en o Uniezaken Rijksdelen DE RONDE VAN NEDERLAND UIT DE PROVINCIE Nederland-Hoorwegen 2-3 PLAIN eORK Hoofdingenieur van de P.E.Z.M. gaat jubileren Kerknieuws TWEEDE KAMER Vont hem op Vudefdacj u ritiAC_^ De tweede étappe van Veendam naar Venlo is met haar 293 km de langste van de gehele ronde. Woensdagmorgen om 11.45 uur precies verliet de karavaan Veendam bij helder, zonnig weer met een licht briesje uit het Noorden in de rug. HULST. VLISSINGEN ZAAMSLAG HOEK NIEUW VLIET. Beroep voor de Duitse veroordeelden verworpen In het Feyenoordstadion werd giseteravond de wedstrijd NederlandNoorwegen gespeeld, die door de Noren verdiend met 23 werd gewonnen. Een uitverkocht huis begroette éven voor zeven de beide teams. Een deel van het veld werd in de eerste helft nog beschenen door de zon, de wind had in het hoge stadion weinig invloed, zodat men kan zegge» dat onder uitgelezen omstandigheden werd begon nen, toen de Italiaanse scheidsrechter Galeati, die voortreffelijk leidde, de biede aanvoerders bij elkaar riep. De Tweede Kamer heeft giste ren de behandeling van de be grotingen van Unie-aangelegen heden en Overzeese Rijksdelen hervat. Deheer Vonk (V.V.D.) betoogt, dat de oorzaak van de minder ordelijke toestand in Indonesië hoofdzakelijk haar oorsprong vindt in het communisme. Het staat voor spr. vast, dat de regering-Sukiman met alle mid delen ten val zal worden ge bracht, zodra het gelukt is de toch al zwakke band met Neder land te doen verdwijnen. De Nederlandse regering kan zich geen politiek van aarzeling veroorloven. Hij meent, dat men in de gevoelens van vriendschap jegens Indonesië de kracht moet vinden waar nodig „neen" te kunnen zeggen, niet in de laatste plaats in het belang van Indone sië zelf. De niéuwe minister krijgt nu al direct de vuurproef te door staan. Spr. hoopt, dat de be windsman vuurvast zal blijken te zijn. De heer Welter (K.N.P.) brengt hulde aan Frankrijk als enige westerse mogendheid, die in het Oosten de rode stortvloed tegen houdt en zo de westerse cultuur besahermt. Spr. betoogt, dat het uniesta tuut geen ander doel had dan aan het Nederlandse volk de indruk te geven, alsof er iets was gered va* het voormalig koninkrijk. Spr. acht het statuut een belem mering voor een ontwikkeling van normale verhoudingen tus sen Nederland en Indonesië. Het is een ongehoord schan daal, dat de laatste maanden 70 Nederlanders in Indonesië wer den vermoord. TerwiHe van de unie durft de Nederlandse rege ring- blykbaar niet op te treden. De heer Van de Wetering (C.H.) maakt enige opmerkingen over de Nederlands-Indonesische unie, waarover hij met zorg is vervuld. De zelfbeschikkingsgedachte in Oost-Indonesië wordt onder drukt. Spr. vraagt aandacht voor de geestelijke en zedelijke ver zorging der Ambonnezen, die thans in ons land verblijven. Ook aan de scholing der volwassenen moet alle aandacht worden be steed. Spr. vraagt een commissie te benoemen, welke zal hebben na te gaan in welke omstandigheden zich de gerepatrieerden bevin den. Z.i. zijn er schrijnende ge vallen. Voorts vraagt hij hulp voor de oorlogsslachtoffers in In donesië. De heer Meyerink (A.R.) vraagt hoeveel Nederlanders in Indonesië sinds de souvereini- teitsoverdracht zijn vermoord. Het Nederlandse beleid ten aan zien van Indonesië en het ver band tussen Nederland en Indo nesië heeft volkomen gefaald, zo stelde hij vast. sische volkshuishouding om ka pitaal te verstrekken. Hij infor meerde naar de plannen voor tonijnvisserij in Nieuw-Guinea. De heer Gortzak (C.P.N.) merk te op, dat in Indonesië steeds sterker wordt de stroming die de R.T.C.