BINNENLANDS NIEUWS Begroting Sociale Zaken 1951 Kantongerecht Oostburg Autovervoer goederen. UIT DE PROVINCIE GEMEENTERADEN. DE ZWARTE VLEK HOLLANDSE NIEUWE.... ORANJEBOOM BIER! tweede kamer. AUTO OP DE OVERWEG TERNEUZEN. AGENDA. AXEL NIEUWVLIET. OVERSLAG. De Tweede Kamer heeft Don derdagmiddag' de behandeling van liet wetsontwerp ter regeling van het vervoer van goederen met vrachtauto's voortgezet. De minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Wemmers, zegt dat coördinatie niet aan or dening moet voorafgaan, maar er het resultaat van moet zijn. Het is niet uitgesloten, dat aan de spoorwegen aanwijzingen wor den gegeven voor het vervoer. Ten aanzien van de vergun ningverlening moeten het over- heids-, semi-overheids- en parti culier vervoer op één lijn worden gesteld en er zullen zoveel moge lijk gelijke concurrentievoorwaar den moeten gelden. Spr. deelt mede, dat aan de A.T.O. 3600 ton wegvervoercapa- citeit is toegekend. De Ned. Spoorwegen moeten over de A.T.O. kunnen beschik ken. echter niet om het particu liere vervoer te concurreren. De spoorwegen zouden geen vergun ning krijgen, indien de opzet was concurrentie jegens de particu liere vervoerders te bedrijven. De bezwaren tegen vergunnin gen van beperkte duur kan spr. niet delen. Wanneer de commis sie vergunningen voor onbepaal de tijd zou moeten verstrekken, zou zij voor een onuitvoerbare zijn amendement, waarna de mi nister het overneemt. In art. 30 wordt bepaald, dat de vergunningen worden verleend voor een bepaalde termijn. Deze wordt zodanig vastgesteld, dat de vergunningen tegelijk aflopen na afloop van door de Kroon te be palen tijdvakken van ten hoogste tien jaren. De heer N. van den Heuvel (K.V.P.l dient een amendement in, waaruit voortvloeit, dat bij on geregeld vervoer geheel en bij ge regelde diensten grotendeels de verlenging slechts wordt gewei gerd op zeer klemmende gronden, verband houdend met het alge meen vervoersbelang. De heer Algera (A.R.) verde digt een amendement, dat beoogt de vergunning voor onbepaalde tijd te verlenen. De minister heeft tegen de door de heer Van den Heuvel be oogde aanvulling geen bezwaar. Een ander geluid laat hij horen over het amendement-Algra, dat de bodem uit het wetsontwerp zou slaan. Wordt het aanvaard, dan zal hij zich ernstig over de consequenties moeten beraden. Het amendement-Algra wordt verworpen met 34 tegen 28 stem men. Tegen: K.V.P. en P.v.d.A.; vóór de andere partijen. De heer Algra (A.R.) licht een amendement toe, beogende Ged. Staten te doen optreden als be roepsinstantie voor beslissingen van de rijksinspecteur. De minister ontraadt het amen dement ernstig. Wordt het aan genomen, dan zijn er drie be roepsinstanties. Dat vindt hij wat te veel van het goede. De heer Algera (A.R.) zegt 's ministers argumenten niet te delen, doch hij is bereid het amen dement in te trekken. Het wetsontwerp wordt z.h.s. goedgekeurd. Tegen half zeven wordt de ver- dering geschorst. OOSTBURG. De raad van Oostburg kwam Donderdag in voltallige vergade ring bijeen. Naar aanleiding van de richtlij nen van G.S. inzake de presentie gelden werd op voorstel van de heer Dekker besloten het presen tiegeld van 3 op 5 gulden te bren gen en niet op 6 gulden zoals dit mogelijk was voor Oostburg. Tot leraar aan 't Openb. Lyceum in de oude talen werd met 6 stem men de heer Van Katwijk uit Ba burgemeester er zijn vreugde over uit dat de heer Vinjé weer hersteld de raad kon bijwonen. De voorzit ter deelde mede dat op 5 Juli 1951 de gemeentewet 100 jaar oud zal zijn. Hij nodigde de raad uit op die dag bijeen te komen. Naar aanleiding van de aanvra ge van de heer A. Spee om eervol ontslag per 1 Juli als onderwijzer aan de O. L. school, werd z.h.s. in gewilligd. De begroting 1950 werd door G. S. goedgekeurd. Dit betekent, dat tavia benoemd. De heer Schoon- enkele kapitaalsuitgaven gedaan Gisteravond is op de onbe waakte overweg bij wachtpost 