TE UIT OE PROVINCIE specia e aanbiedingen Wijziging kinderbijslagwet Spaar uw N A.J.Si DE ZWARTE VLEK ELKE In dc VINI U NOOF ïji T elefo Inbraak in het huis van Prinses Elizabeth AGENDA Protest van Bulgarije De verkiezingen in Eire TERNEUZEN BRESKENS De Amerikaans defensie BIERVLIET SCHOONDIJKE. NIEUWVLIET. OOSTBURG. RETRANCHEMENT. De dienstplicht in de V. S ZAAMSLAG Analfabeet kan niet trouwen Ril WEEI WIL LET OP ONZE EL BIJ A Al iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiii L Is ir D e ERKEND S'. 5htohiiiiipiiiii:i!Iiwii'iiiiiii!Ihi' Eerste kwaliteit z' kinderkleding en f de prijs!!!! Doet Uv AXEXSESTRR1A1 In hun nota naar aanleiding van het versla t der Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot wijziging van de Kinderbijslag wet merken de ministers van Sociale Zaken en van Financiën e.m. het volgende op: Het spijt de ministers, dat ver schillende leden zich met de voorgestelde extra-compensatie ten behoeve van het derde kind en volgende kinderen niet kun nen verenigen en de motivering, waarop de regering haar fun deert, onvoldoende achten. Overwogen was, dat het door 't Centraal Bureau voor de Sta tistiek berekende prijsindexcijfer betrekking heeft op een gemid delde gezinsgrootte van 4 perso nen. Geconstateerd moest worden dat prijsstijgingen van brood, margarine en suiker de kosten van levensonderhoud van de ge zinnen met meer dan 2 kinderen sterker verhoogden dan uit het prijsindexcijfer voor een gemid delde gezinsgrootte kon worden afgeleid. Zou ook aan deze gro tere gezinnen slechts een inkom sten vermeerderden van 5 °/o zijn toegestaan, dan zou de consump tiebeperking aldaar meer dan 5 °/o hebben bedragen. Het is echter aannemelijk te achten, dat de prijsverhogingen voor brood, margarine en suiker voor elk volgend kind eenzelfde stijging van uitgaven met zich hebben meegebracht. Op grond van het verbruik per gezinslid in een gezin van gemiddelde groot te en bij een weekloon van 50 80 gulden kon deze stijging van uitgaven op 28 cent pep week en per kind worden berekend. Daar bij werd uitgegaan van een ge middeld verbruik per hoofd van 1750 gram brood, 270 gram mar garine en 330 gram suiker. De prijsstijgingen van deze artikelen hebben bedragen 3 cent per 800 gram, 15 cent per 250 gram en 15 cent per 1000 gram. Wordt hier tegenover de in eerste aanleg voorgestelde verhoging van de kinderbijslagen met 5 in aan merking genomen, dan resteert een tekort van 16 cent per week voor het derde en ca. 10 cent per week voor elk volgend kind. Naast de drie genoemde posten zijn nog andere artikelen, die bij toenemende gezinsgrootte een be langrijker aandeel in de totale 3* r. Vrijdagnacht is ingebroken in Clarence House, het huls te Lon den van- primsesi Elizabeth van Engeland. Volgens de Daily Mlail was de prinses jiuist van de paardenren nen in Epsom teruggekeerd. Een telefoniste die de inbreker ontdekte, werd neergeslagen. De maai verdween nadat de po. Htie was gealarmeerd. Men1 onderzoekt thans, hoe de inbreker is binnengekomen. gezinsuitgaven innemen, aan zienlijk in prijs gestegen. Zo kan met zekerheid worden aangenomen, dat ook de prijsstij ging van schoeisel en schoenre paraties het grotere gezin relatief zwaarder heeft belast. Daar tegenover moet in aanmerking worden genomen, dat andere in prijs gestegen artikelen voor het grotere gezin naar verhouding weer minder betekenis krijgen. Alle overwegingen in aanmer king nemend, hebben de minis ters gemeend de bijslagen voor derde