-overeenkomst wil opzeg gen. Z.i. kan een gezonde verhou ding tussen Indonesië en Neder land slechts steunen op de er kenning van de absolute zelf standigheid van Indonesië. Hij vroeg in hoeverre de Nederland se regering druk heeft uitge oefend om het stakingsrecht in Indonesia illusoir te maken. De heer De Kort (K.V.P.) was van oordeel, dat het totale beeld van de West tot grote tevreden heid stemt. Al zijn er zorgen men kan een redelijke kans op een vlot fungerende democratie con stateren. Hij bepleitte de instel ling van een college van negen mannen ter voorbereiding van de R.T.C.-West. De emigratie naar Suriname moet z.i. bezien wor den met de emigratiecentrale der samenwerkende standsorganisa ties. Te kwart over vijf is de verga dering verdaagd tot hedenmiddag één uur. flQK IN GROTE LUXE DOZEN VAN 50 STUKS Op heeft sche De band van het koninkrijk moet worden versterkt. Spr. is beducht voor een herhaling in de West van het drama met Indone sië. Sprekers fractie staat onver anderd op het standpunt, dat Nieuw-Guinea in het rijksver band moet blijven. De heer Schermer horn (Arb.) is van oordeel, dat ten aanzien van het communisme de houding der Indonesische regering vrijwel dezelfde is als die welke hier te lande wordt aangenomen. Spre kers fractie wil voor niemand möerdoen in verantwoordelijk heid voor het let der slachtoffers van de souvereiniteitsoverdracht. De onderbrenging der Ambonne- se gezinnen hier te lande kan slechts een tijdelijke zijn. De verplichtingen jegens de bevol king van Nieuw-Guinea zei spr. te erkennen, maar met bezorgd heid zien we hoe deze te realise ren zal zijn. De heer De Graaf (K.V.P.) acht het duidelijk dat Indonesië de unieband wil verbreken. Beide Landen zoeken naar een goede formulering en op Nederland rust de plicht zich diep te beraden, omdat de samenwerking nodig blijft. Nieuw-Guinea moet niet wor den bezien in het verband van de unie. Spr. vindt het niet reëel bij de Ambonnezen de indruk te wekken van een staatsrechtelijke binding met Nederland. Hun eigen belang eist terugkeer naar Indonesië, althans Ambon en om liggende eilanden. Spr. betwijfelt of ihet mogelijk zal zijn, dat de Ambonnezen spoedig kunnen terugkeren. Hij vraagt of het niet goed zou zijn te komen tot concentratie der katholieke Ambonnezen in één kamp. De heer Zandt (S.G.) bepleitte lulp aan de zending. Hij bleef tegen afstand van souvereiniteit over Nieuw-Guinea en gaf als zijn oordeel te kennen, dat de regering een domme politiek heeft gevoerd ten aanzien van Indonesië. Voorts wenste hij te rugkeer van de militaire missie. De heer Janssen (K.V.P.) vroeg of de regering kan mededelen of de Indonesische regering ook in andere landen heeft getracht gel den te krijgen en op welke voor waarden dit geschied is en ver der vroeg hij zich af of de maat regelen der Indonesische rege ring aanleiding geven tot vol doende vertrouwen in de ïndone De vlassersbedrjjven en het afvalwater. verzoek van Gedep. Staten de Proviriciale Planologi- Dienst een onderzoek inge steld om te komen tot een oplos sing voor het probleem van het afvalwater der warmwaterrote- rijen. Door deze lozing dreigen n.l. ernstige toestanden voor de Zeeuws-Vlaamse vlasindustrie te ontstaan. Er worden drie oplossingen ge noemd, die ook door het Rijks instituut voor Zuivering van Af valwater mogelijk worden ge acht. Als eerste oplossing wordt genoemd een omschakeling van het warmwaterroten op het z.g. geaereerd roten, waardoor de hoeveelheden afvalwater tot een minimum worden beperkt. Ge zien het feit, dat deze oplossing in internationaal verband zou moeten worden besproken, is