voor de Ver enigde Senaatscommissies van onderzoek versche nen. Hij verklaarde, dat hij zeven Amerikaanse divisies had gevraagd om Mandsjoerije na de neder laag van Japan in de tweede wereldoorlog tegen Russische penetratie te beveiligen. Generaal Mac Arthur had echter dit verzoek afgewezen. Staking van studenten. Communist gedood. Belgische Congé een centrum van atoomenergie Koning George blijfi (undies uitoefenen Muiterij van Soendanese politie Be legervoorlidhtingsdienst ont ving thans de ware toedracht van dit wapenfeit, dat als volgt luidt: In de vroege ochtend van de 12e Februri zette de vijand een offen sief in met twee divisies. Het Nederlandse detachement ontving de opdracht blokposities in te nemen bjj Hoengsong. Doel van de opstelling was, twee Amerikaanse bataljons, onder steunende artillerie en de overge bleven troepen van de 5e en 8e Zuidkoreaanse divisie in staat te stellen zich uit hun aan vuur blootgestelde posities terug te trekken., Het Nederlandse detachement nam posities in tegenover de op rukkende vijand. Omstreeks de middag van de zelfde dag had de vijand een gcote macht samengetrokken in de na bijheid van Hoengsong. Gedurende de gehele middag dekte het Nederlandse detache ment de terugtocht der V. N._ troepen door accuraat en doel treffend vuur. Na het intreden van de duister nis infiltreerde een vijandelijke compagnie in de terugtrekkende Zuidkoreaanse divisies eni zij slaagde er in de Nederlandse com mandopost te bereiken. De Nederlandse commandant herkende onmiddellijk de aan vallers en waarschuwde zijn troe pen en verzette zich met zijrj kleine groep tegen de verrader lijke tegenpartij tot hij dodelijk gewond neerviel. Zijn dappere voorbeeld en zijn zelfopoffering inspireerden het staf personnel zodanig, dat zij de vijand 'wisten terug te drijven en in een verwoed gevecht van man tegen man talrijke vijanden neer legden. De zwaar gehavende en moedi ge Nederlandse onderdelen trok ken toen terug. Intussen was de vijand in Zuid westelijke richting geïnfiltreerd, waarbij wegversperringen werden o-elegd op de hoofdaanvoerlrjn naar Wonjoe. Opnieuw werd aan de dappe re troepen van het Nederlandse detachement opgedragen een achterhoede-gevecht aan te bin den en de vijand op te houden tot de versperringen zouden zijn opgeruimd. Zij vochten hardnekkig tegen een overweldigende meerder heid. Op de 13e Februari werden nieuwe verdedigende posities in genomen en groef 't detachement zich in. In de morgen van de 14e Febi'. werd een tweede vijandelijke aan val ingezet. In de avond van dezelfde dag werd de toestand kritiek 'De vijand beheerste volledig heuvel 325, van waaruit onze po sities konden worden overzien. Verbindingen waren verbroken, de verliezen zwaar en de situatie was volkomen onoverzichtelijk. Toen werd het bevel gegeven de heuvel te hernemen. De Nederlanders gingen in de ochtend van de 15e Febr. tot de aanval over en slaagden er in de heuveltop tot op 100 meter af stand te naderen, alvorens zij werd teruggeslagen. Om 6 uur des ochtends, na tweemaal te zijn teruggedreven en na 3 nachten niet te hebben geslapen, met 'n tekort aan mu nitie en zonder verbindingen, zetten de dappere mannen de ba jonet op en bestormden de heu vel. Onder de beroemd geworden oorlogskreet ,,Van Heutz' sloe gen zjj zich een weg naar de top van heuvel 325 en ruimden de laatste resten van de zich ver zettende vijand op. De dapperheid van de mannen van het Nederlandse detachement zowel individueel als collectief ten toon gespreid in 't moedige stand houden tegen een overmachtige vijand strekt hen zelf, hun vader, land en de strijdkrachten der Ver Naties