UIT DE PROVINCIE DOKIE DURF óe slimme speurder Het oliegeschil in llen n Pussel Getuigenis van Generaal Lawton Collins Gemeente Ternenzea BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING mijnramp asington TERNEUZEN BRESKENS BRUINISSE. MIDDELBURG. KOEWACHT. OVERSLAG. AGENDA De Perzische oliekwestie. Generaal Lawton Collins, stafchef van het Ameri kaanse leger, heeft op een dringende vraag van de republikeinse senator Saltonstall voor de commissie, welke een onderzoek instelt naar het ontslag van MacArthur, geantwoord dat de instructies, volgens welke generaal Ridgway (de geallieerde opperbevel hebber in Korea) handelt, thans herzien worden door de Amerikaanse commissie van stafchefs en dat zeker binnenkort nieuwe richtlijnen aan de generaal zullen worden gegeven. VONNISSEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE. RaJi een hoop )verUverden Nieuwe brug over Middensluis. Zaterdagmiddag is de nieuwe brug over de Middensluis voor het verkeer opengesteld. Het enkelvou dig verkeer over de smalle Bailey brug met al de ongemakken, die daaraan waren verbonden, behoort nu dus tot het verleden. Naar men ons mededeelde, hoopt mep ook op het eind dezer week liet scheepvaartverkeer door de Middensluis te kunnen hervatten. Zwembad geopend. Hoewel de temperatuur niet be paald zomers en de zwemmerjj daardoor weinig aanlokkelijk was, heeft men Zaterdag de deuren van de Terneuzense Bad- en Zwemin richting aan de Westsluis weer ge opend. De thermometer m het wa ter wees slechts 62 aan, maar des ondanks spartelden reeds vele zwemliefhebbers in de bassins van de qpgeknapte en opgelapte badin richting. Hen waterrijke gemeente als Terneuzen mag aanspraak maken op een beter geoutilleerde inrich ting dan wij thans bezitten, maar voorlopig zullen wij moeten roeien met de riemen die wij hebben. Dat doet men dan ook naar beste ver mogen, waarvan de toenemende be langstelling voor de zwemsport een bewijs is. Zo deelde een bestuurslid van de Terneuzense Zwem- en Poloclub •ns o.a. mede, dat er een groeiende interesse voor deze vereniging te constateren valt. Straks neemt ook het school zwemmen weer een aanvang en wordt de kinderen reeds van de lagere school af de kunst van het zwemmen bijgebracht. In waterrij ke streken dient iedereen te kun nen zwemmen. Welnu, bij de bad meester kan men terecht. Hg werkt, er aan mee dat er mogelijk nog -eens een tijd aanbreekt, dat men verwonderd een inwoner van onre gemeente zal aanstaren, wan neer hij te kennen geeft de zwem kunst niet machtig te zijn. „Ga naar de badmeester en leer zwem men" is een advies, dat men nog dagelijks aan velen kwijt kan. Het „badje" is open, roept de jeugd elkaar toeWij hopen dat het „badje" een prachtige zomer tegemoet gaat, dan hebben de andere mensen ook mooi weer. Internationale hengelwedstrijd. Nauwelijks behoort het zo zeer geslaagde 4de Schelde-criterium tot het verleden, of we vernemen reeds van een nieuw internatio naal sportevenement: een viswed strijd. Er worden voorbereidingen getroffen tot het organiseren van dit in hengelsportkringen reeds grote belangstelling trekkende sportgebeuren. De vermoedelijke datum zal 15 Augustus zijn. Een dag waarop vooral vele Zuiderbu ren de reis naar Terneuzen kunnen maken om er een dubbel genoegen te beleven: het beoefenen van een sport, die in België veel liefhebbers vindt en een dag in de omgeving van de zo'n aantrekkingskracht uit oefenende Schelde. Het rad van avontuur in dienst van het Roode Kruis. Zaterdagavond draaide in de Noordstraat het rad van