Hardnekkige tegenstand der Chinezen De verhouding Nederland-Duitsland Amerika's hoge politiek Marshall confereerde in Korea Duits wantrouwen niet gerechtvaardigd Wederom stakingsgolf in Indonesië ZATERDAG 9 JUNI 1951. 7e Jaargang No. 1750. De Noordelijken hebben gisteren felle tegenaan vallen ondernomen tegen de Verbondenen, die uit verschillende richtingen oprukken naar Tsjorwon in weerwil van het feit, dat de Noordelijken de sluizen van het stuwbekken van Tsjorwon opengezet hebben om de geallieerde opmars te stuiten. Drie Chinese bataljons proberen hardnekkig de opmars der Verbondenen ten N. van Jontsjon te stuiten. Anthony Eden in Amsterdam RADIO PEKING OVER DE VERLIEZEN DER VERBONDENEN. ALGEMEEN KOREAANS FRONTOVERZICHT. De behandeling van de wetgevende maatregelen voor het beëindigen van de staat van oorlog met Duitsland in het Nederlandse parlement heeft in Duitsland vrijwel uitsluitend negatieve reacties gewekt. De bespreking in de Eerste Kamer is gepaard gegaan met een aantal Duitse perscommentaren, die weinig vriendelijk van inhoud zijn. De enige wets artikelen waarvoor de Duitse pers belangstelling heeft getoond, zijn die welke de overdracht in staats eigendom regelen van het op grond van geallieerde besluiten in Nederland geconfisceerde Duitse vermogen. Trumans Westerse strategie contra de Azië-strategen De machten in de Verenigde Staten, die openlijk of bedekt in oppositie zijn tegen het buitenlandse beleid van het driemanschap Truman-Acheson-Marshall, hebben niet nagelaten een duchtig gebruik te maken van de propagandamogelijkheden, welke de herver schijning van de populaire, door velen als een halfgod vereerde generaal MacArthur na een afwezigheid van bijna 15 jaar in de States bood. Maar de storm is reeds aan het luwen. Want al die typisch Amerikaans gechargeerde aanvallen van een Taft, eenMacCarthy, een Martin en een Hearst- en MacCormick-pers kun nen niet verbergen, dat zich in meer bezonnen republikeinse kringen een kentering volstrekt. Een nieuw stadium in de oorlog De Amerikaanse minister van Defensie, George Marshall, is gisteren te Tokio aangekomen na per vliegtuig een bezoek aan Korea te hebben gebracht in gezelschap van de opperbevelhebber der V. N., generaal Ridgway. De minister heeft een geheime conferentie gehouden met de generaals Ridgway en Van Fleet en met andere commandanten, onder wie drie brigade-generaals van het Britse gemenebest. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. .i rri«*ft'iTerneuzen. Dlrecteur-Hoofdredaeteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Temeuzen Telefoon 2510 N& 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. irCTPnrfing advertenties tot namiddags 2 uur De Chinezen slaan alle pogingen van de Geallieerden om hun posi ties ten N. van Jontsjon binnen te dringen af met hevig artillerie- en mortiervuur. Tankpatrouilles van de V. N. E$n aan het centrale front 3 tot 5 km gevorderd. De infanterie 1 tot 2 km. PJONGJANG EEN PUINHOOP Volgens het officiële Sowjet- Russische persbureau Tass hebben Amerikaanse bommenwerpers de Noordkoreaanse hoofdstad Pjong jang tot een puinhoop gemaakt. In de afgelopen 10 dagen, waren meer dan 1000 bommeni w.o, tijd bommen op de stad geworpen. In het bericht wordt nog gezegd, Bat de verliezen van de burgerbe volking in de duizenden lopen en dat in de Noordkoreaanse hoofd stad geen enkel strategisch doel DE BEWAPENING CHINEZEN. DER de De bewapening van de militaire macht der Ver. Naties in Korea is beter dan die van de Chinese strijdkrachten, zo blijkt uit een vergelijking, die het Britse mini sterie van Oorlog heeft gepubli ceerd. Zo is een Brits kanon twee of drie keer zo veel waard als Ihet type gebruikt door de vijand. Vooral wat de luchtmacht be