tot de hoogste eer. De plechtigheid, verhonden aan de uitreiking van deze hoge Ame rikaanse onderscheiding zal op n nader te bepalen dag geschieden. Bij deze plechtigheid zal boven de Nederlandse vlag een wimpel worden bevestigd, waarop de naam van de plaats, waar het wapenfeit werd verricht, is aan gegeven. Zij, die deel uitmaakten van de ze krijgsverrichtingen, zullen ge rechtigd zijn een speciaal hiervoor bestemde baton te dragen, be staande uit een in een goudgele lijst gevat langwerpig donker blauw veld. iDit onderscheidingsteken wordt op de rechterborst gedragen. WEINIG VORDERINGEN. De Frans-Amerikaanse bespre kingen over het voorgestelde Ja panse vredesverdrag hebben pro blemen onbeslist gelaten, welke langs diplomatieke weg geregeld zullen worden, al das een te Parjjs uitgegeven coimroimlqué. De speciaal afgezant van presi dent Truman John Foster Dulles, had het ontwerp met Parodi en andere functionarissen van het Franse ministerie van Buitenland - se Zaken besproken. Naar verluidt zijn weinig vorde ringen gemaakt. Dinsdag had Dulles een onder houd met de Franse president Vincent Auriol en heden zal hij terugkeren naar Londen. Gewoonlijk welingelichte krin gen zeiden, dat Dulles en de Fran se gedelegeerde het er over eens waren, dat communistisch China en de Chinese nationalisten beiden buiten het voorlopige vredesver drag moesten worden gehouden. Voorts had men gesproken over de vraag, w'anneer en in welke vorm Rusland moest worden ge vraagd zich bij het verdrag aan te sluiten. Of er echter over dit punt over eenstemming was bereikt, werd niet meegedeeld. De Fransen hadden zich tegen standers verklaard van het geven van volledige vrijheid van handel aan Japan, gedachtig aan de scherpe concurrentiestrijd van Ja pan voor de oorlog. 'De Fransen hadden Dulles ver der meegedeeld, dat zij herstelbe talingen ten bedrage van 700.000 millioen, francs van Japan wilden hebben De twee Amerikaanse straal vliegtuigen, die sedert Vrijdag uit hun basis in Beieren worden ver mist, zijn waarschijnlijk geland op een Tsjechoslowaaks vliegveld. Afgaande op deze nog niet be vestigde geruchten, heeft de Ame rikaanse ambassade in Tsjecho- Slowakije aan de Tsjechische re gering gevraagd, een onderzoek in te stellen. De twee vliegtuigen werden be stuurd door Noorse piloten. Onbevestigde berichten melden, dat de 2 vliegtuigen Vrijdag on beschadigd op de niet voor civiel gebruik geopende vliegbasis Kibe. ly ten O. van Praag zijn geland. De 2 piloten werden niet ge wond en zouden zijn gevangen ge nomen Woensdag is te Praag bekend gemaakt, dat de Amerikaanse Zes Chinese schoolmeisjes van nog geen twintig jaar, dochters van vooraanstaande Chinese fa milies te Singapore, zijn van school weggelopen. Zij hebben zich aan boord van de „Tjiwangimug van de Java-China-Paketvaart- l gende verhogingen van renten en lijnen begev.en, om te pogen het [toeslagen te doen gelden, merkt ambassade zich hierover tot de Tsjechische regering heeft ge wend. Eenj autoriteit van de Ameri kaanse ambassade verklaarde, dat de geruchten omtrent het landen van de 2 straalvliegtuigen in Tsjecho_Slowakije werden ontvan gen. De ambassade heeft toen onmid dellijk inlichtingen aan het Tsje chische ministerie van Buiten landse Zaken gevraagd. Door de Tsjechsche regering is meegedeeld, dat bevoegde autori teiten opdracht hebben gekregen, een onderzoek in te stellen. Op zijp wekelijkse persconfe rentie heeft de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zakeh Woensdag o.m. verklaard, dat de voorwaarden die de Russen in Parijs op de conferentie van de plaatsvervangers voor een bij eenkomst