Over de handel met China Vi vi va [«2, ZIJDE RECHTSZAKEN Admiraal Sherman voor de Senaatscommissie SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR DE ZWARTE VLEK Economische politie contra Haagse N.V. 7e Jaargang No. 1743 VRUE ZEEUW TWEEDE BLAD Vrijdag 1 Juni 1951 Over het actuele vraagstuk van een verbod van de handel met China, waarbij vooral de houding van Indonesië belangstelling wekt, schreef de politieke commentator van het Britse regeringsorgaan de „Daily Herald" een opmerkelijk artikel, dat wij hierbij aan onze lezers voorleggen. Generaal Vandenberg voor de Senaatscommissie DE INTERNATIONALE VOETBALLER CLAVAN VEROORDEELD. KOUSENSMOKKELAAR VEROORDEELD. Uitlaatgassen van dieselmotoren Pas op voor slippen Het Engelse Pond Sterling Emotionele factoren schijnen onvermijdelijk te moeten optreden, zodra de kwestie van een embar go op de handel met China in dis cussie komt. Men is geneigd de Chinezen als „de vijand:" te zien en het is na tuurlijk „verkeerd" handel met de vijand te drijven. Anderen daarentegen hebben hun oordeel gebaseerd op hun hoop, dat er gemakkelijk een ver zoening te bereiken zou zijn, als de Ver. Naties maar alles nalieten wat de Chinezen zou kunnen prikkelen. Maar het is gevaarlijk zich in dergelijke zaken door gevoelens te laten leiden. Het betreft hier een ingewikkeld vraagstuk dat koel overwegen eist en een afwegen van het voor en tegen van elke wijze van optreden. En bovenal is het nodig, dat men weet waar men het over hïlft, omdat woorden als .em bargo" en „blokkade" gemakke lijk worden gebezigd om drie dui- ïijk onderscheiden dingen aan te i.iftden. Deze zrjn: Ten eerste het z.g. „selectieve embargo", hetgeen betekent, dat er geen goederen naar China mo- -„Jn worden gezonden, die als strategisch materiaal" worden mschreven en die men oorlogs contrabande" placht te noemem; Ten tweede het „complete em bargo", waarmee de stopzetting van de uitvoer van alle goederen naar China wordt bedoeld; Ten derde de blokkade, d.w.z. het gebruik van zeestrijdkrachten om te beletten, dat er goederen van welke aard ook over zee naar China worden gezonden. MOET CHINA WORDEN GEBOYCOT? Het eensite, het selectieve em bargo, is in Lake Success voorge steld. De landen, by de Ver. Naties aangesloten, worden uitgenodigd verschepingen van wapens, muni tie, petroleum en andere voor de oorlog benodigde goederen of grondstoffen stop te zetten. In deze aangelegenheid is voor al in de Ver. Staten een groot misverstand gerezen ten aanzien van de houding der Britse rege ring. Men gelooft, dat Gr.-Brittannië tegen een dergelijke actie gekant is en dat er van Engeland em van Britse gebieden een „voortduren de stroom", zoals generaal Mac- Arthur het noemde speciaal van oorlogsmateriaal en petroleum naar China gaat. De generaal schijnt verkeerd te zijn ingelicht. Want niets is min der waar. Zoals de president van de Handelskamer aan het Lager huis mededeelde, is er sinds einde October een ban op de export naar China, die „alle goederen van direct militair belang en vele andere" betreft. Sinds maanden gaat er, behalve de kleine hoeveelheid die gesmok keld wordt, geen petroleum van Hongkong naar China. Er was weliswaar aanvankelijk enig uit stel bij het toepassen van de re stricties op de export van rubber van Malakka, maar sinds het be gin van de vorige maand wordt er strikt de hand aan gehouden. Generaal Hoyt Vandenberg heeft zijn getuigenis voor de Ameri kaanse Senaatscommissie van on derzoek voortgezet. Volgens hem was de opzet van