Generaal McArthur twee W's bij de De eerste Braderij-dag van de O MA-week De strijd in Korea Een appeltje voor de dorst De economische ontwikkeling in de Sowjet-Unie In 2 minuten is de sla klaar GENERAAL WHITNEY: „GRIJZE EMINENTIE" GENERAAL WILLOUGHBY: „HEER UIT HEIDELBERG." Reactionaire dromen van Amerikaanse eeuw. Waar generaal MacArthur in het openbaar ver schijnt, ziet men naast hem een man, onafscheidelijk als zijn schaduw. In tegenstelling met de grote, slan ke veldheer, die met zijn Olympische lach en door dringende blik het uiterlijk van een aristocraat heeft, is generaal Whitney plomp en breed geschouderd, bijna een plebejische figuur. Maar in zijn massief ge laat stralen een paar scherpe, schrandere ogen. Whitney is naast de romantische ziener MacAr- hur de koele plannenmaker, die de strategie uitdenkt en zijn chef op het juiste ogenblik de passende argu menten in het oor fluistert. Duizenden en duizenden bezoekers vulden straten en pleinen Tussen drie en zes uur kon men gisteren in Ter- neuzens straten over de hoofden lopen. Een stroom van bezoekers uit geheel Zeeuws-Vlaanderen „schui felde" langs de br ader ij stands, terwijl op sommige gedeelten de drukte compleet een verkeersopstop ping veroorzaakte. Mensen, mensen en nog eens mensen v De strijdkrachten van de V. N. hebben thans in de centrale sector de posities, die zij ten N. van de 38ste breedtegraad aan de vooravond van 't Chinese offensief van 22 April innamen, bereikt of zelfs achter zich gelaten. In de laatste dagen schijnt^ de strijd zich ten N. van het stuwbekken van Hwatsjon, aan de Koemhwa en ten Z. van Tsjorwon te concen treren, in het berggebied, dat voor de Noordelijken van zeer veel belang is. Nieuw militair program van Truman Koningin ontvangt Margaret Truman Nieuwe Koffiebon WEERSVERWACHTING HOOGWATER. DONDERDAG 7 JUNI 1951. 7e Jaargang No. 1748. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent: iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uar a iftfi'HTieni - i eniGUZPn. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nét 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent Het grote conflict, met al zijn vertakkingen, kon reeds in zijn voorbereiding niet door generaal MacArthur alleen worden ge streden. De fascinerende veld heer met het grote verleden, waarboven de zon van de roem niet mag ondergaan, is de typi sche magneet voor „volgelingen". De beiden, die hem 't naast aan 't hart liggen, zijn de generaals Whitney en Willoughby, van wie men ongetwijfeld nog veel zal horen. Whitney legde .tegelijk met het ontslag van de geliefde leider z'n functie neer; Willough by moest zich eerst moeizaam door de prikkeldraadversperrin gen van de ontslagprocedure heenworstelen. MacArthurs opkomst, zijn werk in Japan, zijn botsing met de Amerikaanse regeringen en zijn toekomst zijn ten nauwste met deze beide mannen verbon den. Courtney Whitney zou zijn politieke manager kunnen wor den. In de levensbeschrijvingen, die de persafdeling van de SCAP (Supreme Commander of Allied Powers) eens in Tokio uitgaf, wordt hij geprezen als 'n „staats man-soldaat." Hij stamt uit Bal- timore, is een buitengewoon han dige en ervaren advocaat en was als zodanig voor grote onderne mingen op de Philippijnen werk zaam. MacArthur ontmoette hem in 1930 in Manilla en herinnerde zich hem tijdens de tweede we reldoorlog. Whitney, die vroeger reeds of ficier was geweest, ging weer in het leger, leidde de opstandige beweging tegen de Japanners op de Philippijnen en werd spoedig zó onontbeerlijk voor MacArthur dat hfj déze tegelijktijdig ook in vele opzichten kon beheersen. De fanatieke en vlammende krijgs man had zijn gevaarlijke „grijze eminentie" gevonden. Tijdens hun verblijf in Tokio was generaal Whitney iedere morgen de eerste, die door Mac Arthur werd ontvangen. Hij was ook de enige, die na een eenvou dig klopje op de deur. zonder voorafgaande afspraak bij de op perbevelhebber binnen mocht lopen. Whitney is echter niet slechts een man. die intuïtief begrijpt. wat MacArthur wenst, hij is ook een man, die innige betrekkin gen met de machtige