Noordelijke terugtocht in Korea DE SLAGERSOORLOG TE ZAANDAM Antwerpse volksvertegenwoordiger waterwegen- en havenproblemen Truman's plan voor wederzijdse veiligheid Voortzetting van Bradley's getuigenis \fHU0t -m Alle Chinese divisies uiteengeslagen DE BREEDTEGRAAD OVERSCHREDEN. Chinese strijdkrachten hebben het contact met de Verbondenen over de gehele linie verbroken. De Verbondenen rukken thans over het gehele Koreaan se front op zonder enige tegenstand te ondervinden. Troepen der V. S. en van het Brits gemenebest zijn in het Westelijke gedeelte van de centrale frontsector de 38ste breedtegraad dicht genaderd. Volgens de laatste berichten hebben de Verbonden troepen Donderdag in Oost-Korea de 38ste breedte graad overschreden. „Haak-in-aclie" bracht ruim 2L/s millioen op Persconferentie van Truman Nieuw Guinea-comité KIESPIJN! -* WEERSVER W ACHTTN G over HET EINDE VAN DE BENELUX? In een onderhoud, toegestaan aan het Antwerpse blad „La Matin", heeft de heer Joris, volksvertegen woordiger voor Antwerpen en ondervoorzitter van het Belgische parlement, medegedeeld dat op 22 Mei in Breda een vergadering is gehouden ter voorberei ding van een ministeriële conferentie over de water wegen- en havenproblemen in de Benelux. HOOGWATER. U blijft opgewekt en ciwermoeibaar met de heerlijk verfrissende De zeven Duitse oorlogsmisdadigers Frankering bij Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sr.nue Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Temeuzen Telefoon 2510 NéL 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent VRIJDAG 25 MEI 1951. 7e Jaargang No. 1737. Verschijnt degenjk« Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum .per advertentie 1.80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Een kolonne Amerikaanse ge vechtswagens bezette Tsjang- gongni en reed vervolgens naar het 25 kilometer Noordelijker gelegen Kapjong, waarbij slechts vuur van lichte wapens werd on dervonden. In dit dertig kilo meter brede gedeelte van het front werd minimaal over acht kilometer opgerukt. De enige tegenstand, die nu en dan werd ondervonden, bestond uit het vuur van sluipschutters, die snel onschadelijk werden ge maakt De Amerikaanse, Britse, Ca nadese en Australische troepen rukken in snel tempo op. De Chinezen trekken in kleine een heden in Noordelijke richting terug. Alle Chiniese divisies in dit gebied schijnen volledig uit elkander te zijn geslagen. De grootste groep Chinese militairen die uit de lucht is waargenomen, omvatte 300 man. Een Amerikaanse pantser- kolonne is Donderdagmiddag in Tsjoentsjon binnengedrongen. De kolonne heeft de Sojang be reikt en rukt nu in Noordelijke richting op zonder tegenstand te ontmoeten. Een andere Ameri kaanse pantser kolonne beweegt zich langs de weg Kapjong— Hwatsjon in Noordelijke rich ting. Ten Westen van Kapjong zijn Britse en Canadese eenheden 9 km opgerukt zonder met de te genstanders contact te maken. Ten Zuiden van Tsjoentsjon heo- ben Zuid-Koreanen 10 km ter reinwinst geboekt. Zuid-Koreaanse verkennings- troepen aan het Westelijke front zijn de Imdjin overgestoken en hebben over de Kaesong de 38ste breedtegraad overschreden. DE VAN FLEET OVER OORLOG IN KOREA De bevelhebber van het achtste, leger in Korea, luitenant-gene raal James Van Fleet, heeft Don derdag verklaard, dat de Ver bondenen langs het gehele front aanvallen en „dat zij onbeperkt aollen oprukken". Waarnemers leiden hieruit af, dat de geallieerden opnieuw de Noordelijken in Noord-Korea zul len achtervolgen, als dat nodig is. Van Fleet zei voorts: „Wij heb