DER HET BEZOEK van MARGARET TRUMAN dan gaat_U zwemmen! costuums DE DE PERZISCHE OLIE DE Meerderhei voo ZWARTE V ZWARTE VLEK Als de hemel diep-blauw is.... en het water 70° NOVANA TWEKA 1 MANUFACTUREN WONINGINRICHTING NOORDSTRAAT 58-60 - TERNEUZEN - TELEFOON 2091 Een locomotU Ik heb een aarc dikwijls lange ges natuurlijk ieder c elkaar toch voort wandelen ga en w dan kijkt hij dikw zijn lijn. En wam Waffie, vind je c tje", antwoordt maar ineens zegge haar moeten ruik< De ondervragers met het verzamele „Er wordt tegenw Nederlanders moe versoberd moet wc Gistermorgen arriveerde te Hoek van Holland Margaret Truman, de dochter van de Amerikaanse president. Vergezeld door de ambassadeur der V.S. en mevrouw Chapin begaf zij zich direct naar de re sidentie van de Amerikaanse ambassadeur te Den Haag. De toestand in Zuid-Banjuwangi Expoditie naar Centraal-Formosa De gezondheidstoestand van de Engelse Koning Schiiderijen^van [H.M. de Koningin te Utrecht KINDER BADPAKJES vanaf 2,75 Wij hebben een prachtige collectie Badcostumes, soepel en flatteus AGENDA Studenten protesteren tegen nieuwe paspoortenregeling Nieuw Zeelandse schepen niet langer „besmet" De uitslagen van de ITALIAANSE VERKIEZINGEN Uitslaande brand te Den Haag Bij dieren speelt het rt een buitengewoon belan in de zo gecompliceerde gen tussen de beide gesla bij mensen is dit toch oc tijd het geval. Oog en c voor ons misschien de ste zintuigen geworden 2 voor de menselijke phys psychologie is de reukzi zo buitengewoon belangr bjj geen enkel ander zins gewaarwording in zó inni staat met de aard van d de prikkel te voorschijn r Weet U b.v. welke de 1 reuk is die ik ken? Het i odeur van Patou, WortI Nina Rici, Caron of Scl Maar het is de lucht die in de hal van een groot station en die me direct ken aan de verre reizen di gemaakt heb en nog hoe ken en die me een gevoel vrijheid en zorgeloosheii loszijn van drukkende vei delijkheden. Er kunne: leven van een man og zijn, dat een oude locomi hem beter riekt dan ei jonge vrouw! Parfum res! Maar om die zelfde ree voor een vrouw ook van ste belang dat zij zorg en besteedt aan dat kostbare we gewoon zijn: „Odor d te noemen. Een gezond gestel, eei dieet, onthouding van a tabak, een goede spijs' goede tanden, verzorgin mondholte, van het tein het haar, buitengewone heid op het gehele lichaa: not least lichte kleren en dit alles zijn de solide gro waarop de „odor de femii bouwd. Zoals ik reeds gezegd h reukorgaan van de mees veel sterker ontwikkeld van de mens en het reukv hond beslaat ongeveer ei 59 Procent antwoordt: soberen; 3*1 procent m niet; 10 procent geen oc Een grote meerderhe alle groepen mannen, arbeiders en midden plattelanders en stedeling er dus mee eenh, dat wi versoberen. Het Nederlandse instit de publieke opinie ging de zaak in, door verder ti „Het leven in ons la duurder en de 'belasting' omdat er veel meer geld voor een snelle verster leger, vloot en luchtmacl Vindt U dit doel d waard om er het duurd en de hogere belastinger aanvaarden of niet?" 50 Procent, dus de helft volk, vindt de defensieve: de moeite van hogere p belastingen waard; 35 Roman door NIEK VAN DER ZW 92) Nadruk Margaret Truman bracht gis teren een bezoek aan Amster dam. Vergezeld door haar vrien din Annette David Wright en de echtgenote van de Amerikaanse ambassadeur, Mrs. Chapin, arri veerde de dochter van de Ameri kaanse president om 11 uur per auto uit Den Haag aan de ambts woning van burgemeestetr Mr. Arn. J. d'Ailly. Ongeveer een half uur verbleef het gezelschap ten huize van Amsterdams eertse burger. Deze bood zijn gaste ter herinnering een boekwerk „Amsterdam, its beauty and character" aan. Daarna begaf het gezelschap zich naar het Rijksmuseum. Ge durende een uur werden Marga ret en haar gezelschap rondge leid. In hotel „l'Erope" werd vervol gens de lunch gebruikt. Als normale touristen maakte Margaret c.s. 