en volgende kinderen ex tra te moeten verhogen met be dragen, overeenkomend met de tekorten, welke eerder werden berekend als gevolg van de prijs stijgingen van brood, margarine en suiker. Afgerond betekende •ulks, dat dë bijslagen voor het dorde kind met 3 cent en voor ilie volgende kinderen met 2 ct. per dag moésten worden ver hoogd. De bedragen per dag zijn daar door thans geworden: lste kind 0,46; 2de kind ƒ0,51; 3de kinfa 0,54; 4de kind en vol genden 0,69. Tenslotte kunnen de ministers mededelen, dat de voorgestelde voorziening door de interdepar tementale commissie voor de loon- en prijspolitiek met verte genwoordigers van de Stichting van de Arbeid is besproken. Tijdens deze bespreking bleek overeenstemming te bestaan over een verhoging van de kinderbij slagen met ten minste 5 °/o. Geen eenstemmigheid bleek te bestaan >mtrent een verhoging van de kinderbijslagen voor zover deze de 5 %i te boven gaat. HIEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. ,,Stromboli". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. ,,Ttie dancing Years". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Hoe ik Amerika ontdekte*' Bulgarije heeft bij de Verenigde Naties geprotesteerd tegen „het systematisch verstoren van de vre de in de Balkan" door Griekenland. De grens en het luchtruim van Bul garije waren door de Grieken ge schonden en spionnen waren door Griekenland uitgezonden „om over vallen te organiseren". Volgens de definitieve uitslagen van de algemene verkiezingen in Eli re heeft de coalitie onder lei ding van John Costello 78 zetels in hert, parlement verkregen. IDe partij van De Valera ver. kreeg ©9 mhtelsj. De verdeling is als volgt: Fianna Gail (partij, van De Va lera) ©9 zetels; partij van Costel lo 40 zetels; arbeidspartij 16 ze. tela- boerenpartij© zetels; republi keinen 2 zetels; onafliankelijken 14 zetelö. Politieke waarnemers achten net niet uitgesloten, dat 5 onaf- thankelijken de zijde van De Va. lera zullen kiezen, als het nieuwe parlement op 13 Juni vergadert. De Valera zou dan een meerder, hekl van één stem op de coalitie liebben. Over de samenstelling van de regering zal niet worden heslist voordat het parlement bijeenkomt om de eerste minister te kiezen De Valera hesflt verklaard, dat alleen Zijin partij in staat is een stabiele regering te vormen Visconcours. Zaterdag heeft de Terneuzense hengelsportvereniging „Ontspan ning na Inspanning" haar eerste visconcours in dit seizoen uitge schreven op de oostelijke leiding. De vangst (21 palingen) was matig, evenals de deelneming (22 hengelaars). Het bezoek van O.M.A. aan Terneuzen zal hier van wel de oorzaak zijn geweest. Dat van de ruim 100 leden zo weinigen hun kansen op de wis selbeker hebben verdedigd, is stellig jammer, maar de dag was ook heel ongelukkig gekozen. De uitslag luidde: le prijs: Abr. Stoffels. (Wissel beker en, molen). 2e prijs S. Kiel (visstoel); 3e prijs Jac. Scheele (schepnet); 4e prijs M. Kiel (rol nylon)5e prijs L. Desutter (rol nylon); 6e prijs A. Viveen (leefnet)7e prijs R. de Doelder (vismateriaal). Veteranenvoetbal en Tombola. De veteranenwedstrijd ten bate van het Roode Kruis, die op Za terdag 26 Mei j.l. door de slechte weersomstandigheden weinig be langstelling trok, zal hedenavond worden overgespeeld. Op verzoek van het Actie- co mité delen we gaarne mede, dat de toeschouwers wordt aangera den hun toegangsbewijs zorgvul dig te bewaren. Na afloop der wedstrijd zal n.l. jeen tombola worden gehouden, waarbij