Amerikaan se financiële kringen onderhoudt Hij heeft de zaken van grote ibankiers, exporteurs en mijn eigenaren, die belangen in het Verre Oosten hebben, juridisc behartigd en behoort tot de lie den, die in tegenstelling met de mannen van de huidige Ameri kaanse regering zoals Truman, Acheson en Marshall, dromen van een grote, door Amerika be heerste economische ruimte, van een „Amerikaanse eeuw," in plaats van met de meerderheid van het Amerikaanse volk een politiek van de „primus inter pares" te willen volgen en dien sten te verlenen, niet op diensten aanspraak te maken. te voet kon krijgen: nazistische Duits-Amerikanen, „Christelijke Nationalisten", „America Fir- sters", isolationisten uit het kamp van de Chicago Tribune, fascistische millionaire als Geor ge W. Armstrong enz. Nu echter op het ogenblik de generaal een stormram voor de meerderheid der republikeinen geworden is. heeft dit verdachte gezelschap zich op de achtergrond terugge trokken. Maar tussen hen en de respectabiliteit van een Taft, een Wherry en een Bricker fungeert door zijn inzichten en zijn tactiek een Senator MacCarthy als een soort geestelijke verbindingsoffi cier. Men zal zich daarbij echtei afvragen, of op het ogenblik nr de verhoren voor de Senaatscom missies een Taft niet voor het bondgenootschap begint terug te deinzen. De Amerikaanse politiek zal in de komende tijd zeker nog ver warrend zijn. Hetzelfde zal voor de weg van MacArthur gelden. Maar een klein aanknopingspunt met hetgeen MacArthur denkt n van plan is, zal men ongetwij- 'eld kunnen vinden in hetgeen V'hitney en Willoughby thans raan doen en zeggen. r T r< V rooger kwam er heel wal voor kijken als er sla moest worden aangemaakt. Maar sinds er De Gruyler's sla saus is. is hei in een wip gebeurd. Even een scheutje over de slaeven mengen en de sla is klaar. Heerlijk fris en zacht van smaak. Geef bij elke maaltijd sla omdat het zo gezond is en gebruik De Gruyler s sla saus omdat hel zo lekker, zo erg gemakkelijk en zo bijzonder voordelig is. Zo n grote fles van 80 cent gaat verbazend lang mee en U krijgt er een cassa- bon bij voor 8 cent korting! Er zijn thans in Westduitsland vier communistische bladen elk voor drie maanden verboden. Zoals men uit een interview met de Directeur van de Post spaarbank heeft kunnen lezen, is deze in het geheel niet veront rust door het feit, dat het publiek tijdelijk een deel van zijn spaar gelden heeft opgevraagd. Immers, zo zegt hij, het doel van sparen is o.m. om wat geld ter bestihikking te hebben wanneer men eens een grote uitgave heeft te doen. Met het sparen van Niemeijer's waardepunten voor „Safira"- tafelbestek is het al niet anders gesteld. Is de huisvrouw eens aan wat nieuwe vorken en lepels toe of wil zij b.v. een cadeautje geven in de vorm van lepeltjes of taart- vorkjes, dan heeft zij, wanneer zij regelmatig Niemeijer's Paars- merk-Koffie en Gala-Thee of Princess-Thee gebruikt, de waar depunten achter de hand, waar door zij zonder kosten het ge wenste artikel bij Niemeijer kan bestellen. Ook U kunt dubbel genieten: gebruik Niemeijer's Koffie en Thee, dan schenkt U de pittigste koffie en de geurigste thee en U spaart zonder kosten het prach tige „Safira"-tafelbestek, (vlek- vrij door en door) bij elkaar Een Duitse aristocraat. De tweede „W" naast generaal MacArthur is generaal Willough by. Hij stamt uit een Heidelberg- se aristocratische familie, kwam op jeugdige leeftijd naar de Ver enigde Staten en ruilde daar zijn naam van Freiherr von Tscheppe- Weidenbach voor die van zijn Amerikaanse vrouw. Nog op het j ogenblik is hij geheel en al de man van de „oude wereld", een type dat het best door Franz Mol- nar beschreven zou kunnen wor-1 den: joviaal, van de uiterste hof felijkheid, persoonlijke trouw en zeer aartsvaderlijke ideeën, die hem tot een grote bewonderaar vanFranco gemaakt hebben. Evenals Whitney zweert hij bij MacArthur, met wie hij lang ge leden te Fort Leavenworth, waar beiden militaire geschiedenis stu deerden, kennis maakte. In Tokio was generaal Wil loughby leider van de inlichtin gendienst van de SCAP. Het was deze