ben een belangrijke overwinning behaald. De huidige situatie geeft reden tot gerechtvaardigd optimisme". „De vijandelijke tactiek om snel terug te trekken en opnieuw aan te vallen is genoegzaam bekend, aldus Van Fleet. Het achtste leger rukt op om het initiatiel te behouden, de grootst moge lijke verliezen toe te brengen en een eventuele nieuwe tegenaan val af te slaan. Gezien zijn reserves is de vijand tot een tegenaanval in staat. Van Fleet prees zijn troepen om hun vastberaden optreden. Ook prees hij de Amerikaanse tweede divisie en de Franse en Nederlandse bataljons. Volgens Van Fleet bevonden zich onder de krijgsgevangenen een aantal jongemannen, die slecht waren uitgerust. „De Chi nese troepen zijn niet half zo goed als zij in het begin waren zei hij. De officiële berichten zijn ach ter op de werkelijke gebeurtenis sen, maar het was in Tokio be kend, dat de geallieerden ten Z. van de grens Chinese groepen hadden afgesneden. De groepen, die ten Z. van Tsjoentsjon wei gerden zich over te geven, wor den geëlimineerd. Uit het gebied ten Z. en Z.O. van de Imdjin zijn de Noorde lijken verdwenen. De terugtrekkende Chinese legers worden voortdurend door geallieerde vliegtuigen aange vallen. De vliegers melden dat de wegen, die van het Westelijke gedeelte van de centrale front sector naar het Noorden voeren, overvuld zijn met vrachtauto's en wagens, waarop de Chinese troe pen worden vervoerd. In het middelste gedeelte van de cen trale frontsector hebben de Chi nezen reeds een uitgestrekt „niemandsland" tussen hen en de oprukkende Verbondenen ge laten. Britse en Amerikaanse staf officieren zijn van mening dat het voortdurend uit de lucht bombarderen van de Chinese bevoorradingswegen en het vuur der zware geallieerde artillerie, waardoor de Chinezen hun troe pen niet op grote schaal konden samentrekken, het voor hun commandanten onmogelijk heeft gemaakt de infanterie te organi seren en van wapens en levens middelen te voorzien. IN KROEA GESNEUVELD. De regering maakt bekend, dat tijdens actie op 17 Mei 1951 'n Korea is gesneuveld de soldaat eerste klasse L. C. Kemper, af komstig uit Schiedam. De soldaat Kemper werd 6 Maart 1926 géboren. Hij was ongehuwd. MARKANTE OVERWINING. De oorlogscorrespondenten van Reuter bij de Verbonden iroepen te velde meldden Woensdag avond, dat de geallieerden een markante overwinning hebben behaald. Eén van hen, Ronald Batche- lor, heeft inzage gehad van een dagboek, dat werd aangetroffen in een der handen van een ge sneuvelde Chinese boerensoldaat. Het dagboek is over geruime tijd bijgehouden. De Chinees vertelt hierin hoe hij te voet naar het front werd gezonden, waarbij hij slechts karig te eten kreeg. Toen hij in de frontlinie aankwam, was hij door ontberingen volko men uitgeput. In actie gekomen, werd hij bijna onmiddellijk ge dood. Men is er bij de Verbondenen van overtuigd, dat de geschiede nis van de Chinese boer, die uit zijn werk werd gehaald om zover van huis te sterven, zonder dat zijn dood enig resultaat had, geldt voor vele duizenden van zijn land- en lotgenoten. In de laatste dagen zijn Chinese troe pen over het algemeen uit - --i- boeren bestaande aan het om tijdens de plechtigheden van front verschenen, die in ellendige I „Memorial Day" op 30 Mei te bid- De „Haak-in-actie" van de N. C. R. V. ten bate van de kankerbestrijding in ons land heeft een totaalbedrag van 2.626.589,91 opgeleverd. Dit werd gisterenavond medegedeeld tijdens de sluitingsavond van de Haak-in actie, die in een stamp vol Concertgebouw te Amster dam werd gehouden. Op zijn