E Staats WAT i Het jubiieum van E.N.Z.K. te Hoek SPORTNII UIT DE PROVINCIE Vervanging van tarwe door weipoeder mogelijk? De Amerikaanse Antwoordnota aan de Sowjet-Unie DE ZWARTE VLEK VOETB TERNEUZEN. OOSTBURG. VLISSINGEN. IJZENDIJKE. AGENDA. Wie pijn lijdt leeft maar half. Bestrijdt Uw pijnen met Tijdens de algen ring. die de Bond pensionnering Dond sterdam heeft ge) strekte het hoofdb J. van Lienden, te Tweede Kamer, in ter illustratie van die de problemen d van ouden van dag komst kunnen aan cijfers van het aan ders, ouder dan 65 de volkstelling vai dit er 683.000 en op EERSTE KLi De Volewijckers- SVV. WEST PROMOTIE TWEE DHC—EBOH. ZUID DERDE KLD MiddelburgOdi Oostburg1. PROMOTIE VIER Hulst—Steenberf VIERDE KL. IersekeHoofdp ONDERAFDELING TWEEDE KI AZW—Spui. TWEEDE KI Kloetingen 3Z PROMOTIE W1 K. N. LuctorKoewac BESLISSINGSW (Kampioenschap 1 Axel 3Steen 2 RES. EERSTE EMM 2—Hulst Hoofdplaat 2. RES. EERSTE Middelburg 3- Oostburg 2Bier wen 3Zeelandia TWEEDE K Breskens 3R« TWEEDE K Rapenburg II— ZONDAG HILVERSUM I 8.15 Sopraan; 8 9.3)0 Nieuws; 9. Hoogmis; 11.30 Klankbeeld; 12. Apologie; 12.35 G mewijzer; 13.00 Lichte muziek; lc 14.00 Orkest; 15.15 Piamo; 15.4 muziek; 16.10 Sport; 16.30 Vesp dienst; 18.30 Ge\ Gram.; 19.00 Ko. rie; 19.30 Sport; ten; 19.52 Boekb De gewone man; gramma; 22.45 G 23.15 Gram. HILVERSUM 8.15 Gram.; 9. 9.12 Sport; 9.15 ma; 9.45 Causeri jeugd; 10.30 Ke Voor de jeugd; 1 lage; 12.40 Voor Nws.13.15 Gra 13.50 Voor de he 14.05 Boëkbespri 14.50 Orkest; 1ö!45 Film; lf 16.30 Sport; 17.0 Een gedioht 17.45 Piano; 1 Nieuws; 18.30 Radiol ympusli 20.00 Nieuws; 2C 20.15 Opeira; 22,00 Amusemei Cabaret; 23.0C Gram. Nadat de voorzitter, de heer P. A. Ocké Vrijdagavond de feestelijke herdenkingsbijeenkomst in de Ge hoorzaal had geopend met een wel komstwoord tot alle genodigden, werd het woord gevoerd door bur gemeester A. F. Hanssens, die allereerst herinnerde aan het suc ces dat „E.N.Z.K." op het kortge leden Bondsconcours behaalde, waarop alle inwoners trots waren. Van hen. die een halve eeuw ge leden „E.N.Z.K." hebben opgericht, zijn velen heengegaan, maar voor al zij, die het voorrecht hebben dit gouden jubileum mede te mogen maken en perioden van vóór- en tegenspoed hebben medegemaakt, zullen zich verheugen in het prachtresultaat bij dit Bondscon cours. Spr. besloot met de beste wensen voor de toekomst uit te spreken, waarna een heildronk op E.N.Z.K. werd uitgebracht. Oud-burgemeester van Hoek en oud-erevoorzitter van E.N.Z.K., Mr Van Tienhoven, zeide gaarne ge volg te hebben gegeven aan de uit nodiging op dit jubileumfeest tegenwoordig te willen zijn. Reeds in 1929, toen spr. voor de eerste maal op Hoekse bodem stapte, kwam njj tot de overtuiging dat „E.N.Z.K." tot een best corps mocht worden gerekend, en met voldoening ziet spr. terug op de tijd dat hij burgemeester van Hoek mocht zjjn en de prachtalbum met foto's hem bij het afscheid door „E.N.Z.K." en „Crescendo" geschon ken, wordt nog vele malen met ge noegen opengeslagen. Eén ding vond spr. echter jam mer, n.l. dat thans de „leugen boom" verdwenen is, tenzij het mocht zijn, dat er te Hoek' geen leugens meer worden verteld! Met de oprechte wens, dat „E.N. Z.K." in de komende halve eeuw vele successen zal mogen boeken, besloot Mr. Van Tienhoven zijn rede. Het oud-werkend lid der vereni ging, de heer Hamelink uit Bergen op Zoom, herdacht eveneens het iaatste succes van „E.N.Z.K." en hoopte, dat onder de eminente lei ding van de neer Anthonisse nog vele successen voor haar zullen zijn weggelegd. Hij bracht hulde aan hen, die in 1901 de vereniging hebben opgericht en besloot met een driewerf hoera op „E.N.Z.K." De heer