De oorlog in Korea De getuigenis van Vandenberg Opzienbaar interview van Sjahrir Prot. Chr. werkgevers over de belastingpolitiek De Saarkwestie llen n Pussel Vredesvoorstellen der Verenigde Naties te wachten? mijnramp iasington DINSDAG 29 MEI 1951. 7e Jaargang No. 1740. Verschgnt d*g*dqit» N. V. v/ta Firma P. J. van de Sande, WEERS VER W ACHTIN G „De Amerife. Luchtmacht weerhoudt Rusland van een derde wereldoorlog Hard oordeel over Nederl, politiek HOOGWATER. een hoop overlevenden Frankering bij abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55—57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur Tel. 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 4,55 per kwartaal. Per week 37 cent. Losse nummers 7 cent. xr ZEEUW Rubriek .<leine Advertenties K regels 75 et.; iedere regel meer 15 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot dea namiddags 2 uur. Advertentieprijs per mm 13 ct.| minimum per advertentie 1,80- Vm Success heerste Zon- ben Maandag ten Z. van Sinoei- dag de verwachting dat de CM- 'djoe een kort gevecht geleverd nese en Noord-Koreaanse „volks- met acht Noordelijke straalja republieken" binnenkort voor het gers. Eén Noordel^ke machine laatst de kans zal worden gebo- werd beschadigd. Andere vlieg den de Koreaanse oorlog door tuigen van de V. N. vallen zonder een staakt-het-vuren rondom de ophouden 'de terugtrekkende 38ste breedtegraad te beëindigen. Noordelijken aan. Zij meldden Het is nog niet duidelijk via welke organen dergelijke vre desvoorstellen zouden worden gedaan, meldt Reuters corres pondent bij de Verenigde Naties, Michael Fry, die hieraan nog toegevoegd: „Het verluidt dat de Verenigde Naties in dat geval drie voorstellen zullen doen: 1. een onmiddellijk staken der vijandelijkheden aan alle Ko reaanse fronten. 2. het scheppen van een 35 km brede bufferzone langs de gehele 38ste breedtegraad. 3. het uitschrijven van een conferentie onder auspiciën der Verenigde Naties, waarop het tot stand komen van een verenigd onafhankelijk Korea zou moeten worden besproken. De houding der Verenigde Sta ten schijnt thians veel onverzette- Lijker dan enkele maanden ge leden. Militaire deskundigen te Lake Success zijn er geenszins van overtuigd, dat de Chinezen inder daad bereid zijn vredesbespre kingen aan te vangen. Zij wijzen op de aanwijzingen die er zijn, dat de Chinezen voorbereidingen treffen om met behulp van meer gevechtswagens en vliegtuigen de verbonden strijdkrachten op nieuw aan te vallen. Sommige diplomaten te Lake Success zijn de mening toege daan dat China en de Sowjet- Unie in Korea slechts een uitput tingsoorlog willen voeren, daar bij tevens voorbereidingen tref fend voor nieuwe aanvallen in andere delen der wereld. De strijd aan de fronten. In het westen zijn de geallieer den de Jongpjongtsjon overge trokken en zij rukken op om te trachten de Chinezen, die hier met meer succes dan in het oos ten er in zijn geslaagd terug te trekken, op te vangen. Ten Z.W. van Jongpjong (west van Moen- san) hebben de Zuidkoreanen de Imdjin overgestoken. In de vallei van de Poekhan hebben vele Chinezen zich over gegeven. Een Amerikaans offi cier heeft verklaard, dat het ver scheidene dagen zal duren, vóór het totaal aantal krijgsgevange nen bekend zal zijn. Maandag avond heeft het communiqué van het Achtste leger gemeld, dat in de laatste zeven dagen 5.000 Noordelijken gevangen zijn geno men. Onder hen bevonden zich voormalige Chinese nationalis ten. die tijdens de burgeroorlog krijgsgevangen waren gemaakt. 7.ij hadden een politieke scholing van een jaar gehad en waren daarna naar Korea gezonden. Drie „Sabre"-st raai jagers heb- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagochtend tot Dinsdagavond. Veel bewolking. Meest zwaar bewolkt met plaat selijk af en toe enige lichte regen of regenbuien, maar des middags ook enkele verspreid optredende opklaringen. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. dat zij 400 slachtoffers hebben gemaakt, voornamelijk in de oos telijke sector van het centrale front. Duizenden Chinezen, die zich in een tang bevinden op de weg naar Hwatsjon en Imdje, zijn door oor. logsvliegtuigen der Verbondenen en artillerie bestookt. De hoofdwegen liggen bezaaid met lijken van mensen en dieren' en met vernielde voertuigen. De Zuidkoreanen trokken Hyon- ni 13 tan voorbij en ondervonden geringe tegenstand, doch aan de Oostkust deed de tegenstander 'n hevige tegenaanval om zich strij dend 'n weg naar he. Noorden te hanen. In de richting van Jongpong vorderden Canadese en Ameri kaanse eenheden bijna 8 km zon der enige tegenstand te ontmoe ten. A.F.P. meldt dat 16 Amerikaan se infanteristen, na 6 maanden als krijgsgevangenen bij de Chine - zen te hebben vertoefd, kortgele den zijn vrijgelaten en hebben ver. klaard goed te zijn behandeld. Een van hen, die in de afgelopen oorlog door de Japanners krijgs gevangen is gemaakt, legde de nadruk op het onderscheid in de door hem ondervonden behande ling. De Chinese militairen hadden gedeeld en zij hadden er op ge staan dat deze slechts gekookt water zouden drinken. Maandag hebben de troepen van de V. N. in Korea opnieuw vorderingen gemaakt en meer dan 2000 Noordelijken gevangen genomen. Het grootste aantal gevangenen werd binnengebracht ten N.W. van Tsjoentsjon, waar een omsingeld CMnees regiment een vergeefse poging deed om uit te breken. In het gebied ten N. van Oeid- jongboe aan het W. front vorde ren de Verbondenen acht km. In het uiterste W. staken Maandag opnieuw Zuid-Koreaanse verken ningseenheden de Imdjin over. In de centrale sector was slechts lichte tegenstand. Grote hoeveelheden uitrusting werden buitgemaakt. In de O. sector van het centrale front zetten de Chinezen hun vertragingsgevechten ten N. van het heroverde Hionni en in het gebied van Indje voert. Noordkoreaans bericht over verliezen der V. N. Radio-Peking verklaart in een bericht, afkomstig „ergens uit Korea", dat in de 30 dagen vóór 21 Mei de troepen der Verenigde Naties 46.343 man aan doden, ge wonden en gevangenen hebben verloren. Het genoemde aantal wordt als volgt gespecificeerd: Amerikanen 9.926; Britten 3.599; Fransen 122; Turken 986; Philip- pijnen 332; Zuidkoreanen 21.349; Gevangenen; Amerikanen 947; Britten 986; Fransen 10; Turken 115; Philippijnen 3; Chinese na tional 3; Zuidkoreanen 7.965. Er werden 775 kanonnen, 18.000 machinegeweren en geweren en 1.300 voertuigen buitgemaakt. In genoemde perkje waren 163 vliegtuigen van de tegenstander omlaaggehaald en 68 beschadigd, H. M. DE KONINGIN IN AMSTERDAM. H. M. de Koningin arriveerde Maandagavond om half acht in Amsterdam. In het paleis op de Dam bood zij de leden van het internationaal gerechtshof het jaarlijkse diner aan. DE ZEVEN DUITSE OOBLOGSMISDADIGEBS. De Amerikaanse advocaat-ge neraal Periman heeft Maandag rechter Bastian van het federale districts-gerechtshof te Washing ton verzocht, het bevel dat verle den week Vrijdag de executie van zeven ter dood veroordeelde Duitse oorlogsmisdadigers uit stelde in te trekken. Maandag' is de terechtstelling van de zeven Duitse oorlogsmis dadigers uitgesteld tot Dinsdag 5 Juni. Maandag heeft de Amerikaan se stafchef van de luchtmacht, Hoyt Vanderberg, voor de se naatscommissie voor onderzoek verklaard, dat de door de Noorde lijken in Korea gebruikte Mig-15 straaljagers een betere straalmo tor heeft dan enig Amerikaans straalvliegtuig. Hij voegde eraan toe, dat de Amerikaanse oplei ding beter is, evenals de vuurlei ding in het vliegtuig', waardoor de Amerikaanse jagers in het ge vecht beter zijn dan de Russische hun eten met de krijgsgevangenen aldus het bericht Aan het opzienbarend inter view, dat Soetan Sjahrir onlangs aan enige Amerikaanse journa listen heeft toegestaan en waar in hij een vernietigend oordeel uitsprak over de na-ooriogse Ne derlandse politiek in Indonesië, is in de Nederlandse pers weinig aandacht