's middags een boot tocht door de havens en grach ten. Een speciale gids van de American Express Company ver gezeld haar daarbij. Omstreeks half vijf keerde het gezelschap naar Den Haag terug. H. M. de Koningin zal Marga ret heden op paleis Soestdijk ont vangen. 14 Juni verlaat de Aemrikaan- se gaste ons land. Ze reist dan via Brussel, Parijs, Rome en Na pels terug naar New-York. Margaret Truman, de 27-jarige dochter van de Amerikaanse pre sident heeft een druk leven want zij wordt vaak naar Was- Verschrikt greep het mi nandse bij de arm. „Nee, ga ik niet. Ik wil niet n Willemspoort. Ze zullen j noeg weten, dat ik bij U ben en dan zullen ze wel te zeggen hebben. Ze ir het me immers van de e af, dat ik zo'n goede bi had. Nu zul je ze zien gnu Wijnandse dacht even n meisje kon wel eens gelij] Er zou natuurlijk wel leec zijn, dat Aagje door Gonn dijk was gezet. En hij k( pen, dat ze niet naar Wil! terug wilde. Maar dat kan haar toch niet Utrecht laten? „Wat wil je dan?" „Hier blijven," besloot je, „in Utrecht. Hier zijn de men sen vriendelijker en schelden ze me niet uit. Hier kent niemand me." Besluiteloos speelde Wijnandse met de versnellingshandle. Toen hij een poosje had nagedacht, vond hij de oplossing. Hij zou voor het meis je een kamer huren voor de rest van de maand en betalen. Ze had Eerste daad van de „Nationale) Perzische Oliemaatschappij". Perzische functionarissen te Te heran hebben meegedeeld,, dat de „Nationale Perzische Oliemaat schappij" haar eerste brief aan de „vroegere Oliemaatschlappij" ge schreven heeft. De brief werd overhandigd aan de bedrijfsleider der raffinaderij, Ericfe Drake. Hierin wordt verzocht 75 pro eent der inkomsten verminderd met de kosten sinds 20 Maart, de datum van het nationnlisatiebe- sluit, over te dragen. De overblijvende 25 proeent dienden gereserveerd te blijven vloor eventuele compensatie-aan spraken van de „vroegere maat schappij" Een woordvoerder van het Per zische ministerie van Financiën verklaarde, dat bij de komende onderhandelingen alle Britse voorstellen voor „de een of andere vorm van nationalisatie" (Mor risons zinsnede) verworpen zou den worden. (Van begin af aan zou men eisen dat de nationalisatie als een „vol dongen feit" zou worden aan vaard. Mocht de „Anglo-Iranian" zulks weigeren, dan zou Perzië de on derhandelingen afbreken, Ben Perzische woordvoerder te Lake Success heeft verklaard dat Perzië arbitrage van het interna tionaal gerechtshof had verwor pen, omdat in het Handvest na drukkelijk is bepaald, dat de Ver. Naties zich zullen onthouden van een binnenlandse aangelegenheid. In de nationalisatiewet was voorzien, dat de landen, welke thans de olie ontvingen, de olie zouden blijven ontvangen. Op een desbetreffende vraag verklaarde de woordvoerder, dat Perzië tot de strijd zou overgaan, indien iemand zou pogen het ge schil met geweld op te lossen. Proclamatie van de Perzische Olieraad. De Perzische olieraad heeft in de naam van Allah" een procla matie uitgevaardigd, dat 't werk „in het gebouw van de