Massale terugtocht der Noordelijken J ntime Generaal Wedemeyer voor de Senaatscommissie Marshall tevreden over de toestand in Korea De a.s. troonsafstand van Koning Leopold De verdwijning van de Britse Diplomaten Straaljager neergestort te Uithuizen WOENSDAG 13 JUNI 1951. 7e Jaargang No. 1753. AMERIKA DIENT ZICH UIT KOREA TERUG TE TREKKEN. Generaal Abert Wedemeyer, bevelhebber van het Amerikaanse Zesde leger, staat thans op zijn beurt voor de verenigde senaatscommissie van onderzoek. Luitenant generaal Wedemeyer heeft in de tweede wereldoorlog enige tijd het bevel gevoerd over de Amerikaanse grondstrijdkrachten op het Chinese strijdtoneel. Na de oorlog stond hij aan het hoofd van een Amerikaanse missie die naar China gezonden was. Hij is hoofd geweest van de afdeling plannen en operaties van de generale staf van het Amerikaanse leger. SCHEPEN IN NOOD. WEERS VER W ACHTIN G HOOGWATER. Amerikaanse lening aan India voor graanaankopen De strijdkrachten van de V.N. zijn Dinsdag verder Noord-Korea ingetrokken. Van het centrale front zijn de Chinezen nagenoeg verdwenen. Door de massale terugtocht van de Noordelijken uit Tsjorwon en Koemhwa is thans tussen hen en de optrekkende troepen van de V.N. een brede strook grond die slechts dun bezet is. Vliegtuig van het Roode Kruis in Argentinië neergestort SPEURTOCHT IN PYRENEëN EN ALPEN. Het zoeken naar de twee verdwenen Britse diplo maten is thans gericht op Andorra na een verklaring van een rechtskundige tegenover de politie, dat hij de vorige week Donderdag met beiden in het Pyrenese dorpje Foix gesproken heeft. WELVERZORGDE HANDEN in elk jaargetij Hamea-Gelei op onder op onder Juni. 14 4.20 21.— 14.46 1.12 15 4.19 21.01 16.12 1.24 16 4.19 21.02 17.43 1.39 17 4.19 21.02 19.18 2.— 18 4.19 21.02 20.47 2.31 19 4.19 21.03 21.59 3.19 20 4.19 21.03 22.48 4.30 VELDMAARSCHALK MONTGOMERY VERTROKKEN. ANTWOORD VAN MOSSADEQ AAN TRUMAN. Te Uithuizen in Groningen is gisterenmiddag om half zes een straaljager van de vliegbasis Leeuwarden neergestort. De kapt. vl. wn. G. Diebei, ex-jachtvlieger van het K.N.I.L., kwam hierbij om het leven. itie van Acheson overleden gevangenen gg tsnapt imunist gedood. ge blijft functies Henen ■iterij anese politie Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur Hoofdredacteur I. van de Sanne Redactie-adres: Noordstraat 55—57 - Terneuzen Tel- 2510 Na 5 uur Tel. 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 4,55 per kwartaal. Per week 37 cent. Losse nummers 7 cent Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties I regels 75 ct.; iedere regel meer 15 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot éem namiddags 2 uur. Advertentieprijs per mm 12 et| minimum per advertentie 1,80. Wedemeyer verklaarde voorts dat naar zijn mening Truman ge rechtigd was, MacArthur te ont slaan, indien hij, „geen vertrou wen meer had in MacArthur's vermogen om bevelen getrouw en naar zijn beste kunnen uit te voeren". Hij voegde hier echter aan toe, dat hij „en ik geloof de meeste Amerikanen" de wijze, waarop MacArthur was ontslagen, niet gelukkig vond. Volgens senator Brewster had Wedemeyer bij zijn getuigenis gezegd, dat, als hij het voor het zeggen had, hij de Amerikaanse troepen uit Korea zou terugtrek ken. Amerika diende zijn troepen uit Korea terug te trekken „om dat wq er niets mede bereiken". In de eerste plaats zou hij niet geadviseerd hebben landstrijd krachten in Korea te gebruiken. Men had „de agressor met lucht en zeemacht moeten straffen". Amerika verloor in Korea „de bloem der naties", aldus ver klaarde Wedemeyer. Het Italiaanse vrachtschip „Pe- lorum" 5314 ton