Oorlog kan voorkomen worden Noordelijke tegenaanvallen Koreaanse reportage van Wim Pussel Proefwerk voor volwassenen De mijnramp te Easington Adenauer over Saarland Noord-Atlantische Vlootoefening „Progès Geringe vorderingen der Verbondenen R.T.C.- Puin en ruines, stof en zand DONDERDAG 31 MEI 1951. 7e Jaargang No. 1742. Onrustig, gejaagd? Geen hoop op overlevenden WEERS VER W ACHTIN G HOOGWATER. op onder op onder Mei. Juni 1 De herziening van overeenkomsten De heuvel is er nog, maar dat is dan ook het enige. De rest is alleen maar puin. Puin en ruines, stof en zand. De weg erdoorheen is heet en warm. Je kunt geen tien meter voor je uit zien en zelfs overdag heeft ieder z'n koplampen aan. Op het kruispunt staat een M.P. stof te eten en z'n ogen uit te wrijven. Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 455 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum por advertentie 150. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Tijdens de jaarlijkse bijeen- doeltreffende strijdkrachten op leiding van de aanval op Tsjecho komst van de Rotary Internatio- de been houden onder een geza- Slowakije en Polen en hij liet naJ, welke door leden van Ro- menlijk tary Clubs en hun gezinnen uit komstig ongeveer 60 landen werd bijge woond, heeft Ambassadeur War ren R. Austin een rede gehouden waarin hii o.a. gezegd heeft dat het onmiddellijke doel van de U.N.O., een derde wereldoorlog te voorkomen, bereikt kan wor den indien de vrije landen van de wereld sterk, eensgezind en bereid tot samenwerking blijven. opperbevel, overeen- de resolutie: Aaneen sluiting ten behoeve van de vrede, welke met een overweldi gende meerderheid door de As semblee is goedgekeurd. De ware betekenis van deze hierop volgen: „Dit zijn de din gen waaraan wij moeten denken wanneer wii thans diegenen ga deslaan die ons oorlogsstokers noemen en thans vredespetities laten rondgaan terwijl zij tegelij kertijd het grootste leger van de WESTELIJKE NOTA AAN MOSKOU? Volgens berichten in diploma tieke kringen in Londen hebben de drie westelijke mogendheden besloten een nota naar Moskou te zenden over de impasse in de besprekingen van de plaatsver vangers te Parijs. Mijnharde'* Zenu wtabietten •terken en kalmeren Uw zenuwen. nieuwe collectieve stap zal be- wereld op de been houden, in de grepen worden door diegenen die vazalstaten legers op de been de strijd in Korea deden los- brengen welke de kastanjes voor branden als een onderdeel van de hen uit het vuur moeten halen, veroveringsplannen welke de en de agressie in Korea moeten Evenals de Nazi's tien jaar ge leden, aldus Austin, maken de communisten gebruik van de duif als vredessymbool voor val se vredesoproepen terwijl zij steeds doorgaan de militaire kracht van de Sowjet-Unie te vergroten. Ofschoon het Kremlin steeds verklaart dat het vrede wil, is dit niet de vrede welke de volke- ren van de wereld wensen, zei- de Austi... De vrede welke de Mmmunistische imperialisten prenten Is het vreedzame gevoel dat de wolf had nadat hij het lammetje verslonden had een gevoel van voldaanheid. Hij liet hierop volgen: Van groot belang is het thans te beseffen dat wij inmiddels de methode gevonden hebben aan het Russische gevaar het hoofd te bieden. Dank zij de in Korea •pgedane ervaring hebben wij het middel gevonden om te voor komen, dat de U.N.O. ooit weer komt te staan voor een aanval van de een of andere agressor. Austin wees op de collectieve maatregelen welke voor de vei ligheid van de wereld genomen xijn door een overweldigende meerderheid van de leden van de Assemblee, en liet hierop volgen dat het voorkomen van een derde wereldoorlog het onmiddellijke doel van de vrije volken was, een doel dat bereikt kan worden in dien de vrije volkeren zich standvastig blijven