K. Meertens sprak hier op waarderende woorden namens de Hoekse spori vereniging. De vice-voorzitter van de zang ver. „Crescendo" bracht namens deze vèreniging gelukwensen over en hoopte dat de samenwerking tussen „E.N.Z.K." en „Crescendo" steeds zal blijven voortduren. Nadat 't oud-lid van „E.N.Z.K.", de heer J. Blok. thans voorzitter van „Concordia" te Axel, zijn ge lukwensen had overgebracht, en zeide wel een tikje jaloers te zijn op het succes van Hoek, sprak nog de voorzitter van de Kon. Harmo nie te Biervliet, de heer C. Jansen, die hoopte, dat voor „E.N.Z.K." de tijd zal komen, dat zij een ernstige concurrent voor zijn Harmonie zal zijn. De voorzitter van „E.N.Z.K", de heer Ocké, beantwoordde op zijn bekende wijze in een uitvoerige rede alle sprekers. „Vandaag is het dus 50 jaar ge leden, dat men in Hoek de eerste stap heeft gezet voor het oprichten van een muziekvereniging. Er zat hier een kracht achter, doch in de notulen is niet te vinden, wie dat was. Misschien de heer Guiran? Men ging toen in zee met 130 do nateurs. De oprichting leek moei lijk, maar het instandhouden van een vereniging is veel moeilijker. Op 15 Mei 1901 had men 15 leden en op 10 Juni 1901 deelde de voor zitter mede, die 8 nieuwe leden zich hadden aangemeld, waarvan 2 met een instrument. Eén van die twee was de neer B. de Kraker, die he laas vanavond hier niet met zijn vrouw aanwezig kan zijn, daar zijn gezondheidstoestand dat nog niet toelaat". Spr. haalde de personen aan, die in de afgelopen jaren voorzitter van „E.N.Z.K." zijn geweest. Het deed hem veel genoegen, dat de heer Schirris op deze avond aan wezig was. Jarenlang heeft de heer Schirris zijn beste krachten aan „E.N.Z.K." gegeven. „Ik weet maar één woord voor u", vervolgde de heer Ocké, „en dat is bewonde ring. Dit is het juiste woord dat bij a past en het deed het bestuur veel genoegen, dat u deze avond het •torps nogmaals hebt gedirigeerd". Spr. bracht eveneens de heer P. Vergouwe hartelijk dank voor het geen hij voor de vereniging heeft gedaan. Hij hoopte, dat de heer Vergouwe nog vele jaren onder directeur mocht blijven. „Thans is de heer J. Anthonisse directeur en we hopen, nog vele ja ren. Een musicus in optima forma, dat is de heer Anthonisse volgens oevoegden. We nopen dat het Hoek zal gelukken in het bezit te komen van de beker. Spr. herdacht die leden, die niet meer in leven zijn, n.l. het be stuurslid W. Nieuwelink, de heer kentelijk is, besloot de heer Ocké zijn rede met dank uit te brengen aan allen, die in de loop der jaren hun krachten hebben gegeven aan „E.N.Z.K." en speciaal aan oud burgemeester Mr Van Tienhoven, burgemeester Hanssens, wethou ders en leden van de raad, voor de destijds verleende subsidie, die steeds werd bestendigd, en aan de 300 donateurs, op deze herden kingsavond vertegenwoordigd door de heer M. Bruggeman, die reeds A. Keuning, vele jaren secretaris 50 jaar donateur is, en dus als zo- der vereniging en de werkende leden Chr. Dieleman, J. Dieleman, J. Hamelink, W. Nieuwelink en Iz. de Pooter. Door alle aanwezigen werd hier na een ogenblik stilte betracht. Nadat spr. in herinnering had gebracht, dat het vaandel jaren lang door de heer C. de Graaf, wo nende te Barendreeht, was gedra gen en zijn opvolger de heer C. Vermeulen dit thans al 25 jaren doet, waarvoor „E.N.Z.K." zeer er- danig ook een gouden jubileum viert! Na dit officieel gedeelte ving het tweede deel van de feestavond aan en was het al in de kleine uurtjes toen de voorzitter vöor de laatste maal het woord voerde en allen, die hun medewerking hadden verleend om ook deze herdenkingsavond tot een succes te maken, dank bracht. Met grote voldoening