het nummer op het toegangsbewijs beslissend kan zijn voor het al of niet winnen van een prijs. Een der laatsten. Na 6 jaar tropendienst keerde onze stadgenoot J. van Es per vliegtuig uit Indonesië in zijn ouderlijke woning in de Nieuwe- diepstraat terug. Hij was een der eersten die als vrijwilliger vertrok en een der laatsten die uit het on rustige Indonesië terugkeerde. Wegverbetering. Naar de Toeristenbond A.N.W.B. mededeelt, v/ordt er reeds enige tijd gewerkt aan 't verbeteren van de rijksweg in Breskens, en wel aan het gedeelte van de aanleg plaats van het veer tot de zuidelij ke gemeentegrens. De keibestra- ting wordt hier vervangen door be ton. Tevens wordt hier een par- keerstrook aangelegd en aan beide zijden komt een rijwielpad. Door de werkzaamheden ont staan er voor het verkeer tijdelijk moeilijkheden, daar er enige ge vaarlijke bochten zijn en het rij wielpad bij de weg is getrokken. Dit laatste, dat thans in de tijdelvjke rijbanen is komen te liggen, wordt nog door wielrijders gebruikt, het geen zeer gevaarlijk is, daar het verkeer slechts gedeeltelijk wordt omgeleid. „Uiterst rechts houden", is hier dan ook het parool voor de wielrijders, „langzaam rijden" voor de automobilisten, aldus waar schuwt de A.N.W.B. President Truman heeft een wetsontwerp getekend volgens hetwelk een aanvullend bedrag ,-an 6.442.668.000 dollar groten deels voor de nationale defensie vordt uitgetrokken. Dit is 46.9 millfoen dollar minder dan Tru man gewenst had. De commis sie voor de atoomenergie krijgt 59.323.000 dollar van dit bedrag, Teraardebestelling dokter Broodman. Zaterdagnamiddag is onder enor me belangstelling van de ingezete nen het stoffelijk overschot van Dokter Broodman op de algemene begraafplaats ter aarde besteld. Ten teken van rouw had de gehele vissersvloot de vlag halfstok gehe sen. Meer dan 20 jaar heeft dokter Broodman alhier de practjjk uitge oefend, waar hij door zijn eenvoud en medeleven met de bevolking, voor wie hij dag en nacht klaar stond, een zeer geziene figuur was, hetgeen nog extra tot uiting kwam bij de algemene deelneming bij zijn' overlijden. Geflankeerd door het bestuur van het Groene Kruis passeerde de rouwstoet, onder vele kransen en bloemen van bewoners van straten en gehuchten, vanaf het sterfhuis in de Dorpstraat tot de algemene begraafplaats langs een haag van ingezetenen. Óp de begraafplaats werd het stoffelijk overschot door doktoren uit West Zeeuws-Vlaanderen naar de groeve gedragen. Nadat de kist aan de schoot der aarde was toevertrouwd, herdacht burgemeester Eekhout als eerste spreker de overledene. Hij roemde dokter Broodman om zijn goed heid, zijn hartelijkheid en eenvoud, waardoor hij de harten der gehele bevolking had gewonnen. Namens het gemeentebestuur dankte spr. de overledene voor alles wat hij voor de bevolking is geweest en voor de medewerking en steun die het gemeentebestuur steeds van hem mocht ondervinden. Namens de artsenvereniging in W. Zw.-Vlaanderen herdacht dok ter Buskop hun vriend en collega. Verder werd nog het woord ge voerd door dokter Jongsma uit Groede en tal van andere sprekers, waarna dokter Van der Maas, de waarn. arts van dokter Broodman, namens de familie allen dank zeg de voor de ontroerende blijken van deelneming tijdens de ziekte en het overlijden, van zovele zijden ont vangen. Motorrijwiel in brand. Bij aankomst van de veerboot geraakte Zaterdagnamiddag te kwart over vijf, toen de heer M. uit Vlissingen zijn motorrijwiel wil de starten, vermoedelijk doordat bezine uit de carburator was gelo pen, de motorfiets in brand. Door krachtig ingrijpen van het personeel der boot kon het vuur met een brandblusapparaat worden geblust, doch de motor kreeg grote schade. Opbrengst collecte. De in onze gemeente gehouden collecte ten behoeve van de ouden van dagen bracht 526,90 op. Met pensioen. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd zal de heer Tazelaar, alg. chef bij de S.B.M. alhier, met ingang van 1 Ju li a.s. deze dienst verlaten, na een diensttijd van 45 jaren. Opening zwembad. Zaterdagmiddag werd door de voorzitter van de zwemclub „Schel- destroom", de heer E. Seus, het Wilhelminazwembad geopend. De lage temperatuur van het wa ter kon de jeugd niet weerhouden ëën paar baantjes te maken. Tussen Goud en Diamant. Het echtpaar Pieter Cornells Mi- chielsen en Peternella Adriana Versluijs alhier viert heden zijn 55- jarige echtvereniging. Reeds op 11 October 1897 onderging het jonge gezin uitbreiding; het was een dochtër. In die dagen was de huise lijkheid ver te zoeken en aan de op voeding van de kinderen kon niet gedacht worden. De man verdiende 70 cent per dag en de vrouw 60 cent, van welk loon dikwijls nog wat af moest om voor het oppassen der kinderen te betalen. Het huwe lijk werd gezegend met 3 zoons en 3 dochters, die allen nog in leven zijn. 's Winters moest Michielsen de kost alleen verdienen en dat deed hij door de oogst te gaan dor sen bij diverse boeren. Door van 's morgens vroeg tot 's avonds laat met de dorsvlegel eindeloos op de oogst te slaan, verdiende hij 80 cent. Momenteel heeft de thans 77- jarige veel last van doofheid. Ver der zijn beiden nog gezond en op het gemakje aan leven zij hun eigen stille leventje. Vrouw Mi chielsen is 73 jaar. Nu zal deze dag aanleiding zijn dat zij uit de vergetelheid plotse ling voor het voetlicht van de be langstelling komen te staan en als wij ons niet vergissen zal de Ko ninklijke Harmonie voor een muzi kale omlijsting zorgen. Ook wij feliciteren hen en de gehele fami lie van harte en hopen dat zij nog lang aan deze heuglijke dag mogen tërugdenken. Vergadering Jong Hervormden. De Jong Hervormden van Bier vliet vergaderden in het Arbeiders- logeerkamp. De avond was belegd om een inzicht te krijgen in het geen de Jonge Kerkkampen hebben te bieden. Daarom wilde Wika Hiensch, die de avond leidde de avond doorbrengen op dezelfde wij ze als dat in de kampen wordt ge daan. Wirn Dieleman opende de avond een z.g. richelmijn. De Mijnops-po- met 'n welkomstwoord tot de aan- ringsdienst was spoedig aanwezig, wezigen, in het bijzonder begroette Daar het niet raadzaam werd ge- hij mej. Anna Cijsouw uit Groede oordeeld de mijn te vervoeren, en Wika Hiensch. Nadat Gezang 93 werd hij ter plaatse tot ontploffing was gezongen, werden er volksdan- gebracht sen uitgevoerd. Mej. Cijsouw ver- telde onderhoudend over de kam- grenskantoor geopend. pen. Hierna werden twee slachtof- Op 1 Juni werd de doorlaatpost fers met plasticjassen omhuld en te Retranchement weer voor het geblinddoekt; zij moesten elkaar toeristenverkeer opengesteld. Reeds karnemelkse pap voeren. Het is (je eerste dag bleek, in welk een be te begrijpen dat dit onder grote hi- hoefte dit grenskantoor voorziet, lariteit werd aangezien en het moet Zo passeerden hier tegen de avond gezegd, dat de jassen papjassen ongeveer duizend fietsers. werden en dat de slachtoffers wei nig of niets nuttigden. Na dit inter- De doorlaatpost