de V. N. in Korea zoveel mogelijk Chinezen te doden en op zijn minst een status quo te scheppen, waar de Zuidko- reanen gelegenheid zouden hebben zich te herstellen en de aanvallers naar het noorden te dringen." De republikeinse senator Hicken. looper zei, dat generaal Vanden berg even critisdh tegenover de Koreaanse politiek had gestaan als MacArthur, hetgeen de vraag opwierp of Vandenberg ontslag zou moeten nemen of van zijn functie ontheven zou moeten wor den. Vandenberg ontkende, dat hij het niet eens was geweest met de politiek van de V. N. in Korea. Hij gaf toe in Maart in een arti kel te hebben geschreven, dat de Amerikanse luchtmacht bijna waardeloos was gemaakt, toen ,,de V. N. in een poging om een diplomatieke bjreuk met de Chi nezen te voorkomen, een offensief aan de Jaloe verbood". De republikeinse senator Know- land vroeg naar aanleiding van de door de V. N. gepubliceerde be- ijlchten, dat itot 13 Mei de V. N. in Korea 212 vliegtuigen verloren hadden tegen de communisten 149, waarom de verliezen van de Ver. Naties zoveel groter v/aren. Vandenberg zei, dat de luchtac- tiviteit van de Ver. Naties onge veer 500 procent groter is dan die van de Noordelijken en dat deze hun luchtmacht niet inzetten tegen de landstrijdkrachten van de Ver. Naties. Wat Groot-Brittamiië betreft is er dus geen sprake van enig be zwaar tegen een selectief embar go, maar wordt dit in feite reeds toegepast. Er is een aarzeling geweest of het moment reeds was gekomen om alle leden der Ver. Naties te vragen deze politiek toe te passen, maar dat is een andere zaak. RESULTAAT: MEER KWAAD D(AN GOED. Of er algemene bereidheid zal zijn dit selectieve embargo toe te passen moet betwijfeld worden. En een dergelijk embargo kan alleen maar effectief zijn als het algemeen wordt toegepast. Het zal weinig helpen als China bijv. niet aan Malakka maar wel uit Indonesië rubber zou kunnen krij gen. Maar het principe van em bargo op strategisch materiaal wordt niet alleen aanvaard maar ook door Groot-Brittannië toege past. Het tweede voorstel, is het com plete embargo, het stopzetten van alle uitvoer naai- China is een heel andere zaak. Het (ïoel hiervan is niet slechts om te voorkomen dat de Chinese legers in Korea oorlogsgoederen krijgen, maar het houdt in, dat er op de Chinese regering een zo danige druk wordt uitgeoefend, dat ze bereid zou zijn over vrede te onderhandelen. Dit komt dus neer op wat men gewoonlijk „eco nomische sancties" noemt. Allereerst moet nu worden ge vraagd of dergelijke maatregelen tot het gewenste resultaat zouden leiden en een zorgvuldige analyse suggereert dat ze waarschijnlijk weinig effect zouden opleveren. In elk geval, zonder een doel treffende maritieme blokkade zou het waarschijnlijk weinig nut heb ben, tenzij het algemeen werd toe gepast hetgeen onwaarschijnlijk is. En in de tweede plaats: China is niet in belangrijke mate afhankelijk van buitenlandse in voer. De maatregel zou lastig zijn voor China, maar niet gevaarlyx. En andermaal moeten wij onder het oog zien of een compleet stil leggen van de handel met China, hoezeer het ook emotioneel ge noegdoening zou opleveren, ten slotte meer schade zou toebrengen aan de Ver. Naties dan aan Chi na. DE POSITIE VAN HONG KONG. Daar is bijv. Hongkong. Men schijnt in bepaalde kringen te denken, dat de Britse bezorgd heid met betrekking tot Hong kong egoïstisch en imperialistisch zou zijn. Maar een feit is, dat Hongkong een eiland is met een bevolking van meer dan 2 millioen voor het merendeel