kan „E.N. Z.K." op deze zeer geslaagde feest avond terugzien. personen duizenden zijn BRUSSEL VI 12.30 Weeriberic muziek; 13.00 te muziek; 13.3 ten; 14.00 Open 16.45 Marisimuzi' 18.30 Causerie; Gram.; 20.00 Al Gev. programma; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekproigramma; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram.; 23.30 Lich te muziek. MAANDAG 21 MEI [HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gew. muziek; 7.45 Een woord voor'de da®;» 8.00 Nieuws; 8.10 Meer dan duizend personen verdronken Bij de overstromingen op Mid- den-Forrposa zijn 1500 verdronken. Verscheidene dakloos. Door de aanhoudende regens van de afgelopen vijf dagen tra den de rivieren buiten hun oevers. Honderden dorpen staan twee meter onder water. Het weg- en spoorwegverkeer tussen Noord- en Zuid-Formosa is ver broken. .Burger van het heelal" gearresteerd Salkazanov „burger van het heelal" die het haar op schouder lengte en sandalen aan de voeten draagt en die zijn tijd in hoofdzaak doorbrengt met het bestuderen van het uitspansel, had verklaard voor het „Rose paleis", waar de plaats vervangers hun bijeenkomsten hou den, op de grond te zullen gaan lig gen, indien op de ontwerpagenda voor een vergadering van de minis ters van Buitenlandse Zaken geen punt aan het instellen van een we reldregering zou worden geplaatst. De Parijse politie arresteerde hem evenwel vóór hij zijn bedreiging ten uitvoer kon leggen. Doorgaand tourisme. Zaterdagmorgen arriveerde te Terneuzen een extra-trein met 400 Belgische meisjes-scholieren uit de omgeving van Brussel. Doel der tocht was Vlissingen. Van Terneuzen uit werd dit uitstapje over de Zeeuwse wate ren gemaakt met de Flandria's 13 en 14. Aan de uitroepen van verwondering, welke we hoorden toen de meisjes via de Noord straat op de Scheldekade arri veerden en de „rivier" zaïgen, bleek dat velen voor het eerst de brede monding van de Schelde, die door België als een smalle stroom kronkelt, aanschouwden. Roode-Kruis-actie ingezet. Zaterdag werd de plaatselijke Roode-Kruis-actie ingezet. Een dertig-tal dames deden biljetten, waarop de vermoedelijke op brengst van de „kwartjesactie" moest worden, ingevuld vlot van de hand. De uitslag welke des avonds om 8 uur bij het hoofdkwartier, Noordstraat 64, werd bekend ge maakt was: 1. A. Schieman, Sliuskil, een emaille-keukenuitzet. 2. A. Faas, Schapenbout (Axel), Autoped. Geslaagde zeilwedstrijden. Nadat Zatedagmiddag de aan gekondigde internationale zeil wedstrijden georganiseerd door de R.B.S.C. te Gent wegens on gunstig weer waren geannuleerd, was het gisteren uitstekend zeil- weer en slaagden de wedstrijden dan ook volkomen. Het uitvaren der deelnemende vaartuigen trok des morgens en 's middags veel bekijks. Des avonds vond in de kleine zaal van Hotel Rotterdam de prijsuit reiking plaats door de commodo re der R.B.S.C., de heer Leeten. In de Vlinderklasse legde de heer Van Cruijsse (R.B.S.C.) be slag op de clubtrophée „George Sintobin". In de wedstrijd tussen de gas ten der Royal Temple Yacht Club te Ramsgate en de R.B.S.C., werd het team der R.B.S.C. overwin naar. De eerste prijs der Draken kwam aan de heer Verheugen (R.B.S.C.) te Gent Enkele der deelnemers, waar mede we spraken, waren enthou- siasj over de wedstrijden en pre zen in 't bijzonder de ligging van Terneuzen als jachthaven Vergadering Bond van Smeden patroons in W. Z.-Vlaanderen. De Bond van Smedenpatroons in W. Z.