Gestadige opmars der Geallieerden De Rekenkamer brengt verslag uit Acheson voor de Senaatscommissie Vorming van een V.N Het gebruik van dienstauto's Formosa van geen militaire betekenis Tweede emigrantenkamp in Australië ZATERDAG 2 JUNI 1951. 7e Jaargang No. 1744. nwvfrrETJR van WEERSVERWACHTING HOOGWATER. op onder op onder Juni. 2 Opdracht voor het houwen van supertankers Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nét 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1.80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Ten Z. O. van InJjé dwone ?n 'krachten 600 Noordelijken de Verbonden concentreer troepen enigszins terug te trek ken. Ten N. O. van de stad froceer- den de Noordelijken een pene tratie, die binnen twee uur door de Verbondenen werd afgegren deld. De Amerikaanse luchtmacht heeft Vrijdag gemeld, dat Ame rikaanse „Sabre" straaljagers Donderdag drie Mig-machines hebben neergeschoten en twee beschadigd tijdens een luchtge vecht boven Tsjongjoe in Noord- Korea. Meer dan 30 Mig toestellen waren bij het gevecht betrokken. De leiding van de vijfde Ame rikaanse luchtmachtgroep heeft Vrijdag te Tokio medegedeeld, dat de groep de Chinese troe pen in de maand Mei ruim 22.500 man verliezen heeft toe gebracht Tijdens luchtgevechten zijn in, dezelfde periode vijf „Mig"-straaljagers der Chinezen vernietigd, twee waarschijnlijk vernietigd en vijftien beschadigd. De De Verbondenen herover den Vrijdag Janggoe een belang rijke stad in het Oostelijke ge deelte van de centrale frontsec tor, waaruit zij Donderdag, na een zeer zware beschieting door de artillerie der Chinezen waren verdreven. In de centrale frontsector zijn de Verbondenen, die onrukken in de richting van de steden Tsjor- won en Koenwha, door heuvel achtig gebied omstreeks vier kiolmeter gevorderd. In West Korea beschoot de ge allieerde artillerie Vrijdagoch tend de stellingen der commu nisten. De Chinezen bieden voortdurend tegenstand aan de naar Jontsjon oprukkende Ver bondenen. Hun heftige tegen, aanvallen zijn evenwel afgesla gen. De Chinese troepen bieden ongeveer 65 km ten W. van Korea's Oostkust hevige tegen stand om belangrijke steden en wegen te behouden. Hun strijd- zijn ra i KRUPP VRIJGELATEN. Vrijdag is Ewald Loeser, een voormalige directeur van Krupp. die in Neurenberg tot zeven jaar gevangenisstraf was veroordeeld, vrijgelaten. Zijn straftijd begon op 13 Juli 1947 en in Maart 1952 zou hij in aanmerking zijn geko men om door vermindering van straftijd wegens goed gedrag te worden vrijgelaten. Hij verbleef sedert December 1949 op erewoord in een zieken huis te Essen. Alle directeuren van Krupp zijn nu op vrije voe ten: hetzij door vermindering van hun straf of omdat zij hun straftijd hebben uitgediend. STAAT VAN BELEG IN GRANADA (NECARAGUA) Volgens in Guatemala ontvan gen berichten heeft de president van Nicaragua, generaal Somoza, de staat van beleg afgekondigd voor Granada. Dit zou een gevolg zijn van demonstraties tegen de regering. medegedeeld door het K.N.M.T. te De Bilt, i?eldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Minder wind. In de Zuidoosteliikf helft van het land meer bewolking maar overwegend droog, behoudens een kleine kans op onweer, met enkele overdrijvende wolkenvel den en meest matige wind tussen N. en O. Iets lagere temperatu ren dan gisteren. ZONDAG 3 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.59 1.34 2.14 2.24 MAANDAG 4 JUNI. v.m. 1.31 2.06 2.46 2.56 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden n.m. 1.21 1.56 2.36 2.46 n.m. 1.57 2.32 3.12 3.22 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN 4.26 20.50 2.47 19.09 3 4.25 20.51 3.06 20.23 4 4 °4 20 '>2 3.32 21 31 5 4.24 20.53 4.08 22.29 6 4.23 20.54 4.56 23.13 voornamelijk ge in het gebied van