UIT DE PROVINCIE DE RONDE VAN NEDERLAND Binnenlands Nieuws Tweede dag der Braderij DE Voortzetting getuigenverhoor in de kwestie Hotel „Des Pays-Bas ZWARTE VLEK SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR buitgemaakte pan sfr- AXEL AARDENBURG. GERRIT SCHULTE WINT DE 3de ETAPPE. Van Venlo naar Tilburg is de laatste van de drie lange ètappes. Het parcours is uitgestippeld over Roermond, Susteren, Sittard en Valkenburg naar Maastricht. Van Maastricht gaat het verder over Beek, Roermond, Helmond, Valkenswaard, Echt naar Tilburg. In totaal 274 km. De karavaan van 47 renners verliet Venlo om iets over half één. Bij Tegelen noteerde men de eerste uitlooppoging. Het was Jan Lambrichs, die tot dus ver een van de grote figuren is uit de ronde. AGENDA EEDE. SLUISKIL. VLISSINGEN IJZENDIJKE. BRAND AAN BOORD VAN ENGELS SCHIP. DOUANE RIJDT IN TRIOMF AUïO ZUIDÜORPE BINNEN. Voor ruim 50C0 boter achterhaald. In de nacht van Woensdag op Donderdag j.l. hebben de douane ambtenaren uit Zuiddorpe een zeer goedo slag geslagen. Een pantser auto, beladen met 1300 kg rooniuo- ter ter waarde van ruim 5.000 was hun buit. Na maandenlange vergeefse pa trouillering op een in Zeeuws Vlaanderen opererende pantser auto is het de douane eindelek ge lukt de smokkelaars een gevoelige klap toe te brengen. Zoals de laatste tijd regelmatig geschiedde, waren ook Woensdag nacht enkele ploegen kommiezen in het veld om te trachten de smokkelauto aan te houden. Om streeks 1 uur kwam uit de richting Axelse Sassing het geluid van een naderende auto, zodat de aan de driesprong bij de Zwartenhoek ge posteerde ambtenaren zich klaar maakten om tot de aanval over te gaan. De versperringen werden uit gezet en bij de nadering van de auto werd scherp tegenlicht gege ven, waardoor de bestuurder óf verblind werd óf een ogenblik te lang heeft geaarzeld af te remmen en liet stuur om te gooien. De auto raakte dan ook met een behoorlijke vaart van de weg af en kwam in de langs de weg liggende sloot terecht. Het succes was verzekerd! Al thans van auto en lading. De inzit tenden lieten zich echter niet van gen. Zij namen de benen en wisten, ondanks ingezette achtervolging, in het nachtelijk duister te ontkomen. Reeds bij het ochtendkrieken trok de gepantserde auto, die op zijn kop in de sloot was terechtge komen, de belangstelling van hen, die zich naar hun werk begaven. Een belangstelling die, naarmate de tijd vorderde, allengs toenam. Het was dan ook geen alledaags gezicht om een met 10 mm pantserplaten beschermde 1,5 tons legerwagen 'van Belgische afkomst) en bela den met 1300 kg boter op een der- feljjke wijze „geparkeerd" te zien. Ir was begrijpelijk heel wat takel- kracht voor nodig eer het vehikel weer op de weg stond. Des te gro ter was dan ook de vreugde van de ambtenaren, toen zij Donderdag middag gezamenlijk Zuiddorpe bin nenkwamen met als overtuigend bewijsstuk van de aanhaling de door een hunner bestuurde pant ser-auto. PROVINCIALE DAG VAN DE MEISJESCLUBS DER C.J.V.F. De Meisjesclubs van de C.J.V.F. houden Zaterdag a.s. hun provin ciale dag te Axel. Des morgens zijn de deelneem sters te gast bij de Chr. Jongedoch- tersvereniging „De Olijftak".. Te 10.30 uur wordt in de Ned. Herv. kerk een bijeenkomst gehouden onder algemene leiding van mevr. Den Hollander uit Haamstede. Mevr. Van den Broecke-de Man uit Aardenburg zal declameren. Na afloop vinden op het sport terrein van de voetbalvereniging „Axel" verschillende spelen plaats. Te 3 uur komen de deelneemsters samen in „Het Centrum", waar door leden van de Chr. Jongedoch- tersvereniging „De Olijftak" het lekespel „De Gezegenden" van Aart van der Leeuw, wordt opge voerd. Tot bijwoning van deze provin ciale dag worden voorts de leden en oud-leden van de diverse Zeeuwse organisaties uitgenodigd aanwezig te zijn. Fropaganda-avond Tafeltennis. De tafeltennissport is