Beperkte vorderingen Verbondenen der llen n Hussel Mijnramp te Easington De relletjes te Kaapstad Chinezen zetten versterkingen in Morrison over de oliekwestie hoogwater. Vervoersstaking in Engeland mijnramp :asington WOENSDAG 30 MEI 1951. 7e Jaargang No. 1741. In de nacht van Maandag op Dinsdag is ten Z. O. van Jangoe in het Oostelijke gedeelte van de centrale frontsector een nog onbesliste strijd gestreden. De Chinezen hebben hier versterkingen ingezet. In het gebied van Indjo, waar de Chinezen voor het eerst weer vastberaden tegenstand aan de op rukkende Verbondenen hebben geboden, is Dinsdag slechts sporadisch gevochten. De Verbondenen namen hier nieuwe stellingen in. WEERSVER W ACHTTN C. VERDERE STAPPEN VERTRAAGD? onder onder op onder Sla-uitvoer naar België tijdelijk i stopgezet De 7 ter dood veroordeelde Duiise oorlogsmisdadigers „Kota Inten" mei Ambonese militairen naar ons land Versterkt smaldeel V op oelenreis leen hoop overlevenden Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55—57 - Terneuzen Tei- zoxu Na 5 uur Tel. 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 4.55 per kwartaal. Per week 37 cent. Losse nummers 7 cent Verschijnt dagelijks - N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek .Cleine Advertenties B regels 75 ct.; iedere regel meer 15 ct Vermelding onder nummer Bu- reau van dit Blad 15 cent noeer. Inzending advertenties tot «m namiddags 2 uur. Advertentieprijs per mm 12 «M minimum per advertentie j Een Verbonden afdeling ge vechtswagens is ten N. O. van Indjo opgerukt. Zij meldde dat de Chinezen kleine groepen ge weer- en machinegeweerschut- ters op de heuvels langs de weg hebben opgesteld om oprukkende geallieerde troepen te beschieten. In het gebied van Hyonni (O. frontsector) en langs de Ko reaanse Oostkust zijn de Verbon denen tot acht km gevorderd. De tegenstand was licht. Radio-Peking meldde Dinsdag, dat de verliezen der Verbondenen tussen 22 April en 21 Mei j.l. 46.3U2 man hebben bedragen. Hieronder bevonden zich 3599 Britse soldaten, die volgens dit radiostation werden gedood, ter wijl 986 anderen gevangen zijn genomen. Het commentaar van een woordvoerder der strijd krachten van het Britse gemene best op deze cijfers was: „Be lachelijk overdreven". De Verbonden strijdkrachten hebben Dinsdag over het groot ste gedeelte van het front be perkte vorderingen gemaakt. In het W. gedeelte van de centrale frontsector zijn de geal lieerden ten N. O. van Ooidjong boe tot tien km gevorderd. Zi. werden daarbij door de Chinese troepen bestookt. In de O. front- sector bezetten de Verbondenen de Z. punt van het bekken van Hwatsjon. In het Dinsdagavond door de leiding van het achtste Ameri kaanse leger uitgegeven commu niqué wordt medegedeeld, dat de Verbondenen ten N. W. van Tsjoentsjon vier km zijn gevor derd. Bij zuiveringsoperaties zijn ongeveer honderd Chinezen gevangen genomen. De Verbonden legers in het ge bied van Hwatsjon-tsjoentsjon hebben Maandag 2500 kryisge vangenen gemaakt. Volgens een woordvoerder van het Achtste leger is in het meer oostelijk ge legen gebied van Indjé de laatste 24 uur „een aanzienlijk grotere en vastberadener vertragingsac tie der tgenstanders" waar te ne- ""bü Indjé en het 20 km ten Z.O. van deze plaats gelegen Hyonni vochten de Chinezen op leven en dood. Malik spreekt geruchten tegen. De correspondent van het Fran se persbureau A.F.P. bij de V. N. had aan de Sowjetrussische ver