E Staal: WAT De grenscorrectiewet Het nieuwe Veilingsgebouw te Terneuzen UIT DE PROVINCIE SPORTNIi DE ZWARTE VLEK PUROL IS PUUR GENEESKRACHT VOETE TERNEUZEN BRESKENS Feestelijke opening Dinsdagmiddag is het nieuwe veilingsgebouw van de Coop. Vruchtenveiling „Zeeuws Vlaanderen aan de Kerkhoflaan te Terneuzen feestelijk geopend. Op het terrein van de veiling wapperden de nationale driekleur en de Belgische vlag, terwijl men het gebouw een feestelijk aanzien had gegeven. BIER VLIET GROEDE. KOEWACHT. NIEUWVLIET. OOSTBURG. OVERSLAG. TWEEDE KAM EK. Tijdens de~ alger ring. die de Bont pensionnering Dont sterdam heeft gt strekte het hoofdl J. van Lienden. t* Tweede Kamer, in ter illustratie vai die de problemen d van ouden van daj komst kunnen aai cijfers van het aai ders, ouder dan 65 de volkstelling va dit er 683.000 en oj EERSTE KL De Volewijckers- SVV. WEST PROMOTIE TWE1 DHC—EBOH. ZUID DERDE KL; MiddelburgOdi Oostburgi. PROMOTIE VIEE HulstSteenber. VIERDE KL IersekeHoofdp ONDERAFDELIN TWEEDE KI AZW—Spui. TWEEDE KI Kloetingen 3Z PROMOTIEW K. N. A LuctorKoewac BESLISSIN GSV Kampioenschap Axel 3Steen 2 RES. EERSTE EMM 2—Hulst Hoofdplaat 2. RES. EERSTE Middelburg 3- Oostburg 2Bier wen 3Zeelandia TWEEDE E Breskens 3R( TWEEDE Rapenburg II— in de Tweede Kamer is gisteren de orde gekomen het wetsont werp tot vervanging van het grens- murectiebesluit 1949, dat op 23 April 1949 in werking trad, door een grenscorrectiewet. De voorlopige gebiedsovergang heeft zich zonder bijzondere moei lijkheden voltrokken en de toe stand in het bij het rijk gevoegde gebied is thans bevredigend te noemen. De heer Maenen (KVP) uit zijn waardering voor het verdienstelijk werk van de landdrosten met hun medewerkers en de Koninklijke Marechaussee. Naar zijn oordeel is een redelijke voorziening ten aanzien van de woningtoestanden te lang uitge bleven. Het peil der woningen ligt ver beneden dat, zoals we het in ons land kennen. De premierege ling 1950 voor woningbouw moet van toepassing worden verklaard op het nieuwe gebied. De regering zal hebben te handelen alsof het eorrecti egebied Nederlands gebied is en blijft, want het vredesverdrag kan nog lang op zich laten wach ten. De huidige toestand van on zekerheid is zeer ongewenst. Spr. heeft enige klachten over de verbindingen met het gebied van Tuddern. Hij vraagt voorts de aandacht voor moeilijkheden op het gebied van voortgezet onder- *^De heer Beernink (C.H.) merkt sp, dat een kleine verbetering op waterstaatkundig gebied door de correcties is Dereikt. Hij vraagt aandacht voor de toestanden bij de Eemsmond en verzoekt contact met de Westduitse regering over de waterstaatkundige toestanden aan de gehele Oostgrens. Spr. be- aleit voorlichting op agrarisch ge bied voor de bevolking der gecorri geerde gebieden. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) wijst erop, dat de memorie van antwoord een jaar na het voorlopig verslag is verschenen. Spr. gaat uit voerig in op de bezwaren, welke zjjn fractie vroeger tegen de cor rectie heeft ontwikkeld. Deze be zwaren gelden thans nog. Spr. is van oordeel, dat de regering te gro te bevoegdheden krijgt. Hij heeft er bezwaar tegen, dat de wijziging van de omschrijving der grenzen van het bij het rijk gevoegde gebied bij algemene maatregel kan ge- -icbieden. De minister van Binnenlandse Zaken, de heer Van Maarseveen, betoogt dat de toestanden in het gebied var. Elten paradijselijk zijn in vergelijking bij die van andere gebieden in Duitsland. Dat neemt niet weg, dat er nog veel valt te verbeteren. Hij geeft aan, welke bijdragen worden verleend bij het herstel van schade, de wederop bouw en de splitsing van woningen. Ten aanzien van het drostambt Tuddern deelt hij mede, dat enige wegen worden verbeterd. De