geschonken. Sjahrir had voor het Neder landse regime geen goed woord over. Hij doet het voorkomen, alsof vóór de oorlog zowat alle jonge en goede Indonesiërs in de gevangenis werden'gesmeten. Sjahrir verzuimt er echter bij te vermelden, dat er op dit ogen blik vermoedelijk méér Indone siërs om redenen van politieke aard in de gevangenissen verblij ven dan vroeger ooit het geval is geweest Zoals bekend heeft Sjahrir zich destijds geheel van de Ja- WOENSDAG 30 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.12 10.47 11.27 11.37 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN onder op onder op Mei. 29 4.30 20.45 2.01 30 4.29 20.46 2.11 31 4.28 20.48 2.21 Het Verbond van Prot.-Chr. Werkgevers in Nederland heeft twee adressen tot de Tweede Ka mer gericht, resp. over het wets ontwerp tot wijziging van de in komstenbelasting, de loonbelas ting en de vermogensbelasting en over de nota inzake de fiscale winstbepaling. Hoewel overtuigd van de nood zakelijkheid van het brengen van grotere offers van de belas tingplichtigen tot dekking van de meerdere uitgaven, welke het ge volg zijn van de verhoogde in spanning op het gebied van de defensie is het verbond van mening, dat de wijze, waarop het genoemde ontwerp in de verkrij ging van de noodzakelijke midde len tracht te voorzien, niet in elk opzicht de juiste is. De ondernemingsbelasting wordt, zij het in enigszins andere vorm, in dit ontwerp weer tot nieuw leven gebracht. Het ver bond acht het niet juist om het bedrijfsleven uitsluitend met deze bijzondere lasten te bezwaren. Op grond van een en ander zou het verbond in ernstige over weging willen geven de verkrij ging van het bedrag van 20 mil- lioen, hetwelk als opbrengst van deze bedrijfsbelasting werd be groot, te vinden door een alge mene verhoging van de inkom stenbelasting voor inkomens bo ven 8000,ais gevolg waarvan deze extra-lasten over een bre dere groep van belastingplichti gen zouden worden verdeeld. Een uitzondering zou moeten worden gemaakt voor het in komen uit vermogen, aangezien deze categorie inkomens reeds bijzonder zwaar is belast. Resumerende spreekt het ver bond als zijn mening uit, dat het bedrijfsleven bereid is, nieuwe offers in het belang van 's lands defensie te brengen, maar het verwacht dan ook, dat deze met grote moeite verstrekte gelden zodanig worden besteed, dat het grootst mogelijk rendement daar uit worde verkregen en dat, wat betreft de overige uitgaven, de 14.07 grootst mogelijke zuinigheid 15.23 worde betracht. Hieraan aanslui- 16.381 tend geeft het dan ook in over- n.m. 10.35 11.10 11.50 weging om gevolg te geven aan het door een der leden van de Eerste Kamer geuite denkbeeld een commissie van deskundigen uit het bedrijfsleven samen te stellen, met als taak van advies te dienen inzake het bevorderen van een efficiënte staatshuishou ding. Wat de nota inzake de fiscale winstbepaling betreft, meent het verbond te moeten wijzen op en kele belangrijke bezwaren, welke tegen deze nota kunnen worden ingebracht. Eén van de belangrijkste is wel deze, dat de minister voor de daarvoor in aanmerking komen de bedrijfstakken deze nota van toepassing kan verklaren. Het verbond meent dat deze richt lijnen van toepassing moeten worden verklaard voor het ge hele bedrijfsleven. Voorts merkt het verbond nog op, dat in verband met de om standigheid, dat in vele bedrijfs takken de samenstelling van de voorraden aan sterke veranderin gen onderhevig is, het gewenst zou zijn te bepalen, dat de gehele voorraad tegen de prijzen van het voorgaande jaar moet worden ge waardeerd zonder rekening te houden met eventuele verande ring in de samenstelling van de voorraad. Vervolgens acht het verbond het niet juist de waardering van de voorraden op een bepaald niveau te bevriezen, wanneer het prijsniveau aanzienlijk daalt, aan gezien de fiscale balansen hier door op een fictieve basis worden gesteld en dan zeker niet de toets van goed koopmansgebruik kun