heeft geseind, dat zidh water in de machine- ruimte bevindt eni dat het sichip ligt te slingeren De lading begon gevaarlijk te venschuiven. Het schip bevindt zich ongeveer 800 mijn ten Z. O. van New- Foundland. Vier schepen begaven zich op weg naar het schip. Ben Victory schip moest ech ter tengevolge van de sterke wind weer van koers veeranderen. Te Metihil (Schotland) is in het voorruim van het Noorse schip .jKjarF', 1829 ton, brand uit gebroken. De lading bdstaat uit esparto- gras. Het vuur heeft men in bedwang en de lading is verwijderd. iBr bestaat echter nog gevaar voor het schip door het inge pompte water. Ten gevolge van het vergaan van een vissersboot zijm 2 vrou we®, li jongen en 8 mannen omge komen te Groton (Connecticut) Ben der overlevenden heeft 17 uur achtereen aan een wrak zich dravende gehouden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagoch tend tot Woensdagavond. Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met opkla ringen. Geen neerslag van beteke nis. Iets koeler. Matige tot krach tige Zuidwestelijke wind. DONDERDAG 14 JUNI. De Noordelijken konden man schappen blijven zenden. Ook Amerika zou dit kunnen doen „doch wij staan schaak op een wijze, die mij zeer veel zorgen maakt". Amerika diende zijn troepen uit Korea terug te trek ken en tegelijkertijd de diploma tieke betrekkingen met de Sow- jet-Unie en de landen van het Sowjet-blok af te breken. De generaal adviseerde alge hele mobilisatie. Voorts moest men tot de kern van de zaak doordringen. Men moest zich tot de werkelijke aanstichters rich ten en dit waren niet de Korea- nen dich dit was het Kremlin. Indien men voort bleef gaan „naar de pijpen van het Kremlin te dansen" zou de Amerikaanse regeringsvorm in gevaar komen. Door de voorgestelde maatrege len uit te voeren zou men „het initiatief aan het Kremlin ont nemen". Een terugtrekken der troepen diende echter te geschieden in het kader der Verenigde Naties. Hij zeide verder, dat ambtenaren van het ministerie van Buiten landse Zaken hem verzocht had den zijn rapport van 1947 over China en Korea te veranderen „omdat het de regering nogal in verlegenheid bracht". Hij had zulks echter gewei gerd. Wedemeyer zeide zich niet meer te herinneren welke veran deringen precies verlangd waren. Genoemd rapport werd voor pre sident Truman opgesteld. Het werd lange tijd niet gepu bliceerd en het deel over Korea is pas na de aanvang van de hui dige audities gepubliceerd. BEGERING SCHORST PASPOORTENREGELING OP. Naar wij vernemen is uitvoe ring van gewijzigde regeling voor de uitgifte van paspoorten, wel ke tot vele klachten heeft geleid, door de regering thans opge schort. Amerikaanse en Indische rege ringskringen legden Dinsdag de' laatste hand aan 'n overeenkomst voor een lening van 190 millioen dollar aan Imdia, waarmede dit land in de Ver. Staten 2 millioen ton broodgraan. Waaraan het zo dringend behoefte heeft, zal ko pen. Verwacht wordt, dat het wets ontwerp binnen enkele dagen zal v/orden ondertekend door presi dent Truman. De lening zal op de gebruikelij ke credietvoorwaarden van de E.C.A, worden verleend vermoe delijk 'tegen 2% procent met een looptijd van 35 jaar. Er zijn ook bepalingen in de overeenkomst opgenomen omtrent onderhandelingen tussen de E.C.A. en de regering van India over ge deeltelijke terugbetaling van de lening in de vorm van strategi sche grondstoffen uit India, welke de Ver. Staten nodig hebben. Verbonden eenheden trekken op in de richting van Pjongjang, de top van de z.g. ijzeren drie hoek, en naar Tsjorwon, aan de basis van de driehoek. Het zwaar ste gevecht van de dag werd ge leverd