DE VRIJE ZEEUW Nieuwe paspoorten-regeling Straaljagersrisico De Amerikaanse prijzenoorlog DE Ongemotiveerde reisbelemmering KOLONEL VAN SANTEN: „Verplaatsing Ambonezen was een misgreep" ZWARTE VLEK 7e Jaargang No. 1748 TWEEDE BLAD Donderdag 7 Juni 1951 Naar de Kon. Nederl. Toeristenbond A.N.W.B. mededeelt wordt thans in ons land een nieuwe pas poortenregeling ingevoerd. Ten aanzien van de geldigheid van het paspoort komt er een landen-indeling in vier groepen, n.l.: 1. Landen, waarvoor voor Nederlanders geen visum plicht bestaat; 2. De bondsrepubliek Duitsland (West-Duitsland), Finland, Oostenrijk, Spanje, Portugal, Griekenland en Turkijë; 3. De overige landen van Europa; 4. De landen in andere werelddelen. De nieuwe paspoorten zullen in de regel slechts geldig worden onder 1. gemaakt voor landen genoemd Het bevolkingsonderzoek op tuberculose Kolonel A. van Santen, het hoofd van het Neder landse militaire afwikkelingscommando in Indonesië, is met zijn naaste medewerkers per vliegtuig in Nederland teruggekeerd. Thans zijn uitsluitend nog in Indonesië achtergebleven een 2000 Nederlandse militairen, die behoren tot de militaire missie. De Belgische auto-industrie van In vrijkaid stelling politieke gevangenen Indonesië Hei Franse tegenoffensief in Indo-China Edam „dropte" water voer Austin in de woestijn Da West-Europase valuta's Do luchtaacht van de Sowjei-Unie Hei aftreden van Papages Grot* droogt* in Coara (Brazilië) Afvoer Kon. Landmacht uit Indonesië Rewzenhaai contra da „Veendam" AGENDA Tot nu werd, zoals men weet, voor de paspoorten slechts onder scheid gemaakt in geldigheid voor! Europa of voor de gehlele wereld. Voor de onder 2 genoemde lan den is thans een aparte aanteke ning nodig in het paspoort. Wil men een van de tot deze groep behorende landen bezoeken, dan zal men moeten aantonen dat men een aannemelijk reisdoel heeft en over voldoende middelen beschikt voor de reis daarheen en het verblijf aldaar Dit geldt ook, naar wij bij, in formatie van de zijde van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken vernamen, voor bezoeken aan Ca- nadia en Amerika. De A- N- W. constateert ,met grote teleurstelling, dat in plaats van een vereenvoudiging van het internationaal contact tussen de volkeren, thans 6 jaar na deoorlog een nieu we paspoorten-regeling wordt ingevoerd, die het reizen nog meer belemmeren, dan tot dus verre het geval was. De A. N. W. B. betwijfelt ten- zeerste, of het tot nu toe bestaan de paspoort, dat geldig is voor ge heel Europa, de mogelijkheid tot een zodanig misbruik beeft gebo den, dat een dergelijk drastisch ingrijpen zoals de nieuwe regeling in feite betekent gemotiveerd zou kunnen worden geacht. Voor de onder groep 2 genoem de landen kan men op dezelfde eenvoudige wijze reisdeviezen op nemen als voor de landen van groep 1, zodat de A- N. W. B. zich afvraagt, waartoe het noodzake lijk is nu een afzonderlijke cate gorie te creëren, waarvoor men moet aantonen, dat men een aan nemelijk reisdoel heeft en over voldoende middelen beschikt voor de reis daarheen en het verblijf al daar. Naar de mening van de A. N. W. B. biedt de visumplicht geen enkele alanleiding, verschil te ma ken tussen deze groep van landen en groep 1, bovendien acht de bond het onjuist een onderzoek nalar het reisdoel en de beschik bare geldmiddelen te leggen in de handen van plaatselijke instanties welke daarvoor de competentie niet bezitten, waardoor uniformi teit in beoordeling dan ook geen» zins zal zijn gewaarborgd. Daarenboven bestaat aldus het gevaar, dat by de beoorde ling van de geldmiddelen en reisdoel niet of onvoldoend» re kening zal worden gehouden met de belangen van de zeer Uit de memorie van antwoord op het verslag der Tweede Ka mer over het wetsontwerp „be volkingsonderzoek op tuberculo se" blijkt, dat