DOKIE DURF slimme speurder c Begroting van Onderwijs VOOR DE ZONDAG UIT DE PROVINCIE Kerkdiensten SCHAKEN Premiekeuringen ie Philippine en Hoek 4 De werking des Geestes TERNEUZEN. ruw AXEL. OOSTBURG. SLUISKIL. BIERVLIET. HOEK. IJZENDIJKE. ZAAMSLAG. Het bevolkingsonderzoek op t.b.c. in Terneuzen PINKSTEREN MET ZONNESCHIJN TWEEDE KAMER Vvie zal ons scheiden van de liefde van Christus. Rom. 8 35. Wanneer wij door de Geest van God hebben leren bidden, niet: -Mijn Vader die in de hemelen zijt", maar: „Onze Vader, die in de hemelen zijt" en hebben leren juichen, niet: „Wie zal mij maar: „Wie zal ons scheiden van de liefde van Christus", zijn wij in die juichtoon der aanbidding on afscheidelijk aan elkaar verbon den. Als niets ons kan scheiden van Christus, dan kan niets ons scheiden van elkander. In Christus blijven wij bi; elkander, ook als het leven en de dood ons scheiden. Als we nu maar bij Christus blijven! Want niet door bij elkander te blijven, blijven wij bij Christus. Alleen door bij Christus te blijven, blij ven we bij elkaar. Zij zullen in Uw naam zich al den [dag verblijden Bevolkingsonderzoek op t.b.c. Ondanks het feit, dat reeds vele malen een beroep op de Terneu- .ense bevolking werd gedaan hulp te bieden voor collecten e.d., was net Luxor Theater gisterenavond tot de laatste plaats bezet met ge nodigden, waaruit de huisbezoe kers (sters) zouden worden gere- cruteerd om huis aan huis de Ter- neuzenaren het nut te doen inzien van een onderzoek op t.b.c. Na een inleidend woord van bur gemeester Teilegen sprak dr Joost over de tuberculose. Deze liet in net bijzonder uitkomen dat dit on derzoek naast het werk dat de con- sultatiebureaux verrichten van groot belang is. Dr Nieuwenhuijzen gaf de aan wezigen, eventuële huisbezoekers, richtlijnen hoe te handelen. Van de gelegenheid tot vragen stellen en het verkrijgen van na dere inlichtingen werd druk ge oruik gemaakt. Frankrijk, toeristenland. In de bovenzaal van „Du Com- Uw goedheid straalt hun toe, merce" vertoonde de heer Van de [Uw macht schraagt hen in 't lijden Ree een aantal films over Frank- Uw onbezweken trouw zal nooit [hun val gedogen, Maar Uw gerechtigheid, hen naar [Uw woord verhogen. ZATERDAG 12 MEI. Ned. Herv. Kerk. Sehoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 13 MEI. (Ie Pinksterdag.) Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg, van Sluiskil. Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft; 2.30 uur Ds. J. Scholten, van Ter- neuzen. Hontenisse: 9.30 uur Ds. A. Soete- kouw. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Sas van Gent: 10 uur Ds. J. van de Graaff. Philippine: 2.30 uur Ds. J. van de Graaff. Sluiskil: 10 uur Ds. Joh. W. Star renburg; 2.30 uur Ds. P. J. Pen nings, van Axel. Temeuzen: 10 uur Ds. J. Schol ten; 2.30 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. Jansma; 2.30 uur Eerw. heer C. H. Heij- boer. Aardenburg'. 10.30 uur Ds. L. S. Blom; 4.30 u. Kebaktian Melajoe. St. Anna ter Muiden; 11 uur Ds. M. N. Schrale. Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Breskens: 10 uur en 6.30 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 9.30 uur Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 2 uur Ds. J. H. van Beusekom. Bed. H. Doop. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Nieuwvliet: 2 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch, van Biervliet. Bed. H. Doop. öostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier; 2.30 uur Kebaktian Mela- Retranchement: 10.30 uur Ds. H. Kuijlman, van Zuidzande. Sehoondijke: 10 uur Ds. M. J. W Schopenhauer. Bed. H. Doop. Sluis: 9.30 uur Ds. M. N. Schrale. Bev. Lidmaten; 6 uur Ds. M. N. Schrale. Bed. H. Avondmaal. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. [Jzendijke: 10 uur Ds. L. Doorn. Zuidzande: 9 uur Ds. H. Kuijlman; 4 uur Ds. W. J. Fournier, van Oostburg (Jeugddienst). Doopsgezinde Gemeente. Aatfdenburg: 10.15 Ds. Nolthenius. Gereformeerde Kerk, Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. L. J Allaart, van Baarn. Temeuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. J. J. Ritsema. Gereformeerde Kerk (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur leesdienst; 5 uur Ds. Krijtenburg, van Zaamslag. Temeuzen: 9 uur Ds. v. d. Jagt; 5 uur Ds. Ten Hove. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. J. C. van Ravenswaay. Geref. Gemeente. Temeuzen: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. Oud-Geref. Gemeente. Temeuzen: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Axel' 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. Philippine7, 8.30 en 10 u. H.H. SlSf'7 u„ 8.30 u. en 10 u. H.H Missen. Sas van Gent: 7 u., 8.30 u. en 10 u. H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 u. en 10 u. H.H. Missen. Temeuzen Missen. Westdorpe: Missen. Zuiddorpe Missen. Leger des Heils. Temeuzen: 7 u., 10 u. en 7.30 uur Samenkomsten; 6.30 uur Open luchtsamenkomst Nieuwstraat. MAANDAG 14 MEI. (2e Pinksterdag.) Ned. Herv. Kerk. Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft. Bed. H. Doop. Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Groede: 9.30 uur Eerw. heer De Visser. Sehoondijke: 10 uur Ds. L. Doorn, van IJzendijke. [Jzendijke: 10 uur Ds. M. J...W. Schopenhauer, van Sehoondijke. Geref. Gemeente. Temeuzen'. 9.30 uur Ds. Aangeen brug. Hoek: 9.30 uur leesdienst. DONDERDAG 17 MEI. Ned. Herv. Kerk. Breskens: 3 uur Ds. J. van Vliet, van Haamstede. Kerkelijke Hu welijksbevestiging. rijk. „De Seine van oorsprong tot Parijs" en „Kastelen aan de Loire" deden de schoonheid van Frankrijk als toeristenland goed tot haar recht komen. De aanwezigen had den grote belangstelling voor de rolprenten en de kleurendia's van Zuid-Frankrijk, welke door de heer But werden vertoond. In de pauze vroegen vele bezoekers inlichtin gen over reizen naar Frankrijk. Het was een geslaagde avond. Kleinveesportvereniging. Door een groep pluimveeliefheb bers uit Oost Zeeuws Vlaanderen is alhier, naast de reeds bestaande vereniging opgericht „Kleinvee sportvereniging Zeeuws Vlaande ren", welke vereniging zich zal aansluiten bij de Raad van beheer en toezicht op de pluimvee- en pelsdierenteelt in Nederland. Kankerbestrijding „Haak-in". De actie voor de „Haak-in" is door het gehele land georgani seerd en Axel mag daarbij niet achterblijven. De plaatselijke af deling van de Bond van Platte landsvrouwen had een aardig idee: verloting van een pop in Axelse klederdracht. Een prach tige pop is aangekocht en des kundige dames zullen haar keu rig aankleden. Dezer dagen zal men haar kunnen bewonderen in de étalage der firma Visser Koole. Er was nog iets opmerkelijks. Leerlingen der Chr. Nationale school kwamen spontaan op de gedachte, voor de „Haak-in" te collecteren. Ze zijn nu met de leerlingen der openbare school ingeschakeld voor de lootjesver koop. Het is vanzelfsprekend dat de onderwijzers dit initiatief van harte toejuichten. We durven ze een vriendelijke ontvangst voorspellen. De loten kosten maar één kwartje en de trekking zal vóór 1 Juni a.s. plaats hebben. hoopte, dat, wanneer het nieuwe :iekenhuis zal zijn voltooid, in- lien het nodig mocht blijken, allen r gebruik van zullen maken. De officiële opening. Thans was het woord aan bur gemeester A. F. Hanssens, die de ,azar officieel opende. Spreker vond het bijzonder pret tig deze bazar, waaraan alle lagen der bevolking hun medewerking verleenden, te mogen openen. Hij complimenteerde het comité van voorbereiding voor hetgeen is bereikt en dankte allen, die bijdra gen in velerlei vorm voor de bazar hebben willen schenken. In het bij zonder wordt dank gebracht aan vele inwoners van Terneuzen voor hun offervaardigheid. „Ik zal het niet te lang maken,1 vervolgde burgemeester Hanssens, „want buiten staan reeds drommen mensen vol ongeduld te wachten om de bazar te bezoeken." Met de wens, dat de bazar in alle opzichten zal mogen slagen, ver klaarde spreker de bazar officieel voor geopend. Hiermede was het officiële ge deelte beëindigd en werden de deu ren geopend. In een oogwenk wa ren alle lokalen stampvol met be zoekers, welke drukte aanhield tot aat in de avond, zodat de eerste dag reeds van een succes kan wor den gesproken. Het verheugde het Bazar-comité ten zeerste, dat er onder de bezoe kers zeer velen waren van buiten de gemeente Hoek, zodat gezegd kan worden, dat