minister van Onderwijs, de heer Rutten, op enige onderwijs kwesties ingaand, deelt mede, dat voor kinderen, wier ouders daarop prijs stellen, gelegenheid bestaat vervolgonderwijs op Nederlandse scholen te ontvangen. Bij de artikelsgewijze behande ling maakt de heer Hoogcarspel C.P.N.) bezwaar tegen art. 4, waarin wordt bepaald, dat de rege ring nadere voorschriften kan ge ven en dat zij de grenzen kan wij zigen. Dit acht spr. in strijd met art, 3 van de grondwet. Hij vraagt stemming over het bewuste artikel. Het artikel wordt goedgekeurd met 65 tegen 7 stemmen (C.P.N. en K.N.P.). Het wetsontwerp wordt z.h.s. goedgekeurd met aan tekening, dat de C.P.N. geacht wil worden te hebben tegengestemd. heeft toepassing van het gratie- recht gevraagd. Andere stappen zijn door het buitenland niet ge- De heer Stokvis (C.P.N.) meent, dat het antwoord niet veel nieuws weten we wal dat betekent. Le venslange gevangenisstraffen wor den dan wellicht weer verminderd. Het beroep van de minister op het feit, dat de lagere rechter niet de doodstraf heeft opgelegd, acht spr. de gratiebeleid beinvloed? Zo ja, in hoeverre?; In hoeverre is gevolg gegeven aan een in het jaar 1950 door de kanselier van de Bondsre publiek Duitsland aan de Neder landse regering gedaan verzoek om af te zien van de tenuitvoerlegging van tegen Duitsers gewezen dood vonnissen De minister van justitie, de heer Mulderjje, wijst erop, dat in ons land geen algemeen erkend stand punt ten aanzien van het gratiebe leid bestaat. Voorts, dat het Ne derlandse volk op ruime schaal vol trekking van doodvonnissen niet wenst en dat er een zekere conti nuïteit moet worden betracht. Met uiterste zorgvuldigheid moet wor den afgewogen, of het gunstbewijs van gratie moet worden verleend. Van enige beïnvloeding door het buitenland is geen sprake. Gratie is geen zaak van marchanderen. De richtlijnen kunnen niet in discussie worden gebracht, zoals reeds eer der te kennen is gegeven. Drie der Duitsers over wie het gaat, zijn •riet in eerste aanleg ter dood ver oordeeld, maar in tweede aanleg. Ingaande op de vragen deelt spr. nede, dat 139 uitspraken in kracht van gewijsde zijn gegaan. In 94 ge vallen is gratie verleend, 38 gratie verzoeken zijn afgewezen en op 7 is nog geen beslissing genomen. Het antwoord op de vraag of bij heeft opgeleverd. Spr. is door het niet juist. Als dit een der richtlij betoog van de minister niet over-11,14 tuigd en houdt vol, dat de regering verplicht is de richtlijnen te publi ceren. De heer Donker (Arb.) is van oordeel, dat voor de uitvoering van het gratiebeleid de regering ver antwoordelijk is jegens de Kamer. Gratie-adviezen zijn gericht aan de Kroon, maar dat kan z.i. nimmer een argument zijn om aan de Ka mer geen bepaalde mededelingen te doen. Bij de voorbereiding der bijzondere rechtspleging zün fou ten gemaakt. Men had in Londen moeten bepalen, dat doodvonnissen zouden worden voltrokken, als de veiligheid vein de staat dat noodza kelijk maakte. De ergste gevallen had men zo snel en zo streng mo gelijk moeten straffen. Dat zou meer bevrediging hebben geschon ken. Het is duidelijk, dat een storm van verontwaardiging over het gratiebeleid is ontketend. Er be staat ook ongerustheid in de Ka mer en daarom acht spr. een uit spraak gewenst. De heer Donker meent, dat voor de toepassing van de richtlijnen een uitspraak van de Kamer van be lang is. Om daartoe te geraken dient hij een motie in. De heer Terpstra (A.R.) betoogt,1 gadering geschorst, dat de ministers verantwoordelijk blijven voor het gratiebeleid, ook al zijn de richtlijnen niet bekend gemaakt. Een regering, die uit een nen zou zijn, noemt hij die fout. De heer Van der Feltz (C.H.) geeft te kennen, dat wat thans ge beurt, in strijd is met het karakter