avontuur. De opbrengst was ten bate van het Roode Kruis. Evenals bij de in de namiddag gespeelde voetbalwed strijd, werkte liet weer niet mee tót het welslagen van dit onderdeel der plaatselijk gevoerde inzame lingsactie. Door het geringe ver loop van het publiek bleef de ver koop beneden de verwachtingen. Toch is er ondanks deze omstandig heden blijk gegeven van wil tot liet publiek dat m de avonduren in steun aan het Roode Kruis door de stad was, waardoor de opbrengst enkele honderden guldens bedroeg Roeiboot medegenomen In de nacht van Zaterdag op Zondag keerden enige leden van de bemanning van een in de Westbui tenhaven liggende Engelse zee sleepboot naar boord terug, doch daar zij niemand aantroffen om hen naar boord 1e brengen, maak ten zij een in de roeiboot los en roeiden daarmede naar boord. In plaats van te zorgen dat de roeiboot weer behoorlijk werd te ruggebracht, namen zij deze hij het vertrek van de sleepboot op sleep touw. Des morgen merkte de eige naar, de heer P. de D„ dat zijn roeiboot verdwenen was en hij deed hiervan aangifte bij de politie, die zich in verbinding stelde met enige havens aan de Schelde, waar op uit Borssele de mededeling kwam, dat de bewuste roeiboot op een zandplaat lag, zodat de heer de D. wel gezorgd zal hebben dat zijn boot weer in veilige haven terecht zal komen. E.H.B.O.-examens. iwet ter sprake was gebracht, tnointmcrMiitampri der 'kwam het vraagstuk van de wo- E.H°B.O. slaagden de°dames D. Mi- ningbouw aanMie orde De ve^ga- chielsen T Harte, M. van Mosse- dering constateerde, dat de iaat- velde, Kr. Klaassen en A. Bliek, en ste tijd wordt gestreefd naar ra de heren J. Heemskerk, J. Leunis, tionalisatie van de woningbouw O. Ribbens, A. Dingemanse en W. door b0uw in grote complexen de Koek. 'van gelijkvormige woningen, Voor het E.H.B.O.-diploma slaag den de dames T. Standaert, G. van Troost, T. Kalle, D. van Troost en de heer F. van Gelderen. Het examen werd Zaterdag j.l. ifgenomen in het Openbaar Ly- eum door de doktoren Van Breda Vriesman, Ramselaar en Van den Berg. Opvoering Openluchtspel. Gezien het enorme succes dat de ?ogsntfeVemefnfet3 ^nlufhtsp™ niet mogen achterblijven, „Boven de Bunker", is het bestuur van- de Oranjevereniging voorne mens om deze zomer, zo mogelijk in de 2de helft van Juli, weer een openluchtspel te doen opvoeren. De plaatselijke toneelvereniging Thalia" zal hieraan haar mede werking verlenen. Met de voorbe reiding van een en ander is inmid dels een aanvang gemaakt. De schatten van de zee. De Zeeuwse stromen bevatten aan flora en fauna grote rijkdom men voor aquariumliefhebbers en wetenschapsmensen. Zee-egels, zee-asters, zeedahlia's en zee-anemonen zijn voorwerpen die iedere mossel- en oestervisser kent, zij het onder andere karak teristieke benamingen, doch die altijd als waardeloze rommel over boord worden gegooid. De Nederlandse Bond van Zee- aquariumhouders maakte nu een dankbaar gebruik van het feit, dat onlangs te Bruinisse een zoet- wateraquariumvereniging is op gericht om aan deze vereniging te verzoeken, materiaal uit de Zeeuwse stromen te verzamelen teneinde dit te kunnen uitwisse len met materiaal uit de Middel landse Zee. Aan dit verzoek werd gevolg gegeven en de heer Bos uit Rot terdam die 5 Juni a.s. naar Mona co vertrekt naar het instituut voor het wetenschappelijk onder zoek van het zeeleven, neemt nu daarheen enige fraaie hier gevis te zeedahlia's mee, alsmede en kele andere dieren en planten. B.N.A. geeft visie op woningbouw. De „Bond van Nederlandse Ar chitecten" heeft te Middelburg 'n algemene vergadering gehouden. Nadat het ontwerp architecten waarbij in allerlei details naar be zuiniging wordt gezocht. Deze ge lijkvormigheid in opzet en onder- delen bergt gevaren in zich, ter wijl de vereniging van een groot aantal woningen in een opdracht voor een architect het maatschap pelijk vraagstuk van de werkver deling aan de orde stelt. Deze bei de problemen zijn echter secon dair. Voor net B.N.A.