van de grote vier heb ben gesteld, onaanvaardbaar zijn. Voorts bevestigde Acheson op een desbetreffende viraag, dat er geen „vredesvoelhooms" voor een regeling van het Koreaanse conflict waren geweest. Naar aanleiding van de vraag van de vaste commissie voor de sociale verzekering der Tweede Kamer of het niet mogelijk zou zijn ook voor degenen, die van de verschillende verhogingen der In validiteitsrenten niet profiteren, omdat zij reeds de 65-jarige leef tijd hebben bereikt, doch die an derzijds geen uitkering krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning genieten, de achtereenvol Ben Chifley, voormalig premier van Australië, Is na een hartaan val Woensdagavond plotseling t» Canberra overleden. Chifley, die 66 jaar is geworden, kreeg een hartaanval in zijn ho telkamer tijdens een statiebal ter gelegenheid van het jubileum van het Australische parlement. Chifley was leider van de ar beiderspartij sedert 1945. Hij is de zoon van een smid. Hjj was aanvankelijk werkzaam bij cU spoorwegen, o.m. als stoker es- machinist, In 1928 had hij voor het eerst, gedurende 3 jaar zitting in het parlement en later weer van 194f af. Hij verklaarde niets van derge lijke besprekingen te weten. (Later deelde de officiële woordvoerder van het state de partment, McDetmott, mee dat ook op het state department niets over dit onderwerp bekend was,). Naar aanleiding van medede lingen in de peTS, als zou hij nieu we instructies aan generaal Rid- gway hebben gegeven, zei de mi nister, dat hij deze niet had ge zien. Marshall deelde mee, dat zijn reis zo was geregeld, dat hij per soonlijk met de bevelhebbers van het Amerikaanse Achtste leger en van de buitenlandse eenheden had kunnen beraadslagen. Zijn rei3 was verder bedoeld om het aflossingssysteem binnen de Amerikaanse eenheden te onder zoeken. Hij noemde zijn bezoek „zeer leerzaam" en verwachtte, dat h gcede resultaten zou hebben. Nog nooit in de geschiedenis was naar zijn 'mening een der gelijke samenwerking tussen eenheden van verschillende na tionaliteiten bereikt als thans onder de Verbomdenen het ge val was. Over de jongste opmars van de Verbondenen in de „ijizeren drie hoek" zei Marshall, dat dit een beslissende tegenslag" voor de Noordelijken was, die zich voor 'n aanval zouden kunnen hergroepe ren. In antwoord op een vraag over de doeltreffendheid van nieuwe wapenen in Korea wees hij op de „verbazingwekkende ontwikke ling" van de artillerie met behulp van radar. Ook bij het uitvoeren van nach telijke bombardementen had men van radar vee) nut, aldus Mar shall. De Britse plaatsvervanger op de viermogendhedenconferentie, Ernest Davies, heeft Woensdag te Parijs verklaard, dat de erva ringen van het westen op deze conferentie zijn vastbeslotenheid om zijn defensie tegenover de Sowjet-Unie op te bouwen, heb ben versterkt. De Russen hebben gemerkt, dat zij geen hoop kunnen koes teren het westen te verdelen, al dus Davies. Volgens Davies heeft de Sow jet-Unie niet de wens overeen stemming met het westen te be reiken. Davies zei verder, dat noch de Sowjet-Unie noch de westelijke mogendheden het afbreken van de besprekingen wensten. Niets zou gebeuren, dat de huidige im passe zou kunnen verbreken, voor de Franse verkiezingen op 17 Juni, aldus de Britse afge vaardigde communistische China te berei ken. De „Tjiwangi" is Zaterdag j.l. uit Singapore vertrokken. Een hoge politiebeambte is per vlieg tuig uit Singapore naar Hong kong vertrokken, waar de „Tji wangi" Woensdag of Donderdag wordt verwacht, om de meisjes op te vangen. Te Singapore heeft de politie Woensdag een inval gedaan in de woning van een Chinese