Nieuwe vliegvelden in N.-Kores Begroting van Onderwijs Aardschokken in Italië ue voor Algem. Vergadering Chr. Historische Unie see Kamerleden vragen De toestand in West-Java DONDERDAG 17 MEI 1951. 7e Jaargang No. 1730. verschijnt dagelijks - N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Toch een Chinees offensief? Ministers antwoorden GROTERE ACnvnwr. Lestoestel van de Marine-luchtmacht in zee gestort Openingsrede Mr Tilanus De Perzische olie WEERSVERWACHTING HOOGWATER. nieuwe vanPokken M door Pokken rde bakkers? Indonesië RWACHTING j WATER. Fiankering MJ abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur Tel. 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 4,55 per kwartaal- Per week 37 cent. Losse nummers 7 cent. Ruhriek .<leine Advertenties 5 regels 75 ct.; iedere regel mfeer 15 et. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tet dee namiddags 2 uur. Advertentieprijs per mm 12 cl minimum per advertentie ,.n0rhi>reidineen om ook aan hun zijde vlieg- •e Chinezen t^«en voorbrre.du ge^ in Noord-Korea Tin ManAsjoerijè zouden moeten hebben om Geallieerde ^rveidin-saanvallen op laatsgenoemd gebied te voorkomen Inderdaad gaan de Chinese communisten, ondanks aanhoudende verwoestende luchtaanvallen der Verbondenen voort met het -g- ren van een nieuwe keten van vliegbasis in Noord-Korea, zich uitstrekkend van de Oost- tot de Westkust. - In de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang hebben z.j d« ruuies van gebombardeerde gebouwen langs de hoofdweg weggeruimd en cr i'i'i] geïmproviseerd, doch goed bruikbaar vliegveld aange legd. ■en woordvoerder gaf toe dat luchtaanvallen der Chinezen bo ven Korea aanzienlijke schade zonden kunnen aanrichten. Verduisteringsmaatregelen zijn slechts van kracht voor 'n strook ten Z. van het front van enkele km diep. Bij de huidige situatie is niet voorzien in het verspreid opereren van troepen en voertuigen der Verbondenen, daar tiet nog niet nodig is geweest. Op 4 Mei stelde het Tweede Kamerlid C. van den Heuvel (A.R.) enige vragen: o.m. of het de minister bekend was, dat in de inspectie Zaandam aan tal van mensen, die geheel en al op on derstand zijn aangewezen en in tehuizen worden verpleegd, be lastingaanslagen werden opge legd, welke, voor wat het belast baar inkomen betreft waren ge baseerd op de verpleegkosten ge schat op ƒ1118 per jaar, ver meerderd met de waarde voor geschonken kleding en andere giften. Minister Lieftinck heeft op deze vragen het volgende antwoord gegeven: 1. De vraag wordt bevestigend beantwoord met dien verstande, dat de belastingaanslagen niet zijn gebaseerd op de verpleeg kosten, vermeerderd met de waarde van geschonken kleding en andere giften, maar op de ge noten uitkeringen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening en daarop door de gemeente, diaconieën en andere instellingen verstrekte toeslagen. 2. Aangezien het in aanmer king nemen van de genoemde uitkeringen geheel in overeen stemming is met de bepalingen van de inkomstenbelasting 1941, is de minister niet bereid aan deze toestand een einde te ma ken en de opgelegde aanslagen voor 1948, 1949 en 1950 te doen intrekken. Het Tweede Kamerlid Wage naar (C.P.N.) stelde op 7 Mei enige vragen over het feit dat de Amerikaanse regering aan de Nederlandse regering zou hebben verzocht haar instemming te be tuigen met: a. het op grotere schaal bom barderen van Chinees grondge bied; b. het scherper blokkeren van de Chinese grens; c. verbreken van alle betrek kingen met de Chinese regering; d. het