Tegenoffensief vindt voortgang Marshall voor de Senaatscommissie Tsjoentsjon bezet lil'ltMI van de Nasleep zaak-MacArthur Eisenhouwer in ons aangekomen land 24 millioen voor Nieuw-' Het Televisie-vraagstuk Verbreding van het Merwedekanaal Onder dekking van zware artillerie trekken de Verbonden troepen langs het gehele 190 km brede kont in Korea op. Zij herwonnen een strook van ongeveer 5 km breedte zonder op veel tegenstand te stuiten. Patrouilles van infanterie en tanks trokken Oeidjongboe, 19 km ten N. van Seoel, verscheidene kilometers voorbij. Andere patrouilles gingen Tsjoentsjon binnen, bij de 38ste breedtegraad. Queuille krijgt vertrouwen De aardbeving in El Salvador GENERAAL WEDEMEYER VRAAGT ONTSLAG. Neger terechigesield INDO-CHINA Toen Marshall in September van het vorige jaar minister van Defensie werd, was het de politiek van de Verenigde Staten Formosa niet aan communistisch China over te dragen en zich tegen de toelating van dit land tot de Verenigde Naties te verzetten. Van deze politiek is niet afgeweken en deze twee punten zouden buiten wapenstilstandsvoorwaarden vallen, aldus de minister. Generaal Matthews bezoekt Groningen Modernisering van steden en vliegvelden De Nederlandse Staat zal aan Nieuw-Guinea een lening van 24 millioen gulden verstrekken voor een bouwplan in de eerstkomende jaren. De minister raad heeft deze lening reeds goedgekeurd en zal een desbetreffend wetsontwerp aan de Staten-Generaal aanbieden. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. n.m. 4.38 5.13 5.53 6.03 Het verbod van lichtreclames Het Deense Koniagspaar bezoekt Engeland I 40.000 voor hei Prins Bernhardlonds Franse regering sieli verkiezingen vast op 17 Juni Anglo-lranian zal geschil aan arbitrage onderwerpen Scheepsbranden V.S. verwerpen Sowjet-voorstel Rijksgoedkeuringen voor de herbouw van woningen Frankering bij Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoefdredaeteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nét 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal PW week 37 cent Losse nummers 7 cent (WOENSDAG 9 MEI 1951. 7e Jaargang No. 1724. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uar De bevelvoerende officier van het bataljon wordt vermist. BOMBARDEMENTEN Dertien Amerikaanse superfor ten van de basis Okinawa zijn dloor hevig vuur van het luchtaf weergeschut naar de Noordkore- aanae hoofdstad Pjongjang ge vlogen en hebben daar met suc ces spoorwegemplacementen ge bombardeerd. Dé superforten werden begeleid door Amerikaanse straalvliegtui gen van het type „Saibre F-86". Vijandelijke vliegtuigen werden niet gezien. Verder werden stellingen en be- vjoorradingspunten langs de front linie van de tegenstander gebom bardeerd. Br werdén in, het totaal (900 vlachten uitgevoerd. BRITSE BRIGADE IN KOREA ONDERSCHEIDEN. Twee eenheden van de Britse brigade in Korea hebben 'n Ame rikaanse ondersicheidng gekregen wögens heldhaftig standhouden bij het jongste Noordelijke offensief. Van één bataljon, dat weigerde terug te trekken, keerden slechts 40 tot 00 manschappen terug. Tussen de 500 en 600 werden ge dood, gewond of gevangen geno men. Toen het bataljon onder de voet werd gelopen, was hét al 3 dagen van voedöel en water verstoken. b. het scherper blokkeren "van de Chinese grens; c. verbreken van alle betrek kingen met de Chinese regering; d. het ter beschikking stellen van een groter contingent troe pen? 2. Indien bovenstaande vraag bevestigend wordt beantwoord, is de regering dan niet van mening, dat hierover de volksvertegen woordiging moet worden ge hoord? 