-Vlaanderen hield Zaterdag te Oostburg een vergadering, wel ke onder leiding stond van voorzit ter A. C. Rookus uit Sasput. De meeste leden waren aanwezig. De heer Vercruijsse, die als afgevaar digde de combinatievergadering te Goes op 28 April had meegemaakt bracht verslag uit. De vergadering verklaarde zich accoord met de door de combine tievergaderinj. vastgestelde prijs van het hoefbe slag, welke nu in geheel Zeeland gelijk is. Voor de te Rotterdam te houden algemene vergadering werd als afgevaardigde gekozen de heer A. C. Rookus, als plaatsvervangend afgevaardigde de heer H. Cijsouw te Groede. In verband met het 35- jarig bestaan der afdeling Oost- burg van de Bond van Smedenpa troons werd besloten een feestelijk karakter aan deze gebeurtenis te geven en op 14 Juni te Oostburg een feestavond te beleggen. Vergadering District YV. Z.-Vl. van de Partij van de Arbeid. Door de P.v.d.A. werd in Café De Vuijst een districtsvergadering be legd, welk werd bijgewoond dooi de heer A. J. Berenpas, gewestelijk secretaris. Het bestuur werd ge bracht op 7 personen: Mevr. Van de Broecke-de Man, voorzitster; J. Leenhouts, plv. voorzitter; de heer W. C. v. d. Hooft, secr.-penningm., en leden de heren Van de Velde, (Schoondijke), Dijk (Biervliet), Vermeulen en Goedegebuur. Mevr. Van de Broecke-de Mar. hield een inleiding over „Hoe wij de politieke partij moeten zien" over welk onderwerp een levendige discussie ontstond. Kamerleden naar Zeeland. Naar wij vernemen zullen Zater dag enkele Kamerleden naar Zee land komen. Ir Posthumus zal in de zaal van de heer De Vuijst van 24 uur zit ting houden, alwaar iedéreen, on geacht politieke richting, zich mei1 de heer Posthumus in verbinding kan stellen. Algemene vergadering Mij voor Ooft- en Tuinbouw. Zaterdagmiddag hield de Maat schappij voor Ooft- en Tuinbouw haar algemene vergadering, welke werd geopend door de wnd-voorzit- ter, de heer A. Hoolhorst. De op komst van de leden was beneden de verwachtingen. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van het Gemeen tebestuur van Groede, inhoudende er prijs op te stellen dat de eerst volgende tentoonstelling te Groede wordt gehouden en hiervoor haar volle medewerking toezegde. deelde de voorzitter mede, dat dan eerst te Groede een afdeling van Ooft- en Tuinbouw dient te worden opgericht. Van het Dagel. bestuur van Sluis was 'n schrijven ingekomen, waar in verzocht werd, zo men er in Groede niet in slaagde een afdeling op te richten, de tentoonstelling in Sluis te houden. Een voorstel de eerstvolgende tentoonstelling te organiseren in het jaar 1953 in plaats van in 1952 werd goedgekeurd. Omtrent de mogelijke uitzetting van Floralia plantjes onder de leden en aan de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen ontspon zich een levendige discus sie. Aanvankelijk dacht men, dat de uitreiking op grote kosten zou komen te staan, maar de heer A. Lako toonde aan, dat het plan zeer zeker uitvoerbaar zou zijn door plantjes te nemen zonder potkluit. Besloten werd te onderzoeken in hoeverre het plan uitvoerbaar is binnen het financieel bereikbare. Tijdens de rondvraag wees de heer Lako er nog op, dat het reeds tijd werd om de organisatie van de eerstvolgende tentoonstelling ter hand te nemen. Hierna werden enkele films ver toond over de fruitteelt in Zeeuws- Vlaanderen. De eerste film bracht het planten, snoeien, enz. in beeld. Ook werd getoond hoe niet-ge- snoeid moet worden. In een kleu renfilm werd getoond hoe het fruit geplukt, gesorteerd en ver pakt diende te worden. „De Schelde" bouwde schip voor Argentinië. Het motorschip „Maipu" dat door de N.V. Koninklijke Maat schappij ,U>e Schelde" te Vlissin gen voor rekening van de Argen tijnse regering is gebouwd, zal heden een technische proefvaart maken in de richting van de Schotse kuist. De „Mlaipu" is het eerste van de 2 schepen, welke ,,De Schel de" bouwt