Noordelijke doorbraak Nationaal plan bestrijding van rundertuberculose len ceremonieel tenue voor de Marechaussee Rede van Truman De uittocht van de Joden uit Irak EEN VORSTELIJK GLAS BIER ORANJEBOOM VRIJDAG 18 MEI 1951. 7e Jaargang No. 1731. Verbondenen tot terugtocht^edwongen doorbraak bij indik Ongeveer 430.000 runderen ofwel 20 procent van onze runderveestapel is op het ogenblik besmet met rundertuberculose. Ter bestrijding van deze kwaal, die elk jaar een directe materiële schade van vijf mil- lioen gulden veroorzaakt, is na langdurig overleg tussen overheid en bedrijfsleven een nationaal vijf jaren-plan ontworpen. Met dit plan is honderd mil- lioen gulden gemoeid. De overheid heeft hiervoor uit tegenwaarden van de Marshallgelden vijftig mil- lioen beschikbaar gesteld. De andere vijftig millioen moet het bedrijfsleven zelf bijeenbrengen. Geen nieuwe gevallen van Pokken Fonds voor door Pokken gedupeerde bakkers? Spaak over de Raad van Europa Uit Indonesië WEERSVERWACHTING HOOGWATER. op onder op onder Mei. 19 4.42 20.32 18.44 3.20 20 4.40 20.-33 20.20 3.38 21 4.39 20.35 21.54 4.03 22 4.38 20.36 23.16 4.42 23 4.36 20.37 5.40 24 4.35 20.39 0.15 7.— 25 4.34 20.10 0.54 8.30 Ft anke ring bij Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres Noordstraat 55-57 Temeuzen Telefoon 2510 Né 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 et.; minimum per advertentie 1.80, Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uor noordelijke strijdkrachten rijn aan het centrale front op drie rflaatsen doorgebroken. Door opeenvolgende krachtige aanvallen werden de Verbondenen tot een algemene terugtocht gedwongen naar nieuwe verdedigings- htellingen tussen Tsjoentsjon en Indjé. De Amerikaanse strijdkrachten hebben het contact met de aan vallende Chinezen verbroken en zich terug getrokken op nieuwe stellingen vanwaar hun artillerie de communisten (beschoot. la het gehied van Tsjoengtsjon drong een Noordelijk regiment de linies der Verbondenen binnen, maar werd echter teruggeslagen. Twee aanvallen bereikten hun hoogtepunt voor middernacht. Berichten van Donderdagoch tend wjjzen op afnemende druk in het Oosten waarbij Zuidkoreanen de tegenstanders in bedwang hou den. Aan het centrale front moesten Amerikaanse troepen zich op ge reedgemaakte stellingen ten Zuid westen van Sjanggong terugtrek ken. Verkenningsvliegtuigen hebben grote Noordelijke troepenbewe- rgen gemeld in het gebied ten en Z. W. van het Kwatsjon- recervoir gedurende de nacht. Van het Oostelijke en het cen trale front wordt thans bericht, dat de Noordelijken, na een nacht van hevige aanvallen, over het algemeen tot staan zijn gebracht. Chinese strijdkrachten zwerm den Donderdag door een bres in de Geallieerde linies ten Z. van Indjé. iZuidkoreaanse troepen trokken terug toen de Chinezen meer troe pen inzetten om te pogen de breuk te vergroten. Gedurende de gehele nacht heeft het Chinese offensief zich ontwik keld, vergezeld: van de gebruike lijke cacophotme van geluiden: het blazen op fluiten en trompetten door de Chinese aanvalstroepen en het gedonder van het gesehut, dat een gordijn van vuur legde voor de linies van de Verbondenen. (Honderden Chinezen werden gedood. Vlegtuigen voerden aanvallen uit op opslagplaatsen en vervoer middelen. De bij Indjé doorgebroken Chi nezen zijn tot beneden de 38ste breedtegraad doorgedrongen. Indjé ligt in de Oostelijke sec tor, 30 km ten O. van Watsjon. Snel verbreidde het offensief zich langs het gehele front cn krachtige proef aanvallen werden ondernomen in de richting van Seoel. Het doel