HOI DOKI Ministerieel bezoek aan Sluiskil (X RECHTSZAKEN «SSS.I: MlM "WITTE MVIS" i Vrouwen Begrotingen van Oorlog en Marine SPORTNIEUWS DE ZWARTE VLEK AUTO-, MOTOR- 15 Prof. Albregts over Zeemus-Vlaanderen POEDERS - CACHETS -TABLETTEN Schoenenfabrieken voeren wachtgeldregeling in TAFELTENNIS. BILJARTEN. r boogschieten. WIELRENNEN. c Hier heelt U nu j tentieloos japonnetje iedere vrouw goed veel stol vraagt (ce 90 breed) en bove: knippen en naaien gewone vaardigheid Naar gelang van 1 en de accessoires, di bruikt, kunt U het dig sportief of een karakter geven. De en de doorlopende 1 zijn zeer gewild; he niet meer dan e schouderlijn. 0. b /3. 3/ v.A /3JÈ 22 O 9 'i 82 ,0 +ul i» Bij het eerste mc het beleg van de i kraag van wit piq maar U kunt er oc garnering van mak gemakkelijk apart De aardige klepjes zette zakken zijn wit piqué. Het pat U hierbij. U neemt bel en voorziet de knoopsgat, waarmee op de rok knoopt. H netje heeft zakken lings gevlochten dezelfde stof. U zakken eerst op du U wegscheurt als U hebt genaaid. U kui ken of er frivolité c voor gebruiken en vanzelfsprekend ell geven, die U mooi TRANSPORTVL NEERGE! Een transportvlk Amerikaanse luchtn Nieuw-Lissabon in gestort. Zes (inzittenden kv levert- •r> waren 5 overle ernstige brandwonde gelopen. Er worden nog vermist. JAPANSE POLI1 INVAL BIJ DA' Donderdag heef politrte invallen geda toren van 4 Japanse naar gezegd wordt, nistische leiding sta (Honderden persor resteerd. Aan de Maden, di gen van verleden communistische t genoemd, is een vei bod opgelegd. De grote Sluiskilse industrieën llebben gisteren hoog bezoek ge had. In tegenwoordigheid van de Franse gezant en de Commissaris voortdurend een verdere ontwikke ling kunnen waarnemen. Naar sprekers mening zijn voor de verdere ontwikkeling algemene dienst, Prof. Dr. A. H. M. Albregts. de beide Sluiskilse groot industrieën bezocht ter gelegenheid van de weder-inbedrijfstelling de- Ter fabrieken. We merkten in het gezelschap, lat de minister begeleidde, tal van Zeeuws-Vlaamse autoriteiten op, o.a. de burgemeesters van Terneu- zen en Axel, de hoofdinspecteur Zuur van de dienst der I. en A.; Ir. J. v. d. Kerk en de kapitein Van Haersma Buma van de Kon. Mare chaussee. De president-commissaris van de cokesfabriek verwelkomde het ge zelschap in het Casino, waarna een rondgang volgde over de terreinen en door de gebouwen dier fabriek. In het casino werd daarna een lunch aangeboden, waarbij het woord is gevoerd door minister Al bregts. Rede van minister Albregts. Ter gelegenheid van zfjn bezoek tan de Association Zélandaise de Ca.oomsauon en de Compagnie Néerlandaise de l'Azote sprak mi nister Albregts vervolgens een rede uit. Spreker is zich er van bewust, dat dit bezoek hem slechts een on volledig overzicht kan geven van het vele, dat hier na de bevrijding tot stand is gekomen. „Wanneer ik evenwel bedenk in welk een deso late toestand deze bedrijven werden teruggevonden na afloop van de oorlogshandelingen, dan kan ik u verzekeren, dat zelfs deze vluchtige indruk mij vervult met bewonde ring voor de energie en het door zettingsvermogen, waarmede lei ding en personeel van dit bedrijf zijn geslaagd de verwoestingen van de oorlog te boven te komen", al dus prof. Albregts. „Hierin kunnen wij een voor beeld zien van wat ons land na de bevrijding heeft gepresteerd. Het is goed dit nog eens te constateren 'temidden van de bedrijvigheid van deze onderneming. Immers voor 'n goed deel als gevolg van de ligging van het land komen vele Nederlan ders niet in de gelegenheid zich met eigen ogen van de hier gemaakte