Amerikaanse onderscheiding voor het Nederlandse bataljon De pokkengevallen te Tilburg De Saarkwestie Marshall voor de Senaatscommissie Haak-in-actie het millioen gepasseerd Quadronal Toepassing voorrangsregels in het verkeer Portret van Prinses Wilhelmina voor Friese Prov. Staten De troepen der V. N. zijn Vrijdag langs het gehele Koreaanse front in het offensief gebleven. Zij kwa men door de linies van de tegenstander heen en gevechtspatrouilles drongen diep door in door de Chinezen bezet gebied. Generaal Ridgway noemde de reactie van de tegenstander „over het algemeen defensief". Naar verluidt brachten de Verbonden legers zware verliezen toe aan mensen en materiaal. Opvarenden van de „Grote Beer" worden niet geïsoleerd WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Met betrekking tot de gevallen van pokken, die in Tilburg en later in enkele andere plaatsen werden vastgesteld, kan thans worden gezegd, dat men tot- nutoe te doen heeft met een lichte epidemie. Dank zij het snelle ingrijpen van de geneeskundige inspectie van de volksgezondheid kon men de toe stand onmiddellijk beheersen. Nieuw boek van Prinses Wilhelmina Koningin Juliana ontmoette schrijvers en dichters van het verzet Terechtstellingen in China Kleina Amerikaanse tarweoogst Tussentijdse gemeenteraads verkiezingen in Engeland en Wales Drogisterij W. Dingemanse ENKELE GARNIZOENEN ONDER QUARANTAINE. Be ongeregeldheden in Panama Frankering bij Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nó. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE RIJE ZEEUW ZATERDAG 12 MEI 1951. 7e Jaargang No. 1727. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur GROTE TROEPENCONCEN TRATIES. Uit de lucht zijn grote troepen- «oncentraties en .bewegingen ten N. van de verdedigingscirkel van Seoel waargenomen en in het ge bied tussen Oeidjongboe en Moen- san. Volgens een communiqué van het Achtste leger worden de Don_ derdag door de Noordelijke ge leden verliezen op 2565 geschat. TEGENSTAND NEEMT TOE Aan het centrale en Oostelijke front neemt de tegenstand van de Noordelijken toe. De 5e luchtmacht deelt mede, dat volgens nog onvolledige rap porten 15 eemnotorige vliegtuigen en twee straalvliegtuigen zijn ver nield of beschadigd (bij de zware aanval van Woensdag op het vliegveld van Sinoeidjtoe. Driekwart van de gebouwen op het vliegveld was beschadigd of verbrand. DE POKKENEPIDEMIE IN NOORD-KOREA. In het telegram van de Noord- kiorv.iaan.se regering aan de V. N. wordt gezegd, dat aan het eind van het vorig jaar in verschuilen de streken van Noord.Korea te-. gvlijk een pokken-epidemie uit brak. In April was het aantal besmet ten tot 3500 gestegen, waarvan 10 procent kinderen. Gndelr de Noordkoreaanse en Chinese troepen was geen enkel geval van pokken voorgekomen. HET NEDERLANDSE BA TALJON ONDERSCHEIDEN Aan het Nederlandse bataljon In Korea is Vrijdag de onderschei ding toegekend van vermelding door president Trumsn weaves .het op uitnemende wjjie vervul len van zijn dienst, waarbij buit n- gewone heldhaftigheid aan de dag Is gelegd". De onderscheiding is verleend naar aanleiding van het aandeel van het Nederlands^ 'bataljon in de gevechten te Hoengsong en Wondjoe, die van 12 tot 15 r eor. JA zrjn geleverd. Het bataljon heeft geholpen het medio Februari door de Chinezen in de centrale fronsector ingezet te offensief tot staan te brengen. IDe Nederlandse militairen leden zware verliezen, doch zij hefclben, Eerst thans is, naar de leger- voorlichtingsdienst mededeelt, definitief vastgesteld dat het ziektegeval, dat zich voordeed aan boord van de „Grote Beer", geen pokken betreft. Derhalve zullen de opvarenden niet zo als reeds uit voorzorg was vast gesteld bij aankomst in Neder land worden geïsoleerd. Zij wor den op de gebruikelijke wijze naar hun plaatsen van bestem ming vervoerd. De „Grote Beer" wordt van daag in de avond voor IJmuiden verwacht. De ontscheping van de opvarenden, bij wie een groot aantal Ambonnezen met hun ge zinnen, zal beginnen op Zondag 13 Mei te 09.00 uur in de haven van Amsterdam. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Droog. Droog en overwegend zonnig weer met zwakke tot matige wind tussen Noord-Oost en Noord. De zelfde of iets lagere temperaturen dan gisteren. ZONDAG 13 MEI. ondanks aanvallen door twee divi sies der communisten, stand ge houden. Zoals bekend, is de commandant wijlen luit.-kolonel R. den Ouden, van het Nederlandse bataljon, tijdens de gevechten bij Hoeng song gesneuveld, toen Chinese communisten, gekleed in Ameri kaanse uniformen, door de Ge allieerde linies waren g slipt en de Nederlandse commando-post aan vielen. welke aanval uiteindelijk is afgeslagen. HERSTELLEN DE CHINE ZEN ZICH? Op grond van luchtverken- ningsvluchten meent men te kunnen vaststellen, dat de Chi nezen in Korea zich beginnen te herstellen van de ontwrichting, die twee weken geleden in hun troepen was veroorzaakt. Waar nemers geloven, dat de tegen stander weer tot de aanval zal overgaan, hoewel niet onmiddel lijk. Doch de verbonden legers waren inmiddels weer op adem gekomen en hadden hun „vernie tigende macht" weer geconcen treerd, zo voegden zij er aan toe. De vijfde luchtvaartgroep ver klaart VVijdag aan de naar het zuiden trekkende Chinezen 300 man verliezen te hebben toege bracht. Berichten, dat zij hun verdedi gingsstellingen en troepencon centraties versterken, betekenen niet, zo meent men te Tokio, dat een hernieuwd offensief onmid dellijk dreigt. Slechts een vijan delijke concentratie ten Z. van Moesan is van enige betekenis. Chinese troepen op de noor delijke oever van de Poekhan hebben met een spervuur ge tracht waarnemingen uit de lucht onmogelijk te maken. Een vlieger wist door een gordijn van afweervuur heen te komen en meldde, dat de tegenstander in verschillende groepen door de heuvels zuidwaarts trekt. Volgens een schatting van het Amerikaanse leger hebben de Chinezen in Korea tot 30 April in totaal 893.662 man verloren, dat is 68.102 meer dan op 21 April het geval was. De cijfers van de verliezen der verbonden legers in deze periode waren niet bekend. In totaal zijn 147.122 man gevangen genomen, te weten 143.699 Noordkoreanen en 3423 Chinezen. In verband met Pinksterfeest zal ons eerstvolgend nummer op Dinsdag 15 Mei verschijnen. DE RADIOTOESPRAAK VAN DE KONINGIN OP MOEDER DAG. De radiotoespraak, die H.M. de Koningin a.s. Zondag ter gele genheid van moederdag zal hou den, zal niet worden uitgezonden 's middags om 13 uur, zoals eerst bet plan was, maar Zondagavond van 20 uur tot 20 uur 10. Genenaal Marshall is opnieuw voor de verenigde Senaatscommis sie van onderzoek verschenen. Op een vraag over het ontslag van generaal MacArthur ant woordde de Minister, dat president Truman alvorens het ontslag be kend te maken zorgvuldig overwo gen had, wat het effect hiervan op het Japanse volk zou zijn. Marshall noemde zijn missie naar China in 1945 een poging om een wapenstilstand tussen de commu nisten en nationalisten aldaar te bewerken. De toenmalige Ameri kaanse opperbevelhebber in China, wijlen generaal Stil well, was van mening geweest, dat de nationalis tische strijdkrachten meer bezig waren met de bestrijding van de communisten dan met een geza menlijk optreden tegen de Japan ners. Op een vraag van de republikein se senator Wayne Morse, of een blokkade van de zich in Russische handen bevindende haven