lerares, die een van de meisjes een in troductiebrief heeft meegegeven, bestemd voor een adres te Kan ton. De lerares en haar echtge noot zijn gearresteerd. De politie deelde mede, dat een andere groep van zes meisjes, leerlingen van dezelfde school, twee weken geleden uit Singa pore naar Hongkong is vertrok ken. Zij zijn doorgereisd naar het communistische China en elk verder spoor van hen ontbreekt. de minister van Sociale Zaken in een nota op, dat van de zijde der regering bij verschillende ge legenheden reeds is te kennen ge geven, dat hiertoe naar haar me ning niet voldoende aanleiding bestaat. Indien rentetrekkers, als door de commissie bedoeld, op grond van hun overige inkomen niet voor een Ouderdomsuitke- ring krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening in aan merking kunnen komen, bestaat er geen aanleiding deze rentetrek kers zonder inkomensonderzoek wel bijslagen op hun rente te ver lenen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Woensdag verklaard, dat premier Clement Attlee president Truman geant woord heeft op diens persoonlijke brief, waarin hij aandringt op het totstandbrengen van een op lossing van het Perzische oliege schil. Kolonel Carlos Armas en Ma nuel Pedroza, die beiden ter dood waren veroordeeld, beschuldigd van een poging tot opstand tege* de regering van de vroegere Gua. temalaanse president Arevaloi, zijn met 4 andere „wegens oprui ing" veroordeelden langs een tim nel uit de gevangenis ontsnapt. De Columtiaaiise ambassad» heeft verklaard, dat Armas, die naar gemeld in de ambassade asyl heeft gezocht, iedere mogeijrjke bescherming en c-ert vrijgeleide zou ontvangen. Pedroza zou zich in de Mexi caanse ambassade bevinden medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Minder buiïg. In de Noordelijke helft van het land: overdrijvende wolkenvel den maar geen neerslag van be tekenis. Matige tot krachtige wind tussen Z. en Z.W. Iets ho gere temperaturen. In de Zuide lijke helft van het land: droog en vrij zonnig weer met een matige wind tussen Z. en W- en hogere temperaturen dan gisteren. VRIJDAG 15 JUNI. v.m. n.m. Breskens 9-50 10.17 Terneuzen 10.25 ^O.bi Hansweert 11.05 JL32 Walsoorden 11.15 11.42 ZON- EN MAANSTANDEN ZON MAAN op onder op onder Juni. 15 4.19 21.01 16.12 1.24 16 4.19 21.02 17.43 1.39 Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de voorlopige aanslagen vennootschapsbelas ting, boekjaar 1951, die op 31 December 1951 invorderbaar worden, van 1 Januari 1952 af met 294 °/o belastingcertificaten kunnen worden voldaan. Voorts zullen de inspecteurs der belastingen aan lichamen, die op 2% °/o belastingcertificaten heb ben ingeschreven in de verwach ting. dat zij daarmede ook de voorlopige aanslag vennoot schapsbelasting, boekjaar 1950 1951, zouden kunnen voldoen, desgevraagd toestemming verle nen om ook indien deze aan slag invorderbaar is vóór 31 Dec. 1951 de betaling na SI Dec. 1951 met 2% °/o belastingcertifi caten te verrichten, nu na de uitgifte van deze certificaten wij ziging is gebracht in het tempo van het opleggen van voorlopige aanslagen. De belastingschuldi ge dient hiertoe een verzoek tot de desbetreffende inspecteur te richten. Bij dit verzoek moet de aankoopnota worden overge legd. Luit.