Het schijnproces te Brussel van Begroting Oorlog en Marine TROON SOP VOLGING IN BELGIË DE STRIJD IN KOREA WOENSDAG 6 JUNI 1951. 7e Jaargang No. 1747. Verfoeilijke toestanden in Russische concentratiekampen ln de afgelopen week is de Internationale Commis sie voor de strijd tegen concentratiekampen tot de slotsom gekomen, dat in de Sowjet-Unie het verfoei lijkste systeem van concentratiekampen bestaat dat de wereld kent. Dit onofficiële tribunaal dat te Brussel vergaderd heeft is door overlevenden uit Hitler s concentratie- kampen georganiseerd. Van deze oud-gevangenen hebben er velen een leidende rol gespeeld bij het verzet dat aan Hitler's nederlaag voorafgegaan is. Sowjetantwoord op Westerse nota Oost-Duitse ambassadeur teruggeroepen 14 LEDEN VAN HET NED. DETACHEMENT IN KO REA GESNEUVELD. Frans tegenoffensief in Indo-Ch na De situatie in deJSschoenenindustrie WEERSVERWACHTING HOOGWATER. FYankermg hu Atiormement: Terneuzen. Directeur-Hoeldredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pei advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Het tribunaal heeft als getui gen ruim 200 gewezen gevange nen uit deze dwangarbeiders kampen in de Sowjet-Unie ge hoord en een aantal gewezen be ambten van de Russische gehei me politie. Deze getuigen onthulden geen nieuwe geheimen over het be staan van deze slavenkampen, want het bestaan van deze kam pen is reeds herhaaldelijk ont huld, doch het „gerechtsgeding" heeft eens te meer duidelijk ge maakt waarom Stalin weigert een onpartijdig onderzoek inzake de beschuldigingen omtrent het bestaan van dergelijke kampen in de Sowjet-Unie toe te laten. Reeds voor dit „rechtsgeding" te Brussel heeft de UNESCO op haar bijeenkomst in Chili met een overweldigende meerderheid van stemmen besloten in de ge hele wereld een onderzoek in te stellen naar de uitgebrachte klachten. Alle landen hebben aangeboden de controleurs van de UNO toe te laten, alle landen evenwel met uitzondering van de Sowjet-Unie en de Russische vazalstaten. De punten, waarvan de Sow jet-Unie in het geding te Brussel beschuldigd werd zijn lang van te voren ter kennis van de Russi sche Ambassade gebracht om maarschalk Stalin de gelegenheid te bieden een van zijn bekwaam ste juristen af te vaardigen om de Sowjet-Unie te verdedigen. De Russische ambassade heeft echter geweigerd deze uitnodiging te aanvaarden en hierbij opgemerkt „Gezien het karakter van Uw organisatie acht de ambassade het niet gewenst met u in relatie te treden." Griekenland, Spanje en Joego slavië daarentegen hebben wel op vragen van de commissie geant woord. Bij het geding te Brussel is nogmaals gebleken dat deze Rus sische slavenkampen feitelijk een staat in de staat vormen waarin de Russische geheime politie de onbeperkte macht uitoefent. Ook dat de betekenis van deze kam pen. op economisch gebied moei lijk overschat kan worden, want de slaven zijn in tal van takken van bedrijf werkzaam. Velen van hen, die in deze kampen opgesloten worden, heb ben nooit terecht gestaan en en kele getuigen verklaarden dat omdat slaven zulke goedkope krachten zijn, er voortdurend voor gezorgd wordt dat hun aan tal op peil blijft om zodoende het gebrek aan efficiency van het dictatoriale Russische systeem te bemantelen. In verband met het boven- staande vertelde Gregoryi Pe- trow, die verleden jaar uit Rus land gevlucht is, van zijn erva ringen als bedrijfsleider van een spinnerij met deze werkkrachten. Voor elke dag dat een slaaf in het bedrijf werkte werd aan de geheime politie 12 roebel betaald. De M.V.D. daarentegen besteedde voor de voeding nog geen roebel per dag. De toestanden in deze kampen zijn onbeschrijfelijk slecht. Nikoli