38ste breedtegraad op vele plaatsen overschreden Economische Commissie voor Europa over inflatie Hen n Hussel Indje en Hionni bezet Regeringsverklaring van de nieuwe Indonesische Regering hoofdpijn: Koerner President van Oostenrijk mijnramp asington MAANDAG 28 MEI 1951. 7e Jaargang No. 1739. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Een Amerikaanse gevechtsgroep (o.a. infanterie en gevechtswagens omvattend) is de stad Indje, in de centrale frontsector binnengetrokken, na in de afge lopen 24 uur veertig km te zijn gevorderd. Amerikaanse en Nederlandse eenheden zijn Hionnidat ten Z. van de 38ste breedtegraad, in het westelijke gedeelte van de oostelijke frontsector, is gelegen, binnengerukt. Zij ondervonden slechts lichte tegenstand der Chinezen. Amerikaans rapport over Korea. Vredesgeruchten ongegrond? WEERS VERW ACHTIN G In een rapport over het vraagstuk der inflatie zegt de economische commissie voor Europa van de Ver enigde Naties, dat Europa verwachten kan, dat de kleinhandelsprijzen zullen stijgen, in sommige geval len met nog meer dan waarmede zij reeds gestegen zijn HOOGWATER. BOSBRANDEN IN OOST CANADA. op onder op onder een hoop wer Loerden Frankering bQ abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55—57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur Tel. 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 4,55 per kwartaal. Per week 37 cent. Losse nummers 7 cent DE Rubriek .<leine Advertenties 5 regels 75 et.; iedere regel meer 15 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot dea namiddags 2 uur. Advertentieprijs per mm 12 ctj minimum per advertentie 1.80 Zuidkoreaanse strijdkrachten zijn Zondag aan de Oostkust van Korea over de 38ste breedtegraad getrok ken en hebben de buitenwijken van Jangjang bereikt, dat 16 km ten N.-W. van de grens ligt. Aan het Westelijk front woedde Zondagmorgen een hevige strijd. Twee Chinese bataljons verschenen Zaterdagavond laat in de achter hoede van de verbonden legers, die naar het Noorden optrokken. Grote groepen der Verbondenen trekken thans aan het centrale en het Oostelijk front over de 38ste breedtegraad en zetten een naar schatting 150.000 man na, die zich ordeloos terugtrekken. Twee Ame- rikanse pantsercolonnes zijn op het Oostelijke front bezig een naar schatting 55.000 man van de tegen stander door een omtrekkende be weging in te sluiten. Op een breed front ten W. van de hoofdweg TsjoentsjonHwatsjon drongen de Amerikaanse troepen Noord-Korea binnen tot op een paar kilometer afstand van Hwat sjon. De bevelhebber der Verenigde Naties, generaal Ridgway, meldt, dat er voortdurende aanwijzingen zijn van een mogelijk plan van de tegenstander om luchtstrijdkrach ten in de aanval te brengen tegen de Verbonden legers. Daarom wor den de vliegvelden van de tegen stander in Korea voortdurend in de gaten gehouden. Indien de vijand aanvallen zou willen uitvoeren van Mandsjoerijse bases uit, zouden wij dat natuurlijk niet kunnen verhin deren. De verbonden troepen melden, dat zij een „aanzienlek" aantal ge vangenen hebben gemaakt. Voorts hadden zij de totnogtoe grootste voorraad wapens, uitrusting en vervoersmiddelen buitgemaakt. Volgens Reuters correspondent Ross Mark hebben dit weekeinde voor het eerst in de Koreaanse oor log grote groenen Chinezen zich overgegeven aan Zuidkoreanen en Amerikanen. Van een groep van 150 man leden velen aan pokken en schurft. De meesten hadden gedurende zes dagen op gras geleefd, aldus de correspondent. De verbonden troepen zijn met een sterke legermacht Noord-Ko rea binnengetrokken, teneinde te trachten de terugtrekkende Noor delijke legers een beslissende slag toe te brengen. Amerikaanse troepen veroverden Hwatsjon. Zij pogen hierdoor de ontsnappingsroute der Noordelij ken in de belangrijkste sector van het centrale front af te snijden. De Amerikaanse delegatie heeft aan de Verenigde Naties een rapport overhandigd over de operaties in Korea van 16 tot 30 April. Het rapport behandelt de eerste phase van het offensief van de Noordelijken alsmede de propaganda aan het front. Sinds