ter beschikking stellen van een groter contingent troe pen? Inmiddels wordt in berichten uit de Westelijke frontsector gemeld, dat het aantal in Zuidelijke rich, tingen trekkende vluchtelingen sterk is toegenomen, hetgeen tot nu toe een van de zekerste aan wijzingen is geweest voor een ko mend offensief der Chinezen. Een nieuwe aanval wordt dan ook spoedig" verwacht. Een officier van de frontlinie, die dit meedeelde, voegde hieraan toe: ,De Chinezen zullen ons bij een tweede aanval nog parater vinden dan bij de eerste fase van hun voorjaarsoffensief". Volgens de jongste berichten hebben de Noordelijken tussen Tsjoentsjon aan het centrale front en Indje in de Oostelijke sector grotere activiteit aan de dag ge legd. Waarnemers geloven, dat zij de linies van. de Ver. Naties op zwak ke plekken willen aftasten, voor dat zij tot een nieuw offensiei overgaan. CHEF STAF GEALLIEERD E MARINE. Schout-bij-nacht Ofstie een des kundige op het gebied der oorlog voering met atoomwapens is tot chef van de staf der Geallieerde marine in de Koreaanse wateren benoemd. Hij komt als zodanig te dienen onder vice-admiraal Joy, opperbe velhebber dezer marine-strijd krachten en commandant van de Amerikaanse vloot in het Verre Oosten. YOUNGER OVER KOREA EN CHINA. De Britse minister van Staat Kenneth Younger heeft in een re devoering gezegd, dat het vraag stuk van het bepreken van de Ko reaanse oorlog moeilijker was ge maakt door de verwarring in de politiek der Ver. Naties. Om uitbreiding van de oorlog te voorkomen zouden de Ver. Naties zelfbeheersing moeten betrachten, hetgeen minder gemakkelijk was naarmate de verliezen toenemen. Een volledige blokkade van China zou volgens Younger de toestand alleen maar verergeren. De Britse regering achtte het verstandig deze blokkade tot stra tegische goederen te beperken. Prins Bernhard te Eindhoven Prins Bernhard is Woensdag middag per vliegtuig op Wel schap bij Eindhoven gearriveerd. Hij werd ontvangen door Mr. H. L Woltersom, vice-president van de raad van commissarissen van de N.V. Philips Gloeilampenfa brieken. Van het vliegveld begaf men zich naar het Philips ont spanningsgebouw, waar de Prins aanzat aan een lunch, hem aan geboden door de raad van be stuur van het bedrijf. In de na middag heeft de Pirns het jubi- leumspel „Wij en Philipswij bij Philips" aanschouwd. Dit spel trekt door de straten van Eindhoven. Het is gemonteerd op een groot aantal wagens. Onge veer 2500 deelnemers voerden zowel historische als taferelen uit deze tijd op. De Nederlandse atoomge leerde, Prof. Dr C. J. Bakker, zal hedenochtend per K.L.M.-vlieg- tuig naar Argentinië vertrekken voor een studiereis van onbe paalde duur. TWEEDE KAMER KON NIET OP TIJD BEGINNEN. kon hebben. De voorzitter liet vooi Woensdagmiddag was te ruim half twee het voorgeschreven aantal leden niet aanwezig, zodat de uitgeschreven vergadering der Tweede Kamer geen voortgang Krachtige aardschokken van drie tot acht seconden hebben zilch Dinsdag kort na middernacht in geheel Noord-Italie voorgedaan. MilUoenen Italianen, die door de bevingen werden gewekt, renden de straat op en bereidden zich voor op een verblijf in do open lucht. Mn Milaan bleef een vrouw van de schrik dood. Drie uur later werd in Milaan een tweede minder krachtige schok gevoeld. Woensdagmiddag werd een twee persoons lesvliegtuig van de ma rineluchtvaartdienst vermist. Het toestel, een geel-gekleurd een-mo- torig ,Harvard"-vliegtuig was met één man aan boord van het vlieg kamp Valkenburg vertrokken. Een twee-motonge