Antonov, een ingenieur, die werkzaam is geweest bij de bouw van het kanaal van Leningrad naar de Witte Zee, heeft als ge tuige verklaard dat tijdens het graven van dit kanaal 700.000 gevangenen gestorven zijn. Elke dag stierven er 700 van honger en uitputting. Van de meisjes onder de nieuwe gevangenen werden vele door de politiebeamten als huispersoneel of prostituees ge bruikt. Het ergste is misschien nog wel dat er door deze praktijken in de z.g. klasseloze Russische maat schappij een nieuwe klasse ont staat. Deze nieuwe klasse van le venslange gevangenen bestaat uit volwassenen die alleen nog op verlossing uit hun lijden door de dood hopen. Zelfs als dergelijke gevangenen vrij gelaten worden, mogen zij niet naar huis terug- 1- eren en zij blijven overgeleverd can de grillen van de geheime politie. Behalve deze volwassen gevangenen is er nog een zich nog steeds uitbreidende groep van kinderen' en jongelui die in deze kampen geboren zijn of daar op twaalfjarige leeftijd in opge sloten worden. De ontslagen ge- v='i,genen gaan gewoonlijk om in hun levensonderhoud te voorzien voor de geheime politie werken en zorgen er op deze wijze voor dat de kampen steeds vol blij ven en deze klasse van gevange nen niet uitsterft. Bij het geding te Brussel wer den niet alleen getuigen gehoord doch ook stukken overgelegd om de punten van de acte van be schuldiging te bewijzen en hier onder bevonden zich tal van of ficiële Russische decreten en stukken van de Russische gehei me politie en verklaringen van Russische autoriteiten, waarvan er een het gebruik van slaven trachtte te rechtvaardigen daar dit een goed middel zou zijn om misdadigers opnieuw op te voe den. Toen dertig jaar geleden com munisten in Rusland aan de macht kwamen, beloofden zij een klasseloze maatschappij te zullen creëren. Uitgaande van de hui dige stand van zaken kunnen wij nagaan wat deze belofte waard was. Vladimir Andriew, die tijdens de oorlog een regiment van de roede garde aangevoerd heeft, heeft te Brussel verklaard: Er zijn in Rusland drie klassen zij die in een concentratiekamp gezeten hebben, zij die er nu in zitten en zij die er in de toekomst nog in zullen komen. KONINGIN ONTVING COMMANDANT LEGER DES HEILS. H.M. de Koningin heeft giste ren de nieuwe commandant van het Leger des Heils in ons land, E. Thykjaar en zijn echtgenote op paleis Soestdijk ontvangen. Het echtpaar Thykjaar vertoefde ruim een uur ten paleize. DE LOTERIJ NEDERLANDS SANATORIUM DAVOS. De loterij ten bate vtan het Ne. derlands Sanatorium te Oavos heeft ongeveer 100.000 opge bracht. De trekking, die aanvankelijk vóór 1 Juni zou geschieden, is in verband met administratieve ver traging 4 tot 5 weken uitgesteld. PSEUDO-VOGELPEST In de buurtschap Brakkenstein bij Nijmegen hebben zich endge gevallen van vogelpest voorge daan,. Enige honderden kippen) zijn af gemaakt. DE DIERENSTERFTE IN DE K.L.M.-SKYMASTER. Naar aanleiding van berichten als zou de sterfte onder een deel van de aan boord van de Skymas- ter gestorven vogels en apen aan verstikking te wijten zijn, verne men wij van de K.L.M. het volgen de: Dat verstikking de oorzaak zou zijn, wordt uitgesloten geacht aan gezien de dierenverzorger, die zich tijdens het oponthoud op Cyprus aan boord bevond, er voor heeft gezorgd, dat of de voor- of de ach- erdeur van het vliegtuig geregeld openstond, waardoor voldoende '.uurstof in de cabine aanwezig was. Bovendien is gebleken, dat de du wage goed is geschied, zodat de ruurstof alle hokken kon bereiken. Ook een te grote hitte als moge lijke oorzaak is niet waarschjjnlqk, gezien het gematigde sub-tropische klimaat op Cyprus. Het wordt bij de K.L.M. waarschjjnlqk geacht, dat de aard van de verpakking van de bewuste dieren niet aan de eisen voldeed en eveneens dat de condi tie van de betrokken dieren, die alle tot één zending behoorden een ongunstige invloed heeft gehad. Deze punten worden thans door K.L.M.