treft hebben de Verenigde strijd krachten bijna volledige heer schappij. Voor zover bekend hebben de Chinezen geen tanks in Korea, terwijl de enige tank_divisie van de Noordkoreanen dit jaar nog niet in de strijd is geworpen. Rapporten van krijgsgevangenen vermelden een algemeen tekort van de Chinezen aan ammunitie Voor de aanvoer van nieuwe ammunitie moet de vijand het vaak hebben van hetgeen op de troepen van de Ver. Naties kan worden veroverd. Het grootste deel van de Chine se lichte artillerie is afkomstig uit oude Japanse voorraden en nu ge heel verouderd. Vertegenwoordigers van de 16 landen met troepen in Korea hebben op het State Department vergaderd. Zij hebben niet be sproken welke stappen eventueel moeten worden gedaan om de oorlog door onderhandelingen tot een einde te brengen. Acheson zei Donderdag te Wa shington, dat de V. N.-strijd- kraonten accoord zouden gaan met een „betrouwbaar bestand" aan de 38ste breedtegraad. In kringen die nauw bij het Amerikaanse departement van Defensie betrokken zijn wordt gezegd, dat uit het plotselinge bezoek van minister Marshall aan Korea en Japan een nieuw offensief van de Verenigde Na ties zou kunnen voortkomen. Ofschoon men in officiële krin gen een volkomen stilzwijgen be waart. wordt bericht, dat het doel van Marshalls missie geheel militair is. In Washington lopen geruch ten, dat Marshall te Tokio be sprekingen zal voeren met het opperbevel der V. N. om tot een wapenstilstand te komen, maar minister van Buitenlandse Zaken Acheson verklaarde gisteren in een senaatscommissie die een on Anthony Eden, de plaatsver vangend leider van de Britse conservatieve partij, arriveerde gisterenmiddag om 14.05 uur met een toestel van de British Euro pean Airways op Schiphol. Mr. Eden deelde mede, dat hij in Nederland een paar dagen vacantie zal doorbrengen teza men met zijn zoon Nicholas, die officier is bij de Britse bezet tingstroepen in Duitsland. Vader en zoon Eden zullen tot Maandag in het Amstelhotel te Amsterdam verblijven. Hij wei gerde enige politieke verklaring af te leggen. Evenmin wenste hij zich uit te laten over de gerucht makende affaire van de twee verdwenen leden van de Britse diplomatieke dienst. derzoek instelt naar de politiek in het Verre Oosten, dat, voor zover hem bekend, Marshall niet met dat doel naar Japan is. In diplomatieke kringen te Washington zegt men dat er geen reden is om te hopen, dat de Chinezen op het ogenblik op nieuwe vredespogingen ingaan. In een bericht van radio-Peking wordt gezegd, dat in de veertien dagen voor één Juni 7.800 man der Verbonden troepen door de Chine zen en Noord-Koreanen zijn ge dood, gewond of gevangen ge nomen. 5000 van hen waren Ame rikanen. Er waren 27 Amerikaan se tanks vernietigd. In het Vrijdag door de leiding van het achtste Amerikaanse leger uitgegeven communiqué wordt het volgende overzicht ge geven van de jongste ontwikke lingen aan het Koreaanse front. Ten noorden van Jontsjon leve ren drie Chinese bataljons hard nekkige vertragingsgevechten om de "opmars der verbondenen tot staan te brengen. Alle geallieer de pogingen, om in de stellingen der communisten door te drin gen werden verijdeld. Aan het centrale front ope reerden geallieerde patrouilles drie tot vijf kilometers voor hoofdmacht. In het gebied van Hwatsjon vorderden de verbondenen een kilometer. Eenheden van twee communistische regimenten be letten verdere vorderingen. Ten noorden van het stuwbekken van Hwatsjon zijn kleine vorderin gen gemaakt. Een communis tisch bataljon bood hier verbit terde tegenstand. Ten noorden en ten noord westen van Janggoe verdedigen communistische troepen vastbe sloten de door dit gebied tot in het hart van Noordkorea voeren de wegen. Ten noorden en ten