deze vooralsnog niet mogelijk. De andere oplossingen, n.l. zuivering van het afvalwater in een ge meenschappelijke zuiveringsin stallatie of afvloeiing in een ont vangend water met een grote zui veringscapaciteit leiden, aldus het rapport, met de huidige structuur van de Zeeuws-Vlaamse vlasindu strie tot een concentratie van deze bedrijfstak. Voor Oost- Z. Vlaanderen, waar het grootste gedeelte van déze industrie is ge vestigd, wordt in het rapport een gebied genoemd, gelegen binnen de gemeenten St. Jansteen en Koewacht. De oplossing zoals die door de vlasindustrie zelf naar voren werd gebracht, n.l. lozen van het afvalwater in speciaal daarvoor aangewezen polderslo ten, wordt afgewezen, daar men dit water schadelijk acht voor akkerbouw, veeteelt en visserij. Naar thans reeds blijkt, be staan tegen het in het rapport ge noemde plan zowel in vlassers kringen als bij de betrokken ge meentebesturen ernstige bezwa ren. Men meent o.m. dat bij uit voering van het plan een nieuw probleem zal ontstaan, n.l. dat der vestigingsplaatsen voor nieuwe vlasserijen en verder dat bij het vaststellen van het con centratie-gebied invloeden van buitenaf een grote rol hebben ge speeld. Gevreesd wordt boven dien, dat vooral voor de gemeen te St. Jansteen een concentratie van de vlasnijverheid, zoals die thans werd voorgesteld, ernstige nadelige gevolgen zou meebren gen op materieel gebied en dat vele moeilijkheden in verband met eigendomsrechten zullen ont staan. lijk? Voorz: zal onderzocht wor den. J. Quaars: noodwoningen van de gemeente aan de zee wat net ter maken (sausen of iets derge lijks) Voorz: zal eveneens on derzocht worden. A. Rosendaal: welk doel heeft samenvoeging van gemeenten? De voorz: zet een en ander uit een, doch kan geen afdoend ant woord geven inzake het doel van opheffing der kleine gemeenten, (kleinste gemeenten zijn over het algemeen het goedkoopst; eigen inwoners kunnen het best de ge meentebelangen bevorderen Tegen eventuële opheffing de zer gemeente zal echter kracht- tig stelling genomen worden. VlissingenFolkestone voor toeristen. De Stoomvaart-mij „Zeeland" zal op 6 Juli a.s. haar zomertoe- ristendienst Vlissingen-Folkesto- ne openen. De dienst wordt on derhouden met het s.s. „Mecklen burg." De laatste vaart wordt ondernomen op 3 September van Folkestone naar Vlissingen. M.s. „Maipu". wordt overgedragen. geschieden in de buitenhaven te Vlissingen. Bezoek commandant zeemacht. De commandant zeemacht Ne derland, schout bij nacht C. W. Slot, heeft gistermiddag, verge zeld van zijn chef-staf overste W. Mahieu, een kort bezoek gebracht aan Vlissingen. Schout bij nacht Slot heeft besprekingen gevoerd met de commandant maritieme middelen Vlissingen, overste W. H. de Graaff. De commandant ar riveerde met een supermarine „Sea-otter" amphibie vliegtuig van de marine luchtvaartdienst, hetwelk in de buitenhaven meer de. Om 19.00 uur keerde de schout bij nacht en de chef staf per vlieg tuig terug naar Den Helder. Aanrijding. Woensdagmiddag omstreeks 2 uur had een botsing plaats tus sen een wielrijdster en een be stelauto. Uit de richting Terneuzen kwam in het dorp aangereden de bestelauto, bestuurd door de heer Mannaert, handelaar in boter en eieren, wonende te Vogelwaar de. Op het ogenblik dat de auto passeerde, kwam uit de Drie- schouwenstraat een wielrijdster van Othene. Ofschoon de be- stuurder van de auto een signaal Op 9 Juni a.s. zal het m.s. „Mai- had gegeven, reed de dame par- pu", hetwelk op de werf der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlis singen is gebouwd, door de rede rij ,,F. A. N. U." (Compania Ar gentina de Navigacion Dodero S. A.) te Buenos Aires worden overgenomen. De overdracht zal does tegen de auto op met het gevolg, dat het rijwiel werd ge grepen en deerlijk gehavend. De juffrouw verklaarde dat het haar eigen schuld was en dat de bestuurder van de wagen geen schuld had. Het badhuis. 