Patrouille-activiteit in West-Korea Brand in Amsterdamse krantenwijk Begrotingen van Oorlog en Marine Russisch oorlogsmateriaal buitgemaakt Ongeluk in Electrische Centrale Mijnramp te Heringen Prof. Bakker terug uit Argentinië indo-China LOCOMOTIEF *n GOED ADVIES ORANJEBOOM BIER! VRIJDAG 1 JUNI 1951. 7e Jaargang No. 1743. Noordkoreaanse troepen waren er Donderdag tij- deliik in geslaagd de weg tussen Indjé en Hyonni in het oostelijke gedeelte van de centrale frontsector af te snijden. Zij werden door Verbonden strijdkrach ten verdreven. In het door het Achtste Amerikaanse leger uitge geven communiqué wordt medegedeeld, dat Noord koreaanse troepen op compagniesterkte in de nacht van Woensdag op Donderdag aanvallen hebben uit gevoerd. Na gevechten, die de gehele nacht hebben geduurd, werden de goed bewapende Chinese troepen in de heuvels teruggedreven. RIJWIELEN 1 WEERSVERWACHTING HOOGWATER. op onder op onder Juni. 1 Frank»*rinjj hi] Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Temeuzen Telefoon 2510 N& 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse summers 7 cent Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 et.; minimum per advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Biad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur 1 In West-Korea heerste „agres- ingesloten, tegenstander om naar ■leve patrouille activiteit". Ge- het N. te ontkomen aferesneden. vechten op grote schaal zijn daar In het W. trokken Zutdkoreanen Donderdag niet geleverd. de Imdjdn over, ten N. W. van In de oostelijke sector zijn de Moensan, terwijl Amerikaanse Amerikanen enkele km gevor- óc tegenstand zich vechtend een derd. waarbij matige tegenstand werd ondervonden. De Verbondenen hebben o.m. dertien in Rusland vervaardigde en met oorlogsmateriaal beladen vrachtauto's en zeven stukken luchtdoelgeschut buitgemaakt. Stromende regen en, vastbeslo ten tegenstand der Noordelijken hebben de opmars van de Verbon den troepen tot stilstand gebracht langla vrijwel het gehele front. Alleen in het W. en Ihet Weste lijk deel van het centrale front werden geringe vorderingen ge maakt. Officieren) der Verbondenen ge loofden, dat de krachtige Noorde lijke tegenstand wordt geboden door slechts een kleine dekkdngs- strijdmadht eni dat de hoofdmacht zich nog steeds in Noordelijke richting terugtrekt. Infanterie der Verbondenen hebben stellingen bereikt die uit zien op de dam «bij, Hwatsjon cn daarmee de laatste mogelijkheid voor de ten Z. van tiet stuwmeer gevechtsgroepen onder toenemen- weg baanden tot op enkele km af stand van Yongon, 11 km hoven de 3l3iste breedtegraad. Langs de Oostkust versterkten de Zuidkoreanen hun stellingen en (patrouilleerden van Yangyang uit verder zonder noemer,swaardi ge tegenstand te ondervinden. Donderdag heeft zwaar ge schut van de Noordelijken de po sities van de V.N. ten N. van Se oel gedurende anderhalf uur be schoten, waarna Chinese infante rie tot de aanval overging. Na een kwartier werden de gevech ten reeds afgebroken. Elders langs het front kwa men de gevechten tot stilstand en waarnemers voorspellen een nieuwe rustperiode. Aan het wes telijke en centrale front wordt de vooruitgang van de geallieerden als gevolg van het slechte weer in tientallen meters uitgedrukt, hoewel de tegenstand van de Noordelijken minder sterk schijnt. Aan het westelijke front heeft een Amerikaanse patrouille een bruggehoofd gevormd over de Mantan, die acht tot zestien km ten N. van de 38ste breedtegraad stroomt. De meeste gevangenen, die in de westelijke sector nog worden gemaakt, zijn zwervende solda ten, die twee of drie weken 'gele den uit het Chinese leger deser teerden. De stroom gevangenen, zoals die enige dagen geleden binnenkwam, is opgehouden. NOORDKOREAANS LEGER- BERICHT. In het Noordkoreaanse iegerbe. richt wordt gezegd, dat eenheden van het Noordkoreaanse leger en Chinese vrijwilligers langs het ge hele front krachtige tegenaanval len «van Amerikaanse