Janggoe, Indjé en Hionni, waar reeds 48 uur hevig wordt gevoen- ten. Een tankgroep der Verbon den legers, die onder hevig af- weervuur Janggoe W3S binnen gedrongen, moest zich weer op haar oorspronkelijke stelling terugtrekken. De tegenstander voert met vruchtautos verster kingen aan. Ten O. van Hionni werd een Zuid-Koreaans regiment omsin geld en een ander regiment ge dwongen terug te trekken. De ingesloten Zuid Koreanen kon den weer vrijkomen en hebben zich bij andere Zuid-Koreaanse strijdkrachten ten Zuiden van Indjé gevoegd. Amerikaanse straaljagers heb ben de afgelopen twee dagen vijf straaljagers van het type Mig-15 vernield en twee beschadigd. Ten W. van het stuwmeer bij Hwasjon begon de Chinese te genstand af te nemen. Zuid Koreanen bezetten een hoog ge 'eeren terrein ten N. van het stuwmeer. Bij hun poging, een bruggen hoofd over de Hantan te ver krijgen, ondervonden Canadese en Amerikaanse troepen zware tegenstand. De Hantan loopt van Oost naar West ten Z. van Jontsteu aan het westelijk centrale front en vormt een natuurlijke verhin dering tot een massale aanval on te Chinese basis te Tsiorwon. Twee legergroepen der Verbon denen, die ten N. van Jonpjong de Hantan zijn overgestoken, handhaven hun stellingen on danks hevige tegenaanvallen. Verliezen van de communisten. Volgens een schatting van het Amerikaanse ministerie van De fensie bedragen de verliezen van de communisten tot 30 Mei j.l. in totaal 1.133.410 man. Dit is 108.006 meer dan volgens de schatting van 23 Mei. Volgens een woordvoerder had het achtste leger nog geen schat ting gemaakt van dit aantal Chi nezen en hoeveel Noordkoreanen waren. TRYGVE LIE OVER DE OORLOG. Op een lunch te Ottawa heeft de secretaris-generaal van de V. N., Trygve Lie, o.m. gezegd: „lk geloof dat de tijd gekomen is voor een nieuwe poging om door onderhandelingen een einde te maken aan de gevechten in Ko rea. De strijdkr:chten van de V. N. hebben de aanvallers thans over de 38ste breedtegraad terug geslagen. Zolang, wij echter niet weten of de Noord-Koreanen en hun aanhangers een staking van het vuren willen, gevolgd door onderhandelingen, moeten wij uijven vechten met alle strijd krachten die daarvoor gemist kunnen worden. Als er in de naaste toekomst geen staking van het vuren komt, is het naar mijn mening de plicht van alle leden der V. N. ae toestand op nieuw te bezien en meer strijd krachten ter beschikking te stel len". Lie verklaarde zich voorstan der van de vorming' van een „Legioen der V. N.", samenge steld uit vriiwilligers uit die lan den vooral, die geen sneciale con tingenten voor gebruik door de V. N. kunnen opbrengen. KONINGIN EN PRINS ZULLEN N. O. POLDER BEZOEKEN. H. M. de Koningih en Z.K.H. Prins Bernhard zijn voornemens 13 Juli een bezoek aan de Noora- Oost polder te brengen. TROONSAFSTAND KONING LEOPOLD VAN BELGIE. Volgens politieke kringen te Brussel zal de troonsafstand van koning Leopold en de troonsbe stijging van prins Boudewijn ver moedelijk eind September ge schieden. SPIONNAGEPROCES TE BELGRADO. Het militaire gerechtshof var Belgrado heeft Vrijdag de 56-jari ge voormalige kapitein-ter-ze van de Joegoslavische vloot Ko vac tot twintig jaar gevangenis straf en hpt verlies van de bur gerrechten veroordeeld. Kovac i; schuldig bevonden aan het bedri; ven van spionnage voor de Tsje choslowaakse geheime dienst Zijn 59-jarige vrouw is tot dri< jaar veroordeeld. Nemec, secre taris van de Tsjechoslowaaksr militaire attaché te Belgrado, dir de Tsjechoslowaakse national) teit bezit, is wegens spionnage to' dertien jaar veroordeeld. De te Belgrado wonende Tsje choslowaakse behanger Gla: kreeg zes jaar wegens het ver strekken van inlichtingen aa Nemec en aan de assistent-mii taire attaché van Tsjecho-Slowr kije, luitenant Dvorak. De