voormalige bommenwerper, een "Mitchell en een een-motorig amphibietoestel, een „Sea otter", van de reddings dienst, benevens een „Firefly - jachtvliegtuig en drie „Harvard - lestoestellen zochten de Noordzee voor de kust en de duinenrij al. Naar de marinevoorlichtings- dienst later mededeelde, is de ver miste Harvard omstreeks twee uur in de Noordzee terechtgeko- men, enige kilometers uit de kust ter hoogte van Noordwijk. De enig- inzittende van het toestel, de ad- spirant reserve-officier korporaal F. Harte werd opgepikt door de bemanning van de in de nabijheid varende Sch. 62. noe steeds verschil is tussen een geen radio aan boord heeft, voer leraar by het m 0 en v.h.o. en bu mot He vlieeer naar Schevenmgen. middelbaar technisch onder wijs Het verschil in het salaris van J even HirwtPlir De eerste berichten gewagen slechts van lichte schade. Tot dusver zijn nog geen persoonlijke ongelukken gemeld. Een observatorium in de buurt van Bologna schat het epicen trum op ongeveer 270 km ten N.O. of N.W. van de stad. De bevingen volgden op een hevig onweer, dat Dinsdag boven vele plaatsen in Italië losbarstte. In Rome werd een schoorsteen door de bliksem getroffen en stortte op slop woningen. Twee vrouwen kwamen om het leven en der tien personen, onder wie drie kinderen, liepen verwondingen op. Dinsdagavond tegen midder nacht heeft een ernstige aard- trilling, vergezeld van een on dergronds gerommel, gedurende 15 seconden de huizen in Locarno doen beven. De trillingen werden in geheel Zuidoostelijk-Zwitserland ge voeld. De eerste trillingen om 23.56 uur plaatselijke tijd werden om 03.28 uur gevolgd door nieu we trillingen. Hoewel beide ta melijk zwaar waren, zijn tot dus ver nog geen berichten binnen gekomen, die schade melden. Zwitserse seismographen geven als epicentrum van de trillingen het gebied van het Comomeer. In Amsterdam is gisteren de algemene vergadering van de Christelijk Historische Unie ge opend met een rede van mr. H. W. Tilanus. Minister Stikker heeft hierop als volgt geantwoord: Een verzoek, als omschre ven in de eerste vraag, is niet ontvangen. De minister wijst er ten overvloede op, dat het sub a en b gestelde ook niet zou kun nen worden gevraagd, aangezien er tot dusverre geen Chinees grondgebied is gebombardeerd en de Chinese grens niet is geblok keerd, zodat niet zou kunnen worden gesproken van „op gro tere schaal" bombarderen of „scherper" blokkeren. Conform de resolutie van de algemene vergadering van de Verenigde Naties van 1 Februari bereidt het „Additional Measu res Committee" van de V. N. voorstellen voor om met aanvul lende economische maatregelen de strijd tegen de agressie van China en Noordkorea te onder steunen. Deze voorstellen zijn nog niet gereed. Naar aanleiding van de kabi netscrisis zei de voorzitter o.m.: Een R.K., een A.R. en een libe raal Kamerlid hebben de minis ter verwijten gemaakt over onze militaire paraatheid, die naar mijn inzicht niet redelijk waren, orndat geen enkele minister een vloot, een leger en een lucht macht kan opbouwen, wanneer hem niet de middelen ter be schikking worden gesteld. Dat de regering toen het enorme bedrag van 850 millioen per jaar voor militaire doeleinden nog niet wil de overschrijden, is op zichzelf begrijpelijk, aldus de heer Tila nus. De begrotingen van oorlog en marine werden in de Tweede Kamer aangenomen. Maar de minister, die zulke zware offers van het Nederlandse volk moest vragen zowel in personeel als in financieel opzicht en die bij de begrotingsbehandeling het gevoel had gekregen, dat hij niet meer het volle vertrouwen genoot, meende onder deze omstandig heden niet langer de verant woordelijkheid te kunnen dra gen. Ik kan dat betreuren, maar ik kan het ook van een man van karakter verstaan. Minister Schokking ging heen en daarmee was de C.H.