en Britse troepen hebben afgeslagen. Aan de Oostkust brachten een heden van de artillerie schade toe 0. P. MANNAERT - Temeuzen Axelsestreat 16 - Tel 2220 (Adv.) aan de kruiser New Yersey" en de torpedobootjager ..Brinkley", toen deze schepen) poogden de ha ven van Wonsan binnen te drin_ gen. Bij Sonsari werden de lijken van meer dan 50 Noordkoreaanse patriotten gevonden, die op wrede wijze om het leven waren ge bracht AMERIKAANSE SPIONNEN? Radio-Moskou he" ft Woensdag avond verklaard, dat in' Korea 7 Amerikaanss spionnen waren ge vangen genomen en gedood. De Amerikanen zouden per pa rachute lm verscheidene delen van Noordkorea zijn neergelaten. De strijd tegen inflatie in de Verenigde Staten De Amerikaanse Kamer van Koophandel heeft bij het Ameri kaanse Ccc.gres aangedrongen, dat het de bevoegdheid van de Amerikaanse regering om toe zicht ap lonen en prijzen uit te oefenen zal te niet doen en in plaato daarvan' een indirect pro gramma zal aannemen tot bestrij ding van de inflatie. In een verklaring tegenover de bankcommissie van het Huis van Afgevaardigden zeide de presi dent van de uitvoerende commis sie van de kamér, dat prijscontro le sle:hts het inflatievraagstuk kunnen verergeren doordat de productie er door wordt beperkt. Hij 'beweerde, dat de looncom- missie eerder loonsverhogingen bevordert dan deze controleert. Hij drong er op aan de inflatie te beteugelen door 6 maatregelen: 1 Maximum-productie; 2 Vermindering der regeringra- uitgaven; 3 ,,Pay as you go" belastingen, verenigbaar met de handhaving van de stimulansen om te werken en te produceren; 4 Een fiscale politiek, die de fe deral'" schuld neutraliseert als een bron van inflatie; 5 Credietbeperkingen; 8 Stimulering van het sparen. Omstreeks 14.45 uur Donder dagmiddag werd de Amsterdam se brandweer gealarmeerd voor een brand, die was uitgebroken in het centrum van de Amster damse krantenwijk, de Nieuwe Zijdsvoorburgwal in het perceel 294, waar is gevestigd de N.V. Befo, een maatschappij in be- hangersfournituren en etalage materiaal. Kort na het uitbreken van de brand, die op de tweede etage ontstond in balen opvulsel voor stoelen was de brandweer aan wezig. Dikke rookwolken kwa men uit het perceel en toen de brandweer de ruiten op de twee de etage brak om het vuur via de ladderwagen direct te kunnen be strijden, sloegen de vlammen naar buiten. Door de enorme rookontwikke ling moesten de brandwachts gebruik maken van rookmaskers. Toen zij de ruiten hadden stukge slagen en de stralen op de bran dende kapokmassa richtten, spoot de natte kapok naar buiten en het leek er soms op, dat mid den op deze stralende voorjaars dag een sneeuwbui viel. De brand sloeg door een lift koker naar beneden en in de kel der vond het vuur nieuw voed el. De brandweer ontdekte deze nieuwe haard echter terstond en wist haar spoedig meester te worden. Door het plafond van de twee de etige waren de vlammen door gedrongen tot de derde verdie ping, zodat de brandweer ook daar haar aandacht moest be steden. Een uur na het uitbreken van de brand had de brandweer vaste voet gekregen op de der de etage. Met zeven stralen, deels over het dak geleid, werd de vuurhaard in het 15 meter diepe pand bestreden. Tegen vieren had men de brand bedwongen. Om de vuurhaard in het hart te kunnen aantasten, waren de brandweerlieden we gens de enorme rookontwikke ling genoodzaakt met zuurstof maskers op tot diep in de twee de etage, waar de balen kapok dicht opeengestapeld lagen, door te dringen. Het nablussingswerk duurde nog' geruime tijd. Uit de 2e, 3e en vierde verdieping werd het brandbare materiaal op straat geworpen. Vooral de balen ka pok, die tijdens de val uit elkaar De Officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank eiste 2 weken hechtenis tegen de 24- jarige electrisch lasser A. S. en vroeg vrijspraak voor de 26- jarige C. R. wegens gebrek aan bewijs. Beiden stonden terecht, be schuldigd van het veroorzaken van dood door schuld. Op 