Zwaar mortiervuur der Noordelijken Oorlogsmisdadigers terechtgesteld Voortzetting van Achesons getuigenis W Nederlandse verliezen \HR0M Begroting Unie-aangelegenheden en Overzeese Rijksdelen De nieuwe paspoortregeling De havendiefstallen in Indonesië VIS MOET ZWEMMEN ORANJEBOOM BIER! VRIJDAG 8 JUNI 1951. 7e Jaargang No. 1749. Aan het centrale front ten N. van Jontson en Jong- pjong, waar de Noordelijke tegenstand is afgenomen, zijn de Verbondenen gisteren 2 tot 3 km gevorderd Daarentegen is de strijd in de gebieden van Hwats- jon en Indjé in hevigheid toegenomen. De Noorde lijken onderhouden daar ee spervuur van zwaar ge schut en mortieren, als nooit tevoren in deze oorlog. GROTE OPDRACHT VOOR NEDERLANDSE SCHEEPSWERVEN. ..>f§m TWEEDE KAMER Verfris uw mond en geniet van de geionde. verkwikkende dee* fitek* De zeven Duitse oorlogsmisdadigers zijn Donder dagmorgen tussen middernacht en 02.30 uur in de gevangenis te Landsberg terechtgesteld. De zeven mannen waren ruim drie jaar geleden door militaire tribunalen ter dood veroordeeld. De vonnissen werden op 31 Januari van dit jaar door de Amerikaanse autoriteiten in West-Duitsland beves tigd. Bij die gelegenheid werden 21 anderen doodvon nissen in levenslange of kortere gevangenisstraffen gewijzigd, terwijl in 37 gevallen de opgelegde gevan genisstraffen werden verminderd. Ontslag van het Luxemburgse kabinet Ontploffing in Lissabon Dulles ever Jspen De prijzen van rundvee in de Veren'gde Staten Communistische Dagbladen in West-Duitsland verboden Organon gaf 100.000 gulden voor de rheum; besiiijding De Schelde-Rijnverbinding ENCEPHALITIS NA POKKEN-INENTING. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. leur: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactieadres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent ZEEUW Verschijnt, dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1.80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Donderdag werd in een offi cieel communiqué meegedeeld, dat de Verbondenen hun aanval len voorzetten. Ondanks hardnek kige tegenstand van de Noorde lijken maakten zij enige vorde ringen. In het communiqué werd verder melding gemaakt van toenemende artillerie activiteit van de tegenstander. In het ge bied van Jongpjong nam de Noordelijke tegenstand toe. Toch boekten de Verbondenen hier een terreinwinst van ongeveer twee km. Bij Janggoe bleven de Noor delijken sterke tegenstand bie den. Ten N. van Hwatsjon deden on geveer 3000 Noordelijken voor het aanbreken van de dag een aanval op de stellingen van de Verbonde nen. Zij wisten in deze steil J-isen door te dringen, voordat zij tot staan konden worden gebracht. Twee Koreaanse boeren hebben aan officieren van de V. N.-strijd krachten aan het Imdjin-front een grote en geheime wapenopslag plaats van de Chinezen aangewe zen. De officieren hadden de boeren gelast hun huis te verlaten, om dat het in de vuurlinie lag, doch de hoeren zeiden dat ze iets be langrijks wilden vertellen, indien ze mochten blijven. Na 3 uur praten werd een over eenkomst bereikt en de boeren konden blijven, waar ze waren en de V. N._officieren keerden met auto's vol wapens en munitie te rug, VIER EBDEN VAN NED. DETACHEMENT GESNEU VELD. De regering maakt bekenddat tot haar leedwezen tijdens actie In Korea op 1 Juni j.l. de volgende militairen zijn gesneuveld: Sold. K. de Groot uit Haarlem sold. Ie kl. H. J. H. Suidman uit Amsterdam; sold. Ie kl. A. J. Twisterling uit Den Haag; korp. M. Zijp uit Zuid-Scharwoude. De legervoorlichtingdienst deelt het volgende mee: Na de aanval, welke het Neder landse detachement Ver. Naties op 31 Mei ten koste van toelaas ernstige verliezen heeft afgesla gen, heeft het op 1 Juni aan het Oostelijk gedeelte van de centra le sector opnieuw een, Noordko reaanse tegenaanval moeten door staan, welke aan Nederlandse zijde 4 doden en enkele gewonden heeft gekost. Geallieerde lichte bommenwer pers en jagers hebben Donder dag in Noord Korea aanvallen uitgevoerd op treinen, voertuigen