Nieuwbouw, reconstructie en modernisering van hotels Terschelling heeft jonge landbouwers nodig Katholiek Instituut voor Volkshuisvesting Publiek over loonstop kff ^voxrl de tyc^stèulayesi p.üiédles.. lAaaqt Uto unnkeli&L. DE ZWARTE VLEK Pinksteren dubbel feestelijk dit jaar tweede kamer Extra trein tijdens het Pinksterweekend De pokken in Tilburg De Marshall-hulp aan Europa Ernstig verkeersongeluk D« uitvoer naar China berechting sultan Hamid en Andi Azis India en hei Japanse vredesverdrag Kleding voor gerepatrieerden Staking van Italiaanse staatsemployé's New Yorkse havenarbeiders weigerden bagage te laden AGENDA Avondvergadering van Dinsdag. Dinsdagavond heeft de Tweede Kamer in behandeling genomen het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1950 van Eco nomische Zaken betreffende de uitgaven ten behoeve van de nieuwbouw, reconstructie en mo dernisering van hotels in Neder land en ter bevordering van het vreemdelingenverkeer. De autoriteiten van de E.C.A. zijn bereid gevonden goedkeuring eraan te hechten, dat van het saldo der speciale rekening bij „De Nederlandse Bank" 7.000.000 gulden wordt gebruikt voor uit breiding en modernisering van de hotelaccomodatie in Nederland en 500.000 voor maatregelen in het belang van het toerisme. De heer Koersen (K.V.P.) vreest voor ongelijkheid. Wat het Grand Hotel te Scheveningen betreft heeft de regering al een zeker risico genomen, zonder dat de Kamer op de hoogte was. Overleg met het bedrijfsleven is z.i. noodzakelijk en daarbij moet rekening worden gehouden met plaatselijke behoeften en omstandigheden. Spr. heeft de indruk, dat in het begin overleg heeft ontbroken en dat toen al bepaalde hotels waren aangewe zen, die zouden worden geholpen. Men bepale zich niet tot de grote hotels. Spr. heeft er bezwaar tegen, dat het rapport van de commis sie, die naar Amerika is geweest, gratis aan het bedrijfsleven ter beschikking is gesteld. Hij schat de kosten op 10.000. Deze uit gave acht hij niet verantwoord in deze tijd van versobering. De heer Schilthuis (Arb.) be toogt, dat nevenbedrijven het hotel rendabel moeten maken, zoals restaurant, terras, verga derzalen enz. In enkele gevallen zullen door oorlogsgeweld ver woeste hotels kunnen worden herbouwd, voorzover er een te kort is ontstaan aan meer luxu euze bedrijven, maar vooral zy men bedacht op de bouw van eenvoudige hotels. Spr. vraagt, of ook jeugdher bergen worden geholpen en of de internaten voor schipperskinde ren, welke er al zijn of nog wor den gebouwd, zo kunnen worden ngericht dat ze des zomers dienstbaar kunnen worden ge maakt aan het watertoerisme. De heer Haken (C.P.N.) zegt. dat wie het ontwerp goed leest, begrijpt dat het geld moet be steed worden naar de Ameri kaanse behoeften. In deze tijd, nu het bezuiniging regent op het ge bied van onderwijs, sociale za ken, woning- en scholenbouw, acht spr. het besteden van dit geld een hoon aan de bevolking. Hij is niet tegen het bouwen van hotels, als het erom gaat de wer kende bevolking onder te bren gen voor een vacantie of als het gaat om kleine ondernemers. Hij verklaart zich tegen dit wets ontwerp. De heer Ritmeester (V.V.D.) uit zijn waardering voor het streven der regering om te komen tot verbetering der hotelaccomoda tie en betuigt zijn instemming met een idee van de heer Ples- tnan om een twintigtal beauty spots in ons land te maken en daar hotels op te richten ter be vordering van het vreemdelin genverkeer. De heer Schouten (A.R.) noemt de zaak juist tegenovergesteld aan de voorstelling, die de heer Haken heeft gegeven. Het initia tief is uitgegaan van de Neder landse regering en de E.C.A.