dienst, die volkomen blind voor de Chinese voorbereidingen in Mandsjoerije is geweest. Dat de Chinese interventie in Decem ber 1950 zo'n groot succes kon worden, heeft men daarom in de eerste plaats aan Willoughby ge weten. MacArthur vertrouwde Willoughby volledig en het scherpste verwijt, dat men nog heden in Amerika tegen MacAr thur kan horen uiten, is dat hij permanent heeft verhinderd dat officieren en andere leden van de overkoepelende Amerikaanse spionnagedienst, de „Central In telligence Agency", in het Verre Oosten konden werken. Dit is in derdaad een grove fout van Mac Arthur geweest, die kan worden toegeschreven aan zijn afkeer van alle inmenging van buiten". „Bijzaak" Europa. Voor MacArthur en zijn aan hangers is het bijna een principe, niets op de wereld belangrijk te achten dan het Oostaziatische ge bied. De verhoren voor de Se naatscommissies hebben dat wel duidelijk gemaakt. Maar daaruit blijkt nog idet, waarom de volge lingen de generaal met alle ge weld tot president van de Ver enigde Staten een plan, dat zij nog steeds niet hebben opgege ven! willen bombarderen. De waarheid is, dat vereerders het bject van hun verering tot steeds grotere hoogten willen zien stij gen. Whitney en Willoughby zijn republikeinen. Reeds in 1944 had den zij het plan, MacArthur naar voren te schuiven, maar zij zagen toen in, dat Roosevelt niet te slaan zou zijn. In 1948 kwam het echter tot een grote aaneenslui ting van zogenaamde „Vrienden van MacArthur", maar dezen deed de generaal geen eer aan. Al spoedig bleek, dat hij zelfs in de staat, waar hij geboren is, geen meerderheid kon verkrijgen en met zijn candidatuur was het toen afgelopen. Met het oog op het feit, dat thans wederom de reactionairen van alle schakeringen bereid zijn pn het W. en O. is de toeetalKi nog niet gestabiliseerd. Het is de tegenstander niet ge lukt de Zuidkoreaanse divisies, die langs de Oostkust opereren, van de hoofdmacht af te snijden. De Verbondenen; zijn tot voorbij de haven Kansong gevorderd In het W. staan de Geallieerden nog aan de Imdjin. H!um vrij schuchtere pogingen om de rivier nogmaals over te steken, zijn tot dusver zonder suc ces geltleken. KRACHTIGE TEGENSTAND. Woensdag wend in een commu niqué van het Amerikaanse 8ste leger meegedeeld, dat de Verbon denen de Noordelijen in tiet ge bied van Jontsjon en Jongpjong gedwongen hadden zich enigszins terug te trekken. Dit geschiedde, nadat de tegen stand van de Noordelijken die in groepen ter sterkte van een com pagnie opeireren. een weinig was verminderd. «Verder werd in het communiqué meegedeeld, dat dte Verbondenen in de centrale sector vorderingen hadden gemaakt van ruim 1 km. De Noordelijken trokken zich hier terug op sterkere verdedi- gingsstellingen. In de gebieden van Hwatsjon en Indjé ondervonden de Verbonde nen krachtige tegenstand. In het gebied van Tsjorwon zijn de communistische strijd krachten Woensdag op nieuwe stellingen teruggetrokken. De verbondenen maakten vorderin gen in de Oostelijke en centrale frontsectoren. Officieren van het achtste Amerikaanse leger ver klaarden rekening te houden met een voortzetting van de strijd. Het oprukken der geallieerden heeft daarom ten doel de tegenstander eerder tot een actie uit te lokken, dan hij mogelijk voornemens zou zijn. In een Woensdag door het acht ste Amerikaanse leger uitgegeven communiqué wordt o.m. medege deeld dat er een lichte verminde ring valt te bespeuren in de tegenstand der communisten in het gebied van Tsjorwon. Elders biedt de tegenstander nog krach tige tegenstand en voert hij tegen aanvallen uit. voor een enorm prul. leem gesteld zag. Het achtste leger had, sinds ge neraal Ridgway het commando op zich nam, een dodelijke klap toegebracht aan het prestige van de communisten in Azië. Nie mand kon nog voorspellen, hoe het conflict in Korea tot een op lossing zou worden gebracht. ENGELAND EN CHINA'S TOELATING TOT DE V.N. Engeland ziet er voor het ogen blik van af Pekings toelating tot de Verenigde Naties nog langer te steunen, zo wordt van be trouwbare zijde te Londen ver nomen. Men gelooft, dat Enge land thans van gevoelens is, dat de voortzetting van de Chinese interventie in Korea ter bestrij ding van V.N.