tegenwoordiger Malik een tele gram gezonden, waarin hij ver- aocht om commentaar op het be richt, dat de Sowjet-Unie de V.S. besprekingen over het beëindigen van de vijandelijkheden in Korea had voorgesteld. Malik heeft ge antwoord, dat dit bericht „volle dig uit de lucht was gegrepen. Gerepatriëerd officier sprak over Korea. ,jlet moreel van de Nederland se jongens in Korea is goed; het zyn goede vechters en de naam. die zU zich bij de geallieerde bondgenoten, speciaal bij de Amerikanen hebben weten te verwerven, is boven alle critiek verheven." Dit deelde de onlangs uit Korea teruggekeerde luite- UIL IVUICd. iciuggcnuviuv nant J. Govers mede op de eerste stempeld. rede van Den Helder verwacht. De volgende middag om twaalf uur meert deze bodem af nabij de Atjehloods, achter in de haven van Nieuwediep, waarmee de thuisreis uit de Koreaanse wate ren dus zal zijn volbracht. NOORDKOREAANSE VER KLARING. IDte tekst van een verklaring van de Noordkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken, waarin de Verenigde Staten ervan wor den beschuldigd valsheid in ge schrifte te hebben gepleegd door documenten te publiceren, die ge vonden zouden zrjn in het Noord koreaanse militaire archief en waaruit zou blijken, dat de Noord koreaanse regering zorgvuldig agressie had voorbereid, is door de V. N. ontvangen. In de mededeling, welke aan de voorzitters van de algemene ver gadering en de Veiligheidsraad is gezonden, wordt een verklaring weergegeven, welke op 18 Mei te Pjongjang werd afgelegd evenals een brief van de stafchef van het Noordkoreaanse leger, waarin de bewuste documenten werden ont leed en als grove verzinsels" be- AMERIKAANS SCHIP GESTRAND. Een drietal sleepboten van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst hebben opdracht ont vangen hulp te verlenen aan het 7176 brt. metende Amerikaanse s.s. „Skystar" van het type Li berty, toebehorende aan de Mec- cador Trading Comp te New- York. Dit schip, onderweg van Gai- veston naar Triëst, strandde op de Zuidoost punt van het eiland Sicilië en heeft om sleepboot- assistentie verzocht. De eerste sleepboot, de „Blan kenburg", is reeds bij het schip aangekomen en heeft reeds tweemaal pogingen in het werk gesteld om het vlot te krijgen, echter zonder resultaat. Ook de sleepboot „Tyne", ko mende van Algiers, is ter plaatse aangekomen en verleent assis tentie, terwijl een derde sleep boot, de „Noordzee", op weg van Mombasa naar Rotterdam full speed opstoomt naar de „Sky- star". De situatie werd dermate ernstig geacht, dat laatstgenoem de sleepboot te Bougie zijn sleep voorlopig heeft achtergelaten teneinde met gezamenlijke kracht de „Skystar" vlot te krijgen. medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Droog weer. Droog weer met wisselende be wolking. Zwakke tot matige wind tussen N. en O. Ongeveer dezelfde temperatuur als giste- DONDERDAG 31 MEI. contactavond van ouders en fa milieleden van de bij het Neder landse detachement in Korea in gedeelde militairen, die te Den Haag werd gehouden. Op deze avond sprak na het korte openingswoord van luit.