- autoriteiten hebben hun goed keuring gegeven aan de beste ding der gelden. Ten aanzien van het rapport der delegatie naar Amerika merkt hij op, dat dit een kost bare uitgave is en hij vraagt zich af, of de regering daarmede wel het goede voorbeeld geeft. Bevordering van het vreemde lingenverkeer gaat z.i. gepaard met uitbreiding van het toerisme in Nederland en deze uitbreiding leidt niet tot een noodzakelijke consumptiebeperking, maar tot eonsumptievergroting. De uit breiding der hotelruimte wordt slechts een bepaald deel van het jaar benut. Dat brengt mede een nog geringere bezetting der be staande hotels in het slappere seizoen. Minister Albregts zegt dat de vraag, welke hotels in aanmer king komen, een kwestie van mi nisterieel beleid is. Aan de posi tie van middelgrote en kleine be drijven wordt de nodige zorg be steed. Het plan voor „Oud-Was senaar" gaat niet door. Overblij ven het Grand Hotel te Scheve ningen en Krasnapolsky in Am sterdam. Er zijn onderhandelin gen gaande over enige hotels in de provincie. Het plan omtrent vestiging van een nieuw hotel te Amsterdam staat nog niet vast. Dit zou even tueel dienen ter vervanging van Carlton. Wat het ter sprake gebrachte boek aangaat zegt de minister, dat een vierde der kosten wordt gedragen door het bedrijfsleven. Een iets soberder uitvoering was in de huidige omstandigheden wel gewenst geweest en spr. zal daarop in de toekomst de aan dacht gevestigd houden. Als het mogelijk blijkt de jeugdherbergen bij de financie ring te betrekken, zal de rege ring dit streven bevorderen. Wanneer de plannen geëffec tueerd zijn, is de hotelruimte nog geringer dan vóór de oorlog. Het olie-congres dat binnen kort in Den Haag wordt gehou den, zou hier niet zijn bijeenge komen, als het Grand Hotel niet beschikbaar was geweest. Dit congres zal een half millioen aan deviezen voor ons land opleveren. De minister is van oordeel, dat de besteding verantwoord is in deze tijd, omdat er verbetering van de betalingsbalans van te verwachten is. In aanmerking komen hotels, die zijn ingesteld op de middel klasse, zo deelt spr. nog mede. Tenslotte brengt hij dank aan de E.C.A.-autoriteiten. Na re- en dupliek wordt het wetsontwerp z.h.s. goedgekeurd met aantekening, dat de C.PN. geacht wil worden te hebben tegengestemd. Te ruim elf uur wordt de ver gadering verdaagd. Vergadering van Woensdag. De behandeling van de wets ontwerpen wijzigingen en aan vulling van de artikelen 2 en 3 van het besluit vijandelijk ver mogen, regelen met betrekking tot de bestemming van het bij vijandelijk vermogen en wijzi ging van enige bepalingen van het besluit vijandelijk vermogen is gistermiddag in de vergade ring der Tweede Kamer voortge zet. Minister Drees zet zijn rede voort. Hij herinnert eraan, dat de minister van Buitenlandse Zaken reeds eerder mededeling heeft gedaan van het voornemen der regering om de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen. Er is ten deze dus niets nieuws. Spr. is tot de conclusie geko men, dat de communisten woor den gebruiken, waarmee zij het tegendeel bedoelen van wat an deren ermee menen. In hun terminologie is dicta tuur democratie. Spr. constateert dat nazi's en communisten sa mengaan in de strijd in Duits land, waarmee duidelijk wordt, dat de communisten hetzelfde verstaan onder vrijheid als de nazi's. Het heeft geen enkele zin de fictie te handhaven, dat er nog een oorlogstoestand zou bestaan tussen Nederland en Duitsland. Dat zou ook schadelijk zijn voor de normale