de bazar algemene belangstelling trekt. Hedenmiddag om 4 uur worden de deuren opnieuw geopend, terwijl op de Tweede Pinksterdag de bazar reeds vanaf 2 uur toegankelijk is. In ons volgend nummer komen wij hierop terug. STAKING IN IJMUIDBN. Vrijdagmorgen is onder de IJmuidense vislossers ee* korte proteststaking uitgebroken als reactie op het inhouden van éém dag loon door de werkgevers. De visiossers hadden n.l. op de be vrijdingsdag ondanks het advies van de regering en een partiaire commissie voor de visserij, ge weigerd aan het werk te gaan. Na overleg met de vakbonds- estuuraers is het werk Vrijdag morgen na een half uur hervat en hedenochtend zal de unie verkeer zich in een bestuursver gadering beraden over de na deze gebeurtenis te nemen stap- Hij werkte zich over de muur heen, sprong naar beneden en stond in professor Dikliks tuin. Kom op, Dokie", zei hij tegen zich zelf en hij klemde zijn pistool in zijn hand. Wat (Durf durft, durft Durf alleen, volg mij"! het huis aangekomen, legde hij zijn oor te luisteren tegen de planken voor de ramen, maar er drong geen geluid tot hem door. „Ik zal toch naar binnen imoe- tp™'". ze' hii tegen zichzelf en aan gezien de deur ook was versperd, begon hij de planken voor het raam een voor een los te wrikken. Aanrijding. Op de Zuidzandsestraatweg had gisteren een aanrijding plaats tussen de vrachtauto van de Gebr. de Meijer uit Oostburg en een luxe wagen. De vrachtauto bekwam weinig schade. De luxe wagen werd aan de voorzijde ge heel ingedrukt en moest worden weggesleept. De politie heeft de zaak in onderzoek. Kampeeravond Jonge Kerk. In het gymnastieklokaal van de Openbare School te Sluiskil is Donderdagavond een bijeen komst gehouden, die stond in het teken van de zomerkampen der Jonge Kerk. In een korte inleiding wees ds. Van de Graaff uit Sas van Gent erop, dat de Jonge Kerk in een bijzonder moeilijke positie verkeert. Aan de ene kant staan zij, die van de kerk zijn losgeraakt en de Aan Diploma knippen het Instituut Cuppens BOEREN WEIGEREN AANSLUITING BIJ GEZONDHEIDSDIENST. Dertig boeren, afkomstig uit Apeldoorn, Uddel, Barneveld en Uddelerveen, hadden zich voor de kantonrechter te Apeldoorn te verantwoorden, aangezien ze ge weigerd hadden lid te worden van Gewis te Eindhoven behaalden cje „stichting Gezondheidsdienst voor de begincursus knippen en voor Dieren in de provincie Gel- naaien een diploma de dames: derland", iets waartoe ze wettelijk I. Brandes, A. v. Drongelen, B. verplicht zijn. Kolijn, F. Reminsen, F. Remin- sen, N. Scheele, A. Scheele en S. Vlaander, allen te Axel. Aanbesteding. Door architect Jac. Faas alhier werd in Café Maas de aanbesteding gehouden voor het bouwen van een woonhuis en schuur aan de Oude- landsestraat, in opdracht van Iz. de Ruijsscher. De uitslag der aanbesteding was als volgt: L. B. Verstraete, Hoofdplaat 32.960; P. Faas, Biervliet 33.593; Bouwondern. IJzendijke ƒ33.900; V. Verstraete, Hoofdplaat 33.990; E. v. d. Waeter, Biervliet ƒ34.050; In 't Veld 35.900; Rougiers, Phi lippine ƒ37.400; C. A. de Ruijs scher, Hoofdplaat ƒ37.500; Nieuwe- link, Hoek ƒ38.000; Soulimans, Hoofdplaat 38.752. Opening Bazar Protestants Ziekenhuis. Allen verklaarden principiële religieuze bezwaren tegen aan sluiting te hebben. De kanton rechter verklaarde geen theolo gisch debat te willen ontketenen en overeenkomstig de eis van de ambtenaar van het O.M. veroor deelde hij ieder der boeren tot 10.boete subs. 2 dagen hech tenis. leden van de Jonge Kerk erg braaf of juister gezegd „te fijn" vinden. Aan de andere kant is er een deel der trouwe kerkleden, die op de jonge kerkers neerzien als op een troep halve heidenen, die zich met volksdansen en an dere wereldse verdorvenheden bezighouden. De houding van de Jonge Kerk tussen deze twee groepen moet zijn: bewust Chris ten willen zijn en doorgaan, in hun geweten overtuigd het goede te doen. Vervolgens werd de leiding overgedragen aan de gast van deze avond, de heer d'Oilvat, ge delegeerde der Ned. Herv. Kerk voor het Jonge Kerk-werk in Zeeland. Deze bracht meteen de kamp stemming aan door het doen zin gen van kampliederen. Vol spanning maakten alle deelne mers een wedstrijd in