'Gedurende de maand Mei werden in de gemeentelijke badinrichting 1013 baden genomen. Raadsvergadering. Voorzitter: Burgemeester J. C. Everaars. Afwezig: Wethouder A. J. Hoste, wegens ziekte. De voorzitter is verheugd dat de heer J. Quaars is hersteld en hij spreekt de hoop uit, dat wet houder Hoste ook spoedig her steld zal zijn. Het nieuwe lid Ch. de Veij legt de eed af en de voorzitter wenst hem geluk met zijn benoeming. Ingekomen is een schrijven van de Ver. van Nederl. Gemeen ten met verzoek om op 5 Juli a.s. een bijzondere raadsvergadering te houden in verband met 100- jarige werking der gemeentewet. Aldus besloten. Het presentiegeld der raads leden kan worden verhoogd tot maximum 5. Besloten werd het bedrag van 2,50 te handhaven. Besloten werd tot aankoop van 415 ca grond tegen 0,75 per ca van de N.V. Stoomtrammij Bres- kensMaldeghem" ten behoeve van het gemeenteplantsoentje hij de muziektent. Rondvraag. A.Brakman: a. aanbrengen ra men muziektent. Voorz: bij de reeds aangebrachte 3 ramen zijn er nog 2 nieuwe bijbesteld, b. Is er al iets nader bekend van bouw nieuwe school? Voorz: plannen zijn klaar, doch bouw moet nog op de urgentielijst ko men te staan. Ch. de Veij: plaatsing urinoir in nabijheid muziektent moge- Op Vrijdag 15 Juni a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer Ir. A. P. Lindenbergh te Terneu zen, hoofdingenieur bij de N.V. Provinciale Zeeuwsche Electrici- teits-Maatschappij, bij dat be drijf in dienst trad. De heer Lindenbergh werd op 3 Mei 1902 te V/olfaartsdijk gebeu ren, bezocht de lagere school al daar, waarna hij leerling werd van de R.H.B.S. te Goes, waar hij in 1919 het einddiploma behaal de. Daarna studeerde hij aan de Technische Hogeschool te Delft en slaagde in Juni 1925 als elec- trotechnisch ingenieur. Na zijn militaire dienstplicht volbracht te hebben, trad hij op 15 Juni 1926 als electrotechnisch ingenieur in dienst bij de N.V. Prov. Zeeuwsche Electriciteits- Maatschappij. waar hij te werk werd gesteld op het kantoor te Middelburg. In Mei 1927 werd hij als bedrijf singenieur overge plaatst naar Zeeuws-Vlaanderen, met als standplaats Terneuzen. Op 1 Mei 1943 volgde zijn be vordering tot ingenieur le klas en met ingang van Januari 1948 tot hoodingenieur. Op 1 Maart 1951 werd Ir. Lin denbergh overgeplaatst naar Middelburg, waar hij de leiding kreeg van de „Technische Dienst Districten" op Walcheren, Noord en Zuid-Beveland en in Zeeuws- Vlaanderen. In de tijd, gedurende welke de heer Lindenbergh in Zeeuws- Vlaanderen werkzaam was, heb ben daar op het gebied der elec- triciteits-voorziening grote ver anderingen plaats gehad. De hoog- en laagspanningsnet ten werden uitgebreid en ver zwaard, stations bijgebouwd, e.d. 'en wel in die mate, dat thans vrijwel in elk hoekje van Zeeuws- Vlaanderen electrisahe stroom geleverd wordt. Op 31 December 1927 bedroeg het aantal aansluitingen in dat gebied 2021 en het aantal opge wekte kWh in 1927 1.522.700; op 31 December 1950 waren deze cij fers resp. 24.100 en 24.157.000. Uit deze simpele cijfers blijkt wel duidelijk, dat de belangrijk heid van de taak van de Hoofd ingenieur in Zeeuws-Vlaanderen in de loop der jaren in hoge mate is toegenomen. Ook op maatschappelijk ter rein heeft de a.s. jubilaris belang- riik werk gedaan. Sedert 9 Aug. 1945 