spectaculaire vorderingen te over' tuigen". „Dit is te betreuren. Juist de Zeeuws-Vlaming is zich van de banden, die hem met de andere groeperingen van hét Nederlandse volk binden, zeer sterk bewust. Het is met het oog op de groet «nde belangstelling voor deze streek, dat spr. met vreugde be groet de vertegenwoordiger van de minister van Economische Zaken, dr Ch. L. H. Truijen, directeur-ge- der Koningin heeft de minister in i Zeeuws-Vlaanderen verschillende gunstige factoren aanwezig, die de vestiging van industrieën in dit ge- ïeü Runnen uevorderen. Spr. dacht hier aan de in vergelijking tot vroegere jaren doorgevoerde verbetering in de verbindingen tus- ,en Zeeuws-Vlaanderen en de rest van Nederland. De ligging van het and kan, met name door de Bene- uxsamenwerking, in vele gevallen stimulerend werken op het aan trekken van nieuwe industrieën. Voorts wees spr. op het feit, dat Zeeuws-Vlaanderen wordt bewoond door een energieke bevolking. Ge zien deze factoren sprak spr. de hoop uit, dat Zeeuws-Vlaanderen de haar toekomende rol zal spelen in het gehele proces van de opvoe ring van de Nederlandse productie. In het Frans zeide spr. vervol gens: „De beschikbaarheid van het bij uw productie vrijkomende gas, ge combineerd met de ontwikkeling tijdens de eerste wereldoorlog op het gebied van de synthetische pro ductie van stikstofproducten, stelde Sluiskil wederom in staat gunstige vestigingsfactoren aan te bieden aan de Compagnie Néerlandaise de l'Azote, die hier in 1930 haar am- moniakfabriek bouwde met als hoofddoel de productie van stik stofmeststoffen. Kon derhalve Zeeuws-Vlaande ren aan uw bedrijven bepaalde eigenschappen bieden, die de vesti ging in deze streek verantwoord maakten, omgekeerd hebben uw ondernemingen een belangrijke bij drage geleverd tot de economische ontwikkeling van deze streek en daardoor tot die van geheel Neder land. Een erkenning van de betekenis van uw bedrijven kunnen wij vin den in de belangrijke bijdrage, die van Nederlandse zijde na de bevrij ding reeds aan de wederopbouw en vernieuwing van de tijdens de oor log weggevoerde en vernielde in stallaties en gebouwen kon worden geleverd, zomede in de financie ringsfaciliteiten van de zijde van de herstelbank. Wat mij in de structuur van uw beide ondernemingen altijd bijzon der heeft getroffen, is de vorm van internationale samenwerking, die er in tot uiting komt. Deze ver vlechting van verschillende natio naliteiten is vermeldenswaard in een tijd als deze, waarin de oplos sing van de economische proble men, waarvoor West-Europa en de wereld zich zien gesteld, moet wor den gezocht in een streven naar nauwere internationale samenwer king. Minister Albregts sprak tenslotte langstelling en hoewel buiten de fabrieken weinig van het hoge ge zelschap te zien was, waren velen uitgelopen om eens een kijkje te komen nemen. Dit ministeriëel bezoek en de woorden door prof. dr. Albregts ge sproken, doen ons Zeeuws-Vlaam se hart goed. Zij leveren het bewijs, dat men over de groté rivieren ons afgelegen stukje Nederland naar waarde weet te schatten en dat men met het aandeei van Zeeuws- Vlaanderen in de Nederlandse pro ductie terdege rekening houdt. Vrouwen kennen moeilijke dagen die met pijn worden doorworsteld. Wilt U die pijnen doen verdwijnen, neemt dan een Witte Kruispoeder. Het montert U op en een gezonde opgewektheid treedt in de plaata van pijnlijke lusteloosheid. Poedersf0.90p. doosje 12st. Cachetsf0.90,, koker 12st. Tabl. fl.75„ 24st. Tabl. f0.90„ 12st. Bii a 'Othekers drm-Wen POGING TOT RECORDVLUCHT OVER DE NOORDPOOL. Charlie Blair die