van Chinees ras, die economisch volledig af hankelijk is van de handel met het Chinese vasteland. Als die handel zou worden stop gezet, zou dit lastig zijn voor Chi na, maar het zou noodlottig zijn voor Hongkong. Het zou beteke nen, dat deze 2 millioen mensen 'n zware last zouden gaan vormen voor de Ver.. Naties of dat er een economische ineenstorting, honger en chaos zou optreden, die alleen zouden kunnen resulteren in een Chinese bezetting. En dat is een mogelijkheid, die geen enkele verstandige staats man buiteni beschouwing zou wil len houden. Op deze gronden zou een alge meen embargo zijn doel missen en voor de Ver. Naties zou het fata le gevolgen kunnen hebben. Groot-Brittannië acht een der gelijke politiek dan ook zeer on verstandig BLOKKADE: EEN ONMO GELIJKE TAAK. Ten derde is er de kwestie om het algemeen embargo uit te brei den tot een maritieme blokkade om het aan zjjn doel te laten be antwoorden. Dit heeft voor vele lieden een dramatische attractie. Maar afgezien van de onmoge- lykheid de hele Chinese kust te blokkeren! en anders zou het niet effectief zijn zou het ook technisch een onmogelijke opera tie zijn. Het zou betekenen, dat de hele macht van de kruisers en torpe- doboten van de Ver. Staten en van het Britse Gemenebest in de wateren van het Verre Oosten ge concentreerd moesten worden, die dan op duizenden mijlen afstand van hun basis zouden manoeuvre ren iets wat de marinestaven be zwaarlijk serieus onder het oog willen zien. Het zou tevens een, conflict be tekenen tussen de blokkerende mogendheden en de andere leden van de Ver. Naties, die de handel met China willen voortzetten. Ook zou het gemakkelijk kunnen leiden tot een directe botsing tus sen de Sowjet-Unie en tot een uitbreiding van de conflictsfeer, hetgeen menl juist bedoeld te voor komen. Om de mening van Londen sa men te vatten: Zowel een algemeen embargo als een vlootblokkade mfoeten worden verworpen, omdat ze meer kwaad dan goed zouden doen. Een politiek van beperkt em bargo het zoveel mogelijk be letten van het zenden van oor logsmateriaal voor de Chinese troepen in Korea is het enige dat kan worden toegeppst. VOGELPEST TE ZUIDYVOLDE In de gemeente Zuidwolde (Dr.) is vogelpest uitgebroken onder de kippen. Ongeveer 200 kippen werden afgemaakt. - FINSE REDER VERLOOR AL ZIJN GELD, MAAR KREEG HET TERUG. De 33-jarige reder Gunner Baström, wonën,de Anna Gaton te Helsinski, die voor een zaken reis van enkele weken in Neder land vertoeft, had Woensdagmid dag op de Westersingel te Rot terdam enkele filmopnamen van zijn vrouw en enige zakenrela ties gemaakt en was al met de auto, waarin het gezelschap door de stad reed, weggereden, toen hij tot zijn schrik bemerkte dat hij zijn tas op straat tegen een piiaar had laten staan. Onmid dellijk keerde men terug, maar de tas was verdwenen. Daarin zat een bedrag van, 7000 Belgi sche francs, 100 Zweedse kronen, 30.000 Franse francs, 5 pond ster ling, twee chèques van 45 pond sterling en een cheque van 35.000 Franse francs, benevens ver schillende scheepspapieren. Onmiddellijk werd het Rotter damse politieapparaat in wer king gesteld en advertenties wer den aan de bladen opgegeven om het „gestolene" te achterhalen. Maar later bleek, dat er van dief stal geen sprake was. Een tien jarig meisje, Willy van Hoek uit de Bernardus Gewinstraat had de tas onbeheerd gevonden en mee naar huis genomen. Haar moeder vond er behalve het geld ook de hotelrekening in met een kamernummer. Men spoedde zich naar hotel „Atlanta" en maakte de