in onze streek nog een noviteit. Dat de belangstelling, die men redelijkerwijs 'had mogen ver wachten zo miniem was op de door onze plaatselijke vereniging „A.T.A.C." georganiseerde propa- ganda-avond was waarschijnlijk te danken aan het feit dat ter- zelf dertij d in het Feijenoordsta- dion de interland-voetbalwed- trijd Nederland-Noorwegen ge speeld werd. De volijverige jeugdige voor zitter, de heer K. J. van Dronge- len uitte daarover in zijn ope ningswoord zijn ten dele begrij pelijke teleurstelling. Een voor recht vond hij het, een promi nente nationale figuur in de per soon van de heer Wiel van Zoe- len uit Amsterdam te mogen ver welkomen in Axel. Deze, die op dit gebied een „crack" is, gaf daarop in een kor te inleidende causerie aanwijzin gen van hetgeen technisch goed of niet goed is in de behandeling van het rubberbat en de cellu loid balletjes. Hoofdzaak is het reageer-ver- mogen tot de hoogste trap op te voeren. Daardoor toch is men in staat de verschillende situaties te overzien en te handelen. Gedurende de talrijke wed strijd-partijen die hij zowel in enkel- als in dubbelspel met ver schillende der beste spelers van „A.T.A.C." speelde, kreeg hij ge legenheid nader de tactiek van aanval en verdediging te belich ten. Het spreekt vanzelf dat onze nationale kampioen van het seizoen 1950'51 alle partijen glansrijk won. Deze interessante avond werd een sportieve openbaring; want ook t.o.v. van tafeltennis geldt het „onbekend maakt onbemind". Het verdient wel terdege in het middelpunt der belangstelling te staan. Eindles en diploma-uitreiking van de Landbouwhuishoud- cursussen. Woensdagavond had in de Chr. Bewaarschool te Axel de eindles met diploma-uitreiking plaats aan de leerlingen, die de 1-jarige kookcursus of cursus fijne keu ken hadden gevolgd. Aan deze eindles was een ten toonstelling verbonden van aller lei gerechten, gebak enz., bereid door de cursisten. Tevens werd hier een overzicht gegeven van het leerplan voor de primaire tweejarige cursus van de binnen kort te Axel op te richten Land- bouwhuishoudschool. Naast naaiwerk werd er ook ge toond het onderricht in wassen, huishoudelijk werk, koken en tuinbouw met de daarbij beho rende theorievakken als waren kennis, voedingsleer, kinderver zorging enz. De gerechten alsmede o.a. het naaiwerk (van de leerlingen der landbouwhuishoudschool in Kruiningen) trokken zeer veel belangstelling, o.m. van de lera ressen der huishoudschool te Ter- neuzen. De kwaliteit had ieders voldoening. Bij de eindles waren naast de leerlingen, ouders en verdere be langstellenden tegenwoordig: Mej. Boogerd, waarnemend con sulente voor de Z.L.M. te Goes, tevens directrice der huishoud school te Kruiningen; mej. Mol, leidster-lerares van de cursussen te Axel (fijne keuken); mej. Zweedijk uit Kruiningen, lerares kookcursus; mej. Luteijn, huis- houdlerares te Zuidzande; de da mes der Commissie van Toezicht; wethouder P. J. van Bendegem namens het gemeentebestuur; de heren W. Koster en Iz. de Feij- ter Wzn, resp. voorzitter en secr. penningmeester der afd. Axel van de Z.L.M. Mej. Boogerd, die deze bijeen komst presideerde, sprak een kort welkomstwoord, waarna mevr. De FeijterDe Regt na mens de Commissie van Toezicht wees op de waarde van een goede opleiding tot toekomstige huis vrouw en vervolgens overging tot uitreiking der diploma's aan de leerlingen van de éénjarige kookcursus: J. de Feijter, N. Geensen, G. de Smet, H. Noens, N. de Feijter, F. Lindhout, A. Audenaerd, N. Kaij- ser, A. van de Wege en C. van den Hout. Daarna aan de leerlingen van de cursus fijne keuken: Mej. Lobbezoo, P. de Putter, J. Riemens, A. Misseghers, J. Bakker, E. Blankert, B. v. d. Wege, A. Esselbrugge, J. Faas, B. de Kraker, F. v. Damme, A. de Zeeuw' en C. Verschelling. Mevr. De FeijterDe Regt fe liciteerde de crusisten met het behaalde resultaat en hoopte dat