-bestuur staat voorop, dat de architecten wan neer een uitweg uit de benauwde woningnood moet worden ge zocht, ook niet als daarvoor of fers moeten worden gebracht. Na afloop van de vergadering werden de architecten en hun da mes ontvangen in de gerestau reerde Statenzaal te Middelburg waar de Commissaris der Konin gin het gezelschap verwelkomde 's Avonds verenigde men zich aan een diner te Vlissingen, waar bij ook aanzaten de Commissaris der Koningin, de burgemeester van Middelburg, mr dr N. Bolke- stein en de hoofd-ingenieur-direc- teur van wederopbouw en volks huisvesting in Zeeland, de heer M. D. A. Glerum. Brand in vlasserij. In de vlasserij van de familie Janssens alhier brak brand uit, die waarschijnlijk is ontstaan door het warm lopen van een machine. De vlammen grepen in een minimum van tijd om zich heen en de vlasse rij stond in volle vlam. De gealar meerde brandweer was in zeer kor te tijd ter platse. Door krachtig in grijpen kon verder onheil worden voorkomen, doch de in de vlasserij aanwezige machine en het vlas ging verloren. Na een uur kon de brandweer het blussingswerk sta ken en weer inrukken. Gemeentelijke grenswijziging Door de Commissaris der Konin gin en leden van Gedeputeerde Sta ten is een bespreking gehouden met de gemeenteraad over de voorge nomen grenswijziging in verband met een eventuële samenvoeging van de gemeenten Koewacht, Zuid- dorpe en Overslag. Na deze bespreking zullen nog enige volgen daar ook andere ge meentebesturen moeten worden geraadpleegd vooraleer een defini tieve beslissing in deze voor de be treffende gemeenten zo belangrijke kwestie. fcTRlPFltM Vals lachend liep hij op een hef boom af, ergens achter in het la boratorium. Hij haalde deze overen Dokie keek zijn ogen uit. Er gebeurde weer precies het zelfde als toen commissaris Breeduit werd ontvoerd. Het ontzaggelijke, monsterlijke gevaarte begon als een doorge. prikte ballon in elkaar te zakken. Terwijl het een) zacht fluitend geluid gaf, verschrompelde het meer en meer tot er slechts een zwart laken overbleef. De professor pakte het op, vouwde het keurig in elkaar en borg het als was het een tafella ken weg in een la. Toen drukte hij op een bel. Dokie zat in angst en beven wat er nu weer zou gebeurem Hoe graag had hg het brave kappertje een seintje gegeven, dat zijn oude klant Dokie Durf er was en hem zou helpen. HEDEN ZAAMSLAG: Directiegebouw Waterkering Cal. polders Ser Lippens, Nieuw Othene, Marga- retha, KI. Huissens en Eendragt op de Griete 12 uur: Aanbeste ding herstel, vernieuwing en on derhoud aarde-, kram-, rijs- en steenglooiïngswerken. TERNEUZEN: Lokaal „Bethel" 7.30 uur: Evangelisatie. Concertgebouw 8 uur Biosc. „De laatste dagen van Pompei." Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Staatsgeheim." MORGEN. ZAAMSLAG: Café R. J. van der Veke, 3 uur: Verg. Stembev. In gelanden v. d. Zaamslagpolder. TERNEUZEN. Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Paul Vlaanderen en het Z.