-generaal Wedemeyer is van mening dat de Sowjet-Unie er in de eerste plaats op uit is de Ver. Staten in oorlogen van be perkte omvang, die aan de rand van de Russische invloedssfeer uitgevochten worden te verwikke- leu, in de hoop dat Amerika, door aan deze conflicten deel te nemen militair verzwakt zal worden. Wedemeyer'deelde de senatoren verder mee, dat hij had willen zorgen, dat de Japanse wapenen in Mandsjoerije aan de Chinese nationalisten waren gekomen, op dat deze wapenen niet in commu nistische handen zouden vallen. Over de toestand in Korea ver klaarde Wedemeyer, dat; hij geen „beslissende overwinning van de Verbondenen" kon zien Hij was van mening, dat de hui dige „ongelukkige situatie" nog wel maanden zou kunnen voort duren. De krachtsinspanningen van de Ver. Staten in Korea zouden kun nen maken, dat dit land niet in staat zou zijn om „verplichtingen na te komen, welke uit een oog punt van veel groter belang voor ons zijn", aldus de generaal. Hij had tevoren gesproken over de reeds aangegane verplichtingen in Europa en gezegd: „Misschien zullen we elders ver plichtingen moeten aangaan". Verder verklaa^e de generaal, dat hij in Korea eèn bestand zou aanvaarden „indien hiermede chi canes en een terugkeer der vijan delijkheden uitgesloten zouden zijn". Hij geloofde echter niet in de opredhte wens van het communis tische China om te onderhandelen. Hij zou echter wel een eventu eel aanbod tot onderhandelingen willen aanvaarden. Op een desbetreffende vraag antwoordde Wedemeyer, dat de Noordelijken geheel Korea zouden bezetten, indien de Amerikaanse troepen het schiereiland onder druk zouden verlaten. In dat geval echter zou de ver woesting van woningen, openbare gebouwen en installaties een ein de hebben. In een verklaring welke hij voor las, zeide Wedemeyer, dat men of tot een (beslissende beslissing moest vechten of Korea moest verlaten. Indien men in Korea een be slissende overwinning wenste te behalen diende men te luisteren naar de raad van de adviseurs van het ministerie van Defensie. Mogelijk zoudende voorberei dingen enige tijd vergen. Een te lange wachttermijn zon echter een zware uitputting ten gevolge hebben voor manschappen en .materiaal. Dit-laatste juist wenste de Sow jet-Unie. Wedemeyer zeide fci Tsjiang Kai-Sjek nog steeds het middel te zien om de communistische op mars in Chinees gebied tot staan te brengen. Naar zijn mening behoorden de V.S. en door Rusland en commu nistisch China gezamenlijk be heerde Mandsjoerijse spoorweg te bombarderen. Hij gaf toe. dat dit een wereldoorlog zou kunnen veroorzaken, maar dit was een „van te voren voorzien risico", dat men moest nemen. Hij ver klaarde echter, dat slechts de be velhebber ter plaatse zou kunnen beslissen, welke doelen gebom bardeerd moesten worden. Op een vraag van de democra tische senator Kefauver, of het bombarderen van de bases Moek- den, Port Arthur en Dairen (in de twee laatstgenoemde steden bezit Rusland concessies) een „oorlogsdaad tegen de Sowjet- Unie" zou zijn. antwoordde We demeyer ontkennend. Hij wees in dit verband op het geval van het Amerikaanse vliegtuig, dat in April van het vorig jaar boven de Oostzee door de Russen werd neergeschoten, ondanks het feit, dat onderzoekingen „afdoend" bewezen hadden, dat het betrok ken marinevliegtuig in 't geheel niet boven Russisch grondgebied gevlogen had, was het toch neer geschoten, dit kwam neer op een oorlogsdaad of kon als zodanig worden uitgelegd, aldus Wede meyer. Op een desbetreffende y,raaS van de republikeinse senator Wayne Morse verklaarde de ge neraal, dat er zich alleen Russi sche troepen in Mandsjoerije be vonden, toen Jiapan capituleerde. De Russen hadden hiervan later grote hoeveelheden aan de Chine se communisten gegeven, zo voegde hij hieraan toe. Dinsdag waren de meeste col- lege-zalen van de universiteit te Buenos Aires leeg tengevolge van de staking, die door ver scheidene studentenverenigingen is uitgeroepen uit protest tegen de verdwijning van een van hun collega's. De betrokken