blijft dagelijks voor het toerisme open tot 1 Octo- mezzo vertoonde Wika Hiensch en- ber. Hoewel de laatste jaren in de kele filmstroken, waardoor de pret- grenspassage te Retranchement tige indruk, die de aanwezigen veel verbetering is gekomen, reeds hadden over de kampen, nog vraagt men zich toch af, of het werd vergroot. Een gedeelte van kantoor deze winter weer volledig de avond werd gewijd aan het on- zal worden gesloten. Openstelling, derwerp: „Hoe komt het dat de minstens op Zaterdagen en Zonda- mensen in de kerk zo dikwijls langs gen, zou dan zeer gewenst zijn. Verkeersongeval. Vrijdagavond had op de rijksweg Schoondijke-Oostburg nabij „Veld zicht" een aanrijding plaats tussen een vrachtauto bestuurd door de heer C. A. uit Zuidzande en een lu xe auto bestuurd door de heer J. B. elkaar heenleven". Na behandeling /an dit vraagstuk ontstond hier over een levendige gedachtenwisse- iing. Tot slot werd Gez. 282 de ver zen 1 en 5 gezongen. Agenda Gemeenteraad. Morgenavond komt de raad in openbare zitting bijeen. De agen- ^Antwerpen, ia vermeldt de volgende punten: ue chauffeur van de vrachtauto, 1. Vaststelling notulen; die uit de richting van Oostburg 2. Installatie toelating lid Ch. de kwam gereden, sloeg bij Veldzicht Veij; linksaf om een zijweg in te rijden, 3. Ingekomen stukken; hetgeen blijkbaar de heer B. niet 4. Aanvulling bouwverordening had opgemerkt. Hij reed in volle vaart tegen de vrachtauto op. De drie inzittenden van de luxe auto kregen verwondingen. Een dame moest voor nader onderzoek naar het ziekenhuis te Oostburg worden vervoerd. De luxe auto werd zwaar beschadigd. (z.g. zomerhuisjesverordening); 5. Garanderen van tijdige beta ling van rente en aflossing van de door de Grindwegcommissie Nieuwvliet - Sluis - Retranche ment aan te gane geldlening ad. 61.000 6. Aankoop stukje grond nabij de muziektent (voormalige tram baan) 7. Wijziging begroting van in komsten en uitgaven, dienst '51; 8. Rondvraag. Weg afgesloten. De K.N.A.C. bericht dat het wegvalt Draaibrug-Sluis in de weg Sluis-Breskens in beide richtingen voor doorgaand ver keer zal zijn afgesloten van 5 Juni tot 15 September of zoveel langer als nodig of korter als mogelijk zal zijn. Het verkeer Breskens-Sluis zal worden omge legd over de weg Breskens-Groe- de-Potjes-Sluis en het verkeer Oostburg-Sluis over de weg Oostburg-Zuidzande-Potj es- Sluis, terwijl het verkeer Sluis- Aardenburg zal worden omge legd over de weg Sluis-Heille- Aardenburg en het verkeer Aar denburg-Sluis over de weg Aar- denburg-Elderschans-Kruis- schans-Sluis. Planten voor de jeugd. De Maatschappij voor Ooft- en Tuinbouw in W. Z.-Vlaanderen heeft zich tot haar afdelingen en tot de scholen gericht met het ver zoek voor de jeugd goedkope plan ten aan te schaffen, waarvan in het najaar tentoonstellingen zullen worden ingericht. Mijn gevonden. Arbeiders van Het Vrije van Sluis vonden Vrijdag bij de Boerendam PERFECTE SMAAK IDEALE COMBINATIE Roman door NIEK VAN DER ZWAAN. 