enige tijd ge leden met een één-persoons ver bouwde Mustang jager een re cordvlucht heeft gemaakt van Amerika naar Engeland, is giste ren om 15.58 uur met dezelfde machine te Bardufoss (Noorwe- ge) opgestegen met bestemming Fairbanks (Alaska). Dit traject, dat loopt over de Noordpool, heeft 'n lengte van ruim 5280 km. Blair zal vliegen van Noorwe gen naar Spitsbergen en vandaar via Point Barrw naar Fairbanks in Alaska. Op de hoogte, waarop Blair vliegt, heerst een tempera tuur van 40 graden Celcius on der nul. Als lading heeft hij 3.000 enve loppen meegenomen die voorzien zijn van speciale stempels. Deze enveloppen zullen in New York bij opbod worden verkocht. De opbrengst van deze eerste Noord- poolluchtpost is bestemd voor het bekende Damon Runyon kankerfonds. O „ptain Charlei Blair is 41 jaar en een van de bekendste Amerikaanse burgerpiloten. De recordvlucht van Amerika naar Engeland heeft hij volbracht in acht uur. Hij bereikte destijds een snelheid van 720 km per uur. Gezien de internationale tijds verschillen zal hij bij deze vlucht vermoedelijk op dezelfde dag in Fairbanks aankomen en wel vol gens de klok, een uur voordat hij uit Noorwegen is vertrokken. ECONOMISCHE POLITIE RECHTER MIDDELBURG. het vast stond, dat Tarzan b\j de botersmokkel was betrokken re- weest. Mr Andraea nam aan, dat „Tarzan van de boter' stond c weiiicht niet de hoofdpersoon is terecht. geweest, doch wel in het complot „Het is dus deze keer niet Tarzan 23Ju,T,IC van de apen, maar Tarzan van de I Officier van Jus sch^Pof/üerechterm/p ^TnEm- voorarrest zit'en datde zaak zolang onder de bijnaam „Tarzan". Hi) was bij de smokkel van boter ge holpen door een Belgische jonge man, die het beter vond niet te ver schijnen en zich verborg achter de schuilnaam „De Spin". onbeschoft heeft gedragen. Hij had b.v. eens verklaard, dat smokkelen een reuze sport was. De Officier eiste 4 maanden met aftrek. De verdediger, mr Kurtz, was van mening, dat C. niet direct be- Toen als tweede verdachte we- J^llfen'door^het6 vijzen gens biggensmokkel een vlashan- yarj dg w Hij vroeg vrfjsnrank genT'de''Officie/'^usUül te; §l?™ede onmiddellijke invrÜhe!ds- kend stond als „De bonte hond Économische Politierechter- WTa?zeatntehadOIïoPt tweemaal toe ^^TmaaVen^mefaftrllf en meegedaan aan de botersmokkel Uet daar verd deze tijd al in voor_ leen als Tarzan. Get. zag de boter inik\smiik km lossen en is toen direct, volgens zijn BIGGEN SMOKKEL,, zeggen althans, teruggereden. Tar- Drie personen hebben zich in Fe- zan zou zijn meegereden, doch hij bruari 1951 schuldig gemaakt aan ontkende dit hardnekkig. De land- de smokkel van 50 biggen naar Bel- bouwer A. J. C. te Sluis had de gië. Eén van hen, volgens de dag vrachtauto, waarmee werd ge- vaarding de hoofdpersoon, stond smokkeld, over zijn erf zien rijden, terecht. Het was de 30-jarige ylas- omdat hij maar enkele honderden handelaar A. A. S. uit Hulst. Deze meters van Belgisch Middelburg bleek reeds 10 maal te zpn veroor- woonde. Ook had hij Tarzan maar deeld. Hij beweerde mets van de eenmaal in de buurt gezien, aldus het Z. Dgbld. De Officier van Justitie, mr J. L. Andraea, zei in zijn requisitoir, dat TWEEDE KAMER De Tweede Kamer heeft gisteren de begrotingen der departementen van Oorlog en Marine in behande ling genomen. Bij de beraadslaging over deze begrotingen is tevens aan de orde de tweede nota inzake het defensie beleid. De heer Bruins Slot (A.R.) spreekt zijn vertrouwen uit in de persoon en de kwaliteiten van de nieuwe bewindsman. We geven een massa geld uit voor de defensie. De opzet is de Westerse