van deze aanvallen is het zoeken van zwakke plekken in de Geallieerde linies. Geallieerde patrouilles houder deze aanvallen op en ten N. O. van de stad hield een Geallieerde verkenningseenheid stand bij eer. aanval van een onbekend aama! tegenstanders. Bij Oeidjongboe, 30 km ten ÏM. van Seoel, werden na een krach tige aanval 293 gesneuvelde te genstanders geteld, in een andere sector werden 400 Chinezen ge dood. Zuidkoreaanse troepen aan ue Oostkust trokken Donderdag voer vastiberad-n aanvallen van de Noordkoreanen terug. Uit dit gebied wordt geen door braak gemeld. Aan het centrale front moesten de Amerikanen wijken naar tevo ren klaar gemaakte stellingen ten Z. W. van Tsjanggong. 30 GEWONDEN UIT KOREA ONDERWEG. Aan boord van het Amerikaan se schip de General Mc Rae", dat op 13 Mei uit Yokohama is ver trokken bevinden zich 20 gewon den van het Nederlandse detache ment tn Korea. Wanneer de mannen hier aani zullen komen is nog niet bekend. TWEEDE FASE VAN HET VOORJ A ARSOFFEN SIEF' De Chinese troepen hebben Donderdag kort voor midder nacht hun tweede grote aanval j ingezet in het kader van de vol gende fase van hun voorjaars offensief. De aanval werd met j grote hevigheid in de westelijke frontsector ten N.O. van Seoel uitgevoerd. Turkse troepen ver dedigen hier de geallieerde stel lingen. 110 km verder in oostelijke richting, ten Z.O. van Indje, vechten Amerikaanse en Zuidko reaanse troepen verbitterd om de bres te dichten, die hier in hun linie is geslagen. De eerste frontale aanval der Chinezen in de westelijke front sector wisten de Turken, die werden gesteund door een zwaar artillerie-vuur en gevechtswa gens, na drie kwartier van ver woede strijd af te slaan, doch een tweede golf van Chinese aanval lers stormden over de lijken der gesneuvelden voorwaarts in een poging de Turkse stellingen te omtrekken In het oostelijke gedeelte van de centrale sector strijden ook de legers van het Britse gemene best om te pogen de Chinese aan vallers terug te werpen. Britse en Australische infanterie onder hield een bijna onafgebroken vuur op noordelijker gelegen heuvels, waar de Chinezen in po sitie liggen en van waaruit zij pogen door de geallieerde linies te sluipen. In het gebied van Tsjoentsjon trekken de Chinezen een strijd macht van naar schatting 25.000 man samen, die gebruikt zal worden voor een grote aanval door het dal van de Poekhan. Niettegenstaande de Verbonde nen een ononderbroken vuur on derhouden, zijn Chinese, zich op hun buik door het terrein voort bewegende infanteristen, er op een bepaald punt in geslaagd de Amerikaanse stellingen dicht te naderen. Bij invallen van de duisternis verwachtte men de grote aanval. Officieren van de frontlinie vertrouwen er op de verwachte tweede Chinese aanval althans voor bepaalde tjjd te kunnen af slaan. Een andere grote aanval, die de Chinezen uitvoerden, werd, bij het aanbreken van de dag, in het gebied van Tsjoentsjon ingezet. Twee regimenten stoottroepen wierpen zich in een frontale aan val op door het achtste Ameri kaanse leger verdedigde stellin gen. De aanvallers liepen in een zeer krachtig vuur van Ameri kaans veldgeschut, machinege weren en lichte automatische wapens. Uiteindelijk moesten de Amerikanen over een beperkte afstand terugtrekken. De geallieerde grondstrijd krachten zijn Donderdag de ge hele dag krachtdadig uit de lucht gesteund. Volgens een schatting hebben de Chinezen Woensdag, de eerste dag der tweede fase van hun voorjaarsoffensief, ruim 3500 man verloren. Uit Washington wordt gemeld, dat aldaar is bekend gemaakt dat de