Groot militair plan gereed Waarschuwing van Truman aan Rusland Eisenhower op inspectie Patrouilles in Kapjong binnengedrongen Inzamelingsactie oude materialen en afvalstoffen De onenigheid over de Perzische olie De voorrangsregel in het verkeer De generaal getroffen door het hoge moreel Opbrengst boven verwachting H. M.' de Koningin ontvangt Gen. Eisenhower Koningin Juliana Resolutie in Argentijns parlement Tijdens een inspectietocht langs verscheidene militaire kampen heeft generaal Eisenhower een indruk gekregen van de geoefendheid der Neder landse militairen en het gebruik, dat ons leger maakt van het door Amerika geschonken materieel. Louwers in vrijheid De Verbonden legers zijn wederom Tsjoentsjon ten N van Seoel binnengetrokken. Patrouilles hebben het gebied ten N.O. van deze stad verkend. In de Westelijke en Oostelijke sectoren van het centrale front vorderden de Verbonden legers iets, terwijl de tegenstander bleef terugtrekken. De lucht macht meldde driehonderd man van de tegenstander te hebben gedood of gewond. luchtgevech. WEERS VERW ACHTIN G HOOGWATER. op onder op onder Mei. Toelaatbare snelheid en verlichting De aardbeving in San Salvador De Duitse activa in Japau 1 3 Mei Moederdag De siakingen in Spanje Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE DONDERDAG 10 MEI 1951. 7 e Jaargang No. 1725. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur President Truman heeft giste ren bekend gemaakt, dat een concreet plan voor een grote mi- litaire krachtsontwikkeling en industriële mobilisatie Is uitge werkt voor het geval Moskou zo roekeloos zou zijn een derde we reldoorlog te ontketenen. De president sprak voor een groep Amerikaanse industriëlen, die door het departement van Binnenlandse Zaken waren uit genodigd. Truman wees op de noodzakelijkheid van opvcx;rlng der productie voor de landsver dediging. Van de sedert vorig jaar Juni verstrekte orders voor militaire uitrusting tot een totaal bedrag van 26 milliard dollar was noe slechts een klein deel uitge voerd. In de komende 14 maan den zouden nieuwe opdrachten tot een bedrag van 58 milliard dollar worden gegeven. Een der grootste moeilijkheden die moet worden overwonnen, is de opvatting, dat men zich niet zo krachtig behoeft in te spannen omdat het geen totale oorlog Is, aldus de president. Dit was ech ter een grote vergissing. Het ge vaar van een Russische agressie zou blijven bestaan, ook al werd de oorlog in Korea tot een goed einde gebracht. Het zou nog mmstens twee jaar duren, alvorens het toezicht op de productie kon worden op geheven. Eerst moest de produc tie groot genoeg zijn om in de militaire en civiele behoeften te voorzien. De inflatie zou ener giek worden bestreden. De presi dent gaf toe, dat het moeilijk was inflatie geheel en al te voor komen. Hij sprak de hoop uit, dat de jaarlijkse productie over drie jaar van 307 tot 350 milliard dol lar zou zijn gestegen. Truman gaf tenslotte als zijn overtuiging te kennen, dat >,het Amerikaanse volk, samen met de andere vrije volken", de over winning kon behalen in de strijd tegen het communisme. De inflatie moest met de vol gende middelen worden bestre den: 1. Uitbreiding van de controle op prjjzen, lonen, credietverle- ning en huren zonder „speciale vrijheidstellingen voor speciale groepen." 