noord-oos ten van Indje hebben twee com munistische regimenten verdedi gingsstellingen in de rotsen in genomen. Zij wisten de verbondenen hier een halt toe te roepen. Aan de oostkust vielen de com munisten ten zuid-oosten van Kansong on beperkte schaal aan, klaarblijkelijk met het doel de kracht der geallieerde stellingen te peilen. In de westelijke frontsector stuitten verbonden verkennings patrouilles op communistische eenheden, die tot opdracht had den tot elke prijs stand te hou den. Er ontsponnen zich hevige gevechten. Ten oosten van Korangpori hadden de verbondenen slechts weinig contact met de commu nisten. Grote aantallen „Mustangs"- jagers hebben Vrijdag de com munistische verdedigers in het gebied van de Tsjorwon de ge hele dag met napalmbommen en raketten bestookt, waarbij, naar de vliegers mededeelden, de te genstander ruim twee honderd man verliezen leed. REISBUREAU PROTESTEERT TEGEN PASPOORTMAATREGELEN. De Nederlandse Vereniging van Reisbureaux betreurt het in een telegram aan de minister, dat zij niet gekend is in de nieuwe rege ling voor de uitgifte van pas poorten. Zij is van mening, dat door de nieuw afgekondigde maatregelen het reizen naar an dere landen belemmerd zal wor den en dat hierdoor aan het ver langen der touristen om meer te reizen sterk afbreuk wordt ge daan. Zij Is verder van oordeel, dat door deze maatregelen het streven van de verschillende Westeuropese regeringen om de grenshihndernissen zoveel moge lijk weg te ruimen belemmerd wordt en dat zij in flagrante tegenstrijd zijn met het verlan gen der volkeren, verenigd in de Verenigde Naties. De vereniging verzoekt de minister om de ge nomen maatregelen ongedaan te maken en de vrijheid van rei zen te bevorderen. De stimulans, die mede door de Nederlandse politiek is gegeven aan de geallieerde beslissing om de oorlogstoestand te beëindigen, heeft niet de waardering gevon- De bespreking is gehouden, in een gecamoufleerde tent in Zuid- Korea, dicht bij het punt waar de Noordkoreanen op 25 Juni van het vorig jaar de 38ste breedte graad overschreden. Marshall arriveerde in een licht vliegtuig op een rolbaan die spe ciaal door bulldozers was ge maakt. De conferentie heeft drie en een half uur geduurd. Het gezel schap arriveerde deels in elf lichte vliegtuigen. Per jeep kwamen drie brigade generaals van het Britse gemene best, de commandanten van de contingenten van Turkije, Grie kenland, Siam en de Philippij- nen en Amerikaanse comman danten te velde. Reuter herinnert er aan, dat generaal Lawton Collins, staf chef van het Amerikaanse leger, vorige' weel: vóór een senaats commissie heeft verklaard, dat nieuwe richtlijnen voor de cam pagne in Korea opgesteld en spoedig zouden worden uitgege ven. Waarnemers brengen Mar shalls bezoek aan Korea met deze nieuwe instructies in verband. Hoewel Collins voor de commis sie niet nader op de richtlijnen wilde ingaan, waren er van an dere zijde aanwijzingen, dat het de bedoeling was een zo groot mogelijke druk op de Noordelijke linies te handhaven, tenzij de vijand accoord ging met een re delijke en snelle regeling. De voorbereiding van de richt lijnen, gepaard met het afslaan van het Noordelijke voorjaars offensief en de nieuwe opmars van de V. N. ten N. van de 38ste breedtegraad, worden te Wa shington gezien als aanwijzingen voor het begin van een nieuw stadium in de oorlog. Het gebied rondom de plaats der conferentie was afgezet. Oor logscorrespondenten konden niet dichter dan 100 meter van de tent komen. Pas drie kwartier voor het einde van de conferen tie mochten foto's worden ge maakt. Generaal Marshall mocht niet geïnterviewd worden. Hij had zffn arts bij zich. VERKLARING MARSHALL. VAN Voor zgjn vertrek nit Korea zei Dat de kentering vroeg