Port Arthur, zoals dit door MacArthur was voorgesteld niet een Russische inmenging tengevolge zou kunnen hebben, antwoordde generaal Mar shall bevestigend. Men had het plan laten varen, mede op grond van Engelse be zwaren. De Amerikaanse senaat heeft be sloten de economische hulp stop te zetten aan ieder land, dat ver scheping van wapens of andere strategische materialen naar com munistische gebieden toestaat. De maatregel was vervat in een wets voorstel over toewijzingen ten be drage van ruim 430 millioen dollar. Het voorstel gaat nu naar het Huis van Afgevaardigden, dat de maatregel in een andere vorm heeft aangenomen. Van de hand van Prinses Wilhel mina is een boekje verschenen: „Het besef van universele gemeen schap". Prinses Wilhelmina richt zich in dit geschrift in het bijzonder tot de jonge mensen en wijst hen op de roeping van de jeugd om aan een oude wereld een nieuwere te scha kelen, die gegrondvest zal zijn op liefde, vriendschap en vrede om Christus' wil. H.M. Koningin Juliana heeft Donderdagavond in het gemeente museum te 's Gravenhage 15 schrij vers en dichters van het verzet tij dens de pauze van een herden kingsavond ter gelegenheid van de opening van de tentoonstelling „Ge drukt in verdrukking". Op deze avond lazen in de aula de schrijvers uit hun werk voor. Zij werden ingeleid door de uitgever Bert Bakker, die de Koningin, de burgemeester van Den Haag en an dere aanwezigen groette. Hij vond het na 11 jaren sinds het begin van de oorlog een belangrijk teken, dat vele schrijvers en dichters, van welke kleur of geloof dan ook, hier samenkwamen om in de geest van 19401945 een avond door te bren gen. Het verheugde hem zeer, dat de Koningin door haar aanwezig heid en belangstelling haar instem ming met dit samenzijn wilde be tuigen. De dichter M. Ntjhoff droeg voor uit zijn werk: „Bij het graf van een Nederlandse onbekende soldaat, ge vallen in de Meidagen 1940". Ver volgens lazen Rie Cramer, Theun de Vries, Fedde Schurer, Jan H. de Groot, Anthonie Donker, Jan En gelman, Gé Kamphuis en Kitty Josselin de Jongh voor uit hun wer ken, die gedurende de bezetting tot stand kwamen. In de pauze be gaf H.M. de Koningin zich naar de commissiekamer van het Haagse gemeentemuseum, waar de aanwe zige schrijvers en dichters aan haar werden voorgesteld. Deze ontmoe ting in beperkte kring droeg een ongedwongen karakter. Belangstel lend vroeg de Koningin naar het tegenwoordige werk van de kun stenaars, die aan haar werden voorgesteld. De baten van deze avond worden overgedragen aan de Stichting 1940—'45. Om half elf 's avonds is de Ko ningin uit Den Haag naar Soest- djjk vertrokken. Volgens te Hongkong ontvangen persberichten hebben de Chinese communisten op 29 April te Nan king 376 personen terechtgesteld. Van 719 personen is thans reeds gemeld, dat zij op 29 en 30 April werden terechtgesteld in het kader van de actie tegen „.contra-revolu- tionnairen". v.m. n.m. Breskens 6.24 6.45 Terneuzen 6.59 7.20 Hansweert 7.39 8.— Walsoorden 7.49 8.10 MAANDAG 14 MEI. v.m. n.m. Breskens 7.25 7.47 Terneuzen 7.58 8.22 Hansweert 8.38 9.02 Walsoorden 8.48 9.12 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Mei. 12 4.52 20.21 9.18 1.44 13 4.51 20.22 10.34 2.05 14 4.49 20.24 11.50 2.21 15 4.48 20.26 13.08 2.34 16 4.46 20.27 14.26 2.45 17 4.45 20.29 15.48 2.55 18 4.43 20.30 17.13 3.07 De Saarkwestie heeft Donder dagmorgen in Straatsburg tot moeilijkheden geleid. De demo cratische partij van de Saar, die voor terugkeer van het gebied bij Duitsland ijvert, had op een persconferentie een demonstratie dezer party aangekondigd, die j.l. Zondag in Saarbrücken zou worden gehouden. Deze was door de Saar-rege- De Haak~in-actie van de N. C. R. V. is Donderdagavond het millioen gepasseerd. Het juiste bedrag, dat tijdens de stu dio-steravond bekend werd ge maakt was, 1.179.000. Toen de heer M. Roolvink na mens de Christelijke Metaalbe- werkersbond voor de N. C. R. V.