van de gratie. Gratie moet uitzon dering blijven. Gebeurt dat niet, dan wordt het rechtspleging. Spr. dringt erop aan de richtlijnen be kend te maken, want er heerst on gerustheid niet alleen in de Ka mer maar ook onder de bevolking. De heer Vonk (V.V.D.) betoogt, dat gratie geen gunst is. Het ver trouwen in het gratiebeleid der re gering is niet groot in het land. De heer Gerbrandy (A.R.) sluit zich aan bij het betoog van de heer Terpstra. Hij merkt op, dat de Lon - dense wetgeving er moest zijn. Ze is door het Nederlandse parlement officieel aanvaard. Men kan de Londense regering geen verwijten maken. Spr. is van oordeel, dat als de laatste rechter uitspraak heeft gedaan, de Kroon of de minister van justitie niet meer moet ingrij pen. De administratieve rechter moet het niet nog eens dunnetjes overdoen. Richtlijnen acht spr. uit den boze, want dan komt men op de weg der amnestie. Te kwart voor zes wordt de ver- Verkeersongeval. Maandagnamiddag omstreeks 5 uur reed in de Axelsestraat mej. V alhier, op haar rijwiel in de richting Axelsebrug, toen mej. C., eveneens per rijwiei, haar achter op kwam gereden, en ter hoogte van het gebouw der Waterleiding Mij mej. V. passeerde, op welk ogenblik eerstgenoemde wielrjjd- ster naar links uitweek, waardoor mogelijk, als de kinderen deze dag voor htm ouders tot een on vergetelijke willen maken. Ook van onze kant wensen wij de echtelieden en families van harte geluk. Via#>. Visaanvoer op de vismijn in de week van 13 tot en met 19 Mei. 1448 kg toot, 67 tot 30 ct; 3474 een botsing onvermijdelijk bleek en j-o- schar, 59 tot 16 ct; 18 kg -i /I ly.vrnw, 4 ïrn 11 Ar, mej. C. kwam te vallen. Zonder zich om haar te bekom meren reed mej. V. rustig stad waarts. De achteroprij dende douane- amtenaar S. ontfermde zich over mej. C., die op verschillende plaat sen in het gelaat bloedend verwond was, en begeleidde haar naar het ziekenhuis, waar zij voorlopig ver- crntip it af(,pwpkpii van rechter- vals gevoel van barmhartigheid ufkl «rtvipzpn moet de minister haar plicht verzaakt, staat schuldig Ichfildfc bilden ^mdat dezT advil- tegenover God. Natuurlijk mag de zen aan H M de Koningin worden doodstraf niet worden opgelegd als nftvAhracht Het vorie laar heeft de schuld niet vaststaat. Dat is dè kanselier der Westduitse Bonds- niet het geval met de twee afgrij- republiek verzocht van de uitvoe- selijke misdadigers Aus der Funten ring der doodvonnissen af te zien. en Fischer, wier wandaden hij rele- De raad van Evangelische kerken veert. Als de regering gratie geeft, ZEEUWSE REISGIDS Tabel 5 Vlissingen Breskens. Boot nummer 18 (22.20 van Vlissingen om 22.50 van Bres, ken!Si) vaart ook op Zondagen. Dit nummer dus in Uw Reisgi ds even onderstrepen. 0 schol, 20 ct; 138 kg tong (kien)], 180 tot 120 ct; 2 kg griet, 109 ct; 15 kg rog, 44 ct; 5344 kg export- garnalen 155 tot 88 ct. Aanr^diag. Op de rijksweg tussen Bres- kens en Schoondijke had Dlns- bonden werd. Hierna begaf mej. C. dagmorgen een aanrijding plaats zich naar haar huisarts, die de een luxe auto, bestuurd wonden hechtte. door de heer F. uit Aardenburg en een driewielige carrier, be stuurd door de heer Van H. *it Goes. De luxe-auto slipte, door dat hij krachtig remde om de aanrijding te voorkomen, ramde toen eerst de carrier en kwam daarna in botsing met een boom. Deze knapte af en de auto kwam in de sloot terecht. De inzittenden van de auto kwamen ongedeerd uit de zwaar beschadigde wagen. De bestuur der van de motorcarrier werd licht aan de hand gewond, ter wijl het voertuig lichte schade opliep. De rijkspolitie uit Bres kens stelde een onderzoek in. ZONDAG (HILVERSUM 1 8.15 Sopraan; 8 9.30 Nieuiws; 9. Hoogmis; 11.30 Klankbeeld; 12. Apologie; 12.35 G newijzer; 13.00 Lichte muziek; 1! 