hersen gymnastiek mee tussen Axel en Sas van Gent, die door Sas werd gewonnen. Het tweede deel van de avond bracht de aanwezigen door mid del van de film, opgenomen in de kampen der Jonge Kerk, half Nederland en zelfs nog een deel van Europa door. Er bleek dat er voor ieder een ruime keus is in tentenkampen, zeilkampen, trekkampen door Engeland, een verblijf van 10 da gen in de mooiste streken van Zwitserland, Oostenrijk en Ita lië. En wéér deze kampen ook zijn, overal is de sfeer gelijk; naast de ernst en een serieus ge sprek volop scherts, spel en ge zondheid. Na een spannend kampvuur- verhaal, werd de avond door de voorzitter, de heer Tazelaar. ge sloten. De kermis. De Pinksterkermis staat weer voor de deur. Er is evenals vo rige jaren weer heel wat te doen. Het markplein blijkt te klein om alle kermisexploitanten een plaats te geven. Voor jong en oud is er op de markt volop te genie ten. Zondag zal een internatio nale voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen Evergem Center 1 tegen Vlissingen 1. De voor wedstrijd gaat tussen IJzendijke en Biervliet. Na afloop geeft het muziekgezelschap een concert op de markt. Het schuttersgilde „St. Sebastiaen" heeft er voor gezorgd dat ook de liefhebbers van deze sport hun hart kunnen ophalen en heeft voor Zaterdag, Zondag en Maandag grote schietingen uitgeschreven op de staande wip. Dinsdag wordt weder de tra ditionele ronde van IJzendijke verreden. Naar we vernemen heeft reeds nu al een groot aan tal renners ingeschreven. Indien Pluvius geen roet in het eten gooit, beloven het voor IJzendijke drukke dagen te wor den. Propaganda-Kunstavond. Op initiatief van de* Oranje vereniging werd Donderdag avond een propaganda-kunst- avond gehouden met filmverto ning in het verenigingsgebouw. De ere-voorzitter van de Oran jevereniging, burg. Trimpe open de deze bijeenkomst. Spr. zegt dat het niet de eer- te keer is, dat op Zaamslag zo'n avond wordt gegeven. De heer Van den Berg zal vertellen over het werk van de blindenbond. De burg. haalde ook nog 3 jon gens aan uit zijn vroegere ge meente die blind waren, maar figuren in de dorpssamenleving. Er moet contact worden opgeno men met de blinden en er moet iets voor hen worden gedaan. De heer Joh. v. d. Berg, bonds- propagandist, was blij en dank' baar hier te zijn. Twee jaar ge leden, zegt spr. zijn wij hier ook geweest. Een tweede avond is nu gekomen, en ik hoop en vertrouw dat wij met levenswijsheid deze zaal zullen verlaten. Deze avond is een plichtsbe- trachtnig om de blinden te hel pen. Wij moeten elkaar de hand reiken en laten zien, dat wij als mensen in de wereld bij elkaar behoren. De declamatie uit werken van Jan Prins, Heijermans en Frits Tingen kwam goed tot haar recht. De film: „Een van ons" boeide van het begin tot het eind. Na het vertonen van de film Spreekt de heer Van den Berg andermaal. 5000 Blinden zijn er in Nederland. In België wordt een ondersteuning gegeven van 15.000 frank en in Nederland niets, want hier steunt men op bezwaren van de regering en er is geen geld, 100 millioen zou er nodig zijn. Dat is er niet, maar wel een uitgave van 1500 mil lioen voor defensie. Hij dringt aan op giften en donateurschap pen. Die 5000 hebben aanspraak op ondersteuning. Aan het einde van de avond bracht de voorzitter der Oranje vereniging, de heer Jansen Ver- planke, namens het bestuur en de aanwezigen dank aan de heer Van den Eerg voor de film en de declamatie. Hij hoopte dat wij de De voorbereidingen tot het bevolkingsonderzoek op t.b.c. i» deze gemeente zijn nu zover ge vorderd, dat Dinsdag ma Pinkste ren -begonnen kan worden met het huisbezoek waarbij alle in woners van Terneuzen zal wor den gevraagd, of zij aan dit voor het gehele Nederlandse volk ze uiterst belangrijke onderzoek willen medewerken. Het terrein voor de huisbezoe heren Van de Graaf en Van den Lers js reeds enigermate bewerkt Berg nog eens mogen terugzien, goor de toezending huis aan huis Gevonden voorwerpen. Kinderportemonnaie, inl. bij de gemeente-bode; duimstok, inl. Axelsestraat A 134 h; handzaag, inl. Korte Delft A 60; schroeven- draaiertje, inl. L. Hamelink, tim merman, Axelsestraat. Het K.N.M.I. te