verhoudingen. Dit alles betekent niet, dat wij zouden vergeten wat Duitsland ons heeft aangedaan. Mej. Tendeloo heeft gevraagd waarop het voornemen der rege ring rust. Spr. herinnert eraan, dat een commissie onder voor zitterschap van prof. Frangois deze aangelegenheid heeft bestu deerd en rapport uitbracht. Daarin wordt erop gewezen, dat volgens de grondwet de bui tenlandse betrekkingen behoren tot de Kroon, met uitzondering van het verklaren van oorlog en het sluiten van verdragen. Hier op heeft de regering zich geba seerd. De minister van justitie, de heer Mulderjye, merkt op dat de nieuwe faze niet betekent een afbreken van de weg om tot her stelbetalingen te komen, wel een eerbiediging van de gulden regel van het overgangsrecht, dat bij verandering in de wetgeving zulks geen wijziging brengt in de gevolgen van de wetgeving, wel ke voordien gold. Gevraagd is of men wel gerech tigd is over te gaan tot confisca tie van vijandelijk vermogen. Er zijn dikke boeken over geschre ven en als men ze heeft gelezen, moet men met Faust zeggen: „Ik ben nog even wijs." De minister is van oordeel, dat dit een strijd vraag zal blijven zolang er oor log wordt gevoerd. In het vredesverdrag zal wel en bepaling worden opgenomen, iat Duitsland zijn onderdanen moet schadeloos stellen voor de onfiscatie. Spr. doet een beroep op de Ka mer om het nader gewijzigde ontwerp te aanvaarden, dat z.i. sober is en de toets der recht vaardigheid kan doorstaan. Wat de grenslanderijen aangaat zegt spr., dat het richtsnoer is geweest, dat talrijke kleine Ne derlandse bedrijfsjes zouden worden gesaneerd en voorts wil de men er mede dienen de natio nale landbouw-economische be langen, waterstaatsbelangen en ruilverkavelingsdoeleinden. Wij zijn niet hier om de belangen van de Duitse boer te bepleiten. Spr. doet tenslotte voorlezing van een mededeling van zijn ambtsgenoot van Buitenlandse Zaken, die niet aanwezig kan zijn. Daarin wordt opgemerkt, dat de Duitse bondsregering de confiscatie in strijd acht met het volkenrecht. De regering heeft het daarom nutteloos geacht ver der te zoeken naar een oplossing voor de moeilijkheden inzake de grenslanderijen. De minister van financiën, de heer Ueftinck, betoogt dat het standpunt inzake confiscatie van Duits particulier vermogen on veranderd hetzelfde is gebleven. De confiscatie bedoelt niet alleen het oorlogspotentieel van Duits land te verzwakken, maar moet ook strekken tot compensatie van de toegebrachte schade. Wat ons land uit de confiscatie toe valt en nog zal toevallen, is slechts een gering percentage van de schade welke ons land heeft. De minister treedt daarna in een gedetailleerde verdediging der ontwerpen. O.m. deelt hij mede, dat in be paalde gevallen voor schadever goeding in natura ook bestand delen van vijandelijk eigendom zullen worden aangewezen. Hierna wordt gerepliceerd. De heer Hoogcajrspel (C.P.N.) verzet zich tegen de opmerking van de minister-president, dat bij nazi's en communisten vrij heid hetzelfde is. De heer Stokman (K.V.P.) merkt op, dat niemand twijfelt aan het recht op schadevergoe ding. De twijfel is ontstaan uit de confiscatie van particulier vermogen, zonder dat er een vre desverdrag is en zonder dat men weet, dat de vijandelijke onder danen vergoeding van hun staat zullen krijgen. Ten opzichte van de confiscatie van grenslanderijen meent spr., dat de norm van barmhartigheid moet worden toegepast, omdat aan de grond vaak het bestaan der grensboeren is verbonden. De minister-president, de heer Op Vrydag 11 Mei aus. zal de Nederlandse Spoorwegen pen