reder gelukkig met het terug krijgen van zijn tas. Het meisje ontving een flinke beloning en de reder uit Helsinki prees de Nederlandse eerlijkheid. Woensdag is de stafchef van de Amerikaanse marine, admiraal Forrest Sherman, voor de ver enigde Senaatscommissie van on derzoek verschenen. Hlij sprak zich uit voor n vloot blokkade van China. Deze moest echter niet door de Ver. Staten alleen worden onder nomen. Hij hoopte nog steeds, dat de Ver. Staten hun bondgenoten zouden kunnen bewegen aan een dergelijke aictie deel te nemen. Een doeltreffende economische en vlootblokkade zou China niet alleen in zijn gevechtsisterkte be knotten, maar izou ook een be langrijk pshychologisch effect hebben. „He zou de Chinese communis ten en de naburige azaatische vol keren de macht van de strijd krachten tegen het commu'nistme demonstreren", aldus Sherman. iChina zou worden gedwongen zich tot Rusland te wenden met als gevolg een grotere afvloeiing van Russische producten. Dalar „praktisch alle goederen" van Rusland naar China moeten worden, vervoerd langs de Frans- Siberische spoorweg, die reeds is overbelast, zou dit een nadelige factor te meer zijn voor het Rus sische oorlogspotentieel in het Verre Oosten, zo voegde de admi raal hier aan toe. De moeilijkheden voor China zouden nog vermeerderd' worden, indien tegelijkertijd de kwets bare binnenlandse verbindingen van uit de lucht of door' guerilla- activiteit werdén afgesneden. Sherman was verder van me ning, dat een blokkade van groot belang zou zijn by het belemmeren van een inval op Formosa. Hjj zei dat China niet in staal was doeltreffende maatregelen te gen een 'blokkade te nemen. Tevoren had hij meegedeeld, dat verscheidene duizenden'" Russi sche mijnen in de Koreaanse wa teren waren gevondeni. Tenslotte zei de admiraal, dat de verenigde stafchefs op 28 Maart nog de Amerikaanse minis ter van Defensie, generaal Mar- sliall, luidden meegedeeld dat zij „met ongerustheid de groeiend., militaire hulp van niet.co.rrimunis- tische landen, uitgezonderd de Ver. Staten aan China gadesloe. gen". (Adv.) KLOKJE TERUG; DE KLEPEL. WAS ER AL In Roosendaal is een oud bron zen klokje teruggekeerd, dat uit 1603 dateert cn dat thuis faoort op het oude raadhuis aan de markt. Het klokje, destijds door de Duitsers geroofd, is in Tilburg te ruggevonden. Alleen de klepel ontbrak en dat gaf burg-meester Freyters kop zorgen, maar het bestuur van de oudheidkundige kring „De Ghul- den Roos" wist er raad op. De heren wisten waar de klepel hing Een hunner had n.l. de verleiding niet kunnen weerstaan om de kle pel uit het klokje te ^gappen", voordat het door de Duitsers werd meegenomen. Men wilde voor het oudheidkun dig museum in elk geval dat kle peltje uit 1603 niet verloren laten gaan. Het klokje prijkt nu compleet met klepel weer op zijn plaats bo ven het oude stadhuis. 6 MAANDEN GEëlST TEGEN MUITERS. De Officier van Justitie van de Amsterdamse rechtbank, Jhr. mr. A. Riigersman, eiste gisteren 6 maanden gevangenisstraf tegen 4 voormalige leden van de civiele dienst van het schip „Congo- stroom". Dit viertal, de 49-jarige J. van der H., de 22-jarige J. F. J. van B. en J. C. B., allen be dienden in algemene dienst, en de 26-jarige H. A. J., passagiers- bediende, weigerde op 19 Octo ber van het vorige jaar hun dienst op de „Congostroom". Zij hadden in Amsterdam gemon sterd voor een reis naar West- Airika en terug en voeren uit onder de hofmeester Schieken, die de eigenlijke hofmeester van het schip, de heer Geysen, ver