student, Mario Bravo, verdween, nadat men ge zegd had, dat hij was gearres teerd. De rector van de universiteit van Buenos Aires, Dr Julio Otao- la, zei, dat Bravo een communis tische jeugdleider was. Hij noem de de staking een „zuiver com munistische actie". De Argentijnse regering heeft de politie opdracht gegeven om Bravo op te sporen. Volgens het onafhankelijke dagblad „La Nacion" zijn op de eerste dag van de staking elf stu denten in hechtenis genomen Twee anderen, die bezig waren met het verspreiden van pamflet ten, wisten door de tussenkomst van hun collega's te ontsnappen. De staking sloeg over op enige middelbare scholen, toen het ge rucht zich verspreidde, dat Bra vo lood was. De directeur-gene raal voor het middelbare onder- wijs kondigde aan, dat alle scho lieren, die in de eerstkomende dagen niet op school kwamen, een geheel jaar zouden verhezen. De Argentijnse communisti sche partij heeft bekendgemaakt, dat 12 mannen een gewapende inval in het partijgebouw in het district Patricios hebben gedaan, waarbij de secretaris van de af deling, de 30-jarige metaalbewer ker Francisco Blanco, gedood werd. In de bekendmaking werd ver der gezegd, dat Blanco door de zelfde bende was neergeschoten, die twee avonden tevoren een aanslag op het districtshoofd- kwartier in de voorstad Fjores had gepleegd. Mjanono, een dorp in de Belgi sche Congo ongeveer 160 km ten N van Elizabethstad gelegen, wordt mogelijk spoedig een we reldcentrum voor atoomenergie, zo is te Brussel verklaard. In overeenstemming met de Ame rikaanse regering zal de Belgische tinmaatschappij „Geomine" een fabriek bouwen voor de productie van lithium, het „sleutelmate riaal"' voor de waterstofbom. Bij Manono zijn rijke lagen li thium ontdekt. Er worden reeds plannen ge maakt voor de houw van een nog grotere fabriek in een later sta dium, zulks onder supervisie van Amerikaanse „strategische ex perts". Deze zal later worden overge dragen aam de leiding van inge nieurs vafi de „Geomine". Koning Leopold de Derde van België is, vergezeld van zijn echtgenote, de prinses De Rethy, in Antibes Frankrijk L aangeko men. waar het koninlaijke echt paar 2 weken verblijf zal houden. !Een woordvoerder van het „Buckingham Palace" heeft Woensdag verklaard dat koning George, die thans herstellende is van influenza en longontsteking, zijn werkzaamheden zal blijven verrichten, zoals hij ook tijdens zijn ziekteproces heeft gedaan. Er zal geen raad van state wor den ingesteld om de taak van de koningin te verlichten De koning zal gedurende de ko mende maanden geen plechtighe den bijvronen en bezoeken afleg gen die voor hem met lichamelijke inspanning gepaard zouden gaan. Dokters zijn van mening dat 'n zonnige zomer, waarin de koning rust zou kunnen nemen, een grote verbetering in de lichamelijke ge steldheid van de vorst zou bren gen. De wnd. gouverneur-generaal van de Soedan heeft in 'n Woens. dag uitgevaardigd besluit de nood. toestand voor de stad Khartoen en naaste omgeving afgekondigd. De aanleiding hiervoor is gele gen in de staking der politie, die thans reeds 7 dagen diuurt. De stakende politiemannen wa ren aangezegd zich Woensdag weer te melden. Zij hebben dit geweigerd en hun staking is nu in (het besluit van de wnd. gouverneur-generaal „mui terij" genoemd. De politie staakt om kracht aan haar looneisen! bij te zetten. De politiekazernes zijn door eenheden van het Soedanese leger bezet. Drie dagen geleden braken de gevangenen uit de gevangenis van Khartoem en begonnen in de stad te plunderen. De orde werd door politie en le ger hersteld

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1