ex tra trein laten lopen, waarvan wy hieronder de dienstregeling laten volgen. NIJMEOiEN—VDISSING1E1N. Nijmegen v, 14.49; Ravenstein v. 15.05; Oss v. 15.17; Den Bosch v. 15.42; Tilburg v. 16.06; Gilzen Ryen stopt 16.17; Breda v. 16.30; Roosendaal a. 16.50; Bergen op Zoom a. 17.10; Kruiningen Yerseke stopt 17.35; Goes a. 17.46; Middelburg a. 18.04; Vlis, singen a. 18.13. Drees, geeft in zijn antwoord aan de heer Hoogcarspel te kennen, dat hij heeft willen stellen dat, indien er in ons land een com munistisch bewind zou worden gevestigd, wij even' onvrij zouden zijn als onder de nazi's. Minister Lieftinck geeft nog te kennen, dat ons land in geal lieerd verband de verplichting tot confiscatie heeft. De heer Roolvink (K.V.P.) zegt dat er geen reden is zich tegen een mildere behandeling der rensboeren te verzetten. Hij Lient een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel uit spreekt, dat de bijzondere om standigheden, waarin de z.g. grensboeren verkeren, een milde houding ten opzichte van confis catie van tot het landbouwbe drijf behorende gronden wetti gen. De motie is mede ondertekend door leden van A.R. en V.V.D. Minister Mulderije meent, dat een nog mildere houding neer komt op teruggave der gronden. Spr. acht de motie in strijd met eigen belangen en hij dringt aan op verwerping. Minister Drees vraagt de aan dacht voor de houding der Duit se bondsregering, dit het voor stelt als zouden wij handelen in strijd met het landoorlogregle ment. Spr. ontraadt de motie ten sterkste. Het lijkt hem onjuist een rech terlijk oordeel door Kamer-mo ties te doorkruisen. Mej. Tendeloo (Arb.) verklaart dat haar fractie niet de minste behoefte heeft aan de motie. De heer Roolvink (K.V.P.) trekt zijn motie in. Hierna wordt het eerste wets ontwerp z.h.s. goedgekeurd, on der aantekening, dat de C.P.N.- fractie geacht wil worden te heb ben tegengestemd. Op voorstel van de voorzitter wordt de beraadslaging over dit artikel en enige amendementen geschorst. Te kwart voor zes wordt de vergadering verdaagd. En het casino te s-Hertogen- bosch is het derde nationale con gres gehouden van het Katholiek Instituut voor Volkshuisvesting. Het congres werd ojm. bijge-, woond door de minister van We deropbouw, Mr. J. in 't Veld, af gevaardigden van gemeentebestu ren en woningbouwverenigingen en bouwdeskundlgen uit België en Duitsland. De voorzitter de heer J. Alders zeide in zijn openingswoord dat in de periode 1946 tot 1951 de kubie ke inhoud der huizen is gedaald van 288 m3 tot 236 m3. Naar hij verwacht zal deze da ling zich nog voortzetten. Het z.g. opschuivingssysteem, door de minister voorgesteld, wekt weinig of geen vertrouwen voor de praetijk. Het zou onverstandig zyn, zo meende de heer .Alders, de grote gezinnen een behoorlijke woon-, ruimte te onthouden. De voorzitter noemde de bouw. stop verontrustend en kon deze niet rijmen met de eis tot produc tieverhoging. Minister In 't Veld zeide in zijn rede o.m., dat hij persoonlijk meer voelde voor een centrale organi satie voor de volkshuisvesting, doch zeer wel het nut kon inzien van het Katholiek Instituut. In de naaste toekomst verwacht de minister een reeks ernstige moeilijkheden en daarom kon hij een goede verstandhouding en sa menwerking tussen de centrale woningraad en de Katholieke ver enigingen niet anders dan toejui chen. Hij deelde verder mee, dat het niet in de bedoeling ligt om geen, huizen meer te bouwen voor gro te gezinnen. Dit hangt echter ten nauwste samen met de situatie, die in elke gemeente anders is. Volgens de minister is de ge middelde