-troepen toelating ongepast maakt. Een woordvoerder van het Foreign Office wilde over Enge- lands houding in deze echter geen algemene verklaring afleg gen. Engeland heeft destijds bij het debat in de algemene vergade ring van de V.N. de toelating van Peking gesteund, maar op de vergadering van Dinsdag van de trustschapsraad der V. N. heeft de Britse afgevaardigde met Amerika meegestemd voor het onbepaald uitstellen van de kwes tie van opneming van een Chine se vertegenwoordiger in de raad. De Britse afgevaardigde zei toen wel, dat er geen wijziging was gekomen in het Britse stand punt, dat de Chinese volksrege ring als de regering van China moet worden beschouwd. Om al deze kijk- en kooplusti gen naar Terneuzen te halen, is er heel wat werk verzet. De fun damenten van de OMA-WEEK lagen vast verankerd. Moeite noch kosten heeft men gespaard om deze week te maken tot een die alle voorgaande over treft. Gistermorgen in de vroegte werd er getimmerd en gezaagd. Groene guirlanders, vlaggen en vlaggetjes kwamen te voorschijn. En met planken en schragen werd er een straatwinkelgalerij op trottoirs en straten getoverd, waarvoor we woorden tekort ko men. Het getuigt van initiatief en durf zo iets op poten te zetten Terneuzen in het middelpunt van de Zeeuws-Vlaamse, ja van de ge hele Zeeuwse belangstelling. Iedere middenstander, de een wat minder en de ander wat meer, heeft meegewerkt om het OMA-feest te maken tot een bont spel van kleuren in kleder drachten, tapijten, kousen, kazen hoeden, jurken, rollen zeil enz. Een geslaagde inzet van de Bra- derijEen allesovertreffende drukte! Kijkers en kopers! Vergezeld van enige leden van het dagelijks bestuur der vereni ging voor de Handeldrijvende Middenstand, heeft O.M.A. in de loop van de middag een bezoek gebracht aan het ziekenhuis en „Schelde-oord", welk bezoek door de patiënten van het ziekenhuis en bewoners van „Schelde-oord" zeer werd op prijs gesteld. Vervolgens bezocht O.M.A. met leden van het dagelijks bestuur van „Klimop" en haar gevolg de verschillende braderij-tentjes, waar zij zich onderhield met de lieftallige verkoopsters. Een aar dige attentie van enige standhou ders was, dat zij O.M.A. als blijk van waardering hij haar bezoek een verrassing aanboden. Ook bracht zij een bezoek aan de feestelijk versierde tenten der Marktkooplieden, die eveneens op deze dag extra voor de dag waren gekomen en deelden in de feestvreugde van de OMA-week. De avonduren bood het eerste unicum van de O.M.A.-week, het optreden van Nederlands beste artisten op de Markt. De Markt geleek „Hollywood Bowl", een aan 75.000 personen plaats biedend natuurlijk amphi theater, in het klein. I De kiosk was voor deze gele- I genheid vernuftig omgebouwd, zelfs de kleedkamers ontbraken niet! Versterkers zorgden er voor dat het geluid tot in de verste hoeken van het Marktterrein doordrong. Toen de duisternis inviel deed een zee van licht niets van het programma als kijkspel verloren gaan. OMA toonde ook nu haar belangstelling. Met de kragen recht, tegen de koude Noordenwind, die via de Burgemeester Geillstraat het Marktterrein overblies, zaten reeds velen een uur vóór de aan vang van het programma op de banken, die door de zorg van de gemeentedienst waren geplaatst. Een briefkaart aan Niemeijer- MacArthur te steunen en elk plan Groningen en U ontvangt de ge- van hem te financieren, is het illustreerde geschenkenlijst gra- niet oninteressant te zien, dat in- tis en franco. dertijd alles achter hem aanliep, (Adv.) dat in de grote partijen geen vas- TRUMAN OVER KOREA. President Truman heeft giste ren verklaard te vertrouwen, dat „de Verenigde Staten en andere vrije landen een vrede met ge rechtheid zullen bereiden voor het door de oorlog geschonden Korea". Truman zei dit toen hij de nieuwe ambassadeur van Zuid- Korea, dr. Jou Tsjang Jang, op het Witte Huis begroette. MARSHALL OVER KOREA. De Amerikaanse minister van Defensie George Marshall heeft in een rede voor de Washington- universiteit gezegd, dat China