vonnissen zijn geveld na ee proces, dat twee dagen heeft gf duurd. Alle beklaagden hadde bekend. OVERLEDEN NA INENTING. Op de Leeuwarder luchtbasis zijn enige militairen die waren ingeënt tegen pokken, ziek ge worden. Dezer daren is een van hen, J. Hoff uit Assen, overleden. Vrijdag is de getuigenis van de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Acheson voor de Verenigde senaatscommissie be gonnen. De meeste van de 26 le den van de commissie w:ren ranwezig, toen voorzitter Rus sell bevel gaf de deuren van de jittingskamer te sluiten. Een stenografisch verslag van de getuigenis zal door de militai re censuur en door het ministerie worden onderzocht, opdat er niets, dat de nationale belangen zou kunnen schaden, wordt vrij gegeven. Het verhoor van Acheson werd vertraagd, omdat de leden van de commissie bespraken of zij het memorandum van het ministerie van 1949 over Formosa, gericht aan consulaire ambtenaren, zou den vrijgeven voor publicatie. Toen een der senatoren een uur nadat de zitting was begon nen, de vergadering verliet deel de hij de verslaggevers mede, dat nog geen beslissing over deze kwestie was genomen. De zitting werd tot 's avonds verdaagd, zonder dat men tot een beslissing was gekomen. In het memorandum zou aan de consulaire ambtenaren gezegd zijn zich op de val van Formosa voor te bereiden. Ook zou hierin gezegd zijn, dat Formosa van weinig strategische waarde voor de V.S. was. De Amerikaanse minister van Defensie, Marshall, en de vere nigde stafchefs hebben allen voor de commissie van onderzoek ver klaard, dat het eiland niet in „vijandelijke handen" mag val len. Acheson heeft gezegd, dat het memorandum, dat „vertrouwe lijk" was, niet gepubliceerd moet worden. Senator Knowland zei echter, dat het rapport over de besprekingen van president Tru man op het eiland Wake, dat „zeer geheim" genoemd was, reeds gedurende de getuigenissen voor de senaatscommissie open baar is gemaakt. Niettegenstaande de tegenkan ting van Acheson besloot de com missie van onderzoek met 15 tegen 9 stemm n het memoran dum openbaar te maken. Uit het memorandum, dat vervolgens werd voorgelezen, blijkt, dat de val van Formosa verwacht werd. Er werden richtlijnen vastgesteld, welke de Amerikaanse vertegen woordigers in het Verre Oosten in dat geval moesten volgen. Het document had sinds 1949 en be gin 1950 onder de consulaire ambtenaren in dit gebied gecir culeerd. Hun werd hierin meege deeld, dat zij geen „te grote be zorgdheid" moesten tonen, maar er de nadruk op moesten leggen, dat „Formosa geen bijzondere militaire betekenis had". Acheson verklaarde in zijn ge tuigenis, dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken in 1949 zijn veto had uitge sproken tegen een voorstel van het ministerie van Defensie om een militaire missie naar Formo sa te zenden. Aan het uitvoerige verslag der Algemene Rekenkamer over 1950 ontlenen wjj de volgende bijzon derheden: De Kamer vestigt allereerst de aandacht op enige merkwaar dige oorlogsgevolgen. Zo bijv. de geschiedenis van de doktoren van de rijksgeneeskun dige dienst, die in de bezettings tijd onder invloed van de Duit sers extra werden beloond voor keuringswerkzaamheden. De mi nister neigt hoe langer hoe meer tot het standpunt, dat zij dit in de ogen der Kamer onrechtmatig' verkregen voordeel maar moe ten behouden. Verder is daar de weinig bevredigende afwikke ling van de illegale administra ties. Er zijn diverse verschil punten tot een totaal van ruim millioen gulden. In Friesland is n.l. ruim ƒ300.000 niet be hoorlijk verantwoord. In Am sterdam bleef bijna hetzelfde bedrag onverantwoord. Er was getracht resp. 100.000 en 25.000 via illegale kassen door Ie geldzuiverinig te loodsen. De Kamer ontdekte een illegaal sal do van meer dan ƒ10.000, dat