cultuur te redden. Het geldt niet een eenvoudige bedrei ging, maar een op jaren berekende politiek van wereldbedreiging. Spr. is ervan overtuigd, dat de huidige militaire politiek in Atlan tisch verband niet verder gaat dan het afweren van het gevaar op eigen erf en hfj gelooft dat het oor logsgevaar in een vriendelijk ge sprek kan worden opgeheven mits er een flinke stok achter de deur staat. De heer Bruins Slot vraagt, of er zekerheid is omtrent de hulp der neraal van handel en nijverheid, en de hoop u;t> dat deze geest van sa- dr-E. L Kramer, directeur-gene- menwerking, zoals spr. die sinds de radl van de energievoorziening. Te- 0prichting en met name ook sedert el. zeKerneiu is uiuucui uc ilu,f vens deelde hij mede, dat het in het de bevrijding in deze ondernemin-1 bondgenoten, met name der Ver voornemen van de minister van gen beeft zien ontwikkelen, verder enjgde Staten. Het is z.i. nodig, moge uitgroeien zowel in het be- dat de regering zich gaat bezig- lang van de beide bedrijven als in houden met de problematiek, welke het belang van de gehele Neder-het leger van 1954 zal stellen, landse economie. Voor het in standhouden van een Verder voerde o.m. ook de Com- krijgsmacht als thans aan de orde missaris der Koningin, Jhr. Mr. De is, acht hij een bedrag van een mil- Economische Zaken ligt om zich bij een bezoek aan Zeeland te verge wissen van de ontwikkeling in Zeeuws-Vlaanderen. Hoewel mede dank zij de aanwe zigheid van vruchtbaar land, dat dé winst vormde van een nimmer bet woord aflatende strijd tegen het water, Casembroot, het woora, het karakter van Zeeuws-Vlaande- liard per jaar te laag. Na de lunch is de minister ver- Spr. gaat nader in op de maat trokken. Het gezelschap bracht regelen welke de oVerstè Beau- ren goeddeels wordt bepaald doo vervoigerls een bezoek aan het mas- mont heeft genomen in het kamp de landbouw, bezit het Mud reeds s£dg bedrijf van de Comp. Néerl. de Harskamp, waar 3000 man zijn ge- jroductiec^paciteUrlJ waarin w« l'Azote, tijdens welke rondgang het consigneerd en waaromtrent jpr. Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. Doet de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. een goed denkbeeld kreeg van de uitgebreidheid en veelomvattend heid dezer geweldige groot-indus- trie. Omstreeks vier uur waren de vragen heeft gesteld. Hij vraagt of de minister bereid is een her nieuwd onderzoek in te stellen, om dat het antwoord op zijn vragen ontleend was aan gegevens van de voormannTn van de cokesfabriek in generale staf. Het gedrag van de cantine bijeengekomen, waar ze overste Belmont en de door hem door de president-commissaris wer- genomen maatregelen zijn naar den toegesproken. De president sprekers opvattmg met m overeen- bracht namens de maatschappij stemming met het gedrag en de op dank aan allen, die aan de weder opbouw van de fabriek hadden medegewerkt. 's Morgens waren in de cantine aan de arbeiders enige verversin gen aangeboden. Bij de ingang van de cokesfabriek vatting, welke een Nederlands of ficier behoren te kenmerken. Hij vraagt inlichtingen over het aantal ziektegevallen met betrek king tot pokken en hersenontste- De heer Roosjen (A.R.) spreekt zodanige vermindering en is de ca paciteit van Den Helder voor on derhoud en reparatie wel voldoen de? vraagt spr. Met het oog op de verlenging van de diensttijd behoort aandacht te worden geschonken aan de gees telijke verzorging. Het is niet ver antwoord, dat men de militaire te huizen maar laat tobben. Ze moe ten zelfs omzetbelasting betalen. De heer Fens (KVP) bespreekt de opbouw van het