De Bilt geeft het volgende overzicht van de weers verwachting gedurende de Pink sterdagen; Het weer in ons land is de laat ste dagen geleidelijk onder invloed gekomen van een hogedrukgebied boven de Britse eilanden. Dit bracht ons in een koele en droge Noordoostelijke luchtstroming. Het genoemde hogedrukgebied is vrij standvastig en hoewel het boven Schotland tijdelijk wat afneemt, nadert van de Oceaan een nieuwe rug van hoge druk, die het gaat versterken. We mogen in verband hiermede verwachten, dat het weer tijdens de Pinksterdagen niet zo heel veel zal verschillen vandat van de afgelopen dagen. De lucht- aanvoer zal hoofdzakelijk uit de richting van Zuid-Scandinavië blij ven geschieden. De neerslagkansen zijn gering. Hoewel tijdelijk wol kenvelden kunnen overdrijven, mo gen ook flinke perioden met zonne schijn worden verwacht. De moge lijkheid bestaat dat de temperatu ren, die aanvankelijk aan de lage kant zijn, in de loop van de Pink sterdagen een lichte stijging zullen ondergaan. BOT WIN NIK BLIJF'! WERELDKAMPIOEN. De 24ste en laatste partij van de tweekamp om het wereldkampioen schap tussen Botwinnik en Bron- stein eindigde bij de 22ste zet in re mise. Hiermede heeft Botwinnik dus de wereldtitel behouden. Beide spelers behaalden 12 pun ten. van de folders waarin op oe knopte wijze uiteengezet wordt, waarom dit onderzoek zo belang rijk is en waarom iedereen hier aan moet deelnemen. Wanneer ieder meewerkt, kan de tuberculose in ons land wor den uitgeroeid. Het is dus niet alleen Uw eigen belang te weten of U gezond zijt of genezen af niet gezond, maar het is ons aller belang, omdat wanneer één mens niet aan dit onderzoek deelneemt de mogelijkheid blijft -bestaan, dat U of ieder ander door besmetting tuberculose krijgt. Het is daarom verheugend dat van alle gezindten deze mede werking is toegezegd en dat allen die daartoe werden aangezocht zich spontaan bereid hebben ver klaard als huisbezoeker op te treden. De sluitsteen echter van dit gehele met zoveel zorg opge vatte gebouw van voorbereiding moet zijn, dat gil allen U aan dll onderzoek onderwerpt. Het resultaat moet 100 zijn. Het is tevens bekend, dat de kosten van het onderzoek, welke per persoon 1,05 bedragen, geen bezwaar behoeven te zijn. Als men niet kan betalen be hoeft men niet te betalen. Het zal echter worden gewaardeerd, wanneer degenen die wel kunnen betalen in de kosten voor hun minder gestelde medeburgers, waaronder vaak juist grote ge zinnen voorkomen, willen bijdra gen Dit zou van een juiste op vatting van gemeenschapszin en burgerschap getuigen. Nederland heeft steeds een vooraanstaande plaats ingeno men op het terrein der volks gezondheid. Mogen de nu vol gende weken aantonen, dat wij hier in Terneuzen van zins zijn aan de gevreesde ziekte tuber culose de genadesla® toe te brengen. P. TELLE GEN. Avondvergadering van Donderdag. De VOORZITTER deelt mede, 7, 8.30 en 10 u. H.H. 7, 8.30 en 10 u. H.H. 7.30 u. De Prov. Commissie tot verbe tering van mannel. en vrouwel. fokvee in de prov. Zeeland orga niseerde Vrijdag haar jaarlijkse premiekeuringen. Te Philippine waren bij de vierde en oudere kalfskoeien enkele goede kop- nummers. Het vee, dat in Hoek werd aangevoerd, was in elke klasse goed te noemen, met zeer goede kopnummers. De vierde kalfskoeien werden door de keur meesters de heren Ir Harmsen, Kleinepier en Van Waes, zelfs een groep élite-koeien genoemd. Metha 56, eig. H. P. Wolfert, behaalde het kampioenschap, ter- wijl Emma, eig. F. P. Dieleman, reserve-kampioene werd. Een me I _i l 1 T\a».o Am T Na weken van voorbereiding was men zover, dat Vrijdagavond de bazar ten bate van het Protestants Ziekenhuis te Terneuzen de deuren kon openen. Enige dagen van ingespannen ai-j verwierven Dora, eig. J. beid hadden de lokalen der Open- vernnnrf^ Emma 50 en Marie bare School omgetoverd tot een Vèrpoorten, Emmai i>U <m Mane, paradijs van prachtige en nuttige i beiden van K. G. Tollenaar, artikelen. We overdrijven niet als! pnmppijji' we schrijven, dat hier werkelijk j riuurrmii koopjes zijn te halen. stieren: 1. Bert, eig. B. J. Kindt, Behalve het Bazar-comite waren x 77 9 2. Sjoerd, eig. Gebr bij de officiële opening aanwezig n,imnp n lp nr 76 7 d en 10 u. H.H. I het gemeentebestuur van Hoek, het Dumoleijn, le p Rprtie v bestuur der Stichting Protestantse- Eerste kalfskoeien. 