- microfoon een bedrag van ƒ4250,51 ten bate van de „Haak- in-actie" aanbood, werd de serie aanbiedingen even onderbroken voor de mededeling, dat het totaal binnengekomen bedrag daardoor meer dan 1.100.000 was geworden. De stroom van guten oleef aanhouden. In totaal brachten de metaal bewerkers, wier avond het was in de reeks van N. C. R. V.-gilde- Het Amerikaanse departement van landbouw voorspelt, dat de wintertarweoogst de kleinste zal zijn sedert 1943. Er wordt een productie van slechts 682 mil lioen bushels verwacht, vergele ken met een aanvankelijke ra ming van 899 milioen bushels en een oogst van 1950 van 750 mil lioen bushels. Tengevolge van het droge weer en insectenscha de gingen in April ongeveer 44 millioen bushels van de winter- oogst verloren. Een grote reserve van 410 mil lioen bushels uit de vorige oogs ten betekent een garantie tegen een ernstig tekort, doch het zal wellicht noodzakelijk zijn de uit voer te beperken. avonden, ongeveer 140.000 bij een en op deze avond waren de giften zeer uiteenlopend. Het totaal binnengekomen be drag is nu 1.179.000. Donderdag zijn in 368 steden in Engeland en Wales tussentijdse gemeenteraadsverkiezingen ge houden voor de aanvulling van opengekomen plaatsen. Toen aan het eind van de avond het tellen der stemmen werd gestaakt en de cijfers uit slechts twee gemeenten (Carlisle en Leeds) niet bekend waren, bleek dat er een uitgesproken zwenking naar rechts was waar te nemen. De uitslag was als volgt: winst 188 128 14 47 verlies 85 132 29 131 Conservatieven Labour Liberalen Communisten Partijlozen De conservatieven hebben dus een netto winst van 103 zetels en in drie nieuwe gemeenteraden de meerderheid. Labour heeft een netto verlies van vier zetels, de partijloze or ganisatie van 84 zetels. Labour verloor de meerder heid te Bristol en in het textiel centrum Bredford, doch verkreeg ring verboden. In verband daar mee had de partij bij de Raad van Europa geprotesteerd, omdat zij in het verbod een schending zag van de conventie der men senrechten. Een persconferentie, waarop de partij het protest wil de herhalen, is niet doorgegaan, omdat haar vertegenwoordigers geen vergunning hebben gekre gen het Saargebied te verlaten. De leider der partij is de in dustrieel Richard Lecker, die op zijn reis naar Straatsburg zou worden vergezeld door zijn par tijgenoten dr. H. Schneider en K. Hillenbrandt. Het gebouw, waar de persconferentie was aangekondigd, werd door de po litie bewaakt. Tezelfdertijd richtte de Duitse socialist Roth in de assemblée heftige aanvallen op de Franse Saarpolitiek, waarbij hij zich zo danig opwond, dat hij in onmacht viel. De vergadering moest wor den geschorst. Tijdens een debat over het plan-Schu-man heeft de Neder landse afgevaardigde Van de Kieft het plan een eerste stap ter versterking van de economi sche banden in Europa genoemd. Wel gaf hij toe, dat er nog moeilijkheden bestaan, doch hij zag niet in, dat deze onoverko melijk zouden zijn. Het verdrag was met voorzichtigheid opge steld en men had de mogelijk heid voor eventuële veranderin gen opengelaten Veel medewerking heeft men ook ondervonden van de Til- bui'gse bevolking bij de maatre gelen voor de herinenting. Het is bewezen, dat vaccinatie het middel is om op krachtige wijze een epidemie in de kiem te smoren. Dit zei de staatssecre taris van Sociale Zaken, belast met de volksgezondheid, dr. P. Muntendam, in een conferentie, die ten doel had