voor dit land. De afmetingen zijn: lengte 159.40 meter, breedte 19.50 meter, hoogte 11.58 meter, deadweight ongeveer 8000 ton. terwijl dé bru- to-inhoud 11.500 ton meet. De verwachte snelheid bedraagt 17 knapen, terwijl de motor een vermogen heeft van 10.000 as p.k. Het schip is bestemd voor cle rederij F.A.N.U., dat is de Com- pania Argentina de Navigation Dodesro S. A. te Buenos Aires. Antwerpse schepenen op bezoek. Heden zullen vier schepenen van Antwerpen een oezoek aan Vlissin gen brengen. De burgemeester van Antwerpen, de lieer Craebeckx, is helaas verhinderd. In het gezel schap zal zich ook bevinden de ad junct gemeente-secretaris van Ant werpen. Verschillende objecten worden bezocht, o.a. de woningbouw en de composteringsinrichting. Voorts zal een bezoek worden gebracht aan Veere en Souburg, waar het traf van Marnix van St. Aldegon- e, eenmaal ourgemeester van Antwerpen, wordt bezocht. Gouden huwelijksfeest. Hel echtpaar S. SerléScheele herdacht zijn 50-jarige echtvereni ging. De plaatselijke muziekvereni ging bracht de oudjes een serena hen namens „Geduld Overwint" en hoopte hen nog vele jaren in goede gezondheid door de gemeente te zien wandelen. De oudste zoon dankte namens de familie voor de aan zijn ouders gebrachte serenade. Rectificatie. In de uitslag van de koers voor nieuwelingen is, doordat een ren ner zijn nummer 9 op zyn kop had aangespeld, een storende fout ge slopen, welke w(j gaarne herstel len. De winnaar was niet Borre- mans, maar Martinus Wolfs uit Vlijmen. Deze jonge renner heeft een fraaie koers gereden en wist, nadat hij ruim 25 km alleen voorop had afgelegd, met 65 seconden voorsprong als overwinnaar uit de strijd te komen. HEDEN: TERNEUZE NLuxor Theater 8 uur: Biosc. .Ultimatum''. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. ,De wraak van Diablito". MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. ,.Tokie-Joe". Hotel >rDes Pays Ba®", 2.30 uur: Vergadering van Stemb. Ingelanden Vlooswijk- poldier. Naar aanleiding van dit schrijvende. Voorzitter Doenr feliciteerde Ieder jaar, zo deelt de Kon. Ne- naal-economische redenen ten derlandse Zuivelbond mede, gaan zeerste aanbeveling verdient, millioenen kilo's suiker verloren, Bij bakproeven is n.l. gebleken, n.l. melksuiker in wei, waurvot,. dat wanneer men maximaal 2 geen bestemming te vinden is. weipoeder in 't broodbloem mengt., Wei is het nevenproduct van de brood wordt verkregen, dat vas- kaasbereiding, waarin zich vrijwel ter van kruim is, een mooiere alle melksuiker uit de melk nog korst heeft en langer vers bljjft, bevindt, dat bovendien hoogwaar- doch dat iets donkerder van kleur dige eiwitten en een niet onbe- is en minder hoog rijst. Dit laatste langrijk gehalte aan vitamine 1) behoeft bij machinale broodberei- bevat en tenslotte een aantal zou ten, die belangrijk zjjn voor de voe ding. Wei is echter een zeer bederfe lijk product, omdat melksuiker snel in melkzuur wordt omgezet, als men daartegen geen maatrege len treft. Op het ogenblik bestaan er twee gebruiksmogelijkheden, n.l. het ge bruik in veevoeder voor kalveren en varkens en ten tweede verwer king tot melksuiker. Een derde zich nog pas aankondigende moge lijkheid is het gebruik van inge dikte wei bij de Hardeland-methode van inkuilen. De wei vervangt dan de eveneens suikerhoudende bieten. De eerste resultaten van deze me thode zijn volgens deskundigen zeer goed geweest. Maar intussen werkt de commis sie, die de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond heeft ingesteld om een rendabel afzetgebied te vinden voor alle wei, verder. Nog steeds gaan in het zomerseizoen, als de kaasproductie haar hoogtepunt be