nog op een bankrekening stond. De buitenlandse dienst komt in het verslag o.m. voor in verband met de bezetting van de Neder landse diensten in Amerika tin totaal 141 man personeel)De Kamer blijft tot groter zuinigheid bij de gezantschappen manen en dringt aan op inspectie ter plaat se. Zij brengt de uitgaaf van f 100.000 per jaar ter sprake voor de bewaking van een der ambas sades. Verschillende staaltjes van on zuinig gebruik van rijksgelden worden gesignaleerd, b.v. de uit gifte van een boek over de eva cuaties in Nederland in 1939 1940, in 1500 exemplaren (kosten ƒ14.850; netto-opbrengst tot dus ver ƒ2000). Voorts wordt ver meld het resultaat van de leger- tentoonstelling. Het nadelig ver schil tussen ontvangsten en uit gaven was 70.000 groter dan in uitzicht was gesteld. Als alle uitgaven wegens salarissen van militair personeel, militair trans port en de vermissing van leder goederen zouden worden mede geteld, zou dit bedrag nog met enkele tonnete stijgen. Een afzonderlijke paragraaf over het autogebruik meldt, dal op dit gebied voortdurende waak zaamheid nodig is. Het merk waardigste onderdeel daarvan is de geschiedenis van een hoofd ambtenaar, die voor particuliere doeleinden gebruik maakte van de hem ter beschikking gestelde rijksauto, dit bemantelde door een onjuiste rittenverantwoor- ding, zodat hij moest worden ge schaduwd om zijn practijken te kunnen vaststellen. Bij het luchtvaartlaboratorium kwamen minder goed voorberei de investeringen voor. Een plan dat 9 millioen gulden zou moeten kosten, dreigde bij de uitvoering 22 millioen gulden te verslinden, hetgeen nader beraad nodig iriciciiktG* Voor de uitbreiding van de luchthaven Schiphol heeft het rijk in 4 jaren tijds reeds deelge nomen met een kapitaal van meer dan 25.000.000, terwijl een behoorlijke regeling van de ver houdingen nog niet tot stand is gekomen. Zonder voldoende zekerheid worden grote kapitaalvoorschot ten verleend aan de leverancier van de marine. Na onlangs van de Koninklijke Shellgroep een opdracht te heb ben ontvangen voor het bouwen van 4 tankschepen van 18.000 ton en 1 van 20.000 ton, heeft de Ne derlandse Dok- en Scheepsbouw- Maatschappij te Amsterdam thans opdracht gekregen voor het bouwen van twee tankschepen van 28.000 ton elk. Opdrachtgeefster is de Rispond Tankers Ltd. te Edinburgh. Dit is de eerste maal na de laatste oor log, dat een Engelse maatschappij een dergelijke opdracht bij een Nederlandse werf heeft geplaatst. De schepen worden uitgerust met Parson-turbine-installaties van 12.500 p.k„ die deze schepen een proeftochtsnelheid van 17 mijl per uur zullen geven. Ze moeten in 1954 worden afgele verd. De afmetingen van de schepen zijn: lengte 610 voet, breedte 91 voet en holte 44 voet en 6 inches. Er zijn onderhandelingen met buitenlandse maatschappijen aan de gang voor de bouw van nog meer supertankers. BINNENKORT EINDE STAAT VAN OORLOG MET DUITSLAND. Een geallieerde ambtenaar heeft Vrijdag in Bonn medege deeld dat de Westelijke geallieer den binnenkort een einde zullen r aken aan de wettelijke staat van oorlog, nu de West-Duitsers hur voorbereidingen hebben voltooid. Deze week heeft de Bondsdag een r/etsontwerp aangenomen waarin uit de Duitse wetgeving de ver wijzingen naar de staat van oor log worden verwijderd. Hoewel deze oude verwijzingen practisch in onbruik waren, zou den ze een basis hebben gevormd voor discriminatie tegenover ge allieerde onderdanen en belangen, wanneer de staat van oorlog wet telijk zou zijn geëindigd. De volgende stap zal door het Amerikaanse congres moeten worden genomen. Door het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken wordt een wetsont werp opgesteld. Aangenomen wordt dat Engeland en Frankrijk hun voorbereidingen hebben vol tooid. Zij zullen echter