tegen een Noordelijk re giment, dat zich tenslotte „op be perkte schaal" moest terugtrek ken. Ten N. van Indjé, in het O., blijven de Noordelijken zich krachtig verdedigen. Aan het westelijk front zijn geallieerde patrouilles doorgedrongen in de omgeving van Moensan, Korang- pori en Jontsjon. Vliegtuigen van de V.N. bombardeerden aanvoer- wegen en een druk rangeerter rein ten N. van Pjongjang. De koninklijke prins Boude- wijn zal op 17 Juli, nadat hij in de verenigde Kamer en Senaat de eed op de grondwet heeft af gelegd, de titel dragen van „Bou- dewijn de Eerste, Koning der Belgen". Zijn vader, Leopold de derde, zal de titel van „Koning Leopold" dragen. Een vliegtuig van het Roode Kruis is kort na het vertrek van Rivadavia bij Buenos Aires neer gestort. Wegens de hevige storm heeft men het wrak nog niet kunnen bereiken. Men vermoedt, dat de acht inzittenden om het leven zijn gekomen. Hoewel hieromtrent nog geen bijzonderheden bekend zijn, blij ken de leiders der politieke par tijen tot overeenstemming geko men te zijn over de dotatie, waarvan koning Leopold en zijn familie zal genieten, alsmede over het verblijf van het konink lijk gezin. Koning Leopold blijkt voorne mens te zijn, onmiddellijk na zijn troonsafstand een buitenlandse reis te ondernemen, die vijf tot zes maanden zal duren. Hierna zou koning Leopold zich vestigen in het paleis te Laeken. Het pa leis te Brussel zou de officiële residentie worden van koning Boudewijn. Naar verluidt zouden al deze details worden vastgelegd in een memorandum, dat binnen kort zal worden bekend gemaakt. Bij de ceremonie van de troons afstand op 16 Juli zullen koning Leopold, de konniklijke prins Boudewijn en eerste minister Pholien een rede houden. Ook de leiders der drie grote partijen zullen waarschijnlijk een toe spraak houden, waarin zij nadruk zullen leggen op de nationale verzoening. Marshall terug in de V.S. De Amerikaanse minister van Defensie, George Marshall, is Dinsdag na een bezoek van zeven dagen aan Korea en Japan in Washington teruggekeerd. Hij zeide, dat de operatie der Verbonden troepen in Korea zeei succesvol verloopt. Hij had na zijn bezoek aan Ko rea met generaal Ridgway zaken besproken, die alleen de Ameri kaanse troepen betroffen. Hij had het Amerikaanse Achtste le ger in „zeer doeltreffende vorm" aangetroffen. De besprekingen over Korea. Lopende Brits-Amerikaanse be sprekingen te Washington heb ben nog geen beslissingen opgele verd wat betreft het nemen van mogelijke stappen om tot onder handelingen met de Chinese com munisten over Korea te komen, zo wordt uit diplomatieke bron vernomen. Gemeld wordt, dat in de naaste toekomst van de zijde van het verenigd opperbevel in Korea, de V.N.-commissie van goede diens ten of de groep van 16 landen met troepen in Korea, geen nieu we stap bij Peking kan worden verwacht. De ambassadeur van Zuid-Ko- rea te Washington, Dr Tsjan, heeft gisteren verklaard, dat het state department hem de verze kering heeft gegeven, dat er niet „zoiets als een bestand of een vredespoging" wordt overwogen om een einde aan de oorlog te maken. Hij had zich tot het de partment om inlichtingen gewend in verband met de reis van gene raal Marshall naar Korea en Ja pan. Diplomaten bij de Verenigde Naties beginnen er ernstig aan te twijfelen, of de communisten in dit stadium werkelijk vrede in Korea wensen, aldus Reuters correspondent Michael Fry. Uit de verklaringen van Dean Acheson moet het de regering te Peking wel volkomen duidelijk zijn geworden, aldus de corres pondent, dat zij, of zij de gevech ten in Korea staakt of niet, voor lopig geen kans maakt op Formo