14.00 Orkest; 16.15 Piano; 154 muziek; 16.10 f Sport; 16.30 Vesp dienst; 18.30 Ge\ Gram.; 19.00 Koi rie; 19.30 Sport; ten'; 19.52 Boekto De gewone man; gramma; 22.45 G 23.15 Gram. HILVERSUM 8.15 Gram.; 9. 9.12 Sport; 9.15 ma; 9.45 Causeri jeugd; 10.30 Ke Voor de jeugd; 1 lage; 12.40 Voor Nwis.; 13.15 Grai 13.50 Voor de he. 14.05 Boékbespri 14.50 Orkest; 15.45 Film16 16.30 Sport; 17.0 Een gedicht 17.4)5 Piano; 1 Nieuws; 18.30 Radiolympus; 19 20.00 Nieuws; 20 20.15 Opera; 22.00 Amusemer Cabaret; 23.00 Gram. BRUSSEL VI. 12.30 Weertoeric muziek; 13.00 te muziek; 13.3 ten; 14.00 Open 16.45 Miansmuzii 18.30 Causerie; Gram.; 20.00 A( Gev. programma; 22. 22.15 Verzoekprogramma, Nieuws; 23.05 Gram.; 23.30 Lich te muziek. MAANDAG 21 MEI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gew. muziek7.45 Een woord voor de dag;» 8.00 Nieuws; 8.10 Interpellatie-Stokvis over het gratiebeleid. Daarna is aan de orde gekomen de interpellatie van de heer Stok vis over het door de regering ge voerde gratiebeleid ten aanzien van tot de doodstraf veroordeelde oorlogsmisdadigers en politieke de- ünquenten. De heer Stokvis (C.P.N.) zegt, dat de aanleiding tot deze inter pellatie was de gratieverlening aan F. H. Aus der Fünten en vier ande ren en hij herinnert eraan, dat tienduizenden door hun toedoen rijn vermoord. Hoe op de gratieverlening aan de massamoordenaars is gerea geerd, is bekend, aldus de heer Stokvis, die het saldo der bijzonde re rechtspleging nagaand als zijn opvatting te kennen geeft: „Nim mer heeft de overheid zo onmisken baar bewezen het zwaard tever geefs te dragen". Door dit beleid is de distributieve gerechtigheid ver minkt. In de onderhavige gevallen kon alleen de doodstraf het herstel der natuurlijke orde bewerkstelli gen. Het Nederlandse volk eiste recht en gerechtigheid, maar naar sprekers oordeel is daar niets van «rechtgekomen. Het gratiebeleid is een hoon en verraad aan het Ne derlandse volk geworden. Het nauwkeurig overwogen vonnis moet z.i. worden voltrokken. Hier is geen plaats voor ministerieel in grijpen. Spr. herinnert eraan, dat de opeenvolgende ministers van justitie het gratiebeleid hebben rerdedigd. Het meest afgesleten motief is daarbij geweest de barm hartigheid. Het beeld van de ver loren zoon, dat de vorige minister heeft opgeroepen, is hier niet pas send. De verloren zoon immers heeft niet gemoord, gebrandschat ca geroofd. Tenslotte stelt spr. eni- De voorzitter, de heer E. F. de Koning, heette de vele genodigden en belangstellenden welkom, in het bijzonder Ir A. W. van de Plassche, de directeur-generaal van de tuin bouw, die hij tevens feliciteerde met zijn benoeming tot ridder in de Órde van de Nederl. Leeuw. Ver der verwelkomde de voorzitter de heren van het Centr. Bureau van Tuinbouwveilingen in Nederland en de rijkstuinbouwconsulent, Ir Van Soest. De telers spoorde hij aan niet alleen de veiling persoonlijk te be zoeken, maar vooral goede produc ten te brengen. Hierna sprak Ir Van de Plassche, die allen geluk wenste met dit nieuwe gebouw. Vooral de fruit teelt zal afhankelijk worden van andere landen en er moet dus rui me export komen. Vooral Dene marken is een grote concurrent ge worden. Toch dient de toenemende oogst ons niet te verontrusten. Er is veel te bereiken door grote krachtsinspanning niet alleen financieel, maar ook organisato risch. Wij moeten de moeilijkheden zelf oplossen. Het veilingwezen is hier van een goed voorbeeld. Dit nieuwe gebouw is wel met een der grootste en de uitrusting is volgens de moderne opvattingen wel niet geheel compleet, maar het is toch een grote stap vooruit. Wij hebben dit begin met veel belang stelling gevolgd. Spr. is vroeger tuinbouwconsulent in Z. v laande ren geweest. Hij heeft steeds veel medewerking gehad van oud-bur gemeester Huizinga uit Terneuzen in verband met de opleiding van tuinbouw-onderwijzers. Vroeger was er vooral klein fruit, zoals aardbeien en zwarte bessen. Toen werd de behoefte ge voeld om een veiling te stichten in Terneuzen. Dit was de enige goede plaats in Z.