wachten, teneinde tezamen met de Verenig de Staten het einde van de staat van oorlog af te kondigen. De wettelijke opheffing hiervan houdt geen verband met een vre desverdrag. DE POKKENEPIDEMIE De Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenver keer heeft via haar buitenlandse vertegenwoordigers zoveel moge lijk bekendheid gegeven aan het feit, dat de maatregelen ter be strijding der pokkenepidemie thans zijn ingetrokken. Dit is ge daan teneinde de nadelige gevol gen voor het tourisme uit het bui tenland naar Noord Brabant zo veel mogelijk op te heffen. Zo is bijv. in België het bericht via pers en radio, alsmede onder de reisibureaux verspreid. De commissaris voor de emi gratie deelt mede, dat in afwij king van de thans bestaande toe stand, waarbij alle Australië bin nenkomende emigranten voor wie nog geen andere huisvesting aan wezig Is, eerst in het kamp ,,Bat- hurst" worden ondergebracht, binnenkort de immigranten ook worden gehuisvest in het Bone- gilla-kamp in de staat Victoria. De verzorging in dit kamp zal dezelfde zijn als de verzorging, welke thans in 't kamp Bathurst bestaat. Emigranten met bestem ming Bonegilla gaan te Melbour ne van boord, de overigen debar- keren, zoals gebruikelijk, te Syd ney. Deze maatregel is getroffen omdat in het kamp Bathurst een opstopping ontstond. Teneinde in de toekomst een dergelijke opstopping te voorko men, is mede besloten de duur van het verblijf in de ontvangst centra te beperken en de emi granten tezamen met hun gezin nen te verspreiden over z.g. „hol ding centres". Deze „holding centres" zijn meestal gebouwen, welke eertijds voor legering van militairen wer den gebruikt en thans voor de huisvesting van burgers geschikt NOTA VAN TRUMAN AAN ATTLEE In Washington verluidt, dat president Truman een persoonlij ke boodschap heeft gestuurd aan de Britse premier, Clement Att- lee, in verband met Perzië. Er kon nog geen officiële be vestiging van dit bericht worden gekregen, maar volgens gewoon lijk betrouwbare kringen is een dergelijke boodschap verzonden. zijn gemaakt. Er zal naar worden gestreefd vrouwen en kinderen zoveel mogelijk onder te brengen in de nabijheid van de plaatsen, waar de kostwinner werk heeft gevonden, al kan hieromtrent geen zekerheid worden gegeven. NED. CONSULATEN MOGEN GEEN BIJSTAND MEER VERLENEN AAN LIFTTOERISTEN. De problemen, die het „liften" met zich meebrengen zijn onlangs weer actueel geworden, toen aan het licht kwam, welk een slechte naam liftende vacantiegangers. afgezien nog van de gevaren, welke de jongelui daarbij zelf lo pen, Nederland in het buitenland bezorgen. De A.N.W.B. verneemt thans, dat het ministerie van Buiten landse Zaken heeft gemeend een poging te moeten doen om aan deze ergerlijke toestanden een einde te maken. Vacantiegangers, die, zonder in het bezit te zijn van voldoende geldmiddelen of van een retour biljet, bij een Nederlandse consul hulp vragen om naar huis terug te kunnen keren, zullen die hulp. althans in West-Europa, niet meer ontvangen. De Nederlandse consulaten in de West-Europese landen mogen geen voorschot in geld of in de vorm van reisbiljet ten voor de terugkeer naar Ne derland meer verschaffen aan landgenoten, die door eigen schuld in moeilijkheden zijn "ge raakt. De A.N.W.B. hoopt, dat de ouders van adspirant-lifters als mede de jeugdige „lifttoeristen" zelf, deze officiële waarschuwing ter harte zullen nemen. Het „schaduwen" van hoofdambtenaren. In het verslagjaar nam de Al gemene Rekenkamer kennis var. een briefwisseling tussen de rijkshoofdinspecteur voor het verkeer en het departement van Landbouw over het gebruik, dat werd gemaakt van een dienst auto, onder dat departement res sorterende. De hoofdinspecteur had er de aandacht op gevestigd, dat bedoelde auto meermalen