tot nu toe in Zuid- Holland enkele honderdduizen den personen onderzocht zijn. In Gelderland en in de drie noorde lijke provincies een kleiner aan tal. In Overijsel ongeveer 65.000. In Zeeland, waar men eerst in 1950 is begonnen, reeds 38.500. In Noord-Brabant in 1950 meer dan 100.000. In Limburg in totaal reeds 140.000. vele toeristen, die met bcschei den middelen moeten rondko men. Zij denkt daarbij aan kampeer ders, gebruikers van jeugdiherber. gen,'aan familiebezoek en een uit wisseling van jongeren via scho len, verenigingen etc. en ook, zo- ais sinds de oorlog zo veelvuldig geschiedt, aan uitwisseling tussen particulieren, waarby men over en weer dn een gezin .gastvrijheid vindt. Dit geldt ook voor de landen in andere werelddelen waarvoor men thans een deviezenvergunning zal moeten tonen, terwijl het herhaal delijk voorkomt, dat men overzee bij familie of kennissen gaat lo. geren, of deelneemt aan -een stu_i dentent-uitwisseling, waarmede geert, of nagenoeg geen deviezen zijn gemoeid. Voorts wijst de A, N. W. B.j er op, dat thans nog de toestand zo is, dat wanneer men verblijf hou dend bijv. in Frankrijk, zich ge noodzaakt ziet naar Spanje door te reizen, men hiervoor ter plaat se een visum kan aanvragen. Volgens de nieuwe voorschriften zou een zakenreiziger door een dergelijke handeling in overtre ding zijn en zou inbeslagneming van het paspoort, wegens ,,ir bruik" mogelijk zijn. De A. N. W. B. heeft dan ook de nister van Buitenlandse Zaken met klem verzocht te overwegen om de indeling der landen, met betrekking tot de territoriale gel digheid van "t paspoort alsnog te herzien/ en de onder groep 2 ge. noemde landen op te nemen in groep 1, zodat normaal een pas poort geldig wordt voor alle lan. den van West-Europa, Het kan dan aan de reiziger worden overgelaten of hiji in West- Europa landen wil bezoeken, waarvoor een visum nodig is. Het is onverklaarbaar en on- begrypeiyk, waarom deze om slachtige regeling, met al haar beslommeringen, tijdverlies en extra-onkosten, thans wordt in gevoerd, terwyl in U. N, O.- verband' juist gestreefd wordt naar vereenvoudiging van pas« poort- en visa-formaliteiten. Aan de bes-prekingen hier, over nemen ook vertegenwoor digers der Nederlandse regering deel. ONTPLOFFING TE STONY POINT In de „Kay Fries Company Chemical Plant" te Stony Point (in de staat New York) heeft zich. een zware ontploffing voor gedaan. Volgens de politie is een gebouw in de lucht g/evlogen. Na de ontploffing brak brand uit. By de blussingswerkzoamheden Liepen verscheidene brandweerlie den brandwonden op. (De 15 personen, die in de vleu gel waar de ontploffing zich voor deed werkzaam waren, hadden zich bijtijds in veiiligheid kunnen stellen. De schade wordt geschat op 400.000 dollar. Naar „Het Volk" bericht, zal binnenkort een aanvang gemaakt worden met de oprichting te Brugge van enkele grote monta gewerkplaatsen voor auto's, die de grondslag zullen, leggen voor een auto-industrie in België. Hiermede worden de pogingen van het ministerie van Economi sche Zaken bekroond om een aantal gespecialiseerde fabrikan ten van auto-onderdelen tot nau were samenwerking te bewegen. De firma's Brossel, Miesse, en de F.N.-fabrieken te Herstal zul len de nieuwe Belgische auto industrie gezamenlijk exploite ren, waarbij de F.N.