1. Bert je, Ziekenzorg, de geneesheer-direc- J. J- Jansen,_j» p., z. Liaia, v. j. teur van het Prot. Ziekenhuis, Dr Boland, de directrice en enige ver pleegsters en het bestuur der Ver eniging van Plattelandsvrouwen HOEK. Stieren: 1. Trnntjes Adema 8, v. Stierenver. Hoek, le pr. 79,2 2. Mina's Bertus, v. D. Haak '(Sluiskil) le pr. 76 p.; 3. Wodan, v. H. A. Dekker, le pr. 77,3 p.; 4. Adema van Hoek, v. Fr. Die leman, eervol. Eerste kalfskoeien: 1. Sjoerdje, v. F. Moes (Terneuzen), 80 p.; 2. Lena, v. P. Jansen, 80 p.; 3. Dina, v. L. J. MulLaert, 79 p.; 4. Nelly, v. P. Jansen, 79 p.; 5. Ma rie, v. P. Scheele Dieleman (Ter neuzen), 78 p.; 6. Vera II, v. Wed. M. de Re®t, 76% p.; 7. Nelly, v. J. J. Verpoorte, 75 p. Eerste kalfskoeien: 1. Trijntje 32, v. H. P. Wolfert (Terneuzen), 2. Bertha, v. J. J. Verpoor dat bij het nader beraad omtrent 's ministers verklaring over de de centralisatie van het technisch ho- ger onderwijs is gebleken, dat bin- nenkort eeri suppletoire begroting za! worden ingediend. De voorzit ter meent, (lat dit de beste ge legenheid is nader op de zaak in te gaan. De Kamer gaat daar mede accoord. Minister Rutten beantwoordt de sprekers. *Hij merkt op, dat bij de veelheid van wenselijkheden en de beperkte mogelijkheden een keuze moet worden gedaan. Aan de onderscheidene scholen in ons land waren in 1950 2.015.000 leerlingen tegen 1.434.000 in 1925. Daar voor staan 60 a 70.000 leer- krachten. Het totaal aantal scho- len overschrijdt de 12.600. 25 jaar celeden was 't aantal ruim 10.000. In de laatste twee jaar zijn er 888 scholen bij gekomen, voornamelijk nijverheidsscholen en kleuterscho len. De kosten per leerling zijn in 25 jaar ongeveer verdubbeld. De heer Hoopcarspel (CPN) acht dit, als men de daling van de waarde van het geld in aanmer king neemt, een achteruitgang.) De nola over het onderwijs zal beknopt zijn en een overzicht geven van de verschillende schoolstelsels in onderling verband. Wat de opmerkingen over ach palingen voor oprichting en in standhouding van openbare scho len zjjn z.i. gunstiger. Spr. is van oordeel, dat omtrent de salariëring de bevrediging aller minst algemeen is en hij hoopt, dat de minister aandacht zal schenken aan de kiemen, die de onrust heb ben verwekt. Te kwart over elf wordt de ver gadering verdaagd. 78 p., - - vvai uc - te, 78 p.; 3. Lena, v. P. Eheleman, j ,ersteiiing van openbaar of bijzon- Als voorzitter van het comité van j V- Gebr. Dumoleijn, 78 p.3.Siets- voorbereiding verwelkomde Ds D. I j^e, v a. de Moor, 77p.; 4. Te- In San Salvador hebben zich nieuwe aardschokken voorgedaan. De hevigste bevingen werden in het Oosten van het land gevoeld. In de hoofdstad veroorzaakte een krachtige beving een paniek onder de bevolking. De in het Oosten van het land gelegen stad California Duyvetter, 77 p.; 3. Bea, v. Lippens, 75 p. Tweede kalfskoeien1. Starre, v. G. Goethais, 78% p.; 2. Lida, A. ten Haaft alle aanwezigen. Spre ker zeide, dat hij gaarne deze bazar zelf had geopend, doch kon dit als predikant niet doen, daar hij niet alle bevolkingsgroepen vertegen woordigde. Het is verheugend en het stemt tot grote dankbaarheid, dat het mogelijk Is gebleken een dergelijke bazar in Hoek voor zo'n mooi doel te organiseren. In het bijzonder dankte hij mevr. Verhage, de volijverige secretaresse van de Vereniging van Plattelandsvrou wen, die het initiatief tot het orga- niceren van deze bazar heeft ge nomen. Als voorzitter van het bestuur der Stichting Protestantse Ziekenzorg in Zeeuws-Vlaanderen, zeide Ds P. A. van der Vlugt zeer dankbaar te zijn voor alles wat te Hoek in het rik, v. J. J. Jansen, '76 p. Derde kalfskoeien: 1. Irene, v. J. Duyvetter, '78 p.; 2. Roza, v. C. Fontnoy, 78 p. Vierde kalfskoeien: 1. Dina, v. C. Fonienoy, 82 p.; 2. Bertha, v. C. Goethais, 82 p.; 3. Dolly, v. A. ae Moor, 78 p. Oudere koeien: 1. Roos, v. E. Peruuen, 84 p.; 2. Liza, v. C. Fon- tenoy, 82 p.;3. Gerarda, v. A. de Moor, 79 p. Kalf vaarzen1. Marie, v. E. Per- daen; 2. Elza, v.Gebr. Dumoleijn; 