sa of op vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties. Het wordt daarom niet uitgesloten geacht dat de communistische plannen makers, met het oog op het feit dat een staking van het vuren op het ogenblik geen voordeel zou brengen, het voordeliger vinden de strijdkrachten van de V.N. in Korea te binden terwijl zij voor bereidingen treffen om in een an der deel van de wereld toe te slaan. Deze theorie wint veld bij de Verenigde Naties als een mo gelijke verklaring voor het stil zwijgen van de Chinese commu nisten. (Adv.l Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.48 9.23 10.03 10.13 n.m. 9.11 9.46 10.26 10.36 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN De jurist, Mr. Lannes zeide, 3 dagen later de foto's van de ver dwenen diplomaten in een krant gezien te hebben. Uit deze foto's herkende hij de 2 Engelsen. Voordat de Engelsen van hem afscheid hadden genomen, hadden zij hem gevraagd of de Envalira. pas, die toegang geeft tot Andor ra, open was. Lannes antwoordde bevestigend. De Engelsen stapten daarna in een auto en reden weg. Onmiddellijk na deze verklaring ia de politie van Parijs en' Andor ra gealarmeerd. Dit geschiedde Zondag. In het hotel „Du Tourisme" te Foix hebben 2 Britten de nadht van 7 op 8 Juni doorgebracht. De paspoorten- hadden echter andere namen, dan die van de 2 vermisten. 'De hotelier wenste niet onder ede te verklaren, dat hij op de fo to's rijm 2 gasten herkende. Wel zag hij een „buitengewone gelijkenis". De stiefvader van Burgess, luit— kolonel, Bassett, (heeft verklaard, dat zfln pleegzoon voor hij naar Amerika werd gezonden, aan de gevolgen van een shock leed en dat hij wel eens last had van .schemertoestand Burgess was in het geheel niet wel geweest. Hij had voor zijn verdwijning vaak van een tocht langs de Mid dellandse Zee gesproken. Persoonlijk was Bassett er van overtuigd dat het telegram van Burgess aan zijn moeder uit Ro me authentiek was Volgens verklaringen van toe risten zijm de 2 vermisten in de r.abijheid van de Zwitsers-Itali aanse grens gesignaleerd. De Zwitserse autoriteiten wens ten echter dit bericht niet te be vestigen noch te onkennen. De twee bezoekers, die verleden week Foix bezochten, blijken va- cantiegangers uit Jersey te zijn geweest. IDe jurist Lannes blijft volhou den, dat de 2 mannen, die hij in Foix heeft gesproken een treffen de gelijkenis vertonen met de ge publiceerde foto's van Burgess en MeCc-Lean. Even over half tien is Dinsdag ochtend veldmaarschalk Montgo mery van het vliegveld Valken burg vertrokken, na zijn eendaags bezoek aan ons land voor bespre kingen met de chefs van staven De generaal begaf zich op weg naar Parijs. Mossadeq heeft president Tru man Dinsdag geantwoord op zijn persoonlijke boodschap van 1 Juni j.d. Mossadeq verzekert de Ameri kaanse president dat Perzië er op gesteld is „de bestaande har telijke betrekkingen met Groot- Brittannië te handhaven", waar aan hij toevoegt: „Er bestaan geen reden voor ongerustheid van de zijde van regering en volk van Engeland". Mossadeq betuigt in zijn ant woord Truman dank voor diens vriendelijke boodschap en hij legt er de nadruk op, dat het volk en de regering van Perzië de Ver enigde Staten immer als een goede vriend hebben beschouwd, die het beste met hen voor heeft. „Aangaande de nationalisatie der Perzische olie-industrie ver zeker ik U dat de regering en het parlement van Perzië, evenals U zelf, wensen dat de belangen van de landen, die tot dusverre olie producten uit Perzië hebben be trokken, niet in het minst te lij den zullen hebben", vervolgt Mossadeq. „Indien wij, evenals de andere