-deskundigen onderzocht. In de iristeren gehouden ver-1 eerst in werking willen doen mdering der Tweede Kamer is gaan als de staat van oorlog en vestemd over drie moties, welke beleg is afgekondigd. Vrijdag bij de behandeling van le begrotingen van oorlog en De plaatsvervangers der minis ters van Buitenlandse Zaken der drie westelijke grote mogendhe den hebben Maandag het ant woord van de Sowjet-regering op de drie westelijke nota's in zake de conferentie, die thans te Parijs wordt gehouden, ontvan gen. Volgens een westelijke woordvoerder schijnt het ant woord „een afwijzing te zijn van het aanbod der drie westelijke mogendheden op 31 Mei". Volgens een Sow jet-Russische woordvoerder verklaart de Sow jet-regering in haar antwoord, dat het „inopportuun" zou zijn de huidige conferentie te verdagen. Zij stelt voor, dat de vier plaats vervangers zullen blijven stre ven naar overeenstemming over de opneming van het betwiste punt (het Noord-Atlantisch pact en de Amerikaanse bases over zee) op de agenda. De westelijke woordvoerder zei dat de toestand thans dezelfde leek als vóór de aanbieding van de westelijke nota's. De vorige week hebben de wes telijke mogendheden de Sowjet- Unie nota's öepresenteerd, waar in een conferentie van de minis ters van Buitenlandse Zaken werd voorgesteld, welke in Juli te Washington zou worden ge houden. Op basis van een der drie door de westelijke mogend heden voorgestelde alternatieve agenda's. De problemen, die samenhan gen met de troonsopvolging van prins Boudewijn en het statuut van koning Leopold en de prin ses van Retie, alsmede de uit hun huwelijk voortgekomen prinsen, zullen de volgende week op een bijeenkomst van de leiders der drie grote politieke partijen het onderwerp van bespreking uit maken. De plechtigheid van de troons bestijging door prins Boudewijn zal waarschijnlijk eind Septem ber of begin October plaats vin den. De partijen zouden het erover eens zijn, dat aan de troonsafstand door koning Leo pold, die in het paleis te Brussel zal geschieden, een plechtig ka rakter moet worden gegeven. De voorzitter van kamer en senaat, alsmede een delegatie der parle mentsleden en afgevaardigden der politieke partijen, zullen deze plechtigheid bijwonen en een verslag hiervan zal aan de voorzitters der wetgevende ver gadering worden overhandigd. De Belgische eerste-minister Pholien blijkt reeds een onder houd te hebben gehad met ko ning Leopold en de vorst heeft persoonlijk van gedachten gewis seld met de voorzitters der socia listische, liberale en katholieke partijen. Deze onderhandelingen schijnen voor beide zijden bevre digend te zijn verlopen. Men ontveinst zich intussen niet, dat de troonsafstand enkele vraagstukken met zich brengt, die zeer delicaat zijn in juridisch opzicht. Men vraagt zich af, wat de status van de vorst zal zijn, nadat zijn zoon hem is opgevolgd. In het algemeen is men van oor deel, dat de vorst de titel van koning zal behouden en het kasteel te Laeken als zijn ver blijfplaats. De vraag of koning Leopold over een civiele lijst zal beschik ken ,is een ander probleem. Daar de civiele lijst slechts voor het staatshoofd geldt, zou het juri disch gesproken onmogelijk zijn twee civiele lijsten, een voor koning Boudewijn en een voor koning Leopold op te stellen. Een oplossing meent men te kunnen vinden door koning Leopold en zijn gezin te doen genieten van een dotatie, zoals het parlement ook reeds