of laat moest komen, was duidelijk. Op vallend is slechts, dat zij zich nog eerder is gaan aftekenen dan zelfs de grootste optimisten in het Truman-kamp hadden ver wacht. De president heeft er wel licht de moed uitgeput tot het nemen van de verdere, vastbera den besluiten, welke de situatie thans van hem eist. De Ameri kaanse buitenlandse politiek, uit gewerkt door,de president, het State Department en het comité van chefs van staven, voorziet voor zover het Oost- en Zuid- Oost-Azië betreft in het indam men van de bestaande commu nistische agressie. In het kader van dit onderdeel der buitenland se politiek is het nodig in Korea tezamen met de bondgenoten een beperkte oorlog te voeren. Het belangrijkste facet van Washing- tons politiek is echter gericht op de opbouw in samenwerking met de overige leden van het Atlan tisch Pact van een verdedigings apparaat, sterk genoeg om de communisten van agressie in Eu ropa af te houden. Blijft West breedtegraad of dergelijke over wegingen niet belangrijk meer zijn. „Het leger zal op de doel treffendste wijze worden ge bruikt". Op een vraag of er een staking van het vuren zou komen, ant woordde de generaal: „Ik geloof dat U dat aan Mao Tse-Toeng en Tsjoe en Lai moet vragen". Marshall zei te hopen dat ook leden van de V. N. die thans nog niet in Korea vertegenwoordigd zijn, troepen zullen zenden. Daar werd nu aan gewerkt. De minis ter was zeer onder de indruk van de goede samenwerking tussen de diverse troepencontingenten. De voornaamste reden van zijn bezoek aan Korea was om te zien in hoeverre de eenheden te velde op sterkte gehouden worden en hoe het wisselsysteem voor de Amerikaanse troepen werkt. Over beide punten is hij te vreden. gene^^bX daVd"el8ste Europa met zijn enorme indu striële capaciteit en zijn tech nisch en cultureel hoog ontwik kelde bevolking voor het com munisme gespaard, zo menen de leiders der Amerikaanse buiten landse politiek, dan zal het Krem lin nooit in staat zijn de definitie ve overwinning op de vrije we reld te behalen. Men mag aanne men, dat deze politiek de steun v,an de meerderheid der Ameri kanen geniet en zeker is, dat ook vele republikeinen, onder wie de nog altijd invloedrijke Dewey, het er mee eens zijn. Generaal MacArthur hield er andere inzichten op na. Met de nog steeds niet uitgestorven, nog altijd grote groep van isolatio- nisten isolationisme heeft ken merkend genoeg nooit betrekking gehad op Oldna meende hij, dat Azië, niet Europa, het terrein der beslissing is. Natuurlijk is het 's generaals goed recht er een van de offi- ciële opvatting afwijkende me ning op na te houden en er zou dan ook niets gebeurd zijn, indien hij in feite royaal had meege werkt aan de uitvoering van de politiek, opgesteld door het daar voor aangewezen orgaan: de regering. MacArthur heeft er echter van het begin af naar ge streefd, de gelocaliseerde oorlog in Korea te doen uitgroeien tot een strijd van Amerika en zijn bondgenoten in de Verenigde Na ties met alle middelen tegen het communisme op het Aziatische continent. En over het hoofd van zijn regering heen richtte hij zich tot de Amerikaanse volk in een poging door middel van de open bare mening een herziening der officiële politiek te verkrijgen. Zo forceerde de generaal zelf zijn ontslag, want. zoals de (republi keinse) New York Tribune heeft opgemerkt, Is in de hoge politiek en in de oorlog een scheiding van het commando een levensgevaar lijke aangelegenheid. Met het ontslag van MacArthur is echter voor Amerika nog altijd geen definitief antwoord gegeven op die uiterst belangrijke vraag: moet de beslissende strijd tegen het communisme in Azië of in Europa gezocht worden? De pre sident heeft voor Europa geko zen, doch wil hij zijn Westerse