is hij lid van de gemeente raad van Terneuzen (V.V.D.) en heeft alszodanig zitting in diver se commissieën. Voorts is hij lid van de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs en vertegenwoordiger der gemeente in de woningbouwvereniging Werkmansbelang" en in de N.V. Waterleiding Mij. „Zeeuwsch- Vlaanderen". De heer Lindenbergh heeft zich steeds in hoge mate geïnte resseerd voor de vakopleiding en in zijn kwaliteit van voorzitter van het bestuur van de Am bachtsschool te Terneuzen heeft hij ook op dit gebied belangrijk werk verricht. De heer Lindenbergh is een geboren en getogen Zeeuw, die, zoals uit het bovenstaande blijkt, een belangrijke taak heeft ver vuld bij de electrificatie van Zee land in het algemeen en van Zeeuws-Vlaandéren in het bij zonder, terwijl hij ook op ander gebied zijn sporen heeft ver diend. Bij het bereiken van de mijl paal op 15 'Juni a.s. zal hij dan ook met gerechtvaardigde trots op de afgelopen 25 jaren terug kunnen zien. Door directie en personeel der P.Z.E.M. zal de jubilaris op die dag in Zeeuws-Vlaanderen ge huldigd worden en het zal hem dan zeker niet aan belangstelling ontbreken. Het Amerikaanse hooggerechts hof heeft het beroep, dat de advo caat der veroordeelde Duitsers te Landsberg had ingediend, ver worpen. Hiermee schijnt de laat ste juridische hinderpaal op de weg naar de executie te zijn weg genomen. „Nu kan ik niets meer voor hen doen", verklaarde advocaat Ma- gee. „Ik neem aan, dat zij heden avond zullen worden opgehan gen". De zeven ter dood veroor deelden hebben Woensdagmiddag afscheid genomen van hun echt genoten en zijn naar de dodencel len gebracht. Een ambtenaar van het bureau, die de formulieren voor de terechtstelling moest in vullen, moest om 22 uur de ge vangenis bezoeken. Op datzelfde uur werd in de kapel van de ge vangenis een dienst gehouden voor de veroordeelden. Een ster ke politiemacht zette de omge ving van de gevangenis af en controleerde de toegangswegen naar Landsberg. Om 1 uur reed' de karavaan door Emmen door straten, die waren omzoomd met dichte hagen toe schouwers. Ruim een half uur later passeer de men Coevorden onder aanvoe ring van Schulte. Na de start te Veendam sprong plotseling Frans Voo van de Ne derlandse A-ploeg weg en hoewel spoedig -bleek dat het punt niet -gunstig was gekozen zette hij door en Iiiep 40 seconden uit. Even later ging Schulte. MaJar het peleton kwam even eens opzetten: onder Belgische impuls en enkele km verder vorm de de groeip weer een eenheid. De rust was slechts s-chijnbaar, want 10 km voor Almelo sprong van Elderen weg en passeerde met ruim 2 minuten voorsprong Almelo. Van Elderen heeft niet lang alleen gereden bij zijn uitlooppo ging. In de buitenwijken van Almelo kreeg hij gezelschap van Van Kerkhoven van de Belgische A-ploeg en Dequesne van de in ternationale ploeg. Achter hem werd gejakkerd in een vervaarlijk tempo. Een groep van 6 reed zich los, Blaauw van de internationale ploeg, De Grae- velijn van België A, Decin van België A, De Ruiter van de in ternationale ploeg en Lambrichs en Bernard Francken van Ne derland C. Even later sprongen nog vijf renners weg uit het pe loton: Smet van België B, Dek kers van Nederland A, Faanhaf van Nederland B, Cor Bakker van Nederland A en Breakeveld van België A. De hoofdgroep volgde op korte afstand, met een 45 Km-vaart voortijlend over de bochtige Twentse wegen. Het trio aan de kop kon zich niet lang handha ven. Eerst liet Van Kerkhoven zich teiugvallen, toen Van Elde ren en spoedig daarna ook De quesne. Voordat men tijd had om uit te blazen demarreerden Lam brichs en de