13 Februari werd bij werkzaamhe den aan de in aanbouw zijnde nieuwe electrische centrale aan de Hemweg te Amsterdam de ar beider A. J. Laarhoven dodelijk getroffen door een vallende smeedijzeren matras. De twee verdachten waren op een hoogte van 17 meter bezig met het leggen van deze matras sen en zoals zij ter eerste zitting verklaarden wisten zij niet, dat op de begane grond Laarhoven aan het werk was. Op een gege ven ogenblik gleed een mat weg en kwam op de ongelukkige te recht. Uit de verhoren bleek, dat eni ge uren vóórdat Laarhoven door de vallende mat werd getroffen, reeds een mat was gevallen. De arbeider S. had vergeten dit voorval te rapporteren. Na het ongeluk is men er toe overgegaan. op de begane grond 'en afzetting te maken, als boven ;erd gewerkt. De Officier zei in zijn requisi- oir o.m.: „Als het kalf verdron- ;en is, dempt men de put." De oorzaak van het ongeval is dat nen hee'ft verzuimd afdoende 'eilighei dsmaatregelen te nemen, lij immers werkte daar al vier veken, terwijl de verdachte R. rauwelijks enkele uren tevoren /oor dit werk was aangenomen. De verdediger vroeg met de meeste aandrang vrijspraak voor zijn cliënt. De rechtbank zal op 13 Juni uitspraak doen. „Verdwijning van de „Allray" een mysterie Een hoge functionaris van het Britse ministerie van marine, heeft Woensdag in het Lagerhui» meegedeeld, dat t verdwijnen van de duikboot „Affray" nog een, my. sterie ia. Het onderzoeik strekte zich thans 'lit over een gebied van 2500 vier kante km von Het Kanaal, maai tot dusver had men nog geen 'duvkibootwrak gevonden. Twee Engelse journalisten uit Perzië uitgewezen Twee Engelse journalisten heb ben een door de politiechef van de inlichtingendienst ondertekend be. vel van de Perzische regering ont. vangen, Perzië binnen 24 uur te verlaten. Het zijn Haig Nicholson, Reu ters voornaamste correspondent in Egypte, die met een speciale opdracht naar Teheran 'ging en Sefton Delmer, de voornaamste buitenlandse correspondent van de .Daily Express". De Engelse ambassade had bsi. den aangeraden het uitwijzingsbe. vel te ondertekenen. In dit hevel wordt geen reden genoemd voor het Perzische 'besluit. Volgens de Perzische regcrings- radio heeft Nicholson „nieuws vercfraaid" en Delmer „de Perzi sche natie beledigd". Nicholson werd door de politie in een spelletje bridge gestoord, maar mocht eerst de robber uit spelen:, voordat hij werd meege nomen. Na de ondertekening van het uitwijzingsbevel werdien 'beiden vrijgelaten. scheurden, waren voor de jeugd een grote attractie. De schade 'bleef beperkt tot de tweede etage, die grotendeels uit brandde. De politie stelt een on derzoek in naar de oorzaak. 23 Juli Ministersconferentie De westelijke mogendheden zouden 23 Juli voorstellen als datum voor de conferentie van de vier ministers van. Buiten landse Zaken, die mogelijk te Washington wordt gehouden. Al dus zou worden voorgesteld in de nota, die gisteren tegelijkertijd te Parijs aan Gromyko op de verga dering in het Palais Rose en te Moskou is overhandigd. De westelijke regeringen, aldus de nota's, hopen spoedig ant woord te ontvangen van de Sow- jet-regering ten teken van haar bereidheid aan de voorgestelde conferentie deel te nemen onder mededeling welke agenda's zij aanvaardbaar acht. De Tweede Kamer heeft giste-1 rugkeren, kan het oefenprogram 117% maand uit de vaart de Deze ■en de beraadslagingen over begrotingen van oorlog en marine voortgezet niet worden afgewerkt. Iverhouding had gunstiger kunnen Bij vaccinatie worden gewe- zijn en houdt verband met de op- tensbezwaren erkend. leiding. Op Nieuw Guinea is een Er zijn 10 gevallen van hersen- hulpsteunpunt van de Kon. ma- ontsteking na vaccinatie geweest, rine aanwezig. Daar zijn thans waarvan drie met dodelijke af- 1320 man marinepersoneel, in In loop. Twee dezer patiënten wa- donesië 950 man in militai»c mis- ren vrijwillig ingeënt. jsie. Het was medisch ontoelaatbaar Betreffende het „snuiver"-ap te wachten