- kolonel H. Mulder o.a. mevrouw E. C. den Ouden, die de aanwezi gen de bedoelingen van het on langs opgerichte Korea-comité uiteenzette. Naast het werk dat de regering' voor de vrijwilligers doet, zijn er, aldus spreekster, nog zoveel andere belangen te dienen. Het zenden van pakjes bijvoorbeeld of het ondersteunen van degenen, die het door de af wezigheid van man of zoon in Korea financieel moeilijk hebben enz. Zij sprak de hoop uit dat door deze contactavond werkelijk contacten zouden worden gelegd tussen mensen die met hun zor gen voor man, zoon of verloofde in hetzelfde schuitje zitten. Luitenant Govers kreeg hierna het woord en vertelde over zijn toevindingen als verbindingsoffi cier en peletonscommandant in Korea. Hij onderstreepte dat de Nederlandse soldaat naast zijn Amerikaanse, Britse, Turkse, Belgische en Griekse of Franse vrienden een uitstekend figuur „Men moet zich over Korea geen al Je grote illusies maken' aldus luitenant Govers, „men moet zich liever geen enkele il lusie maken, maar ik ben van me ning dat onze kleine groep jon gens (en het wordt door de Ame rikanen ten zeerste betreurd dat wij ma'ar met een detachement van 600 man verschenen) de „goodwill' van Nederland veel goed heeft gedaan." Na de pauze wachtte de aan wezigen een verrassing. Er wer den n.l. 40 gelukkigen uitgeloot, die via de Band NederlandIndo nesië hun groeten op de gevoeli ge band konden vastleggen, wel ke groeten te gelegener tijd bij de Koreavrijwilligers zullen arri veren. Na de vertoning van een film was er nog gelegenheid tot vra gen stellen en hiervan werd door velen een dankbaar gebruik ge maakt. Hr Ms „Evertsen terug uit de Koreaanse wateren. Hr Ms torpedojager „Evertsen" wordt Vrijdagavond 1 Juni ter In een mijn te Easington (Nrd- Engeland) heeft zich Dinsdag morgen een ontploffing voorge daan waardoor 50 a 60 mijnwer kers zijn ingesloten. Volgens de eerste berichten is de ontplof fing niet door een brand gevolgd. De reddingsploegen zijn echter genoodzaakt door ontsnappend gas ademhalingsapparaten te dragen. De ingesloten mannen zijn moeilijk te bereiken tenge volge van instortingen. Reddingsploegen noemden de toestand onder de grond „ontzet tend". Enkele uren, nadat de mijn door zware instortingen versperd was, hadden de red dingsploegen nog niet de juiste plaats kunnen vaststellen, waar de mannen zich bevinden. Het ongeval deed zich voor bij de dienstwisseling. Nader wordt gemeld, dat bij het appèl zeventig mijnwerkers werden vermist. Een functionaris van de mijn sprak de vrees uit, dat het hier een ernstige ramp betreft. De voornaamste toegangswegen zijn door tonnen puin versperd. De reddingsploegen werken onder zeer moeilijke omstandigheden. Het uitbreken van brand dreigt voortdurend wegens de gevaar lijke g-ssen. Volgens een officiële bekend making zijn 79 man ingesloten^ Het gebied, waar de ontplof fing zich voordeed, ligt 270 meter onder de grond en 2400 meteT van de schacht verwijderd. De reddingsploegen heDben ae eerste slachtoffers gevonden. Veer tien mijnwerkers werden dood aan getroffen. Eén mijnwerker is ge wond naar boven gebracht. In znjn venklaring voert de mi nister aan, dat uit die documen ten een totale onbekendheid met de organisatie van het Noordko reaanse leger is gebleken. De mi nister voegt er aan toe, dat „deze valsheid in geschrifte niet bedre ven werd ten tijde van MacArthur, maar dat de Amerikaanse rege ring het onder het commando van generaal Ridgway nodig heeft ge acht haar toevlucht tot dusdanige middelen te nemen om haar agressie in Korera goed te pra ten". ■Hij voegt er aan toe, dat Noord- Korea in September 1950 docu menten heeft gepubliceerd, ont dekt in de archieven van de Zuid- koreaanse regering, >v elke bewe zen dat „de Zuidkoreaanse rege ring en de Ver. Staten de aanval ',an 25 Juni hebben voorbereid n uitgevoerd." Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.13 11.48 0.28 0.38 n.m. 11.25 12A0 12.50 De snel veranderende militaire situatie in Korea zal waarschijn lijk elke verdere stap van de V.N. om een regeling door onderhande lingen tot stand te brengen, ver tragen, aldus de mening van di plomaten der Ver. Naties. Een lid van de commissie voor goede diensten der V.N., welke is samengesteld uit vertegenwoordi gers van Zweden, Perzië en Me xico, heeft Maandag verklaard, da)t eerst de uitslag van de mili taire operaties zal worden afge wacht, alvorens verdere stappen Maandagavond hebben naturel len te Kaapstad een massa demonstratie gehouden als pro test tegen het aannemen van het wetsontwerp op de aparte ver tegenwoordiging van kleurlin gen in het parlement. Zy be schouwen het wetsontwerp als een schending van de grondwet. Na een fakkeloptocht braken relletjes uit. Honderden kleurlin gen begonnen de politie te beko gelen, die daarna herhaalde ma len charges met de gummiknup pel uitvoerde. Er werden 51 per sonen gewond. De massademonstratie was ge organiseerd door blanke en ge kleurde oudstrijders, die uit de omgeving naaar Kaapstad waren gekomen. Tienduizend oudstrij ders marcheerden door de stad. Langs de gehele route stonden de mensen drie en vier rijen dik. Group-captain A. G. Malan, die in de „Battle of Britain" heeft meegevochten, zei bij de demon stratie: „De mannen, die hun hoop hadden gevestigd op een overwinning van de nazi's, zijn dezelfde die thans de macht heb- lr. verband met een oproep tot staken van het vuren zullen wor den gedaan. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Defensie heeft verklaard, dat de Chinezen in Korea door radar geleid lucht afweergeschut gebruiken. Van de 200 neergeschoten Amerikaanse vliegtuigen werd het merendeel door luchtafweer neergehaald, al dus de woordvoerder. ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op op onder Mei. 15.23 30 4.29 20.46 2.11 31 4.28 20.48 2.21 16.38 Juni. 17.54 X 4.27 20.49 2.33 2 4.26 20.50 2.47 19.09 ZON MAAN op Mei. 31 4.28 20.48 2.21 16.38 Juni. 1 4.27 20.49 2.33 17.54 2 4.26 20.50 2.47 19.09 3 4.25 20.51 3.06 20.23 4 4.24 201)2 3.32 2L31 GEZIN VERMOORD IN INDONESIË. Een drama heeft zich afge speeld in de desa Soeko Anjar, waar drie jongemannen een ge zin, bestaande uit vader, moeder en dochter in koelen bloede ver moordden. De slachtoffers wer den met stokken dood geranseld. De daders verklaarden dit af schuwelijke misdrijf te hebben gepleegd uit wraak. Hun slacht offers zouden er oorzaak van zijn, dat enkele familieleden van de moordenaars zijn overleden. Zij zouden dit hebben gedaan met behulp van „zwarte kunst". De chauffeurs van het Londen- se vleesvervoer hebben besloten zich niet aan te sluiten by de sta king van 11000 vrachtautochauf feurs, die het wegvervoer in En geland dreigt te verlammen. Duizenden tonnen voedsel lig gen aan de stations en de havens op transport te wachten. De chauffeurs staken als pro test tegen een nieuw inspectie systeem bij het door de overheid geëxploiteerde wegvervoer. In Bristol en Portsmouth zijn intussen 360 man weer aan het werk gegaan. In Liverpool beslo ten 500 chauffeurs niet te staken. Te Birmingham zyn er daaren tegen 1300 stakers bijgekomen. Dinsdag waren meer dan 15.000 vrachtauto chauffeurs betrokken bij de staking uit protest tegen het nieuwe inspectiesysteem bij het door