defensie-appa raat in verband met de Nederland se taak in de Atlantische defensie. Een efficiënte verdediging van het Westen zonder inschakeling van West-Duitsland lijkt hem ondenk baar. Een Europees leger is z.i. slechts aanvaardbaar in Atlantisch ver band. Het mag niet zijn een ge deeltelijk nationaal leger en een contingent voor 'n Europees leger. Het is duidelijk, dat ons land geen vijf parate divisies onder de wapenen kan houden. Men zal echter iets moeten hebben om een eventuele overval op te vangen. Zo snel mogelijk moet men be schikken over parate troepen. De kwestie Wittenberg en de oefening Crescendo aanroerend, vraagt de heer Fens publieke in lichtingen niet te doen verstrekken door de legerautoriteiten, maar van de zijde van het departement. Ih het geval Wittenberg heeft de legervoorlichtingsdienst medege deeld, dat drie mensen zich hadden misdragen en later moest de minis ter zeggen, dat het 200 personen betrof. Spr. wenst te vernemen welke de positie van generaal Kruis is en hij vraagt of de regering in de pu blicatie van het jongste verslag der parlementaire enquête-commissie aanleiding heeft gevonden de po sitie van generaal Kruis nader in overweging te nemen. De heer Vonk (WD) geeft te kennen, dat met de voorgestelde anderhalf milliard per jaar iets kan worden opgebouwd, waarvan niet gezegd zal kunnen worden, dat het 1 -1 1 -.I J in /\r*lrnn_ des jaars is geschied. Het was een publiek geheim, dat de positie van generaal Kruis onhoudbaar was ge worden. Het krachtig optreden le gen de chef van de generale staf heeft sprekers instemming. Vervolgens gaat spr. in op de ka binetscrisis. Dat deze aanleiding heeft gegeven tot iiet heengaan van anderen dan minister s' Jacob, heeft zfjn fractie maar matig be koord. Spr. verklaart vertrouwen in de persoonlijkheid van de minister te hebben. Hij stelt vast, dat de verdediging van Westeuropa niet eenzijdig ge voerd wordt aan het militaire front. Even belangrijk is het so ciale, economische en geestelijke front. Opmerkend, dat de defensiebe groting met 50 wordt verhoogd, stelt spr. de vraag of deze verho ging op doeltreffende wijze kan worden verwerkt, zulks met het ook op de aanvoer van grondstof fen. Spr. vraagt of de „Karei Door man" een belemmering is voor de samensmelting van legerlucht- macht en marine-luchtmacht. Met de duur van de diensttijd kan hp zich in beginsel verenigen. Naar aanleiding van het in het kamp Wittenberg voorgevallene meent spr. dat er nog wel iets te verbeteren is in de invloed van ka der op de soldaten. De vraag is z.i., of overste Beaumont wel de juiste man op de juiste plaats was. De oefening „Crescendo" is mis lukt o.a. door gebrek aan inzicht van de hogere legerleiding. Spr. acht nodig dat het contact van offi cieren en soldaten wordt verbeterd. De heer Janssen (K.V.P.) be toogt o.m. dat de verhouding tus sen de gebrachte offers en het ef fect ervan zo gunstig mogelijk moet zfjn en in dit verband be spreekt hij enige organisatorische kwesties, o.a. ten aanzien van de aanschaffing van materiaal. Om kwart over vijf wordt de ver gadering geschorst. zaak af te weten. Als getuige werd gehoord de chauffeur G. J. B. uit Hulst, die binnenkort in deze zaak nog zal moeten terechtstaan. Deze gaf een relaas van hetgeen dooi verd. was uitgehaald. Hij had een auto gekocht, deze laten pantseren en was toen bij hem gekomen voor een smokkelzaak. De gepantserde wagen moest worden opgehaald op een autokerkhof in België. Tot tweemaal toe werden met de wa gen aan de grens biggen gehaald en overgeladen. Mede door verklarin gen van reeds gehoorde