met inenting, gezien paraat zegt spr., dat het idee van Minister Staf erkent de nood zaak van een zuinig beheer. Spr. acht geen enkele aanleiding aan wezig voor de veronderstelling, dat de bondgenoten zich niet zou den houden aan de toezeggingen, o die in de defensienota zijn ge- gevaar voor pokken. Daarom de snuiver niet is van 1933, maar noemd. Wat ons aandeel betreft js (jg verplichte inenting geschied. MOTIE VAN VERTROUWEN IN BELGISCHE REGERING AANGENOMEN. Een motie van vertrouwen, in gediend door de heer Heyman (C.V.P.) naar aanleiding van een interpellatie van het liberale ka merlid Van Glaibbeke over de kwestie van de bevoorrading met krantenpapier en de papierprij- zen, is gistermiddag met 101 te gen 91 stemmen (liberalen, socia listen en communisten) bij twee onthoudingen goedgekeurd. KAPPEEIN BLAIR IN NEW YORK AANGEKOMEN Kapitein Charles Blair is Woens dagavond om 21.40 Nederlandse tijd te New York aangekomen. Zijn Noordpool vlucht iis dus ge slaagd. verklaart spr., dat de grens van ons kunnen is bereikt. Er moet een zekere waarborg zijn, dat niet alle gegevens pu bliek worden. Alle details over wat in de defensienota staat, kun nen moeilijk worden verstrekt. Zo iets gebeurt nergens. Wij bou wen onze weermacht op volgens overeenkomsten en afspraken. Het geheel wordt in bondgenoot schappelijk verband gezien en ook zo behandeld. Een inspanning van anderhalf milliard is inderdaad groot. Het is echter de bedoeling daarbinnen te blijven. De inscha keling van de industrie komt in de adviesraad voor de militaire productie geregeld aan de orde. Vervolgens bespreekt de minis ter het geval Wittenberg. Hij er kent dat de organisatie van het kamp niet helemaal in orde was. uaar kwam bij, dat er nioeil.jK troepen waren, komende uit In donesië, en zo zijn er moeilijkhe den ontstaan. Spr. deelt mede, dat bij het drie- ploegenstelsel voor opkomst on der de wapens de lichtingen in 1952 opkomen op 1 April, 1 Au gustus en 1 December. Nader zal worden bekeken, of men zal over gaan tot een verhoging van de diensttijd van 16 maanden tot 18 of 20 maanden. Over de legering in Duitsland wordt overleg ge pleegd. De bevordering van onderoffi cieren besprekend, zegt spr. dat overwogen wordt de mogelijkheid om onderofficieren over te doen gaan naar de officiersrang. Overi gens merkt hij op, dat de onder officiersfunctie een volkomen vol waardige werkkring is. De deelneming aan de nationale reserve is weinig bevredigend, er kent spr. en hij merkt op, dat men een apparaat moet hebben, dat militair van waarde is. De minister acht het noodzake lijk, dat er een uitstekende lucht- wacht komt. Deze zou 5500 leden tellen; 4600 mannen en 900 vrou wen. Over ervaringen met betrek king tot het standhouden der troepen van de V.N. in Korea kan thans nog niets worden medege deeld. Van het Nederlandse contingent in Korea zijn 32 man gesneuveld; 57 zijn gewond; 42 ziek of buiten gevecht wegens ongevallen en 1 wordt vermist. De kwestie der mobilisatie slachtoffers is uitermate moeilijk. Hun pensioenen moeten worden gerangschikt onder de invalidi teitspensioenen. De grootte ervan is afhankelijk van de mate van de invaliditeit. Gaat defensie ze an ders regelen, dan wordt het een ouderdomsvoorziening. Nadere maatregelen tegen het vloeken zijn niet nodig. Iedereen weet dat het verboden is en men I kan de hand houden aan de regle menten. j Wanneer men militairen pas I's Maandags van verlof laat te- Op het ogenblik is de verplichting opgeheven. Bij een volgende ge legenheid zal spr. zijn standpunt opnieuw vaststellen. Thans wordt wel aangespoord tot Inenting. De staatssecretaris, de heer Moorman, stelt met voldoening vast, dat het marinebeleid vrij algemeen instemming heeft ge vonden. Hij handhaaft zijn stand punt, dat de voorkeur gegeven moet worden aan groot materiaal boven het kleine, zulks in tegen stelling met het standpunt van de heer Vorrink. Met het oog op de gestegen lo nen en prijzen ziet hij 1952 