Amerikaanse verliezen in Korea thans 65.523 man bedra gen; hieronder bevinden zich 11.112 gesneuvelden en 11.006 1 vermisten. Nieuwe vrijwilligers naar Korea. Opnieuw zal tegen het eind van deze maand een 170-tal Korea- vrijwilligers uit Nederland ver trekken. Dit is reeds het tweede grote aflossingsdetachement dat wordt ingescheept. Ook per vlieg tuig is onlangs een groep vrijwil ligers vertrokken. Daar nog elke diag aanmeldin gen binnenkomen, ligt het in het voornemen in Juli wederom een contingent vrijwilligers naar Ko rea uit te zenden. Aanmelding voor het Korea- detachement kan geschieden in persoon in de Frederikkazerne of schriftelijk bij de majoor J. de Groot, Haag. Frederikkazerne. Den Protestantse kerken en roode Kruis Ten behoeve harer inzameling, welke van 23 Mei tot 5 Juni in het gehele land wordt gehouden, ver kreeg het Ned. Rode Kruis een aanbeveling van de gezamenlijke protestantse kerken. Ruim 50 mijnenvegers voor week-end bezoek aan Amsterdam Mijnenvegers van België, De nemarken, Engeland, Frankrijk, Nederland en Noorwegen zullen begin Juli gezamenlijk oefenen in het vegen van mijnenvelden. De mijnenvegers opereren van Scheveningen uit en IJmuiden. Na afloop van deze oefening zul len alle mijnenvegers, 50 in to taal, op 7 Juli een weekend bezoek aan Amsterdam brengen, j De oorlogsschepen zullen in de Coenhaven ligplaats vinden. Ter gelegenheid van de inwer- ding van de rundertuberculose kingtreding van dit plan is gis- ter hand heeft genomen. Deze teren op een persconferentie in rijksbestrijding is echter door Den Haag een uiteenzetting ge--, een aantal niet goed willende Op de binnenplaats van het legermuseum te Leiden, welk museum binnen zijn muren de herinnering levendig houdt aan de grote wapendaden van onze krijgsmacht, vond gisterochtend de overdracht plaats van het ceremonieel tenue van het wapen der Koninklijke Marechaussée. Onder hen, die deze militaire plechtigheid bijwoonden, merk ten wij o.m. op de Minister van Oorlog en Marine Ir. C. Staf; de Minister van Justitie, Mr. H. Mulderije; luitenant-generaal D. Buurman van Vreeden, bevel hebber van de eerste militaire afdeling en luitenant-generaal I. A. Aler, chef van de luchtmacht staf. Met de drumband van het wa pen der Marechaussée stonden op de binnenplaats honderd man schappen in het nieuwe ceremo niële tenue opgesteld. De voor zitter van het werkcomité, die de fondsen voor dit ceremonieel tenue had bijeengebracht, kolo nel W. Kist, heette alle autoritei ten welkom en herinnerde aan de spontane medewerking, welke allerwegen in het land is onder vonden om tot dit resultaat te komen. In aansluiting op dit inleidend woord belichte Mr. Fockema An- specteerden de beide ministers het corps, dat in zijn blauwe uni form met kolbak en oranje ko karde, waarbij de witte koppel en klewang behoort, een ferme aanblik bood. Tenslotte volgde een défilé voor de autoriteiten. Later op de dag heeft dit corps met drumband en ingehaalde standaard nog gedéfileerd voor H. M. de Koningin vóór het pa leis SoestcUjk. Er deed zich Woensdag te Til burg geen enkel geval van pokken voor. Donderdag konden 22 personen de quarantaine-Inrichting van het Cenakel verlaten, zodat er dan slechts 26 contacten ter observa tie overbleven. genoten niet helpen, zij het gevaar mogelijk alleen onder de ogen ""walmeer*"onze bondgenoten niet sterk zijn, zou het Kremlin ze tornen overweldigen en zou het oorlogsgevaar groter worden Zonder bondgenoten zou onze verdediging moeilijker en kostbaarder rifri Het verminderen van de buitenlandse hulp ls geen