18, gelegen in de polders van de ge meente Woensdrecht, een auto aangereden door de trein, welke te 21.17 uur uit Bergen op Zoom taak komen te staan. Z.i. hebben j naar Vlissingen was vertrokken. de o rnemers bij een vergun- nïn sduur van tien Jaar geen .mildere zekerheid dan bijeen vei ining voor onbeperkte duur. Hierna wordt gerepliceerd. De heer Algera (A.R.) bepleit andermaal opneming van de richtlijnen in de wet. Naar aanleiding van bij de re plieken gemaakte opmerkingen handhaaft de minister zijn stand punt dat de richtlijnen niet in de wet moeten worden opgenomen, am dat dit leidt tot verstarring. De minister verklaart, dat het niet de bedoeling is de A.T.O. bui ten het specifieke spoorwegbe- tang te laten expanderen. Hierna komen de artikelen aan de orde. Op art. 9 heeft de heer Algera iAJt) een amendement inge diend om een vertegenwoordiger van Ged. Staten te doen deelne men aan de vergaderingen der commissie vergunningen goede renvervoer. De minister heeft bezwaar te gen het amendement, als de ver tegenwoordiger zou moeten deel nemen aan de stemmingen. De heer Algera (A.R.) wijzigt DE STRIJD OM DE HOLLANDSE NIEUWE. Drie jagers huistoe. De strijd om de Hollandse nieuwe het eerste aan de wal te brengen is op het ogenblik in volle gang. Drie schepen zijn op volle kracht onderweg naar ons land. Een er van, de IJm. 75, .,De Gorredijk", heeft 250 kantjes aan boord, volgens deskundigen van uitstekende kwaliteit. Deze 250 kantjes vormen de vangst van 12 schepen. Over de vang sten van een aantal andere sche pen is niet veel te zeggen, omdat het onderling contact door at mosferische storingen niet goed mogelijk is. De heer Baks uit Hoogerheide architect, wilde met zijn auto deze overweg passeren. Op de overweg weigerde de motor plot seling. B. slaagde er niet in hem op gang te krijgen. Hij verliet de wagen om - een uit Bergen op Zoom naderende trein tegemoet te lopen en de bestuurder te waarschuwen. De machinist heeft echter de zwaaiende heer B. niet bemerkt en reed pardoes op de auto. De trein werd daardoor zo danig beschadigd, dat hij naar Bergen op Zoom is teruggereden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De provinciale boot, die om streeks 11 uur te Terneuzen moet arriveren, had door een en ander ruim 1% uur vertraging. Een ernstig beroep. Nu de bomen hun rijke bloe sem- en, bladerdracht weer tonen de temperatuur met de dag zo- merser wordt en vele inwoners van onze stad weer hun avond wandelingetje bij daglicht ma ken, kan men met enige trots zien, dat Terneuzen als bloemen stad zo langzamerhand kan mee doen. Wij hebben deze verfraai ing van woonwijken en plantsoe nen te danken aan de betrokken dienst der gemeentewerken. Helaas kwam ons ter ore en tal van wandelaars zal het even eens zijn opgevallen, hoe een deel van de jeugd de opvatting is toegedaan dat dit streven naar verfraaiing moet worden teniet gedaan door handelingen, die niet getuigen van waardering voor keurig werk, aan plantsoe nen en bloemperken verricht. We bedoelen het onnodig belo pen, der plantsoenen, het krijger tje spelen door heesters en over bloemperken enhet „pluk ken" van bloemen. We menen dan ook een ernstig beroep te moeten doen op een ieder om deze laakbare hande lingen te helpen bestrijden en bij het constateren ervan de daders op het -verkeerde ervan te wij zen. Geen plantsoenen betre den! Geen verstoppertje tussen heesters en bloemen! Geen bouquetj es plukken, hoe verleidelijk het moge zijn! Haast ongelofelijk is, dat zelfs [volwassenen zich aan bepaalde vernielingen hebben schuldig ge maakt. Laten wij allen het stre ven naar verfraaiing onzer goede stad waarderen en eraan mee werken dat de plantsoenen en bloemperken een lust blijven voor het oog van ingezetenen en vr eem delingen Postzegelver. ,,Z.-Vlaanderen". In lunchroom Koene hield de postzegelvereniging „Z.