het begin van de veld tocht in Korea waren 355.000.000 pamfletten boven de Noordelijke linies uitgeworpen waarin de Noordelijken opgeroepen worden zich over te geven „om hiermede hun leven te redden". Midden April waren de Noor delijke soldaten door het gealli eerde oppercommando op de hoogte gesteld van de plannen tot een spoedig offensief van hun legerleiding. Het Zweedse ministerie van Buitenlands Zaken weigerde com mentaar te geven op de berich ten, volgens welke het van een particulier inlichtingen had ont vangen. die erop zouden wijzen, dat de Sow.jet-Unie bereid was deel te nemen aan besprekingen ter beëindiging van de Koreaan se oorlog. In de Zweedse pers is zeven Mei j.l. gemeld, dat dergelijke in lichtingen ter kennis waren ge bracht van het hoofd der Zweed se delegatie bij de Verenigde Na ties, Grafstroem. Deze bevestig de Vrijdag te Lake Success, dat dergelijke inlichtingen twee we ken geleden op het Zweedse ministerie van Buitenlandse Za ken zijn ontvangen. Reuters medewerker te Lake Success, Michael Fry, meldt nog: „In kringen der Amerikaanse en Britse delegaties te Lake Success trekt men de juistheid der be richten over een geneigdheid der Sowjet-Unie tot het openen van besprekingen over Korea sterk in twijfel. Britse en Amerikaanse woordvoerders achtten het bui tengewoon twijfelachtig dat de Russische regering een dergelij ke bereidheid ooit rechtstreeks of indirect te kennen had gege ven. Zij legden er opnieuw de na druk op, dat het nauwelijks waar schijnlijk is, dat het Kremlin, hetzij rechtstreeks of indirect, enig voorstel zal doen om tot een regeling van de Koreaanse oor log te komen. Immers een derge lijk initiatief zou een stilzwijgen de erkenning der Sowjets inhou den dat de Koreaanse oorlog op hun aanstichten wordt gevoerd en het zou tevens betekenen dat het Kremlin in staat zou zijn deze krijg op elk tijdstip te doen eindigen. Sommige diplomaten te Lake Success betwijfelen zelfs of de Chinese regering officieel kan im stemmen met deelneming aan besprekingen ter beëindiging van de Koreaanse oorlog, daar Pe king tot nu toe steeds heeft staande gehouden dat slechts Chinese „vrijwilligers" aan de strijd deelnemen. De regering-Sukiman heeft Maandagochtend in het parle ment een regeringsverklaring af gelegd, daarbij het vertrouwens votum van het parlement vragen de. Betreffende de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië wordt in deze verklaring gezegd: „De regering zal de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland opnieuw overwegen op grondslag van de R.T.C.-overeenkomsten, geheel in harmonie met de wen- Men acht het te Lake Success waarschijnlijker, dat openlijke vredesbesprekingen van Chine se zijde door de Noordkoreaanse autoriteiten zullen worden ge voerd, waarbij China en de Sow- jet-Unie achter de schermen hulp zouden verlenen". De geruchten over yredesvoel- liorens van de Sowjet-Unie. De Zweedse bankier Marcus Wal lenberg, die in persberichten is ge noemd als tussenpersoon bij vre despogingen van de Sowjet-Unie ten aanzien van Korea, bevindt zich met de Amerikaanse ambassa deur in Noorwegen, Charles Ulnk Bay, aan boord van een Noors schip, de „Nordlys", buiten de kust van Noord-Noorwegen, aldus wordt uit Oslo gemeld. Volgens de Scan dinavische luchtvaartmaatschappij heeft Wallenberg voor heden pas sage geboekt voor een vlucht van Tromsö naar Oslo en op dezelfde dag van daar naar Stockholm. Wallenberg heeft in een telefoon gesprek met het Oslose blad „Eve- ninger Aftenposten" verklaard, dat hij niets afweet van de bemidde laarsrol, die de „Daily Express hem heeft toegeschreven. De Zweedse bankier Wallenberg heeft Zondag met stelligheid ont kend dat er enige waarheid schubt in de berichten volgens welke hij als bemiddelaar gefungeerd zou hebben bij het te bevoegder plaatse doorgeven van Sowjetrussische „vredesvoorstellen" inzake Korea. Hij zou dit mede hebben gedaan omdat hij de vroegere Russische gezante te Stockholm, mevrouw Alexandra Kollontay, kende. Mtjnhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Op vele plaatsen