richten naar het beginsel „één voor allen en allen voor één" en indien zij dit beginsel de nodige kracht bijzet ten door ten allen tijde voldoen de strijdkrachten in. staat van gereedheid te houden. Een der de wereldoorlog kan voorkomen worden indien de vrije landen overmeestering van alle landen in Azië, Europa en tenslotte het Westelijk halfrond beoogden. In dit verband wees Austin op de Russische invasie in Finland, en hij vestigde de aandacht op het feit dat toen de Sowjet-Unie op hevige tegenstand stuitte, zij haar plannen wijzigde. Sedert dien had men dezelfde ervarin gen opgedaan in Griekenland en Berlijn, en hetzelfde zou ook in Korea kunnen gebeuren zeide hij. De vrije volkeren, aldus Aus tin, zien zich geplaatst tegenover een sluwe, meedogenloze en vol hardende tegenstander die ag ressieve bedoelingen heeft welke slechts afdoend beantwoord kun nen worden aoor een ae gent., wereld omvattende strategie me. behulp van middelen welke de goedkeuring en steun van allt vrije landen moet hebben. Wij moeten er ons niet toe laten verleiden de strijd in Korea tot andere gebieden uit te brei den en ons laten vangen in de zorgvuldig door onze tegenstand- ders opgestelde valstrikken, doch evenmin moeten wij ons bang laten maken waardoor wij zou den afzien van collectief verzet tegen agressie of wellicht min der krachtig daartegen zouden optreden. Thans trachten, de communis ten, hun slachtoffers en meelo pers de zogenaamde Vredesraad naar voren te brengen om de aandacht van de U.N.O. af te lei den. Deze Vredesraad werd in dertijd door hen opgericht in de Russische sector van Berlijn na dat de loze Stockholm oproep in het juiste daglicht was gesteld door de gewapende aanval op de Koreaanse republiek. Zij streven Het verjaardagfeestje van de heer S. te O. bereikte gisteravond een hoogtepunt, waar de familie nog wel lang over zal praiten. De oorzaak hi.rvam; was mejuf frouw T. v. N. (tante Thea). Mid den in een rustig gesprek met haaj buurman klonk haar stem ineens zo duidelijk op( dat ieder, een haar aankeek. „Met mijn ogen dltüt, zeg ik je, proef ik het ver schil tusson Gala-Thee en elke andere Thee." Dit wilde Iedereen natuurlijk zien. Tante Thea kreeg twee kop jes tihee, nam van elk een slokje en zei meteen: ,,Dit is Gala-Thee. Je proeft het direct: het is geu riger en zo heerlijk vol van smaak." En zo wels het. jtMaar eigenlijk geniet ik dub- toei" sprak tante Thea. ,,Want be halve dat ik van de heerlijke smaak en geur geniet, spaar iik ook de punten voor het prachtige ^5 af ira'.tafelgerei, een sieraad voor m'n tafel. Je mo.t eens een geschenkenlijet bij Niemeijor, Gro ningen aanvragen, het is de moeite waard!"' Ein met deze wijze raad besloot tante Thea haar gezellige ttoee- prantjo. (Adrv.) steunen. Een vooraanstaand Frans com munist heeft onlangs in besloten kring van hoge partij functiona rissen het een en ander gezegd dat feitelijk een bevestiging hier van inhoudt, toen hij verklaarde dat „om deze bewapening, de ontwikkeling van de kracht van de Sowjet-Unie en van die van de Volks-Democratische landen mogelijk te maken, het nodig was onze propaganda voor de vrede zo krachtig mogelijk voort te zet ten. Juist door deze vredesbe weging zullen de legers van de imperialistische landen verzwakt en het uitbreken van een oorlog uitgesteld worden." Met andere woorden vrede is •onog, en oorlog is vrede, terwijl ie volkeren slechts pionnen in iet schaakspel zijn. Hiervan kunnt U ook de be- /estiging vinden in een verkla- ing van een vroeger lid van het Russische Politburo, Nicolai itozenensky, die in 1947 aflegde en waarin de volgende zinsnede voorkomt: Lenin en Stalin heb ben duidelijk gemaakt dat oorlo gen welke door de arbeidende klasse gevoerd worden ten behoe ve van het socialistische