Belg De Baere. Het peloton nam deze vlucht niet au serieux en de twee renners kon den zonder moeite een voor- spjong nemen, welke te Lochem, 148 km van de start, en ongeveer even zovele kilometers voor de finish gelegen, bijna 1 minuut bedroeg. Op de prachtige egale scha duwrijke wegen van de Gelderse Achterhoek liepen De Graeve- lijne en Smet langzaam in op de beiae leiders Lambrichs en de Baere Te Doetinchem (176 km) was liet verschil ingekrompen tot 30 sec. De hoofdgroep daar entegen had iets verloren en lag 2 min 25 sec. achter. Te Wehl enkele kilometers verder op, werden de twee leiders inge haald door hun beide achtervol gers, zodat een kopgroep van vier man werd gevormd: Lam brichs, De Baere, De Graevelijne en Smet, drie Belgen en een Ne derlander. Van Arnhem naar Nijmegen hielden de vier leiders er con stant een vaart van tegen de 40 km in. Het had nog harder kun nen gaan, als het kwartet eens gezind was geweest. Doordat Lambrichs weigerde kop te lopen werden op een ge geven moment de heren hand tastelijk. Intussen lag het grote peloton met Nijmegen in zicht bijna 3% minuut achter. Toen kwam eindelijk Schulte in actie. Samen met Voorting stormde hij de Waalbrug over en ging achter het leidende kwartet aan. Het werd een jacht in grootse stijl, waarbij de snelheid nooit bene den de 40 km daalde, met het ge volg, dat 46 km voor de finish de aansluiting tot stand kwam en zo was nog ettelijke kilometers voor Gennep eén kopgroep ge vormd van zes man. Drie Neder landers en drie Belgen, die in hoog tempo aan de laatste lood jes begonnen. Men verwachtte nu een offen sief van de drie Nederlanders, dat echter achterwege bleef. Schulte had veel van zijn krach ten ingeboet en Jan Lambrichs :had al een paar uur lang een berg werk verricht. 25 Km voor Venlo werden de zes leiders ach terhaald en vormde zich een peloton van ongeveer 20 man. Er zou echter, toch nog vuur werk worden afgestoken. Met nog 17 km voor de boeg demar reerden Van Kerkhoven (België A), Bogaerts en Evens van Bel gië B, Dequesne van de interna tionale ploeg en Faanhof van Nederland B. Zij liepen in korte tijd ver uit, aangezien het pelo ton niet reageerde. Zij werden niet meer achter haald en Faanhof won de étappe in een furieuze eindsprint met lVi lengte voorsprong op Bo gaerts. Door deze overwinning is Faanhof in het bezit gekomen van de oranjetrui, als leider van het algemeen klassement. De tweede étappe is gewonnen door Faanhof (Nederalnd B) in de tijd van 7 uur 57 min. 38 sec; 2. Bogaerts (België B) z.t.; 3. Evens (België B) z.t.; 4. Van quesne (Intern, ploeg) z.t.; 0. De Feyter (België B) 7 uur 58 min. 22 sec.; 7. Wagtmans (Nederl. C.) z.t.; 8. Buyl (België B) z.t.; 9. De Hoog (Nederl. C) z.t.; 10. Ollivier (België A) z.t.; 11. Schoenmakers (Nederland A) 9.59.23; 12. Van Brabant (Belg. B) 7.59.33; 13. Braekeveld (Belg A) z.t.; 14. Se rin ïBclgië B) z.t.; 15. Schulte (Nederl. A) z.t.; 16. Lambrichs (Nederl. C) z.t.; 17. Dekkers (Ne derl. A) z.t.; 18. Janssen (Nederl. C) z.t.; 19. Bakker (Nederl. A) z.t. In Veendam zijn gisteren niet gestart Grift (Fr.), die wegens verkeerd rijden uit de course is genomen en De Poorter (België A). Woensdag hebben opgegeven Abello (Fr.), Delia Guistina (Int. ploeg), Persico (Int. ploeg), Blan- cenauw (Ned. B). Het ploegenklassemeut. Het ploegenklassement na de tweede étappe luidt: 1. België B 46 uur 40 min. 27 sec.; 2. België A 146.42.18; Neder land B 46.45.25; 4. Nederland A 46.45.4; 5. Nederland C 46.47.27; 6. Intern, ploeg 47.16.27; 7 Franse ploeg 47.24.12. Het algemeen klassement. Het algemeen klassement na de tweede etappe, van Veendam naar Venlo (316 km) luidt: 1. Faanhof (Nederl. B) 15.33.13; 2. Bogaerts (België B) 15.53.13; 3. Van Kerkhoven (België Al 15.33.13; 4. De Feijter (België B) 15.33.17; 5. Wagtmans (Ned. C) 15.33.22; 6. Dequesne (Intern.) 