VERKLARING VAN MOR RISON OVER CHINA. De Engelse minister van Bui tenlandse Zaken Herbert Morri son, heeft naar aanleiding van een hem in het Lagerhuis gestel de vraag verklaard, dat Enge land nog steeds van mening is, dat communistisch China tot de V. N. moet worden toegelaten, doch dat het niet veel zin heeft deze kwestie thans weer aanhan gig te maken. Morrison verklaar de „werkelijk niet verontrust te zijn", toen een lid hem een vraag stelde naar aanleiding van jong ste beriahten, dat de Amerikanen hun politiek in het Verre Oos ten meer ten gunste van de na tionalistische regering van Tsji- ang Kai Sjek op Formosa zouden wenden. Tegen 8 uur stroomde de Markt letterlijk vol met mensen, waar van het getal naar schatting 6 k 7.000 bedroeg. We betwijfelen, of de Markt wel ooit zo'n menigte heeft te zien gegeven als deze avond, voor een dergelijk gebeu ren, toen om half 9 O.M.A. de ar tisten introduceerde. De heer Van Grembergen open de deze unique avond en heette allen welkom. Hij wees er op wat er, nu alle middenstanders mee werkten tot stand kon worden ge bracht. Er worden wereldpro gramma's geboden. De Terneu- zense middenstand is hiertoe in staat, maar óók om zelfs de moei lijkste klanten te bedienen. O.M.A. introduceerde in een korte toespraak de artisten: Dames en heren, hier is O.M.A. Voor de radio heeft u allemaal natuurlijk reeds kennis gemaakt met de beste sterren van het amusementscabaret. Aan O.M.A. valt de eer te beurt u deze artis ten in levende lijve te mogen voorstellen. Hier zijn ze: Olga Lowina, Lou Bandy, Tonny Schifferstein, Wil ly Alfredo, de Curita's en de Os- teny's. De woorden van de heer Van Grembergen, dat een wereldpro gramma zou worden geboden, is bewaarheid geworden. Met populaire liedjes openden de Curita's (accordeon), aange kondigd door de conferencier Wil ly Alfredo, de avond en de stem ming zat er direct in. Adembene mend was het rijwielacrobaten nummer van de Osteny's, die na de pauze heroptraden en een ova tie van het publiek kregen. Het succes van Olga Lowina in haar liederen en jodelzang stond reeds bij voorbaat vast, evenals dat van Lou Bandy. Tonny Schifferstein zorgde voor de uitnemende muzikale be geleiding en Willy Alfredo als sneldichter kan zeker een unicum in dit genre worden genoemd. Deze sterren van het Neder lands cabaret maakten de avond tot een schitterend succes. Uit een gesprek met de artisten verna men we dat ook zij vol bewonde ring waren over hetgeen hier tot stand was gebracht door de mid denstand uit een plaats als Ter neuzen met een inwonertal van 14.000. Een programma, dat in Amsterdam niet kon worden ge organiseerd, zo deelde een van de artisten ons mede, slaagde hier in dit verre Zeeuws-Vlaanderen Een hoogtijdag voor Terneuzen, ja voor Zeeuws Vlaanderen! Want na afloop konden we zien hoevelen, ook van buiten de ge meente, deze avond naar de Markt waren gekomen. De duizenden bezoekers zullen het er zonder uitzondering over eens zijn dat het bestuur van de Vereniging voor de Handeldrij vende Middenstand „Klimop" woorden van dank toekomt, dat zij deze amusementsavond heeft aangeboden, en ook dat zij zich hiervoor in verbinding heeft ge steld met het Nederlands Thea terbureau uit Den Haag, dat zulk een buitengewoon keurig pro gramma samenstelde. Het was in één woord af! Was het de doodse stilte, die er in de rijen der duizenden bezoe kers heerste bij het optreden van Olga Lowina en de verrichtingen van de Osteny's, de telkens en tel kens klaterende lachsalvo's bij de grappen en liedjes van Lou Ban dy en de woordenschat van de conferencier en sneldichter Wil ly Alfredo, of de bewondering over de muzikale talenten van de Curita's, dat ons het meeste trof? Wij zouden het niet kunnen zeg gen, maar dat al die duizenden toehoorders na afloop ten hoog ste voldaan huiswaarts keerden, staat als een paal boven water. De eerste braderijdag is een on gekend succes geworden en zal er zonder twijfel toe medewerken, dat de komende feestelijkheden en concerten eveneens zullen sla gen. De verwachting is, dat als Zaterdag, de laatste dag der OMA-week, begunstigd zal wor den