bezuiniging, het'kan nu het verspillen van de levens van onze soldaten op latere 'datum betekenen". Het voorstel van de republi keinse Senator Taft om de strijd macht met een half millioen man te verminderen noemde de presi dent dwaas en een verzoek om oorlog. Truman deed een beroep op do nationale eenheid hij de verdedi- gings-voorbereidingen en zei, dat het voorrang had boven alles. Dit programma bestond uit 2 delen, (het opbouwen van ae Amerikaanse strijdkrachten en de nationale 'kracht en hulp aan de •bomdgcnoten om hun defensie te versterken. Truman zei voorts, dat de Ver. Staten op 30 Juni sedert het uit breken van de oorlog in Korea 19 milliard dollar zullen hebben uit gegeven voor de defensie en dat in het jaar beginnend met 1 Juli dit bedrag waarschijnlijk zal stij gen tot ongeveer 40 milliard. Er wordt op het ogenblik veel gesproken over de militaire stra tegie, maar indien het la/nd niet tevens een aantal problemen van gelijfke waarde productie voor de defensie, belastingen en stabl lisatie onder de ogen ziet, zal het helemaal geen militaire stra tegie kunnen krijgen. Truman critiseerde het Congres, omdat het de wet ophoudt op ver lenging van prijs-, loon- en huur regeling, die op 30 Juni afloopt. Hij deed een beroep op de Ame rikanen druk uit te oefenen op hun afgevaardigden om het de- fervsieprogramma en de anti-in flatiemaatregelen van de regering te steunen. Controle op prijzen en huren is nodig om de kosten van levens onderhoud te drukken en er zou niet een aantal uitzonderingen ten behoeve van bijzondere be langen moeten worden opgesteld. Als we de prijzen gedrukt kun nen houden tot het grootste deel van het defensieprogramma ls verwezenlijkt, zullen we het ge vaarlijke punt zijn gepasseerd. lAnders zullen de kosten van le vensonderhoud omhoog vliegen en het programma en onze kracht als volk ruineren", aldus Truman. In een passage, die niet ver meld stond In zijn op schrift ge stelde rede, veroordeelde de presi dent senator Taft (Republikein), die hij echter niet met name noemde. Deze trachtte de V.S. ge heel alleen een algehele oorlog tegen China te laten voeren, al dus Truman. Hij voegde er aan toe, dat een algehele oorlog in een week het land tien tot twintig maal zo veel zou kosten als de herbewapening en de strijd in Korea. President Truman heeft Don derdag verklaard, dat hij beslo ten had generaal MacArthur te ontslaan, toen MacArthur op 20 Maart ..een ultimatum aan de Chinese opperbevelhebber in de Koreaanse oorlog zond". MacArthur bood toen aan een wapenstilstand met de Chinese opperbevelhebber te bespreken en waarschuwde deze voor de ge volgen indien dit werd afgewezen. Truman zei. dat dit ultimatum de bevoegdheden van MacArthur te buiten was gegaan. MacArthur had zijn voorgenomen verklaring eerst moeten voorleggen aan de verenigde chefs van staven, aldus Truman. geven over de diverse aspecten van de rundertuberculose-bestrij- ding. Minister Mnnsholt noemde het een verheugend feit, dat door dit nationale plan de zelfwerk zaamheid van het bedrijfsleven in practijk kan worden gebracht. Te weinig beseft men nog. aldus de minister, dat de rundveehou derij Nederlands grootste indu strie is. De totale productie heeft eeft waarde van ongeveer 1,5 milliard aulden. De he'ft hiervan wordt geëxporteerd. Daarom is het in het belang van onze econo mie en in het belang van de volksgezondheid noodzakelijk, dat de rundertuberculose wordt bestreden. De minister sprak de hoop uit dat onze runderen over vijf jaar t.b.c.