de dames in hun verder leven veel nut van het gevolgde onder wijs zouden hebben. Mej. Lobbezoo dankte op har telijke en humoristische wijze de leerkrachten namens alle cursis ten. Aan de leidster-lerares, mej. Mol en mej. Zweedijk werd een blijvend aandenken als dank overhandigd. Mej. Mol wees op de prettige sfeer, die er op de cursussen heerste en hoopte dat er straks in de Landbouwhuis houdschool nog meer cursisten zullen zijn. Namens het gemeentebestuur sprak wethouder P. J. v. Bende gem, die zeide dat men dankbaar was, dat er hier in Axel derge lijke cursussen waren geweest, maar nog dankbaarder, omdat er straks een Landbouwhuishoud school komt. Verder wees hij op het belang van dit onderwijs voor de toekomstige huisvrouw en hoopte dat de nieuwe huis houdschool een cursus zal wor den. De heer W. Koster Jzn fe liciteerde als afdelingsvoorzitter der Z.L.M. en verheugde zich over het grote aantal cursisten. Hij dankte het gemeentebestuur voor de medewerking, bij de tot standkoming der huishoudschool in Axel. Daardoor beschikt Oost Z.-Vlaanderen over 2 huishoud scholen (in Terneuzen en Axel) die de toets der critiek ten volle kunnen doorstaan. Hij wenste de school in de toekomst alle groei en bloei toe. Na een felicitatiewoord van de consulente brak de pauze aan en werden koffie en gebakjes rond gediend. Het tweede deel dezer bijeen komst werd gevuld met korte toneelstukjes, declamatie, her sengymnastiek enz., voor het grootste deel door de cursisten verzorgd. De consulente dankte het ge meentebestuur en de Commissie van Toezicht voor hun medewer king en de leraressen voor hun toewijding. Mej. Mol wenste in het slot woord het huishoudonderwijs in Axel veel succes. Ruilverkaveling in West- Zeeuws Vlaanderen. In Eede werd gisteren gestemd over een ontwerp ruilverkaveling, dat in totaal 1100 ha van 562 eige naren omvat. Nadat de voorzitter der vergadering, het lid van Gede puteerde Staten, de heer C. Hame link, gelegenheid had gegeven om bezwaren tegen de voorgenomen ruilverkaveling in te orengen, waarvan slechts door enkelen ge bruik werd gemaakt, werd met de stemming begonnen. Er werden 198 stemmen, vertegenwoordigende 650 ha, tegen het plan uitgebracht en 354 stemmen, vertegenwoordi gende 431 ha, vóór. Daar niet-aan- wezigen ingevolge de wet worden geacht vóór te hebben gestemd, is het object aangenomen. Niet aan wezig waren 110 stemmen. Het plan is aangenomen, doordat er meer voorstemmers waren die echter de minderheid der opper vlakte vertegenwoordigden. De kosten worden op 700.000 geschat, Met een geweldige vaart stoof hij naar voren en had bij de spoorwegovergang van Reuvir 12 km van de start al twee en een halve minuut voorsprong Hij reed met de wind in de rug vrij wel constant 45 km en soms nog wel een ietsje meer. Intussen was ook Henk de Hoog van dezelfde ploeg uit het pelo ton weggesprongen. Bij Roer mond was de positie op kop: Lambrichs, op 2 min. 15 sec. De Hoog. Het peloton en de oranje trui drager was op 3 minuten 45 sec. Lambrichs bleef rijden alsof de finish al in het zicht was en waarvan 70 ten laste van het vergrootte zijn voorsprong. Te rijk en 30 ten laste vah de eige naren komt. Dieteren was de situatie: Op kop Lambrichs, op 6 min. De Hoog, op ruim 11 minuten het peloton. Jan Lambrichs had het dus klaar gespeeld op een afstand van 47 km meer dan 11 minuten te winnen. Dat pleitte voor zijn en voor zijn huidige niE BOY WHO PUTS HIS FINGER IN THE DIKE. Vandaag Donderdag 7 Juni is het juist een jaar geleden, dat H. K. H. Prinses Margriet te Spaamdam een aldaar door de algemene Nederlandse vereni ging voor vreemdelingenverkeer ■A.N.V.V.) geplaatst standbeeldje jnthulde. Het beeldje herinnert aan het in Amerika zo bekende verhaal van de kleine Pieter (the bov who puts his finger in the dike)) de held van Haarlem die de bewoners van deze stad van as