woning grootte thans op vooroorlogs peil. Er is momenteel een tekort van 520.000 woningen. :In Maart j.l. waren 25.000 wo ningen in aanbouw. De minister kon de afgekondig de ibouwstop niet 'beschouwen als een teken van onrust, althans voor wat zyn beleid betreft. Eind Mei zal de bouwstop ge leidelijk worden opgeheven. Overigens; aldus de minister, houdt de lbouwstop geen enkele beperking in van het bouwpro gramma. Er was alleen niet voldoende kapitaal. Nieuwe gevallen van pokken de- dien zich de laatste dagen in Til burg niet voor. Wel werden twee personen, by wie zich verdachte verschijnselen o enbaarden, in observatie geno- ,men. Wederom werden enige duizen den personen gevaccineerd. Hoewel daartoe geen dwingen de voorschriften werden uitge vaardigd, wordt schoolbezoek in groepsverband van Tilburgse leer lingen aan inrichtingen van onder wijs, buiten Tilburg gelegen, ont raden. „Bent U er voor of er tegen dat de loonstop gehandhaafd blijft"? vroeg het Nederlandse Instituut voor de publieke opinie aan vele mannen en vrouwen uit aile lagen van de bevolking. Dit waren de antwoorden: Voor handhaving loonstop 41 Tegen handhaving loonstop 35 Geen antwoord 24 Iets meer mensen zijn dus vóór handhaving van de loonstop. Het minst voor handhaving van de loonstop zijn de minder gesi tueerden: 40 proc. van hen is voor handhaving, maar 38 proc. tegen handhaving van dé loonstop (22 proc. geen oordeel). Onder de toeter gesitueerden vindt het Nipo daarentegen 43 proc. voor en slechts 30 proc, te gen de handhaving van de loon stop (27 proc. geen mening). Loonstop handhaven: anders gaan de prijzen omhoog. Loonstop niet handhaven,: de lonen zijn te laag. Het Nipo heeft ook gevraagd waarom men voor of tegen is. IDit zijn dé belangrijkste ant woorden van hen. die de loonstop willen handhaven: „Anders gaan de prijzen om hoog" door 51 proc. en „anders kunnen de prijzen nooit dalen'' door 12 proc. van hen genoemd. De tegenstanders daarentegen merken op ..loonstop niet handha ven, want de lonen zijn te laag t.o.v. de prijzen" door 52 proc. en „er moet loon naar prestatie zijn, de beste vaklui worden nu te wei nig beloond" door 20 proc. van de tegenstanders van de loonstop ge noemd. (Adv.) le Pinksterdag valt dit jaar sa men met Moederdag. Dat is dus dubbel feest voor Moeder! Nu ze do schoonmaakdrukte achter de rug heeft, hoopt ze met Pinkste ren eens heerlijk uit te rusten. Vader tracteert op een gezellig uitstapje en 't mooiste geschenk voor Moederdag.... ja.... 't is haar al verklapt: van de kinde ren krijgt zij een prachtig „Sa- fira"-tafelcouvert. vlekvrij deor en door. Duur? Weineen, de kinderen hebben er hun Niemeijer's waar- depunten voor besteed, die zy al tijd spaarden voor de vliegtuig plaatjes. Toen hun album „Vliegende Vleugels" vol was, besloten zig door te sparen om Moeder te kunnen verrassen. Ook U kunt dubbel genieten wanneer U Nie meijer's Koffie en Thee gebruikt. Welk een pittig kopje koffie schenkt U van Niemeyer's Paars- merk en hoe zeldzaam geurig is een kopje Gala-Thee of Princess- Thee. Op elk pakje bevinden zich waardepunten voor het JSa- fira"-tafelbestek. Schrijft U even een briefkaart aan Niemeijer, Groningen en U ontvangt omgaand franco de ge- illustreerde geschenkenlijst. Naar de Economie Cooperation Administration te Londen heeft meegedeeld, hebben de Ver. 'Sta ten in de eerste 3 jaren van de Marshall-hulp goederen naar Europa verzonden ter waarde van 11,074 millioen dollar. In Maart j.l. hebben de aan het plan-Marshall deelnemende landen toewijzingen ontvangen voor een bedrag van 166,4 millioen dollar. 