wekelijkse persconfe rentie heeft president Truman Donderdag een opsomming gege ven van de doelstellingen van zijn politiek. Hij begon met een beroep op pers en radio om gezamenlijk het Amerikaanse volk op te roepen Te Groningen is een Nieuw- Guinea-Comité gesticht, dat zich ten doel stelt voorlichting om trent Nieuw Guinea op volstrekt non-politieke basis te brengen onder brede lagen van de bevol king, zulks in nauw overleg en samenwerking met de Neder landse overheid. Ten einde dit doel tot zijn recht te doen komen, heeft men er naar gestreefd alle levensbe schouwelijke richtingen verte genwoordigd te doen zijn in het comité. Het ligt in de bedoeling ook in andere provincies oprichting van comité's van dezelfde strekking te bevorderen. Zodra de kring der provincies is gesloten, kan een landelijk overkoepelend orgaan het reeds gecoördineerde werk centraal leiden. Het comité zal 'n audiën tie aanvragen bij de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. toestand verkeerden. Zij zijn dwars door China en Mandsjoe- rije vervoerd en moesten toen nog een tocht maken door het bergachtige Noord-Korea, voor zij de frontlinie bereikten. De achtervolging der Chinezen. Donderdagavond waren Ame rikaanse tanks in West Korea de 38ste breedtegraad tot op minder dan acht km genaderd. Zij volg den de terugtrekkende Chinezen op de voet. Zij trokken hierna een weinig terug om het contact met andere eenheden niet te verliezen. De enige tegenstand, die de ver bondenen aan het Westelijke front ontmoetten, was ten N.O. van Oeidjongboe, waar een Ame rikaans regiment op 1.500 Chine zen stootte, die zich langs een bergkam hadden ingegraven. Aan het Oostelijke front ruk ten de verbondenen snel op. Een groot aantal vliegtuigen deed met napalmbommen en ra ketten aanvallen op voorraden en troependepots. Saneringscommissie in appèl. Nadat de president van de Haarlemse rechtbank in Febr. de eis van slager Holtkamp, die zich niet had aangesloten bij de vrij willig door de Zaandamse slagers gesloten overeenkomst over mi nimumprijzen, in kort geding had toegewezen, waarbij dus de z.g. saneringscommissie van de sla gers werd bevolen de boycot tegen Holtkamp te beëindigen op straffe van betaling ener dwang som van 100,per dag, teken de deze saneringscommissie ap pèl aan bij het gerechtshof te Amsterdam. Gisteren luisterde de eerste kamer van dit Hof onder presi dium van mr. J. Verdam eerst naar de raadsman van appellan ten, mr. J. H. A. M. van Son uit Haarlem, die betoogde dat Holt kamp opzettelijk vlees verkocht den voor een blijvende vrede. Op Memorial Day worden de gesneu velden uit de afgelopen oorlogen herdacht. Truman verklaarde, dat niets hem zo zeer ter harte ging als de wereldvrede. Een derde wereld oorlog zou de vernietiging van alles en iedereen in de wereld be tekenen. Als een dergelijke oor log zou uitbreken, zouden ook de Verenigde Staten strijdtoneel worden, aldus Truman. Naar aanleiding van het feit, dat enige dagbladschrijvers zijn houding „verwaand" hadden ge noemd, zeide de president, dat hij vol zelfvertrouwen was, omdat hij wist, dat zijn programma voor de vrede en zijn politiek, zowel de binnenlandse als de buitenlandse juist waren. Truman ontweek de vraag of hij zich bij de presidentsverkie zingen in het volgende jaar ean- didaat zou stellen. Hij ezide ech ter, dat het tumult rond MacAr- thurs ontslag geen invloed had op zijn bedoeling zich al dan niet eandidaat te stellen. President Truiman heeft Donder, dag het Congres verzocht het z.g. program voor wederzijdse veilig, heid goed