verdrinkingsdood redde door gedurende de gehele nacht een gat in de dijk met zijn vinger dicht te houden. Het beeldje, dat de A-N.V.V. heeft opgedragen aan de jeugd van Nederland als symbool van de verbitterde strijd ;egen het water heeft in het af gelopen jaar reeds veel belang stelling getrokken, vooral van Amerikaanse toeristen. Bijna elke Amerikaan kent dit verhaal dat verschenen is in een veel ge lezen Amerikaans kinderboek van de schrijfster Mary Mapes Dodge. Een kleindochter van deze schrijfster, mrs. Bernard Wilkinson heeft het voornemen om binnenkort, vermoedelijk in de eerste helft van Juli, een be zoek aan Nederland te brengen, teneinde het standbeeldje te Spaarndam te bezichtigen. Zij zal worden vergezeld door haar dochter en haar echtgenoot die lid is van de nationale vergade ring van Bermuda. ge chauffeur E. H. uit Nijkerk conform de eis bevestiging van het rechtbank-vonnis tot één maand gevangenisstraf met ontzegging van zijn rijbevoegd heid voor de tijd van één jaar wegens het aan zijn schuld de dood van een ander te wijten te hebben. Op 20 Maart, 's avonds ca. 11 uur, van het vorig jaar, botste een Citroën op de rijks straatweg te Naarden tegen de door H. bestuurde 6-wielige vrachtwagen met aanhanger. De Citroën werd van de weg af ge slingerd en de vrachtwagen be landde in de sloot. Van de zeven inzittenden van de Citroën vond mevr. E. G. RenemaMeeuwis uit Amsterdam daarbij de dood. Doordat alleen de rechterkop- lamp van de vrachtwagen brand de. had de bestuurder van de Ci troën de indruk gekregen, dat zijn tegenligger een motorrijder was. HEDEN TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. „Soldaat Boem". Markt, 8 uur: Concert door Paolo Soprani. Nieuwstraat, 78 uur: Hardlopen Mannen en Bier- wedstrijd. WESHDOREE: Gemeentehuis, 10.30 uur: Aanbesteding uit voeren rioleringswerken, be stratingen en bijkomende wer ken' in het uitbreidingsplan. MORGEN: TERNEJUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Soldaat Boent''. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Tarzan en de Meer minnen". Nieuwstraat, 46 uur: Concert ,,Kon. Harmonie" van Biervliet. Markt, 26 uur: Autora ces voor de jeugd; 8 uur: Dans- en Stioworkest „The Rambler^'. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „De vlam en de pip". Jaarverg. voetbalver. „Red Star". In het clublokaal bij de Wed. Standaert vond gisteren de jaar vergadering plaats van de v.v. „Red klasse Star". Na verwelkoming door de vorm. voorzitter gaf deze een overzicht Om 2.40 uur passeerde Lam- van het afgelopen seizoen waarna brichs Valkenburg. Henk de Hoog de notulen werden voorgelezen en 7 j t binnen De de penningmeester zijn verslag uit- kwam mïf" ,^,er bracht, waaruit bleek dat een batig Belgen Braekeveld en De Grave- saldo in kas aanwezig was. lijn, gevolgd door Voortuig pas- Daar de vereniging in het ko- seerden dit punt 10 min. later, mende seizoen voor grote kosten Het peloton had hier een achter komt te staan in verband met het stand op Lambrichs van 16 min. nieuw aan te leggen terrein, werd besloten het donateursgeld te ver hogen tot 5 per jaar. Vervolgens werden met algeme ne stemmen de voorzitter en 2 leden van het bestuur herkozen, evenals de elftalcommissie. Beslo ten werd uit het verband met de K.N.V.B. te treden en zich aan te sluiten bij de K.S.V. in België. Geslaagd. Bij de gisteren te Rotterdam gehouden examens slaagde voor kleuteronderwijzeres (acte A) mej. M. de Ruiter te Sluiskil. Sleepboot „Thames gaat Noor schip assisteren. De sleepboot „Thames" van Smit en Co's internationale sleepdienst is Woensdag uit Vlis- singen vertrokken naar een punt 500 mijl oostelijk van New Foundland, waar zich het 3189 b.r.t. metende Noorse m.s. „Hal- lingdal" met machineschade be vindt. Het schip, dat nog ten dele op eigen kracht vaart, zal door de „Thames" naar Noorwegen worden