87) (Nadruk verboden). |D«e New York Times meldt, dat de Amerikaanse Senaat het com promis-wetsontwerp heeft aan genomen, waarbij de dienstplich tige leeftijd wordt verlengd van 21 tot 24 maanden. Het ontwerp wordt doorgezon den naar het Huis van Afgevaar digden. Wezenloos staarde hij voor zich uit. ZouMaar hij had Balk kuste haar toch en Ze stond ineens met een ruk op en liep naar hem toe. „Vertel op," zei ze ongewoon hard, „wat weet jij van Balk en mij?" „Ik" stotterde hij, langzaam begrijpend, dat hij een grote blunder had gemaakt, „ikdie avondwilde ik hier binnen gaan en toentoen. zag ik, dat Balk je kuste Met een zucht liep ze terug naar haar stoel, waarin ze zich liet vallen. Langzaam schudde ze haar hoofd. „Zo, en daaruit heb jij dus geconcludeerd, dat ik het goed vond?" Zenuwachtig plukte hij aan zijn vingers. „Dus.... het is niet zo?" Ze lachte schril en het klonk onwezenlijk. „Balk en ikstel je voor.' En toen, zachter: „Ik dacht, Ger, dat jij wel beter wist." Wijnandse keek haar verschrikt aan. Dat is dan een afschuwelijk misverstand geweest, dacht hij. En hij, stommeling, was meteen weggelopen „Neem eens een stoel, en ga even rustig zitten," zei ze, op staande en de sleutels varr beide deuren in het slot draaiend. „Zo, nu kunnen we tenminste niet ge stoord worden. En vertel me nu eens precies, wat jou plotseling zo overstuur maakt. Want ik merk uit je houding, dat je in de vaste overtuiging verkeerde, dat Balk en ik zouden gaan trou wen, niet?" Werktuigelijk ging hij in een der crapauds zitten en knikte. „Ja, daar was ik zo van over tuigd, dat „Dat jij gedacht hebt," vulde het meisje aan, „dat jij dacht: Nu heb ik mijn kans voorbij laten gaan en toen heb je waar schijnlijk hals over kop Gonnie gevraagd." „Hij zuchtte zwaar. „Ja," ant woordde hij, „zo is het ongeveer gegaan." „Dus jij was, op het moment dat Balk mij kuste, van plan me ten huwelijk te vragen?" Wijnandse keek haar verschrikt aan. „Hoe weetbegon hij. Grimmig staarde ze voor zich üit. Dat begreep ik meteen. Of ben je soms vergeten, dat ik van je houd? En dacht je dan, dat ik ine straffeloos door Balk, of wie dan ook zou laten kussen? Ik geef je de verzekering, dat ik hem behoorlijk op zijn nummer heb gezet. Hij heeft, als een kleine jongen een draai om zijn oren gehad. En ik heb hem dui delijk te verstaan gegeven, dat hij het geen tweede keer moet uithalen. Hij is nu diep beledigd en komt, hier niet meer. Hij laat alles brengen. En jij, Ger Wij nandse, houd je van Gonnie"? „Ja, natuurlijk," antwoordde hij, „anders had ik haar niet tot vrouw gevraagd." Doeh zijn ant woord klonk niet overtuigend. Lange tijd keek ze haar com pagnon aan en Wijnandse kon niet anders doen dan de ogen neerslaan. Ze keek dwars door hem heen, hij voelde het. En zij moest begrijpen, dat hij een on waarheid sprak. Hij hield niet van Gonnie, hoewel hij haar niet onsympathiek had gevonden toen hij haar vroeg. Ze was al zo heel anders, nu na de eerste week. Reeds de derde dag had hij ge merkt, dat ze huiverde, als hij haar liefkoosde. „Had maar geen antwoord ge geven, Ger," sprak het meisje tegenover hem eindelijk op zach te toon, „want je gezicht weer spreekt je woorden. Ik voel', dat je nu al je onberaden stap be treurd." Wijnandse wuifde afwerend met zijn hand. „Laten we er niet verder over praten, Miep, er is toch niets meer aan te doen. En ze is een goede moeder voor de kleine Tini. Dat is heel wat waard zou ik denken Opeehs zag hij tranen in de ogen van Miep. Met een ruk sprong hii op. „Miep, huil niet, kind; tracht je. te beheersen. Er is immers niets meer aan te ver anderen. Het zal wel zo moeten zijn. Er geschiedt immers niets bij toeval...." „Laat me je nog één vraag mo gen stellen, Ger," zei ze, even een zakdoek over haar gezicht ha lend, „die avond, toen je mij ten huwelijk wilde vragen, deed je dat.alleen voor Tini, je doch tertje, ofook Hij draaide zich om. „Bespaar me het antwoord Miep, want het heeft immers geen zin meer. La ten we