nen doorstaan. Dit systeem zal voor veel bedrijven een zo groot risico meebrengen, dat men het niet zal durven aanvaarden. Dit waarderingssysteem dient dan ook de mogelijkheid in te sluiten als laagste waarde de be- drijfswaarde te mogen kiezen. Voorts is het verbond teleurge steld, dat ten aanzien van de af schrijving op de vaste activa geen rekening is gehouden met de vervangingswaarde. In het voorlopig verslag wordt de invoering van het stelsel van de nota voor het jaar 1950 naast een tariefsverhoging pas met in gang van 1951 door vele leden onaanvaardbaar genoemd. Het verbondsbestuur meent, dat tegen deze uitlating met kracht stelling moet worden ge nomen. Het betreft hier immers niet een willekeurige tegemoet koming, maar een verbetering van een reeds sinds jaren alge meen als onjuist beschouwd systeem. Een zodanige verbetering moet worden ingevoerd voor het eerste jaar, waarvoor dat in redelijk heid mogelijk is. Daar komt bij, dat juist in 1950 de grote schijnwinsten zijn ge maakt, die zonder de nota ten volle belast zonden worden. Dit nu zou het bedrijfsleven voor vrijwel onoverkomelijke moeilijk heden plaatsen. panners gedistanciëerd. Toch achtte hij de samenwerking van Soekarno en Hatta met de Jap pen nuttig. „Die samenwerking", aldus Sjahrir, „heeft ons geleerd, dat wij de Nederlanders niet no dig hebben." Na enige opmerkingen over Nieuw-Guinea en het toekomsti ge Chinese gevaar gaf Sjahrir zijn mening te kennen over de Nederlanders, die Indonesië zon der overgang ineens de volle last der souvereiniteit te dragen ga ven. Sjahrir drukte zich volgens de Amerikaanse berichten als volgt uit: „Wij hadden weinig kunnen bereiken, indien de Nederlanders niet een aantal van de domste, hooghartigs te en arrogantste mannen hadden gestuurd, die ik ooit heb gekend." En hij gaat dan verder: „Wij hielden onze mond en lieten de Hollanders maar praten. Zij praatten zich dood. Niemand die hun domheden hoorde, kon ge loven dat zij het recht hadden enig land te besturen." Sjahrir stond in tel van Neder landse kringen altijd hoog aan geschreven. Dat juist hij zulk en hard oordeel uitsprak, moet voor de Logemans, de Schermerhorns, de Van Mooks e.a. wel een hitte re pil zijn. Het is inderdaad harde taal, die in de loop der geschiedenis wel tot klaarheid zal komen en die wij in Nederland dan ook geheel voor rekening laten van Sjahrir en de Amerikaanse berichtge ving. Haak-in Bazar te A dam bracht I 88.000 op De opbrengst van de vorige week in de hoofdstad gehouden Haak-in bazar, die ruim 50.000 bezoekers heeft getrokken, be draagt 83.000. Een aantal onverkochte, voor namelijk grote stukken zullen over enkele weken publiek worden geveild. De Westduitse bondskaselier, Dr Konrad Adenauer, heeft gis teren een bespreking van een uur gevoerd met de Franse hoge commissaris, André Francois Poncet, over het verbod van de Saarlandse democratische partij. Naar verluidt heeft Adenauer directe inlichtingen van Franse zijde over het verbod verzocht met het oog op het afleggen van een verklaring over Saarland in het speciale debat, dat morgen in de bondsdag zal worden gehou den. De bondskanselier zou er van uit gaan, dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, niet volledig op de hoogte van de zaak was geweest, toen hij op 9 Mei een brief aan de Saarlandse minister-president, Johannes Hoffmann, schreef. Een gevolg van dit schrijven was, dat de Saarlandse regering de democratische partij verbood. De „Kölnische Rundschau", die een vrijwel gelijk standpunt als Adenauer inneemt, bracht Maandag op de voorpagina een bericht uit Saarbrücken, volgens hetwelk minister Schuman han delde onder invloed van een tele gram, dat Hoffmann hem had voorgelegd en waarvan later bleek, dat het was vervalst. Dit telegram gaf de indruk, dat het afkomstig was van de neo-natio- naal-socialitische leider Otto Ernst Remer, die op steun voor de Saarlandse democratische partij aandrong. Prof. B.J. Alfrink