gesleept. Aanbesteding. Te Koudekerke is aanbesteed de uitbreiding van het tehuis voor ouden van dagen „Der Boe- de". Hoogste inschrijfster de Fa. G. J. de Muynck en J. A. de Kam te Vlissingen voor 550.000, Laagste inschrijfster de Fa. A. Zeebregts te Tilburg v. 478.800. Er waren 26 inschrijvingen. Overgeplaatst. De grenscommies de heer H. Zwinderman is in gelijke functie overgeplaatst naar Bellingwolde. In dc heuvels voor Valkenburg kwam er wat meer leven in het peloton. Een vijftal renners reed zich los en ging achter de twee vluchtelingen aan. De Hoog werd achterhaald door Voorting, De Graevelijne, Braekeveld. Lam brichs stond geen duimbreed van de voorsprong af. Bij Berg-Ur- mond reed hij over een scherpe steen en moest afstappen voor een lekke band. Hij bleef kalm, maar het incident kostte hem toch 2 minuten. Te Papenhoven lag hij nog 7 min. 35 sec. voor op het viertal en nog 13 minuten op de hoofdgroep. Om kwart voor vijf passeerde Lambrichs voor de tweede maal Roermond. Een groen met Sjefke Janssen en vlak daarachter op een paar honderd meter het grote peloton met Faanhof kwamen 7 min. later Roermond binnen. Alleen rijdend met de wind tegen kon Lambrichs zijn voor sprong op het vinnig jagende viertal niet ongerept handhaven. Hij ging hard, maar de anderen gingen nog harder, en nog voor Roermond had zich een tweede viertal, bestaande uit Janssen, De Feyter, Bakker en Schulte uit de hoofdgroep losgemaakt en was de achtervolging begonnen. haald van een naar schatting vier weken oud meisje. Een eerste on derzoek heeft uigewezen, dat het kindje eerst is gewurgd en daarna in het water geworpen. Aangeno men wordt, dat het lijkje ongeveer een week in het water heeft ge legen. De recherche heeft de zaak in onderzoek genomen. Het kinderlijkje werd opgehaald door personeel van de werf. Men had het reeds enige dagen geleden zien drijven, doch dacht aanvanke lijk, dat het een dode hond was. Het is in de loop van de avond vervoerd naar het gemeentezieken huis „Parkzicht", waar dr Hulst uit Leiden een sectie zal verrichten. HOOFDAGENT VAN POLITIE VEROORDEELD. De Rotterdamse rechtbank ver oordeelde de 46-jarige hoofd agent van gemeentepolitie C. tot een gevangenisstraf van 1 week. Hij werd ervan verdacht op 8 December j.l. een garagehouder in het gelaat te hebben geslagen, waardoor deze een gebroken neusbeentje zou hebben gekre gen. De eis was 14 dagen. Het was te verwachten dat de tweede dag der braderij veel min der belangstelling zou trekken dan op de glorieuze openingsdag. Toch was er de gehele dag een grotere drukte in de straten waar te nemen dan anders het geval is. De Nieuwstraat zou de Nieuwstraat niet zijn als zich niet uit de middenstanders dier straat een comité had gevormd, dat tijdens de braderijdagen verschil lende attracties op touw had gezet. Zo stonden voor gisterennamid- dag hardloopwedstrijden voor jon gens op haar programma en het was duidelijk merkbaar dat er tegen het aanvangsuur een trek naar de Nieuwstraat was, zodat toen te half vijf deze wedstrijden aanvingen een grote menigte met volle belangstelling deze kampen gadesloeg. Hiervoor hadden zich 47 deelne mers aangemeld. De uitslagen waren: Groep I: 1. Jan van de Ree; 2. Kees van Dixhoorn; 3. Marinus de Pauw; 4. L. Steketee; 5. J. Brugge- man. Groep II: 1. Kees van de Ree; 2. Piet de Koeyer; 3. Piet Herrebout; 4. Izaak Casteleijn; 5. Ko Stoffels. Een speciale attractie bood de hardloopwedstrijd in oude kleder drachten voor dames en heren, waarvoor eveneens een 5-tal prij zen beschikbaar waren gesteld. Na afloop werden de hiervoor be schikbaar gestelde prijzen door het volijverige comité uitgereikt. De Braderijtentjes. Tengevolge van het mindere be zoek en de koude, waardoor het geen pretje was vele uren werkloos in de stands te vertoeven, waren de „kraampjes" vroeg in de avond ge ruimd. Concert Fanfare Sluiskil. In het kader der O.M.A.