te keuren. Hierin worden Amerikaanse credieten tot een totaal bedrag van 6250 millioen dollar voor mi litaire hulp en 2250 millioen dollar voor economische hulp aan liet bu tenland vooi gestf ld. President Truman zou deze be dragen als volgt verdeeld willen zien: Mijnhardt'* Kiespiinpotdera Dooi tX, Koningin bezocht Franse tentoonstelling H.M. Koningin Juliana bracht gisteren geheel incognito een be zoek aan de tentoonstelling „Het Franse landschap" in het Rijks museum te Amsterdam. Deze tentoonstelling is gearran geerd onder leiding van madame Bouchot, conservatrice van het Louvre te Parijs. Mad. Bouchot was voor deze gelegenheid naar Amsterdam gekomen en heeft de Koningin gedurende twee uur langs de geëxposeerde werken geleid. Hare Majesteit toonde grote belangstelling en liet zich over tal van werken uitvoerig voorlichten. Aan het slot van het bezoek wer den volgens de wens van de vor stin de leden van de wetenschap pelijke staf van het Rijksmuseum, die mede aan de totstandkoming en inrichting hebben bijgedragen, aan haar voorgesteld. Te half vijf keerde de Koningin per auto naar het paleis Soestdijk terug. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagochtend tot Vrijdagavond. Vrij warm. Veranderlijke bewolking met plaatselijk onweersbuien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Oostelijke richtingen Vrij warm weer. De heer Joris noemde het ver- i Het verslag van de bijzondere slag van de gemengde Belgisch- commissie zal samen met de Nederlandse commissie voor de onderhandelingen over de Duitse waterwegen- en havenproblemen handel het einde van Benelux teleurstellend en vroeg zich af betekenen, zo meende de heer ZATERDAG 26 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.43 6.18 6.58 7.08 n.m. 6.09 6.44 7.24 7.34 ZON EN MAANSTANDEN. MAAN Mei. 26 27 ZON op onder op onder 4.33 4.32 20.42 20.43 1.19 1.37 10.01 11.28 hoe de regering hierop zal reage ren. Men zal ons nieuwe offers vragen, zo ging hij verder, want de Nederlandse handelsbalans heeft nog steeds een tekort en de bedreiging van volledige opne ming van het Nederlandse quo tum in de internationale beta lingsunie is in zoverre werkelijk heid geworden, dat Nederland zich genoopt ziet deels tot ver effeningen in goud over te gaan. De verruiming van het Duits- Nederlands handelsverkeer zal de ernstige economische toestand, waarin Nederland verkeert, moe ten verhelpen. Ongetwijfeld zal Den Haag ons nieuwe overeenkomsten met be trekking tot het Duitse scheep vaartverkeer voorstellen, welke in feite nieuwe offers van de Antwerpse haven ten gunste van Rotterdam en met betrekking tot de Nederlandse markt even eens van de Belgische exporteurs offers ten gunste van hun Duitse collega's zullen vergen. Joris. Het ogenblik is aangebroken om klare wijn te schenken, zo vervolgde hij. Het is hoog tijd de Nederlandse regering duidelijk te maken, dat België zou weigeren voortaan nog over Benelux be sprekingen te voeren, indien het Moerdijkprobleem vooraf geen bevredigende oplossing heeft ge kregen en dat met betrekking tot het handelsverkeer met Duitsland door ons land geen en kele financiële of andere toege ving zal worden gedaan, zolang de Nederlanders blijk blijven ge ven van wanbegrip, ten opzichte van de Moerdijkkwestie. Indien de Belgische regering zou aarzelen een krachtdadige houding aan te nemen, zou vol gens de heer Joris blijken dat de algemene opinie In België is, dat men zich niet langer met vage beloften 'n het ootje mag laten nemen en lat de tijd is aangebro ken om er een einde aan te ma ken, desnoods