en opslagplaatsen. De aanvallen hadden ten doel de Chinezen te beletten voorraden naar hun troepen in de frontlinie te ver voeren. „B-26"-bommenwerpers hebben een spoorwegemplacement ten O. vsn Soentsion gebombardeeerd: ,F-80" straaljagers vielen een spoorbrug in hetzelfde gebied aan. Het 50 km ten N. van de Noordkoreaanse hoofdstad gele gen Soentsjon is een knooppunt van wegen en spoorwegen, het grootste gedeelte der voorraden, die de Chinezen uit Mandsioerire betrekken, wordt over deze stad naar het zuiden vervoerd. Westduitslands uitvoer naar Korea en China. Met ingang van 1 Juni 1951 is voor alle uitvoer uit West Duits land naar China en Noord-Korea een vergunning vereist. De bondsregering heeft verklaard dat, hoewel zij niet tot de V. N. behoort, zij zich gaarne bij het betrokken besluit van deze orga nisatie aansluit. NIEUWE HOLLANDSE VOOR DE KONINGIN. Gisteren is ten paleize Soest- dijk de eerste nieuwe Hollandse haring aangeboden aan H.M Koningin Juliana. Een deputatie van de „Vlaardingen 197" reed met een bevlagde auto de hek ken van het paleis binnen en schipper C. van de Lely met zijn stuurman en de loco-burgemees ter van Vlaardingen. wethouder J. L. Jonker, werden door de Ko ningin in het paleis ontvangen, waar het kantje nieuwe Holland se, geverfd in de nationale kleu ren, aan Hare Majesteit werd overhandigd. Een order van 16 millioen voor het bouwen van 2 tankschepen. Dezer dagen zijn tussen de „Cre ole Petroleum Corporation" ener zijds en de „Rotterdamse Droogdok Maatschappij" te Rotterdam en C. van der Giessen Zonen's Scheeps werven te Krimpen a/d Lek ander zijds de contracten getekend voor de bouw van twee dubbelschroef tankschepen, die een laadvermogen zullen hebben van 10.000 ton elk en tezamen ongeveer 16 millioen gul den zullen kosten. DE EMIGRATIE NAAR AUSTRALIë. Australië zal dit jaar minstens 182.000 immigranten opnemen, zo is van Australische hjde te Londen verklaard. Het ligt in de bedoeling, dat eerlang 200.000 immigranten per jaar worden toegelaten. B3&:-JT* -i/io?0"1 KW*'# De minister-.president van Lu xemburg heeft het ontslag van ztjn kabinet bij groothertogin Charlotte ingediend. De uitslag van de verkiezingen voor de vervanging of handhaving van leden, die als vertegenwoordi gers van Noord- en Midden-Lu xemburg zitting hebben in het Luxemburgse parlement, had Zondag een wending naar links te zien gegeven. Dupong is leider van de Ikatho- liek-liberale coalitie-regering. Naar verluidt heeft de groot hertogin het kabinet verzocht tot eind Juni als „zakenkabinet" in functie te blijven. Waarnemers geloven, dat de ka binetscrisis niet gemakkelijk kan worden opgelost, omdat de socia listen, die 4 zetels wonnen, zullen aandringen op ontbinding van het parlement en het houden van al gemene verkiezingen in het gehe le land ten einde het gehele par lement te vernieuwen VERSCHEIDENE GEWON DEN. Woensdagavond heeft zich In de kazerne van een regiment genie troepen in de buitenwijken van Lissabon een ontploffing voorge daan. Na de ontploffing brak brand uit. Met het oog op de aanwezigheid van grote hoeveelheden munitie en explosieven werd een groot ge bied rondom de kazerne door de politie ontruimd. Na een strijd van 4 uur was de brandweer het vuur meester. Verscheidene soldaten liepen verwondingen op en een jongen moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Het vonnis werd voltrokken door middel van de strop. De geëxecuteerden, allen voor malige SS officieren, waren: Generaal Otto Qhlendorf, die verantwoordelijk wordt geacht voor de dood van 90.000 personen. Generaal Oswald Pohl. die het ghetto van Warschau liet ver woesten, waarbij 56.000 joden werden uitgeroeid of gedepor teerd. Kolonel Paul Blobel, die bevel gaf 60.000 joden te doden. Kolonel Werner Braune en bri gade-commandant Erich Nau_ mann, die elk duizenden joden en zigeuners lieten! vermoorden. Adj -generaal Bans Schmidt, die verantwoordelijk was voor de executies in het concentratiekamp Buchenwald en Georg Schallena- mier, die