condjutar van Kardinaal De Jong MgT. B. J. Alfrink is Maandag door de paus benoemd tot aarts bisschop titulair van Tiana en coadjutor van de aartsbisschop van Utrecht, kardinaal De Jong Mgr. Alfrink is sinds 1945 hoog leraar aan de Rooms Katholieke universiteit van Njjri>egen. ondanks het feit, dat deze sneller vliegen en strijken. Het aantal Russische straal jagers in Oost- en West-Europa duiden er op, aldus Vandenberg, dat de Russen in staat zijn uit stekende vliegtuigen in massa te vervaardigen. Voorts was hij van mening, dat het tot op heden de luchtmacht was die de Russen ervan had weerhouden een oorlog te begin nen. Hij geloofde, dat een einde aan de gevechten in Korea kon worden gemaakt zonder 't uiter ste te vergen van de luchtmacht. Vandenberg noemde de straal motor van de Mig een „opmer kelijke verbetering van de reeds verouderde motor, die de Engel sen enige jaren geleden aan de Russen verkocht hadden." Hij verklaarde voorts, dat de V.S. in samenwerking met Enge land al het mogelijke deden om de best mogelijke motoren te bouwen. Op een vraag van de de mocratische senator Connally antwoordde Vandenberg dat de vooruitzichten om een wereld oorlog te voorkomen tot op he den goed waren. De atoombom was een belangrijke factor in dit verband. Senator Bridges vroeg of de bases in Europa, inclusief Span je en Engeland en Noord-Afrika van essentieel belang waren voor succesvolle aanvallen op Russi sche bases. Vandenberg zei, dat deze bases niet van essentieel belang, doch zeker wenselijk wa ren. De Amerikaanse luchtmacht maakte zich, zo snel als dat mo gelijk was onafhankelijk van overzeese bases, maar dat zou geen doelmatige manier zijn om een oorlog te voeren. Om zonder buitenlandse bases te opereren zou de luchtmacht vijf of zes maal zo groot moeten zijn dan in geval zij wel de beschikking over deze bases had. Generaal Vandenberg zei dat jij het eens was met de bevelen aan generaal MacArthur om niet ten N. van de Jaloe te bombarderen. „Indien wij de gehele kracht van de Amerikaanse luchtmacht in zetten", aldus Vandenberg, „zou den wij geheel Mandsjoerije en de voornaamste steden van China kunnen verwoesten. Dit zou be tekenen, dat als de luchtmacht in enig ander gebied ter wereld met volle kracht zou moeten optreden, wij daartoe niet in staat zouden zijn". Het zou volgens Vanden berg wel tot 1953 duren voor de vliegtuigindustrie in staat zal zijn de vliegtuigen aan te vullen, die de Amerikaanse luchtmacht bij enige belangrijke oppositie zou verliezen. „Ik geloof, dat er redelijke kan sen op succes zijn om een vrede door onderhandelingen te verkrij gen zonder dat het enige poten tieel, dat tot nu toe de vrede heeft bewaard de Amerikaanse lucht macht in gevaar te brengen", al dus generaal Vandenberg. Als we nu met Rusland in oor log zouden komen, zou onze voor naamste taak zijn het vernietigen van het Russische industriële po tentieel. Als Rusland een lucht macht die op lange afstand werkt heeft ontwikkeld en het meer atoomwapenen heeft, hebben wij twee taken: het vernietigen van die luchtmacht, die atoombom men naar de V.S. kan vervoeren, en het verwoesten van het indus triële potentieel. ENGELAND PROTESTEERT WEDEROM BI.J EGYPTE. De Britse ambassadeur te Cai ro heeft een bezoek gebracht aan de Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken en nogmaals ge wezen op het Britse protest van December tegen de restricties op het verkeer van olieschepen door het Suezkanaal. De besprekingen hebben betrekking op schepen, bestemd voor Israel. De Egyp tische minister verklaarde, dat zijn land nog steeds wachtte op Engelands antwoord op de laat ste nota, waarin verzocht wordt tot het houden van besprekingen over een herziening van het Brits-Egyptische verdrag van 1936. Hierin wordt de aanwezig heid van Britse troepen in Egyp te en de status van de Brits- Egyptische Soedan geregeld. ïties: 5 regels 75 cent; t n 12 ct.; minimum per Ier nummer, of: Adres ent meer. it 's namiddags 2 uur genstander in zijn - je a van April en Mei gebracht, zijn weerga geschiedenis, ïese tegenstand in de sector van het centra- vertraagde Woensdag- gehele geallieerde te- ef. De Chinezen wer- ewegende reserves ten ggoe in de strijd, rdkoreaanse communi- ie, dat eenheden van anse volksleger in sn ag met Chinese vrijwil- anvallen van de vijand anten afsloegen en de ige verliezen toebrach- mmige sectoren slaag- rad erin ten N. van de dtegraad door te drin- het commu"'oi'ó. dat oegt, dat op 29 Mei de ;r vijf vijandelijke neerschoot. le laatste gegevens zijn 54 mijnwerkers ingaslo- B in levenloze to. stand i gebracht. artoeiders, die geregeld n werken, vernam van v, dat zijn naam voor de officiële lijst van ermisten. "zitter van de Britse colenraad heeft Woens- gezegd, dat hoewel ge- n nog gedaan werd om en mijnwerkers te he in hoop meer bestond, in de 62 ingeslotenen >n was. deze verklaring af bij op het vliegveld Croy- bezoek aan de plaats ïp. Toen hij Easing ton iren reddingsploegen, door wolken gas en :e, nog naar lijken aan »q te Makassar ssar wordt vernomen, de arbeiders van de maatschappij „Neder- staking is uitgebro- nband met looneisen, jn meer dan 300 man okken. ZON MAAN op onder op onder Mei. 31 4.28 20.48 2.21 16.38 Juni. 1 4.27 20.49 2.33 17.54 2 4.26 20.50 2.47 19.09 3 4.25 20.51 3.06 20.23 4 4.24 20.J2 3.32 21.31 (De oefeningen 'betreffen voor namelijk bestrijding van onderzee boten en verdediging tegen vlieg tuigen. Zij bieden voorts gelegen heid 'het gebruik van alle beschik bare wapens te beoefenen. Na afloop van de oefeningen zal de gecom.binee.Tyie vloot zich te trachten Hunoi te bezetten. In een speciaal communiqué is te Saigon ibekend gemaakt, dat Woensdag bij Ninhbinh, 90 km ten Z.O. van Hanoi, luite nant Bernard de Lattre de Tas siigny, zoon van de Franse opper bevelhebber, is gesneuveld. Een minderheidsnota is niet in gediend, doch een lid stemde blan co ten aanzien van een deel van het rapport. De regering zal thans het par lement moeten uiteenzetten, wat zij met het rapport zal doen, aldus Prof. Supomo „Moet je kijken", zei ik verbaasd, „moet je kijken, daar staat wa rempelDe chauffeur remde af, met grote ogen, waarin plot seling iets vreemds blonk. „Ja, zei ie, zacht. „Warempel". En toen na een moment van stilte: „Zullen wezullen we weer ICUClCCll fj 11DCgUlUCll JL.\J mei ujj- na alle brieven? Er lag een an sichtkaart met een foto uit het Hollandse polderlandschap en een krant van 23 December: „Nieuw Chinees offensief verwacht". Een uniformjas met een restant van ons devies: „iendrai". En een blaadje uit een agenda: „24 Deo. Irma de stad in ge- vond twee brieven ge- De zon zonk lager. We wat rond. Een paar -dit-puin keken ons stil aan en met een ik in hun ogen. Alle n dat hier. Ze hebben keer met het commu- et de democratie ken- t, maar ze hebben er puin van over gehou- en ruines en stof en rs keken ze ons hol c geloof, dat ze begre- kwamen doen. Kij- maar kijken. Een "en liepen met ons Ten ze een zuurtje. Ze baar. Er stond een en put met een ver- op het gezicht Ze ren over de vlakke aan de verre horizon Is maar zakte. Zo is rode zon achter de ivond en het rode ge- ïr vandaag, morgen icht, maar in elk ge- ort. weg", zei de chauf- tl laat en we moeten ïijl, verdorie", eer in. We hobbelden jeen woord de eerste 1 meter. Toen kwa- ?n brug, half vernield ;ebouwd met balken en. Toen we erover :e de chauffeur. „Ge- hij, „hier voel ik me Dat was ook zo, toen wetoen we heen kwamen". Hij gas. De koplampen i stralen door een an stof en vallende et één hand hield ie truck in bedwang, e stak ie een sigaret rook tussen z'n lip- »k haal ik de tiendui- zei hij toen. t is het?" „Half acht." „Dan zijn we om half elf in din ges. Nog drie uur". Nog drie uur door puin en ruï nes, door stof en door zand en langs mensen, die verschrikt kij ken. Wat een oorlog!

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1