op Zaterdagmiddagen en avonden werd gesignaleerd in de binnen- 3tad van 's Gravenhage. Hij ver docht aan het departement, de roofd-ambtenaar, bij wie deze auto in gebruik was, te doen aan geven, voor welke dienstdoelein den het voertuig op de Zaterdag middagen en avonden werd ge bezigd. In antwoord daarop werd door het departement medege deeld, dat de hoofdambtenaar veelvuldig ook op Zaterdag middagen en -avonden bespre kingen hield in het centrum van de stad. Die verklaringen stem den niet overeen met de waar nemingen van de rijksverkeersin spectie. Daaruit was gebleken, dat op één van de Zaterdagmid dagen de auto had gediend om een rit te maken voor het bespre ken van plaatsen in een bioscoop theater. In de avonduren van die zelfde dag was het voertuig ge bruikt voor een rit naar datzelfde theater tot het bijwonen van d" voorstelling. Hierbij was nog een omweg gemaakt tot het af halen van kennissen. De Rekenkamer vond in deze feiten aanleiding daarover een brief te richten tot de minister van Landbouw, met verzoek maatregelen te treffen, waardoor aan het gesignaleerde misbruik een eind zou komen. Zij verklaar de voorts het noodzakelijk te ach ten, dat de betrokkene werd ver plicht het betalen van een vergoe ding aan het rijk voor het privé- gebruik van een dienstauto, waar bij rekening zou zijn te houden met de waarschijnlijkheid, dat de gesignaleerde feiten niet op zich zelf stonden. Verder deed het college een on derzoek instellen naar de wijze, waarop de bedoelde ritten waren verantwoord in het weekwagen- rapport, dat op de auto betrek king had. Volgens dat rapport was op de bewuste Zaterdag de laatste dienstrit beëindigd om 14 uur en stond de kilometer-teller toen op 76765. Bij het begin van de eerste dienstrit op de daarop volgende Maandag was dezelfde kilometerstand op het nieuwe wa genrapport ingevuld. In verband met de feiten, door de verkeers- inspectie gerapporteerd, was het uitgesloten dat deze rapporten aan de werkelijkheid beantwoor den. Zij moesten onjuist zijn. De Kamer verzocht de minister ook hiernaar een onderzoek te doen instellen. Zijn Excellentie begon zijn ant woord met de opmerking, dat hij het feit, dat hoofdambtenaren geschaduwd werden, zoals in het onderhavige geval was geschied, ten zeerste afkeuringswaardig achtte. Desondanks was naar de feiten een onderzoek ingesteld. De betrokkene was over zijn han delwijze ernstig onderhouden en de minister had er bij hem op aangedrongen de betreffende dienstauto aan te kopen tegen de getaxeerde waarde, een trans actie, waartoe de ambtenaar reeds geruime tijd geleden de wens had te kennen gegeven, maar waartoe nog niet was over gegaan omdat de rijkshoofdin specteur van het verkeer tot voor kort meende, zijn medewerking daaraan niet te kunnen verlenen. Die koop was inmiddels geslo ten, zodat herhaling van de ge wraakte handelwijze voor de toe komst uitgesloten was te achten. Tenslotte deelde de minister nog mede, dat de betrokkene in 1949 voor huur van een auto voor eigen gebruik een bedrag van cir ca 500 had uitgegeven en bij het gebruiken van deze door hem ge huurde en betaalde auto zonder berekening van kosten aan het rijk dienstbelangen had behar tigd, hoewel het hier om grotere bedragen ging dan de kosten van enkele stadsritten. De Rekenkamer kreeg uit deze brief de indruk, dat de minister het voorgevallene niet zo veroor deelde als zij. Zij deelde aan Zijne Excellentie mede, dat zij daarin had gemist een antwoord op haar vraag naar de invulling van de wagenrapporten, hetgeen haars inziens van belang was \oor een juiste waardering van de feiten. In verband met de aanhef van 's ministers brief deed de Kamer nog opmerken, dat zij zich niet kon voorstellen, hoe de rijksver keersinspectie op andere wijze dan geschied was