ving. Toen het schip op 18 Octo ber in Bordeaux aankwam, bracht de agent van de maat schappij een telegram aan boord waarin de komst van hofmeester Geysen werd aangekondigd. Een 25-tal leden van de be manning besloot toen de reis naar Afrika niet mee te maken, als hofmeester Geysen aan boord kwam omdat zij klachten had den over het eten onder zijn lei ding. Nadat de gezagvoerder van het schip, kapitein Bos, de man nen had gewezen op de eventuele gevolgen van hun dienstweige ring, besloten 21 schepelingen toch mee te gaan. Het bovenge noemde viertal ging echter in Bordeaux van boord, nadat de consul in Bordeaux hen nogmaals op de gevolgen van hun daad had gewezen. Mr. Reigersman zei gisteren in zijn requisitoir: „Wij zijn in Ne derland gewend zeelieden te heb ben, die zich in discipline weten te schikken. Deze mannen heb ben dat niet gedaan en zij moe ten het volle pond hebben." De vier schepelingen zijn allen door de Raad van de Scheep vaart reeds gestraft door het in trekken van hun monsterboek jes voor tijden, die variëren van 4 tot 6 maanden. De rechtbank zal in deze zaak op 1 Juni aan staande uitspraak doen. JEHOVA' GETUIGEN VRIJGESPROKEN. De Hoge Raad heeft uitspraak gedaan in de zaak van enige „Jenova's getuigen", die zien te Arnnem met borden hadden ver toond op de openbare weg en door de kantonrechter waren veroordeeld op grond van een bepaling in de politieverordening van Arnhem, krachtens hetweik het verboden is aankondigmgen op de openbare weg om te roepen oi bekend te maken. In cassatie pleitte de raadsman de onverbondenheid van deze verordening op grond van strijd met art. 7 der Grondwet en vroeg ontslag van rechtsvervolging. De Hoge Raad heeft thans overwogen, dat de gemeenteraad niet bevoegd is zover te gaan als hier is geschied door een derge lijk verbod uit te vaardigen. De betreffende verbodsbepaling heeft de Hoge Raad in strijd ge acht met artikel 7 der Grondwet. Op die grond zijn de betrokke nen van alle rechtsvervolging ontslagen. Het Hoog Militair Gerechtshof bevestigde het vonnis van de krijgsraad in Den Haag, waarbij de dienstplichtig soldaat bij de luchtmacht M. Clavan tot twee maanden onvoorwaardelijke mi litaire detensie werd veroordeeld. Op 4 Februari 1951 zou hij in een restaurant te 's-Gravenhage het door een sergeant gegeven bevel om zijn veldblouse dicht "e maken en zijn stropdas behoor lijk vast te knopen, geen gehoor hebben gegeven. Voorts zou hij deze sergeant hebben beschimpt door hem toe te voegen: „Sloof je niet zo uit, uitslover, bemoei je met je eigen zaken". POGING TOT MOORD. De Hoge Raad heeft verwor pen het cassatieberoep van P. C. H. W„ monteur te Arnhem, die wegens poging tot moord op T. van Rooyen in de Weimarstraat te 's-Gravenhage door het ge rechtshof was veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf met aftrek van voorlopige hechtenis. (Het misdrijf had plaats in de nacht van 2 op 3 December 1949 en is niet voltooid, doordat Van R. zich zodanig wist te verweren, dat W. moest vluchten.) De vrouw van W„ R. van L., is wegens medeplichtigheid veroor deeld tot 6 jaren. Haar cassatie beroep is eveneens verworpen. GELDSMOKKELAAK GESNAPT. Twee maanden gevangenis straf zonder aftrek en verbeurd verklaring van het in beslag ge nomen geld, kreeg de Amster damse étaleur S. voor de Breda se rechtbank toebedeeld, omdat hij op 6 April had getracht bij de grenspost te Zundert 2000 Belgi sche franken, 400 Zweedse kro nen, 24 dollars en 2325 Neder 1. guldens over te smokkelen. De douaniers hadden