met zorg tegemoet, omdat in dat jaar twee kruisers en twee jagers ge reed komen. De nieuwbouwpost zal een aanzienlijke verhoging moeten ondergaan, waarin de ge stegen lonen en prezen zijn gecal culeerd. Op 1 Mei bestond het marine personeel uit 13.794 man, waar van 5000 man varend. De toekom stige sterkte is afgerond 16.000 man, waarvan 7.000 op schepen. Van het korps mariniers is de vredessterkte 4.000 man, de oor logssterkte 12.000 man. De „Karei Doorman" is 18 al op de oude onderzeeboten van 1914 aanwezig was. De verdienste van de heer Wichers ligt niet in het uitvinden van iets, maar in het meer de aandacht erop vesti gen. De Jappen gebruikten in '34 het apparaat reeds. In 1936 heeft de heer Wichers zijn vinding aan het departement aangeboden. De minister gaf toe stemming octrooi aan te vragen met mededeling, dat hij geen ma rinegeheimen mocht bekend ma ken. Daarop is de heer Wichers niet ingegaan. Na de oorlog is de zaak opnieuw aan de orde ge weest. Hij heeft haar onderzocht en de heer Wichers gevraagd of hij een minnelijke schikking wen ste. De marine was bereid de heer Wichers als erkenning van het feit, dat hij opnieuw de aandacht had gevestigd op de mogelijkheid van onder water varen met die selmotoren, te oevoiueien lot de titulaire rang van overste en hem een bedrag van 3000 te verlenen. De heer Wichers heeft toen een brief geschreven, waarin hij met dit voorstel accoord gaat. Aan de marine kan geen enkel verwijt worden gemaakt en het spijt spr„ dat de heer Ritmeester nu de fak kel van de heer Wichers heeft overgenomen. Te kwart over vijf wordt de maanden in de vaart geweest en vergadering geschorst. (Adv.) LICHT GEVAL VAN ENCEPHALITIS. De legervoorlichtingsdienst deelt mede, dat de 20-jarige P. Happé uit Zaandam bij wie zich zoals bekend verschijnselen van encephalitis voordeden en die naar de barakken van het ge meentelijk ziekenhuis te Zaan dam werd overgebracht het goed maakt. Het betrof een licht geval van encaphalitis. De pa tient is bijna genezen. Prot. Dr. C. J. Bakker, de Ne derlandse atoomgeleerde, die op 18 Mei naar Argentinië vertrok voor een studiereis op verzoek van de Nederlandse regering, is gisteren onverwacht in ons land teruggekeerd. Prof. Bakker arri veerde met het K.L-M.-lynvlieg- tuig uit Parijs. Hij deelde bij zijn aankomst mede, dat alle berichten over een arrestatie van Prof. Richter vol komen onjuist zijn. Prof. Bakker wilde over zijn reis geen mededelingen doen, al vorens hij de regering van zijn bevindingen in kennis heeft ge steld. De reis van Prof. Bakker heeft in de gehele wereldpers veel stof doen opwaaien. Kort na zijn aan komst publiceerde een Brazi liaans blad, dat Prof. Richter, de Argentijnse atoomgeleerde, die enige tijd tevoren verklaard had atoomenergie te kunnen vrijma ken volgens een geheel nieuwe methode, was gearresteerd. Rich ter „zou misbruik hebben ge maakt van het vertrouwen van president Peron". Nog dezelfde dag werd het bericht gelanceerd, dat de arrestatie van Richter het gevolg zou zijn van „onthullin gen" van de Nederlandse atoom geleerde Prof. Bakker. Ook werd gemeld, dat Prof. Bakkers reis o.m. tot doel zou hebben een Nederlandse cyclo tron aan Argentinië te verkopen. De persdienst van president Pe ron ontkende de arrestatie en be titelde de geruchten daarover als „boosaardig", niet waard er enig commentaar op te leveren. De reis van Prof. Bakker mag worden gezien als een gevolg van de besprekingen, die Prins Bernhard tijdens zijn bezoek aan Zuid-Amerika met de Argentijn se president heeft gevoerd. Hef hoofdkwartier van het Franse leger te Hanoi in Indo- China heeft medegedeeld dat een veertig duizend man sterke strijdmacht der Vietminh Don derdag is begonnen zich terug te trekken in de bergen ten Z.W. van de door de strijdkrachten der Franse Unie verdedigde Ton- kinese delta. Dit geschiedde na dat de opstandelingen drie dagen lang hadden gepoogd drie op strategische punten gelegen ste den in te