-mysterie." De „Daily Telegraph" (Lon-, den) verklaart, dat in Sowjet- Azerbeidsjan niet-Russische troe pen samengetrokken worden, die er voor bestemd zouden zijn Noord-Perzië te bezetten, indien Engeland tot militaire actie in de olievelden zou overgaan. Volgens het verdrag tussen de Sowjet- Unie en Perzië, zo tekent A.F.P. hierbij aan, hebben de Sowjet- troepen het recht Noord-Perzië binnen te marcheren, „indien vreemde troepen het land binnen dringen". Reuter meldt uit Beiroet, dat de Perzische legatie aldaar een ver klaring heeft uitgegeven, waarin de berichten in de plaatselijke pers worden tegengesproken als zou Perzië met de Sowjet-Unie overeengekomen zijn, dat Sowjet- troepen binnen mogen komen als Britse troepen de olievelden zou den bezetten. De Perzische premier, Mossa- deq, lag te bed, toen de Britse ambassadeur, Sir Francis Shep- her, hem Vrijdag bezocht. De pre mier had koorts. In de bespreking van een uur, zo verluidt, trachtte Shepherd de premier te overre den toe te staan, dat een Britse officiële missie naar Perzië komt om het oliedispuut te bespreken. Zulks was door de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken voor gesteld. Naar verluidt toonde de Perzische premier geen bereid heid met het voorgestelde com promisplan in te stemmen. Het Perzische antwoord op de nota van Morrison, de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, is nog niet aan de Britse ambassade gezonden. In de meeste landen van Euro pa zal benzinerantsoenering waarschijnlijk noodzakelijk wor den wanneer de raffinaderij te Abadan in Perzië wordt gesloten, zo werd verklaard door Alfred Frame, de plaatsvervangende di recteur van de Amerikaanse pe- troleumadministratie voor de de fensie. Naar hij zeide is het niet te verwachten, dat Amerika tot benzinerantsoenering zal over gaan, doch zal er waarschijnlijk wel een tekort aan zware stook olie in de Verenigde Staten ont staan. Frame acht het mogelijk, dat Europa zal trachten residu Lawton Collins zeide geen bij zonderheden te kunnen medede len, daar de stafchefs nog geen beslissing hadden genomen. Col lins verwierp met klem de door generaal MacArthur voorgestelde strategie in Korea. „Wij hebben voldoende strijd krachten", zo zeide Collins, „om de Sowjet-Unie al strijdend in het Verre Oosten en Alaska tegen te houden, doch dit was niet het ge val voor Europa.". Generaal Collins zeide slechts weinig over het Koreaanse front; er was veel uit zijn rapport ge schrapt door de censuur. „De Russische luchtmacht" was nooit ver ten Z. „van de Jaloe" gekomen. De Jaloe vormt de grens tussen Korea en Mandsjoe- rije. Hij verklaarde daarop, dat „Russische luchtmacht" een ver spreking was. I-Iij had „Chinese luchtmacht" bedoeld. olie uit Venezuela te verkrijgen wanneer de levering van Perzi sche olie mocht ophouden. Dit zou beperkende invloed hebben op de Venezoleaanse leveranties aan de Verenigde Staten. De Anglo-Iraanse olie maat schappij heeft Zaterdag aan de president van het internatio nale gerechtshof te 's Gravenhage een mededeling doen toekomen, waarbij de maatschappij de presi dent verzoekt een arbiter te be noemen om het geschil met de keizerlijke regering van Iran te beslechten. De Anglo-Amerikaanse olie maatschappij beroept zich op ar tikel 22 van het concessie-con tract van 29 April 1933, waarin bepaald is, dat geschillen tussen partijen door arbitrage beslecht zullen worden. Bij het ontbreken van eenstemmigheid over de keuze der arbiters zal een derde arbiter of een enkele arbiter be noemd worden door de president van het internationale gerechts hof op het verzoek van een der partijen. Ook de Engelse regering heeft het internationaal gerechtshof