-fabrieken de motoren zullen leveren. De op richting van de montagewerk plaatsen wordt in de hand ge werkt, doordat het ministerie van Landsverdediging een order van 700 militaire vrachtauto's heeft geplaatst. De prijzen van de Belgische groep waren 15 'lo lager dan die van de Amerikaan se auto-industrie. Het is, historisch gesproken, eigenlyk pas sinds gisteren dat de mens in staat is zich snel voort te bewegen. Vele eeuwen lang bereikte een ruiter te paard de snelst denkbare snelheid en het is interessant te bedenken, dat Napoleon met zijn legers niet vlugger vooruit kon komen, dan vele eeuwen vóór hem Alexander de Grote, Dzjengis Khan of an dere veroveraars het reeds kon den. Het mag een wonder heten, dat de huidige mens, na slechts en kele tientallen jaren practijk zich reeds zó vertrouwd kon ma ken met nieuwe vervoermiddelen, die hem in staat stellen zich met tot dusver ongekende snelheid te verplaatsen. En eigenlijk moeten we ons verbazen dat de funda mentele veranderingen op net ge bied van de verkeerstechniek niet veel duurder, ook met mensen levens worden betaald. Dit zijn de gedachten, die ons besluipen, nadat we de schok heb ben verwerkt, die het vreselijke ongeluk met twee Nederlandse straaljagers, waarbij beide pilo ten om het leven kwamen, ons heeft toegebracht. Er moet nu eenmaal, zo wordt ons verzekerd, leergeld worden betaald. Vliegen met straaljagers op zijn physieke toestand merk baar. Hij zou niet weten dat hij zich zo snel voortbeweegt, indien de snelheidsmeters en het gehele instrumentarium dat de vlieger tot zijn beschikking heeft, hem niet van seconde tot seconde ver telde hoe ver, hoe hoog en hoe snel hij gaan kan. Uit dit alles zou men concluderen, dat ook de piloot van een straaljager be hoorlijk in staat is zijn weg te bepalen. Hij heeft de ruimte. De grote moeilijkheid en het gevaar treden pas op, zodra de vlieger zich niet alleen in het luchtruim bevindt en hij dus rekening moet houden zowel met zijn eigen koers en snelheid als met die van een ander vliegtuig. De beide verongelukte straal jagers bevonden zich op een be paalde oefenvlucht, waarbij hun onderlinge afstand gering werd gehouden. En hierbij schoot één van de beide piloten, of mogelijk wel beide, tekort in het schatten van de afstand, van de eigen snelheid en van de manoeuvreer mogelijkheden met het bekende fatale gevolg. De verhalen der ooggetuigen bevestigen dit ver loop, waarnaar overigens nog een uitgebreid onderzoek zal worden ingesteld. Het is duidelijk, dat het verlies is moeilijk en is misschien nog van jonge piloten het sentiment moeilijker te leren. Het is de grote snelheid, die deze moeilijk heid voornamelijk veroorzaakt: men vliegt met een zodanige snelheid dat de piloot reeds bin nen enkele minuten de grenzen van ons landje overvliegt! Wie nooit een tocht in een vliegtuig maakte en dat geldt altijd nog voor verreweg de meeste mensen kan zich de be geerte niet goed voorstellen om steeds maar sneller te willen vlie gen. Maar wie ooit in een vlieg tuig zat, weet dat men in de lucht eigenlijk nauwelijks tot het besef komt van de eigen snelheid. De aarde ligt ver beneden en men heeft het gevoel dat men met ge mak nog 3 k 4 maal zo snel zou kunnen gaan. Een straaljager, die met snel heden ver boven de 600 km door de lucht raast, geeft zijn piloot dan ook niet de sensatie van een duizelingwekkende snelheid, al is de invloed hiervan wel degelijk opwekt van ieder, die het nieuws verneemt van een verloren gaan van jonge levens. Voor de lucht machtleiding komen hier nog an dere factoren bij. De opleiding van een vlieger voor straaljagers is een kostbare aangelegenheid. Ze kost tonnen gouds. Maar be halve dat is er de grote moeilijk heid om de moreel en physiek ge schikte mensen voor dit vak te vinden. Over het algemeen moet men dus begrijpen, dat het ver lies van een goedgeoefende vlie ger ook in materiële zin veel ern stiger is dan het verlies van een vliegtuig. In de moderne vliegtuigfabrie ken komt elke minuut een vlieg tuig gereed. De serieuze opleiding van een bestuurder kost maan den en jaren. Ongelukken, als die zo juist zijn voorgevallen, zyn praetisch niet te vermijden. Er rust op de leiders van onze lucht vaart dan ook een zware verant woordelijkheid. in 950 Politieke gevangenen, allen' Indonesische staatsburgers