-Vlaanüeren. Vooral iet Land van Hulst heeft een offer gebracht om zijn zelfstandigheid 1 prijs te geven. Later kreeg oe moderne fruit teelt meer vaste voet. Een voor vechter hiervan is de heer G. G. Rammeloo, thans ere-voorzitter. Op de achterzijde van de uitnodi ging stond: „Het vergeten land Doch dit bevat geen waarheid meer, want ook hier leeft een groep mensen die medehelpen aan de welvaart van ons land. Hij zelf heeft nog steeds de prettigste her inneringen aan Z.-Vlaanderen. Wel dient men contact te zoeken en te houden met andere organisa ties op het gebied van de tuin bouw. Het is geen kwestie van geld maar van eensgezindheid. U bent voor ons geen vergeten land, want alles wat anderen ter beschikking staat als voorlichting e.d„ is ook voor u. Hiermede verklaar ik deze veiling voor geopend, zo besloot Ir Van de Plassche. De heer Neissen van het Cen traal Buredu noemde de nieuwe veiling een sober doch degelijk ge bouw. De organisatie is nog op be scheiden schaal. Dit gebouw is ge sticht door 100 mensen. Hu hoopt dat Terneuzen in de toekomst mo ge behoren tot een der grootste in Nederland en dat de leden tot in lengte van dagen niervan de vruch ten zullen plukken. Ir Van Soest, Rijkstuinbouwcon sulent in Zeeland, noemde Zeeuws- Vlaanderen een der beste gewesten wat betreft de techniek. In Z. Vlaanderen worden de nieuwste m- zichten in praktijk gebracht De afzet der producten moet echter de kroon op het werk zetten. Deze veiling heeft een moeilijke .ïeugd eehad, doch het is meestal zo dat men dan in de toekomst sterk St 1/oór dit afgelegen gebied staat de teelt op hoog peil. Nu in de toe- ge vragen Hoeveel doorvonnissen zijn door de Nederlandse rechter in politieke ,-trafzaken uitgesproken?; In hoe veel gevallen werd gratie verleend en in hoeveel gevallen gratie afge wezen?; In hoeveel gevallen is bij het verlenen van bedoelde gratie afgeweken van de rechterlijke ad viezen?; Zjjn alle gratie-beslissin gen gepubliceerd?; Heeft aandrang van buitenlandse zijde het gevoer komst nog een koelhuis, aldus spr. Namens de Prov. Commissie van de Ned. Fruitteeltorganisatie werd erop gewezen, dat men hier een p-ote bijdrage voor de deviezen- oronnen levert. De vele jonge bedrijven houden een belofte in voor de toekomst. Het bestuur moet echter kunnen rekenen op trouw en medewerking van de leden. Ook hier geldt de spreuk „Een deel der vrijheid heb ben zij opgeofferd voor hun kwali teit" en dan zal het hier geen ver geten land meer zijn De burgemeester van Terneuzen was verheugd dat dit gebouw tot stand is gekomen. Hij hoopte, dat de veiling nu nog meer zou mogen bijdragen tot welvaart en bloei der gemeente. De heer C. M. van de Broecke, bestuurslid Ooft- en Tuinbouw West Z.-Vlaanderen, zeide dat wij er nog steeds niet in zijn geslaagd West Z.-Vlaanderen tot middelpunt van tuinbouw te maken. Het ver trouwen in de veiling te Terneuzen stijgt zienderogen. Dit is te danken aan de persoonlijke contacten van de veilingmeester, de heer De Arend. De heer G. G. Rammeloo, de ere voorzitter, noemde de veiling doel matig ingericht en riep allen op tot samenwerking. Onze producten staan reeds bekend als de beste 'n den lande. Hij hoopte dat binnen kort door middel van de Benelux de grenzen mogen opengaan voor ons fruit. De heer H. Kruidenier uit Rot terdam sprak namens alle groot handelaren en exporteurs. Hij zei o.m.: „Dit is tot mijn schande de eerste stap op Zeeuws Vlaams grondgebied, doch ik hoop nu meerdere