vader land en ter versterking en ver- De Noordelijken bieden hevige I bonden legers in Korea, generaal tegenstand in het gebied van Ridgway, heeft op een perscon- lAdvJ breiding van het socialisme wet tige en heilige oorlogen zijn. Vandaar dat het Kremlin thans de mond vol heeft van vrede, terwijl het zich voorbereid op zijn „wettige en heilige oor logen". Door de politiek van tegenwer king van de Sowjet-Unie in de Veiligheidsraad en in de commis sie voor militaire aangelegenhe den werd de U.N.O. verhinderd een strijdmacht op te bouwen welke het hoofd aan agressie had kunnen bijden. Als gevolg van deze taktiek van obstructie stond er geen strijdmacht ter beschikking van de U.N.O. toen 25 Juni 1950 een gewapende aanval op Korea plaats vond. Dank zij de schitte rende prestaties van de U.N.O. bij het improviseren van tegen maatregelen was het mogelijk binnen zes maanden de strijd krachten van 14 landen samen te brengen op de slagvelden in Korea. Nu en in de toekomst dient de U.N.O. gereed en in staat te zijn de militaire hulp bronnen van haar leden prompt en doeltreffend te mobiliseren om het hoofd te bieden aan een daad van agressie, mits de leden de wil hebben gehoor te geven aan een oproep om hun plicht te doen, aldus Warren Austin. Indje (Oostkustsector). Zij waren goed verschanst en weerstonden aanvallen uit de lucht en met artillerie. De verbondenen vor derden in dit gebied slechts voet je voor voetje. Ten N.O. van Hwatsjon gingen de Noordelijken tijdelijk en op beperkte schaal tot het offensief over. Verder wordt zwaar gevochten ten Z.O. van Janggoe en in de driehoek gevormd door de Indjin en de Hacan, 11 km ten N. van de 38ste breedtegraad. De Zuidkoreaanse troepen langs de oostkust hebben Kansong ver overd 43 km ten N. van de breed tegraad. Ten W. van Hwatsjon dwongen de Noordelijken bij een tegen aanval de Amerikanen heuvel- stellingen prijs te geven. In de westelijke sector zijn de geallieerde strijdkrachten op en kele punten 8 km gevorderd. Zuidkoreanen die de Indjin zijn overgestoken, hebben de Noordelijken teruggeslagen. De Verbonden legers bevinden zich thans op de stellingen, die zij voor het Chinese offensief in namen. De stellingen van de tegenstander bevinden zich bij Pjongjang, Tsjorwon en Koemh- wa. De Verbonden legers ont moeten sterke tegenstand. Bij Jongtsjon hebben zij zich moeten terugtrekken. Ook aan het ooste lijk front is de tegenstand toege nomen. De bij Hwatsjon inge zette troepen der V. N. moesten zich Woensdag terugtrekken. De opperbevelhebber der ver- ferentie gezegd: „Voor de vijand is er geen compromis, voor ons geen keuze". Hij voegde er aan toe: „Ik wil niet de indruk wek ken, dat de communisten niet in staat zijn tot een offensief". Volgens Ridgway zijn sinds 10 April bijna 10.000 Chinezen ge vangen genomen. Uit hun ver klaringen was gebleken, dat desertie bij de Chinezen een gro te omvang heeft aangenomen. Volgens Ridgway heeft de grote nederlaag, die „deze prachtige legermiacht der Verenigde Na ties" de tegenstander in zijn je offensieven van April en Mei heeft toegebracht, zijn weerga niet in de geschiedenis. De Chinese tegenstand in de oostelijke sector van het centra le front vertraagde Woensdag avond het gehele geallieerde te genoffensief. De Chinezen wer pen snel bewegende reserves ten Z. van Janggoe in de strijd. Het Noordkoreaanse communi qué meldde, dat eenheden van het Koreaanse volksleger in sa menwerking met Chinese vrijwil ligers de aanvallen van de vijand op alle fronten afsloegen en de vijand hevige verliezen toebrach ten. In sommige sectoren slaag de de vijand erin ten N. van de 38ste breedtegraad door te drin gen, aldus het commu"ioi'ó. dat eraan toevoegt, dat op 29 Mei de luchtafweer vijf vijandelijke vliegtuigen