ver zocht een scheidsrechter te benoe men om het oliegeschil te beslech ten. De Engelse regering verzoekt het hof, Perzië uit te nodigen het oliegeschil aan een arbitrage-uit spraak te onderwerpen en indien het Hof meent, dat dit niet in zgn bevoegdheid ligt, te verklaren, dat eenzijdige nationalisatie in strijd is met het internationale recht en een onrechtvaardige maatregel verte genwoordigt ten aanzien van de „Anglo-Iranian" als Brits orgaan. Ook de Engelse regering baseert dit beroep op artikel 22 van het concessie-contract van 29 April 1933. Verder behoudt de Engelse rege ring zich het recht voor later het Hof te verzoeken om een bevel tot handhaving van de status quo in Perzië, hangende een beslissii van het Hof. Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken te Londen heeft met nadruk ver klaard, dat het beroep van de En gelse regering geheel los staat van dat van de „Anglo-Iranian", hoe wel de Engelse regering met dit beroep handelt namens de maat schappij als Britse orgaan. Van officiële zijde te Londen wordt met nadruk verklaard, dat deze stap, waarmee Engeland zijn juridische positie wil veilig stellen Collins noemde een geval waar in MacArthur niet volgens de in structies had gehandeld. Hij had n.l. duidelijk opdracht gehad slechts Zuid-Koreanen dicht bij de grens te gebruiken. MacAr thur had echter Amerikaanse troepen rechtstreeks naar de grens gezonden zonder de staf chefs er van te verwittigen. De chef van de staf van het Amerikaanse leger deelde verder nog mede, dat de verbondenen in Korea thans een tegenoffensief hebben ingezet en dat de Chine zen over het gehele front terug trekken. Hij zeide, dat de wapens, die op de Chinezen waren buitge maakt, voor het grootste gedeelte van Russische makelij zijn. Collins deelde de senatoren mede, dat hij aanbevolen heeft (jit jaar nog meer troepen van de Amerikaanse „nationale garde" (die bestemd zijn voor de verde diging van de Verenigde Staten zelf) onder de wapens te roepen. Hij noemde niet de sterkte der territoriale troepen, waarmede hij de bestaande formaties zou willen uitbreiden. Mac Arthurs adjudant, gene- raal-majoor Whitney, heeft Za terdag verklaard, dat generaal MacArthur geen orders in de wind sloeg, toen hjj in November j.l. Amerikaanse troepen liet op rukken in de richting van de ri vier de Jaloe in Noord-Korea. De verenigde chefs van staven zouden volledig op de hoogte zijn gesteld van de plannen en troe penbewegingen en zij hadden geen orders gegeven om de plan nen te wijzigen. Aanvankelijk, aldus Whitney, was iedereen het er over eens, dat Zuidkoreaanse troepen het gebied bij de Jaloe zouden moe ten bezetten. „Naarmate de strijd heviger werd, Dleek het onmoge lijk het doel Noord Korea van vijandelijke troepen te zuiveren te verwezenlijken zonder het maximum gebruik van al onze strijdkrachten". communistische vrienden zó versla gen te zien worden als thans ge schiedt. Van militair standpunt be zien lijkt het mij, dat zij zich hier over bezorgd beginnen te maken. Drie uur later vertrok Collins per vliegtuig uit Washington voor een inspectiereis naar de Amerikaanse troepen en installaties in Europa. Collins zal vermoedelijk 10 a 14 dagen in Europa vertoeven. Parijs, de Amerikaanse zóne van Duits land en Triëst staan op zijn pro gramma. Het Tsjecho-Slowaakse Staatsge- reehtshof heeft te Gottwaldov vier Tsjecho-Slowaken ter dood veroor deeld, twee tot levenslange gevan genisstraf en 21 tot gevangenis straffen, variërend van 4 tot 25 jaar. De veroordeelden werden van moord, roof