-Vlaande- ren" haar jaarvergadering. Na het openings- en welkomst woord van de voorzitter, de heer Lyppens, bleek uit de jaarverslagen van de secretaris en penningmees ter dat over 't jaar 1950 het leden tal belangrijk was toegenomen en gezond is. Een zeer attractieve verlotin „zonder nieten" bezorgden alle aanwezigen tevredenheid, omdat niemand zonder aanvulling der postzegelcollectie naar huis keerde. Buurtver. „Oranjekwartier". In een vergadering der buurt vereniging „Oranjekwartier" werd besloten ook dit jaar voor de groten en kleinen een busreis te organise ren. De oudere kinderen zullen óf Blijdorp in Rotterdam óf de dieren tuin in Antwerpen bezoeken, ter wijl de kleintjes een reisje naar het hertenkamp in Groede zullen maken. Voor de volwassen ouderen staat een gezellige avond op het programma. leid kreeg 1 stem. In de commissie voor het geor ganiseerd overleg werd als eerste lid benoemd met 5 stemmen de heer Schipper. Als tweede lid werd benoemd de heer Dekker met 6 stemmen. De wijziging in verband met de bebouwingsvoorschriften voornamelijk in de Zuidzandse- straat werd aangenomen. De rekening 1949 werd aangebo den. De heren Ouwendijk, Schip pers en Daansen werden benoemd in de commissie, die de rekening zal onderzoeken. De G.D. geeft aan Ink. 1.185.389,57, Uitgaven ƒ1.175.433,36. Batig slot ƒ9.956,21. De kapitale dienst sluit aan ink. en uitg. met 1.466.879,34 en geeft 'n nadelig slot van 2.299,78. De toe- wfjzingsprijzenkaarten voor bouw grond in de gemeente werd z.h.s. vastgesteld. Aan de heer K. Belde- rok werd de voorlopige toewijzing van bouwgrond, gelegen aan de Burchtstraat, definitief verklaard. Verder werd besloten dat bij het uitgeven van bouwgrond binnen 'n zekere tijd de bouw gerealiseerd dient te worden. Enkele reeds lang iteeeevpn percelen werden weer ingetrokken, o.a. de percelen toege wezen aan De Gruijter, De Paauw, Hansen en De Smidt. De heer Dekker wijst er bij de rondvraag op dat het stukje weg van de Z andstraat naar de EersV' Hoogendljk bar siecht is. Hij vraagt verbetering. De heer Leenhouts vraagt er bij het toewijzen van standplaatsen voor de kermis reke ning mee te houden, dat de meest lawaaierige installaties het verst van het ziekenhuis worden ge plaatst. Dit wordt toegezegd. De heer Ouwendijk vraagt scherper politietoezicht op de jeugd, daar er veel wordt vernield. Hij wijst ook op de toestand van de muziektent, die eveneens een gevolg is van de baldadigheid der jeugd. GROEDE. In zijn openingswoord sprak de kunnen worden, o.a. verbetering Brouwerijstraat, aanschaf school banken, etc. Óver de richtlijnen van G.S. Inzake de presentiegelden ontstond enige discussie. Het pre sentiegeld bedraagt thans 2,50, terwijl G.S. voor Groede 5,zou toestaan. De heer Van der Hooft (Arb.) voelt veel voor ƒ5,daar het raadslidmaatschapi consequen ties met zich meebrengt. De heer Risseeuw (V.V.D.) vond verhoging niet nodig, daar hij zijn raadslid schap ziet als een dienende taak en hij hiervoor niet hoger wil worden beloond. De heren Vinjé en Van Damme sloten zich echter bij de heer Van der Hooft aan. Bij stem ming bleken 4 leden voor verho ging tot ƒ5,De beide wethou ders stemden blanco en de heer Risseeuw was tegen. B. en W. stelde voor de muziek tent te verbeteren door het aan brengen van nog 2 ramen bij de thans aanwezige 3 ramen. De ra ming is 380. Besloten werd de verbouwing van de burgemeesterswoning aan te be steden. Aan mevr. Warmendam werd reisvergoeding gegeven voor haar kind, dat in een naburige ge meente de R.K. school bezoekt. De vergoeding bedraagt 55 per jaar. Verder bracht de burgemeester dank aan die ingezetenen, die zich beijverden de verkeersmoeilijkhe- in de gemeente op te lossen. De raad ging hierna in gesloten zitting voor het bespreken van de mogelijkheden voor een andere tra verse van de weg KnockeBres- kens door de gemeente en om te formuleren op welke basis B. W. terzake besprekingen met G.S. kunnen voeren. Engeland zoekt goede diensten in oliegeschil Engeland heeft een