landen, die door de oorlog heb ben geleden, ook buitenlandse hulp hadden gekregen, dan zou den wij onze economie spoedig hebben kunnen herstellen. Zelfs zonder buitenlandse hulp zouden wij in onze pogingen zijn ge slaagd, indien wij niet werden belemmerd door de hebzucht van de Anglo-Iranian en haar agen ten", aldus Mossadeq. Het toestel nam met drie ande re straaljagers deel aan demon straties, die tijdens de legerdag op de tentoonstelling U.T.H.I.L. te Uithuizen werden gegeven. Het toestel vloog met de andere drie op grote hoogte in formatie, toen het plotseling naar beneden schoot en in een gracht in de pol der bij Uithuizen terecht kwam. De Meteor verdween geheel in het water en de modder. Van de piloot de kapt. vl. wn. G. Diebei is nog geen spoor gevonden. Doch men mag aannemen, dat hij de ramp niet heeft overleefd. Generaal-majoor H. J. J. W. Durst Britt, bevelhebber van het groepscommando Noord, was op de plaats van de ramp aanwezig. De kap. vl. wn. G. Diebei dien de reeds voor de oorlog bij de mi litaire luchtvaart van het K.N.I.L, waar hij bekend stond als een uit stekend jachtvlieger. Tijdens de eerste periode van de oorlog te gen Japan heeft hij zich als vlie ger zeer onderscheiden en daar voor is hem nog niet zo lang ge leden de Militaire Willemsorde toegekend. Tijdens de acties oj Java in 1942 werd hij gewond en raakte in krijgsgevangenschap. Na de oorlog werd hij direct weer ingedeeld bij de militaire luchtvaart in Indonesië en fun geerde geruime tijd als comman dant van een jachtsquadron (Mustangs) op de vliegbasis Pa- dang. Terug in Nederland door liep hij de te 's-Gravenhage de stafschool van de luchtmacht en werd daarna geplaatst op de jachtvliegsehool op Twenthe voor een opleiding op straaljagers. Het publiek dat van de tentoon- stellingstribune af de vliegdemon- straties gadesloeg hoorde een doffe knal en even later zag men slechts drie van de vier straalja gers doorvliegen. De verbindings dienst van de L.S.K.. die eveneens op het tentoonstellingsterrein was gestationneerd kon geen con tact met het toestel krijgen. Op hetzelfde moment zagen Leeu warders nabij de oude dijk van de Uithuizerpolder een vliegtuig in razende vaart neerkomen. Na de bomen geraakt te hebben stortte het toestel in de gracht voor de boerderij Ottoma, bewoond door de heer K. Doorenbos. 'Voor het huis stonden de dochter en de schoonzoon van de heer Dooren bos. Zij ontsnapten ternauwer nood aan de dood want vlak voor hen stortte het toestel neer. Enke le ruiten van de boerderij spron gen door de enorme luchtdruk. De piloot werd weggeslingerd en zijn stoffelijke resten werden la ter op de avond teruggevonden in een tarweakker. Militaire autori teiten, die op het tentoonstellings terrein aanwezig waren, spoed den zich naar de plaats van de ramp. Het terrein werd onmid dellijk afgezet door rijks- en mili taire politie en kort na het onge val arriveerde ook de garnizoens commandant van de vliegbasis Leeuwarden, lt. kol. Fideldeij. Over de oorzaak van het onge val kan men tot op heden niets mededelen. De vlieger zou met de andere toestellen een looping uit voeren. De instructies hiervoor werden nog door de verbindings dienst op het tentoonstellingster rein opgevangen. Kort daarna werd het contact verbroken. De verslagenheid op het tentoonstel lingsterrein was algemeen. De ge hele dag had men genoten van de prestaties van lucht- en landmacht en kort voor het slot van deze manifestatie geschiedde dit tra gische ongeval. De kapitein Diebei was gesta tionneerd op de vliegbasis Leeu warden en trad daar op als hoofd luchtvaartzaken en waarnemend basiscommandant. Hij