strategie doen zegevieren, dan zal hij deze heel wat overtuigender en actiever moeten verdedigen dan hij totnogtoe heeft gedaan. En tevens zal hij duidelijk moeten maken, dat de door zijn politieke tegenstanders aangeheven leuzen de problemen, waarvoor Amerika en de rest van de vrije wereld zich zien gesteld, niet werkelijk kun nen oplossen. Het is nuttig deze achtergrond van het politieke spel in Washington juist nu nog weer eens te doen oplichten, nu Perzië een nieuw probleem in de toch al gespannen atmosfeer is geworden, Perzië, dat politiek eerder bij Europa behoort en waarheen het Amerikaanse State Department tot dusverre niet ge heel duidelijk en stellig niet over tuigend zijn politieke richtlijnen heeft doorgetrokken. Deze houding is des te opmer kelijker, nu het verloop van de senaatsenquête naar het ontslag van MacArthur Truman toch ze ker wel de moed moet hebben ge geven tot een energiek optreden op andere punten van communis tische agressie in de wereld. den, die de realistische instelling tegenover het Duitse probleem, waarvan de Nederlandse politiek herhaaldelijk blijk gegeven heeft. De Duitse pers biedt een merk waardige mengeling van opper vlakkige waardering voor sympto men van het Nederlandse leven naast onverholen betuigingen van diepgeworteld wantrouwen jegens de Nederlandse bedoelingen ten op zichte van Duitsland. Dit wantrou wen gaat geheel voorbij aan de po sitieve uitlatingen van minister Stikker over de noodzaak van een inschakeling van Duitsland in het West-Europese bestel. De Nederlandse regering heeft reeds in 1947 gewaarschuwd voor het gevaar van een eindeloos en verlammend Duits gekrakeel over de politieke zuivering. Zij achtte een herstel der vrije menings uiting voor de Duitsers noodzake lijk en waarschuwde tegen de af braak der Duitse economie, voor zover deze niet uit strikte veilig heidsoverwegingen nodig was. Weinig aandacht is in Duitsland ook geschonken aan het inzicht, dat de Nederlandse regering heeft getoond, toen in een later stadium de kwestie van de Duitse bijdrage aan de Europese verdediging ac tueel werd. In het licht van de latere Duitse reacties zou men hier een sterke Duitse appreciatie heb ben moeten verwachten voor het Nederlandse inzicht, dat Duits- lands eigen bereidheid voorop moest staan en dat de gevaren van een herbewapening moesten worden ondervangen door een in- daarbij voor de Duitse reactie geen rol. In de verwijten, welke nu in de Duitse pers jegens Nederland zijn geuit op grond van de uiteindelijke bestemming van het vroegere Duit se vermogen, treft men twee argu menten aan. Het eerste is een be roep op Hugo de Groot en op de grote tradities van Nederland in het volkenrecht. De verbeurdver klaring van privévermogen wordt in strijd met dit volkenrecht ge acht en men concludeert bij voor keur, dat Nederland zijn rechtstra dities geweld aandoet. Een woord voerder van de bondskanselarij te Bonn onderscmeei de in de pers genuldigde opvatting, dat het ont nemen van aandelen van uunen- landse ondernemingen, aan Duitse eigenaren „illegale herstelbetaling" was. In privé-gesprekken gaan verant woordelijke Duitsers soms nog ver der en wij hoorden in dit verband reeds van „zuivere diefstal" spre ken. Het tweede argument houdt de dreiging in, dat de voor Nederland vitale economische betrekkingen gestoord kunnen worden door een star vasthouden aan aanspraken, die berusten op geallieerde beslui ten. Dit is een argument, dat vrij wel uitsluitend tegen Nederland wordt gebruikt en dat kennelijk is gebaseerd op de overtuiging, dal het buurland economisch goeddeels afhankelijk is van zijn industriële aciiteriand. West-Duitsland kan Hollands beste klant zijn, het behoeft dat echter niet te zijn, zo hoort men vaak. Een