15.33.41; 7. Buijl (België B) 15.33.57; 8. Ollivier (België A) 15.33.57; 9. Schoenmakers (Ned. A) 15.34.58; 10. Van Brabant (België B) 15.35.02. Kerkhoven (België A) z.t.; 5. De- NED. HERV. KERK. Aangenomen het beroep naar Nieuwvliet (met bijz. opdracht ygn class.-bestuur) Ds. J. van der Graaff te Sas van Gent. Terlouw 'won de toss en om precies zeven uur trapte midvoor Sorense af. De Noren bekeken aanvankelijk de zaak even en zo kon Nederland in de eerste mi nuten een licht overwicht note ren, dat echter weinig tastbaar resultaat opleverde. Abe Lenstra had een speciale bewaking gekre gen in de persoon van de blonde linkshalf Learum en in de eerste helft kreeg de fries dan ook wei nig kansen om gevaarlijk te wor den. De overige voorwaartsen waren, evenals Lenstra trouwens, weinig agressief en de twee lan ge backs wisten met de doorzich tige aanvallen van de oranje- hemden doorgaaans wel raad. Datzelfde kon niet altijd gezegd worden van de Nederlandse ach terhoede, waarvan de spelers stuk voor stuk langzamer waren dan de fel sprintende rood-hem- den. Kraak kon eenmaal slechts op het nippertje de bal voor de voeten van de kleine Wang-So- rensen weg grabbelen. Na 6 mi nuten kreeg Nederland zijn eer ste corner te nemen door Groe- neveld. Van der Tuyn en Lenstra liepen elkaar echter in de weg en toen geen van beiden schoot wist aanvoerder Karlsen wel raad met de bal. Een Nederlandse aanval lever de wederom een hoekschop op. Keeper Blohm greep onder de hoge voorzet Van Groeneveld door, maar er was geen Neder lander bij om daarvan te profi teren. Even later deed Blohm het beter, toen hij een harde schuiver Van Grpeneveld door kundig opstellen onschadelijk maakte. Het was Snoek die voor dit schot het voorbereidende werk deed. Hoe gevaarlijk de No ren waren bleek bij een snelle aanval over de rechter vleugel. Hvidsten schoot in de richting van het verlaten doel en slechts de rug Van Terlouw voorkwam een doelpunt. Even later moest Kraak weer uit zijn doel sprinten, toen Wang- Sorensen op een lange pass snel doorliep. De Noorse aanvallen werden voor een belangrijk deel •over de linkerkant opgebouwd en vooral linksbinnen Johanes- sen en linkshalf Leurum deden in dit verband knap werk. Het schieten bij de Noordelingen was echter zwak en Kraak heeft ge durende de gehele wedstrijd dan ook maar weinig moeilijke ballen gehad. Ditzelfde kan gezegd wor den van keeper Blohm, die mede door het uitstekende werk van zijn backs een vrij rustige avond had. De Noren dekten uitstekend en vooral het kopwerk van de lange backs was superieur aan dat der Nederlanders. Het werd hun bovendien niet al te moeilijk gemaakt, doordat de Nederland se achterhoede en middenlinie slecht plaatste en het vaak zocht in lange hoge ballen naar voren. De Nederlandse binnenspelers waren als schakels bovendien zwak en vooral Snoek, hoe ijve rig ook kon weinig nuttigs bren gen. Dan deed het Noorse bin- nentrio het beter. Switchend en prachtig vrij lopend renden ze ge regeld door de Nederlandse ver dediging, waar De Jong en voor al Schijvenaar positief te lang zaam bleken. Elke sprintduel werd door een Noor gewonnen en vooral de kleine Noorse mid voor was een voortdurend gevaar. Slechts door fors ingrij pen (Terlouw) kon men zich staande houden, maar toen 'rechtsbuiten Hvidsten eenmaal langs Schijvenaar gleed, was hij niet te achterhalen. Zijn