-minister uit het ka binet verdwenen. De vijf groepen K.V.P., P.v.d.A., A.R., C.H. en V.V.D., hadden zich tenslotte accoord verklaard met de grote lijnen van het rege ringsprogram. Dat uiteindelijk de A.R., toen zij niet de door hen gewenste portefeuilles door be paalde personen bezet konden verkrijgen, hebben geweigerd om mede-verantwoordelijkheid op zich te nemen, betreur ik. Ik ver blijd mij er over dat twee C.H.- mannen zich bereid hebben ver klaard mede de verantwoorde lijkheid te dragen in deze moei lijke tijd. Belangrijke porte- KOB lieuuci". «c lezing doen van de aanwezige en vervolgens van de afwezige leden. Hij sprak de hoop uit de vergade ring na een kwartier te bunnen °PTeg"n half drie is het quorum aanwezig. .„„j. Voortgezet wordt de behande ling van de begroting 1951 van het departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. De artike len van de afdeling „Lager ondei wijs" worden z.h.s. goedgekeurd. Bij de afdeling „voorbereidend hoger en middelbaar oiidervv ijs vraagt mej. Nolté (K.V.P.), oi het voorbereidend hoger onderwijs niet te gemakkelijk wordt overge gaan tot splitsing van klassen, waardoor het enderwijs te duur wordt. Zij vraagt aandacht voor de h.i. onjuiste verhouding der sala rissen van directeuren van middel bare en van nijverheidsscholen. Handenarbeid voor jongens en handwerken voor meisjes op mifl; delbare scholen beveelt mej. Nolte warm aan. De heer De Loot (Arb.) is van oordeel, dat de opleiding voor prac- tiikdiploma's meer over de school moet lopen. Spr. verwondert zich over het verschil in salariëring bij het voorbereidend hoger en hei middelbaar nijverheidsonderwijs. De heer Zegering Haddens (V.V.D.) begroet de minister met instemming. Hij betreurt het, dat er. feuilles zijn hen toegedeeld, Ir. Staf voor oorlog en marine, mr. Mulderije voor justitie. Spr. wees voorts op de moei lijkheden in het komende jaar. „Wij zijn bereid offers te bren gen en als het kan sober te leven omdat we de noodzaak ervan in zien, maar dan ook onder de uit drukkelijke voorwaarde van ver sobering van de staatsdienst en het nalaten van uitgaven, die niet strikt geboden zijn. Wanneer wij zwaar moeten betalen, mag het niet voorkomen, dat licht vaardig met overheidsgeld wordt omgesprongen. Bovendien zal bij de te treffen maatregelen ernstig rekening moeten worden gehouden met hen, die door deze maatregelen het zwaarst worden getroffen, waarbij ik in het bijzonder denk aan de kleine zelfstandigen en aan de middenstand. Ik voeg er nog één opmerking aan toe: Te ver gaande staatsbemoeiing wen sen wij niet te aanvaarden." Tenslotte stelde spr. voor aan de Koninyin het volgende tele gram te zenden: „De Christelijk-Historische Unie in jaarvergadering te Amsterdam bijeen, betuigt Uwe Majesteit trouw en aanhankelijkheid en bidt Uwe Majesteit Gods wijs heid en bijstand toe in de moei lijke internationale en nationale tijdsomstandigheden van deze tijd." PORTUGESE KROONPRETENDENT ZWAAR GEWOND. De Portugese kroonpretendent de hertog van Braganza, en zijn echtgenote, de hertogin Maria Francesca van Braiganza, zijn bij een auto-ongeval bij Thionville ernstig gewond. De auto was op het vochtige wegdek gaan slip pen, waarna de wagen tegen een mast van het electriciteitsnet is