2. Handhaving van de prijs- en looncontróle gedurende minstens 2 h 3 jaar. 3. Belastingverhoging. De invloed van de militaire productie op onze grondstoffen voorziening, de mankracht en de productiecapaciteit is nog maar pas merkbaar, aldus Truman. „Wij zullen deze invloed echter nog sterk voelen. Het grootste deel van het probleem ligt voor ons." Na een Inspectie van de vlieg velden Leeuwarden en Soesler- berg zal generaal Eisenhower he den worden ontvangen door H. M. de Koningin op het paleis Soest- dijk. De generaal vertrekt hedenmor. gen met een C 47 van het vlieg veld Valkenburg naar Leeuwar den. Van Leeuwarden vliegt hij naar Soesteriberg. Vandaar begeeft hij zich per auto naar Soestdijk. Onmiddellijk na zijn bezoek aan de Koningin vertrekt de generaal naar Schiphol. SCHENKT EVA PERON VERJAARSGESCHENK Eva Peron heeft ter gelegenheid van haar verjaardag een armband ten geschenke gekregen van Ko ningin Juliana. DE UITLATING VAN PRINS BEBNHABD. Het enige conservatieve lid Reynaldo Pastor heeft in de Ar gentijnse kamer van afgevaardig den een resolutie ingediend, waar in de verklaring van prins Bern- hard op zijn persconferentie te Den Haag dat, als er vrije verkie zingen in Argentinië zouden wor den gehouden, waarschijnlijk 70 procent voor de huidige regering zou stemmen, wordt gelaakt. In de resolutie wordt „groot misnoegen" uitgesproken 'over prins Bemhards „openlijke inmen ging" In de binnenlandse aange legenheden van Argentinië. In kringen van het congres werd later verklaard, dat de resolutie van Pastor waarschijnlijk zonder discussie op de lange baan zal worden geschoven. Naar wij vernemen is de heer j. Louwers door de Tsjecho-Slo- waakse regering in vrijheid ge steld. Hij zal vandaag op het vliegveld Schiphol aankomen. Van officiële Nederlandse zijde vernemen wij over het in vrijheid stellen van de heer Louwers nog het volgende: Op 7 Mei j.l. werd aan H. M.'s gezant te Praag door de Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken een no ta overhandigd, waarin „gevolg gevend aan de herhaalde verzoe ken" van de Nederlandse rege ring, werd medegedeeld, dat de Tsjecho-Slowaakse autoriteiten hebben besloten de rest van de straf, opgelegd aan de heer J. A. Louwers, kwijt te schelden. De heer Louwers zou vandaag op het vliegveld te Praag aan de Neder landse legatie aldaar worden overgegeven. Hij zou onrniddelli]K daarna met een Tsjechisch lijn- toestel naar Nederland vertrek ken. De eerste aanvallen werden uit gevoerd door 300 Amerikaanse en Zuid-Afrikaanse straaljagers en mustangs. Later zetten Shooting stars Sabre-vliegtuigen en Mustangs de aanvallen voort. HEVIGE TEN. Gevechtsbommenwerpers en straaljagers van de Ver. Naties hebben het gebied van Sinoeidjoe in N. W.-Korea bestookt. Sinoeidjoe ligt aan de Koreaan se kant aan de monding van de Jaloe, die de grens tussen Korea en Mandsjoerije vormt. Aan de andere kant van de oever ligt de Chinese basis An- toeng. De Noordelijken hebben uit Mandsjoerije meer dan 100 straal- ja.gers overgebracht naar pas aangelegde roïbanen in het gebied van Sinoeidjoe. Een hevig luchtgevecht ontwik kelde zich even ten Z. van de Ja- loe-delta. Aangenomen wordt, dat de Ge allieerde vliegtuigen grote schade hebben aangericht onder de Migs der Noordelijken. Er was veel luchtafweer. De Geallieerde vliegtuigen vielen eveneens vliegvelden, barakken en versterkingen aan (met raketten, benzinebommen en machinegewe ren. De gecamoufleerde rolbanen waren bedoeld voor het lang ver wachte luchtoffensief van de Noordelijken. Over de gevechten iboven Si noeidjoe wordt nog gezegd, dat de lucht zwart zag van de vliegtui gen. Als de ene golf vliegtuigen met haar werk gereed was, kwam de volgende in actie. Onderwijl werd de strijd aan gebonden met de talrijke Noorde lijke straaljagers. Vliegtuigen uit geheel Korea en Japan namen aan de actie deel. Het ministerie van Kconomiscae Zaken deelt mede, dat de lande lijke inzamelingsactie van oude materialen, welke begin Maart van dit jaar is begonnen, tot dus ver goede resultaten heeft opge leverd. Dank zij de grote belangstelling en de medewerking van de bevol king kon door de handel, liefda digheidsinstellingen en jeugdver enigingen alleen al over de maand medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Minder somber. Half tot zwaar bewolkt met en kele verspreide buitjes. Meest matige wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering in tem peratuur. VRIJDAG 11 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.52 5.27 6.07 6.17 n.m. 5.14 5.49 6.29 6.39 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN 0.34 10 4.56 20.18 7.02 11 4.54 20.19 8.06 1.14 12 4.52 20.21 9.18 1.44 13 4.51 20.22 10.34 2.05 14 4.49 20.24 11.50 2.21 Maart een hoeveelheid van 18000 ton oud papier worden ingezameld hetgeen in vergelijking met No vember 1050 een verdubbeling be tekent. Ook al dient men er rekening mede te houden, dat de enorme opbrengst van oud papier over de maand Maart gunstig is be ïnvloed door de destijds hoge pa- pierprijzenr en het feit, dat in dit cijfer veelal ,,schoonmaakoprui- mlngen" zijn begrepen, mag dit resultaat zonder twijfel uitermate gunstig worden genoemd. Een dergelijke opbrengst is door niemand voorzien. Het behoeft derhalve geen ver wondering te wekken, dat het be drijfsleven enige moeilijkheden on dervond om deze voor ons land uitzonderlijke grote hoeveelheid oud materiaal op korte termijn te bestemder plaatse te brengeni, op te slaan en te verwerken. Ofschoon de hoeveelheden inge zamelde lompen en metalen niet nauwkeurig bekend zijn, mag wor den aangenomen, dat ook de op brengst van deze materialen be-* lang rijk is toegenomen. Teneinde de inzamelingsactie ook in de toekomst een vlot ver loop te doen hebben, wordt ver zocht onderstaande wenken in acht te nemen: 1. Men beware voornamelijk oud papier (vooral kranten en tijd schriften), lompen en textielaf- vallen, metalen (oud koper, lood, aluminium en zink). Lege conservenblikken kunnen van belang zjjm, doch alvorens deze te bewaren overtuige men zich, of de opkoper deze kan afne men. De verwerking van conserven blikken kan n.l. in ons land slechts op beperkte schaal geschieden. 2. Het verdient aanbeveling de oude materialen op te sparen tot een hoeveelheid van enige otnvang ls verkregen, bijv. tenministe 3 tot 5 kg en deze bij een erkende op koper dan wel liefdadigheidsin stelling in te leveren. Op deze wjjze is het bewaren en afhalen van oude materialen voor belde partjjen het meest lo nend. VERBONDENEN BLIJVEN VOORTGANG MAKEN. Tsjoentsjon was verlaten even als Kapjong, wat» eveneens pa trouilles binnentrokken. In het Westen drongen de Ver bonden legers al strijdend door tot de weg naar Moesan. Enige honderden Noord-Konea. nen werden teruggeslagen na een mortier- en mitrailleurgevecht. Ten N. van Oeidjongboe werd weinig tegenstand ontmoet. Verschillende km terrein is hier gewonnen. Aan het Oostelijke front blijven de Verbonden legers optrekken. Aan de Oostkust konden de Zuidkoreaanse manschappen zon der enige tegenstand opmarche ren, IN NOOltD-KOREA HEERST EEN TYPHUS- EPIDEMIE. De Zuidkoreaanse afgevaardig de in de wereldgezondheiflsraad, Dr. Yoeng Soek Koo, heeft te Ge- nève meegedeeld, dat In Noord- Korea een typhus.epidemie woedt, die door Chinese soldaten is mee gebracht en dat deze zich over de rest van het land dreigt te ver breiden. „Dagelijks sterven honderden Chinese soldaten aan deze ziekte", aldus de afgevaardigde. (GUERILLA IN CHINA. Volgens het partijloze Chinese blad „Wah Kioe Jat Pao", dat zich op een Chinese communisti sche bron beroept, zijn in de pro vincie Kwangsi tussen Januari en April van dit jaar meer dan 370.000 .bandieten" gedood, ge wond of gevangen genomen. Sinds de Korea'anse oorlog is de guerilla-activiteit in deze provin cie toegenomen, aldus het bericht. Volgens de plaatsvervangende gouverneur van Kwangtoeng, ge neraal Fang Fang, aldus meldt het blad uit Kanton, zjjn in de De generaal arriveerde in ge zelschap van generaal- majoor W. J. K. Baaij in het marineoplei dingskamp te Loosdrecht, waar hij werd opgewacht door de com mandant zeemacht, schout-bij nacht C. W. Slot en de comman dant van het opleidingskamp, de kapitein-ter-zee J. Hoogendoorn. De eerbewijzen werden gebracht door een „bak" matrozen. Het