regen. Aanvankelijk zwaar bewolkt met op vele plaatsen regen, 's Middags plaatselijk nog enkele buien, maar ook verspreid optredende opklarin gen. Zwakke tot matige wind, aan vankelijk uit uiteenlopende richtin gen, later hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. sen en verlangens van het volk. Het vorige kabinet heeft een bij zondere staatscommissie ge vormd, ter bestudering van deze overeenkomsten in het licht van de nieuwe omstandigheden. De regering zal de bevindingen van die commissie in aanmerking ne men bij het hernieuwen van de Indonesisch-Nederlandse betrek kingen, waarbij haar doel is de atmosfeer te verhelderen in het belang van beide partijen en te geraken tot een samenwerking op een basis, zoals gewoonlijk wordt toegepast tussen twee on afhankelijke en souvereine sta- ten.Bij het overwegen van de mo gelijke „consequenties van een herziening, blijft de nationale eis van Indonesië met betrekking tot West Irian onveranderd van kracht". De regeringsverklaring begint met erop te wijzen, dat de idea len der pant ja sila alleen verwe zenlijkt kunnen worden als er vei ligheid heerst, welke het eerste punt op het regeringsprogram is gemaakt. Bij het streven naar vei ligheid dienen in bepaalde drin gende behoeften op sociaal-econo misch terrein voorzien te worden. „De regering zal elke organisa tie, welke zich gedraagt als een staat in de staat als opstandig be schouwen, onverschillig of zij van buitenaf of van binnenuit is ont staan. De regering verwacht na drukkelijk de medewerking van de kleinste gemeenschap, n.l. de dessa". DINSDAG 29 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.01 9.36 10.16 10.26 n.m. 9.28 10.03 10.43 10.53 ZON EN MAANSTANDEN. Mei. 28 29 ZON op onder MAAN onder 4.31 4.30 20.44 20.45 op 1.50 2.01 12.49 14.07 Sedert de herfst van 1950 hebben regeringen, handelaren, fabrikan ten en verbruikers in Europa hun best gedaan om goederen en grond stoffen te hamsteren, waarvan ver wacht werd, dat zjj schaars zouden worden of in prijs zouden stijgen. Deze speculatieve vraag is een be langrijke factor geweest die de reeds stijgende prijzen verder om hoog dreef. Zo lang de winsten en prijzen van verbruiksgoederen blij ven stijgen, moeten nieuwe loons verhogingen verwacht worden, die op haar beurt de productiekosten hoger doen worden. Aan de op waartse beweging van de binnen landse prijzen en inkomens is dus in geen geval reeds een eind geko men en zelfs wanneer de meer bui tensporige prijzen van grondstof fen een daling blijven vertonen en de primaire prijzen zich stabilise ren, moet verwacht worden, dat de opwaartse prijsbeweging in Europa zal aanhouden. In het rapport wordt opgemerkt, dat over het algemeen het inflatie- vraagstuk het ernstigste is in de landen, die grotendeels van invoer afhankelijk zijn. Er worden cijfers in het rapport genoemd, waaruit blijkt, dat de verhouding van de invoer tot het nationale inkomen het hoogste is in Nederland en Noorwegen (50 gevolgd door België en Denemarken (30 Finland, Zwitserland, Zweden en Engeland (20 tot 25 Duitsland, Frankrijk, Italië en Oostenrijk (15 en Turkije en Griekenland G° Teneinde het opkomend getij van inflatie te keren dringt de econo mische commissie voor Europa aan op een drastische opwaartse her waardering van de Europese valu ta's tot gemakkelijk aangepaste wisselkoersen. Zo nodig moet daar in ommekeer gebracht kunnen worden en het dient gepaard te gaan met meer binnenlandse ver soberingsmaatregelen. De commis sie zegt, dat een gemeenschappe lijke actie tot het in belangrijke mate herstellen van de dollarwaar de van de Europese valuta's op ra dicale wijze de invoerprijzen zou verlagen zonder dat dit noodzake lijkerwijze aan de export schade zou behoeven te doen. Appreciatie der valuta zou aldus inflatie tot staan kunnen brengen en de beta lingsbalans verbeteren. In het rapport wordt verder ge zegd, dat de valutapolitiek soepel dient te zjjn en wordt opgemerkt, dat door de poging om onmiddellijk na de oorlog onbuigzame wissel koersen vast te stellen, alvorens een voldoende mate van