op een brutale manier. Generaal MacArthur was van mening geweest, dat het uitvoe ren van bepaalde operaties tegen de Chinezen buiten Korea de Koreaanse oorlog ten voordele van de verbondenen zou beslis sen. „De chefs van de Ameri kaanse generale staven en ikzelf deelden deze mening niet", zo zeide Bradley. Senator Owen Brewster vroeg: „Bent U ook niet van mening, generaal, dat het door het Con gres ingestelde onderzoek naar de omstandigheden, waaronder MacArthur is ontslagen, heeft gemaakt dat andere landen een positiever standpunt zijn gaan innemen tegenover de Koreaan se oorlog? De Verenigde Staten hebben er reeds geruime tijd op aangedrongen, dat economische sancties tegen China zullen wor den genomen en het is wel merk waardig dat die landen juist nu, samenvallend met de getuigenis sen voor de senaatscommissies, de gevraagde maatregelen heb ben genomen." Generaal Bradley: „Het staat vast dat wij in de afgelopen zes weken vorderingen hebben ge maakt. Ik zou echter niet durven zeggen welke uitwerking de ge tuigenissen op de houding van Engeland en Frankrijk hebben gehad". Senator Brewster: „Ik blijf het opvallend noemen, dat men thans te Londen plotseling zijn tegen stand tegen economische sancties heeft laten varen." Generaal Bradley: „Ik zou niet willen zeggen dat de Britse rege ring hiertegen gekant is. Wel hadden wij moeilijkheden haar ertoe te bewegen aan sanctie maatregelen deel te nemen." In antwoord op een andere vraag zeide Bradley: „Het is op het ogenblik moeilijk uit te ma ken, hoe groot de invloed van het Kremlin op de Chinese regering Volgens bepaalde inlichtin- te minder zijn wij paraat om el ders tegen eventuele aanvallers op te treden, Ik geef er de voor keur aan hier niet speciaal Per- zië te noemen, omdat ik er niet zeker van ben, dat wij daar di rect bij de gang van zaken zijn betrokken". In antwoord op enige vragen van senator Wiley zeide Bradley Donderdag: „Van louter militair standpunt bezien, kan ik het niet onjuist achten dat MacArthur vaq zijn functies werd ontheven. Ik ben echter wel van mening dat de wijze waarop dit geschied de, beter had kunnen zijn". De republikeinse senatoren on dervroegen de generaal over een vertrouwelijk document, waarin zou zijn aangegeven welke mili taire doeleinden de Verenigde Staten ter beëindiging van de Koreaanse oorlog verwezenlijkt zouden willen zien. Naar aanleiding van wat Brad ley Woensdag over Perzië had Militaire hulp: Europa 5240 millioen dollar; het nabije Oosten en Noord-Afrika 415 millioen; Azië 555 millioen; Latijns Amerika 40 millioen. Economische hulp: Europa 1650 millioen; nalbije Oosten en Noord-Afrika 125 mil lioen; Azië 375 millioen-, Latijns Amerika 22 millioen; administra tiekosten 78 millioen. Ter ondersteuning van zijn ver zoek zei de president, dat het grote gevaar bestaat, „dat de we reld door het Kremlin gespleten, onderworpen en tegen de Ver. Sta ten aaneengesloten" wordt. Om aan dat gevaar Ihet hoofd te bieden moesten de Ver. Staten „met dis rest van de vrije weerld" samenwerken. Truman vatte zijn gedachten als volgt samen: „De vrede kunnen wij niet door een politiek van sussen winnen en de veiligheid niet door isolering. Wij zullen ons niet overgeven". De voorgestelde bedragen gelden voor het belastingjaar van 1 Juli 1951 tot 30 Juni 1952. Truman zei dat het geld nodig was als deel van een plan om bin nen Rusland „druk op te wekken", die de Sowjetleiders ertoe zou brengen „hun politiek van agres sie" te laten varen. „Geen systeem dat gebaseerd Is op slavernij en terreur, kan lang weerstand