economisch blad heeft zelfs gemeend, dat men van Neder land wel eens een vóórprestatie zo* kunnen eisen alvorens zich om een verbetering der betrekkingen t* bekommeren. De Duitse regering heeft her haaldelijk geweigerd zich bij zulke verholen dreigementen aan te slui ten. Ondanks het feit dat de spannin gen zich dus dui'delijk blijven de monstreren, is er een groeiend con tact tussen Nederlanders en Duit sers, vooral in de grensgebieden. Vrijwel dagelijks passeren gezel schappen in beide richtingen de grens om in het buurland als gas ten te worden opgenomen. In de afgelopen weken vonden ruim dertig samenkomsten van Ne derlanders en Duitsers plaats. De schakeling in groter verband en I jongeren gingen daarbij voor. Nij- door een versterking der gealiieer- - - de troepen op Duits gebied. Ook deze waardering is uitgebleven. Het heeft vaak de schijn, of de ontwikkeling van een nieuwe ver standhouding tussen Nederland en Duitsland bizonder bemoeilijkt wordt door de intensieve relaties, die de beide landen van oudsher hebben gehad. Zo richten zich de scherpe protesten van Duitse zijde tegen de behandeling van het vroe gere Duitse vermogen in het bui tenland in hoofdzaak tegen Neder land, ofschoon toch alle geallieerde landen in dit opzicht dezelfde lijn hebben getrokken. De omvang van de Duitse belan gen in Nederland heeft de uitvoe ring der geallieerde besluiten in Nederland voor het Duitse gevoel zeer pijnlijk gemaakt. Zo heeft de behandeling van de aan de grens gelegen tractaatgronden een zeer diepe indruk achtergelaten. Het is de Duitsers heel moeilijk gevallen in te zien, dat ook deze gronden formeel niets anders waren dan Duits vermogen in het buitenland. Voorts hebben de Duitsers bij de beoordeling van de gevoelens, die in Nederland leven, weinig blijk gegeven te beseffen welk een diepe indruk het nationaal-socialistische onrecht in Nederland heeft ge wekt en welke gevolgen het ma terieel heeft aangericht. Het is de vrijwel algemene overtuiging in Duitsland, dat een beroep op dit onrecht aan kracht heeft ingeboet sedert Nederland maatregelen als de grenscorrecties heeft getroffen. Hoe klein deze zijn geweest, speelt In van het nieuws uit Indonesië Vrijdag voeren berichten over stakingen de boventoon. Te Djakarta hebben 2000 arbeiders van de drukkerij Van Kolff en Co. het werk neergelegd als pro test tegen het ontslag van twee werknemers, die deel uitmaak ten van een delegatie van arbei ders, die ter gelegenheid van de komende „Lebaran" (eind van de Islamietische vastentijd) een gratificatie van 2 en als gewone gratificatie 4 maanden loon had geëist. Looneisen veroorzaakten even eens een staking in de bioscopen te Soerabaja, die daardoor sedert Woensdag gesloten zijn. Tijdens onderhandeMngen tus sen werkgevers en werknemers bij de „Rotterdamse Lloyd' en de maatschappij „Nederland" be gonnen 500 havenarbeiders te Makassar een staking. Voorts lagen te Surabaja textielbedrij ven stil als gevolg van staking en tenslotte meldt de correspon dent van Aneta te Surabaja ,dat vrijwel alle drukkerij-arbeiders daar voor een dag in staking zijn gegaan. De stakers plaatsten rode vlaggen voor de bedrijven waar werd gestaakt en de mees ten hunner hadden zich met een rode band getooid. Bij de Neder landse dagbladbedrijven „De Vrije Pers" en de „Nieuwe Cou rant", waar geen arbeidsconflict bestaat, kwam een sympathiesta king va* "uiige uren voor. 800 EMIGRANTEN DOOR DE LUCHT NAAR N.