stabiliteit op het gebied van productie en handel in de wereld was ingetre den, de Europese ianden op onnodi ge wijze beroofd werden van een van de beste middelen tot aanpas sing van hun binnenlandse econo mische leven aan de omstandighe den in het buitenland. Ook was het duidelijk, dat de Europese .landen ten tijde van de devaluatie in 1949 geen gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid, die zich toen voor deed, om het initiatief te nemen tot een meer buigzame politiek. Het rapport laat de waarschuwing ho ren, dat de opwaartse prijsbewe ging in de meeste landen reeds ver gevorderd is en dat er veel meer nodig is dan alleen valuta-appre ciatie om haar tot staan te bren gen. De noodzakelijke combinatie van maatregelen omvat een fiscale politiek, die zowel ten doel heeft hogere belastingen een tegenwicht te doen vormen tegen de grotere defensieuitgaven en het voorkomen van onnodige inflatie van winsten. Een investeringspolitiek, die er op gericht is niet-essentiële kapitaals uitgaven te voorkomen en hamste ren te bestrijden. Verder een natio nale loonpolitiek, die weet te berei ken, dat een overeenkomst tot stand komt om geen nieuwe alge mene loonsverhogingen in te voe ren, vooraleer de prijsstabilisatie- politiek in haar geheel aan een on derzoek kan worden onderworpen. De invloed van zelfs maar een be scheiden appreciatie van de Euro pese valuta's zou er toe bijdragen deze spiraal met stijgende prijzen en inkomsten te doorbreken; een meer drastische herziening zou mo gelijk een deel van de in het ver leden veroorzaakte schade kunnen goedmaken. De inflatie-moeilijkheden van de drie Scandinavische landen, Fin land en Nederland worden in het rapport der commissie gezamenlijk besproken. Deze landen hebben hun valuta's in dezelfde mate ge devalueerd als het pond sterling, aannemende, dat de exportprijzen- uitgedrukt in ponden sterling niet veel wijziging zouden ondergaan. In Denemarken en Nederland be stond de export voor het aller grootste deel uit van dieren afkom stig voedsel en industrieproducten, waarvan de prijzen slechts weinig of in het geheel niet stegen. De zeer grote verstoring van de han delsomstandigheden en de zeer sterke vermeerdering van de in voer na de liberalisatie van de han del hebben daardoor geleid tot een verdere toeneming van het reeds belangrijke nadelige saldo van de handelsbalans. Denemarken, Noorwegen en Ne derland moeten gelijktijdig het hoofd bieden aan een zeer sterke opwaartse prijsbeweging van bui ten af, en moeten bij een vermin derde buitenlandse hulp en grotere militaire uitgaven de betalingsba lans verbeteren, waarvan het resul taat is, dat de gelden voor civiel gebruik in het binnenland in min dere mate beschikbaar zijn. Betreffende de welvaart wordt in de regeringsverklaring gezegd: „De regering streeft naar het verbeteren van het sociaal en eco nomisch leven van het volk op korte termijn. Zij is voor het her leven en stimuleren van volks- cööperaties. Bij het opbouwen van een nationale welvaart dient de economische structuur van het land in het oog te worden ge houden, n.l. de rol van het buiten landse kapitaal en de mensen. De eerste taak van de buitenlandse ondernemingen is de welvaart te verhogen en de nationale belan gen in het oog te houden. De re gering heeft het voornemen on dernemingen te nationaliseren, welke belangrijk zijn voor het land en volk, zoals de Javasche bank. Er dienen maatregelen ge nomen te worden om het tekort aan deskundig personeel te boven te komen. De instelling van een „planning board" is reeds aange kondigd. De regering heeft het voorne men een landbouwwet te doen vaststellen, particulier grondbe zit terug te kopen en zo nodig te onteigenen. Zij heeft het voor nemen een wet in te dienen, wel ke de onteigening vergemakke lijkt. Er zijn regelingen in voor bereiding om de landbouwrech- ten van de ondernemingen te vernietigen, indien deze onder nemingen niet voldoen aan de door de regering gestelde voor waarden, of als opheffing van die rechten nodig wordt geacht- voor 't verkavelen van de grond onder de