neerschoot. MINISTER STIKKER VOOR DE BEIERSE RADIO. Minister Stikker, voorzitter van de Organisatie voor Euronet Economische Samenwerking, heeft Woensdagavond voor de Beierse radio-omroep o.m. ver klaard: Indien de Westeuropese naties niet duidelijk te kennen geven, dat zij bij elke agressie tegen een van hen schouder aan scnouder zullen strijden, dan be staat het risico, dat zij een voor een het slachtoffer worden van het Russische imperialisme." De samenwerking van de West Europese staten moet niet alleen op de wil tot zelfverdediging be rusten, doch ook op het geloof in eigen kracht, aldus de minis ter. Men zou dit „dynamische ■democratie" kunnen noemen. De Uwam op de officiële lijst van beste weg tot een grotere eenheid doden en vermisten. Volgens de laatste gegevens zijn thans nog 64 mijnwerkers ingeslo ten en 18 in levenloze tostand naar boven gebracht. Een der arbeiders, die geregeld in deze mijn werken, vernam van zijn vrouw, dat zijn naam voor. Woensdag heeft de Westduitse Bondskanselier Adenauer het parlement medegedeeld, dat nieuwgerezen kwesties over Saarland de regering noodzaken haar standpunt te herzien. Deze __rkwesties omvatten het verbod er thans naar een vaag nieuwe voor bondsdagleden om Saarland vredespact de plaats te doen in nemen van. het Handvest van de U.N.O., een vredespact dat de Sowjet-Unie reeds twee jaar lang tevergeefs tracht aan de U.N.O. op te dringen. Daarom is het thans het ge schikte moment om aan de droe ve lessen van het verleden te herinneren en, te bedenken hoe de agressors van het Ilitler-regi- me de weg naar de oorlog ge plaveid hebben met vredesver dragen, en hoe de vredelievende landen tevergeefs getracht heb ben veiligheid te zoeken in neu traliteit, door middel van papie ren beloften, door zich van het lot van anderen niets aan te trekken en zich te isoleren. Austin herinnerde aan de ver klaringen van Hitier naar aan- binnen, te komen, verbod van de Saarlandse democratische partij en de aan de premier van Saar land, Hoffmann, geadresseerde brief van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman. Frankrijk te houden. Het minst van allen zal ik mij door Hoff mann uit Saarbruecken van deze politiek laten afbrengen". De uiteindelijke beslissing over Saarland moet in een met de Westduitse regering te sluiten vredesverdrag worden geregeld, aldus Adenauer. Geen toestand mug worden geschapen, waar door niet door dat verdrag nader zou kunnen worden beslist. Hij zei voorts, dat Saarland van de rest van Duitsland werd afgescheiden, door de Franse re- In geen geval mag de Saar- kwestie de pogingen om goede gering was uitgevoerd zonder betrekkingen tussen Duitsland en goedkeuring van het Franse par- Frankrijk te vestigen, verijdelen, lement. Terwijl het parlement aldus Adenauer. De kwesties zijn van Saarland de overeenkomst veroorzaakt om van de politiek een paar dagen na de onderteke- ring goedkeurde, wachtte de Franse regering zeven maanden alvorens deze aan het parlement vóór te leggen. „De Federale regering heeft de geallieerde autoriteiten verzocht maatregelen te nemen om in een van de rest van Duitsland afgesneden Saarlandse staat en 'n politieke afscheiding bestaat. Daarom heeft zij de Saarlandse democratische partij verboden". Adenauer noemde het een schending van iedere opvatting van internationaal recht om een onderscheid te maken tussen in woners van Saarland en Duitse vreemdelingen in Saarland. „Het gaat niet aan om de Duitsers in dit gebied als vreemdelingen te beschouwen. Wij wensen dat aan deze praktök eens en voor altijd een einde komt". is die van de „functionele unifi catie", dat wil zegeen: rc-> moet op elk gebied van het eco nomische, politieke en culturele leven, waar men een mogelijk heid tot toenadering ziet, tot een heid