-week arriveerde te 7 uur aan het post- kantoor het fanfarecorps van Sluiskil. Na verwelkoming door enige leden van het bestuur van „Klim op" werd een muzikale wandeling door de stad gemaakt, waarna te 8 uur het concert op de muziek tent op de Markt aanving On danks de koude Noorderwind had den zich vrij velen opgesteld om dit concert van het kranige corps te beluisteren en naar het warme ap plaus na elk uitgevoerd nummer, genoot men van het ten gehore ge brachte programma Tijdens de pauze dankte de heer C. C. Nobels, als bestuurslid van het Ó.M.A.-comité, het gezelschap voor haar welwillende medewer king aan deze feestweek. De voorzitter der Sluiskilse an- fare, de heer H. J. Colsen, sprak vervolgens in hartelijke bewpordin- gen zijn grote waardering uit voor hetgeen de Terneuzense midden stand tot nu toe wist te bereiken. Hii complimenteerde, ook als mid denstander, het O.M.A.-comité en verzocht de gehele overige burgerij van Terneuzen haar steun aan de nijvere middenstand, de ruggegraat onzer samenleving, niet te onthou- d€Het spontaan applaus dat na deze gloedvolle rede volgde, was wel het hewijs, dat deze woorden bij de toe hoorders uit het hart waren gegre- pt>Na afloop van het concert werd afgemarcheerd naar café „De Vriendschap" waar een verversing werd gebruikt, om vervolgens on der het spelen van marsmuziek te Langzaam kromp het verschil tussen Lambrichs en zijn vier achtervolgers in. Lambrichs hield het nog vol tot in de buurt van Meiel, toen liet hij zich inlopen en was zijn stoute ontsnappings poging, nadat hij 170 km alleen had gereden, definitief mislukt. Op dat punt bedroeg de ach terstand van Schulte, die nog veel harder gejaagd hadden waarbij zi1 onderweg Jef Janssen waren kwijt geraakt nog slechts 3 min. Het peloton lag 6 min. achter op het leidend vijf tal. Schulte en De Feyter joegen door en voegden zich bij de lei der. Zo was een kopgroep van 7 man ontstaan, drie Belgen en 4 Nederlanders. Om 18.18 uur passeerden de leiders Helmond. Ruim vijf min. later kwam het grote peloton met Faanhof op kop voorbij. Kort na de doortocht van Hel mond liet de Belg De Feyter de zes andere renners van de kop groep gaan. Hij scheen last van kramp te hebben en reed met een hand in de zij stapvoets door. Schulte en anderen stormden voort, passeerden Eindhoven, waar tienduizenden toeschou wers de favoriet aanmoedigden, en voerden het tempo nog op, toen zij de brede betonweg naar Valkenswaard bereikt hadden. Te Eist hadden Schulte, Voor ting, Lambrichs, De Hoog, Brae keveld en De Graevelijn 5 minu ten voorsprong op een groep van 20 renners, onder aanvoering van Faanhof. Het grote peloton volg de op 100 meter. Stug doortrap pend, met regelmatige aflossin gen aan de kop, wist het leidende zestal zijn voorsprong nog iets te vergroten. Op de klinkerweg naar Esbeek splitste de kopgroep zich in twee trio's. Schulte, Voorting en de Belg De Graevelijn gooiden er nog een schepje bovenop. De drie anderen konden de aanval niet afslaan en 18 km voor de finish lagen zij bijna 1 minuut achter. In de buurt van Hilvarenbeek wist Schulte zijn beide concur renten te lossen. Hij ging met 46 seconden voorsprong te Tilburg als eerste over de streep. De uitslag van de derde etappe van de Ronde van Nederland luidt: 1. Schulte (Ned. A) 7 uur 36 min. 38 sec. 2. De Graevelijn (Belg. A) 7.37.18. 