reikt, vele millioenen kg wei ver loren, doordat de varkens en de kalveren niet alles kunnen weg werken en de markt van melksui ker beperkt is. Dan blijft over de mogelijkheid om weipasta te ma ken, welk product eventueel 's winters weer kan worden opge lost voor de voedering van het vee. Ook kan men weipoeder maken, dat wegens zijn hoog vitamine gehalte in het kuikenopfokvoer een bijzondere plaats inneemt. Maar de weicómmissie van de F.N.Z. heeft ook andere mogelijk heden onderzocht en is tot de con clusie gekomen, dat. verwerking van weipoeder door het bloem mengsel, dat voor het zg. volks wittebrood wordt gebruikt, zowe uit voedingsoogpunt als om natio- ding niet het geval te zijn. Van veel groter belang is dat het brood een hogere voedingswaarde krljgi door de toevoeging van de hoog waardige eiwitten, de melksuiker, de vitaminen en de melkzouten, die het weipoeder bevat, zodat, de toe voeging uit een oogpunt van diëet als een verbetering van het brood mag worden beschouwd. Vervanging van 2 broodbloem door melkpoeder betekent, dat <Je invoerbehoefte aan tarwe met on geveer 6000 ton vermindert, het geen derhalve tot deviezenbespa ring leidt. Tenslotte is het een niet te ver waarlozen voordeel dat, wanneer het weiprobleem zijn sluitstuk heeft gevonden, de overtollige wei niet langer in openbare wateren gespuid behoeft te worden, het geen een grote verbetering van de watertoestand in de kaasstreken tengevolge zou nebben. Op grond van al deze overwegin gen heeft het bestuur van de Kon. Nederlandse Zuivelbond (F. N. Z»1 de directeur-generaal van de voed selvoorziening verzocht te willen nagaan, of het voorstel tot verwer king van weipoeder in broodbloem te verwezenlijken is. over Japans Vredesverdag Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de nota gepubliceerd, die Zaterdag aan de Sowjetrussisehe ambassadeur in Washington is overhandigd. De no ta telt 3.500 woorden. Terwjjl zij enerzijds het Russische voorstel tot het beleggen van een conferentie tussen de V.S., Enge land, de Sowjet-Unie en communis- j tisch China ter opstelling van een vredesverdrag met Japan van de hand wijst, dringt z\j er anderzijds bij de Sowjet-Unie op aan, mee te werken aan de voltooiing van een ontwerp, dat van de V.S. is uitge gaan. Wat betreft het Russische voor stel om Japan een beperkte strijd macht toe te staan voor zijn eigen verdediging en geen buitenlandse troepen in het land te houden, zegt de nota, dat Stalin in Maart 1939 Roman door NIEK VAN DER ZWAAN. 75) Nadruk verboden. Langzaam groeide er een ge sprek. Over alledaagse dingen. De naam van de overleden vrouw werd zorgvuldig vermeden en Wijnandse vertelde wat van zijn werk, terwijl De Rooy over zijn oudste zoon sprak. „Nee, het wil nog niet erg met Willem. Een paar klanten heeft hij gehad, allemaal kleine zaak jes. En dan af en toe zo'n pro deo zaak voor de rechtbank in Utrecht. Er moet nog geld bij, Ger." „Och ja", zei Ger vergoelijkend, „alle begin is moeilijk." De avond verliep verder ge zellig. En de oudjes waren blij, dat Wijnandse een beetje over het verlies van zijn vrouw heen was. Toen hij tegen tienen ver trok, drukte bij warm de han den van hen beiden en terwijl hij de hand van Gonnie in de zijne had, keek hij haar diep in de ogen en zei zacljit: „Ik dank je wel, voor het lied van de kinde ren toendie- dag Ze bloosde even en trok haar hand verlegen uit de zijne. Maar hij had geen woord gesproken over de zorg van zijn dochtertje. Na dit eerste bezoek volgden er meerdere en na een paar maanden ging er geen week voorbij of hij vertoefde minstens twee avonden in de week bij de familie De Rooy. En wanneer Wjjnandse zijn dochtertje