-ZEELAND, CANADA EN AUSTRALIË. Op 28 Juni a.s. zal de K.L.M. dit jaar naar Oakland (Nieuw- de tweede emigrantenvlucht van Zeeland) uitvoeren. Naar Mont real zullen deze maand twee extra-emigrantenvluchten wor den gemaakt, zodat het aantal vluchten naar Canada op zes komt. Acht vliegtuigen zullen naar Australië vertrekken. In totaal zullen in de maand Juni 15 emigrantenvluchten worden ge houden. Op deze vluchten zullen naar schatting 800 Nederlanders worden vervoerd. FRIEZEN TE GENT. Burgemeesters en gemeente secretarissen van Friesland heb ben Vrijdag de stad Gent be zocht. Nadat zij de voornaamste mo numenten der stad hadden be zichtigd, werden zij op het stad huis ontvangen door burgemees ter en wethoudérs en verscheide ne leden van de gemeenteraad. De Nederlandse gasten hebben de burgemeester vier flessen Je never aangeboden. FINANCIEEL SCHANDAAL IN BELGIE. De Belgische bladen, van ka tholiek tot communistisch, maak ten Vrijdag gevrag van een „fi nancieel schandaal met politieke achtergrond". De politie zou huiszoeking gedaan hebben in bank en een andere financiële in stelling. Kopers van rubberaan delen hadden namelijk kort gele den klachten ingediend en naar aanleiding hiervan was het be drog ontdekt Op de Belgische beurs waren namelijk effecten aangeboden voor 1600 fr. Kunstmatig waren deze op 3.000 fr. gebracht en dan onmiddellijk weer verkocht. Dit liad een ineenstorting van de koers ten gevolge. De zetel van de maatschappij, die het grootste aantal aandelen bezat, zou niet op Belgisch grondgebied geves tigd zijn. Er zouden tal van personen bij deze zaak betrokken zijn en er wordt zelfs de naam genoemd van een kabinetschef van het mi nisterie. meegse studenten hielden een in zameling voor Duitse vluchtelingen en enkele honderden hunner willen deze zomer de kampen dezer on- fortuinlijken bezoeken. In Bonn verkeren thans regel matig Nederlandse studenten en men is daar bezig een Rijnreis voor driehonderd Nederlandse collega's voor te Bereiden. De jeugdorgani saties van politieke partijen namen voeling. Padvinders, leerlingen van volkshogescholen, journalisten, burgemeesters, postbeambten en architecten kwamen samen. Het toeristenverkeer neemt snel toe. Er groeit een net van autobusver bindingen over de grens. Ook het kleine sportverkeer aan de grens herstelt zich: In de laat ste weken gingen Kleefse schutters naar Huissen, de gilden van Over- dinkel naar Ochtrup, Kerkrader schakers gingen over de grens. In Oberhausen komen nu voor het eerst Nederlandse athleten aan de start. Vooral aan de Limburgse grens is een levendige uitwisse ling van muziekprestaties. Kerke lijke organisaties nemen een be langrijk aandeel in de nieuwe con tacten. In het Nederlandse cen trum te Burgsteinfürth vinden ge regeld samenkomsten plaats en het Nederlandse informatiebureau te Godesberg trekt steeds meer Duit se gasten aan. In Dortmund be gint vandaag een Nederlandse week. Zo groeit het contact van onder af en voornamelijk in de grens streek. Hier schijnt het begrip voor wederzijdse sentimenten ge makkelijker te zijn en gaat de Ne derlands-Duitse verhouding minder dan elders gebukt onder de scherpe reacties, die in perspolemieken tot nitinp- komen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Meer bewolking. In de noord-westelijke helft van het land enkele overdrijven de wolkenvelden en overwegend droog weer. In de zuid oostelijke helft toenemende bewolking met enkele verspreide regen- of on weersbuien. Matige tot vrij krach tige wind tussen O. en N. Dezelf de of iets lagere temperaturen. ZONDAG 10 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.20 5.55 6.35 6.45 MAANDAG 11 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.02 6.37 7.17 7.27 n.m. 5.36 6.11 6.51 7.01 n.m. 6.19 6.54 7.34 7.44 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN Juni. 9 10 11 12 18 op onder op onder 4.21 4.21 4.20 4.20 4.20 20.57 20.58 20.58 20.59 21.-- 8.21 9.37 10.52 12.08 13.26 0.09 0.26 0.40 0.51 1.02

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1