aan koningin Elizabeth heeft toegekend. In tegenstelling met de civiele lijst moeten deze dotaties ieder jaar ter goedkeu ring aan het parlement worden voorgelegd. Wat de status van de echtge note van koning Leopold Ottreft: Er bestaat, zoals besend. een verklaring van de koning zelf. Wil deze verklaring evenwel rechtsgeldigheid hebben, dan zal deze door het parlement moeten zijn goedgekeurd. Men is van oordeel dat de partijen gemakke lijk tot een accoord zullen gera ken. Volgens het gebruik zal eerste- minister Pholien na de troonsbe stijging -door prins Boudewijn het ontslag van zijn regering aan de nieuwe koning aanbieden. Deze zal hem dan verzoeken aan te blijven dan wel een nieuwe rege ring te vormen. Het staatshoofd heeft ook het recht een andere persoonlijkheid als eerste-minis ter aan te stellen. Van de zijde der C.V.P. heeft men reeds be kend gemaakt, dat men er prijs op zal stellen dat de katholieke meerderheid in het parlement gehandhaafd blijft en de katho lieke regering aanblijft tot het tijdstip waarop volgens de wet nieuwe verkiezingen voor de wetgevende kamers moeten wor den gehouden, n.l. in 1954. narine zijn ingediend, De motie van de heer Gortzak (CPN), waarin er op wordt aan mdrongen de diensttijd op ter. ïoogste twaalf maanden te be- jalen, wordt verworpen met YJ egen 5 stemmen, die der CPN. De motie van de heer Zandt S. G.) betreffende de vaccinatie .vordt verworpen met 63 tegen 13 stemmen, die van de S. G. en A. R. Minister Staf verklaart naar lanleiding van de motie-Bruins Slot dat hij zich verantwoordelijk voelt voor de gezondheidszorg voor onder de wapenen zijnde militairen. Spr. zal zich nader beraden over de toepassing van preven tieve geneeskunde met een com missie, waarin ook leden dei volksvertegenwoordiging zittint? zullen hebben. De heren Vermeer (ArbJ, Fem (KVP) en Korthals (VVD) heo ben na deze verklaring geer behoefte meer aan de motie. De heer Bruins Slot (A.K. handhaaft de motie, waarin af Kamer als haar oordeel ui* spreekt, dat een verplichting to inenting tegen pokken niet enke door een beschikking van de che van de generale staf of door ee ministeriële beschikking behocu te worden opgelegd. Zij word verworpen met 55 tegen 22 sterr men. Vóór A.R., C.P.N., S. G. er K.N.P. De begrotingen worden daarnr z h.s. goedgekeurd met aantekp ning dat de CPN geacht wil wor den te hebben tegengestemd. BELEMMERINGENWET L ANDSVERDEDIGIN G. De Kamer heeft hierna in be handeling genomen de wetsont werpen tót opheffing van pu bliekrechtelijke en privaatrechte lijke belemmeringen met het oog op de aanleg, de instandhouding en het gebruik van werken ten behoeve van de landsverdediging. Naar het oordeel der regering is het noodzakelijk de voorberei dingen tot het scheppen van een sluitend defensiesysteem aan zienlijk te versnellen. Dit brengt met zich mede, dat op korte ter mijn voorzieningen moeten wor den getroffen ten behoeve van de landmacht en de marine. Deze voorzieningen o.a. bestaan in het oprichten van gebouwen voor legering van troepen en op slag van materieel, in de aanleg van permanente verdedigings werken en van waterbouwkun dige werken, bestemd voor inun- datiën en in de aanleg van nieu we vliegvelden. De heer Van der Feltz IC.H.) merkt op, dat de voornaamste bezwaren culmineerden in de vraag of de wet noodzakelijk is en of er voldoende waarborgen zijn tegen het schaden van open bare belangen. Spr. zou slechts in uiterste noodzaak met het ont werp kunnen instemmen, als hem duidelijk wordt gemaakt, dat niet méér waarborgen kunnen wor den gegeven. De exhon'oitante bevoegdheden, welke de wet aan de regering wil geven, zou spr. Het Oostduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Dinsdag meegedeeld, dat de Oostduitse re. gering haar ambassadeur in Polen heeft teruggeroepen In het communiqué van het mi nisterie werd gezegd, dat de am bassadeur c»p eigen) verzoek werd teruggeroepen. Hij zou n.l. van plan zijn om zijn werkzaamheden op litterair en sociaal terrein in Duitsland voort te zetten. De Verbonden troepen hebben langs het gehele front zeer kleine vorderingen gemaakt en op vele plaatsen bleef het front stabiel. Op het centrale front in het ge bied Tsjorwon-Koemhwa bevon den zij zich tegenover goed opge stelde artillerie en zeer snel vu rende wapens der Noordelijken. Ben Amerikaans officier ver klaarde: „Wat eerst een vertragingsactie van de Chinezen was, is thans bepaald een defensieve actie ge worden". Bij een tegenaanval der Noor delijken over de Hantan werden 100 van hen gedood. Honderd Noordelijkenl werden gedood bij een mislukte aanval ten N. van Yongdong, maar de vorderingen der Verbonden troe pen geschieden langzaam en wa ren kostbaar. Te Tokio werd meegedeeld, dat onlangs de grootste wapenopslag plaats der Noordelijken is ontdekt welke wapens en munitie voor 'n gehele divisie bevatte. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 31 Mei j.l. de navolgende militairen in Korea zijn gesneuveld: Soldaat J. Th. van den Berg afkomstig uit Grave; sergeant le kl. S. A. Breeman afkomstig uit Nijmegen; soldaat le kl. J. Daling Uit Smildesergeant le kl. D. A. C. Janse uit Utrecht; soldaat le kl. A. Dissel uit Nijmegen; soldaat J. Flak uit Radan (Polen)sol daat le kl. H. C. J. Kluft uit Haarlem; soldaat W. van der Kuij uit Hagestein; soldaat C. H. Kuij- er uit Wijk bij Duurstede; soldaat P. E. Plhaff uit Djakarta; soldaat P. van Rossum uit Hieerleiiheide soldaat M. (H. Rijshouwer uit Den Haag; soldaat L. C. Rucks uit Am sterdam; sergeant A. A. Schoe- maker uit Musselkanaal. Allen waren ongehuwd. De legervoorliohtingsdienst deelt het volgende mede: ,,H]et Nederlandse detachement Ver. Naties in Korea is opnieuw in ernstige gevechten gewikkeld geweest. Na dagen van vermoeiende mar sen onder hevige regens en met slecht izicht. werd op de avond van de 30e Mei op een heuvel stelling genomen nabij Indjé. De volgende morgen vroeg deed juist op dit punt een bataljon N.- Koreanen een scherpe aanval, ten doel hebbend tot elke prijs door de linie heen te breken en een, be langrijk kruispunt daar achter te bezeten. De vijand: slaagde na enkele alanvallen er in door te breken, maar kon toen worden terugge dreven door een compagnie, die in reserve was gehouden. Helaas zijn in de gevechten van, man tegen man aan Nederlandse zijde 14 doden en verscheiden ge- Wonden gevallen. De vijandelijke verliezen waren véle malen groter. De Amerikaanse regimen tsconi- mandant betuigde aan het Neder landse detachement zijn grote dank en waardering voor bijzon dere prestaties". Volgens een communiqué van het Amerikaanse achtste leger van Dinsdag zetten de verbondenen hun aanvallen voort tegen een hard nekkige vertragingsactie van de Noordelijken. Het communiqué deelde verder mede, dat de Noordelijken een troe penmacht van naar schatting twee bataljons in het veld hadden ge bracht tegen stellingen van de ver bondenen over de Hantan, op een van de toegangswegen naar Tsjor- won. NEDERLANDSE UITVOER NAAR DUITSLAND. Op grond van de gisteren door de Westduitse interministeriële commissie bekendgemaakte nieu we bedragen kunnen uit Neder land textielproducten worden in gevoerd tot een bedrag van producten ter waarde van 320.000 dollar. De heer Droesen (KVP) gaat accoord met de versnelling der procedure, zoals de minister die heeft gekozen. De internationale toestand