voormalige Brits-Iraansej Oliemaatschappij" 13 begonnen en dat de ufaad zijn best zal doen de olieproductie en de winsten te verhogen. Aan de Engelse en Perzische employé's wordt verzocht op hun post te blijven en naar beste ver- jnogerj hun werk te verrichten. Op de Perzen wordt in het bij. zonder een beroep gedaan "n goe de vaderlandse houding te tonen door zo hard mogelijk te werken. De algemene directeur van de B I. O. Drake heeft aan de pers verklaard, dat hij „geen inmen ging in het beheer van de zaken der maatschappij in Perzië kan dulden". „De bestaande contracten van de maatschappij met het perso neel blijven van kracht en zullen natuurlijk ten volle worden nage komen". hington geroepen om haar plich ten als dochter van de president te vervullen en aan officiële di ners aan te zitten, teas voor di plomaten bij te wonen, op recep ties haar opwachting te maken of andere officiële plichten te vervullen. Margaret ontsnapt echter vaak naar New York om zich aan haar kunst te wijden. Reeds lang voor dat het poiltieke toeval haar va der tot president maakte wilde Margaret zangeres worden. Toen Margaret aan haar ouders vertelde dat zij zangeres wilde worden waren deze wel wat ver baasd en niet erg enthousiast, maar tenslotte gaven zij toch hun toestemming. Zij verdient met deze kunst per jaar ongeveer evenveel als haar vader als pre sident. Bij de verkiezingscampagne van haar vader in 1948 bleek duide lijk dat Margaret haar lessen niet tevergeefs gevolgd had en niet alleen bleek zulks als zij moest zingen of het woord voe ren want uit haar gehele optre den sprak de podiumervaring, die zij had opgedaan bij haar tientallen concerten in Ameri kaanse steden. Gezien haar gave gemakkelijk mensen voor zich te winnen en hen te bewegen op haar vader te stemmen heeft president Truman bij zhn campagne veel aan haar gehad. Ambtenaren van het F.B.I. zijn altijd in haar buurt terwijl vrienden van haar ouders in New York een oogje in het zeil hou den. Elke dag voert zij met haar ouders in Washington een tele foongesprek. Maar dat alles doet niets af aan het feit dat Marga ret een grote mate van vrijheid geniet. Uit de aard der zaak worden er sedert haar vader president is geworden vele verhalen van hartsgeheimen van Margaret verteld. Telkens als Margaret tweemaal in het openbaar met dezelfde jongeman verschijnt op peren journalisten in hun spe ciale socity rubriek allerlei ver onderstellingen. Margaret, die uitstekend danst, heeft nooit moeite om partners te vinden, maar over hartsgeheimen zegt Margaret: Mijn engie liefde is op het ogenblik de muziek. In een onderhoud met de Java Post verklaarde het hoofd van de politie in Oost-Java, de heer Soekarno, dat de toestand in Zuid-Banjwangi op het ogenblik zorgwekkend is. De benden, die thans in dit gebied opereren, zijn de restanten van de rampokkers die uit het Besukise werden ver dreven. Er zijn symptomen, al dus de heer Soekarno, dat de al gemene toestand in Zuid-Banju wangi aan het verslechteren is. Zuid-Banjuwangi is op het ogen blik het enige gebied in Oost- Java dat nog een gevaar vormt. De negen Chnese geleerden, die op weg zijn naar centraal-For- mosa, vorderen per dag ongeveer 8 km door onbekende oerwouden die naar men meent, bewoond worden door koppensnellers. Maandag bereikten zij een plaats, welke ongeveer 2100 m boven de zeespiegel gelegen is. De geleerden zijn op onderzoek uit naar meren, die mogelijk voor hydro-electrische centrales