getuigen, kwam de Officier van Justitie tot de conclusie, dat het tenlaste ge legde wettig en overtuigend was bewezen. De mensen in de buurt zijn doodsbenauwd voor hem, die „de bonte hond" wordt genoemd, aldus mr Andraea. Hij heeft niet alleen gesmokkeld, doch ook met mensen levens gespeeld. De zitplaats van de chauffeur was niet gepantserd en ook het leven van douane-ambte naren staat bij dergelijke smokke larij op het spel. Deze zaak staat daardoor op crimineel niveau. Hjj vorderde een gevangenisstraf van S maanden zonder aftrek. De raadsman, mr Van Son, zei. dat S. alleen maar toevallig steeds bij de smokel is geweest en hij hechtte aan de getuigenverklaring van B. geen enkele waarde. Hp vroeg vrijspraak, daar ook hij van mening was, dat verd. er door een zakenrelatie was „ingeluisd". Mr Van Empel veroordeelde verd. tot 6 maanden, evenwel mei aftrek van voorarrest. (Z. Dgbld.» fn een onderhoud met de direc ties der schoenfabrieken te Nij megen vernam het A.N.P. van de zijde van „Swift", dat reeds eni ge afdelingen zijn stilgelegd. Over enige dagen zullen de jtikkerij en de volgende week de e.g. bodemafdeling het werk be ëindigen. Intussen is op eigen risico een wachtgeldregeling in gevoerd. De gehuwde arbeiders ontvangen 30 van het salaris, dat door de directie is verhoogd tot 90 om de arbeiders over de eerste moeilijkheden heen te helpen. Het meisjespersoneel en de ongehuwden ontvangen 40 °/o, waarschijnlijk nog met enige verhoging. Drie weken geleden is reeds aangevraagd bij de rege ring het recht te hebben een al gemene wachtgeldregeling te kunnen invoeren, waarvan de re gering 50 °/o draagt van de on kosten. Van de federatie van ichoenfabrikanten wordt verno men, dat de onderhandelingen tussen de ministeries van Econo mische en Sociale Zaken een be slissend stadium hebben bereikt, zodat de regeling weldra officieel kan worden afgekondigd. Van de „Robinson"-directie wordt ver nomen, dat het werk daar gere geld is verminderd en dat Don derdag, indien de toestand zich niet mocht wijzigen, de fabriek stil komt te liggen. Van de Nimco en Van Wellen en Co. ontvingen wij evenmin gunstige berichten De directies zullen onderling overleg plegen over de verdere regeling van de wachtgelden. wannorde de Nederlandse driekleur de hoop uit, dat de begrotingen naaaPsPtede Franse vïaT u voor 1952 behandeld zullen worden Het verloop van het hoge bezoek j vóoi het Kerstreces. Avör is door de heer But op de film vast- Spr. maakt zich bezorgd over he gelegd terwijl voorts een groot feit, dat in de huidige begroting aantal' foto's dit officiële bezoek 5 millioen minderis aangevraagd der autoriteiten heeft vereeuwigd, voor het herstel van de vloot. Is Begrijpelijkerwijs trok het be- de instandhouding vande geld is weggegooid. Spr. is erken telijk voor deze verbetering, maar volledig gerust is hjj niet. Spr. stelt de noodzakelijkheid van parate troepen in het licht. Voorts meent hij, dat het niet mo gelijk zal zjjn over vier jaar de de fensie-uitgaven meer terug te brengen tot een milliard en hij Vraagt zich af welk nut het heeft zover vooruit te lopen. De heer Vorrink (Arb.) brengt «ml or> in Kol hoirin Gistermiddag omstreeks 1 Sas van GentHulst 24H. Maandagavond werd in Café Ti- voli te Sas van Gent een ontmoe ting gespeeld tussen de tafel tennfc- clubs uit Sas van Gent en Hulst. De uitslagen waren als volgt: Sas van Gent A—Hulst A 90; Sas van Gent BHulst B 63; Sas van Gent CHulst C 90; Totaal 24—t „Oefening Baart Kunst' te Biervliet. De biljartclub „Oefening baart kunst" te Biervliet hield in het winterseizoen in haar clublokaal uur is een truck met oplegger bij A. Versluijs in het „Oude uit Utrecht, beladen met 10 ton Raedthuys" een wintercompetitie zoek dm-PhogegMten nogal wat bel wel voidöëndë verzekerd bij een ip herinnering wat er in het begin zink onder Weesperkaspel ten ge volge van een defect aan de stuurinrichting, in het water van de langs de weg lopende sloot be land. Er waren twee kraanwa gens nodig om het gevaarte weer op de weg te trekken. Roman door NIEK VAN DER ZWAAN. 