3. Indien reeds antwoord is gegeven ,is de regering dan be reid dit antwoord openbaar te maken? tegen doorzitten bil wielrtfden en stuklopen (Adv.) premier, Henri bij een vertrou de meerderheid De Franse Queuille, heeft wensstemming behaald. Elen communistische motie, die de aanneming van het wetsont werp inzake de kieshervorming beoogde uit te stellen, werd ver worpen met 352 tegen 183 stem me*. Nieuwe Franse kieswet aan waard. Het wetsontwerp betreffende de hervorming van het kiesstelsel is door de Franse Nationale Verga dering in tweede lezing aanvaard Bet ontwerp is hiermede wet geworden. De stemverhouding was 332 te gen 248. de departementen Usulutan on San Miguel van de midden- Amerikaan.se republiek El Salva dor, waar Zondag een aardbeving heelt gewoed, is de noodtoestand afgekondigd. Twintig duizend personen zyn dakloos en van voedsel verstoken Volgens de ambassade van El Salvador te Washington zijn mis schien wel 1000 personen om het leven gekomen in Jucuapa, dat bijna geheel verwoest ls. In dit niet officiële cijfer ztfn de persoonlijke ongevallen in Ohina- Meca niet ingegrepen. Jhaouapa telt 20.000 tot 25.000 inwoners Ohina-Meca 15.000 tot 20.000. Tijdens de aardbeving brak te ÖMna-Meca een aantal gevange nen los. De (meesten werden door militairen weer ingerekend. PROTESTANTSE EN KA THOLIEKE GEESTELIJKE VERZORGERS NAAR KO REA. Zeer binnenkort zullen majoor Ds. H. J. Ddekenhof, luchtmacht predikant op de vliegbasis Twen- the en majoor-aalmoezenier H. P. Schins, werkzaam in het kamp Prinsenbosch bij Breda, met het Nederlandse aanvullingsdetache ment naar Korea vertrekken. Ds. Diekerhof, de eerste Neder landse luchtmacht predikant, die naar Korea vertrekt, krijgt als tank de geestelijke verzorging van gewonden in Tokio en op Zuid- Korea. Hij zal daarbij, nauw samenwer ken met zijn icollega Ds. Meerberg, die onlangs vertrok. Voorlopig zal Ds. Diekerhof, die zijn functie van luchtmacht pre dikant behoudt, tot 1 October op Korea blijven. Te San Francisco is Dinsdag van officiële zijde medegedeeld, dat generaal Albert Wedemeyer ontslag heeft gevraagd uit het Amerikaanse leger. Een reden hiervoor is niet opgegeven. Generaal Wedemeyer heeft in 1947 in opdracht van president Truman met een speciale zending in China en Korea vertoefd. Zijn aanbevelingen omtrent Korea zijn in de afgelopen week gepubliceerd. VRAGEN VAN HET COM MUNISTISCHE KAMER LID WAGENAAR Het C.P.N. Tweede Kamerlid Wagenaar stelde aan de minister president de volgende schrifte lijke vragen: 1. Is het juist, dat de Ameri kaanse regering aan de Neder landse regering verzocht haar instemming te betuigen met: a. het op grotere schaal bom barderen van Chinees grondge bied; iDe 37-jarige neger Willie Mogee is Dinsdagmorgen terechtgesteld. Hij is er van beschuldigd, vijf en een half jaar geleden een blan ke vrouw te hebben onteerd. De terechtstelling geschiedde dloor middel van de eleetrigcihé stoel. De laatste 6 uur was door vrienden tot viermaal gepoogd gratie te krijgen. Mogee legde geen verklaring af voordat hij naar de stoel werd ge leid. De zaak Mogee hééft interna tionaal de aandacht getrokken. Generaal De Lattre de Tassig- ny, de Franse Hoge Commissaris voor Indo-China en het Vietname se staatshoofd Bao Dai hebben be sprekingen gehouden op het jacht van Bao Dai, gedurende een tocht 300 km ten Z. O. van Saigon. Overeenstemming werd bereikt over nieuwe vormen van samen, werking bij de verdediging van Indo-Cbina en over maatregelen om een hogere levensstandaard voor het Indo-Chinese volk te be reiken. Bao Dal verklaarde na afloop tegenover verslaggevers, van me ning te zijn, dat de politieke en militaire toestand van Vietman „bevredigend" is. Generaal De Lattre de Tassigny zei de: „Het verloop der besprekingen heeft volkomen wederzijds begrip en eenheid van opvatting aange toond". Generaal Bruce Matthews, bij de bevrijding van Groningen com mandant van de tweede Canadese infanteriedivisie, brengt momen teel, vergezelt