3. Annie, v. G. Touenaar; 4. Ire ne, 5. Frieda, beide van Adr. Die leman. ^„.i.i..rige vaarzen: 1. Coiba, V 76p.; 4. Lena, v. H. P. Wolfert. j (,er onderwijs betreft, zegt spr Tweede kalfskoeien: 1. Emma a)je genomen beslissingen ve: 50, v. K. G. Tollenaar, 82 p.; 2. Anna. v. F. P. Dieleman, 81 p.; 3. Gravin II, v. L. J. Mullaert, 80 p. 4. Mina. v. F. P. Dieleman, 79 p.. Derde kalfskoeien: 1. Dora, v. J. J. Verpoorte, 82 p.; 2. Leni, v. Wed. M. de Regt, 82 p.; 3. Nora, v. F. J. de Jonge, 80 p.; 4. Brina, v. H. A. Dekker, 79 p.; 5. Paula, v. Wed. M. de Regt, 78 p.; 6. Mi na, v. A. Wolfert, 77 p. Vierde kalfskoeien: 1. Emma, v. F. P. Dieleman, 82 p.; 2. Bertha, v. P. Jansen, 82 p.; 3. Elza, v. A. Wolfert, 80 p.; 4. Mina, v. T. Tol lenaar, 79 p. Oudere koeien: 1. Mettha 56, v. H. P. Wolfert, 83 p.; 2. Marie, v. K. G. Tollenaar, 82Mi p.; 3. Em ma, v. K. G. Tollenaar, 79 p. Vaarzen, zichtbaar drachtig: 1. Paula, v. K. G. Tollenaar; 2. Rijn- tje v. F. P. Dieleman; 3. Dina, v. M.'Scheele; 4. Wilhelmina, v.F. P. Dieleman; 5. Eva en 6. Gonda, beiden v. F. J. de Jonge. Vaarzen, niet-zichtbaar drachtig: I RieT, v. T. Tollenaar; 2. Roza, v. F. J. de Jonge; 3. J Jet je 39, v. P. Dieleman Mzn.; 4. Anna, v. belang der Stichting is verricht.1 de Moor; 3. Clara v. E. Lippens; Namens het Bestuur der Stichting 4. Geertje, v. A. de Moor. dankte hij allen, die op enigerlei Jongere vaarzen: 1. Mia, v. l. wijze hun medewerking hebben peraaen; 2. Eiza, v. P. v. Ooie- verleend bij het organiseren van „em (Hoek)3. Ria, v. E. Per deze bazar. daen; 4. Lena, v. A. de Moor. Het was spreker opgevallen, dat Kalveren: 1. Losje, 2. Lei, 3. velen uit Hoek gebruik maken van «f v A ue Moor. het Ziekenhuis te Terneuzen. Eiesje philinnine Hoek en Terneuzen zijn op el- Stierkalf: Karei van Philippine, lzoor oawn-QvrOTon ,f 101 orvr» ,bü V 1 'UHlQiÊ'J E. Perdaen2. Marianne, v. A. p. Jansen; 5. Annie v. d. Knol, v. L. J. MulLert; 6. Wim 14, v. P. Dieleman Mz.; 7. Marijke, v. P. de Jonge; 8. Corrle, v. J. J. Ver poorte; 9. Alida, v. P. de Jon'?e, 10 Maatie 7 v. M. Scheele; 11. Mina, v. P. Dieleman; 12. Griet- ip, v. F. P. Dieleman. Vaarzen: 1. Elza v. d. Knol, v. L. J. Mullaert; 2. Clara,_v. L. J. Mul- 1a/»rt; 3. dat alle genomen beslissingen verant woord zijn. In de laatste drie jaar zijn in zeven gevallen bijzondere en in twee gevallen openbare scho len geweigerd. Of de wet op het kleuteronder wijs op 1 Jan. 1952 in werking zal treden, hangt af van de toestand van 's lands financiën. Er wordt naar een stelselmatige bezuiniging gestreefd. O.m. deelt spr. nog mede, dat hu zal bevorde ren dat Ambonese kinderen, die Nederlands spreken, naar Neder landse scholen zullen gaan. De staatssecretaris, de heer Cals, verklaart de stelling te on derschrijven, dat juist de bittere noodzaak der militAire uitgaven er is om de cultuur te redden. Spr. is huiverig om in te gaan op het verzoek van de heer Van Sleen om een nota over het tele- visievraagstuk, ruaar h\j meent, dat de Kamer op nadere inlichtingen prijs stelt. Hij zal nagaan, of een nota mogelijk is. Bij de afdeling „Lager Onder wijs" merkt de heer Peters (KVP) op, dat over de salariëring eindelijk overeenstemming met de organisa ties is bereikt. Deze kozen het halve ei, dat nog altijd beter dan de lege dop. De toestand der gepensionneer den is een algemeen probleem, be toogt spr. Het is dure plicht hen niet te laten verkommeren. In het bijzonder vraagt hij de aandacht voor de positie der vóór 1 Januari 1946 gepensionneerde onderwijzers. De heer Roosjen (A.R.) meent, flat p "-eri „n i- om zorgen, dat het bijzonder onderwijs een be voorrechte positie inneemt. De be- Vergadering van Vrijdag. Vrijdagmiddag heeft de Tweede Kamer de behandeling van de be groting voor 1951 van het departe ment van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voortgezet. ,rTrT^ Mevr. Fortanierde Wit (VVD) meent dat het openbaai- onderwijs wordt achtergesteld bij het bijzon der, omdat de normen voor school stichting onjuist worden toegepast, Voorts vraagt zij tot welke con clusies het overleg inzake het on derwijs aan schipperskinderen heeft geleid. De heer Weiter (KNP) is van mening, dat het onderwijs te ma terialist isch is ingesteld. Het be oogt te veel kennis bi) te brengen in technische vakken. De kinderen moet ook iets over de schonere en hogere dingen des levens worden bijgebracht. Spr. vraagt of de minister met een proef wil doen nemen mei het geven van onderwijs in eenvoudige aesthetiek. De heer De Ruiter (C.H.) is het niet eens met de opvatting van mevr. Fortanier inzake bevoor rechting van bijzonder onderwijs. Hij betoogt, dat de lagere school betere aansluiting geeft op de landbouwschool dan de V.G.L.O.