verstandig zijn en er niet meer aan denken. Dat is voor ons beiden het beste." (Wordt vervolgd). Jaarvers;, v.v. „Zaamslag." Vrijdagavond vergaderde bij de heer Van der Veke onze plaatselij ke voetbalver. Wegens ziekte van de voorzitter hanteerde de voorzit tershamer de waarn. voorzitter, de heer F. van de Velde, wiens ope ningswoord in mineur was gesteld, wegens de zorgvolle financiële toe stand der vereniging. Hij hoopte echter dat deze verg. aanleiding zal geven tot een krachtige propa ganda der leden en het werven van donateurs, want in een gemeente als Zaamslag is een sportvereni ging alleszins op z'n plaats. Maar ook in de boezem der werkende leden moet meer besef komen, dat alleen goede resultaten kunnen worden verkregen, wanneer men zich werkelijk hiervoor traint en er een goede sportgeest heerst. Uit het jaarverslag van de secre taris L. de Putter bleek dat de ver eniging opgericht op 17 April 1950, thans haar eerste jaarverg. hield. Door allerlei omstandigheden is de ver. de kinderziekten nog niet te boven, waarbij komt dat de terrein- kwestie moeilijkheden baart want de werkzaamheden aan het nieuwe sportterrein ondervinden stagnatie wegens tekort aan D.U.W.-arbei ders Dank werd gebracht aan de heren Serrarens en Sterringa, die zich geheel wijden aan de belangen der ver. Als penningmeester brengt de heer Serrarens verslag uit. De ont vangsten bedroegen 1669,15, de uitgaven ƒ1718,35, zijnde een na delig saldo van 49,22. Er zijn ech ter nog rekeningen te voldoen, zo dat het uiteindelijk tekort zal op lopen tot ƒ200. Er zijn 80 dona teurs, welk aantal dus uitbreiding behoeft. Hij sprak de hoop uit, dat vele ingezetenen de ver. zullen steunen door zich als donateur of donatrice op te geven om daardoor te voorkomen dat de sportver. zal moeten worden opgeheven en in de bloeiende gemeente Zaamslag de jeugd voor het beoefenen van de voetbalsport zich tot andere ge meenten zal moeten wenden, het geen te betreuren zou zijn. In ontstane vacatures werd voor zien door de benoeming van de he ren B. de Groote en J. de Pooter. Getracht zal worden, zolang het nieuwe speelterrein niet gereed is, een voorlopig speelterrein te krij gen. In een onderhoud met een cor respondent van Aneta verklaarde de patih van Serang, de heer Amin Abdullah, dat het in het kader van de bestrijding van het analfabetisme in het onderdis trict Tjinangka niet mogelijk is in het huwelijk te treden zonder te kunnen lezen en schrijven. De adspirant-bruidegom is in genoemde „ketjamatan" ver~ plicht bij de huwelijksvoltrek king de huwelijksacte voor te lezen, waarna hij zijn tjandteke- ning er onder moet zetten. Indien hij daartoe niet in staat blijkt, is de „penghulu" niet bereid het huwelijk te sluiten. In Bantam heeft men de be strijding van het analfabetisme eveneens ter hand genomen. Elke dessa in de residentie heeft minstens een cursus voor analfabeten. Particulieren heb ben ook een steentje hiertoe bij gedragen. Met het onderwijs in het alge meen is het treurig gesteld aldus de patih Ter illustratie van de toestand noemde hij het feit, dat men in de gehele residentie geen enkele algemene middelbare school heeft. De hoogste school is de sekolah menengah (mulo). Het aantal is evenwel gering, vooral gelet op de grote drang van de ouders om hun kinderen naar school te zenden. In geheel Bantam zijn slechts drie „seko lah menengah", een van het gou vernement en twee van particu lieren. i

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2