ge schikt zijn. Reuter tekent hierbij aan, dat een expeditie van 20 Japanners in 1940 op weg ging. Van hen is later nooit meer iets vernomen. In een Dinsdagavond op Buckingham Palace uitgegeven medisch bulletin wordt het vol gende gezegd: „De gezondheid van de koning gaat goed vooruit. In de afgelo pen week is de temperatuur nor maal geweest en de longontste king is afgenomen. Met het oog op de catarrhale infectie, waaraan Zijne Majesteit dit jaar heeft geleden, hebben wij voorgeschreven, dat een lange rustperiode noodzakelijk is". Het bulletin was door vier art sen ondertekend. Bij de aanvang der zitting van de provinciale staten van Utrecht is in de statenzaal een schilderij onthuld van H.M. de Koningin. De nestor van de staten, de heer J. H. van der Wurf, onthul de het schilderij. De Commissaris der Koningin in Utrecht, de heer M. A. Reinalda, getuigde van zijn dankbaarheid voor de toewijding waarmede de schilder Jan Boon uit Bilthoven zijn opdracht heeft vervuld. BIJZONDERE VERKOOP ZUIVER WOLLEN IN FRAAI FANTASIE WEEFSEL MET ROKJE 13.25 19.95 KINDERWENS Sally, tiet 6-jarig dochtertje van Ernest Davies, de Britse vertegenwoordiger 'bij de be sprekingen van de plaatsver vangers der vier ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs, heeft het volgende briefje aan haar vader geschreven: „Lieve pappie, ik hoop dat u tiet leuk heeft in Parijs. Ik hoop, dat u gauw thuis komt. Als u aan liet eind van deze week komt, wat brengt u dan voor mij mee Als u thuis komt, breng dan meneer Gromyko mee, want ik houd heel veel van hem Hij niet er zo vriendelijk uit. Wanneer komt u thuis Veel liefs van Sally". MODEL VANESSA 17.75 MODEL NINA 14-*5 MODEL MIAMI met rokje 21.25 MODEL FLORENCE met rokje 29.95 JONGENS ZWEMBROEK Marine 3,95 HEREN ZWEMBROEK Gordon 8,45 Cliff 10,25 o jllURRIJ Op een onbewaakte overweg aan de Moezel is een trein op een bus gereden. 14 Inzittenden van de bus kwamen om het leven. HE5DEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur Biosc. „Madame Bora- ry". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. „Hotel Berlin". MORGEN: SAS VAN GENT: Hotel „De la Bourse", 3 uur: Vergadering van Sternbev. Ingelanden van de Oud_Vogelschorpolder. Het hoofdbestuur van de Ne derlandse Studentenvereniging voor wereldrechtsorde heeft in zijn dezer dagen gehouden ver gadering een motie aangenomen betreffende de nieuwe regeling inzake uitgifte van paspoorten. Het hoofdbestuur meent, dat deze regeling tot belemmering van internationaal contact kan leiden en dat dergelijke belem meringen niet in de geest zijn van het algemeen erkende stre ven naar internationaal begrip. Daarom geeft het de minister van Buitenlandse Zaken in over weging zich nogmaals te beraden over de wenselijkheid van de in gevoerde regeling. Het bestuur van de Australische Unie van Havenarbeiders heeft Dinsdagavond bekend gemaakt dat het voor zijn leden uitgevaar digde verbod tot het lossen van Nieuw-Zeelandse schepenl zal worden opgeheven. Het verbod was uitgevaardigd in veilband met de havenstaking in Nieuiw-Zeeland. Het Verbond van Havenarbei ders heeft verklaard, dat de Nieuw-Zeelanders thans beter geholpen konden worden met geld aangezien de Australische vakverenigingsraad het verbond niet had gesteund. De opheffing van het verbod zou eventuële redenen voor een scheuring in de vakbeweging uit de weg ruimen, aldus de verklaring. Het Italiaanse ministerie van Binnenlandse Zaken maakt be