bieden aan de geweldige menselijke energie, die vrijkomt bij de opmars van de vrijheid", aldus de president. Truman gaf me, dat zijn pro gram „niet zonder gevaar" was en dat het succes niet absoluut ver zekerd was. Door toegeven of zich isoleren waren vrede en veiligheid echter niet te bereiken. Het Ame rikaanse volk zou groot gevaar lo pen, als het alleen tegenover Rus land zou komen te staan. Het voor economische hulp aan West-Europa gevraagde bedrag van 1.650 millioen dollar moet in de eerste plaats dienen als „onder steuning van de uitgebreide tegen prijzen, die lager waren dan de door de slagers overeen gekomen minimumprijzen. Op deze wijze kreeg Holtkamp meer klandizie en bedreigde zo het „redelijk bestaan van de andere slagers." Men mocht volgens pleiter niet aanvoeren, dat de an deren dan ook maar tegen de prijzen van Holtkamp moesten gaan verkopen, want „wanneer iedereen dat zou doen, zou de handel niet lonend meer zijn." Dat Holtkamp dit wel kon doen, was omdat hij nu veel meer ver kocht en dus ten koste van zijn collega's zijn omzet vergrootte. Pleiter releveerde, hoe de con currentiestrijd begin '50 zo groot was geworden, dat de slagers eigener beweging overgingen tot het opstellen van dit prijzencon- tract. Bijna alle slagers in Zaan dam hadden er zich bij aange sloten. Toen Holtkamp er buiten wenste te blijven, waren zij er toe over gegaan de loonslachters en vleesvervoerders, op wie zij invloed konden uitoefenen, er toe te brengen Holtkamp het betrek ken van vlees op de normale wij ze te belemmeren. Nament Holtkamp voerde mr. Th. H. L. Dorrestein uit Amster dam aan, dat de president van de rechtbank Holtkamp niet ge houden achtte aan de minimum prijzen en derhalve de tegen hem gerichte boycot als onrechtmatig had beschouwd. Pleiter betoogde dat de Zaandamse slagers „con tempt of court" hebben getoond, want nog steeds duurt de boycot tegen Holtkamp voort. Welis waar wordt deze uitgevoerd door de loonslachters en de vervoer ders, doch de slagers zouden er gemakkelijk voor kunnen zorgen, dat deze laatsten Holtkamp weer op de normale wijze zouden hel pen. Appellanten menen te mo gen wachten op de uitspraak van dit vonnis, maar pleiter zeide voornemens te zijn stappen te ondernemen, die zullen leiden tot executie van het vorige vonnis. Het hof zal 28 Juni arrest wij zen. --i I- r fvi 1 ïey woensaag ovur r-mz.ie iiau steunmg van ut uugcuivmc opgemerkt, vroeg senator Wiley: krachtsinspanningen voor de defen- A nkt TT rle» InnctonH It-» Por7iö „nn At» 1 onrLxr» VïJTl TlPt Tllfin- gen is Mao Tse-Toeng een com munist door dik en dun. Ik weet echter niet of zijn mederegeer ders even overtuigde communis ten zijn." Senator Owen Brewster: „Zoudt U een persoon op een hoge Ame rikaanse regeringspost kunnen noemen, die thans aandringt op een algemene oorlog tegen China?" „Niet een" antwoordde Bradley. Senator Brewster: „In hoever re hebben de chefs der Ameri kaanse generale staven aandacht geschonken, aan de in Perzië dreigende moeilijkheden, zulks met het oog op de wenselijkheid de Koreaanse oorlog te beëindi gen?" Generaal Bradley: „Hoe langer de Koreaanse oorlog duurt, des „Acht U de toestand in Perzië critieker dan de mogelijkheid van het binnenvallen van Joego slavië door vazalstaten der Sow- jet-Unie?" Generaal Bradley: „Er zijn in de afgelopen maanden, vele plaat sen geweest, waar een aanval of moeilijkheden dreigden. Zo stond Joego-Slavië twee of drie maan den geleden in het middelpunt der belangstelling en het vormt nog steeds een gevaarlijke zone. Perzië is altijd een