opgereden. Hij en de hertogin werden uit de auto geslingerd. Functionarissen van het zieken huis zeggen dat de hertog een schedelbreuk heeft en zijn lin kerschouder heeft gebroken. Voorts is hij over zijn gehele lichaam gekneusd. De hertogin heeft een schouder gebroken. Voor het leven van de hertog wordt gevreesd. SGtfll laUlw aan met de vlieger naar Schevenmgen. De piloot bevindt zich thans in het militair hospitaal te 's-Graven- hage Voor zover viel na te gaan, heeft hij geen ledematen of iets dergelijks gebroken. Het verhaal van de redders. De vlieger heeft het leven te danken aan de vier koppen tellende bemanning van de Sch. 62. Johan nes Pronk, de 38-jange schipper, vertelde het gebeurde als volgt: We waren aan het vissen voor Noordwijk, toen er een geel vlieg tuig zeer laag op ons af kwam vlie gen. Ik zei nog tegen de jongens: „Als die nog wat lager vliegt raakt-iet met zijn vlerk het water Net had ik het gezegd, of daar ging-iet: het toestel maakte een bocht, de rechtervleugel raakte het water en meteen dook het vliegtuig met de staart in de hoog te de golven in, ongeveer 2 mijl van ons vandaan. Gelukkig hadden vvij geen enkel net uit en konden we er direct op af gaan. Ik liet de jongens uitkijken naar olievlekken, maar we zagen niks. Na een half uur stomen ontdek ten we de piloot. Hij lag met zt)n zwemvest om in een grote gelige vlek. „Help", „help" riep hg steeds. Ik gooide een hoefijzervormige boei uit met een lijn. Hij greep de boei beet en wij trokken hem naar het schip toe. Met zijn vieren zijn we een kwartier bezig geweest om hem aan boord te krijgen. Dadelijk hebben we hem achterover op het dek gelegd. Er kwam water en bloed uit zijn mond als je op zijn borst drukte. „Piloot, heb je nog meer mensen bij je?" vroeg ik. ,Neen, ik was alleen. Ik heb het zo koud, ik heb het zo koud" zei hij stGfids. We hebben hem toen naar bene den gebracht bij de kachel, al zijn kleren hebben we van zijn lichaam gesneden en we wikkelden hem in dekens, lappen en kranten. Met 2 vlaggetjes in top voeren we naar Seheveningen terug". Schipper Pronk raakt er niet over uitgepraat, dat de vlieger uit zijn toestel is kunnen komen. „Het is een mirakel", zei hij. „Het vlieg tuig dook met draaiende motor in de golven. Het moet zeker de grond geraakt hebben. Het is daar diep, ongeveer tien vadem". Volgens matroos Korving had de piloot gezegd, dat hij „heel diep" had gezeten. De piloot zei nog, dat er wat aan de motor van zijn vlieg tuig had gemankeerd. Hjj wist niet meer hoe hjj uit het vliegtuig had kunnen komen. Van het toestel zelf heeft men niets meer terug kunnen vinden. De gemengde oliecommissie van Perzië heeft eenparig beslo ten dat „wegens de nietigheid van de olieconventie van 1933, welke het Iraanse volk werd op gedrongen, de Anglo-Iraanse oliemaatschappij zich niet kan beroepen op het artikel van deze conventie over arbitrage". Volgens doorgaans goed inge lichte kringen zal dit antwoord ter kennis van de maatschappij worden gebracht. De defensiesectie van het In donesische parlement heeft een rondreis van enkele dagen door West-Java gemaakt, daartoe uit genodigd door de chef staf van de Apri. In Bandung en Djakar ta gaven zij hun indrukken weer, die een algemene verbetering van de veiligheidstoestand in hielden. Het werk van de Apri werd geprezen, maar men wees op de noodzaak van goede voor lichting. De heer Subadio van de Partai Sosialis Indonesië merkte op, dat men in bepaalde dessa's meent te leven in het gebied der Darul Islam en niet in dat der Republiek