- school. De heer Van Sleen (Arb.) ver klaart zich overtuigd voorstander van de bevredigingsgedachte, doch hij meent dat de openbare school veelal eenzijdig wordt geweerd. In dertig procent der gemeenten be staat geen openbare school. In gevallen, dat het aantal kin deren voor dit onderwijs voldoende is, wordt de wet zodanig gehan teerd, dat een openbare school niet tot stand kan komen. Ten aanzien van het oprichten van bijzondere scholen wordt veel soepeler opge treden, hetgeen bij de voorstanders van openbaar onderwijs wrevel verwekt. De heer Gortzak (CPN) merkt op, dat in de Kamer de opvatting bestond, dat de „ontknikking" der onderwijzers-salarissen onvoor waardelijk moest worden doorge voerd. Daar de ontknikking niet ten volle is doorgevoerd, blijft er on tevredenheid bestaan. Spr. betoogt voorts, dat de ge huwde onderwijzeres het recht moet hebben zelf te beslissen, of zij les wil geven of ontslag zal nemen. Tegen een verschuiving van de leeftijd, waarop kinderen op school worden toegelaten, ver zet hij zich. De minister aan het woord. Minister Rutten deelt mede, dat gestreefd wordt naar een verhou ding van het schoolgeld bij het g.l.o., u.l.o. en v.km.o. als 1 y 1,4, waarbij voor gezinnen met meer dan één schoolgaand kind het schoolgeld zal worden ver laagd. Verder wordt gestreefd naar ver laging van het schoolgeld bü het v.h.m.o. van 30 en om aan ge meente- en schoolbesturen nis compensatie voor de verminderde schoolgeldopbrengst een financiële tegemoetkoming te verlenen. Naar aanleiding van de plei dooien voor een uitzonderingsrege ling voor de vóór 1 Jan. 1946 ge pensionneerde onderwijzers zegt de minister, dat de gedachte van rechtsherstel steeds van de hand is gewezen. De salarisregeling is mei onder dit motief tot stand ge komen. Spr. is bereid de zaak nog eens te overleggen met zijn ambtge- n°Wai de kwestie der ontknikking aangaat, zegt spr. dat niet gespro ken moet worden van een halt et. als men iets heeft bereikt, waarop men niet had gerekend. De gevallen waarin de normen volgens mevr. Fortanier niet zou den zijn nageleefd -zij deelt bij interruptie mede, dat het 317 ge vallen betreft zal de minister na der bezien. Hij is van oordeel, dat de pacificatiegedachte wel wordt nageleefd. m Voor de door de heer Weiter be- Eleite bevordering van de schoon- eidszin der kinderen is spr. gevoe lig, maar voor een vak als eenvou dige aesthetiek zijn 1214 jarigen te jong. Het moet z.i. meer ge zocht worden in het meer verzorg de leervak. Daaraan wordt al aan dacht besteed. Naar aanleiding van bp de replie ken gemaakte opmerkingen deelt de minister mede, dat de nog niet vaststaande conceptregeling voor het schoolgeld aan de vaste Kamer commissie zal worden voorgelegd, voor ze wordt vastgesteld. Te kwart voor vijf wordt de ver gadering gesloten. Vijandelijk vermogen. B\j de aanvang der vergadering is andermaal het wetsontwerp in zake bestemming van het vijande lijk vermogen aan de orde ge weest. Donderdag hebben de stemmen estaakt over het amendement van „e heer Roolvink (KVP), dat be oogt de termijn voor het indienen van ontvijandingsverzoeken te ver ruimen. Thans is opnieuw ge stemd. Vóór het amendement ver klaren zich 39 léden, ertegen 35, zodat het amendement is aange nomen. Vóór: K.V.P, V.V.D, A.R. (be halve de heer Gerbrandy), K.N.P. en S.G. Tegen: P. v. d. A., C.H., C P.N en de heer Gerbrandy (A.R.). Het wetsontwerp wordt goedge keurd met 63 tegen 11 stemmen. Tegen C.P.N, en van de K.V.P. de heren Van den Heuvel, Groen, Peters, Andriessen, Van der Zan den en Van der Weijden.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2