boeren. Verder is de grootst mogelijke bezuiniging op de staatsuitgaven en een bevordering van kapi taalsvorming nodig. Met ingang van 1 October a.s. zal de Omzetbelasting worden afgeschaft en vervangen worden door verkoopsbelasting, welke al leen geheven zal worden ten las te van fabrikanten en impor teurs. Ten aanzien van zaken betref fende de arbeid wordt gezegd, dat het in het voornemen ligt spoedig een volledige arbeidswet geving' te verwezenlijken, onder meer omvattende 'n vaststelling van lonen, collectieve arbeids contracten, regeling van arbeids geschillen en erkenning van de vakbonden. Voorts heeft de regering het voornemen een sociale hygiëni sche dienst in te stellen. Deze so ciaal hygiënische dienst zal ook dienen te zorgen voor de hygiëne op de ondernemingen. De regering hoopt het stakings verbod spoedig door een andere regelinig te vervangen. Zij hoopt de positie van de overheidsdiena ren aan een nadere beschouwing te onderwerpen. Ten aanzien van de buitenland se politiek wordt in de verkla ring herhaald, dat de regering gezien de huidige spanning tussen het Russische en Ameri kaanse blok zij niet de om standigheden nog zal verzwaren door deel te nemen aan een kou de oorloge Zij zal zich integendeel toeleggen op het verminderen der spanning door zich ter be schikking te stellen bij elke ge legenheid, welke haar dienstig lijkt om de vrede te verwezenlij ken. Zij zal de Verenigde Naties gebruiken als een internationaal forum om de wereldvrede te be pleiten. DE OPIUMSMOKKELARI J DOOR CHINEZEN. Zoals wij reeds meldden, wer den er drie Chinese opvarenden van de „Willem Ruys" aangehou den in verband met een opium smokkelarij. Thans is bij nadere weging ge bleken, dat de hoeveelheid inbe- slaggenomen opium 45 pond be draagt. Het onderzoek wees ver der uit, dat er nog een vierde Chinees bij betrokken was. Toen de „Willem Ruys", die naar In donesië vertrokken was, Hoek van Holland passeerde, kwam de politie aan boord om deze vierde man aan te houden. Hij werd naar Rotterdam overgebracht. Hedennacht zjjn in Engeland duizenden bestuurders van motor voertuigen voor het vervoer van levensmiddelen, brandstoffen enz. in staking gegaan, verontwaardigd over de controle op de weg door motorpatrouilles. Aan bederf onder hevige goederen en zendingen voor ziekenhuizen worden wèl vervoerd. De candidaat der socialistische partij, dr Theodor Koerner, is Zondag, bij tweede stemming ot president van de Oostenrijkse federale republiek gekozen. Op Koerner zijn 2.172.806 en op zijn mededinger dr Heinrich Gleis- sner, de candidaat der Katholie ke volkspartij, 2.004.290 setmmen uitgebracht. Van onwaarde vva- ren 188.031 stemmen. In totaal zijn 4.365.127 stemmen uitgebracht. Zes en negentig pro cent der kiezers heeft gestemd (er bestaat in Oostenrijk stem plicht) Dr Koerner is gekozen met be hulp van vrijwel alle stemmen der communisten en de helft van die aanhangers der rechtse onafhankelijke liga, die hun stembiljet niet van onwaarde hebben gemaakt. Dr Theodor Koerner was tot tranen toe bewogen, toen hij zijn verkiezing vernam. Hij weigerde een verklaring af te leggen en zeide slechts: „Von Moltke was een groot generaal, doch hij sprak nooit." In Oostenrijkse parlementaire kringen meent men, dat de nieu we president omstreeks 20 Juni a.s. zal worden beëedigd. Volgens de parlementaire werkwijze zal het Oostenrijkse kabinet dan zijn ontslag indienen. De nieuwe pre sident zal vervolgens de leider der grootste parlementaire partij, dr Leopold Figl, hoofd der (Katho lieke) volkspartij met de vor ming van een nieuwe regering belasten. Men meent in Oosten rijkse poiltieke kringen algemeen dat de huidige regeringscoalitie van Katholieken en socialisten, ondanks de zeer scherpe weder zijdse verwijten tijdens de verkie zingen, zal worden voortgezet. Ook worden er geen wijzigingen in het kabinet verwacht. Bosbranden, die ongeveer overal in het Oosten van Canada, als ge volg van de jongste droogte, zijn uitgebroken, hebben in Ontario verontrustende afmetingen aange nomen. 