brengt de noodzaak mede, dat zo snel mogelijk de maatregelen worden genomen, die met het oog op de defensie onvermijdelijk zijn. Spr. is intussen van oordeel, dat particuliere belangen moeten worden ontzien en hij betwijfelt of dit geschiedt. Van de wet mag geen gebruik worden gemaakt om gronden voorlopig maar in gebruik te ne men om ze later te onteigenen. De grote bevoegdheden, welke de minister krijgt, behoort deze spaarzaam te gebruiken. Spr. meent, dat er spoedig een goede regeling voor schadever goeding bij onteigeningen moet komen. De heer Van der Goes van Na- ters (Arb.) verklaart, dat zijn fractie het met het algemene be ginsel van de wet eens is. Daar staat tegenover de noodzaak van een iuiste afweging in cpncreto, die gewaarborgd moet zijn. Spr. stelt vast, dat deze wet geen vorderingswet is. Ten aan zien van het overleg valt er z.i. nog wel iets te verbeteren. De heer Borst (CPN) verklaart zich tegen het ontwerp. Z.i. is het beter scholen, badhuizen e.d. te bouwen. Wanneer men zegt, dat verdedigingswerken moeten worden aangelegd, moet er een bedreiging zijn. Die zou uit het Oosten komen, maar dergelijke fabeltjes worden niet meer ge looft, zo betoogt spr. Hij betoogt, dat de boeren grond zullen moe ten missen. Hun moet z.i. elders grond worden gegeven. De heer Gerbrandv (A.K.) zegt, dat het een goed wetsont; werp is, een bewijs, zo voegt hij er aan toe, dat een slechte rege ring ook wel eens met iets goeds kan komen. Hij acht de voor geschreven regeling noodzake lijk. De vraag is of er voldoende waarborg tegen willekeur is. De heer Beemink (C.H.) ach, het begrijpelijk, dat het ontwerp noch in de Kamer noch daarbui ten met gejuich is begroet. Men kan er bezwaren tegen hebben, toch is deze wet niet te missen. Spr. acht het eewenst dat, als er agrarische belangen aan de orde zijn, het advies van de mi nister van Landbouw wordt in gewonnen. //-IT-J-NT, De heer Hoogcarspel (CPN) betwist de opvatting als zou er dreiging zijn van de zijde der Sowjet-Unie. Wanneer hij daarop uitvoerig ingaat, verzoekt de Voorzitter niet bij ieder wetsont werp een uiteenzetting te geven, die met de zaak niets te maken heeft. De heer Hoogcarspel (CPN) meent, dat de grondslag van het ontwerp zijn betoog rechtvaar digt. De Voorzitter overweegt een spreektijdbeperking voor te stel len, indien de heer Hoogcarspel bij ieder wetsontwerp met het zelfde terugkomt. Dan zou hij beter een gramo- foonplaat kunnen laten maken ter besparing van nationale tud. De heer Hoogcarspel (CPN) ontwikkelt vervolgens bezwaren tegen het ontwerp. Hij zegt, dat de rechten der bevolking op losse schroeven worden gezet. De minister van Oorlog, de heer Staf, betoogt naar aanleiding van de opmerkingen van de ne ren Borst en Hoogcarspel. dat het ontwerp geheel op de verdedi ging is ingesteld. Hij begrijpt niet hoe het in ver band kan worden gebracht met een aanvalsoorlog. Over het algemeen is de Kamer het eens over de noodzaak. Spr. verzekert, dat deze wet niet in de plaats komt van een vorderingswet en dat er geen misbruik van zal worden ge maakt. Met belanghebbenden is in voorkomende gevallen overleg gepleegd, waarbij de organisaties zijn ingeschakeld. Met de belan gen der betrokkenen wordt zo veel mogelijk rekening gehouden. Volgens de onderhavige wet kunnen boeren en tuinders hun gronden bijna niet kwijt raken, maar in voorkomende gevallen zal hij in overweging nemen an dere grond beschikbaar te stel len. De kwestie der schadever goeding is uitermate moeilijk. Als er bijzondere regelingen wor- deng emaakt bij algemene maat regel van bestuur, zal men niet uitkomen boven de schadever goeding bij onteigening. Bij de behandeling der