83) (Nadruk verboden). „Laten we onze vriendschap met een handdruk bezegelen," zei ze. Ze voelde zielenverwant schap. Was hij niet, evenals zij, een eenzame in het leven? „Goed," antwoordde hij, zijn hand om de hare sluitende, en terwijl hij die vasthield, keek hij haar aan en vervolgde: „Maar U hebt ook gezegd, dat U een zus ter voor me wilt zijn. Goed, dat accepteer ik ook, als broer. Sta me dan toe U een broederlijke kus te geven". En voor het meisje zich kon. realiseren, wat er gebeurde, voel de ze twee brandende lippen op haar wang gedrukt. Op dit ogenblik opende Wij- nandse de deur. XXI. De eerste gedachte, die in Wij- nandse opwelde, nadat hij de deur weer discreet achter zich gesloten had, was „te laat". Hij wankelde even en ging toen te- cug naar zijn bureau en zette zich neer. Een diepe zucht van spijt kwam als een verlossing uit zijn bin nenste. Hij lachte grimmig en stak met bevende handen weer een sigaret op. „Te laat, Gerben Wijnandse," zei hij zacht tot zichzelf, „je hebt lang genoeg je kans gehad. Je \vist, dat het meisje van je hield, maar je hebt niet bemerkt, welk een parel je in je bedrijf had. En nu je ein delijk tot deze ontdekking ge komen bent, kom je juist op het ogenblik, dat een ander het ook ontdekt heeft en je voor is. Je hebt achter het net gevist." Hij stond op, haalde zijn hoed en jas uit de kast en nadat hij de lamp boven zijn bureau had uit gedraaid, verliet hij het vertrek, naar buiten. Waarheen? Hij verlangde naar stilte, naar eenzaamheid. Naar huis wilde hij niet gaan. Daar was immers zijn huishoudster? En hij wilde alleen zijn. Hij haal de de sleutel van de garage uit de zak en opende de grote deur. Een paar minuten later reed hij de grote weg op naar Utrecht. Terwijl hij de voetpedaal indruk- deze avond niet ontmoeten. En te, lachte hij. Nu zou hij zijn dan maar slapen. Er was immers medewerkster waarschijnlijk ook toch niets aan te doen. Morgen nog verliezen. Natuurlijk had ze kwam er weer een nieuwe dag. Balk geaccepteerd, omdat hij Misschien bracht die raad. Mis baar passeerde, steeds maar pas- schien zou hij toch een adverten- seerde. Het meisje werd immers tie plaatsen. Een huwelijk uit ook ouder en hij had al eerder liefde werd het immers toch niet gedacht, dat ze op een keer hem meer wel eens onverwachts zou mede delen. dat ze ging trouwen. En nu had die ouwe Balk, die stille snuiter, haar voor zijn ogen weg gekaapt. Je hebt weer eens pech gehad, oude jongen. Dat komt er van, als je het maar steeds uitstelt. Je bent precies een half uur te laat. Als je haar meteen om half acht gevraagd had, was je nu verloofd geweest. Nu behoort ze öen ander. Spijt? Weer lachte hij en tuurde ge spannen door de ruiten. De grote Wonderlijk, dacht hij, eigenlijk ben ik er helemaal niet door overstuur. Natuurlijk, hij mocht Miep graag, maar had hij haar lief, zoals h-"j Tini bemind had? Nee, natuurlijk niet. Anders zou hij al veel eerder aan Miep ge vraagd hebben, of ze zijn vrouw wilde worden. Nee, verliefd was hij niet op haar. Nu ja, op een zekere manier hield hij wel van haar. Ivlaar toch Geleidelijk aan kwam