trachten te komen. Wii kun nen niet wachten, tot een volko men vereniging van de volkshuis houdingen en staten mogelijk is. Minister Stikker zeide verder: „Indien de parlementen van de landen, die aan het plan Schu man deelnemen, hun goedkeu ring hieraan hechten en de steen kool en staalindustrie op Euro pese basis plaatsen, zal dit een beslissend keerpunt in de Euro pese geschiedenis betekenen. _De samenwerking van Amerika, En geland en Canada en de andere landen van het gemenebest is noodzakelijk voor de opbouw van een Verenigd Europa. Ik ben er van overtuigd, dat alles hiervan afhangt." De voorzitter van de Britse nationale kolenraad heeft Woens dagavond gezegd, dat hoewel ge daan was en nog gedaan werd om de ingesloten mijnwerkers te be reiken, geen hoop meer bestond, dat een van de 62 ingeslotenen nog in leven was. Hij legde deze verklaring af bij aankomst op het vliegveld Croy don na een bezoek aan de plaats van de ramp. Toen hij Easing ton verliet, waren reddingsploegen, gehinderd door wolken gas en intense hitte, nog naar lijken aan het zoeken. Staking te Makassar Uit Makassar wordt vernomen, dut onder de arbeiders van de Stoomvaartmaatschappij „Neder land", een staking is uitgebro ken in verband met looneisen, In totaal zijn meer dan 300 man hierbij betrokken. tot integratie van Europa af te wnken. Hij hoopte, dat de kwes tie in Parijs met hetzelfde begrip zal worden behandeld als in Bonn. „Ondanks alle incidenten stel ik me voor mij onverstoorbaar lan miin Europese politiek en de Saarland onbeperkte vrijheid van lolit.ek tot vestiging van goede jetrekkingen tussen Duitsland en medegedeeld door het K. N. M. L te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Zonnig weer. Droog weer met weinig bewol king. Matige tot krachtige wind tussen Noordoost en Oost. De- aelfde of iets hogere temperatu ren dan gisteren. Zoals reeds aangekondigd zullen te Cherbourg verzamelen', waar de algemene slotbesprekingen wor den gehouden. Deko oefeningen, die een ver volg zijn op de oefeningen „Veri ty" en „Activity" en die worden gehouden in 'hetzelfde zeegebied als in 1949 en 1950, worden aan. geduld met de naam „oefening progrès". VRIJDAG 1 JUNI. v.m. 11.31 0.06 0.46 0.56 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden mm. 12.— 12.35 1.15 1.25 ZON EN MAANSTANDEN. ZON MAAN 31 4.28 20.48 2.21 16.38 4.27 20.49 2.33 17.54 2 4.26 20.50 2.47 19.09 3 4.25 20.51 3.06 20.23 4 4.24 20.52 3.32 21.31 op 1 Juni ter rede van Douarnenez aan de Bretonse kust, Britse, Deense, Franse, Nederlandse en Noorse iZ.estrjjdkrachten bijeen komen, om in de Atlantische Oceaan en het Kanaal gemeen schappelijke oefeningen te houden, welke een week zullen duren. De gecombineerde geallieerde vloot bestaat uit 48 schepen, een vlieigkamipnchip, vier kruisers, 21 torpodobootjagers en fregatten en 13 onderzeeboten. Bovendien zai een honderdtal vliegtuigen van de R.A.F., de Britse Fleet Air Arm., de luchtstrijdkrachten van de Franse marine en van de Franse legerluchtmacht aan de oefenin gen deelnemen. De oefeningen worden uitge voerd onder b.vel van vice_admi_ naai M. M. P. L. Pothuau, com mandant van het Franse eskader met aanwezigheid van admiraal Sir Philip Vian K.C.B., K.B.E., D.S.O. (XX), bevelhebber van de Britse Home Fleet. De Britse zee- strijdkrachten staan onder bevel van vice-admiraal C. A. L. Man- sergh C.B., D.S.C., terwijl de Ne derlandse zeestrijdkraditen onder commando staan van schout bij nacht A. de Boy. De Noorse tor- pedobootjagers staan onder bevel van kapitein-luitenant ter zee J Petersen. (De oefeningen 'betreffen voor namelijk bestrijding van onderzee boten en verdediging tegen vlieg tuigen. Zij bieden voorts gelegen heid het gebruik van alle beschik bare wapens te beoefenen. Na afloop