op schoot had, sprak hij niet. Meest al lag de kleine meid dan rustig om zich heen te kijken en als ze al eens haar helderblauwe ogen naar hem richtte, dan verzacht ten de trekken op zijn bleke ge laat en speelde er even een glim lach op. Dan keek hij naar de kleine bewegingen van de hand jes en speelde met de vingertjes. Wat ziet hij in zijn kind? vroeg mevrouw De Rooy zich wel eens in stilte af. Zou het zijn vrouw zijn? Maar Wijnandse sprak er niet over en niemand durfde het te vragen. Langzaam, heel langzaam her kreeg Wijnandse zijn oude veer kracht. Geleidelijk aan nam hij de teugels van het bedrijf weer in handen, hetgeen wel moest, want het werd steeds drukker en de werkzaamheden stapelden zich op. Bovendien bleven de moei lijkheden in het economische leven niet uil en door de oorlogs dreiging in de wereld werden verschillende dingen, voorname lijk papier en inkt duurder. Vooral met papier had hij wel eens moeite om het gevraagde in grote hoeveelheden en op korte termijn te krijgen. Steeds meer schrijvers zonden hem hun manuscripten, want iedere ingewijde wist nu, dat in dien hun boek door Wijnandse werd uitgegeven, hun naam ge maakt was. Ten opzichte van de te kiezen boeken was Wijnandse minstens even critisch als Miep met haar kinderboeken. Zijn uitgeverij had thans een uitstekende naam en beiden beseften, dat men met zeer veel zorg de toegezonden manuscripten moest uitzoeken, óm deze goede naam in stand te houden. Avond aan avond zat hij met Miep manuscripten door te wor stelen en nadat ze gelezen wa ren, voerden ze een bespreking, alvorens men de uiteindelijke be slissing nam. Aangezien dit werk zeer tijdrovend en bovendien uitermate vermoeiend was, be gon Wijnandse er over te denken een bekende letterkundige in zijn dienst te nemen voor het uitschiften der ingezonden ma nuscripten. „Dit", zei hij op een avond laat tegen Miep, „zou ons verbazend veel tijd besparen." Miep had evenwel verschillen de bedenkingen. „Letterkundigen zijn in de regel eigenaardige mensen, dat weet je zelf," zei ze bedachtzaam. „Het zijn ook kun stenaars, die een geheel ander leven hebben dan wij. Ze zijn impulsief, reageren geheel an ders dan wij, zakenmensen, en zijn in staat om van een manus cript, waarvan de eerste tien re gels niet naar hun zin zijn, de rest maar niet meer te lezen en het hele werk terzijde te leggen." Doch Wijnandse had hiermede al rekening gehouden. „De uit eindelijke beslissing behouden wij aan ons zelf", antwoordde hij. „Wanneer hij een keuze gemaakt heeft, zal hij ons in korte trek ken moeten zeggen waarom, en als hij manuscripten als onge schikt heeft afgekeurd, zal hij dit eveneens dienen te motiveren. Ik geloof, dat ik het toch maar eens zal proberen. Wat had je gedacht van Jo Balk? Een be kende schrijver, een deskundige, gedegen en eerlijke criticus, en iemand, die een goede naam in de lande heeft. Mij dunkt, we moes ten hem maar eens uitnodigen voor een bespreking.' had verklaard, dat een afdoende verdediging tegen agressie collec tieve veiligheid vereiste. De poli tiek volgens welk elk land zichzelf zou moeten verdedigen betekende „oogluikend toelaten van agressie". Verder beschuldigt de Ameri kaanse nota de Russen van het in richten van „belangenzones" in Mandsjoerije en het onjuist aanha len van de verklaring van Cairo met betrekking tot Japan en Chi na. Zij verwerpt de Russische sug gestie om Formosa aan China te rug te geven en zegt, dat de V.S. bij de onderhandelingen over het vredesverdrag niet gesteld zijn op de medewerking „van een veroor deelde agressor", waarmee commu nistisch China wordt bedoeld. Volgens de Russische opvatting voorziet de verklaring