voorzet kon Kraak nog net onderschep pen maar weer kwamen de gas ten terug, nu over links. Terlouw redde ten koste van een free-kick. Weer kwam er een voorzet van rechts, waaruit Wang Sorensen in handen van Kraak schoot. De Hvidsten en Skifjeld telkenmale langs delijn. Toen laatstgenoem de Biesbrouck achter rich liet en scherp voorzette, kwam Johan nes son pijlsnel toelopen. Drie Ne derlanders waren in de buurt maar het was de Noor die kopte, vlak voor de vuisten van Kraak en ditmaal was het raak (01). De Nederlanders konden zich niet aan de druk ontworstelen en bijna was het kort daarop 0—2 geworden, toen Skifjeld door de verdediging liep, Kraak ook al voorbij was, maar ten val kwam en liggend net naast schoot. Dat het drie minuten na het eerste doelpunt, 29 minuten na het begin, twee nul werd, was verdiend al moet gezegd worden, dat de Noren er goedkoop aan kwamen. Snoek ver terug geko men, wilde op Kraak terug spe len. Hij deed dit inderdaad, maar zo zacht, dat Wang-Sorensen rich nog In de baan van de bal kon springen en voordat Kraak besefte wat er gebeurde was hij ten tweede male gepasseerd (0—2). Het verband in de Nederlandse ploeg was nu volkomen zoek. Snoek werd steeds zwakker en Abe kwam in deze periode prac- tisch niet in het stuk voor. Toen iedereen zich reeds ver zoend had met een 02 achter stand, kreeg de Nederlandse voorhoede plotseling voor enige seconden de geest. Lenstra kop te de bal naar Groeneveld, deze speelde de bal over de Noorse verdedigers, Van Melis pikte de bal op en langs de uitlopende Blohm schoot hij beheerst In (1—2). En nog voor er weer af getrapt was beëindigde scheidsrechter Galeati de eerste helft. Na de rust. Het scheen dat de oranjeploeg in de pauze een mentale injectie had gehad. De voorhoede toonde zich plotseling agressief en de eerste tien minuten kwamen de Noren er bij wijze van spreken niet aan te pas. Een goede pass van Biesbrouck bood Groeneveld een schietkans. De Haarlemmer benutte die uitstekend en Blohm kon slechts vallend de bal tot corner slaan. Even een flitsende Noorse aanval, waarbij Schijve naar op het nippertje wist te red den en toen was het woord weer aan de Nederlanders. Van Melis liep door op 'n hard naar voren geplaatste bal. Vlak bij de zijlijn, rechts van het doel, kreeg hij de bal te pakken. Een scherpe voorzet volgde en op springend kopte Abe de bal via de onderlat langs Blohm (22). Dit geschiedde in de vierde mi nuut van de tweede speelhelft. Het aanvallende spel van de Nederlanderse rechtshalf had de Noorse linkervleugel herhaalde malen vrij spel gegeven en toen de Nederlanders weer eens voor het overgrote deel op de vijande lijke helft stonden bouwden de Noren een virtuoze aanval op. Van de midvoor naar de linksbin nen, door naar de linksbuiten die even uitkeek en een korte pass gaf naar de vrijgelopen Johan- nsesen. De Jong snelde te hulp, doch Johannessen draaide met de bal om hem heen en schuin voor het doel staande, schoot hij in het ene gat, dat Kraak net niet meer kon dekken (23). Dit be tekende de genadeslag voor de Nederlanders, die volkomen over klast werden en door slecht plaatsen zich geen kansen van betekenis meer wist te scheppen. Het derde Noorse doelpunt in de 14de minuut betekende het einde van het Nederlandse overwicht. Toen Galeati het eindsignaal blies hadden de Noren, door hun snellere en agressievere spel een verdiende overwinning behaald en elf gelukkige roodhemden ver- Noren namen nu het spel geheel lieten bedaard, doch. zeer voldaan in handen en flitsend vlogen I het veld.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2