-vrij zullen zijn. Om dit doel te bereiken zal men zich opofferingen moeten getroosten. Tenslotte dankte de minister de Amerikaanse regering, die door de Marshallhulp de uitvoering van het plan mogelijk maakt De heer H. D. Louwes, voor zitter van de Stichting voor de Landbouw, noemde de inwer kingtreding van het nationale plan voor de bestrijding van run dertuberculose een demonstratie van een gelukkige samenwerking tussen de georganiseerde bedrijfs- genoten in de Nederlandse land bouw en het ministerie van Landbouw. De heer E. J. A. A. Quaedvlieg. directeur van de veeartsenijkun- dige dienst, gaf een uiteenzetting over de oorzaak en gevolg van de besmetting met de tuberkelbacil. De bacil tast het weefsel aan van het rund en vormt knobbeltjes, de z.g. tuberkels. Deze tuberkels komen regelmatig voor in het weefsel van de luchtpijp en van de nier met gevolg, dat de bacil len worden uitgehoest dan wel zich in de melk verspreiden. In beide gevallen is ernstig gevaar voor besmetting van mens en dier aanwezig. De enige mogelijk heid voor een doelmatige tuber culosebestrijding is gelegen in het opruimen van de infectie haard. De veehouder, die om eco nomische redenen meestal niet kan overgaan tot onmiddellijke slachting van al zijn met t.b.c. besmette runderen, kan de be smetting tegengaan door tuber culeuze dieren af te zonderen. Geheel afdoende is deze voor zorgsmaatregel echter niet. Spr. herinnerde eraan, dat de regering reeds in 1925 de bestrij- veehouders een mislukking ge worden. jaar 50 millioen bijeenbrengen, De overheid voegt uit de Mar shallgeiden in de loop van vijf jaar 50 millioen gulden aan het fonds toe. Deze gelden zullen per provincie beschikbaar komen in verhouding tot het aantal in het seizoen 1949/1950 in die provin cie aangetroffen reactiedieren. Als een rundveebeslag op tijd reactievrij is, kan de houder van dit rundveebeslag uit het fonds voor de rundertuberculose-bestrij- ding een premie van 150 gulden ontvangen voor de reageerders, die hij heeft laten slachten. Op de melk van niet-reactievrije rundveebeslagen wordt een ex tra-heffing van 55 cent per 100 kg gelegd. Is het rundveebeslag op tijd reactievrij geworden, dan Het gevaar voor een fiasco is wordt een bedrag uitbetaald gelijk - aan het als extra-heffing ingehou den bedrag. Is het rundveebeslag niet binnen de gestelde tijd vrij, dan zal bedoelde extra heffing niet worden terugbetaald. De gelden zullen door de stich ting „Nationaal Fonds voor de Rundertuberculose-bestrijding" worden beheerd. In dit fonds heb ben 5 vertegenwoordigers van de Stichting voor de Landbouw zitting, 4 vertegenwoordigers van het ministerie en een vertegen woordiger van het ministerie van Financiën. De heffingen worden opgelegd door het bedrijfschap voor zuivel. In Zeeland en Goeree-Overflakkee zullen per rund bedragen, resp, overeenkomende met het kwartje op de melk voor alle bedrijven en met de extra heffing van 55 cent voor de niet-reactie-vrije bedrijven door het bedrijfschap voor vee en vlees worden geheven. De maatregelen zullen zo spoe dig mogelijk ingaan, de heffing van het kwartje op 20 Mei, de ex tra-heffing van de 55 cent op de niet-reactievrije bedrijven enkele weken later. Tweede dag zonder nieuwe gevallen van pokken. Gister was het de tweede dag in successie, dat te Tilburg geen geval pokken werd geconsta teerd. De quarantaine voor twee .zusterkloosters werd gisteren drae de opvattingen van plichts- opgeheven, evenals voor verschil- betrachting en trouw van dit in iencje personen, die in hun wo 1814 opgerichte wapen, dat in- ajngen geconsigneerd waren, dertijd is ingesteld tot handha- j-je