van Cairo in de teruggave van het eiland For mosa en de Pescadores aan China, aldus de Amerikaanse nota. In werkelijkheid echter zouden op grond van de verklaring Mandsjoe rije, Formosa en de Pescadores aan de Chinese republiek (het nationa listische regiem) moeten worden teruggegeven. Opgemerkt wordt, dat de Sowjet-Unie herhaaldelijk heeft verklaard, dat de Chinese re publiek niet dezelfde is als „de Chi nese volksrepubliek". Ten aanzien van de door de Sow jet-Unie opgeworpen kwesties van de demilitarisatie van Japan ver klaren de V.S., dat de demilitarisa tie onder de bezetting van Japan tot stand is gekomen. Van de belli- gerenten had alleen de Sowjet- Unie zich niet gehouden aan de desbetreffende bepaling. Verder had de Sowjet-Unie, in strijd mét de capitulatievoorwaarden, onge veer 200.000 Japanse militairen miet naar huis teruggezonden. Wat de bezetting van Japan aan gaat wordt verklaard, dat het ont- werp-verdrag, dat de V.S. in over leg met andere betrokken mogend heden hadden uitgewerkt, hieraan een einde zou maken zodra het ver drag van kracht zou worden. In dien er na die tijd nog geallieerde troepen in Japan zouden zijn, aldus de nota, zouden zij er niet als be zettingstroepen zijn maar ingevol ge „een zodanige collectieve veilig heidsovereenkomst als Japan vrij willig zou kunnen aangaan". Een dergelijke regeling zou geen offen sieve bedreiging inhouden. AMERIKA WIJST RUSSISC* VOORSTEL AF. De Verenigde Staten hebben Za terdag het Russische voorstel tot het houden van een vierlandencon- ferentie tussen de Verenigde Sta ten Eneeland, de Sowjet-Unie en iPeking-China ter voorbereiding (Wordt vervolgd.) |van een vredesverdrag met Japan I officieel van de hand gewezen. Nieuws; 17.10 Lichte muziek; 18.00 Franse les; 18.20 Lichte muziek; 18.25 Kroniek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Radiobioseoop; 19.50 Causerie; 20.00 Koor; 21.30 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Vlaams program ma; 23.00 Nieuws; 23.05 Ver- zoekprogramma. plaats werd ingeruimd en wu- nandse ging rustig zitten met het gevoel, dat het toch wel gezellig was in dit huisje. Sinds de dood van Tini hing er iets ondefinieer baars in zijn ruime woning naast de drukkerij en zelfs de hulpvaar dige, hartelijke Aagje kon hieraan niets veranderen. Wijnandse had haar voor de m ner ronu. rvuntmuse wtriu ge troffen door de aanblik. Voorzich tig nam hjj de kleine Tini uit de armen van de onderwijzeres en ging er mee in de leunstoel zitten. Hij scheen op dit ogenblik de an deren geheel vergeten te zijn. Hij had alleen maar oog voor zijn kind, die rustig de omgeving scheen op te nemen en ten slotte keuze gesteld: ze mocht weer naar haar oogjes gevestigd hield op het Nog og immer scheen de vader ge boeid door de aanblik van zijn dochtertje, dat nu stil lag, terwijl de oogjes langzaam dichtvielen. Eindelijk vertolkte de geregelde ademhaling van het kind, dat ze in slaap was gevallen. De stilte werd te drukkend en ieder gevoelde het als een verade ming, toen mevrouw De Rooy op lezen, terwijl De Rooy rustig een pijp rookte en als gewoonlijk in zijn hemdsmouwen in zijn hoekje zat. Joke smoesde wat met haar verloofde, die pal naast haar zat en mevrouw De Rooy stopte een kous, terwijl ze haar bril, die van haar neus dreigde te glijden, tel kens een eindje omhoog schoof. (Wordt vervolgd). Verticaal. 1. rantsoenering; 2. vlas; 3. lij: 4. indien; 5. gij; 6. Edam; natelpopulier; 9. il: 10. a.D.; 12 A. R.; 13. al; 15. ibrles; 17. star 19. dor; 20. été; 21. tap; 23. eg 28. sproet; 32. ik; 33. op; Lama; 37. op; 38. es; 39. kro 43. ui; 4. raRa.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2