de auto van S. letterlijk opengehakt, voor zij het geld vonden. S. reed een auto van een Engelse vrouw, die bij een horlogesmokkel betrokken was. De étaleur wilde met smok kelen trachten in het buitenland een kapitaaltje bijeen te krijgen, omdat hij geen emigratievergun ning kon krijgen". De Officier van Justitie had een gevangenisstraf van 4 maan den geëist met confiscatie van „de buit". De Rotterdamse veehandelaar H. F. K., hoorde voor de Bredase rechtbank drie maanden gevan genisstraf tegen zich eisen voor het smokkelen van 240 paar ny lonkousen. Het werd twee maan den met aftrek van voorarrest en verbeurdverklaring van de kousen. K. heeft reeds 38 maanden in de gevangenis doorgebracht we gens smokkel. Voor bovenbe doelde smokkelzaak was hij te Breda gepakt na een wilde jacht door een deel van de stad. STOPTE ACCOUNTANT HET ENE GAT MET HET ANDERE? Voor het gerechtshof te Leeu warden |is de zaak voortgezet tegen de Groningse accountant S. G. J. Bouwers, die door de recht bank te Groningen was veroor deeld tot één jaar gevangenisstraf met ontzetting uit het beroep van aiccountant voor de tijd van zes jaar wegens meermalen gepleegde verduistering. De procureur-generaal achtte de verduistering bewezen in het geval van de weduwe Knol, die verdachte 1754,ter hand stel de, waarvan hjj 1000,voor eigen doeleinden besteedde. Van de familie Landstra ontving hij 2760,voor storting op de spaarbank en 37 wegens rente, welke bedragen hij eveneens in eigen zak stak. Ook bewezen achtte de procureur de verduis tering van 922,welk bedrag verdachte van de belastingen had terug ontvangen voor H. Bege- man, Tenslotte verklaarde ispr. de verdachte schuldig aan het ach terhouden van bedragen van 5500,en 200,—ontvangen van W. B. Burema. (Verdachte, zo ging de procu reur voort, heeft het ene gat met het andere gestopt. Een dergelijke figuur is in de financiële wereld ontoelaatbaar en spr. had dan ook begrepen, dat de rechtbank nalar een middel zocht om verdachte de uitoefening van zjjn beroep te ver bieden. Spr. eiste een gevangenis straf van 10 maanden en ontzet ting uit het beroep van accoun tant voor de maximum op te leg gen tijd van 7 jiaar, met voor waardelijke ter beschikking stel ling van de regering met een proeft'yd van 3 jaar en onder toe- zichtstelling. De raadsman zeide, dat op grond van de publicaties in de dagbla den was verwacht, dat er een groot tekort bij, verdachte zou zijn. Nu het faillissement bijna is afgewikkeld, blijken de crediteu ren echter voor de volle 100 pet. te worden uitbetaald. Pleiter kwam tot de conclusie, dat z.i. verduistering niet is bewezen, daar tijdens het onderzoek geen straf bare feiten aan het licht zjjln ge bracht. De president bepaalde de uit spraak op 7 Juni. Roman door NIEK VAN DER ZWAAN. 85) (Nadruk verboden). Ger dlraaide zich naar het meis je, dat haai- ogen bette. „Luister eens, Gonnie, als Tini beter wordt, wat we beiden na tuurlijk hopen, haal ik haar thuis, bij me. En nu vraag ikj je: heb je zin om dan mee te gaan en voor goed ibjj me te blijven?" Ze keek hem lange tijd aan en eerst langzaam drong de volle be tekenis van zjjn woorden tot haar door. „Bedoel jedat ikdat ikdaarals „Juist", vulde hjj aan, „ik bedoel, dat jdj de moeder wordt van mjjn kleine Tini, Dit in de eerste plaats. En voorts mjjn vrouw. Je hebt Tini gekend en je kent mij. Je bent een ontwikkelde vrouw en daarom zul jij beter dan een an der kunnen ibegrjjpen, dat ik nooit zó van je zal kunnen 'houden, als van Tini. Ik mag je graag en