zyn gisteren, het begin van de PuasSa (Iiamietiscbe vastenperiode) in vrijheid gesteld, aldus deelde Mr. Moh Yam in de Indonesische mL nister van Justitie, aan Aneta mee. Zy werden op politieke gronden aangehouden en worden thans op politieke gronden vrygelaten, als eerste uitvoering van de toezeg, ging dienaangaande in de rege ringsverklaring. De minister kondigde voorts 'n amnestie op grote schaal aan, waarschyniyk ter gelegenheid van het einde van de Islamïetische vasten (de Lebaren) op 17 Aug. Er verblijven thans 1/8.000 per sonen (wegens politieke delicten in de gevangenissen, waarvan het dagelijks onderhoud aan voeding 75.000 roepiah kost zodat de vrij latingen behalve van politieke, ook van financiële betekenis zyn. Onder hen bevinden zich geen soldaten. De laagsten in rang, die in In donesië zijn gebleven, zyn serge ants. Vóór zijn vertrek uit Dja karta legde kolonel Van Santen 'n krans op het ereveld Menteng Poeloe. „Waarom is de repatriëring der Nederlandse militairen ongeveer met 1 jaar vertraagd?" was een van de vragen, die de kolonel bijl zyn terugkeer werd gesteld („Ten eerste zijn er tal van technische redenen geweest en dan niet te vergeten de zaak- Westerling en de affaire op Ma kassar hebben een vertraging in het schema ten gevolg» gehad", aldus kolonel Van Santen, die mededeelde dat voor Westerlings acties nog 25 personen gevangen ditten. „Hij blies het vuurtje aan en trok er toen zelf tussen uit". Over de kwestie der Ambonese militairen zei de kolonel „Zij hadden als goede militairen zich moeten) neerleggen bij de souvereiniteitsoverdracht, die door H. M. de Koningin lis verricht. Er is in geheel Indonesië geen spoor van vyandschap te merken ten aanzien van de Ambonezen. Er was en er is dan ook niet de minste aanleiding om te denken, dat zij angst 'behoeven te hebben of zich in gevaar bevinden. Een politiieke moord komt prak tisch nooit voor. Elke rnoord in Indonesië is vry. wel een roofmoord/''. Kolonel Van Santen zeide de rechterlyke beslissing inzake de Amboneze militairen onjuist te vinden. De Ambonezen hadden z.i. niets te duchten. (Velen zouden zo zeide hij ook wel naar Ambon of een' der andere eilanden hebben willen te ruggaan, maar dit werd hun in feite d'oor het bureau Zuid-Moluk- ken in Nederland niet toegestaan. De kolonel was van mening, dat een groot deel Ambonezen, die ibe. sloten naar Nederland te gaan, dit heeft gedaan door beïnvloeding van slechts enkelen. Hy noemde de verplaatsing der Ambonezen naar ons land /en misgreep en een zielige bedoening". Kolonel Van Santen zeide voorts, dat het zaak is, dat de Ambone zen hiun vijandschap jegens de be volking van de republiek laten vareri. Van de andere zijde bestaat geen vyandschap. Als de Ambonezen hun eigen land hadden willen helpen/, hadden zij de moeilykheden nooit uit de weg mogen gaan. Door op legale wijze te stemmen hadden zij hun zienswyze tot uit drukking kunnen brengen en op deize wijze mogelyk een eigen sta tus tot/ stand kunnen, brengen, al dus de kolonel, die voorts vertel de, dat de in Indonesië achterge bleven Ambonezen thans slechts in langzaam tempo in het Indone sische leger worden opgenomen vanwege de demobilisatie, die daar thans ten uitvoer wordt ge legd. 'Hy zeide tenslotte, dat de ver houding tussen KL L, en de Apri tot het laatst toe zieer goed is ge weest. Naar het hoofdkwartier van het Franse leger in IndojChina heeft bekend gemaakt, hebben Franse strijdkrachten de troepen van de Vietminh, die 9 dagen geleden een offensief zijn begonnen teneinde zich meester te maken van de grote rystoogst in het Zuiden van de Tonkinese delta, teruggedre ven. De Vietminh-troepen trokken zich in de Z. W. richting op hun bolwerken in de kalksteenbergen terug. De Franse strijdmacht keerde daarop naar Ninibinh, 90 km ten: Z. O. van Hanoi terug. Franse hulptroepen hebben gis teren de post Jentsjoea, 8 km ten. Z. W. van Ninhbinh, na een strijd van 12 uur heroverd. De Britse auto die, geholpen door een K. L. M.