en geweldpleging be schuldigd en vijanden van de Staat genoemd. bestraat 18, van Kruiningen; M. R. Schoffde Kort, Louisastraat 24, van Sas van Gent; M. Oppeneer, Louisastraat 15, van Schoondijke; E Haakde Koeijer, Bovenweg 77, van Axel; G. S. de Haan, Spoor straat 36, van Axel. Vertrokken: J. A. Zanders, Irene- straat 27, naar Vlissingen; J. Neels. P 36, naar Hoek; M. J. van Gaaien, Steenkamplaan 77, naar Antwer pen (België)L. J. van Eek, Anjer straat 10, naar Rotterdam; C. M. den Exter, Kerkhoflaan 71, naar Heinkenszand; D. V. V. KindtLa- fort, Landstraat 4, naar Westdor- pe; I. van der Tuin, Donze-Visser- straat 61, naar Rotterdam; E. A. Kujjk, Tholensstraat 145, naar Tho- len; C. Vereecken, Nieuwe Kerk straat 17, naar Vogelwaarde; M. M. A. Ramselaar, Scheldekade 26, naar Zeist; J. F. Minnaard, Julia- straat 12, Sprang-Capelle. Waarschuwing van Spaanse regering in ballingschap De Spaanse republikeinse rege ring in ballingschap heeft alle re geringen gewaarschuwd tegen het sluiten van diplomatieke, militaire of economische compromissen mei. het huidige Spaanse regiem. In een nota, welke Zondag te Pa rijs is gepubliceerd, vestigt zij de aandacht op de jongste stakingen en demonstraties in Spanje en ver klaart zij, dat het Spaanse volk zich tegen elke verandering zal kanten, indien deze zonder zijn toe stemming wordt opgelegd. Burgemeester en Wethouders van TERNEUZEN; Overwegende dat door de Han deldrijvende Middenstand te Ter neuzen een reclame-actie wordt gevoerd in de week van 2 tot en met 9 Juni 1951 in deze gemeente; Gelet op het Winkelsluitingsbe- sluit 1941; Besluiten ontheffing te verlenen van het verbod, vervat in artikel 2, eerste lid onder b van het Winkelslui- tingsbesluit 1941, tot het voor het publiek geopend hebben van een winkel na 18 uur op de eerste vijl werkdagen en des Zaterdags na 19 uur, gedurende het tijdvak 2 tot en met 9 Juni 1951, tot uiterlijk 21 uur. Terneuzen, 25 Mei 1951. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, P. TELLEGEN, voorzitter. A. J. DEES, secretaris. pe Amerikaanse legerstafchef, ge neraal Lawton Collins, heeft Zater dag voor de tweede en laatste dag getuigenis afgelegd voor de beide Amerikaanse Senaatscommissies, die getuigen horen in verband met het ontslag van MacArthur. Collins verklaarde onder meer: „Ik geloof niet, dat de Sowjets het aangenaam vinden om hun Chinese in genen dele een oplossing van het geschil door rechtstreekse onder- ring verhindert. Indien de Perzi sche regering het aanbod, dat in de jongste Engelse nota aan Teheran werd gedaan, aanvaardt, kan de behandeling door het internatio naal gerechtshof ten allen tijde ge staakt worden. Tijdens een hevige onweersbui, die Zaterdagavond boven 't IJssel- meer woedde, is een roeibootje met 2 vissers uit Oosterleek omgesla gen, met gevolg dat een van hen is verdronken. Nadat het bootje ge kapseisd was klommen beide vis sers, de gebroeders 'Kuiper, op de kiel en dobberden urenlang rond. Toen de duisternis viel is de ene broer zó door de koude bevangen, dat hij van de kiel gleed en ver dronk. De overlevende broer is des nachts te half twee te Wijdenes aan land gekomen. TERNEUZEN. Geboorten. 19 Mei. Paulus Jaco bus, z. van Jan Th. van Es en Ma ria D. Oele. Huwelijks-aangiften. 22 Mei. Edu- ard A. Ch. van Laere, oud 23 j.,jm„ (won. te Axel) en Jobine Th. C. Kalle, oud 22 j„ jd. 24 Mei. Mari- nus Vercouteren, oud 26 j., jm. en Tjaltje Hoogsteen, oud 23 j„ jd. Huwelijks-voltrekkingen. 