3. Voorting (Ned. B) z.t. 4 Braekeveld (Belg. A) 7.41.08 5. Lambrichs (Ned. C) z.t. 6. De Hoog (Ned. C) z.t. 7 Wagtmans (Ned. C) 7.42.16 8. Buyl (Belg. B) z.t. 9. Delahaye (Fr.) z.t. 10. Serin (Belg B) z.t. Faanhof passeerde de finish met 9 min. achterstand. De Belg De Graevelijn is thans drager van de oranje-trui. Het algemeen klassement. Het algemeen klassement luidt 1 De Graevelijn 23.13.24 2. Voorting z.t.; 3. Van Kerkhoven 23.15.31; 4. Wagtmans 23.15.40; 5. Buyl 23.16.15; 6. Braekeveld 2316.16; 7. Schoenmakers 23.17.16; 8 Van Brabant 23.17.20; 9. Dela haye 23.17.26; 10. Peters 23.18.24; 11 Faanhof 23.19.13; 12. Bogaerts z.t.; 13. Schulte 23.19.36. Het ploegenklassement. Het ploegenklassement luidt: 1. België A 69.45.11; 2. Nederland 69.51.01; 3. België B 69.52.48; 4. Nederland'C'69.56.56; 5. Nederland A 69.58.00; 6. Intern, ploeg 70.38.07 7. Frankrijk 71.07.24. De renners Contarin (Fr.) en De Best (intern, pl.) zijn te laat in TREINRAMP EN BRAZILJE. Men vreest, dat ruim vijftig per sonen Donderdag om het leven zijn gekomen bij een treinramp in Bra zilië. Er zijn 30 gewonden. Een volle locaaltrein kwam in botsing met een tankauto. Er brak brand uit. De eerste drie rijtuiger van de electrische trein werden ge heel vernield. De andere rijtuigen liepen zware schade op. De trein was op weg van Beier naar Rio. Het ongeluk gebeurde op de grens van Rio. 10 uur naar het postkantoor te -p^burg binnengekomen of zijn marcheren, waar bufe," gereed I uitgevallen, en worden dus van hui^w^rts"te voereli.6 de course uitgesloten. ,L Het kort geding voor de presi dent van de rechtbank te Middel burg werd op Donderdagmorgen voortgezet met het horen van een getuige van de zijde van de eigena 1 °Haar raadsman Mr C. C. Wabeke had onder meer betoogd, dat ook al zou het hotel tweemaal verhuura z in de in kort geding gevorderde onmiddellijke oplevering aan De M. en afgifte der sleutels aan De m. onmogelijk is, omdat reeds op 31 Mrihft gehele hotelperceel was op- OHAUFFEUR TOT 1 MAAND VEROORDEELD. Het Amsterdams gerechtshof v eroordeelde gisteren de 22-jan- Gisteravond omstreeks zeven uur werd te Rotterdam brand ontdekt in ruim 3 van het En gelse schip „Marwarri" uit Li verpool. In dit ruim ligt een par tij jute. Het schip arriveerde 's nachts uit Colombo bij Thom- sens havenbedrijf aan de Maas haven. De brand brak om half zeven uit in het onderruim van ruim drie van het schip, dat eigendom is van T. en J. Brocklebank te Liverpool. De brand is waar schijnlijk het gevolg van broeiing in de lading jute. Om kwart over acht was de brandweer van oordeel, dat zij de brand meester was, hoewel zij vermoedde, dat het nablussen nog wel de gehele nacht zou du ren. Hoe groot de schade is, valt 3 nog niet te zeggen. lichaampje van baby OPGEHAALD. Donderdagmiddag omstreeks hall twee is uit het kanaal te Den Hel der, dat langs de rijkswerf „WU lemsoord" loopt, het lijkje opge- Roman door NIEK VAN DER ZWAAN. 91) (Nadruk verboden). „Ik heb altijd goed mijn best gedaan, mijnheer", snotterde Aag je. „En „Ja, dat weet ik immers veel te goed. Ik geloof, dat het beter voor je is, als je niet meer terugkeert". In zijn eerste opwelling was Wij- nandse weggereden met de bedoe ling persoonlijk het meisje mee terug te nemen naar zijn woning Maar toen hij in de auto een beetje tot zich zelf was gekomen, achtte hij het bij nader inzien toch maar beter, dat Aagje niet terug kwam. Toch wilde hij wat voor het meisje doen. Hij wilde haar in geen geval zonder meer aan haar lot over laten. „Misschien is het beter voor je, als je nu maar thuis blijft", zei Wiijnandse op rustige toon. Heftig schudde Aagje het hoofd. ,,Nee", antwoordde ze wild, „dat wil ik niet. Hier kan ik niets verdienen. Ik wil weer in betrek king, maar niet meer in Willems poort, waar ze me allemaal ken nen en iedereen me uitscheldt. Ik wil weg, hier vandaan", ,,Ze is een beetje overstuur, mijnheer", vergoeilijkte haar moe der. „Dat is te begrijpen"-, antwoord de de uitgever. „Doch ik laat je fti ieder geval niet in d'3 steek, Aagje, op mij kun je rekenen. Kom, droog je tranen en ga met me mee in de wagen. Dan zullen we kijken, of we in Utrecht 'n betrekking voor je kunnen vinden. Is dat goed Het gezicht van het meisje klaarde on. „Zou dat mogelijk zijn, mijn heer?" ,,En, waarom niet? Je krijgt van mij een, getuigschrift, zoals nooit één