-skymaster een reis rond de wereld maakt, had in de verzengende hitte van de Sy rische woestyn dringend water nodig. De leider van het Austin-team/, zond een radioboodschap naar de Edam, waarin hij tevens de po sitie van de auto opgaf, n.l. 80 mijl ten O. van Bagdad. De K. L. M.-vlieger bracht de skyma/ster van 9500 voet ap 2000 voet hoogte. De boordwerktuigkundige trad op als richter en wierp de para chute met een blik water uit het vliegtuig. Ondanks de sterke wind kwam het waterblik nog geen km van de wagen in het woestijnzand, vlak bij een passerende karavaan ka melen, terecht. Een zwaai van de kenneiyk De Ver. Staten tegen een her. waardering. De Amerkaanse minister van' Financiën heeft in een communi qué verklaard, dat de Ver. Staten zich in hun positie als crediteur zullen verzetten tegen iedere her waardering van de West_Europese valuta's, welke dëae valuta's een hogere waarde zou verlenen. Tegelijkertyd verklaarde hy ten volle in te stemmen met het rap port van het internationale mo netaire fonds, waarin er by de le- denstaten op aangedrongen wordt een einde te maken aan discrimi nerende maatregelen by de inter nationale handel. De minister van Financiën ver klaarde, dat een dergelijke hou ding niet gerechtvaardigd is in 'n tyd, dat de Ver. Staten ziich grote inspanningen getroosten voor de bewapening en aan bevriende na ties, die zich eveneens herbewape nen, grote hulp verlenen. Het communiqué van de Ameri kaanse minister van Financiën werd uitgegeven na afloop van 'n byeenkomst, tydens welke het rapport van de commissie der Ver. De Sowjet-Unie 'beschikt thans over 19.000 vliegtuigen, groten deels straalvliegtuigen, De luchtmacht van de Sowjet- Unie is verdeeld in 4 aparte groe pen, die elk zijn uitgerust met vliegtuigen van verschillende ty pen, zodat elke groep onaifhanke- l<y:k van de andere kan optreden. Men neemt aan, dat de leger macht meer dan 150.000 opgeleide parachutisten tot haar beschik king heeft. De herbouw! van het centrum/ voor raketonderzoek te Peene- munde werd pas in 1948 voltooid en vermoedelijk is de Sowjet-Unie nog niet overgegaan tot de pro ductie van lange.afstandsraketten er. geleide projectielen. De pogingen van de Amerikaan se ambassadeur in Griekenland om veldmaarschalk Papago» te bewe gen, zyn functie van oppenbevel hebber van 't Griekse leger weer op zich te nemen, schynen in een impasse te zyn geraakt- Griekse kringen verklaarden, dat koning Paul op 5 Juni aan premier Venizelos heeft meege deeld, dat hy maarschalk Papagos op de dag van diens aftreden ge last heeft aan te blijven/, doch dat Papagos weigerde hieraan gevolg te geven. De veldmaarschalk heeft gezegd, tlat hy weer in dienst zou treden, indien de koning hem dit beval. Genoemde kringen verklaarden voorts, dat koning Paul nu niet is genegen weer toenaderingspogin gen te doen en het aan d'e rege ring heeft overgelaten, verdere stappen te nemen. De koning zou Venizelos hebben gezegd, dat hy zich ongerust maakt over het voortslepen van de kwestie Papagos. De staat Ceara in Noord-Brazi- lië wordt op het ogenblik door droogte geteisterd. In een telegram heeft de gou verneur van deze staat aan presi de/# Vargas verzocht maatrege len te treffen teneinde de nood te lenigen. (De gouverneur deelde mee, dat naar sdhdtting 300.000 inwoners hun haardsteden verlaten hebben, omdat de voedselvoorraden snel verminderen. dorstige chauffeur was het sein, dat de mannen op de grond het 'Naties voor de Europese economie blik hadden gevonden. werd onderzocht. In een gezamenlijk communiqué delen de Indonesische en de Ne derlandse regeringen; officieel mee, dat op 4 Juni