aantal lan den informeel verzocht hun goede diensten te verlenen voor het tot stand brengen, van een toenade ring in het oliegeschil met Perzië, zo wordt van gezaghebbende zijde te New Delhi vernomen. Nederlands vaartuig vervoerde sigaretten De douane te Cuxhaven heeft aan (boord van een Nederlands ac ilscheepje 200.000 sigaretten in beslag genomen, zo meldt het (Duitse nieuwsbureau D. P. A. Het scheepje was op weg van Hamburg naar Nederland en de sigaretten waren tussen de lading verborgen. Krankzinnige moordenaar gearresteerd Mohammed Tademalit, de „krankzinnige Moor", waarvan men aanneemt dat hij in twee weken acht European®* heeft vermoord, is Woensdag in Rabat gearresteerd. Tademalit heeft be kend de acht moorden te hebben bedreven. Hij is een gewezen soldaat. Aan zijn vervolging is deelgeno men door 12.000 man politie, Ma rokkaanse troepen en leden va» 't Franse vreemdelingenlegioen. HEDEN: TERNEUZENHotel Rotter dam, 2 uur: Vergadering aan deelhouders N.V. Transport Mij Terneuzen". TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. .StaatsgeheLna*. MORGEN: TERNEUZEN Luxor Theater 8 uur: DBlosc. ,Staats(geheir*". Concertgebouw, 6 uar> Biosc. „De laatste dagen va» Pompei". AXEL: Het Centrum, 6.30 na 9 uur: Biosc. „Betovering". Blijkens het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de be groting van Sociale Zaken zijn vele leden van mening dat het ontbreken van een voldoende verband tussen de loon- en de prijspolitiek moet leiden tot een in gevaar brengen van het voort bestaan van de geleide loonpoli tiek, een ontwikkeling, welke zij ten zeerste betreuren. Met verontrusting hadden zij geconstateerd, dat ei' ten aanzien vali de jongste loonsverhoging tussen de regering en de drie bonafide vakcentrales geen vol ledige overeenstemming is be reikt. In de laatste jaren zijn de lonpn voortdurend bij de prijzen achtergebleven, hetgeen heeft medegebracht, dat de werkne mers een offer van 3 li °/o hebben gebracht. V/ordt hiermede geer rekening gehouden, dan komt naar het oordeel van deze leden de jongste maatregel op loonge- bied neer op een congumptiebe- perking niet van 5, maar van 7 a 8 een beperking welke ook de regering niet noodzakelijk achtte. Verschillende leden hadden bezwaar tegen de in de memorie van toelichting gegeven, formule ring van de algemene doeleinden van het door de regering gevoer de sociale beleid, voor zover zij stelt, dat de overheid een rede lijk inkomen dient te bevorde ren. Zij zagen hierin een te rui me wpvatting van, de overheids taak. Hiertegenover achtten tal van andere leden bevordering va» een redelijk inkomen voor de burgers inderdaad taak der overheid. Gevraagd werd, wat de minis ter zou kunnen doen, althans zo lang het buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen 1945 ter zake geldt, om in de loonpolitiek een groter verschil tussen de be loning van geschoolden ener- en ongeschoolden en geoefenden anderzijds tot stand te brengen. BEROEPSKEUZE. Hnkele leden maakten ernstig bezwaar tegen de voorgenomen beperking van de werkzaamhe den van de Gewestelijke arbeids- bureau's op het terrein van de beroepskeuzevoorlichting. Zij duchtten daarvan vooral voor de arbeidersjeugd zeer nadelige gevolgen. EMIGRATIE. Enkele leden achtten de berich ten over de toestand van geëmi- greerden in het immigratieland, in het bijzonder Australië, ver ontrustend. De omstandigheden, welke zij er ontmoetten, wijken af van de voorlichting daarom trent. Hun ondervindingen stem men niet overeen met hetgeen hun ten, aanzien van lonen, huis vesting enz. in uitzicht is gesteld. Is de regering bereid maatre gelen te ontwerpen om hen. die naar Nederland terug willen, daartoe financieel in de gelegen heid te stellen? Het bevolkingsonderzoek tegen T.B.C. Donderavond mochten wij het genoegen smaken, na afloop van de doorlichtingswerkzaamheden in de Openb. Lagere school al hier, een onderhoud te hebben met de heer