woonde in Den Haag. Voor de oorlog genoot hij in sportkringen bekendheid als speler van het le elftal van de Haagse voetbalvereniging Quick. In Januari maakte hij met een meteor op de weg tussen Zutfen en Deventer nog een geslaagde noodlanding. s: 5 regels 75 centj 2 ct.; minimum per nummer, of: Adres meer. i namiddags 2 uur ïkclijkse persconfe- e Amerikaanse mi- Buitenlandse Zakeh I. verklaard, dat de die de Russen in conferentie van de ers voor een bil de grote vier heb- laanvaardbaar zijn. •stigde Acheson op 'ende vraag, dat er svoelhooms" voor van het Koreaanse l geweest. voormalig premier is na een hartaan- avond plotseling t» leden. 36 jaar is geworden, taanval in zijn ho- ïa een statiebal ter ji het jubileum ran he parlement. leider van de ar- edert 1945. n van een smid. Hjj ijk werkzaam bij d« a.m. als stoker e» i hij voor het eerst, jaar zitting in het ater weer van 1940 os Armas en Ma- die beiden ter dood deeld, beschuldigd l tot opstand tegen n de vroegere Gua. president Arevalo*, ere „wegens oprui- Iden langs een tun- ingenis ontsnapt, iaanse ambassade d, dat Armas, die de ambassade asyl iedere mogelijke en c-erf vrijgeleide x zich in de Mexi- ade bevinden jnse communisti- ft bekendgemaakt, n een gewapende irtijgefbouw in het os hebben gedaan, retaris van de af- irige metaalbewer- Blanco, gedood Imaking werd ver- ,t Blanco door de- ias neergeschoten, nden tevoren een iet districtshoofd- e voorstad Mores voerder van het Palace" heeft Llaard dat koning ■ms herstellende is •n longontsteking, ïheden zal blijven ls hij ook tijdens :s heeft gedaan, aad van state wor- m de taak van de lichten. I gedurende de ko. geen plechtighe- n bezoeken afleg. m met lichamelijke aard zouden gaan. van mening dat 'n waarin de koning 1 nemen, een grote le lichamelijke ge le vorst zou bren. Hansweert Walsoorden 11.05 11.15 11.32 11.42 ZON EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Juni. 15 4.19 21.01 16.12 1.24 16 4.19 21.02 17.43 1.39 uivgti«« vtui 1 1 ziging is gebracht in het tempo van het opleggen van voorlopige aanslagen. De belastingschuldi ge dient hiertoe een verzoek tot de desbetreffende inspecteur te richten. Bij dit verzoek moet de aankoopnota worden overge legd. ons Zijn", aicrus ue generaal. Hij had tevoren gesproken over de reeds aangegane verplichtingen in Europa en gezegd: „Misschien zullen we elders ver plichtingen moeten aangaan". Verder verklaa^e de generaal, dat hij in Korea eèn bestand zou Een te lange wachttermijn zou echter een zware uitputting ten gevolge hebben voor manschappen en .materiaal. Dit laatste juist wenste de Sow- jet-Unie. Wederaoyec zoide fci Tsjiang V V Qj lie 1TX UI OV. V CA Aiacu Ut, VAC neraal, dat er zich alleen Russi sche troepen in Mandsjoerije be vonden, toen Jiapan capituleerde. De Russen hadden hiervan later grote hoeveelheden aan de Chine se communisten gegeven, zo voegde hij hieraan toe. Koning Leopold de Derde van België is, vergezeld van zijn echtgenote, de prinses De Rethy, in Antibes Frankrijk I aangeko men, waar het koninlaijke echt paar 2 weker» verblijf zal houden. luverneur-generaal heeft in 'n Woens. gd besluit de nood. stad Khartoen en g afgekondigd. hiervoor is gele- ng der politie, die agen duurt, politiemannen wa- ziich Woensdag geweigerd en hun (het besluit van de ir_generaal „mui. akt om kracht aan bij te zetten, olitiekazernes zijn door van het Soedanese leger bezet. Drie dagen geleden braken de gevangenen uit de gevangenis van Khartoem en begonnen in de stad te plunderen. De orde werd door politie en le ger hersteld

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1