van de oefeningen zal de gecombineerde vloot zioto AANVALLEN VAN DE VIETMINH. Vietminh-rebellen hebben een krachtige aanval ingezet op het zuidelijke bruggenhoofd van de wing nemen van de overeenaom- Tonkin-delta, aldus een commu- 1 sten der Ronde Tafel-conferentie, uiting der politieke wensen van het volk met betrekking tot de kwesties, die in een vredesver drag haar uiteindelijke oplossing zullen vinden, te verzekeren". „In de geest van eerlijke Euro pese samenwerking en bereid heid om schikkingen te treffen moet een evenwicht tussen de verschillende belangen in Saar land worden gevonden, die de wensen van, allen, in het bijzon der het volk van Saarland, be vredigt". „Tot dusverre heeft de regering van Saarland geregeerd alsof er Prof. Supomo, de voorzitter van do ündonesisohe staatscommissie ad hoe voor het weder in beschou- niqué van het Franse leger. Zij vielen aan op een front langs de rivier de Day, van Phoely, 60 km ten Z. van Hanoi tot Nienbinh, 40 km verder naar het Z. ook op een punt ten W. van Phatdiem, dichter bij de kust. Verkenningsvliegtuigen hebben een week lang de voorbereidin gen voor deze aanval waargeno men. Een divisie van meer dan 9 bataljons en een brigade van drie bataljons namen naar schat ting deel aan deze aanval Vol gens een paar waarnemers is de aanval op het zwakke gedeelte van het bruggehoofd bedoeld als afleidingsmanoeuvre, om de Fran sen van de noordelijke stellingen weg te lokken en dan van het noorden uit door te breken om te trachten Hanoi te bezetten. In een speciaal communiqué is te Saigon ibekend gemaakt, dat Woensdag bij Ninhbinh, 90 km ten Z.O. van Hanoi, luite nant Bernard de Lattre de^Tas signy, zoon van de Franse opper bevelhebber, is gesneuveld. heeft aan Aneta medegedeeld, dat de oommiaste 'het gewenst acht tiaar werkzaamheden thans af te sluiten. De opdracht, die toet kabi- net-Natsir destijds gaf, luidde de overeenkomsten te beschouwen in toet Uctot vam de nieuwe toe stand", aldus Supomo. Daartegen over zegt het programma van het katoinet-Sukiman uitdrukkelijk, dat het Unie-statuut vervangen dient te worden door een normaal internationaal verdrag. Prof. Su pomo zeide nog, dat het charter van de souvereiniteitsoverdracht gehandhaafd wordt in het rapport van de commissie. Verder ver meldt het dë procedures tot wij ziging of annulering van de over eenkomsten. Een mindertoeidsnota is niet in gediend, doch een lid stemde blan co ten aanzien van een deel van het rapport. De regering zal thans het par lement moeten uiteenzetten, wat zij met het rapport zal doen, aldus Prof. Supomo Colonne na colonne passeert er. Grommende trucks en nijdige jeepjes. De mannen op de wa gens behoeven niet meer uit te kijken bij een kruispunt: er staat toch niets meer. Alleen een paal met een wirwar van borden, waaruit een vreemde geen wijs kan worden. Zeker twaalf of vijf tien verschillende codenamen op één paal. Je kunt nauwelijks le zen wat er op staat. Stof, stof en zand, rood stof vanwege de zon, die bijna verdwijnt achter de heu vels. Hier zegt iedereen „tjotten". Tjotten, dat zijn de verraderlijke bobbels op dit ellendigste plekje aarde, dat we kennen. Tjotten, dat zijn de nachtmerries der in fanteristen. Hier, over deze tjot ten kwamen de Chinezen op 12 Februari. Nu is het 12 Mei, drie maanden later, als we door Hoensong rijden. Ik. bedoel: door wat eens Hoengsong was, want ik zei het al: er is niets meer. Alleen maar puin en ruines. Stof en zandmaar dat wist 8e al- Als door een toeval zijn we weer naar de plaats geweest waar „het" gebeurde. „Het", dat niemand ooit zal vergeten. „Het van 12 Februari. Het kwam allemaal door die paal. De paal met die vijftien bordjes met codenamen, vreemd voor de buitenstaander. En daar om was het misschien wel, dat