J. Paardekooper, technisch teamleider van deze dienst, die op het ogenblik gedu rende acht dagen te Axel doende is het overgrote deel onzer ge meentelijke bevolking op t.b.c. te onderzoeken. De heer Paardekooper was zeer tevreden over de grote op komst. Vooral de laatste drie da gen was deze bijzonder groot en Donderdagavond waren reeds 2100 personen onderzocht en ge registreerd. Woensdag 23 Mei werden ongeveer 900 ingezetenen doorgelicht. Ook de scholieren gaven een voorbeeldige ordelijke indruk. Zeer zeker is een woord van lof weer op zijn plaats aan bur gemeester Van Oeveren en zijn staf van gemeentepersoneel, die zo buitengewoon veel werk heb ben verricht om de deelneming der bevolking zo algemeen mo gelijk te maken. Serenade. Woensdagavond bracht de fan fare „Nut en Genoegen" het echtpaar R. la GasseVan de Linde een serenade ter gelegen heid van hun gouden bruiloft. De buurtbewoners hadden een versierde ereboog voor de wo ning der jubilarissen opgesteld en de gehele Cadzandse weg was met vlaggen getooid. Ondanks de drukte gedurende de gehele dag bleken de krasse oudjes 's avond nog in staat deel te nemen aan de gebruikelijke rondedans door alle familieleden tijdens het spelen van enkele pit tige marsen. „RECHERCHEUH ALBERS" OP HET PAD. Op 10 Mei werd ingebroken in een perceel aan de Van Hogen- houcklaan te 's-Gravenhage, waarbij onder meer twee splin ternieuwe damessportrijwieien werden ontvreemd en 40. De politie trof deze rijwielen enige dagen later aan in een pakhuis aan de Zwetstraat, waar rijwie len en motorrijwielen worden ge stald. De eigenaar van dit pak huis herinnerde zich niet meer wie deze fietsen had gebracht. De politie, die haar foto archief raadpleegde, verdacht van deze diefstal de 39-jarige schilder P. de B., die reeds eerder met de politie in aanraking was geweest. De man werd enige dagen na-Scheveningse weg aangehouden, Gemeentelijke herindeling. In Verband met het plan tot gemeentelijke herindeling zullen leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland besprekingen voe ren met de leden van de raad dezer gemeente. Het plan tot de samenvoeging is nog niet be kend, hoewel vroeger werd ge zegd dat Overslag bij Zuiddorpe zou worden ingelijfd. Daar deze herindeling niet het gewenste resultaat zal bereiken, hopen de in,woners dat de instanties tot een ander plan zullen overgaan. Arm gebroken. Het zoontje van de heer H. Spiessens aihier kwam bij het sporten zo ongelukkig te vallen, dat hij zijn arm brak. De ontbo den geneesheer achtte overbren ging naar het ziekenhuis nodig. Goede zanger. De heer Gerard Noët van Over slag wist in een wedstrijd voor amateur-zangers voor Radio- Hasselt de 3e prijs te winnen. GEVONDEN VOORWERPEN De Korpschef van het gemeen telijk politiekorps alhier maakt bekend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarach- ter vermelde adressen: Broche, C. de Bruin, Tuinpad 6; zilverbom van 1, W. de Jonge, Beatrixstraat 22; grote gummibal, E. Kegels, Van Bovenstraat 11; br. kinderwantje (gev. te Driewe gen), W. Kruijssie, Scheldekade 6; muntbiljet van 1 en abonne ment badhuis, H. Vroegop, Axel- sestraat 15; grote gummibal, B. van Hoeve, Herengracht 5; scha kelarmband, R. de Fouw, Steen- kamplaan 66; sjaal, L. de Bree, Dokweg 19; herendasspeld, 't Gil de, Emmalaan 2; zilverbon van 1, Verbrugge, Emmalaiam 1. gegaan en besloten werd hem in de nacht van Vrijdag op Zater dag j.l. aan te houden. In deze nacht de nacht vóór vlaggetjesdag was een bakker in de Keizerstraat te Schevenin- gen reeds vroeg met zijn knechts in de bakkerij bezig. Plotseling zag hij in het gangetje naast de bakkerij een man. Onraad ver moedende haastte de bakker zich naar het gangetje waarop de onbekende snel de benen nam in de richting' van de Scheveningse weg. Terwijl de bakker met zijn knechten over dit geval stond te praten, verscheen plotseling van achter uit het gangetje een tweede man, die de bakker vroeg: „Heb je de vluchteling niet herkend?" Toen de man de onbekende vroeg, wie hij was, antwoordde deze van de politie te zijn. Hij verzocht de bakker even het bureau te mogen opbel len, hetgeen deze toestond. De „politieman" draaide quasi het nummer van het hoofdbureau, vroeg om de post aan de Duin straat en zei'. „Hier is recher cheur Albers, er is onraad in de Keizerstraat, zend direct een paar mannetjes met een jeep". De bakker vond het maar een vreemd geval, hield de man aan de praat en belde zelf de post aan de Duinstraat op. Daar bleek men van niets te weten, doch zond de bakker onmiddellijk assistentie. „Rechercheur Albers" werd aan gehouden. Hij bleek te zijn de gezochte P. de B. Inmiddels had een agent van politie de vluchteling op de I vsan De kleine misdaad. De kantonrechter zag te Oost burg weer 'n hele reeks delinquen ten verschijnen. Schipper J. C. v. d. S. had 12o ton stro geladen, terwijl maar was ^GZGCfld voor 115 ton. Dg hGGi Klaassen van liet Bevrachtingsbu reau te Breskens, kwam getuigen, dat dit een uitzonderingsgeval was en de schipper geen gelegenheid heeft gehad bij te zegelen. De schipper werd van rechtsvervolging ontslagen, nadat de ambtenaar van het O.M. het ten laste gelegde niet bewezen achtte. In landbouwerskrmgen blijkt misverstand te bestaan over het begrip landbouwtractor en he_ daaruit voortvloeiende feit dat met 2 aanhangwagens gereden mag worden, zelfs met 3 als de geza menlijke lengte niet meer dan 22 meter bedraagt. De heer W. de F. te Waterland- kerkje had M. met een tractor graan laten brengen naar het pak huis te Sehoondijke. A. v. H„ 'and- bouwer te IJzendijke, had eenzelfde feit gepleegd. Gezien de algemene misvatting werden beiden tot een boete van 1 subs. 1 dag ver oordeeld. J de V., chauffeur te Groede, kreeg'voor een aanhang- Roman door NIEK VAN DER ZWAAN. 79) Nadruk verboden. En daarmede was het meisje tevreden gesteld. Ze zou baas blijven in de keuken en ze kreeg opslag, terwijl ze al het hoogste loon had van alle dienstmeisjes de stad. Zelfs bij de burge meester verdienden ze niet zo- eel! En ze zou geen dienstmeisje meer zijn, maar keukenmeid en dat was veel hoger! Wijnandse zag tot zijn genoe gen, dat Aagje tevreden naar de keuken strompelde. Hoofdschud dend keek hij haar na. Jammer, dat ze zo'n voetgebrek had De huishoudster deed de eerset van de komende maand haar in trede. Uit enkele sollicitanten had hij er een gekozen, die hem vrij geschikt toeleek. Het was de weduwe van een beroepsofficier, die al tegen de vijftig liep. Hij herinnerde zich, haar wel eens gezien te hebben. Haar man was j in de bezetting omgekomen en ze 'had slechts 'n klein pensioentje. Over de condities was men het spoedig eens en toen Wijnandse haar uitgelegd had, welke func tie Aagje tot nu toe ip zijn wo ning bad vervuld, bleek ze vol komen bereid te zijn het meisje zoveel mogelijk haar eigen gang te laten gaan. En na enkele da gen al, constateerde Wijnandse tot zijn groot genoegen, dat me vrouw Donker op tactische wijze haar taak begonnen was en Aag je, die van nature wantrouwend was en aanvankelijk een afwach tende houding had aangenomen, draaide geleidelijk bij. Nadat er een maand verstreken was, wa ren de jonge en oude vrouw reeds de beste maatjes met el kaar. Mevrouw Donker bleek behoor lijk ontwikkeld te zijn en Wij nandse prees zich gelukkig in zijn keuze. Wanneer hij bezoek had, trok de huishoudster zich discreet terug, tenzij Wijnandse haar verzocht te blijven en de honneurs als gastvrouw waar te nemen. Maar ook dan mengde ze zich zelden in het gesprek en dan nog op zeer delicate wijze. Zelfs Miep was het er over eens, dat Wijnandse met haar een'lot uit de loterij getrokken had. De roddelaars in de stad waren te vreden gesteld. Met zijn dochter tje zou het nu ook wel in orde komen. XX. Het voorjaar kwam laat. April had nog verscheidene gure da gen en Mei al enkele dagen oud, voor de zon kracht begon