een duidelijk in zicht te geven over het verloop van de pokkengevallen te Til burg en de reeds getroffen maat regelen. Daarbij was ook aanwe zig dr. C. Banning, hoofdinspec teur van de volksgezondheid, die meedeelde, dat men ten aanzien van de pokkengevallen gematigd optimistisch kan zijn. Wel wor den in de komende weken nog contactgevallen verwacht. Men heeft de oorsprong van de besmetting niet kunnen vaststel len. Het onderzoek heeft geleid tot de gevallen van waterpokken, die zich vóór het bekend worden van het eerste pokkengeval in Tilburg voordeden. Daarbij kwam men tot een geval van waterpokken, waarbij de patiënt op 3 Maart ernstig ziek was. De mogelijkheid bestaat, dat de be smetting uit Duitsland werd overgebracht. Voor zover men heeft kunnen nagaan, komt de besmetting in geen geval uit In donesië. De toestand wordt volkomen beheerst. Er is een cordon ge trokken rond de plaatsen, waar zich de pokkengevallen voordoen. Aan alle burgemeesters in Noord-Brabant is verzocht de massale vaccinatie ter hand te nemen. Dr. Muntendam besloot zijn uiteenzetting met de opmerking, dat men zonder angst doch met verstand moet doen en datgene moet nalaten, wat nodig is om pokken te voorkomen. Het is voor de medicus moei lijk onmiddellijk het eerste geval te constateren. De Nederlandse medicus kent de pokken eigen lijk alleen van een plaatje, zodat het zal voorkomen, dat hij niet onmiddellijk een geval van pok ken vaststelt. Het eerste geval deed zich in Tilburg voor. Er was daar een kleine epidemie van waterpok ken, waarbij nogal wat volwas senen betrokken waren. Voor ëën patiënt werd opneming verzocht in een ziekenhhuis. De directeur van de gemeentelijke geneeskun dige dienst vertrouwde het geval niet en waarschuwde de inspec teur van de volksgezondheid. Deze heeft toen vocht uit een blaasje voor onderzoek naar het (Advertentie.) 's werelds beste pijnstiller. TERNEUZEN de meerderheid te Newport, Flint, Grantham en Bilston. In Leeds hebben de conserva tieven de meerderheid verkre gen. Voorheen had labour hier de meerderheid. De conservatieven beschikken in de gemeenteraad te Leeds thans over 53 zetels, labour over 31 laboratorium van prof. Verlinde te Lelden gestuurd. De uitslag was: virologisch pokken. De besmettelijke ziektebarak werd ontruimd en de patiënt werd daarin opgenomen evenals de andere gevallen, die later werden geconstateerd. In de eer- te dagen werden reeds 21 geval len opgenomen. Een klooster werd ingericht om de contacten op te nemen. Alle nog te achterhalen patiënl ten werden naar het ziekenhuis overgebracht. Voorts werden alle contacten gevaccineerd, ook zij c!ie nog nooit waren geënt. Geadviseerd werd geen extra publiek naar Tilburg te laten trekken buiten het normale leven om door bijv. voetbalwed strijden af te lasten, een sterrit niet te laten doorgaan, examens niet in Tilburg te houden, geen Tilburgenaren mee te laten gaan met pelgrimstochten en niet te laten kamperen in de nabijheid van Tilburg. Toen in Geldrop een geval werd vastgesteld, waarbij bleek, dat de patiënt een feestje in een gezin te Tilburg had bijgewoond, werd ook daar en in het aan grenzende Eindhoven de vacci natie massaal ter hand genomen. Hetzelfde gebeurde later in de gemeenten Vught en Den Bosch. Dr. Banning noemde Tilburg een der steden, waar de vaccina tie tegen pokken altijd het best werd gedaan. Dat heeft met de genomen maatregelen en de gro te medewerking van artsen en publiek er zeker toe bygedragen, dat men de situatie onmiddellijk beheerste. GEEN ANGST. Er heerst in Tilburg niet de minste angst of paniekstemming. In de eerste vier dagen bedroeg het aantal vaccinaties er 100.000. Het wordt niet noodzakelijk