ben je bovenal dankbaar voor alles, wat je tot nu toe voor mjjn doch tertje hebt gedaan. Dat is wel de voornaamste reden, dat ik je heb leren hoogachten. Maar meer dan deze genegenheid voel ik niet voor je. Ik ben liever eerlijk. Deson danks vraag ik je: wil je mijn vrouw worden?" „Ikik kan niet zo dadeljjk beslissen. Laat melaat me er over mogen denken. Ik „Best, lieve kind. Ik begrijp best, dat mjjn aanzoek onver wachts komt. Denk er rustig over na. Ik kan je gelukkig, dank zjj mjjn positie een gemakkelijk be staan bieden. Als je de lieve moe der voor Tini wilt zijn, die je eigenlijk al meer dan een jaar bent, zal ik als zodanig van je kunnen houden". |Hjj schakelde in en reed naar de lage woning van de bloemist. „Ga je niet even mee naar bin nen", vroeg ze, toen ze uitstapte. Hjj drukte zacht haar hand. „Neen, het is nu beter, dat ik meteen naar huis ga. Groet allen van me en laat me volgende week of zo je antwoord horen. Kan dat" „Met haar ene voet op de tree plank dacht ze nog even na. „Goed/", zei ze ten leste. Toen verdween ze naar binnen. Ziezo, dacht Wjjnandse, de kogel is door de kerk. In huis gekomen, belde hij nog even het ziekenhuis op. Daar verteldte men hem, dat de kleine meid iets rustiger was en met een zucht van verlichting ging hjj naar boven». Wonderlijk was toch eigenlijk de loop van 's mensen leven. Hij was naar kantoor gegaan met het plan Miep ten huweljjk te vragen en nu had hij Gonnie ge. vralagd Enkele dagen later was het le vensgevaar geheel geweken en de kleine Tini, die gelukkig kernge zond was, knapte al spoedig op. Op een zonnige morgen in Oc tober haalde Wymandse zjjn doch tertje op en nam haar meteen mee naar huis. Van te voren had mevrouw De i Rooy die van zijn plan op ck hoogte was gesteld, wieg ei. kleertjes reeds naar de Rijks straatweg gebracht. Met Gonnie had hjj afgesproken, dat hij haar Zaterdagavond zou halen met de wagen om een ritjje te maken. Telefonisch had ze geïnformeerd, nadat Tini uit het ziekenhuis was gehaald, hoe ze het maakte en Wjjnandse moest haar vertellen, dat ze naar haar gevraagd hadi. „Kom eens gauw kijken", had hjj haar uitgenodigd en Gonnie begreep onmiddellijk, dat deze uitnodiging een tweeledig doel had. „Goed", had ze geantwoord. „Kom me dan Zaterdag maar halen, doch laterj we dan eerst 'n ritje maken. Misschien heb ik je dan wel wat te vertellen". Hieruit begreep Wjjnandse, dat ze waarschjjnljjk zijn alanzoek zou aannemen en toen hjj haar half zeven aan de Singel afhaalde hjj ging niet naar binnen) stap te ze stil in en ging naast hem zitten. (Wordt vervolgd.) De K.N.A.C. vestigt de aan dacht van de eigenaars van mo torrijtuigen met dieselmotoren op het gevaar en de hinder van een rokende uitlaat. Aangezien dit meestal een ge volg is van vervuiling of een on juiste afstelling der pomp- en inspuit-apparatuur, en de rook dampen dus vermeden kunnen worden, dringt de K.N.A.C. er op aan, zorg te dragen dat dit euvel zoveel mogelijk wordt beperkt, zulks trouwens overeenkomstig de wettelijke voorschriften. Als gevolg van de reactie ver oorzaakt door recente ernstige ongevallen, ontstaan door slip pen, wijst de K.N.A.C. erop dat onder bepaalde omstandigheden wegdekken verraderlijk glad kunnen zijn. Behalve vanwege afgevallen bladeren, bloesem, klei e.d. op de weg kan een weg dek bijzonder slipgevaarlijk zijn bij een begin van regen kort na een lange periode van droogte. Gedurende de droge periode heeft stof, vuil, olie e.d. zich op het wegdek vastgezet. Deze sub stantie wordt