zou kunnen vaststellen, dat een rijksauto voor privé-ritten wordt gebruikt Zonder de wijze van controle, die de minister wraakte, zou toch naar alle waarschijnlijkheid het ontoelaatbaar gebruik van de dienstauto nog steeds onopge merkt zijn. Echter verklaarde het college zich aanbevolen te houden voor bericht omtrent de wijze, waarop naar het inzicht van de minister in dergelijke ge vallen het onderzoek moest wor den gedaan. Wat dit laatste betreft, bepaal de de minister van Landbouw zich tot een verwijzing naar zijn ambtgenoot van Verkeer en Wa terstaat, tot wiens bemoeiingen het toezicht op het economisch gebruik der rijksmotorvoertuigen behoort. Wel verklaarde de mi nister dat ook andere ambtgeno ten zich hadden gestoten aan het gevolgde systeem, oordelende, dat het „schaduwen" van hoofd ambtenaren weinig waardig is. Dit antwoord was voor het col lege weinig bevredigend. Niette min voldeed het aan de suggestie en legde het geval aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat voor. Deze berichtte, dat de methode welke de rijkshoofdinspecteur toepaste om vast te stellen, dat de betrokkene een ongeoorloofd gebruik maakte van de hem voor dienstgebruik ter beschikking ge stelde rijksauto, practisch de enig mogelijke was en dat er in dit ge val voor bedoelde rijkshoofdin specteur temeer aanleiding be stond om te handelen, gelijk ge schied was, omdat ten aanzien van de bedoelde hoofdambtenaar op goede gronden het vermoeden was gerezen, dat deze veelvuldig een niet geoorloofd gebruik van zijn dienstauto maakte en tevens de vrees bestond, dat het mis bruik maken van de dienstauto zou worden ontkend. Terugkerend tot de brief van de minister van Landbouw, kan de Kamer nog mededelen, dat deze volgens zijn verklaring het resultaat van het onderzoek naar de invulling van de wagenrap porten in eerste termijn niet had vermeld, omdat hij van oordeel was, dat dit geen principieel mo ment vormde. De betrokken hoofdambtenaar had medegedeeld, dat hij zo lang na datum niet meer kon vaststel len of de privé-ritten vermeld waren geworden op het rapport van de week, waarin de bewuste Zaterdag viel, dan wel op het rap port van de volgende week. Hieruit volgt echter, dat de voor particuliere doeleinden ge reden afstanden als dienstritten verantwoord zijn. Volgens de mi nister was dit geen op zichzelf staande onregelmatigheid, doch een volkomen in het gehele beeld van de gesignaleerde feiten pas send detail. Met nadruk protes teerde de minister tegen de door de Rekenkamer gewekte voorstel ling als zou van iemand, die al dus met weekrapporten handelde, evenzeer onjuist declareren kun nen worden verwacht. Naar diens gevoelen stempelde het voorgevallene de betrokkene niet tot een onbetrouwbaar man. Zijne Excellentie ziet het onjuiste gebruik van de dienstauto slechts als een uitvloeisel van de onbe vredigde toestand, dat een zwaar belaste topfunctionaris niet be voegd is om in zijn weinige vrije uren voor eigen gerief en tijds besparing een dienstauto te ge bruiken. Hier blijft de Rekenkamer met de minister van gevoelen ver schillen. Het college heeft het boven staande ook daarom uitvoerig vermeld, omdat eruit blijkt, dat over gebruik en misbruik van dienstauto's de meningen ver schillen. Intussen zijn in Maart 1951 nieuwe voorschriften voor dienst auto's uitgevaardigd. WIJZIGING PRIJZEN VOOR TRACTORPETROLEUM, LICHTPETROLEUM EN GASOLIE. Als gevolg van het prijsverloop op de wereldoliemarkt en de vrachtenmarkt zijn de prijzen voor tractorpetroleum met in gang van 1 Juni 1951 met ƒ0,25 per 100 liter, de prijzen voor lichtpetroleum met 1cent per liter en die voor gasolie, afhan kelijk van de wijze van levering, met ƒ0,31 tot ƒ0,81 per 100 liter verhoogd.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1