gezelschap begaf zich naar het exercitieveld, waar negenhonderd matrozen en mariniers stonden opgesteld. De eerbewijzen, vier roffels en de eerste strophe van het „Wien Neerlands bloed", nam de generaal stram saluerend tn ontvangst. Na zich van zijn overjas te hebben ontdaan, inspecteerde hij de troepen. De officieren en on derofficieren, die naast het para deplatform stonden, begroette hij met een joviaal „good morning". Daarna volgde het défilé. De deel nemende matrozen en mariniers, wier oefentijd varieerde van acnt dagen tot acht weken, kwamen op dit défilé goed voor de dag. Onder de vrolijke tonen van de kapel van het kamp marcheer den zij in kaarsrechte rijen van acht voorbij. Van Loosdrecht begaf de ge neraal zich met zijn gevolg naar de Prins Bernhardkazeme te Amersfoort. Na een peleton sol daten te hebben zien exerceren, die reeds vier maanden in oplei ding waren en een zeer goede indruk maakten, inspecteerde de generaal een revisiewerkplaats en een proefbank voor tankmo toren. Vervolgens zag de generaal op de stormbaan van de kazerne een aantal toekomstige cavalerie-of- ficieren, die pas een maand onder de wapenen waren, in vlot tempo de zware hindernissen nemen, welke in de stormbaan waren op gesteld. De jonggeoef enden toonden zich reeds gehard tegen de groen en oranjegekleurde rookgordij nen, donderbussen en ander vuur werk, dat hen op de stormbaan met kwistige hand voor de voe ten werd gegooid. De generaal gaf zelf het goede voorbeeld, want toen een donder bus slechts twee meter van hem vandaan ontplofte, was een goed moedige glimlach zijn enige reac tie. Na het bezoek aan de storm baan volgde een inspectie van een verkenninseseadron van de huzaren- Van Boreel. Per half- rupsvoertuig begaf de generaal zich naar de Vlasakkers, een oefenterrein in de omgeving van Amersfoort. Staande in het voer tuig volgde hij door een kijker de aanvalsoefening van enkele pele tons „Shermantanks". De oefe ning van deze 30-tontanks met hun lange 76 mm kanonen werd gevolgd door een aantal van te voren geïnspecteerde verken- ningsescadron. De generajal en zijn gevolg ge bruikten de lunch in de offieiers- cantine van de Prins-Bernhard- kazerne. Aan tafel liet hij zich uitvoerig voorlichten over de ge oefendheid der troepen en ande re details. Zelf liet hij zich met uit over de indruk, die de oefe ningen en het materieel op hem hadden gemaakt. Als herinnering aan zijn bezoek werd de generaal een sierkurk aangeboden in de vorm van een rode huzaar en een asbak met het wapen van het regiment namens de huzaren Van Boreel. Daarna volgde een bezoek aan de luehtdoelartillerieschool. Op deze school, gevestigd in de Jo- han-Willem Frisokazerne en de Mauritskazerne, zijn op het ogenblik 600 ex-K.N.I.L. officie- ren in opleiding. Dit aantal zal tegen het einde van het jaar tot 1.000 worden verhoogd. Toen de generaal de oprijlaan van de ka zerne opreed, werd aan de gevel van de kazerne de Amerikaanse vlag gehesen. Hij werd begroet door de commandant van de luchtdoelartillerie, kolonel G. J. M. C. van Nijnatten en door ko lonel J. Portheine, commandant van de school. Na de erewacht te hebben geïnspecteerd, had de generaal met deze officieren een bespreking, die ongeveer een kwartier duurde. Hierna inspecteerde hij een complete batterij van 90 mm, op het ogenblik het zwaarste lucht doelgeschut waarover ons leger beschikt. Deze kanonnen hebben een werkzame dracht van 8 k 9 km. Hij bezocht nog enkele les lokalen, o.m. een luchtafweercen- trale. De officieren en onderoffi cieren die daar in opleiding zijn, zullen in de nabije toekomst wor den vervangen door vrouwelijk personeel. De voertaal bij dit waarschuwingssysteem is als ge volg van de integratie van het luchtverdedigingssysteem in alle landen van het Noord Atlantisch pact het Engels geworden. Ver volgens bezichtigde de generaal 20 