de overheid geëxploiteer de wegvervoer. De staking, welke thans twee dagen duurt, doet reeds haar invloed op de in- en uitvoerhandel gelden. Een woord voerder van het bestuur van de vervoersorganisatie deelde Dins dag mee, dat het omstreden sys teem zal blijven bestaan: Hij voegde hieraan toe, dat de orga nisatie in overeenstemming met de (grondwet handelde en dat de geuite bezwaren ongegrond wa ren. Tengevolge van de staking zullen de Londenaren vandaag 30 procent minder vis hebben. De vis zal per trein worden aange voerd. A Afgevaardigden van de stakers voerden besprekingen met offi- ciëele leiders van de Londense havenarbeiders teneinde steun voor hun actie te krijgen. ben. zy kozen openlijk partij voor de vijand en smoren thans eerlijke critiek. De oudstrqders zullen vechten voor democratie en vrüheid". De weduwe van generaal Smuts zond een boodschap waarin zij zegt: „Succes jongens. Ik ben trots op jullie." De op de vergadering aangeno men resoluties werden later aan geboden aan de leider van de verenigde partij (oppositie) Strauss. Strauss zei in een toespraak tot de demonstranten, dat de de mocratische geest Zuid-Afrika zou doordringen. Ook sprak Dolf de la Rey, een neef van de be- kende boerengeneraal. Harry Lawrence, een gewezen minister uit het oorlogskabinet van premier Smuts, heeft de re gering verzocht een verklaring af te leggen omtrent de relletjes te Kaapstad van Maandag. Hij ver klaarde met klem, dat de botsing pas W3S Degonnen nè het ein digen der demonstratie. De mi nister van Justitie heeft gezegd op grond van zijn gegevens niet bereid te zijn „de politie in dis crediet te brengen door het in stellen van een commissie van onderzoek". Er waren 15 politie mannen gewond en 33 burgers. De minister zeide niet te weten hoevelen van hen blanken waren. Er waren drie kleurlingen gear resteerd wegens het dragen van „gevaarlijke wapens en het aan vallen van de politie". Hij zeide voorts niet te weten of er vrou wen door de politie geraakt wa ren. Op een gegeven ogenblik traden drie leden van de rege ringspartij (nationalisten) de parlementszaal binnen met ieder een arm vol stokken, gelijkend op de handvaten van fakkels. Er (brak tumult uit en de voorzitter gelastte de leden de zaal te ver laten. Er klonken kreten van „schande" en „schandalig". Minister Swart zeide zijn ver ontschuldigingen aan te bieden doch hij had het Huis de stokken willen tonen, waarmede de poli tie Maandag werd aangevallen. De regeringen van Nederland en België hebben op grond van het landbouwprotocol overleg' ge pleegd over de uitvoer van Ne derlandse sla naar België. Hoewel voor de sla een mini- mum-importprijs van tien cent per krop was gesteld, bleek dat het aanbod de verkoop van in België geteelde sla ernstig dreig de te hinderen. Daarom werd besloten de uitvoer van het Nederlandse product enige tijd stop te zetten. Zodra de top aanvoer van BeF gische sla voorbij Is, zal de export worden hervat. Men ver wacht zulks binnen een week. De stopzetting van export moet blijkens officiële bron worden gezien als een kwestie van marktregeling op grond van de groeiende samenwerking in het Beneluxverband. De zeven ter dood veroordeelde Duitse oorlogsmisdadigers, die in de gevangenis van Landsberg vertoeven, hebben hun beroep bij het districtsgerechtshof te Was hington verloren. Op 25 Mei is de „Kota Inten" met 839 Ambonese passagiers uit Indonesië uaiar Nederland ver trekken, waarmede de afvoer van de Ambonese ex-KNIL-mili- tairen is voltooid. Op 30 Mei en 4 Juni zullen de laatste contingenten van de K. L. en het voormalige KNIL naar Nederland vertrekken. Daarmede zal ook de repatriëring van K. L.