te to nen. Wijnandse's dochtertje be gon te praten en te lopen. Het gebeurde wel eens, dat mevrouw De Rooy op een mooie, zonnige middag een wandeling maakte, terwijl de kleine Tini dan in het wandelwagentje zat, dat Wij nandse gekocht had. Een, enkele maal liep ze dan Wijnandse's drukkerij binnen en dan mocht de kleine meid naar hartelust grasduinen in de kantoren, waar ze door iedereen verwend en, ge liefkoosd werd. Mevrouw De Rooy, die dan even in het kantoor van de va der zat, waarschuwde wel eens. „Ze wordt op die manier ver schrikkelijk verwend, Ger." „Och," zei hij dan vergoelij kend, „laat maar. Ze mist toch al zoveel," denkende aan de ge storven moeder. Op een Zondagmiddag, in het begin van, Mei was Wijnandse bij de familie De Rooy. En speelde als gewoonlijk met Tini. De Rooy deed zijn middagdutje, Daan was wagenkwestie met 'n tractor 5, subs. 3 dagen. G. V. te Aardenburg voerde op zijn rijwiel geen licht, toen hij trachtte 50 pakken roomboter van nationaliteit te doen veranderen. Uit een en ander bleek de opzette lijkheid van het geen licht voeren, waarom de V. er dan ook niet mals af kwam. Hij kreeg conform de eis 30 of 15 dagen. J. I. A., chauf feur te Oostburg, had met grote snelheid in een onoverzichtelijke bocht gereden terwijl hij zijn auto op de linkerweghelft liet rijden. Eis 30,Uitspraak 25,subs. 14 dagen. T Tot 50,of 30 dagen zag P. J. C., motorhersteller te Breskens, zich veroordeeld, omdat hij zich bj het bouwen van een uitbreiding aan zijn werkplaats niet gehouden had aan de door B. W. verstrek te bouwvergunning. Met 50,subs. 30 dagen kwam J. v. D. uit Den Haag er af, die bij een aanrijding op de Prov. boot de aanwijzingen niet opvolgde en hierdoor het verkeer belemmerde. H A P., chauffeur te Hoofd plaat, had bij het achteruitrijden van zijn bus een volkswagen be schadigd. Hij kreeg een boete van 10,subs. 5 dagen. De koe van C. J. P., veekoper te Aardenburg, was aan de wandel gegaan zonder geleide. De koe hoort in deze tijd in de wei thuis, waarom P. en niet de koe tot 10 subs. 6 dagen werd veroordeeld. D D„ chauffeur te Goes, had hem vragende waarom hij zo aan het hollen was. De man vertelde, zijn meisje, dat op Scheveningen woonde, te hebben thuisgebracht en daar het erg laat was gewor den, zich nu met bekwame spoed naar zijn werk te begeven- De aigent koesterde geen argwaa* en liet de man gaan, later ver nemende hoe de vork in de steel zat. Na weer het foto archief te hebben geraadpleegd, werd later de hardloper aangehouden. ee» 26-jarige loswerkman L. G .M. Hij gaf toe die nacht op Scheve ningen te zijn geweest, doch a«t kende zich te hebben schuldig gemaakt aan de inbraak aan de Van Hogenhoucklaan. P. de B. bekende aan dene kraak schuldig te zijn. Beiden zijn overigegeve* aan de politie te Voorburg, aangezien deze er beide mannen van ver denkt in genoemde gemeente een inbraak te hebben gepleegd. De gedetineerden hebben zich ook aan andere inbraken in de randgemeenten schuldig ge maakt. VRACHTAUTO BOTSTE TEGEN CITROëN. Onder de ogen van een agent uit Naarden botste een 4-cylin- der Citroën op 20 Maart 1956 s 'avonds ca 11 uur op de rijks straatweg tegen een 6-wielige vrachtwagen met aanhangwagen op. De Citroën werd van de weg af geslingerd en de vrachtwagen belandde in de sloot. Van de ze ven personen in de Citroën vond merv. E. G. Renema-Meeuwis nit Amsterdam de dood. De rechtbank veroordeelde de 22 jarige chauffeur E. H. uit Nl|- kerk, die de vrachtwagen bereed; tot 1 maand gevangenisstraf me» ontzegging van zijn rijbevoegd heid voor een tijd van 1 jaar. In hoger beroep sprak de pro cureur-generaal, Mr J. Fabius, er schande van dat de vrachtwagen, die het eigendom is van de 31- jarige expediteur H. J. van 1*. uit Stoutenburg, niet verzekerd was. Bovendien brandde slechts de rechterkoplamp, hetgeen de bestuurder van de Citroën de in druk gaf, dat zijn tegenligger ee» motorrijder was. Mr Fabius na» aan, dat