bevel gaven tot het do den van grote aantallen gevange nen in andere concentratiekam pen. De executies werden om 02.50 uur in een officiële Amerikaanse verklaring bekend gemaakt. In deze verklaring werd o.m. gezegd, dat dit de laatste terecht stellingen wegens oorlogsmisda den waren, die te Landsberg ten uitvoer werden' gelegd. Tegelijkertijd deelde een predi kant van de Evangelische kerk aan de vrouwen van de veroor deelden, die in het stationshotel wachtten mee, dat de vonnissen waren voltrokken. De vrouwen zeiden, dat zij dit m zoveel malen uitstel niet had den verwacht. Naar verluidt waren geen (bij zondere voorzorgsmaatregelen ge troffen om de familie MlcCloy te beschermen. De Amerikaanse Hoge Commis saris en zijn echtgenote hebben n.l. onlangs dreigbrieven ontvan gen, waarin gezegd werd dat de executies op hun 2 kinderen zou- deq worden gewroken. Mevrouw McCloy, wier ouders van Duitse afkomst waren, steun de haar echtgenoot, toen hij wei gerde de terechtstellingen op te schorten. Van alle terechtgestelden werd bericht, dat zij moedig de dood in gingen.' Ieder kreeg 90 seconden om zijn laatste woorden te spreken. Allen verklaarden dat hun te rechtstelling een waarschuwing aan het Duitse volk voor zijn z.g. vrienden" moest zjjn De echtgenote van Pohl zei, dat haar man .duizend doden gestor ven was" gedurende de jaren, waarin hij op de tenuitvoerleg ging van het doodvonnis wachtte. De begrafenis heeft Donderdag morgen om 10 uur op het (kerk hof van de gevangenis plaats ge had. GEEN COMMENTAAR? De Westduitse minister van Ju stitie, Dt. Delhler, Z' i. dat zijn re gering alles in het werk had ge steld om het beroep van de ver oordeelden hij de rechterlijke autoriteiten in de Ver. Staten te steunen. De minister herinnerde aan het feit, dat hij enige tijd geleden in de bondsdag zijn bezorgdheid over de ten aanzien van de veroordeel den gevolgde procedure had uit gesproken. Zowel hij als Dr. Adenauer had den toen over deze kwestie con tact opgenomen met de Geallieer de Hoge Commissarissen. Dt. Dehler verklaarde, dat hij en Dr. Adenauer van mening waren, dat het geen zin had om hun „bezorgdheid" over de te rechtstellingen uit te spreken. Mien achtte het t". Bonn niet waarschijnlijk, dat er verder nog enig commentaar van officiële zijde op de executies zal worden gegeven. Bij het voortgezette verhoor voor de Senaatscommissie ver klaarde Acheson dat een officier van de geheime dienst van het Amerikaanse opperbevel in het Verre Oosten op 25 Maart 195C had verklaard: „Ik ben van me ning dat er in de zomer of in de herfst van 1950 geen burgeroor log in Korea zal zijn". Hij voeg de hieraan toe, dat de Noord- koreanen mogelijk wel zouden pogen de Zuidkoreaanse regering omver te werpen door het inzet ten van guerilla-eenheden en door methoden van psychologi sche oorlogvoering. Acheson verklaarde verder, dat „alle Amerikaanse regerings instanties het er in 1950 over eens warén, dat dé mogelijkheid van een Noordkoreaanse aanval op de Zuidkoreaanse republiek bestond, doch zij waren ook een stemmig van mening dat een aanval in de zomer van 1950 niet aanstaande leek". Aangaande het huidige con flict 'n Korea deelde Acheson mee, dat de verbondenen over het politieke doel van de strijd overeenstemming hadden be reikt. „Ik geloof dat de operaties welke on> het ogenblik worden uitgevoerd, laten zien, hoe de beslissing is uitgevallen", zo voegde hij er aan toe. Enige van de met de V. S. ver bonden landen waren van me ning geweest, dat men geen mili taire beslissingen om de 38ste breedtegraad te overschrijden moest nemen, voordat de Ver enigde Naties, in het bijzonder de landen die strijdkrachten voor Korea leverden, een daartoe strekkende politieke beslissing hadden genomen. Wijlen minister Bevin was van mening geweest, dat men een diep doordringen in Noord-Korea moest vermijden. Hij had volge houden, dat de kwestie neer kwam op „hoe ver noordelijk kunnen we gaan" en „wat is eer, verstandige politieke doelstelling in het licht