mm luchtdoelgeschut van His pano Suisa en 40 mm boforsge- schut in Engels en Amerikaans model. Tenslotte inspecteerde hij nog de Amerikaanse zoeklichten, die met hun spiegel van 150 cm doorsnee en een sterkte van vier millioen kaars een bereik hebben van 15 km. Na deze laatste inspectie keer den de generaal en zijn gevolg, begeleid door marechaussees in snelle vaart naar Den Haag te rug. Op zijn ruim 200 km lange inspectietocht is hij stap voor stap gevolgd door een lijfwacht van twee Amerikaanse recher cheurs in burger en op wat gro tere afstand door een aantal Ne derlandse en buitenlandse jour nalisten, fotografen en filmope rateurs. De generaal getroffen door het hoge moreel. Generaal Eisenhower heeft tij dens zijn bezoek aan de Prins Bernhardkazeme te Amersfoort verklaard, dat hij tijdens zijn in spectiereis door Nederland en an dere Europese landen bijzonder was getroffen door het zeer hoge moreel en de wilskracht van de soldaten. provincie Joennan ruim 100.000 „bandieten" onschadelijk gemaakt, 'onder Korea: Luchtbases in N.-Korea. Waarnemers te Tokio zijn van mening, dat een van de redenen, waarom de Chinezen ertoe zijn overgegaan geheime vliegvelden in Noord-Korea aan te leggen, zijn gelegen in de herhaalde waarschuwing der Verbondenen, dat Mandsjoerije zal worden ge bombardeerd, indien van daaruit op grote schaal luchtaanvallen zouden worden uitgevoerd. Het is bekend dat de Chinese legers in Korea zware verliezen hebben geleden door de gealli eerde luchtaanvallen en dat zij het van groot belang achten hun troepen door vliegtuigen te doen beschermen. In de afgelopen maanden verschenen vliegtuigen der Chinezen boven het strijdto neel in Korea, afkomstig van ba ses in Mandsjoerije. die niet door de geallieerden werden aangeval len. Nu de Chinezen meer steun in de lucht nodig hebben en zij toch geen geallieerde luchtaan vallen op hun Mandsjoerijse ba ses willen riskeren, hebben zij, aldus waarnemers, waarschijnlijk besloten te pogen in Korea zelf bases voor hun vliegtuigen aan te leggen. Ridgway bevorderd tot generaal President Truamn heeft luite nant- generaal Matthew Ridgway bevorderd tot generaal. De Peiviache premier Moham med Mossadeq heeft een brief ge. zonden aan de Britse minister van Buitenlandse Zaken Herbert Morrison. Hij zegt daarin, dat de activiteit en 't gedrag van de Anglo-Iraan- se oliemaatschappij ontevreden heid by het Perzische volk heeft gewekt. Het grootste deel van het volk, zo voegt hjj daaraan toe, stelt de Britse regeringsambtenaren daar voor verantwoordelijk De oorzaken van de ontevrede nen zullen volgens de premier ongetwijfeld worden weggenomen door de nationalisatie. Perzië wenst de goede betrekkin gen met Engeland te handhaven Uit talloze waarnemingen op de weg is het de K.N.A.C. gebleken, dat vele automobilisten menen dat indien by links afslaan de linker-richtlngaanwyzer is uitge stoken, daarmede aan alle ver plichtingen is voldaan. De nieuwe wettelijke voor schriften zijn echter op dit punt zeer duidelijk en eisen dat niet alleen met het tegemoetko mend verkeer, maar ook met 't achterop rijdend verkeer ter dege rekening moet worden ge houden en zo nodig voorrang worden verleend. Mien make daartoe een ruim ge bruik van de achteruitkijkspiegel, opdat voor het verkeer van ach teren te dicht genaderd is, door verandering van richting van de voorligger, geen gevaar voor bot sing ontstaat. Heit inhalen langs de voorligger rrioet vlot geschieden dodat het achterop rijdend verkeer niet be lemmerd wordt. De K.N.A.C. wijst er tenslotte op dat de ingehaalde zijn snelheid niet mag verhogen en naar rechts moet uitwijken. De K.N.A.C. vestigt de aandacht op de omstandigheid dat welis waar door het vervallen van de algemene maximum snelheidsbe- palingen meer armslag is verkre gen, maar dat anderzijds de ver antwoordelijkheid van de wegge bruiker