keren terug te komen. Het fruit is hier geweldig vooruit gegaan in kwaliteit. De producten kunnen concurreren met produc ten uit alle streken van ons land. Zeeuws Vlaanderen heeft een beste toekomst". De heer M. de Feijter sprak na mens de kleinhandelaren de hoop uit, dat ze nog vele jaren hier mo gen komen. De veiling is een goede schakel tussen koper en tuinder. De heer Van Dijk namens de tuinbouwleraren hamerde vooral op aanvoer van nog betere produc- 50 jaar getrouwd. Vandaag viert het echtpaar Jacob den HamerSaartje IJse- baart hun 50-jarig huwelijks feest. Is dit feit op zichzelf op merkelijk, dubbel verheugend is het, dat de beide echtelieden nog een goede gezondheid genieten. In 1901 op Poontje bij Zaamslag klein begonnen, wist het echt paar zich langzaam op te werken. In 1910 was het zover dat Den Hamer een stuk grond in de Wilhelminapolder te Biervliet kon kopen en een boerderijtje stichtte. Hieraan hebben zij zich het verdere leven met hart en ziel gewijd en zij willen er niet van horen hun plaatsen in te ruimen voor de jongere genera tie, maar blijven elk hun aandeel in de werkzaamheden opeisen. Den Hamer is een van de eer sten die 's morgens opstaat om de beesten te verzorgen en op de marktdagen kan men hem regel matig per fiets naar IJzendijke en Oostburg zien trekken. Van hun kinderen zijn er 9 in leven en de nakomelingschap is verze kerd door 8 kleinkinderen. De bevrijding is niet geruisloos aan de boerderij voorbijgegaan. De hangar werd beschadigd, nadat deze pas was herbouwd na een brand, veroorzaakt door een gas generator bij het dorsen. Dertien dagen lang hebben zij onder de grond geleefd in een eigen ge maakte schuilkelder, waarna zij toen het gevaar geweiten was een week in het dorp geëvacueerd werden. Van evacuatie noor O. Z.-Vlaanderen wilden zij niets weten. Ondanks het vele dat zij verloren en dat beschadigd werd, zijn zij vol dankbaarheid dat zij de 50-jarige huwelijksdag heb ben mogen bereiken. Den Hamer is 76 jaar oud, Saartje 71. Zoals zovele oude mensen had den ze liever gezien, dat deze dag onopgemerkt voorbij gegaan zou zijn, maar dit is nu eenmaal on- voor olko plok von Uw huid dlo vorwond, gobrand. ruw, rood Is ot ontslokon. ten. Dit zal moeten komen door middel van onderwijs en voorlich ting. De heer Klaassen uit Hoek heeft zich hiervoor reeds verdien stelijk gemaakt in Z.-Vlaanderen. De secretaris, de heer De Put ter, gaf een overzicht van de vei ling van het begin tot nu. „De wieg stond in Hulst, de kinder stoel in Hoek, het hobbelpaard aan de Grenulaan en nu het kind aan de Kerkhoflaan". Tot slot sprak de voorzitter een dankwoord aan allen die hebben medegewerkt aan het welslagen van deze dag, waarna geschenken werden aangeboden door het per soneel, de aannemers en de klein handelaren. Na afloop werd aan de genodig den een koffiemaaltijd aangeboden en bleef men nog geruime tijd in een gezellige sfeer bijeen. De Terneuzense veiling is een nieuw gebouw rijk geworden, dat er in alle opzichten zijn mag. Moge deze aanwinst een zegen zijn voor de tuinbouw in geheel Zeeuws Vlaanderen Raadsvergaderü»g. De gemeenteraad van Groede komt Donderdag 24 Mei te 7 «*r in openbare vergadering bijeea De ingekomen stukken bestaan uit: a. het verzoek van de heer A. Spee om eervol ontslag per 1 Juli 1951 als onderwijzer aan de O. iL. school; 'o. een schrijven van G. S. over de presentiegelden der raadsleden. Voorts stellen B. en W. roor door het aanbrengen van enkele ramen aan de muziekkiosk deze zoveel mogelijk tochtvrij te ma ken voor de muzikanten. De ver bouwing van de burgemeesters woning zal nu mogelijk zijn, daar deze uitgaaf met de begroting 1950 werd goedgekeurd. B. en W verzoeken de raad te besluiten tot openbare aanbesteding over te gaan. Reeds geruime tijd heeft de ge meente gestreefd naar de aanleg van een nieuwe traverse voor de weg Knocke-Breskens v.v. Het meest ware aan te bevelen het verkeer op die weg om de ge meente te leiden. Dit is evenwel financieel onbereikbaar. Meent de raad, dat ter bescherming van de veiligheid van het ver keer en der bewoners verbeterin gen noodzakelijk zijn, zo verzoe ken B. en W. de basis aan te wil len geven, waarop zij met de pro vincie terzake kunnen onderhan delen. Benoeaad. Roman door NIEK VAN DER ZWAAN. 