1 DODE EN 1 ZWAAR GE WOND. Dinsdagmiddag is op de ver keersweg DoetinchemDoesburg een errvrtig verkeersongeluk ge beurd, waarbij de 26-jarige R. uit j Apeldoorn om het leven is geko men. R. reed in een toestelwagen van Hummelo naar Doetinchem en stak nabij; Laag-Keppel de rijks weg over. Zijn wagen werd daarbij gegre pen door een veewagen uit Anger- lo, die juist van de veemarkt te Doetinchem kwam. De chauffeur van de bestelwa gen werd ernstig gewond en over leed spoedigi terwijl een tweede inzittende, een bejaarde man uit Apeldoorn, zwaar gewond werd en naar' het ziekenhuis te Doetinchem werd overgebracht. De beide inzittenden van de veewagen kwamen met de schrik vrij. (De bestelwagen werd zwaar be schadigd en is door de rijkspolitie te Laag-Keppel in toeslag geno men. Het Economisch Technologisch Instituut voor Friesland heeft een rapport samengesteld over de so ciaal-economische aspecten van Terschelling. Het heeft vooral de aandacht laten vallen op de landbouw en het vreemdelingenverkeer, twee voor de eilandbevolking zeer toe- langrijke Ibestaansbronnen. Hoewel de thans voltooide ruilverkaveling niet de meest wenselijke oplossing zal hebben gebracht, moet de huidige toe stand reeds een aanzienlijke ver betering worden genodmd. Om de Terschellinger landbouw op hoger plan te brengen moet naast de verbeteringen door de ruilverkaveling nog aan een ande re voorwaarde worden voldaan, n.l. verbetering vair dé boenen- De echte Terschellinger boeren stand mist door allerlei oorzaken de echte „boerennientaliteit'De geografische ligging van het eiland heeft dit nog gestimuleerd, terwijl daarnaast de hoge gemid delde leeftijd van de huidige boe renstand remmend op de vooruit gang heeft gewerkt. De mogelijkheden tot verbete ring van de Terschellinger land bouw van binnen uit moeten dan oak niet al te hoog worden aan geslagen. Een verbetering moet van bui ten af komen, dat wil zeggen door aantrekking van jonge goede boe ren van elders. gedeelte van de Bosplaat geen doorgang mocht vinden, trachten de Terschellinger landbouw op 'u hoger peil te (brengen. Het rapport concludeert, dat Terschelling voor de vestiging van de stuwende nijverheid van enige betekenis niet in aanmerking zal komen, aangezien daarvoor de factoren ontbreken. De ontwikkeling van nijverheid en handel zal afhankelijk zijn van het toerisme. De rapporteur meent te mogen aannemen, dat het aantal toeris ten in de naaste toekomst niet zo sterk zal toénemen. Terschelling zal in hoofdzaak aangewezen blijven op het relatief weinig expansieve 'bevolkingsre- edrvoir van de noordelijke provin cies. Heden zal in het Engelse La gerhuis een debat over de leve ring van strategisch belangrijke grondstoffen aan Ohlna worden gehouden. Een voorstel hiertoe was af. komstig van Churchill. Het onderzoek in de zaak tegen sultan Hamid is beëindigd. De procureur-generaal kan thans ieder ogenblik de zaak naar het hooggerechtshof verwijzen. De president van dit hof, is op het ogenblik echter ziek. De zaak tegen Andi Abdul Azis is nog in onderzoek bij de mili taire autoriteiten. (Het rapport dringt daarom aan op inpoldering van een gedefelte van de Bosplaat, temeer omdat door inpoldering de mogelijkheid wordt geschapen, dat de bestaan de boerenstand via een langdurig proces kan worden verbeterd (ge deeltelijk door contact en gedeel telijk door infiltratie) en hét in de ruilverkaveling geïnvesteerde ka pitaal ook een groter rendement kan gaan afwerpen. Desondanks moet men, ook wanneer de inpoldering van een (Adv.) Roman door NI EK VAN