niet is verminderd. Er moet zodanig worden gere den, dat het verkeer niet in ge. vaar wordt of kan worden ge bracht. Bovendien moet het voertuig tij dig tot stilstand kunnen worden gebracht binnen de afstand, waar op de weg voor het voertuig 'kan worden overzien en waarover deze vrij is. Deze voorschriften houden in, dat men zeer op zijn hoede moet zijn, wanneer het uitzicht is 'be perkt to.v. bij kruispunten, scherpe bochten, hij mist en duisternis enz. of waar de rijweg plotseling kan worden versperd of zich obstakels kunnen voordoen. Wordt men tijdens de duisternis verblind, dan moet snelheid wor den verminderd, c.q. worden stil gestaan. Bij gebruik van gedimde kop lampen kan niet met dezelfde snelheid worden gereden als die, welke bij gebruik van volle kop lampen kan worden bereikt. Op verlichte wegen binnen be bouwde kcjmmen mag geen ver blindende verlichting worden ge voerd. Volgens in San Salvador ont vangen berichten heerst in het gebied, dat Zondag door een aard beving werd geteisterd, een onbe schrijfelijke paniek. Er deden zich Mlaandag nieuwe aardschokken voor, waardoor de bewoners hun toevlucht in het vrij® veld moesten zoeken en daar de nacht doorbrachten. In Chinameca werd het zoeken, naar slachtoffers met kracht voortgezet. Het Geallieerde hoofdkwartier te Tokio heeft de eerste toewijzing van herstelbetalingen tot een be drag van 100 millioen yen, af komstig van de verkoop van Duit se activa in Japan bekend ge maakt. De Duitse eigendommen, die in Japan zijn aangetroffen, Zijn in eigendom overgegaan naar de re geringen van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten, die eichtier be sloten hebben de opbrengst van de verkoop ter beschikking te steljen van alle leden van het intergteal- lieerde bureau voor de herstelbe talingen. Het grootste gedeelte van de eerste toewijzing iets meer dan 28 millioen yen kwam ten goe de aan Canada. Andere landen, die een aandeel ontvingen zjjn in volgorde van de grootte der toewijzingen Griekenland, India, Tsjecho- Slowakije, Engeland, Australië, de Ver. Staten, Frankrijk, Nieuw- Zeeland, Pakistan en Albanië. en de vriendschapsbanden te ver sterken. De Perzische regering is bereid de eisen van de oliemaatschappij te onderzoeken en ook om olie aan de oude afnemers te verkopen tegen een redelijke prijs. Nationalisatie is het souvereine recht van elke natie, aldus de brief. i Gesloten overeenkomsten doen aan dit recht niets af. Geen enkel internationaal or gaan is bevoegd de kwestie te on. deraoeken. Dr. Mossadeq schrijft dat zijn regering de inkomsten uit de olie wil gebruiken om de economie van het land te versterken en een einl. de te maken aan armoede en on tevredenheid. Daardoor zou ook de oorzaak van wanordelijkheden worden weggenomen. (Adv.) Maak Moeder mede bljj met een tube Hamea-Gelei. Tube 90 et. in welvoorziene zaken. Vele van de 4000 arbeiders, die Dinsdag in de Noord-Spaanse industriestad Pamplona het werk hebben neergelegd, hebben ook Woensdag gestaakt. Een vrouw werd zwaar en drie andere personen licht gewond, toen bij een poging van een groep mannen om werkwilligen bij een fabriek tegen te houden, werd geschoten. De politie heeft meegedeeld dat een aantal „on ruststokers, die niet in de plaat selijke industrie werkten, in de stad is aangekomen en enige van hen zijn gearresteerd." Woensdagmiddag zijn enkele arbeiders weer aan het werk ge gaan. Na het incident bij de fa briek zijn arbeiders, die het werk hadden hervat, opnieuw in sta king gegaan. Winkels en café's en bars in de binnestad waren gesloten, maar op sommige banken en in kleine fabrieken werd gewerkt. In de ochtendbladen was een regeringswaarschuwing opgeno men, dat arbeiders die niet aan het werk gingen en werkgevers die hun fabrieken niet openden, zich aan zware straffen bloot stelden.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1