door zijn vrouw, 'n bezoek aan de stad en provincie Groningen. De generaal zal de gast zijn van de burgemeester van Groningen Om kwart voor vjjf precies landde gisterenmiddag op Schip hol de met vijf sterren gemar keerde constellation „Columbi ne" van generaal Eisenhower. Binnen tien minuten nadat de constellation uit de laag hangen de grauwe wolken op de lan dingsbaan was neergestreken, verdween de generaal reeds in snelle vaart met een auto in de richting Den Haag. Het toestel taxiede tot voor de erewacht, ge vormd door het garderegiment Grenadiers en Jagers, waar ook de Koninklijke militaire kapel stond opgesteld. Als eerste ver liet generaal Eisenhower het toe stel. Hij werd begroet door vice- admiraal Jhr. E. J. van Holthe, luitenant-generaal B. R. P. F. Hasselman, chef generale staf, luitenant-generaal I. A. Aler, chef luchtmachtstaf, luitenant- generaal D. C. Buurman van Vreeden, commandant groep West, bevelhebber eerste militai re afdeling, generaal-majoor W. J. K. Baay, chef-staf van de verenigde chefs van staven en de Amerikaanse ambassadeur in ons land Selden Chapin. Plotseling stak de generaal zijn beide handen in de hoogte als reactie op een luide klap, ver oorzaakt door het springen van de blitzlamp van een Amerikaan se legerfotograaf, doch enige seconden later stond de generaal weer kaarsrecht, toen de mili taire kapel hem de gebruikelijke eerbewijzen bracht. Binnen 40 seconden had de generaal de ere wacht geïnspecteerd. Hij stapte in zijn wagen en reed, na nog en kele woorden te hebben gewis seld met de Amerikaanse am bassadeur, de luchthaven af in de richting van de snelweg naar Den Haag. Hij zal twee dagen in ons land erblüven. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Plaatselijke buien. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Zwaar tot half bewolkt en plaatselijke buien met een kans op onweer. In het binnenland iets zachter. DONDERDAG 10 MEI. Breskens Terneuzen Hans weert Walsoorden van. 4.14 4.49 5.29 5.39 ZON EN MAANSTANDEN. ZON op onder Mei. 9 4.58 20.16 10 4.56 20.18 11 4.54 20.19 MAAN op onder 6.09 7.02 8.06 0.34 1.14 Het bouwplan voorziet in de bouw van 200 woningen voor Europeanen in Hollandia, ter ver betering van de slechte woning toestand. Naast 200 huizen zal een hospi taal worden gebouwd en voorts kantoorruimte en bestuiursvesti- gingen. Verder zal de haven van Hollandia worden verbeterd even als de overslaghaven Sorong. In Merauke aan de Zuidkust zal de aanlegsteiger worden verbe terd. De vliegvelden van Hollandia, Biak, Sorong en Merauke zuUjen; worden hersteld en gemoderni seerd teneinde de landingen van vliegtuigen veiliger te doen ver lopen. |Het plan van de lbouw van een nieuwe stad Hollandia is voorlo pig op de achtergrond geschoven aangezien het nog een open vraag is welke plaats in dé toekomst als hoofdplaats van het gebied zal worden gekozen. Men zou immers gaarne een plaats uitkiezen die meer in het middelpunt is gelegen. Verder valt op dit ogenblik nog niet met izekerheid te zeggen, wel ke streek zich. in de naaste toe komst het snelst zal ontwikkelen. De aanvoer van levensmiddelen, die ongeveer een jaar geledfen nog zeer gebrekkig was is thans aan merkelijk verbeterd. De K.P.M. onderhoudt een gere gelde verbinding van Singapore uit. Verse groenten, die vorig jaar nog zo goed als niet te krijgen waren, zijn thans in het gebied aanwezig door de exploitatie van De Nederlandse Vereniging voor Buitenreclame-belangen heeft zich opnieuw met een tele gram tot de minister van Eco nomijche Zaken gewend met het verzoek het verbod van 19 Dec. 1950 tot het ontsteken van licht reclames in te trekken. In het telegram wijst de ver eniging er op, dat in de lichtre clamebranche wegens voortdu rende slapte de eerste werkne mers ontslagen