artike len maakt de heer Hoogcarspel (C.P.N. I er bezwaar tegen, dat een militaire instantie vergun ningen zal verlenen, die normali ter door deskundigen worden ver leend. De heer Van der Goes van Na- ters (Arb.) heeft een amende ment ingediend dat nader over leg betoogt. De heer Droesen (K.V.P.) heeft een amendement ingediend om het tweede lid van art. 6 als volgt te lezen: „Indien het gedogen een open baar belang dreigt te schaden pleegt onze minister alvorens de verplichting tot gedogen op te leggen, hetzij uit eigen beweging of op verzoek van de minister, onder wiens verantwoordelijk heid de zorg voor dat belang rust, nader overleg". De heer Droesen (K.V.P.) stelt verder voor een nieuw lid 3 in art. 6 in te voegen om „wanneer de minister voornemens is een verplichting tot gedogen op te leggen, hij hiervan schriftelijk kennis geeft aan de rechthebben den en hen in de gelegenheid stelt tot overleg". Minister Staf acht het amende ment-Van der Goes van Naters niet gewenst. Door een wijziging in de redactie van art. 6 wil de minister aan de wensen tegemoet komen. De verdere behandeling van het ontwerp wordt uitgesteld tot Woensdagmiddag. Sterke strijdkrachten van d* Franse Unie, gesteund door vlieg, tuigen en kanonneerboten, hebben Dinsdag haar eerste grote tegen-» offensief tegen de trbepen dier Vietminh, die aanvallen doen ln de Tonkin.delta in Noord- Indo- C'hina, geopend. Een Franse mobiele groep is in snel tempo in Zuidelijke richting door het gebied van de rivier De Day opgerukt, waar een krachti ge strijdmacht van de Vietminh Maandagavond 3 hevige aanval len heeft uitgevoerd tegen Franse posten, die de stad Phatdiem ver dedigen. Het Franse tegenoffensief volgt na een dag van intensieve actie tegen Vietminh-guerilla's, die langis het gehele front infiltreer den om de rijstvelden te hereiken. De drie Vietminh-aanvallen van Maandag behoren tot de krachtig ste in de strijd om de rijstvelden. De Franse autoriteiten ver klaarden,, dat de toestand Ibij een van de posten, Yentsjoea, 8 km ten Z. W. van Ninhbenh, nog ver ward is. Het offensief van de Vietminh van de vorige week is op een „uiterste mislukking" uitgelopen. Pe verliezen van de Vietmirti,- troêpen in die week bedroegen on geveer 1600 gesneuvelden of ge wonden en ongeveer 300 gevange nen. Pe Franse verliezen bedroegen ongeveer 150 gesneuvelden, 200 gewonden en) 60 vermisten. De toestand in de schoenenin dustrie te Nijmegen is nog steeds verre van gunstig. Op de Swiftfabrieken zijn 300 employé's zonder werk en keert de directie het wachtgeld zonder rijkssubsidie uit, in afwachting van de rijksregelingen. Elke dag neemt hier het aantal werklozen toe. Bij de Robinson wordt deze week maar 3 dagen gewerkt en is voor de volgende.week nog geen rege ling getroffen. Ook hier wordt het wachtgeld oip eigen risico uitge keerd. Bij Wellen <fc Co liggen alle af delingen op één na stil en gaan honderden op de wachtlijst. Bij de directies te Nijmegen was nog geen officieel bericht ingeko men omtrent goedkeuring van de wachtgeldregeling. Wel is de werktijd korting toe gestaan. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Overwegend zonnig. Aanvankelijk overdrijvende wol kenvelden, later zonnig weer met in de namiddag in het Oosten van het land kans op onweer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Noord-West. Weinig verandering in temperatuur. DONDERDAG 7 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.26 4.01 4.41 4.51 nun. 3.43 4.18 4.58 5.08 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Juni. 6 4.23 20.54 4.56 23.13 7 4.22 20.55 5.57 23.46 8 4.22 20.56 7.07

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1