niet de Citroën, doch de vrachtwagen te veel op het li»- ker gedeelte van de weg had ge- reden en eiste bevestiging van het vonnis. De verdediger achtte de schuil van verdachte niet bewezen en vroeg vrijspraak. Het hof zal op 7 Juni uitspraak doen. voor een weekend de stad uit en Joke, die in Juni wilde trouwen, JH| was' vanzelfsprekend met haar-auneur TOoff Gonme was op hebben m0eten uitwijken voor een verloofde weg. Gonme was op bezoek bij een schoolcollega, die jarig was. Zodat Wijnandse al- leen met de oudere vrouw en zijn dochtertje in de huiskamer zat. Die middag zei ze eensklaps: „Ger, het is mijn zaak natuurlijk niet, en je weet wel, dat we alle maal dol zijn op de kleine Tini, als was 't mijn dochtertje. Maar met het oog op haar opvoeding ze begint nu zoetjes aan groot te worden zou ik je een goede raad willen geven: Je moet her trouwen, beste jongen." Wijnandse zette zijn dochtertje op de gron|d en het kleine ding ging meteen lief met haar pop spelen. Hij keek nadenkend voor zich uit en tastte werktuigelijk in zijn zak naar een sigaret. „Dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan, mevrouw," zei hij bedachtzaam. „Maar om te trou wen moeten er twee zijn. „Ja," antwoordde ze zuchtend, „dat begrijp ik. Maar je bent nog jong, je hebt een goede zaak en staat goed aangeschreven in de stad. Waarom zoek je niet naar een aardige jonge vrouw, die je genoeg kunt hoogachten om er mee te trouwen?" (Wordt vervolgd). dove man met witte stok. Volgens het proces-verbaal moest hij schie lijk weer naar rechts toe sturen om een aanrijding met een andere auto te vermijden. Hij werd ver oordeeld tot 30,— subs. 15 dagen. O. H., landbouwer te IJzendijke, was voor een spoedgeval naar de veearts getuft per motor zonder rijbewijs. Daar verdachte in het be zit was van een rijbewijs voor auto en gezien het spoedgeval, werd verd. schuldig bevonden zonder toepassing van straf. A. y. W., machinist te Aarden burg, bereed een tractor zonder rij bewijs en zonder dat de tractor van een spiegel was voorzien. Dit kost te hem resp. 15,boete subs. 6 dagen en 5,subs. 2 dagen. De vrachtauto van R. A. Q., chauffeur uit Breskens, was te breed met vlas geladen. Boete 30,subs. 15 dagen. Fikkie van oe heer E. K. uit Sluis was door zijn baas 's avonds uitgelaten, maar Fikkie raakte aan de zwier en kwam de andere dag pas terug. Fikkie mag niet los op straat lopen. Dat wist hij niet, maar zijn baas wel; daarom kreeg deze ƒ5,— subs. 3 dagen. De heer K. meende dikwijls in de krant te hebben gelezen, dat maar 3 gulden boete werd gegeven. De kanton rechter repliceerde: „Dan kunt u nu in de krant lezen, dat u 5, hebt gekregen". STOFFELIJK OVERSCHOT IN DUITSE BOOT. In een van de ruimen van het Duitse vrachtschip „Tangai", dat ijairerts laadde te Lulea in Noord- Zweden, is Woensdag een dode meun gevonden, waanschijnlijik een havenarbeider van Rotterdam. Vermoedt wordt, dat hjj reeds dood is sedert het schip op 17 Mei uit Rotterdam vertrok. Zijn 'gezicht was zwaar ver minkt. Men gelooft, dat hij rajr nek heeft gebroken. De politie weel rog niet, of de man door een ongeluk om tiet le ven is gekomen of dat misdaad in het sipel is. De politie te Stockholm heeft bevestigd, dat de in een der rui men van het Duitse vrachtschip „Tanga" gevonden dode een uit Rotterdam afkomstige 34-jarige havenarbeider is. Het lijk wordt naar Nederland gebracht. De „Tanga" laadt ijzererts in Lulea in Noord-Zweden. De Zweedse autoriteiten heb ben een nader onderzoek in Ne derland aanbevolen. De moge lijkheid werd geopperd dat de verminking welke het gelaat van de dode vertoonde, veroorzaakt is door een kogel. Een eventuële misdaad zou niet op Zweeds ge bied geschied kunnen zijn. Volgens de Zweedse politie hadden twee havenarbeiders, die de dood gevondene op 16 Mei in Rotterdam op het schip zagen, de indruk dat de man Nederland wilde verlaten.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2