van de militaire mo gelijkheden". Wii bespraken dit enige tijd", zo vervolgde Acheson, „en latei werd het vraagstuk opgelost". Enige waarnemers beschouwen deze uitlating als veelbetekenend in het licht van de onlangs door Acheson tijdens zijn getuigenis afgelegde verklaring, dat de V. S. misschien bereid zouden zijn een wapenstilstand bij de 38e breed tegraad te aanvaarden, indien men de zekerheid had, dat zich verder geen agressie zou voor doen. John Foster Dulles, de speciale gezant van Truman die naar Lon den is gekomen om besprekingen over een vredesverdrag met oapan te voeren, heeft op een diner te Londen verklaard, dat Duitsland en Japan „de twee voornaamste doelen van het Sowjet-communis- me" schijnen te zijn. „Als de heersers van Sowjet-Rus- land de industrie en mankracht van Duitsland of van Japan zouden kunnen exploiteren, zou dit zulk een verandering geven in het machtsevenwicht in de wereld, dat deze nieuwe imperialisten met een goede kans op succes een nieuwe wereldoorlog zouden beginnen". Japan had evenwel voor het Westen gekozen. Het gevaar be stond echter, dat in Japan na de totstandkoming van een vredesver drag een machtsvacuüm zou ont staan of dat Japan, zogenaamd uit zelfverdediging zich in zo'n mate zou gaan bewapenen, dat het „ge vaarlijk" zou worden. De geallieer den waren echter van rda" hnt niet zover te laten komen en de Ja panners waren het daarmee ten volle eens. In de Tweede Kamer is gisteren ie behandeling van de begrotingen /an Uniezaken en Overzeese Rijks delen voortgezet. De heer Stuf kens (Arb.) acht het een onhoudbare toestand, dat de Ambonezen in de kampen de direc tieven van het bureau Zuid-Moluk- ken opvolgen en niet die van de kampleiding. Spr. protesteert tegen de wijze, waarop sommige bladen het inter view van Sjanrir met de „New York Herald Tribune" hebben ge publiceerd en gecommentarieerd. Minister Peters zegt, dat de re gering alle consequenties blijft aanvaarden van de souvereiniteits- overdracht. Indonesië is een onaf hankelijke mogendheid. Het belang van een goede verhouding blijft niet beperkt tot de beide landenin het kader van de internationale verhoudingen is die goede verhou ding ook van gewicht. Vervolgens bespreekt de minister de kwestie der veiligheid van Ne derlanders en Nederlandse onder nemingen in Indonesië. Sinds de souvereiniteitsoverdracht zijn 78 Nederlanders gewelddadig om het leven gekomen. De regering is ervan overtuigd dat de Indonesische regering zich beijvert verbetering in de toestand te brengen. De Ambonese militairen moeter op zo kort mogelijke termijn na hun land terugkeren. Wanneer dit zal zijn, valt thans nog niet te zeg gen. Afvloeiing naar Nieuw Guinea acht de regering onmogelijk. Wat de zedelijke en geestelijke verzorging der Ambonezen in de woonoorden betreft, is een begin gemaakt met een bevredigende re geling. De scholen hebben hun on derwijs gericht op de terugkeer naar Indonesië. Spr. zal overwegen de Katholie ken onder te brengen in één kamp. Naar aanleiding van het vertrek der Kon. landmacht uit Indonesië spreekt de minister woorden van hulde en waardering aan het hoofd van het afwikkelingscom mando, kolonel Van Santen, die onder moeilijke omstandigheden zijn zware taak heeft volbracht. In antwoord op een vraag van de heer Vonk deelt de minister mede, dat er nog geen gewapende infil traties door ongewenste elementen in Nieuw Guinea voorkomen, maar de feiten wijzen erop, dat er te eni- gertijd rekening mee moet worden gehouden. Wat de status van Nieuw Guinea aangaat, kan de minister niets toe voegen aan wat Dr Drees daarover in de regeringsverklaring van 1" Maart heeft gezegd, n.l. dat als het kabinet te enigertijd zou menen eer wijziging in de status te moeten be vorderen, het parlment vooraf in de gelegenheid gesteld zal worden zijn mening hierover kenbaar te maken. De waarde van de export bedroeg in 1950 11.793.000, waarvan 9 millioen aan aardolie. De resultaten van de tonijnvisse rij zijn bevredigend. Bij de replieken heeft de heer