21 Mei. André A. Kindt, oud 22 j„ jm. (won. te Westdorpe) en Denise V. V. La- fort, oud 24 j„ jd. 22 Mei. Frangois J. Orlebeke, oud 22 j., jm. en Ria de Vos, oud 20 ,j„ jd. 23 Mei. Wil lem P. van Leuven, oud 25 j., jm. en Hendrika C. Wieland, oud 21 j„ jd. 24 Mei. Johan J. Slot, oud 30 j., jm. en Maatje Weststrate, oud 30 j-, jd. TERNEUZEN. Ingekomen: Ch. A. Rammeloo, Leliestraat 29, van Philippine; J, W. Pieters, Burg. Geillstraat 22, van Voorburg; H. M. Veringa, Dek kerstraat 60, van Schiedam; P. M. van de VeldeD'hondt, Kazerne straat 2, van Bazel (België)J. P. Sinke, Grenulaan 38, van Indone sië; G. L. M. Borm, Nieuwe Kerk straat 17, van HulstA, C. de Waai Nieuwe Kerkstraat 17, van Hulst; J. van de VeldeRottier, Burg Geillstraat 48, van Kapelle; F Smook, Axelsestraat 58, van Gro ningen; J. d'Hontde Witte, Var Steenbergenlaan 47, van Zelzate (België)F. F. Smet, Tholensstraat 57, van Hoek; C. P. H. Jansen, Le DINSDAG 29 MEI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram,; 7.45Gelbed; 8.00Niwe.; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Lichtba- ker}; 10.00 Voor de jeugd; 10.15 Gram.; 10.40 Schoolradio; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolra dio; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12,30 Mededelingen; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Lachte muziek; 14.00 Gev. programma; 14.53 Gram.; 15.10 Zang; 15.30 Causerie; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof17.00 Voor de jeugd; 17.45 Gram.; 18.00 Voor de jeugd; 18.15 Sport; 18.24 Causerie; 18.30 Causerie; 19.00 Nieuws; 19,15 Actualiteiten; 19.23 Causerie; 19.52 Overzicht; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.12 Orkest; 21.10 Actualiteiten; 21.20 Koor; 21.50 Klankbeeld; 22.20 Opera; 22.35 Causerie; 23.00 Nieuws; 3.15 Gram. HILVERSUM H: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek7.30 Gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws.; 8J.5 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Gram.10.50 Voor de kinde_ ren; 11.00 Piano; 11.30 Voor de zieken; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Mededelingen; 12.40 Orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Reportage; 13.20 Weekoverzicht; 13.30 Orkest; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Lichte muziek; 15.30 Causerie; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 16.50 Koor; 17.20 Dansmuziek; 17.46 Regeringsuitzending18.00 Nws.; 18.15 Piano; 18.30 Amerik. mux.; 19.15 Causerie; 19.20 Orkest; 19.45 Causerie; 20.00 Nws.; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gev. progr. 21.15 De antwoordman; 21.30 Opera; 22.00 Causerie; 22.15 Viool; 22.45 Overzicht; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL VI.12.00 Graan. 12.15 Orkest; 12.30 Weerbericht; 12.32 Orkest; 13.00 Nieuws; 13.10 Gram.; 16.00 Koor; 16.15 Gram.; 16.30 Zang; 16.50 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.50 Boekbespreking; 18.00 Voor de jeugd!; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.; 19.50 Causerie; 20.00 Hoorspel; 21.30 Gram.; 21.45 Actualiteiten; 22.00 Nieuws; 22.15 Orkest; 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram. ZUJN MAA1N op onder op onder Mei. 31 4.28 20.48 2.21 16.38 Juni. 1 4.27 20.49 2.33 17.54 2 4.26 20.50 2.47 19.09 3 4.25 20.51 3.06 20.23 4 4.24 20.52 3.32 21.31 (De oefeningen betreffen, voor namelijk bestrijding van onderzee boten en verdediging tegen vlieg tuigen. Zij bieden voorts gelegen- heidt het gebruik van alle beschik bare wapens te beoefenen. Na afloop van de oefeningen zal de gecombineerde vloot zioh te trachten Hmoi te