kend, dat 138 van de 566 zetels in de 30 provinciale raden als volgt verdeeld zijn: Christen-democraten 78 Communisten 47 Met de comm. verbonden socialisten 12 Linkse onafhankelijken 4 Liberalen 2 Centrale onafhankelijken 2 Monarchisten Rechtse onafhankelijken 1 In de provinciale raad van Flo rence, waar de communisten al tijd een sterke invloed hebben gehad, zullen de communisten ongeveer 15 zetels hebben en de christen-democraten vijf. Over het algemeen ziet het er naar uit, dat de christen-demo craten een kleine meerderheid op de communisten hebben be haald. Bijna overal gaan de communisten samen met de uiterst linkse socialisten. Roman door NIEK VAN DER ZWAAN. 95) (Nadruk verboden). En Willem de Rooy was niet zo goed, of hij kon verdwijnen, na tiaar nogmaals verzekerd te heb ben, dat hij het onderste uit de kan zou halen ,JPas dan maar op, dat jij het lid niet op je neus krijgt. Het bes te met je praktijk!'1' Willem de Rooy zorgde er wel voor, dat Willemspoort ook dit te weten kwam. Maar zijn bedoeling Miep in de ogert der goegemeente aan de kaak te stellen, pakte averechts verkeerd uit. Iedereen vond nu, dat die dek selse Miep Jacobs die tweede hands advocaat maar istevig op zijn nummer had gezet. En met Gonnie had men hele maal geen medelijden. Men begreep best, dat Wijnand se genoeg van haar had. Alleen, hij had nooit met haar moeten trouwen. Mij dunkt, hij had toch wel be ter kunnen 'krijgen; Het praatje, eveneens door Wil lem rondgestrooid, dat Wijnandse het met Aagje die hinkepoot in Utrecht hield, ging al gauw niet op, want men kwam te weten, dat Aagje bij heel nette mensen voor dag en nacht in betrekking was. En niemand had Wijnandse ooit meer in Utrecht gezien Nee, wat Willem de Rooy ver telde, nou, dat moest je óok maar met een korreltje zout nemen Na enkele weken was er weer een ander schandaaltje dat de in gezetenen stof gaf tot praatjes. En de affaire Wijnandse raakte op de achtergrond, temeer, om dat het werk in de uitgeverij nor maal doorging. Miep hield de teugels strak en het gehele personeel had een gro te bewondering voor het kranige meisje, dat nu helemaal alleen de zware last op de schouders torste. XXIV Ruim een half jaar is verstre ken. Ergens in Antwerpen loopt een jonge vrouw in een bontmantel, want deze Septemberdagen zijn I reeds fris. Doelbewust gaat ze haar weg en als ze over de Schelde is, slaat ze een smalle straat in, waar slechts café's zijn. Vanuit de met rook en drank lucht bezwangerde lokalen werpen helle lampen hun schijnsels op de natgeregende straat. Ze kijkt naar het naambordje op de hoek. Ja, het klopt. Haar tipgever heeft deze naam genoemd, dus hier moet het zijn. Even aarzelt ze. De straat is vrijwel verlaten, maar vanuit de verschillende sta- minée's klinkt muziek en stemge luid. Vooruit, geen angst, er kan je niets gebeuren. Als het moet, staat ze haar mannetje. Bij het licht van een der café's kijkt ze nog even op haar briefje, waarop het nummer van het be wuste perceel staat: 39. „Meestal is de Ollander daar te vinden, madammeke", had de man gezegd. .Voornamelijk in de avond". IZe had rustig de avond afge wacht in haar hotel. Wel had se post kunnen vatten voor het bankgebouw, maar het zou al heel toevallig geweest zijn als hij er nu juist was gekomen. Nu was ze in zijn nabijheid. Ze voelde het en zenuwachtig beefderi haar handen. IZe wilde niet langer wachten. Haar hart trok naar de man, die ze liefhad en die ze wilde red den van de ondergang. Nummer 39 was een café zoals de meeste andere percelen. Nog eenfs aarzelde ze, toen ze voor de deur van nummer 39 stond. Hier klonk geen muziek, maar enkel zacht stemmengeroes. Resoluut draaide ze de klink om en trad binnen. De kroeg was halfvol vrouwen en mannen, die er zaten te roken en te drinken. 