geacht in andere provincies maatregelen voor massale her entingen te nemen. Wel hebben de geneeskundige inspecteurs de directeuren van de ziekenhuizen, waaraan barakken zijn verbon den, gewaarschuwd te zorgen, dat deze barakken op korte ter mijn kunnen worden ontruimd. Zij moeten verplegend personeel beschikbaar hebben, dat vol doende is geënt en het moeten bij voorkeur gediplomeerde verple- genden zijn. Ter geruststelling van degenen die vrezen, dat er niet voldoende koepokstof aanwezig zal zijn, deelde dr. Banning mee, dat de koepokinrichting in Amsterdam een zo grote voorraad koepokstof Herhaaldelijk blijkt uit de re acties, did de K.N.A.C. bereiken, dat ook bij ruim uitzicht en goede weersomstandigheden op kruisin gen en aansluitingen van wegen onbegrijpelijkerwijze ernstige ver keersongevallen ontstaan door het onachtzaamheid en zelfs onwe tendheid overtreden van de in feite eenvoudige voorrangsvoor schriften. Bij herhaling verzoekt de K.N. A.C. uit lijfsbehoud inprenting, onthouding en opvolging van de volgende regels: Primair is dat de politie en brandweer, begrafenisstoeten en militaire colonnes zomede trams voorrang hebben op het andere verkeer. Met inachtneming hiervan helft het verkeer op voorrangswegen (ook de fietsers) voorrang- ap ver keer uit zijwegen of straten. Bij het ontmoeten van een om gekeerd driehoeksbord of een stopbord moet verder aan al het verkeer op kruisende weg voor rang worden verleend. Buiten de voorrangswegen en voorrangskruispunten heeft het motorisch verkeer voorrang op 't langzaam verkeer. Overigens geldt voor de afzon derlijke groepen dat rechts voor gaat, dus motorrijtuigen onderling en fietsers onderling. Verkeer op verharde wegen heeft verder voorrang op dat op onverharde wegen. Bij links en rechts afslaan, een ongewone manoeuvre moet aan 't rechtdoorgaande verkeer voorrang worden verleend. De K.N.A.C. geeft de berijders van bromfietsen in overweging izichi .aan te passen aan de ge dragsregels van fietsers. Zeer belangrijk is, dat de ver leende voorrang niet onbeperkt kan gegeven zijn, maar terdege rekening moet worden gehouden met het verkeer op de andere weg. WERK OP WERF DOOR DIEFSTAL BEDREIGD. In Schiedam werd door de politie aangehouden en ingesloten de 31- jarige L. K„ die laskabel tot een lengte van enkele honderden me ters gestolen zou hebben op de werf Wilton-Feijenoord. Waartoe deze diefstallen van schaarse materialen kunnen leiden wordt pas recht duidelijk als men weet, dat het iaspotentieel van de werf dreigde te worden aangetast. Laskabel is zeer moeilijk te krij gen en in verband met de ruime bouwopdrachten onmisbaar. Zou den deze diefstallen zijn doorge gaan, dan waren economische moeilijkheden voor het bedrijf ge rezen en was de werkgelegenheid voor duizenden arbeiders direct in gevaar gekomen. in voorraad heeft dat practiseh de gehele bevolking van Neder land kan worden gevaccineerd. De kans op hersenontsteking bij vaccinatie noemde hij één op 4000. Bij hervaccinatie is die kans veel geringer. Men neemt aan, dat deze kans één op 100.000 of 200.000 bedraagt. DE POKKEN IN HET VERLEDEN. In 1920 deden zich in ons land 50 gevallen van pokken voor; in 1926 waren er 15 gevallen. In 1929 was er in ons land een alastrim-epidemie, welke men met pokken kan vergelijken. Toen waren er 700 gevallen, waarvan 21 sterfgevallen. De laatste grote epidemie was in de jaren 1870 tot 1873. Toen waren er in ons land op een bevolking van 4 5 millioen 20.575 sterf gevallen. DE VACCINATIE. Teneinde 'n beeld te geven van de vaccinatie van kinderen on der de twee jaar, werd er in ons land op 100 levend geborenen in 1946 36 gevaccineerd en in 1947 bedroeg dit percentage 