15.000 ha bos zijn een prooi der vlammen geworden. In genoemde provincie woeden op het ogenblik tien branden. 32 andere zijn definitief of bijna be dwongen. Mei. 31 4.28 20.48 2.21 16.38 Juni. 1 4.27 20.49 2.33 17.54 2 4.26 20.50 2.47 19.09 3 4.25 20.51 3.06 20.23 4 424 20.02 3.32 21.31 (I>e oefeningen betreffen voor namelijk -bestrijding van onderzee boten. en verdediging tegen vlieg tuigen. Zij bieden voorts gelegen heid 'het gebruik van alle beschik bare wapens te beoefenen. Na afloop van de oefeningen zal de gecombineerde vloot zidh te trachten Hu nol te bezetten. In een speciaal communiqué is te Saigon ibekend gemaakt, dat Woensdag bij Ninhbinh, 90 km ten Z.O. van Hanoi, luite nant Bernard de Lattre de^ Tas signy, zoon van de Franse opper bevelhebber, is gesneuveld. Een minderheidsnota is niet in gediend, doch een lid stemde blan co ten aanzien van een deel van het rapport. De regering zal thans het par lement moeten uiteenzetten, wat zij met het rapport zal doen, aldus Prof. Supomo „Moet je kijken", zei ik verbaasd, „moet je kijken, daar staat wa rempelDe chauffeur remde af, met grote ogen, waarin plot seling iets vreemds blonk. „Ja, zei ie, zacht. „Warempel". En toen na een moment van stilte: „Zullen wezullen we weer 1CUC1CC11 ZJJ11. DCKUU1C11 W IUCI U1J- na alle brieven? Er lag een an sichtkaart met een foto uit het Hollandse polderlandschap en een krant van 23 December: „Nieuw Chinees offensief verwacht". Een uniformjas met een restant van ons devies: „iendrai". En een blaadje uit een agenda: „24 Dec. ties: 5 regels 75 cent; i 12 ct.; minimum por ?r nummer, of: Adres int meer. t 's namiddags 2 oor ;enstander in zijn je van April en Mei jebracht, zijn weerga geschiedenis, ese tegenstand in de lector van het centra- ertraagde Woensdag- gehele geillieerde te- :f. De Chinezen wer- iwegende reserves ten ;goe in de strijd, •dkoreaanse communi- e, dat eenheden van inse volksleger in sa- g met Chinese vrijwil- invallen van de vijand mten afsloegen en de ge verliezen toebrach- nmige sectoren slaag- id erin ten N. van de Itegraad door te drin- het commu^inoó. dat jegt, dat op 29 Mei de r vijf vijandelijke neerschoot. Ie laatste gegevens zijn 14 mijnwerkers ingaslo- In levenloze to.stand gebracht, art-elders, die geregeld n werken, vernam van r, dat zijn naam voor de officiële lijst van ermisten. •zitter van de Britse :olenraad heeft Woens- gezegd, dat hoewel ge- n nog gedaan werd om en mijnwerkers te be- in hoop meer bestond, in de 62 ingeslotenen >n was. deze verklaring af bQ op het vliegveld Croy- bezoek aan de plaats ïp. Toen hij Easing ton iren reddingsploegen, door wolken gas en :e, nog naar lijken aan <q Ie Makassar ssar wordt vernomen, de arbeiders van de maatschappij „Neder- staking is uitgebro- rband met looneisen, jn meer dan 300 man okken. Irma de stad in ge- vond twee brieven ge le zon zonk lager. We wat rond. Een paar -dit-puin keken ons stil aan en met een k in hun ogen. Alle n dat hier. Ze hebben keer met het commu- et de democratie ken- t, maar ze hebben er puin van over gehou- en ruïnes en stof en is keken ze ons hol i geloof, dat ze begre- kwamen doen. Kij- maar kijken. Een ~en liepen met ons een ze een zuurtje. Ze baar. Er stond een en put met een ver- op het gezicht Ze tren over de vlakke aan de verre horizon Is maar zakte. Zq is rode zon achter de ivond en het rode ge- ?r vandaag, morgen icht, maar in elk ge- ort. weg", zei de chauf- J laat en we moeten ïjjl, verdorie", eer in. We hobbelden (een woord de eerste i meter. Toen kwa- ;n brug, half vernield lebouwd met balken en. Toen we erover e de chauffeur. „Ge- hij, „hier voel ik me Dat was ook zo, toen wetoen we •heen kwamen". Hij - gas. De koplampen i stralen door een an stof en vallende et één hand hield ie truck in bedwang, e stak ie een sigaret rook tussen z'n lip- :k haal ik de tiendui- zei hij toen. „w t is het?" „Half acht." „Dan zijn we om half elf in din ges. Nog drie uur". Nog drie uur door puin en ruï nes, door stof en door zand en langs mensen, die verschrikt kii- ken. Wat een oorlog!

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1