DER ZWAAN. Nadruk verboden. XVII. 67) Op een vroege Zondagmorgen in April werd Wijnandse vader van een dochter, maar gelijktij dig verloor hij zijn vrouw. In zijn armen, waarin de afdrukken van haar nagels stonden gegrifd, stierf ze op het ogenblik, dat de eerste kerkklok begon te luiden: vredig, na een verschrikkelijke nacht. En haar laatste blik was voor hem, die ze zo lief had ge had en waarmee ze bijna een jaar gelukkig was geweest. Wijnandse was radeloos. Naar zijn pasgeboren dochtertje keek hij niet om. Zelf was hij, even min als de dokter en de ver pleegster, gedurende al die tijd uit de kleren geweest, maar had Tini, voor zover zulks in zijn vermogen lag, in deze rampzalige uren bijgestaan en moed inge sproken. De arts, hoe kundig ook, had machteloos gestaan. Nu, terwijl zijn vrouw daar als een schone bloem tussen de smet teloze lakens lag, met een vre dige glimlach op het uitgeputte gelaat, brak zijn weerstandsver mogen. Geknield voor het kraam bed, dat een doodsbed was ge worden, snikte hij als een kind. En de dokter, die zelf op was van vermoeidheid, trok zich met de verpleegster bescheiden terug. Hier kon immers geen mens meer troosten? Miep kwam een kwartier later, voor ze naar de kerk ging, even aanlopen. En van de oude me vrouw De Rooy, die in allerijl ge roepen was men had Aagje de avond tevoren naar huis gezon den hoorde ze het verplette rende bericht. Verslagen viel ze op een stoel neer: „Tini doodmaar dat was verschrikkelijk Mevrouw De Rooy vertelde, zelf met tranen in haar ogen, hoe het verloop was geweest. Miep luisterde en knikte een paar ma len zwijgend. Ze kon het zich nog niet goed realiseren. En een in nig medelijden ging van haar uit naar de man, die ze nog altijd lief had. Was haar plicht niet, nu zfln vrouw overleden was, bij hem te zyn? Resoluut trok ze haar mantel uit en legde die over een stoel. „Is hij nog boven?" vroeg ze toonloos. Mevrouw De Rooy knikte. „Ja, op haar kamer. Wil je eerst hun dochtertje niet zien?" Ze schrok. Dat was waar ook: Ger had een dochter. Aan het pasgeboren kind had ze nog in het geheel niet gedacht. Arm ding, nu al moederloos „Waar is het?" vroeg ze. „Op de logeerkamer, in de wieg. Ze slaapt nu. Zullen we even gaan kijken? Het is zo'n schat je Zacht liepen beide vrouwen de trap op. Uit de sterfkamer kwam geen geluid. Miep bleef staan, ongerust, omdat ze niets hoorde Ze keek de oudere vrouw, die zich omgedraaid had, aan. Lang zaam liep Miep naar de slaapka merdeur en luisterde. En toen ze nog steeds niets hoorde, draaide ze zacht de kruk om en opende de deur. Wijnandse lag geknield voor het bed. Éijn lichaam schokte Van het intense leed, dat hij doorstond. Miep kreeg tranen in haar ogen. Ze ging naar binnen en sloot zacht de deur. Doch hij hoorde het niet. Besluiteloos bleef zë staan "Wat zou ze doen? Haar hart, dat ichier brak van liefde voor de man, die nu zo ruw door de diep- In welingelichte (kringen te New Delhi is verklaard, dat India de Russische eis, dat communistisch China zal worden betrokken b$ 't opstellen van een vredesverdrag voor Japan zal steunen. Deze kringen waren tevens van mening, dat de Russische wens volgens welke het verdrag reke. nlng dient te houden met de ver klaring van Cairo waarby For mosa aan China teruggegeven moet worden, redelijk te noemen is. te van het leven getrokken werd, die geknield lag voor het doods bed van haar, 'van wie hij zo in nig veel gehouden had. Ze wilde hem troosten. Maar kon men iemand in zo'n groot verdriet wel woorden van troost toespreken? Kon ze hem wel helpen? Wat moest ze