hij tot zichzelf. Uit het half geopende raampje kwam de frisse najaars lucht hem toewaaien en die deed lampen wierpen een brede licht- hem goed. Een eind voorbij schijn op de nagenoeg verlaten Utrecht stopte hij in een klein weg. Slechts een enkele maal be- dorp, waar hij een rustig café hoefde hij maar te dimmen voor binnenging en een kop koffie be- een tegenligger. stelde. Hier zat hij een kwar- Waar ga je eigenlijk heen? Och tiertje, waarna hij betaalde en het hindert ook niet. Zo maar vertrok. Met een kalm gangetje een eind rijden. Als hij om een reed hij naar huis, waar hij uur of elf v/eer thuis kwam, zou tegen elven arriveerde, de huishoudster waarschijnlijk bed zijn. Hij wilde haar (Wordt vervolgd). naar welke met glans door G. Bracke werd gewonnen met een gemid delde van 2,35 caramboles. De verdere uitslagen zijn als volgt: G. Bracke 20 19 0 1 2A5 J. Wisse 18 14 1 3 1,98 P. v. d. Sande 21 17 0 4 1,91 A. Versluys 21 15 0 6 1.61 de Dobbelaere 20 14 0 6 1,22 J Labruyère 20 13 0 7 1.78 C. Krocké 20 13 0 7 1.49 R. v. Acker 20 13 0 7 1.41 R. de Kesel 20 11 0 9 1-35 A. de Meijer 21 12 0 9 1.14 Schiet! ng te Temeuzen. Zondag j.l. hield de Handboog MSj. ,,De Westerscihelde" te Ter- neuzen een ischieting, die de voL gende uitslag had: Hoogvogel: Alb. Goethals te Westdorpe; zij vogels: P. Steijaart en B. Plasschaert te Graauw; kallen): Aug. Meert te Sluiskil em P. iSteijaart voornoemd. De ronde van Aardenbnrg. Aan de ter gelegenheid van de kermis gehouden wielerwedstrijd voor amateurs, over een afstand van 89 km, namen 25 renners deel. De uitslag was als volgt: 1. A. Geluk, Rotterdam, 2.20 uur; 2. C. Witteveen, Amsterdam; 3. L. van Daele, Riddersvoorde; 4. A. van Oers, Langeweg; 5. L. Cantino, Breda; 6. R. Verclaesse, Malde- ghem; 7. H. Vergauwen, St. Lau rens; 8. L. de Block, Brugge; 9 E van Langelaars, Hoogerheide; 10. K. Inghels, Sas van Gent. Zoals het te begrijpen is, was de (barbier het met de gang van za ken helemaal niet eens. Hij schreeuwde en spartelde om los te komen, maar dat hielp niet. Het zwarte monster gleed naar een soort tandartsstoel in het midden van het vertrek en begon zijn arm slachtoffer met klemmen om polsen, enkels en nek aan de stoel vast te prikken. De professor stond met een te vreden gezicht toe te zien. De barbier riep angstig. „Wat moet je van me Ik heb je toch nietis gedaan, wat ga je met me doen?" Diklik keck hem met een dui velse grijns op zijn gezicht aan. „Ik heb een alleraardigste uit vinding gedaan", zei hij, „en ik ben van plan jou als proefkonijn te gebruiken".. ten; 20.15 Orkest; 20.50 Hoorspel; 21.30 Orgel; 21.50 Hersengymna stiek; 22.15 Volksmuziek; 22.30 Cabaret; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.15 Radiojournaal; 12.30 Weer- Gram.- 14.00 Schoolradio; 14.35 Gram.; 14.46 Voor de vrouw; 15 15 Piano; 15.40 Gram.16.00 Lezing; 16.45 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Gram.; 17.25 Koor- 17.45 Voor de jeugd; 18.00 Lichte muziek; 18.15 Gram.; 18.30 Boekbespreking; 18.45 Eng. les; Franse Ie»; 18.20 Gram.; 18.25 Kroniek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nwsi; 19.30 Causerie; 19.50 Voordracht; 20.00 Ensemble; 21.00 Actualiteiten; 21.16 Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekpro gramma; 23.00 Nieuws; 23.05 Verzoekprogramma. Huis van Afgevaardigden: Liberale en boerenpartijen teza men 69 en de socialistische oppo sitie 52 zetels. De twee overige leden van het huis stemmen niet. iSenaat Liberalen en boerenpartijen sa- men 32 en socialisten 28 zetels.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2