door zonnig weer, de drukte bij de slot-apotheose van de ge durfde krachtprestatie van de Terneuzense Middenstand, nog overweldigender zal zijn, dan op deze zo geslaagde eerste Braderij dag. Tot slot nog een woord van lof aan het politiecorps, dat op zulk een voortreffelijke wijze het ver keer regelde, en aan het per soneel van gemeentewerken, dat er voor heeft gezorgd dat het Marktplein zo'n fleurige aanblik bood. President Truman zal deze week het congres verzoeken het grootste militaire program van de gehele Amerikaanse geschie denis goed te keuren. De democratische afgevaar digde Karl Vinson, voorzitter van de commissie voor de strijd krachten van het huis van afge vaardigden, heeft verklaard dat met dit program zeven milliard dollar is gemoeid. Vinson is gis teren naar het Witte Huis ge gaan om overleg te plegen over dit program, dat voorziet in nieuwbouw en vergroting van de Amerikaanse bases in het bui tenland en in militaire installa ties in de Verenigde Staten zelf. Koningin Juliana zal Margaret Truman, de dochter van de pre sident der V. S., op het paleis Soestdijk ontvangen. Margaret Truman, die op het ogenblik in Engeland vertoeft, maakt een vacantiereis door Europa. Zij wordt Zondag 10 Juni des ochtends in Hoek van Hol land verwacht en zal een drietal dagen in ons land blijven. zich door de oorlog in Korea vernietigd. PSEUDO VOGELPEST IN OOSTZAAN. Wederom is er in Oostzaan een geval van pseudo-vogelpest ge constateerd en wel in de pluim veestapel van de weduwe Flens aan het Noordeinde. Het betrof een aantal van 150 kippen. De be smette dieren werden door het destructorbedrijf van Purmerend Radio Moskou heeft mededelin gen verstrekt over een uiteen zetting van het lid der Russische Academie Nemtchinof over het plan-Stalin „tot omvorming dei- natuur," dat thans in de Sowjet- Unie ten uitvoer wordt gebracht. Dit plan houdt o.m. in de op richting van omvangrijke water- krachtwerken, herbebossing en het in cultuurbrengen van zand en woestijngebieden. Op het gebied van de benutting van waterkracht is men bezig met de aanleg van tal van electrische centrales, o.m. aan de Wolga en de Dnjepr met een to taal krachtvermogen van 4,2 mil- lioen kw, waarvan de jaarlijkse productie meer dan 20 milliard kwh zal bedragen. Deze centrales zullen ten dele in de loop van 1955 in dienst worden gesteld en zullen in 1957 gereed komen. Anderzijds zal men overgaan tot de aanleg van enkele kunstmatige meren, zoals het Stalingradmeer, waarvan de aanleg de ontruiming noodzake lijk zal maken van 120 dorpen. Meer dan 28,5 millioen ha zullen hierdoor geïrrigeerd kunnen wor den. Voorts zullen de verschillen de meren in het Europese deel van de Sowjet-Unie met elkaar worden verbonden door het Wol gaDon-kanaal, waardoor Mos kou bereikbaar wordt voor zee schepen. Wat het herbebossingsprogram ma betreft gaat het plan uit van de herbebossing van 6,15 millioen ha aan zand- en woestijn gebied in het Z. en het Z. O. van de Sow jet-Unie. In 1949/'50 werd reeds een gebied van 1,35 millioen ha herbetbost. Men hoopt op deze wijze het klimaat in de betref fende gebieden te wijzigen en een einde te maken aan de al daar heersende droogte. De al dus gewonnen gebieden zullen grotendeels worden bestemd voor de katoencultuur, alsmede voor de aarjplant van granen. Het Bedrijfschap voor Granen. Zaden en Peulvruchten te 's-Gra- venhage heeft bon 505 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 8 Juni 1951 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 23 Juni 195L Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwijzing zal op 19 Juli 1951 plaatshebben. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Kouder. Vooral in de ochtend veel be wolking, maar later af en toe zon neschijn. Matige tot vrij krachti ge Noordelijke wind. Lagere tem peraturen dan gisteren. VRIJDAG 8 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.04 4.39 5.19 5.29 n.m. 4.14 4.49 5.29 5.39 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON op onder Juni. 7 4.22 20.55 8 4.22 20.56 MAAN op onder 23.46 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1