bedreigd gebied geweest. Het trekt nu de algemene aandacht door het ge schil met Engeland over zijn olie-industrie. De Britten be schouwen Perzië waarschijnlijk als het meest bedreigde gebied ter wereld. Ik ben er niet zo zeker van, dat de Russen in Per zië eerder dan elders ter wereld zouden willen beginnen en dat was de basis van mijn verklaring van Woensdag". sie" van de landen van het plan- Marshall. Het is de eerste maal, dat Tru man gelden wil besteden voor hulp aan de Arabische landen en Palesti na. Hiervoor zou een bedrag van 125 millioen dollar worden uitge trokken. Het voor militaire hulp aan het Nabije Oosten en Noord Afrika ge vraagde bedrag van 415 millioen dollar is bedoeld voor voortgezette hulp aan Griekenland, Turkije, Perzië en andere landen, indien dit nodig mocht zijn. De arrestatie van Richter De Oostenrijkse atoomonder zoeker dr. Richter is niet, zoals bij geruchte verluidde, uit Ar gentinië gezet, aldus verklaren in Lima aangekomen reizigers. „Hij is, zo al niet in de gevangenis, in "ndaat „ekre„en om"de storm- elk geval onder strenge politie- Australië zal optreden tegen communisme De Australische premier Robert Menzies, beeft gisteren te Mel bourne verklaard, dat bij „niet verbaasd zou zijn, indien er in de a.s. 24 uur in' Australië drastisch zou worden opgetreden tegen het communisme*' Menzies zei niet, of hg doelde op het besluit van de vakbondten, waarin de communisten de meer derheid bobben, om alle schepen Uit Nieuw-Zeelandse havens waar wordt gestaakt, besmet te verkla ren. „De federale regering heeft een bewaking". Deze maatregel zou zijn geno men op grond van onthullingen van de onlangs in Argentinië aangekomen Nederlandse atoom geleerde prof. Bakker. Dr. Richtter zou misbruik heb ben gemaakt van het vertrouwen van president Peron. Zijn „ont dekkingen" zouden zeer twijfel achtig zijn. loop van het communisme te weerstaan en we zijn van plan dit te doen". De havenarbeiders te Melbourne hebben Woensdag besloten niet *e werken op besmette schepen uit Nieuw-Zeeland. Vakbondsfunctionarissen voor spelden, dat een dergelijk be3luit zou leiden tot 'n stilleggen van 't werk in alle Australische havens. De gevangenis van Landsberg, waar de zeven ter dood veroor deelde oorlogsmisdadigers ver blijven, wordt sedert Donderdag morgen streng bewaakt. Op alle wegen, die naar de gevangenis leiden, staan militaire wachtpos ten en patrouilles in jeeps. De vrouwen van de veroor deelden hebben hun mannen kunnen bezoeken. De Ameri kaanse gevangeniscommandant, kolonel Graham, heeft medege deeld geen inlichtingen te kun nen geven of in de nacht van Donderdag of Vrijdag de straffen zouden worden voltrokken. De zeven, veroordeelden ziin: De voormalige S.S.-brigade-ge- neraal Otto Ohlendorf; de voor malige leider van de economische en beheerafdeling van de S.S. Oswald Pohl; S.S.-Standarten- führer Paul Bicbei; S.S. Standar- tenführer Werner Braune; S.S.- Oberführer Erich Naumann, als mede Georg Schallermair en Hans Schmidt. Zij zijn veroor deeld wegens him leidende rol bij het uitvoeren van mas:a- executies gedurende de veldtocht in Rusland. De Westduitse vice-kanselier Franz Blücher heeft de bevel hebber der Amerikaanse strijd krachten in Europa, generaal Thomas Han,dy, telegrafisch ver zocht de uitvoering van het von nis te doen uitstellen. Executie tot nader order uitgesteld. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft uitstel tot nader order bevolen van de executie der zeven oorlogsmisdadi gers te Landsberg.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1