de afvoer van de Koninklijke Landmacht uit Indo nesië is voltooid en dat op die da tum tevens alle leden van het voormalige K.N.I.L., voorzover zij niet zijtn overgegaan naar de In donesische strijdkrachten of in Indonesië zijn gedemobiliseerd, naar Nederland zijn overgebracht. „Beide regeringen constateren met voldoening dat de wederzijdse militaire en burgerlijke autoritei ten, die mot deze omvangryke taak waren belast, deze in voort durende samenwerking hebben volbracht. De regeringen hebben aldus uitvoering geg'even aan een be langrijk gedeelte van de cup de Rondetafel-Conferentie overeen gekomen regelingen betreffende de militaire aangelegenheden".. Roman door NIEK VAN DER ZWAAN. 90) Nadruk verboden. En Willem, die zag, dat Wij- nandse's vinger in de richting van het schelknopje ging, achtte het onder de gegeven omstandig heden maar het raadzaamst het bevel op te volgen. Hij stortd op en liep naar de deur. Met de knop in zijn hand keerde hij zich nog eens om naar Wijnandse. Het ge zicht van de advocaat stond dreigend en uit zijn blikken sprak de haat, die eindelijk bo ven was gekomen. „Je zult deze dag nog eens betreuren, mijnheer Wijnandse. Onthoud je dag!" Wijnandse antwoordde niet, doch haalde slechts zijn schou ders op. Even was hij van plan zijn zwager na te rennen, toen deze de deur van zijn kantoor met een harde slag had dichtge smeten, maar op hetzelfde mo ment beheerste hij zich en trachtte zijn aandacht bij het werk te houden. In een trieste stemming liep hij om twaalf uur naar huis. Aan het gezicht van zijn vrouw bemerkte hij onmiddellijk, dat Willem thuis geweest was en waarschijn lijk zijn nood had geklaagd bij zijn zuster. Desondanks deed hij. of hij nergens erg in had en groette als gewoonlijk. Doch Gonnie antwoordde niet en ging zwijgend verder met het toebe reiden van de tafel. Wijnandse ging in zijn hoekje zitten en stak een sigaret op, ter wijl hij verveeld het ochtendblad nog even ter hand nam. Toen zijn vrouw even later binnenkwam met de soep en Tini een slab voorbond, keek hij haar verbaasd aan. Anders bracht Aagje steeds het eten binnen. „Waar is Aagje?" vroeg hij. „Je schijnt meer belang te stel len in die hinkepoot dan in je eigen zwager," zei ze snijdend. „Ik moet zeggen, dat je je van morgen wei als een gentleman tegenover hem gedragen hebt. Het mankeerde er nog maar aan, dat je hem, in het bijzijn van alle anderen, naar buiten hebt ge gooid. In plaats van hem een beetje voort te helpen. Waarom heb je je belangen niet aan hem opgedragen? Dan zou hij eens een mooie kans gehad hebben. Je weet zelf, hoe moeilijk men er in Willemspoort in komt." Hij liet haar rustig doorrazen en toen ze eindelijk zweeg, her haalde hij zijn vraag: „Waar is Aagje?" „Weg", antwoordde ze hard en zonder enige emotie. „Ik heb er genoeg van, de hele dag dat ge- hinkel om me heen. Daar wordt een mens op de duur gek van. En ze werd met de dag onhandel baarder." Langzaam kwam hij overeind, de krant naast zich neerleggend. Alle kleur scheen uit zijn gezicht geweken. „Dus je hebt haar de deur uit gestuurd? Dat heb jij durven doen?" Ze keek hem tartend aan. „Ja, is 't mijn dienstbode of de jou we? Wat bezielt je, om zo voor haar op te komen? Ik wil haar niet langer om me heen hebben, versta je? Ik zal zelf wel een dienstbode uitzoeken." Dreigend kwam hij op haar af, maar Gonnie scheen geen vrees te hebben. Ze verblikte niet en keek hem met opeengeklemde lippen aan. „Vrouw," zei hij, „je verdient die naam eigenlijk niet eens, maar ik zou in staat zijn om je te slaan. Je moest je scha men, zo'n juweel, die de goedheid zelve is, als een hond weg te jagen Zonder haar verder nog met één blik aan te zien, liep hij langs haar heen, de deur uit. Het kind, dat er niets van begreep, riep 'n paar malen: „Papa, papa, je moet