Indonesië. „Het leger van de Darul Islam is voor een groot deel vernietigd en de voor naamste bolwerken daarvan zijn opgeruimd. De oplossing van de kwestie der Darul Islam gaat echter niet alleen de weermacht aan. De oproep van de toenma lige premier Natsir aan de gewa- penden om zich aan te melden, viel niet in goede aarde, omdat men in bedoelde gebieden Moh. Natsir beschouwde als hoofd van de republiek Indonesië. De heer Zainal Abidin der Casjumi wees op het belang van een samenwerking tussen de Masjumi en de Apri om de Darul Islam te bestrijden. een leraar en van een directeur van een middelbare technische school is z.i. te gering. De heer Hoogcarspel (C.F.N.) merkt op. dat er onder de leraren en directeuren bij het V.H. en M.O. ontevredenheid bestaat over de sa larissen. Hij vraagt o.a. de salaris- sen van de leraren lichamelijke op voeding te herzien en deze gelgk te stellen met de salarissen.yan an dere leraren. Minister Kutten deelt mede, dat hij het wetsontwerp op het M.O. en V.H.O. spoedig aan de Kamer zal voorleggen. Verschillende aange roerde salariskwesties zullen ter sprake komen bfj het overleg, dat aanstaande is. Spr. deelt o.m. mede, dat in voor bereiding is een wet op het toe zicht op particulier onderwijs. Bij de afdeling „nijverheidsonder wijs" vraagt <le heer Stapelkamp (A.R.), of bij de bezuiniging de juiste volgorde is betracht. Z.i. zijn de uitgaven voor nijverheidsonder wijs noodzakelijke uitgaven. De heer De Ruiter (C.H.) be treurt het, dat verscheidene Chris telijke nijverheidsscholen het slachtoffer van de bezuiniging zgn geworden. De opleiding van landbouwhuis- houdleraressen moet z.i. worden bevorderd. De heer Zegering Haddens (V.V.D.) dringt erop aan, dat in centraal gelegen plaatsen grote ambachtsscholen worden gesticht en in stand gehouden. Z.i. moet worden tegengegaan, dat in de di recte omgeving kleine scholen wor- denn opgericht De heer Van Sleen (Arb.) vindt het onjuist, dat de heer Stapel kamp alleen de aandacht heeft ge vestigd op de achterstand van prot. Chr. ambachtsscholen. Alle am bachtsscholen zijn nodig met het oog op de industrialisatie en de noodzakelijkheid kwaliteitsproduc ten af te leveren. De minister deelt mede, dat de bezuinigingen voornamelijk betref fen de subsidies voor scholen, die dit jaar toch niet kunnen begin nen. Er wordt naar gestreefd die subsidies volgend jaar beschikbaar te stellen. Te kwart over zes wordt de ver gadering gesloten. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdagoch tend tot Donderdagavond. Opklaringen. Opklaringen en overwegend droog weer. Matige Noord-Ooste lijke wind. Op de meeste plaatsen iets hogere temperaturen dan gis teren. Formosa door wervelwind geteisterd Formosa is voor de derde maal in twee weken door een wervel wind („taifoen") geteisterd. Drie personen zijn gedood en onge veer honderd gewond. Ook de marinebasis te Psjojing heeft zwaar van de wervelwind te lijden gehad. De aangerichte schade wordt op enige millioenen dollars geschat. VRIJDAG 18 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 <140 0.50 n.m. 11.45 12.20 1. 1.10 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Mei. 3.0T 18 4.43 20.30 17.13 19 4.42 20.32 18.44 3.20 20 4.40 20.33 20.20 3.38 21 4.39 20.35 21.54 4.03 22 4.38 20.36 23.16 4.42 23 4.36 20.37 5.40 24 4.35 20.39 0.15 7.