na een eerste regenbui omgezet in een glibbe rige laag. Gedurende deze perio de kunnen de wegen zeer glad zijn. Blijft het langer regenen dan spoelt deze massa weg, en wordt de weg minder slipgevaar- lijk. Voorzichtig rijden vooral kort na het begin van een regen val na een lange periode van droogte is derhalve dringend geboden. Op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Van de Wete ring (C.H.), in verband met het optreden van een drietal ambte naren van de economische politie bij een N.V. te Den Haag hebben de ministers van Economische Zaken, en van Justitie het vol gende geantwoord: Tegen de bedoelde N.V. heb ben controleurs van de economi sche controledienst een onder zoek ingesteld ter controle op de naleving der prijsvoorschriften. n de loop van het onderzoek, dat /oornamelijk geschiedde in de kantoorgebouwen, rezen op grond /an bepaalde feiten vermoedens, lat in het bedrijf strafbare feiten verden gepleegd. Bij het verdere inderzoek werden de vermoe- jens versterkt en de N. V. werd dientengevolge verdacht van overtreding van prijsvoorschrif- en. Teneinde de waarheid aan ie dag te kunnen brengen, als- nede om de omvang en de ernst /an de gepleegde feiten te kun- ïen vaststellen, hebben de op sporingsambtenaren het noodza kelijk geoordeeld inzage en, toen ieze werd geweigerd, uitlevering ter inbeslagneming te vorderen /an bepaalde boeken en beschei den. Toen aan het bevel niet verd voldaan, hebben de ambte naren met inachtneming van het bepaalde in art. 53 van het wet boek van strafvordering de wei gerachtige personen aangehou den ter voorgeleiding aan de Of ficier van Justitie. Bij het met" laatstgenoemde functionaris ge pleegde overleg heeft deze ver dere aanhouding niet nodig ge oordeeld. De ministers hebben geen re denen om aan te nemen, dat de ambtenaren de hun bij de wet toegekende bevoegdheden heb ben overschreden. Bij het onder zoek waren de ambtenaren niet gewapend. Gelet op het vorenstaande zijn de ministers van oordeel, dat er geen termen zijn tegen de be trokken ambtenaren een straf vervolging in te stellen of maat regelen tegen hen te nemen. De Britse minister van Finan ciën, Hugfa GaitsketI, heeft in het Lagerhuis bekend gemaakt dat het Lngelse pond sterling in ver gelijking met het jaar 1914 thans nog een koopkracht van 6 sh. en 4 pence of 31,6 pet. heeft. Vol gens financiële deskundigen is de Britse regering niet geneigd over te gaan tot een onmiddellijke waardeverhoging van de Britse valuta, zoals deze door de econo mische commissie voor Europa wordt voorgesteld. Iln officiële kringen te Parijs is men van mening, dat de voor stellen van de economische com missie voor Europta en van het internationale monetaire fonds uit twee verschillende gezichts punten moeten worden bekeken. Wat de vermindering van de be perkingen op 'de wisselkoersen betreft, zijn reeds zeer grote vor deringen gemaakt. Frankrijk heeft een zeer levendige belang stelling voor dit probleem. Men moet echter niet de vergissing be gaan om een vermeerdering van de valutareserves, welke slechts van tijdelijke aard is, als defini tief te beschouwen. Met he trek king tot een eventuele monetaire herwaardering en de vaststelling van een vaste wisselkoers of een veranderlijke wisselkoers, is men dn dezelfdé bevoegde kringen van mening, dat deze problemen niet behoren tot het werkterrein van de economische commissie. Op dit gebied moet het internationale monetaire fonds beslissingen ne men.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 5