doen? Wat kon ze doen? Op dit ogenblik gevoelde ze ;ich zeldzaam hulpeloos. Haar handen, die ze zo verlangend naar hem uitgestrekt had, en die ze over zijn verwarde haren had willen strijken, vielen slap langs haar neer. Ze besefte het; hier konden immers geen mensen troosten. Hier zouden woorden tekort schieten en armzalig klinken. Hier kon alleen God troosten. Zacht liep ze terug naar de deur, zich bewust van haar on macht en bedroefd verliet ze het vertrek. Mevrouw De Rooy, die besluiteloos was blijven staan, hoorde haar snikken en legde be grijpend een arm om het meisje. Zo gingen ze samen naar het ver trek, waar het kind, onbewust van de moeilijkheden en ellenden des levens, rustig lag te slapen in haar zo met zorg door Tini in oorde gemaakte wieg en in haar door liefderijke- handen vervaar digde kleertjes. (Wordt vervolgd.) De brej.actie ten behoeve der gerepaitrleerden, welke enkele maanden geleden door het comité „Hulp aan Ge repatrieerden" Uoy ilkade te Rotterdam), waar in samenwerken de stichtingen „Nederland helpt Itndië" en „l'e- lita", werd georganiseerd heeft tol dusver goede resultaten ge boekt. Niet minder dan ongeveer 8000 stuks nieuw gebreide goederen, alsmede gedragen kledingstukken groot en 'klein ontving met tot nu toe uit vrijwel het gehele land. Nadat een en ander in het ma gazijn te Rotterdam was gesor teerd en geadministrateerd, wer den de goederen via de plaatselij1- ke comité's over vrijwel het gehele land verdeeld. Er is echter nog veel meer no dig om enigermate in de ergste nood der ruim 200.000 gerepatri- eerden te kunnen voorzien. De stichting „Nederland helpt Indië" heeft uit haar fondsen een bedrag van 50.000 beschikbaar gesteld voor de centrale aankoop van nieuwe kleding ten behoeve der gerepatrieerden. Een staking van 1.600.090 staatsemployé's heeft Dinsdag het Italiaanse regeringsapparaat ver lamd. Het kabinet is in spoedzitting bijeengeweest <>m de toestand te bespreken. Communistische, socialistische en christelijk-democratiacbe em ploye's namen aan deze 24-wrr staking voor hogere lonen deel. In de havens, op de vliegvelden en in de ziekenhuizen werd het werk door een beperkt aantal mensen gedaan. In betrouwbare kringen werd geschat, dat ongeveer 60 .procent van de staatsemployé's het werk had neergelegd. De ministerraad overwoog wij ziging te brengen in- een artfkel van de grondwet, waarin staats employé's „uitsluitend dn diiensrt van het land staande" worden ge noemd. Een wetsontwerp om stakingen door .dienaren van de staat" (bui ten de wet te stéllen zal spoedig -bij het parlement worden inge diend. Het passagiersschip „America" Is -uit New York vertrokken met o.m. 15 Russen aan boord, die naar hun land terug gaan. Een deel van hun bagage bleef In New York achter doordat de havenarbeiders Dinsdagavond weigerden televisie-apparaten, ijs kasten, wasmachines e.d. aan boord te torengen, toen zij Russi sche namen op de kratten zagen. Zy haalden zelfs enkele kratten, die al aan boord waren, terug. De 115 Russen zijn afgevaardig den bij de Ver. Naties en ambas sade-personeel. HEDEN TERNEUZEN: Kleine Zaal Hotel Rotterdam, 8.30 uur: musicéren Annette de la Bije en Jan de Man. Leger des Heils, 7.30 uur: Bijzondere samenkomst. MORGEN: TERNEUZENBovenzaal De Vrieize, 8 uur: Franse avond met smalfilm. Concertgebouw, 8 uur; Feestvoorstelling Indra. HOEK; Openbare school, T uur; Bazar ten bate van het Prot. Ziekenhuis te Terneuzen, ZAAMSILAG: Café Van de Ve- ke, 7 uur: Oprichting Land bouw bedrijfsstudiegroep.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2