77) Nadruk verboden. „Ik zou zeggen, dat het niet onverdienstelijk is," zei hij, de tekening teruggevend. „Maar die dikke lijnen onder de titel zou ik weglaten, of er dunnere voor in de plaats nemen. „Zie je wel," zei Miep, op haar eigen innemende manier, „net wat ik ook al dacht. Mijnheer Balk en ik hebben over het alge méén dezelfde smaak. En dat is voor mij een compliment. Maar we zullen mijnheer Balk niet langer van zijn werk afhouden. Dank u voor uw advies en wat dit manuscript betreft, daarover zullen we vanmiddag nog eens praten." Balk lachte even, gestreeld, en ging weer naar zijn eigen ver trek. Miep keek Wijnandse veelbe- tekend aan. „Zie je? Zo moet je hem aanpakken. Vergeet niet, dat kunstenaars net kinderen zijn. Als je grof wordt, gaan ze huilen of reageren nog groffer. Een beetje tact, mijne heren en desnoods een beetje vleierij, daardoor bereik je veel meer. En Wijnandse moest erkennen, dat z'n vrouwelijke compagnon voor de zoveelste maal weer eens gelijk had. Na enige tijd waren beiden gewend aan de zonderlin ge manieren van Balk en nie mand had er ten slotte meer erg in. Bovendien nam hij beiden i eel werk uit handen, zodat ?e het wat rustiger kregen. XIX. De dood van Tini had de kwa de tongen in Willemspoo. t doen zwijgen. Slechts een enkeling had gesproken over een straf, maar dat had geen gehoor gevonden. Nu, na maanden begon het gerod del weer. En toen Wijnandse weer af en toe in de sociëteit kwam, meende Barendsma, die in zijn hart de uitgever graag mocht, dat hij verplicht was de man te waarschuwen. Toen de uitgever bemerkte, dat de wet houder iets op zijn hart had, no digde hij hem bij zich thuis uit samen reden ze naar de villa gemeentenaren wonen nu een aan de Utrechtseweg. Nadat de brand in een goede sigaar gezogen was, zei Weinand- se: „Steek maar van wal. Er wordt zeker weer eens over me gekletst, niet?" De ander lachte een beetje ver legen. „Och, je weet, dat ik me aan dat geroddel hier toch niet stoor. Maar als ik je, in gemoede waarschuw, dan doe ik dat met het oog op je erputatie. Je moet niet vergeten, Wijnandse, dat je een vooraanstaande positie be kleed in het maatschappelijke leven, en dat brengt verplichtin gen met zich mee, die, bijvoor beeld de gewone man, niet heeft. Wijnandse lachte even. „Mooi gezegd. Maar terzake, steek maar van wal en laat me eens horen, wat Willemspoort op me aan te merken heeft." De ander voelde zich niet zo erg op z'n gemak, maar deson danks vervolgde hij, onderwijl naar buiten turend. „Zo moet je het niet beschouwen. Kijk eens, we kennen elkaar nu al geruime tijd en niemand zal kunnen be weren, dat ik het niet goed met je meen. Daarom wil ik dan ook liever ronduit met je spreken. En zoals ik al zeide, vooraanstaande maal in een glazen huisje. De kwestie is deze: de gce-gemeente vindt het niet in orde, dat Je als weduwnaar, alleen met een jonge dienstbode in je villa woont. Nee, laat me nu even uitspreken, Dit is één. En wij persoonlijk, mijn vrouw en ik, willen je er opmerkzaam op maken, dat er consequenties verbonden zijn aan het feit, dat je je dochtertje door andere mensen laat verzorgen. „Wat zeg je me nu? Waarom?" „Ik heb nog in dubio gestaan, of ik hierover met je zou spre ken, of dat ik