bezetten. In een speciaal communiqué is te Saigon ibekend gemaakt, dat Woensdag bij Ninhbinh, 90 km ten Z.O. van Hanoi, luite nant Bernard de Lattre de Tas siigny, zoon van de Franse opper bevelhebber, is gesneuveld. Een minderheidsnota is niet in gediend, doch een lid stemde blan co ten aanzien van een deel van het rapport. De regering zal thans het par lement moeten uiteenzetten, wat zij met het rapport zal doen, aldus Prof. Supomo „Moet je kijken", zei ik verbaasd, „moet je kijken, daar staat wa rempelDe chauffeur remde af, met grote ogen, waarin plot seling iets vreemds blonk. „Ja, zei ie, zacht. „Warempel". En toen na een moment van stilte: „Zullen wezullen we weer icucitren /.\jii. Dcgiimcn mei uij- na alle brieven? Er lag een an sichtkaart met een foto uit het Hollandse polderlandschap en een krant van 23 December: „Nieuw Chinees offensief verwacht". Een uniformjas met een restant van ons devies: „iendrai". En een blaadje uit een agenda: „24 Dec. ties: 5 regels 75 cent; i 12 ct.; minimum pa er nummer, of: Adres ïnt meer. t 's namiddags 2 oor ;enstander in zijn je van April en Mei jebracht, zijn weerga geschiedenis, ese tegenstand in de sector van het centra- ■ertraagde Woensdag- gehele geallieerde te- ;fDe Chinezen wer- ïwegende reserves ten ggoe in de strijd, ■dkoreaanse communi- e, dat eenheden van mse volksleger in sa- g met Chinese vrijwil- invallen van de vijand inten afsloegen en de ge verliezen toebrach- nmige sectoren slaag- id erin ten N. van de itegraad door te drin- het commumni'é. dat aegt, dat op 29 Mei de r vijf vijandelijke neerschoot. Ie laatste gegevens zijn >4 mijnwerkers ingaslo- 5 in levenloze to.stand i gebracht. arbeiders, die geregeld n werken, vernam van 7, dat zijn naam voor de officiële lijst van ermisten. •zitter van de Britse :olenraad heeft Woens- gezegd, dat hoewel ge- n nog gedaan werd om en mijnwerkers te he in hoop meer bestond, in de 62 ingeslotenen :n was. deze verklaring af bq op het vliegveld Croy- bezoek aan de plaats ip. Toen hij Easing ton iren reddingsploegen, door wolken gas en :e, nog naar lijken aan »q Ie Makassar ssar wordt vernomen, de arbeiders van de maatschappij „Neder- staking is uitgebro- nband met looneisen. jn meer dan 300 maa okken. Irma de stad in ge- vond twee brieven ge- De zon zonk lager. We wat rond. Een paar -dit-puin keken ons stil aan en met een k in hun ogen. Alle n dat hier. Ze hebben keer met het commu- et de democratie ken- t, maar ze hebben er puin van over gehou- en ruïnes en stof en as keken ze ons hol i geloof, dat ze begre- kwamen doen. Kij- maar kijken. Een ■en liepen met ons ?en ze een zuurtje. Ze baar. Er stond een en put met een ver- op het gezicht Ze iren over de vlakke aan de verre horizon is maar zakte. Zq is rode zon achter de ivond en het rode ge- ;r vandaag, morgen icht, maar in elk ge- ort. weg", zei de chauf- J laat en we moeten ïijl, verdorie", eer in. We hobbelden geen woord de eerste i meter. Toen kwa- m brug, half vernield ;ebouwd met balken en. Toen we erover e de chauffeur. „Ge- hij, „hier voel ik me Dat was ook zo. toen wetoen we 'heen kwamen". Hij gas. De koplampen 1 stralen door een an stof en vallende et één hand hield ie truck in bedwang, e stak ie een sigaret rook tussen z'n lip- ;k haal Ik de tiendui- sei hij toen. t is het?" „Half acht." „Dan zijn we om half elf in din ges. Nog drie uur". Nog drie uur door puin en ruï nes, door stof en door zand en langs mensen, die verschrikt kij ken. Wat een oorlog!

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 3