directeur van de G. G. en ving van de orde en toezicht op q d Dr jr Ausems verklaarde en naleving van de wet en dat zich zeer tevreden over de huidi- door zijn correct optreden zoveel I 7e „ang van zaken. indruk op de burgerbevolking 1 3 heeft gemaakt. Als symbool van deze overdracht hing de heer Fockema Andrae de commandant van het corps, de generaal- majoor Ir. M. Tans, de witte gi- beme (bandelier) over de schou ders. Nadat de commandant had bedankt voor deze bijzondere geste, die het mogelijk maakt, dat de manschappen weer meer dere luister kunnen bijzetten aan officiële plechtigheden en hoog- De R. K. bakkerspatroonsver- eniging te Breda heeft zich ge- richt tot de drie organisaties van bakkerspatroons in Nederland met het verzoek, contact op te nemen met de meelfabrikanten thans bezworen door het ver plicht stellen van het lidmaat- schip van de provinciale gezond heidsdiensten. De woorden van dank, door verscheidene sprekers aan het adres van het Amerikaanse volk en de Amerikaanse regering ge richt, worden beantwoord door de heer Charles P. Fossum, Food and Agriculture-officer van de E.C.A. in Nederland. De heer Fossum was van oordeel, dat het nationale plan voor de bestrij ding van rundertuberculose de export van Nederlandse zuivel producten met name van melk naar de Amerikaanse bezettings zone In Duitsland zal verhogen. Verder verwachtte hij een verho ging van de kaasexport naar de Verenigde Staten en andere lan den. De laatste spreker op deze persconferentie was de secreta ris van de gezondheidscommissie voor dieren, de heer L. P. de Vries. Deze ging uitvoerig in op de resultaten, die de provinciale gezondheidsdiensten reeds heb ben bereikt. Friesland, grote de len van Drenthe, Walcheren, een aantal Zuid-Hollandse eilanden, zijn reeds vrij van rundertuber- culose. Willen wij Nederland vrij ma ken van rundertuberculose dan zullen de besmette dieren ge slacht moeten worden, zo zeide de heer De Vries. Hiertoe zijn de volgende maat regelen ontworpen: Voor elk rundveebeslag, waarop bij het laatste onderzoek op tuberculose voor 1 Mei 1951 runderen werden aangetroffen, die een positieve reactie bleken te hebben, wordt vastgesteld binnen hoeveel jaren het vrij moet zijn van reactiedie ren. Het aantal jaren is geba seerd op het reactiepercentage bij dat onderzoek. Lichtbesmette rundveebeslagen moeten binnen een jaar vrij van reactie-dieren zijn, de zwaarbesmette Binnen 5 jaar. Op alle rundveebeslagen wordt gedurende 5 jaar een hef fing van 25 cent per 100 kg' melk gelegd ter vorming van een fonds voor de rundertuberculose- bestrijding met dien verstande, dat de door de provincie opge brachte gelden ter beschikking van die provincie blijven. Hier door zal het bedrijfsleven in vijf teneinde te verkrijgen, dat op el- tij dagen in ons Vorstenhuis, in- ke 50 kilogram meel, die bij de bakkers wordt afgeleverd, een toeslag van 10 cent wordt gehe ven. De op die manier bijeen- gebrachtte dubbeltjes zouden dan worden gestort in een fonds, waaruit die bakkers kunnen wor den geholpen, wier bedrijf door de heersende pokkenepidemie stil ligt. Wanneer het voorstel wordt geaccepteerd, zal dit geen enkele consequentie hebben met betrek king tot de consumentenprijs. Spaak, de voorztter van de Europese consultatieve vergade ring, liee?t tegenover verslagge vers als zijn mening te kennen gegeven, dat de landen van W-- Europa niet in staat zullen zijn te gelijk zich te bewapenen en toch eenzelfde levensstandaard te be houden. Terwijl in totalitaire landen de bevolking voorde keus kan worden gesteld: kanonnen