'Ergens in een hoek stond de tap kast, waarachter een welgedane waard met critische blik de bin- nengekomene taxeerde. Miep was zich bewust, dat ve ler ogen op haar gericht waren, toen ze binnen kwam, maar ze trok er zich niets van aan en toen haar ogen enigszins aan het scherpe licht gewend waren, keek ze rond of ze Wijnandse kon ont dekken. Maar wie ze niet zag was Ger. Ze slaakte een zucht van te leurstelling. Tegenover de tapkast ontdekte ze een leeg tafeltje en daar aan nam Ae plaats. De waard schoof achter zijn do mein vandaan, en kwam breed naar haar toe. Omstreeks 2 uur Dinsdagmid dag is brand uitgebroken in een pension te Den Haag. De brand bleek te zijn ontstaan in de kamers van een onderwijze res, die even voor 2 uur naar haai school was vertrokken. Dte brandweer rukte uit met 2 motorspuiten. Door een balcon, dat zowel aan de zitkamer als het slaapkabinet grenst, die beide aan de achter zijde van het huis zijn gelegen, werd de taak van de brandweer vergemakkelijkt. Ten behoeve van het blussings- weiik moest een schoorsteen op het dak worden omgelegd. Omstreeks 3 uur had de brand weer het vuur onder de iknie. De kamers zijn geheel uitge brand. De beneden verdiepingen kregen veel waterschade. Hiet 'betrof hier een oud pand, waarvan het houtwerk zeer droog was. In dit pension wonen op het ogenblik 11 gasten. Van de politie vernemen wij, dat mej. Dij kwel, een pannetje op het gasstel had gezet met een truitje, dat uitgekookt moest worden. Bij haar vertrek vergat zij het gas uit te draaien, het truitje kookte droog en raakte in brand. Het vuur breidde zich uit en het gevolg is dat de beide kamers uitbrandden en ook ande re gedeelten van het huis veel brand- en waterschade kregen. nauwelijks meer gesproken. Wij nandse was nu deiin,tief tot de conclude gekomen, dat zijn tweede huwelijk een grote verg'ssing wa En in de stille uren op zijn kantoor schold hij zichzelf meermalen uit voor een stommeling, want hij was er nu van overtuigd, dat een huwe lijk met Miep tot op zekere hoogte aan geheugenstoornis? Als je wilt, kan ik het wel een beetje opfris sen, hoor?" „Wel," antwoordde hij, een siga ret opstekend, „laat dan maar eens horen." Ze keek hem enkele momenten doordringend aan, doch hij sloeg zijn ogen niet neer. „Ben je nu 3eed net, alsof hij haar niet be niet vergis, heb jij haar ontslagen, niet?" „Je begrijpt best, wat ik bedoel. Waar is zij op het ogenblik?" „Heeft dat iets met jouw vertre! uitstaande?" vroeg hij, zonder op haar vraag te antwoorden. (Wordt vervolgd.) Na het dtchtsti'kken van de mouwnaad naait U de 6 cm brede manchet (stippellijn) aan en zet de mouw, over de kop ingehouden, met de naad circa 4 cm voor de zijnaad in het armsgat. kraag, manchetten en zakkleppen afstekende stof. Dit model kan ook heel goed met lange of driekwart mouw ge dragen worden. de vrouwen, die de arbeiders tot staking aanzetten. Zfl zijn het ook, die thans de spanningslijnen tussen volk en re giem bepalen en dat moet uitein delijk een grote invloed hebben op haar morele en sociale positie in het Spaanse burgerleven.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2