— 25 4.34 20.40 0.54 8.30 5 regels 75 cent; et.; minimum per nimmer, of: Adres meer. namiddags 2 uur le beide ministers in zijn blauwe uni- bak en oranje ko- ij de witte koppel iehoort, een ferme Tenslotte volgde Dor de autoriteiten, dag heeft dit corps id en ingehaalde gedéfileerd voor ingin vóór het »a- l Woensdag te TIL ïl geval van pokken tonden 22 personen s-inrichting van hel ,ten, zodat er dan tarten ter observe- dag zonder nieuwe i van pokken. het de tweede dag lat te Tilburg geen werd geconsta- rantaine voor twee s werd gisteren enals voor verschil- n, die in hun wo- signeerd waren, r van de G. G. en Yusems verklaarde eden over de huidi- zaken. lakkerspatroonsver- eda heeft zich ge- rie organisaties van ns in Nederland oek, contact op te de meelfabrikanten xkrijgen, dat op el- m meel, die bij de dt afgeleverd, een 0 cent wordt gehe- die manier bijeen- bbeltjes zouden dan art in een fonds, ikkers kunnen wor- wier bedrijf door le pokkenepidemie iet voorstel wordt zal dit geen enkele nebben met betrek- onsumentenprijs. de onderneming eschoten. Drie per. zond. ig wordt vernomen, ememing „Vada" in n Tjiandjur (West- p van de onderne- linderlaag werd be enden werden ge- rie de Nederlanders i Ooy. 1 VATEN ZOUTS NAAR OOST- TSLAND. n zijn de laatste ggenomen, die een Oost-Duitsland in :n over de verkoop /aten Nederlandse overgebleven van 350/51. Nu Dinsdag ;elt" begint is deze aringhandel bijzon- Naar schatting zijn 30.000 vaten in de uizen over. loor het K.N.M.I. te ig van Vrijdagoch- agavond. lijke wind. bewolking en droog of vrij krachtige ge re temperaturen DAG 19 MEI. v.m. n.m. 11.59 12.25 0.34 1.— 1.14 1.40 1.24 1.50 lenginig van prijs-, loon- en huur. regeling, die op 30 Juni afloopt. Hij deed een beroep op de Ame rikanen druk uit te oefenen op hun afgevaardigden om het de- feivsieprogramma en de anti-in flatiemaatregelen van de regering te steunen. Controle op prijzen en huren ia nodig om de kosten van levens. wapensuisiaiiu mei uc uuurac opperbevelhebber te bespreken en waarschuwde deze voor de ge volgen indien dit werd algewezen. Truman zei, dat dit ultimatum de bevoegdheden van MacArthur te buiten was gegaan. MacArthur had zijn voorgenomen verklaring eerst moeten voorleggen aan de verenigde chefs van staven, aldus Truman. nomische redenen meestal niet kan overgaan tot onmiddellijke slachting van al zijn met t.b.c. besmette runderen, kan de be smetting tegengaan door tuber culeuze dieren af te zonderen. Geheel afdoende is deze voor zorgsmaatregel echter niet. Spr. herinnerde eraan, dat de regering reeds in 1925 de bestrij- "JaSf. Op alle wordt gedurende 5 jaar een hef fing van 25 cent per 100 kg melk gelegd ter vorming van een fonds voor de rundertuberculose- bestrijding met dien verstande, dat de door de provincie opge brachte gelden ter beschikking van die provincie blijven. Hier door zal het bedrijfsleven in vijf verkopen en him geld naar 't buitenland te smok kelen. Toen de regering bevel gaf de Joodse gelden te blokke ren, was er voor ongeveer 30 millioen aan Joodse bezittingen en bankrekeningen over. Nog steeds staat de Iraakse regering de vertrekkende Joden toe een kleine som geld mee te Irak werd gesmokkeld, op 7000 geschat. i De Iraakse minister van Bui tenlandse Zaken. Omar Nadhmi, heeft orders uitgevaardigd om j aan Iraakse Joden, die naar het buitenland willen reizen voor geneeskundige behandeling, za- ken, vacantie of studie, passen uit te reiken. MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Mei. 19 4.42 20.32 18.44 3.20 20 4.40 20.33 20.20 3.38 21 4.39 20.35 21.54 4.03 22 4.38 20.36 23.16 4.42 23 4.36 20.37 5.40 24 4.35 20.39 o!l5 7.— 25 4.34 20.10 0.54 8.30

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1