eten!" Maar Wijnandse hoorde nauwelijks het fijne stem metje en liep recht door naar de garage. Hij startte de wagen en reed weg, in de richting van Aagje's woning. Vijf minuten later was hij er, ondanks de sleahte weg, die vol kuilen was. Aagje zat met betraande ogen in de huiskamer. De ouders zagen Wijnandse binnen komen en groetten hem. Zij begrepen wel, dat de schuld niet bij hem lag. Ook zij kenden de gewezen on derwijzeres wel. „Ikbegon het meisje, toen ze ha r patroon zag, „ik kan er niets aan doen, mijnheer...." „Stil maar", suste Wijnandse, ,ik weet er alles van. Het spijt me, dat het zo gelopen is. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat jij geen schuld hebt." (Wordt vervolgd.) De New Yorkse prijzenoorlog heeft zich In de afgelopen 24 uur verspreid over 6 andere Ameri kaanse steden. In Cleveland, Baltimore, Ne wark, Memphis, San Francisco en Omaha zijn de warenihuiizen naar verluidt overgegaan tot prijsver lagingen, doch niet op spectualai- ra schaal, waarop de oorlog in New York de vorige week werd ingeluid. De koopjesjagers kochten alle goederen, waarop prijsverlagingen waren ingevoerd. De prjjizen werden nog van uur tot uur verlaagd naanujate „spionnen" verlagingen bjj de con currenten kwamen melden. Grote menigten kopers bestorm. Een 30 voet lange reuzentiaai bleef aan de boeg van het 15.000 ton meterjde Nederlandse passa gierschip „Veendam" vastzitten in de loop van haar reis naiar New York. (De haai scheen het schip voor een prooi aan te zien en schoot er op af. Toen kapitein P. H. Verhoog bemerkte wat er aan de hand was, liet hy toet schip stoppen en gaf bet commando „volle kracht ach teruit". In New York aangekomen ver klaarde hy, dat het de eerste keer was, dat hy een reuizenhaaï in hst Noordelyk gedeelte van de Atlan tische Oceaan had gezien. HEDEN: VERNEUKEN: Hotel Centraal 2 uur: Vergadering Stemto. nt- gel. polder Kleine Zevenaar. Hotel Centraal, 3.30 uur: Vergadering Stemto. Ingal. pal der Oude Zevenaar. AXEL: „Het Gulden Vlies", 3 uur: Vergadering van Inget. van de polder Catharina. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Soldaat Boem". <Jeu de grote warenhuizen te New York op de zesde dag van deze onobuwonden, onverbloemde prij zenoorlog. De stryd welke begon nadat de detaillisten door een uitspraak van het opperste gerechtshaf wer den vrygesteld van overeenkom sten tot vaststelling van mini mum-detailprijzen, waartoe zy door de fabrikanten waren ge dwongen, breidt zich tbans uit tot nieuwe soorten populaire goede ren. DE BRAND TE DEN KRAAG De aangehoudene beeft be kend. Zoals gemeld, brak dezer dagen in de vroege morgenuren brand uit in een groot herenhuis te Den Haag. De omstandigheden waaronder de brand was uitgebroken, kwa men de politie dermate verdacht voor, dat zy de hoofdbewoner, de 45-jarigel L. A. S. in hechtesnis nam. Dinsdag heeft S. 'bekend de brand te hebben gesticht. Nadat zyn vrienden om 4 uur vertrokken waren, heeft hy brand spiritus in de kamer gestrooid en deze aangestoken. Daar de vlam men echter spoedig doofden, pro beerde S. het met proppen papier Sn een klerenkast. S. bevindt zich in financiële moeilykheden eiy déze brandstich ting wordt dan ook als een wan hoopsdaad beschouwd. Hy zal vervolgd worden wegens brandstichting, waardoor gemeen gevaar voor personen en goederen is ontstaan. Dinsdagmiddag is een Bel gische „Spitfire" by Vitrival neer gestort. De piloot kwam om het leven. Zyn valscherm bleef aan 't vliegtuig haken, dat tegen een boom te pletter vloog en in brand vloog. In Denemarken wordt de mogelijkheid bestudeerd van ge bruik van bromfietsen in het le ger. Drie leden van een 'Duitse demonteringsploeg zyn op slag ge dood toen een bom, die door ar beiders werd gedemonteerd', ont plofte.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 5