nemen. Er zijn bloedige gevechten ge leverd bij Phuly in de omgeving van de plaatsen Ninhbinh en Phatdiem, resp. 80 en 120 km ten Z.O. van Hanoi. De Fransen had den aanvankelijk terrein verlo ren. Zij hebben daarop val schermtroepen en gevechtsgroe pen ingezet, die het verloren ge bied heroverden. Door een gasontploffing in een mijn te Herringen bij Hamm (Westfalen) zijn minstens veer tien mijnwerkers ingesloten en twintig gewond. Er is weinig hoop, dat de veertien nog gered kunnen worden. De ontploffing deed zich voor, toen de mijnwer- Leven in Tilburg weer normaal De directeur van de geneeskun dige dienst te Tilburg, kon zich volkomen aansluiten bij de venkla ring van de inspecteur van de volksgezondheid met betrekking tot de pakken_epidemie te Tilburg, die als gehe 1 bezworen kon wor den beschouwd. Dit neemt niet weg, dat zo nu en dan nog wel eens verschijnse len kunnen optreden- Gezien-de goede vaccinatietoe. stand van Tilburg behoeft dit ge nerlei reden tot ongerustheid te geven. Het leven in Tilburg kan weer zijn gewone gang gaan, zoals dat vóór het uitbreken der pokken epidemie het geval was. De stad Is thans baarnet tings- vrijj. Twee genezen pdkkenpatiënten konden het ziekenliuio verlaten. Er blgveni nu nog 11 patiënten, van wie de mecsten nog deze week kunnen vertrekken. Vandaag kunnen er 10 nog in quarantaine verblijvende z.g. con tacten uit hun isolement worden ontslagen. De schade die het bedrijfs- en aakenleven ondervond is groot, doch concrete cijfers staan niet ter 'beschikking. kers bezig waren met het bestrij den van een ondergrondse brand. Direct na de ontploffing daal den reddingsploegen in de mijn af en 21 mijnwerkers konden* hoewel velen zware brandwon den hadden opgelopen, worden gered. Donderdagmiddag heeft de di rectie van de mijn bevel gegeven het mijngedeelte, dat in brand staat, af te sluiten, omdat ge vreesd wordt voor meer ontplof fingen in de met gas gevulde schachten.' Hierdoor wordt de hoop, dat nog overlevenden kun nen worden gered, te niet ge daan. De brand ontstond door het warmlopen van een rubber transportband. Nog 14 mijnwerkers zijn ge vangen in het gedeelte, dat nu afgesloten wordt. Op een na zijn zijallen gehuwd en hebben zij kinderen. GEEN HOOP OP OVERLEVEN DEN VAN MIJNRAMP TE EASINGTON. Donderdag zijn weer vijf lijken naar boven gebracht. Het aantal omgekomen mijnwerkers, van wie de lijken zijn gevonden, be draagt thans 23. Nog 58 man worden vermist. medegedeeld door het K.N.M.t. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Iets wanner. Droog en zonnig weer met een matige tot krachtige oostelijke wind. Iets hogere temperaturen. ZATERDAG 2 JUNI Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.53 L.33 1.43 n.m. 1.18 158 2.08 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN 4.27 20.49 2.33 17.54 2 4.26 20.50 2.47 19.09 3 4.25 20.51 3.06 20.23 4 4.24 2052 3.32 21.31 Menselijke drijfproef Het te Atlanta in de Ameri kaanse staat Georgia gevestigde technologische instituut heeft een systeem om drijvende te hlijven" uitgedacht, dat door schipbreuke lingen zou moeten worden toege past. De grondgedachte van het sy steem is, ,,dat niemand in rustij water behoeft te verdrinken." Om de nieuwe theorie proefon dervindelijk te 'bewijzen hebben 16 jonge studenten onlangs 8 uur on afgebroken in het water doorge bracht- Twee van hen (konden niet zwem men, terwijl van de 14 anderen de voeten of de Landen waren vast gebonden. (De studenten bleven drijvende door zióh zo stil mogelijk te hou den. Zes van de 8 uur hielden zij het hoofd onder water. De deskundige op zwemgebied van 'het technologische instituut, Fred Lanoue, is van mening dat' het z.g. „watertrappen" voor 90 procent berust op „niet bewegen". ,,Men moet de oceaan als een bed en de golven ids kussens ga. bruiiken", zei hij na afloop van de proef. „Het is niet nodig je dood te werken om te proberen drijvende te blijvenP'.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1