- leden en niet Ambonees perso neel van het voormalige KNIL beëindigd zijn. Het Nederl. schip Nieuw Amsterdam rapporteerde een drijvende mijn in de Noordzee ter hoogte van de Z.-Belgische kust. DE TWEEDE PLOEG TER HARINGVANGST. Gisterenmorgen is van de Kat- wijkse loggervloot een drietal schepen naar de zoute haring visserij vertrokken in de zoge naamde tweede ploeg. Ook Sche- veningen en Vlaardingen hebben een paar schepen doen uitvaren, maar dit aantal is aanzienlijk kleiner dan vorige jaren. De oor zaak van deze geringe animo on der de reders moet niet worden gezocht in het kunstmatig laag houden van de vangsten deze lopen de laatste dagen toch al terug maar in de korte spanne tijds, die tussen de verse visserij van de loggers en het „haring trekken" ligt. Het zou niet ver antwoord zijn in deze korte tijd de schepen eerst klaar te maken voor de zoute haringvisserij om direct daarna weer over te scha- kelen op het trawlen. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Herbert Morrison, heeft in een verklaring voor het Lagerhuis Dinsdagmiddag ge zegd, dat Groot-Brittannië zich tegenover Perzië bereid had ver klaard nationalisatie van de Per zische olie-eigendommen op ze kere voorwaarden in overweging te nemen. Engeland was bereid een regeling van de Perzische oliekwestie in overweging te ne men, welke nationalisatie in de een of andere vorm met zich mee zou brengen, mits dit „voor het overige bevredigend" zou zijn. Morrison noemde deze laatste kwalificatie „belangrijk". Hij herhaalde het Britse aan bod om met Perzië te onderhan delen. Engeland kon echter geen recht aan de zijde van Perzië er kennen om contracten te verbre ken. Gisteren is het smaldeel V, aan gevuld met enige andere oorlogs schepen, uit Nederland vertrok ken. Dit versterkte smaldeel zal onder commando van schout-bij- 1 nacht A. de Booy deelnemen aan de oefening „Progres", de geza menlijke vlootoefening van de landen van het Atlantisch Pact die begin, Juni onder Frans com mando bezuiden Ierland wordt gehouden. Het smaldeel V be staat uit Hr. Ms. lichte kruiser „Tromp", Hr. Ms. fregatten „Du bois" en „Van Ewijck" en^ Hr. Ms. onderzeeërs „Tijgerhaai" en „Zwaardvis". Voor de oefening „Progres" zijn aan het smaldeel toegevoegd Hr. Ms. torpedoboot- jagers „Marnix" en „Kortenaer" en Hr. Ms. onderzeeër „Zeehond". Enige fregatten zullen zich op de Noordzee by de hoofdmacht voegen. De Nederlandse oorlogsschepen zullen, vóór zij aan de oefening „Progres" deelnemen, eerst nog op eigen gelegenheid oefenen. Rond 1 Juni zullen zij zich in de baai van Douarnenez ten Z. van Brest aansluiten bij de andere oorlogsschepen, die aan de gez»- menlijke oefening deelnemen. ïties: 5 regels 75 cent; t q 12 ct.; minimum per Ier nummer, of: Adrea ent meer. it's namiddags 2 nor genstander in zijn i ae i van April en Mei gebracht, zijn weerga geschiedenis, ïese tegenstand in de sector van het centra- vertraagde Woensdag- gehele geallieerde te- ef. De Chinezen wer- ewegende reserves ten ggoe in de strijd, rdkoreaanse communi- le, dat eenheden van anse volksleger in sa- ig met Chinese vrijwil- anvallen van de vijand onten afsloegen en de ige verliezen toebrach- mmige sectoren slaag- nd erin ten N. van de dtegraad door te drin- het commu"'onó. dat oegt, dat op 29 Mei de >r vijf vijandelyke neerschoot. 