de onze er ook nog op prijkte. We kregen allebei een schok, de chauffeur van de truck en ik. „Moet je kijken", zei ik verbaasd, „moet je kijken, daar staat wa rempelDe chauffeur remde af, met grote ogen, waarin plot seling iets vreemds blonk. „Ja, zei ie, zacht. „Warempel". En toen na een moment van stilte: „Zullen wezullen we weer eens gaan kijken? Wie weet, misschien vinden we nog iets brieven of zo...?" Ik knikte, zon der iets te zeggen. De truck ging weer voort, hossend en stotend over de intens slechte „weg nauwelijks te zien tussen de woestenij van vernieling. Heel langzaam gingen we de heuvel op, met loeiende motor, schud dend en rammelend door kuilen en over bobbels. Toen opeens stonden vve stil. De chauffeur ging me voor en wees naar een plek grond-met-niets. „Hier stond de c.p.-tent". En hij wees in het rond: „Daarboven had je de kerk.en daar lag het motor- transport... en hier had je de on- dersteunlngscompagnie... nee, wacht eens, dat was daar..." Hij kon zelf nauwelijks meer wijs uit de chaos van stenen en zand. blikjes en wrakken van auto's. Er lag een overschot van èen jeep, verwrongen döor vuur en hitte. „Neth" stond er op de bum per. Honderd meter verder een ander jeepwrak. „Neth" en een rood-wit-blauw geschilderd vlag getje en daarnaast: „S-3". Het lag op z'n kant, midden in de op schietende rijst. Er bloeiden wat witte bloemen omheen. Net een graf. We vonden een stuk brief: „Beste Henk, Hoe gaat het nu? Met ons is alles O.K. en we hopen van jou hetzelfdeVan wie: niet te zien. Aan wie? Ook niet te zien. Het kon van iedereen aan iedereen zijn. Beginnen zo niet bij na alle brieven? Er lag een an sichtkaart met een foto uit het Hollandse polderlandschap en een krant van 23 December: „Nieuw Chinees offensief verwacht". Een uniformjas met een restant van ons devies: „iendrai". En een blaadje uit een agenda: „24 Der, 1950: „Met Irma de stad in ge weest, vanavond twee brieven ge schreven". De zon zonk lager. We liepen nog wat rond. Een paar bewoners-in-dit-puin keken ons vreemd en stil aan en met een angstige blik in hun ogen. Alle mensen doen dat hier. Ze hebben al een paar keer met het commu nisme en met de democratie ken nis gemaakt, maar ze hebben er alleen maar puin van over gehou den. Puin en ruïnes en stof en zand. En dus keken ze ons hol aan. Maar ik geloof, dat ze begre pen wat we kwamen doen. Kij ken, alleen maar kijken. Een paar kinderen liepen met ons mee. We gaven ze een zuurtje. Ze keken dankbaar. Er stond een vrouw bij een put met een ver moeide trek op het gezicht. Ze stond te staren over de vlakke pinzee, waar aan de verre horizon de zon steeds maar zakte. Zo is Korea: een rode zon achter de heuvels vanavond en het rode ge vaar erachter vandaag, morgen of morgennacht, maar in elk ge val: binnenkort. „We gaan weg", zei de chauf feur. ,,'t Is al laat en we moeten nog zestig mijl, verdorie". Ik steeg weer in. We hobbelden weg, zeiden geen woord de eerste paar honderd meter. Toen kwa men we bij een brug, half vernield en weer opgebouwd met balken en zandzakken. Toen we erover reden, zuchtte de chauffeur. „Ge lukkig", zei hij, „hier voel ik me weer anders. Dat was ook zo, teen wetoen wetoen we er toén overheen kwamen". Hij gaf wat meer gas. De koplampen boorden hun stralen door een mengeling van stof en vallende duisternis. Met één hand hield ie de stotende truck in bedwang, met de andere stak ie een sigaret aan, blies de rook tussen z'n lip pen weg. „Deze week haal ik de tiendui zend mijl", zei hij toen. „Hoe laat is het?" „Half acht." „Dan zijn we om half elf in din ges. Nog drie uur". Nog drie uur door puin en ruï nes, door stof en door zand en langs mensen, die verschrikt kii- ken. Wat een oorlog!

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1