keukenmeisje gehad heeft. En als het moet ga ik z lf met je mee hoor, als je ergens gaat solliciteren". Hij begreep op dit moment niet, dat dit natuurlijk onmogelijk was, want een eventuele werkgeefster zou hier iets achterzoeken. HJij deed dit echter uit medelij den, omdat hrj het meisje onder iedere omstandigheid wilde hel pen. De ouders, die aan Wijnandse veel te danken hadden hij had immers hun boerderijtje gekocht en de pacht aanzienlijk verlaagd gaven hun toestemming en een poosje later reed het meisje naast Wijnandse ln de richting Utrecht. ilij was vastbesloten haar te helpen, zo lang het nodig was. In Utrecht gekomen' kocht Wij nandse eerst enkele plaatselijke bladen en keek de advertenties na. Wel", zei hij tevreden, ,,er wor den dienstmeisjes genoeg ge vraagd. Het moet al ^ek gaan als je hier geen betrekking kunt vinden. Nu gaian we eerst ergens een stukje eten, want door de consternatie van het ogenblik hebben wc er geen van beiden aan gedacht, hè?" Ze lachte verlegen, Wijnandse dacht even na, naar welk restaurant h\j zou gaan. Hij keek ongemerkt terzijde. H/et meisje zag er in haar man tel behoorlijk uit en dus besliste hij het Jaarbeursrestaurant. Aagje keek haar ogen uit, toen ze het luxe restaurant betrad. Een beetje bevreesd keek ze in het rond, voor ze plaats nam aan het tafeltje, doch dicht bij het raam. Maar toen ze bemerkte, dat niemand acht scheen te slaan op het feit dat ze mank liep, kwam ze langzamerhand op haar gemak. Ze liet zich de maaltijd goed smaken. Gedurende de middaguren reed Wijnandse haar naar verschillen, de adressen. 'Ook nu bleek het feit, dat Aag je een voetgetorek had, niet be paald een aanbeveling. Maar tenslotte het liep al tegen vijven slaagde ze in een klein, eenvoudig gezin en het loon viel ook mee. Ze zou de eerste van de volgen de maiand voor dag en nacht kun nen. beginnen. „Zo, en nu weer naar huis, hè? Dan kun je eerst een paar dagen uitrusten", zei Wijnandse vriende lijk. (Wordt vervolgd). pleverd aan het Rijk, doordat toen rie sTeutels aan de inspecteur der -ppinstineen waren ter hand gesteld en da^Se de belastingdienst het hotel in bezit had genomen. Door de onmogelijkheid om het gebouw ook nog lens op te leveren aan De M en de sleutels af te geven aan De M. wordt het onmogelijke van de eigenaresse gevorderd. Een vor dering die het onmogelvjke ver langt kan niet worden toegewe zen Daar echter bij de behandeling on Dinsdag door de raadsrnan van De M Mr Van der Weel betoogd was, dat het Rijk zich als huurder zou terugtrekken, wanneer mocht Müken dlt het hotel reeds eerder aan De M. was verhuurd en door deze terugtrekking van het Rijk oplevering aan De M. weer wel mo gelijk zou zjjn, werd hierover thans de inspecteur der belastingen te Terneuzen, de heer Van den Berge, ^Deze verklaarde, dat hij reeds op 25 Mei volledige pvereenstemmmg over de huur had bereikt met de eigenares, behoudens hogere keuring. Deze hogere goedkeuring was inmiddels verleend, en op 26 Mei was reeds een voorlopig c°n tract getekend. De eigenares had daarbij gezegd, dat zij ook met een ander in onderhandeling was, doch dat met deze nog geen overeen stemming was bereikt. Toen hvi vaTeen procedure in kort geding had vernomen, had de inspecteur zich met de departementen van Financiën en van Wederopbouw in verbinding gesteld, doch ten de- parternente bleek men niet hejeid om zich halverwege uit deze aan gelegenheid terug te trekken. Nadat de eigenares mevr Van R. ook nog persoonlijk was gehoord en nadat zowel door Mr Van der Weel en Mr Wabeke opnieuw pleidooien waren gehouden, naar aanleiding van hetgeen de getuigenverhoren hadden opgeleverd, werd door de president de uitspraak bepaald op Vrijdag 15 Juni a.s., terwijl niet uitgesloten moet worden geacht, dat het vonnis nog eerder zal wor den uitgesproken.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2