3e laatste gegevens zijn 84 mijnwerkers ingeelo- 8 in levenloze to stand i gebracht. arbeiders, die geregeld jn werken, vernam van v, dat zijn naam voor de officiële lijst van vermisten. rzitter van de Britse mlenraad heeft Woens- gezegd, dat hoewel ge in nog gedaan werd om ten mijnwerkers te be en hoop meer bestond, an de 62 ingeslotenen en was. deze verklaring af bij op het vliegveld Croy- r bezoek aan de plaats np. Toen hij Easington aren reddingsploegen, door wolken gas en te, nog naar lijken aan u nq te Makassar issar wordt vernomen, de arbeiders van de •tmaatschappij „Neder- i staking is uitgebro- erband met looneisen. :ijn meer dan 300 man rokken. (De oefeningen (betreffen voor namelijk bestrijding van onderzee boten en verdediging tegen vlieg tuigen. Zij bieden voorts gelegen heid bet gebruik van alle beschik bare wapens te beoefenen. Na afloop van de oefeningen zal de gecombineerde vloot zich 11UU1 V4V.JJ «1 v UW» V11V»» X**»» te trachten Hanoi te bezetten. In een speciaal communiqué is te Saigon ibekend gemaakt, dat Woensdag bij Ninhbinh, 90 km ten Z.O. van Hanoi, luite nant Bernard de Lattre de_ Tas signy, zoon van de Franse opper bevelhebber, ls gesneuveld. Een minderheidsnota is niet in gediend, doch een lid stemde blan co ten aanzien van ee<n deel van het rapport. De regering zal thans het par lement moeten uiteenzetten, wat zij met het rapport zal doen, aldus Prof. Suponvo „Moet je kijken", zei Ik verbaasd, „moet je kijken, daar staat wa rempelDe chauffeur remde af, met grote ogen, waarin plot seling iets vreemds blonk. „Ja, zei ie, zacht. „Warempel". En toen na een moment van stilte: „Zullen wezullen we weer LCUtilCCll filjll. JJCgUUIClI (OU IUCV KTXJ- na alle brieven? Er lag een an sichtkaart met een foto uit het Hollandse polderlandschap en een krant van 23 December: „Nieuw Chinees offensief verwacht". Een uniformjas met een restant van ons devies: „iendrai". En een blaadje uit een agenda: „24 Der. t Irma de stad in ge- avond twee brieven ge- De zon zonk lager. We wat rond. Een paar n-dit-puin keken ons i stil aan en met een dik in hun ogen. Alle en dat hier. Ze hebben r keer met het commu- net de democratie ken- kt, maar ze hebben er r puin van over gehou- en ruïnes en stof en 3us keken ze ons hol ik geloof, dat ze begre- pe kwamen doen. Kij- n maar kijken. Een eren liepen met ons aven ze een zuurtje. Ze .kbaar. Er stond een een put met een ver- k op het gezicht. Ze taren over de vlakke ir aan de verre horizon eds maar zakte. Zo is rode zon achter de navond en het rode ge- iter vandaag, morgen nacht, maar in elk ge- ïkort. n weg", zei de chauf- al laat en we moeten mijl, verdorie", weer in. We hobbelden geen woord de eerste ;rd meter. Toen kwa- een brug, half vernield pgebouwd met balken eken. Toen we erover itte de chauffeur. „Ge- i hij, „hier voel ik me rs. Dat was ook zo, toen wetoen we erheen kwamen". Hij :er gas. De koplampen un stralen door een van stof en vallende Met één hand hield ie e truck in bedwang, ere stak ie een sigaret ie rook tussen z'n lip- (ek haal ik de tiendui- zel hij toen. t is het?" „Half acht." „Dan zijn we om half elf in din ges. Nog drie uur". Nog drie uur door puin en ruï nes, door stof en door zand en langs mensen, die verschrikt kij ken. Wat een oorlog!

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1