of boter, is dit in de democratische landen onmo gelijk. ,;Daar moet de bevolking het allebei hebben", aldus Spaak. „Dit betekent een geweldige vertioging van de Europese pro ductie", zo voegde bij er aan toe. De oorspronkelijke opzet van de consultatieve vergadering was dat zij de mening van alle Duro. pese volken voor het mindsters- comité zou weergeven, dde op zijn beurt een Europese regering mioest vormen, „Dit is niet gebeurd en de oor spronkelijke opzet is geheel mis lukt", aldus Spaak. (Het voornaamste verwijt, dat men de ossembl-ée moet maken, is volgens Spaak, dat zij in tegen stelling tot alle andere interna tionale organisaties te veel hooi op haar vork wil nemen. Een van de belangrijkste resul- Jeep van de onderneming ,,Vada" beschoten. Drie per sonen gewond. Uit Bandung wordt vernomen, dat op de onderneming „Vada" in bet gebied van Tjian-djur (West- Java) een jeep van de onderne ming in een hinderlaag werd be schoten. Drie Inzittenden werden ge wond, onder wie de Nederlanders Verwer en Van Ooy. BIJNA 40.000 VATEN ZOUT* HARING NAAR OOST- DUITSLAND. Gistermorgen zijn de laatste beletselen weggenomen, die een contract met Oost-Duitsland in Ie weg stonden over de verkoop van 39.000 vaten Nederlandse zoute haring, overgebleven van het seizoen 1950/51. Nu Dinsdag taten van de jongste bijeenkomst de „nieuwe teelt" begint is deze noemde Spaak het besluit om het verkoop de haringhandel bijzon- ^Amerik&anse Congres uit te no digen voor een openbaar debat over vraagstukken, waarvoor Europa en Amerika zich gemeen schappelijk gesteld zien. Reeds enige maanden is een uittocht van Joden uit Irak naar Israël aan de gang en tot op heden hebben ongeveer 80.613 Joden, die van de Iraakse natio- nemen. Een aantal vertrekken- den, die trachtte grote sommen geld te smokkelen, is door de douane aangehouden. Men schat het aantal Joden, der welkom. Naar schatting zijn nog ongeveer 30.000 vaten in de koel- en pakhuizen over. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Oostelijke wind. Wisselende bewolking en droog weer. Matige of vrij krachtige wind. Iets hogere temperaturen dan gisteren. naliteit afstand hebben gedaan, dat geen afstand wil doen van de het land verlaten. De regering Iraakse nationaliteit, op 15.000, van Irak heeft medegedeeld, dat sommigen van hen leven op het ZATERDAG 19 MEI. zij de Joden, die de Iraakse na tionaliteit wensen te behouden, op dezelfde voet zal behandelen ogenblik in het buitenland en bezitten Iraakse passen. Sedert 1 Mei j.I. hebben ongeveer 10.000 als alle andere Iraakse onderda- Joden Irak verlaten en nog 25.000 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.59 0.34 1.14 1.24 n.m. 12.25 1.— 1.40 1.50 nen. Een aantal Joden is er in geslaagd, voor de regering hun bankrekening blokkeerde, hun bezittingen te verkopen en him geld naar 't buitenland te smok kelen. Toen de regering bevel gaf de Joodse gelden te blokke ren, was er voor ongeveer 30 millioen aan Joodse bezittingen en bankrekeningen over. wachten op hun beurt om naar Israël te reizen. Niet-officieel wordt het aantal Joden, dat uit Irak werd gesmokkeld, op 7000 geschat. De Iraakse minister van Bui- 1 tenlandse Zaken, Omar Nadhmi, heeft orders uitgevaardigd om I aan Iraakse Joden, die naar het buitenland willen reizen voor ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN Nog steeds staat de Iraakse geneeskundige behandeling, za- regering de vertrekkende Joden ken, vacantie of studie, passen toe een kleine som geld mee te uit te reiken.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1