Van de Wetering (C.H.) o.m. nog gepleit voor een goede werkthera- pie voor de Ambonezen. De neer Meyerink meent dat de moeilijkheden voor de Ambonezen is, dat zij niet het voor hen geëigen de werk en niet voldoende voor lichting hebben. De heer Schermerhorn (Arb.) betoogt, dat het de grote verdien ste van minister Van Maarseveen is, dat hij keihard de situatie voor het Nederlandse volk heeft voorge legd en verdedigd. Daarvoor heeft sprekers fractie het grootste res pect. De heer De Graaf (K.V.P.) meent naar aanleiding van de op merkingen van de heren Wel ter. Vonk en Van de Wetering, dat zij zich onmogelijk kunnen los maken van het verleden en dat is z.i. nood zakelijk om practische politiek te voeren. De heer Welter (K.N.P.) geeft als zijn mening te kennen, dat de heer De Graaf de laatste is die ver wijten moet doen, omdat de K.V.P. afgeweken is van een standnunt dat jarenlang was verdedigd en dat zij pas veriiet onder drang der om standigheden en de P.v.d.A. De heer Gortzak (C.P.N.) merkt op, dat de regering niet afkerig is van het zich mengen in binnen landse aangelegenheden van Indo nesië. Is het toeval, dat het sta kingsrecht is aangetast juist ten behoeve van de buitenlandse onder nemingen, vraagt spr. De vergadering wordt daarna ge sloten. FEDERIALISTHN PROTES TEREN. Hef hoofdbestuur van (le bewe ging Europese Federalisten heeft de minister van Buitenlandse Za ken het volgende telegrafn doen toekomen: ,,Het hoofdbestuur van de be weging Europese Federalisten op 6 Juni in vergadering bijeen nam met verontrusting kennis van de nieuwe paspoortenregeling welke volgens courantenberichten van kracht is geworden. Het ziet daarin een hoogst ern_ tige belemmering van zijn streven om de Europese gedachte voor de Nederlandse bevolking door per soonlijk contact met het buiten land tot een levende werkelijkheid te maken, Het verzoekt uwe excellentie met klem in overweging te willen nemen deze regeling te doen ver vallen". Paspoorten blijven geldig tot de officiële vervaldatum. Speciaal zij die binnen korten tijd voor vacantie naar het buiten land gaan vragen zich thans, naar aanleiding van de maatregelen voor een nieuwe paspoortregeling af, wat voo? hen de consequenties van deze regeling zijn. Naar de A.N.W.B. ons mededeelt is de situatie thans zo, dat de thans bestaande paspoorten in elk geval geldig blijven tot de officiële vervaldatum. Daiarna zal men een nieuw pas poort moeten hebben. Wat echter de paspoorten be treft, die voor 1 September 1951 vervallen, staat het de betrokken afgifte-instanties vrij een verlen ging te geven, dan wel een nieuw paspoort te verstrekken. ERNSTIGE ONTEVREDEN HEID. Uit ontevredenheid over de ma ximumprijzen voor rundvee, die verleden maand door de directeur \'oor de prijsstabilisatle, zijn vast gesteld, hebben de Afnerikaanse veeboeren hun afleveringen van "undvee gestaakt. Als gevolg hiervan hebben de slachterijen zich genoodzaakt ge nen hun werkzaamheden stop te -.etten of te beperken en men voorspelt thans, dat er binnen 10 dagen een tekort aan rundvee in de Ver. Staten zal bestaan. (De president van de veebeurs te Chicago verklaarde, dat de huiSL. vrouwen zulk een opschudding zullen veroorzaken, wanneer zij geen rundvlees meer zullen kun nen kopen, dat de autoriteiten te Washington genoodzaakt zullen zijn de maximumprijzen te her zien. Eei( functionaris van het bureau voor de prijsstafcilisatie heeft de slachterijen er van beschuldigd hun eigen belang te stellen boven het welzijn van het land door te trachten de controle op de vlees- prijzen te doen verdwijnen De Britse commissaris van Noord-Rijnland-Westfalen, bri gade-generaal Jdhn Lingham, heeft in opdracht van de geal lieerde hoge commissie drie com munistische dagbladen in deze staat voor negentig dagen verbo den. Het zijn „Freies Volk" te Dusseldorp (het centrale orgaan van de Westduitse communisti sche partij), „Volksstimme" te Keulen en „Volksecho" te Dort mund. De „Rheinisch-Westphae- lische Volksdruckerei", die de „Volksecho" drukt, mag in deze periode ook geen ander drukwerk verzorgen. Volegns de Britse autoriteiten zijn in deze drie bladen artike len verschenen, die het aanzien en de veiligheid der geallieerde strijdkrachten schaden. Op het ministerie van Sociale Zaken heeft dezer dagen de voor zitter van de raad van beheer van de N.V. Organon te Oss een chèque van 100.000 gulden ter hand gesteld aan de staatssecre taris van sociale zaken, dr. P. Muntendam, bestemd voor rheu- matiekbestrijding. Dit bedrag In een bijeenkomst te 's-Gra- venhage heeft zich gisteren een landelijk comité gevormd ter be scherming van de Nederlandse belangen, welke verband houden met de Schelde-Rijnverbinding. vormt het beginkapitaal van het stof rheumatiekfonds „Dr. Jan van Breemen", dat beheerd wordt door een curatorium, waarvan genoemde staatssecretaris het voorzitterschap bekleedt. Alle passende middelen zullen wor den aangewend om door uitbrei ding van kapitaal de bestrijding mogelijk te maken van de rheu- matiek, de ziekte die verreweg het grootste arbeidsverzuim op levert, en daarom als volksvijand is aan te merken, zo vernemen wij van de Ned. Vereniging tot Rheumatiekbestrijding. In sa menwerking met deze vereniging die in October a.s. haar 25-jarig jubileum hoopt te vieren, zullen binnenkort grote propaganda- acties worden opgezet, die tot de verwezenlijking van het gestelde doel zullen moeten bijdragen. Naar aanleiding van berichten in medische kringen in Neder land, waarin in verband met de recente encephalitisgevallen na I inenting met koepokstof melding I werd gemaakt van het feit, dat 'in Indonesië gewonnen koepok- nooit een geval van en cephalitis heeft opgeleverd, heeft de directeur van het insti tuut Pasteur te Bandoeng aan Aneta medegedeeld, dat in Indo nesië inderdaad nooit een geval van encephalitis postvaccinalis is waargenomen. „Dit wil echter niet zeggen, dat zulks nooit zou zijn voorgekomen", voegde prof. Raden Mohammed Djochana Wi- radikarta hieraan toe. Hij zeide, dat in Indonesië de koepokstof wordt gewonnen op karbouwen- kalveren. Dat de entstof in Indo nesië verschilt van die in Euro pa, moet zo worden opgevat, dat de thans in Indonesië gebruikte entstof oorspronkelijk toch uit Europa afkomstig is, doch dat zij mogelijk door bewerking in In donesië in bepaalde opzichten verandert. De diefstallen in de haven van Tandjong Priok zijn voor een der grote Australische scheepvaart lijnen aanleiding Indonesia te schrappen uit de route der maat schappij. Volgens een verklaring, waar aan de Australische pers Donder dag grote aandapht heeft ge schonken, heeft de directie bij de Indonesische regering ernstig ge protesteerd tegen de verliezen, die zij in het jongste verleden heeft geleden. De Indonesische koelies in de haven van Tandjong Priok plegen openlijk diefstallen uit de ladingen. De scheepsoffi cieren staan daar machteloos te genover. Als zij de Indonesische politie verzoeken, aan de dief stallen een eind te maken „schiet de politie met klaarblijkelijke tegenzin in de lucht". De koelies trekken zich niets van de politie aan, zij splijten met krissen de balen open en breken kisten open en deze diefstallen worden gepleegd onder de ogen van de Indonesische politie. Op verzekeringen van de In donesische regering dat de la dingen van de maatschappij zul len worden beschermd, heeft Burns Whilp" wederom een schip Indonesië laten aandoen om de waarde van deze belofte op de proef te stellen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagochtend tot Vrijdagavond. Vrij zonnig. Droog weer. Voornamelijk in de ochtend enkele overdrijvende wol kenvelden, overigens vrij zonnig. Matige wind tussen Noord en Oost. Iets hogere temperaturen dan gis teren. ZATERDAG 9 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.38 5.13 5.53 5.53 n.m. 4.53 5.28 6.08 6.18 ZON EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Juni. 8 4 22 20.56 7.07 9 4.21 20.57 8.21 0.09 10 4.21 20.58 9.37 0.26

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1