mijn vrouw zou zenden. Maar jij verliest een be langrijk ding uit het oog. Ik be- giijp best, dat je onder de gege ven omstandigheden niet in staat bent om je dochtertje hier in huis te nemen. Maar bezie de zaak nu eens nuchter. Je bent jong en hebt een behoorlijke po sitie in het leven. Als je een jaar of twee verder bent, zul je het, misschien meer voor je dochter dan voor jezelf noodzakelijk vin den, dat je hertrouwt. Al was het alleen maar om het kind een moeder te kunnen geven, niet- aar? (Wordt vervolgd.) De heer M. Matthijia alhier, tjjd. amlbt. ter secretarie te Koewacht werd met ingang van 15 Mei j.l. benoemd als tweede ambtenaar in vaste dienst. Gouden bruiigjft Heden zullen de echtelieden R. La GasseVan de Linde de dajg berdenken, waarop zij vóór 60 jaar in toet huwelijk traden. Raadsvergadering De gemeenteraad van Oostburg is bijeengeroepen tegen Donder dag 24 Mei. De agenda vermeldt onder de ingekomen stukken een schriiven van G. S. inzake de vergoeding van de leden van de raad (de z.g. presentiegelden) ai een schrijven van hetzelfde col lege over de verplaatsingskosten voor onderwijzers. In de verdere agendapunten doen B. en W. voorstellen tot: benoeming van een leraar in de oude talen aan het Lyceum; be noeming van twee leden uit de raad voor de commissie van ge organiseerd overleg voor de amb tenaren en werklieden; herbouw - planwijziging met betrekking tot bebouwingsvoorschriften; toewij zing aan K. Belderok van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Burchtstraat; het delegeren van toewijzingsbevoegdheid aan B. en W. voor bouwgronden; ont eigening van enkele percelen grond en verkavelingen van e*i- ge percelen bouwgrond. Bisamrat gevangen. In de kreek te St. Elooipolder alhier werd door die heren P. van Boo en A. Mlattelé in een vt sfiük een toisamrat gevangen. [Dit is thans het tweede exem plaar dat Sm een fuik werd aan getroffen. IS.TO Franse les; 18.20 Lichte muziek; 18.25 Kroniek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Radiobioscoop; 19.50 Causerie; 20.00 Koor; 21.30 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Vlaams program ma; 23.00 Nieuws; 23.05 Ver zoekprogramma. iiairasc guig i uaerg zitten iliCl HCl gevoel, dat het toch wel gezellig was in dit huisje. Sinds de dood van Tini hing er iets ondefinieer baars in zijn ruime woning naast de drukkerij en zelfs de hulpvaar dige, hartelijke Aagje kon hieraan niets veranderen. Wijnandse had haar voor de uvttoi uwi uc aaiiüim. V uumCIC tig nam hij de kleine Tini uit de armen van de onderwijzeres en ging er mee in de leunstoel zitten. Hij scheen op dit ogenblik de an deren geheel vergeten te zijn. Hij had alleen maar oog voor zijn kind, die rustig de omgeving scheen op te nemen en ten slotte keuze gesteld: ze mocht weer naar haar oogjes gevestigd hield op het iiug iiminn aaimi ut- vaum boeid door de aanblik van zijn dochtertje, dat nu stil lag, terwijl de oogjes langzaam dichtvielen. Eindelijk vertolkte de geregelde ademhaling van het kind, dat ze in slaap was gevallen. De stilte werd te drukkend en ieder gevoelde het als een verade ming, toen mevrouw De Rooy op- ickii, icinjii ut xvuuy rusug een pjjp rookte en als gewoonlijk in zijn hemdsmouwen in zijn hoekje zat. Joke smoesde wat met haar verloofde, die pal naast haar zat en mevrouw De Rooy stopte een kous, terwijl ze haar bril, die van haar neus dreigde te glijden, tel kens een eindje omhoog schoof. (Wordt vervolgd). verticaal. 1. rantsoenering; 2. vlas; 3. lij: 4. indien; 5. gij; 6. Edam; natelpopulier; 9. il: 10. a.D.; 12 A. R.; 13. al; 15. tones; 17. star* 19. dor; 20. été; 21. tap; 23. eg 28. sproet; 32. ik; 33. op; Lama; 37. op; 38. es; 39. kro 43. ui; 4. raRa.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2