63 en in 1948 69 Voor Tilburg bedroegen de per centages in die jaren 77 (1946), 80 (1947) en 93 (1948), waaruit blijkt, dat de vaccinatie in Til burg zeer goed was. DE GEVALLEN VAN POKKEN IN TILBURG. Twee nieuwe weer twee genezen. Bij twee personen, in Tilburg die zich reeds geruime tijd in quaran taine bevonden, zijn pokkenver- schijnselen in het eerste stadium waargenomen. Zij werden ter ver pleging naar de barak der pokken- patiënten van het St. Elisabethzie- kenhuis overgebracht. Met deze twee steeg het aantal gevallen, dat zich tot dusver in Tilburg voor deed, tot veertig. Vrijdag konden weer twee genezen pokkenpatiën- ten het ziekenhuis verlaten, zodat er in totaal vijftien zijn genezen. Het totaal aantal te Tilburg ver richte vaccinaties overschreed de 100.000. Op last van de inspectie der volksgezondheid in Den Haag zün alle militairen in de kazer nes en kampen te 's-Hcrtogen- bosch, Vught, Tilburg, Eindho ven en Geldrop met ingang van gisteren tot nader order, in ver band met besmettingsgevaar voor pokken, geconsigneerd. Dit houdt tevens in, dat militairen uit andere garnizoenen en plaat sen zich niet naar deze gemeen ten mogen begeven. Militairen, die hun Pinkster verlof in een der genoemde ge meenten hadden willen door brengen, zullen deze dagen elders in het land moeten doorbrengen. Slechts wanneer zij in het bezit zijn van het internationaal gel dende bewijs, dat zij tegen be smetting immuun zijn, mogen zij zich in deze gemeenten ophou den. Voor wat het garnizoen 's-Hertogenbosch betreft houdt deze maatregel in, dat ruim 2000 militairen in de kazernes moeten blijven. In Den Bosch zijn in allerijl maatregelen getroffen om voor de manschappen de Pink sterdagen zo aangenaam moge lijk te doen verlopen. Men heeft een beroep gedaan op de burger bevolking om prijzen en spelen beschikbaar te stellen. Voedings middelen mogen echter niet als pryzen door de militaire instan ties worden geaccepteerd. De prijzen mogen evenmin aan de kazernes worden afgeleverd. AFP meldt nog, dat bij de ge vechten negen personen werden gedood en 84 gewond. Er zijn 100 arestaties verricht. De bevolking is via de radio medegedeeld dat zjj haar woningen niet mag verlaten. In de hoofdstad Panama City heerst thans rust. Aan de Friese schilder Joh. Elsinga te Leeuwarden is op dracht gegeven een portret te schilderen van prinses Wilhelmi na in haar ambtsperiode als koningin. Het provinciehuis te Leeuwarden, dat de geschilderde portretten bezit van de leden van ons koninklijk huis van de ko ningen Willem I, II en III en sinds vorig jaar ook van H. M. koningin Juliana, is nog niet in het bezit van een geschilderd portret van prinses Wilhelmina in haar ambtsperiode. De provinciale staten van Fries land stellen ieder jaar een bedrag beschikbaar om de schilderkunst in Friesland te stimuleren. Vorig jaar kreeg Cor Reisma de opdracht een portret te schil deren van koningin Juliana. Dit jaar is het bedrag ter beschik king gesteld aan de Friese schil der Joh. Elsinga om het ontbre kende portret van prinses Wil helmina te schilderen. Aan het koninklijk huisarchief is ver zocht een fraai portret uit de ambtsperiode van prinses Wil helmina aan te wijzen. Het ar chief oordeelde het in 1938 door Willy Sluijter in opdracht van het gemeentebestuur van Bus- sum geschilderde portret het meest geslaagd. Dit portret hangt in Bussum's raadszaal en met toestemming van mevr. Sluijter en haar dochter en met mede werking van het gemeentebe stuur van Bussum mag Joh. El singa dit portret thans als mo del gebruiken. De raadszaal i* ingericht als atelier en Elsinga zal 10 dagen aan het doek wer ken.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1