zijn en enige be drijven geheel zijn stopgezet. Nu in de overige West-Europese landen, waar een dergelijke maatregel werd uitgevaardigd, deze inmiddels is ingetrokken, meent de vereniging, dat zij ook in ons land niet meer van kracht behoeft te zijn. ongeveer 60 ha cultuurgrond in de nabijheid van Hollandia. Men hoopt dit areaal m de naas te toekomst uit te breiden tot 120 ha. Seroei op het eiland Japen in de Geelvinkbaai voorziet thans reeds Biak en gedeeltelijk ook So rong van groenten. In de omge ving van Merauke heeft men reeds ongeveer 2000 tot 3000 ha grond voor rijstbouw in bewer king. In bet Cycloopgebergte werd in 1948 nikkel en chroom gevonden en thans worden de exploitatie mogelijkheden hier onderzocht. Men verwacht hiervoor conces sies te kunnen uitgeven op basis van art. 5a van de Nederlands- Indische Mijnwet. Voorts heeft men reeds vele aanvragen voor concessies voor tonijnvisserij aan de Noordkust. De landbouw voorlichtingsdienst is reeds met haar werkzaamheden begonnen en geeft speciaal onder richt aan de inheemse bevolking om te komen tot verbetering van de bevolkingslandbouw. Het Deense Koningspaar is Dinsdag te Dover aangekomen voor een officieel bezoek aan Engeland. Koning Frederik en Koningin Ingrid zijn per trein doorgereisd naar Londen. In het streven om het conflict tot Korea te beperken hadden de V. S. de steun van het merendeel van de leden der V. N. „Generaal MacArthur wilde ons echter het risico laten lopen, niet alleen van een uitbreiding van de oorlog tot communistisch China, maar ook van een algehele oorlog met de Sowj et-Unie en dit zelfs ten kos te van het verlies van onze ge allieerden en het uiteen doen vallen van het verbond van vrije volken over de gehele wereld". Marshall zei, dat dit ook een aan val op West-Europa had kunnen veroorzaken. Hij achtte het begrijpelijk, dat een commandant te velde wel eens bevelen van hogerhand kreeg, waar hij het niet mee eens was, maar wat het ontslag van MacArthur noodzakelijk had gemaakt was het feit, dat deze in het openbaar zijn misnoegen over de buitenlandse en militaire politiek van de V. S. had uitge sproken. Het werd duidelijk, dat hij het niet langer eens was met de tot dusver door de V. S. gevolgde po litiek. Er was geen andere op lossing dan hem te ontslaan, al dus Marshall. Hij kon de bezorgdheid van de stafchefs over de goederenexport naar communistisch China delen. Ook hij was voorstander van een verscherpte economische blokka de van dit land. Hij deelde verder mee, dat de stafchefs in December een voor stel hadden ingediend om Mac Arthur machtiging te verlenen, dat de vliegtuigen van de ver bondenen toestellen van de te genstander tot een bepaalde af stand over de Jaloe in Mands- joerije zouden kunnen volgen. Dit voorstel had MacArthur krachtig gesteund en het was door de president en door minis ter Acheson goedgekeurd. Toen het vervolgens met de andere landen, welke troepen in Korea hebben, was besproken, bleek dat deze eenstemmig tegen het voorstel gekant waren. Hier door had men het plan moeten laten varen. Aangaande het memorandum van de verenigde stafchefs van 12 Januari, waarover MacArthur had gezegd, dat het voor een deel met zijn aanbevelingen voor een succesvol einde van de Koreaan se oorlog accoord ging, zei Mar shall dat de hierin vervatte „voorzichtige voorstellen" slechts na de volgende mededeling van MacArthur waren opgesteld: 1. dat hij ernstig bezorgd was over de gevechtsmoeheid van zijn troepen en 2. dat de verbondenen waar schijnlijk Korea zouden moeten ontruimen, tenzij hij China zou kunnen bombarderen, een blok kade ter zee kon instellen en troepen van nationalistisch China zou kunnen gebruiken. De stafchef van het Ameri kaanse leger, generaal Collins, en de stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Vanden- berg, waren achter na een in spectiereis naar Korea tot de overtuiging gekomen, dat de toe stand zich radicaal zou wijzigen, wat ook inderdaad gebeurde. De verbondenen gingen over tot de aanval en hadden in Februari en Maart het initiatief. Met betrekking tot een voor stel, dat vloot- en luchtaanvallen tegen China zouden worden uit gevoerd, indien de Chinese com munisten strijdkrachten van de V. N. buiten Korea zouden aan vallen, antwoordde Marshall: „Die order is van kracht". Naar zijn mening zou het bombarderen van communistische bases in Mandsjoerije geen overwinning in Korea brengen. Hij was er vol komen van overtuigd, dat de communistische bedreiging van Indo-Ohina door de gebeurtenis sen in Korea beslist was uitge steld. Dat gold ook voor een eventuële bedreiging van Siam. MacArthur had geen voor schriften aangaande militaire aangelegenheden overtreden, maar wel een instructie van December om geen openlijke ver klaringen over buitenlandse be trekkingen af te leggen, tenzij deze in Washington officieel waren opgehelderd. Het besluit om MacArthur van zijn functies te ontheffen was genomen, nadat hy de verklaring had afgelegd, waarin hij de Chinese commu nistische militaire leiders uitno digde onderhandelingen te be ginnen, waardoor het voorgeno men vredesplan van president Truman moest worden opgege ven. Aan MacArthur was mede gedeeld, dat indien de Chinezen strijdkrachten van de V. N. bui ten de grenzen van Korea zouden aanvallen, hij met bombarde menten zou kunnen antwoorden. Aan het eind van het verhoor las Marshall een tot dusver ge heimgehouden boodschap voor van de commissie van stafchefs aan MacArthur, die op 9 Januari werd verzonden. In deze bood schap werd o.m. verklaard, dat overeenstemming onder de ver bondenen en in het bijzonder on derhandelingen met de Engelsen vereist zouden zijn. Bij een blok kade zou de positie van Hong kong en de omvang van de han del tussen China en Engeland in het geding zijn. Aan een maritie me blokkade van de Chinese kust zou ontruiming van Korea door de geallieerden of stabili satie van de positie der verbon denen in Korea vooraf moeten gaan. De heren W. Vogt en drs. H. J. Jonker, resp. directeur en hoofd van de afdeling gesproken woord van de A.V.R.O., zijn gisteren door Prins Bernhard op het pa leis Soestdijk ontvangen. De A.V.R.O.-deffutatie bood de prins een chèque van 40.000, aan, zijnde de opbrengst van en kele prijsvragen, die de A.V.R.O. in haar „bonte treinen" ten bate van het „Prins Bernhardfonds" bad georganiseerd. Prins Bern hard is stichter en regent van dit fonds. Bij de overdracht was mede aanwezig de vice-voorzitter van de Prins Bernhardstichting, prof. mr. W. P. J. Pompe uit Utrecht. In het departement van Ver keer en Waterstaat te 's-Graven- hage is Dinsdag een oespreking gehouden over de kwestie der televisie tussen vertegenwoordi gers van Nozema (Nederl. Om roep Zender-maatschappij) en de minister van Verkeer en Water staat, de heer H. H. Wemmers, de directeur-generaal der P.T.T., de heer Neher en de staatssecre taris van O. K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals. Na afloop van deze bespreking heeft de regering haar standpunt, zoals dat in de ministerraad is vastgesteld, in de vergadering van aandeelhouders der Nozema bekendgemaakt. De regering zal in de tegen woordige omstandigheden geen NIEUWE KANAAL 72 METER BREED. De Franse regering heeft 17 Juni vastgesteld als datum voor de aanstaande algemene verkiezin gen, de eerste sedert November 1946. Het besluit hangt af van de aanvaarding door de Nationale Vergadering van een wetsontwerp volgens hetwelk zij haar zittings- tijd einde Juni tn plaats van No vember /beëindigt. Op het ogenblik is tussen de hoge brug over 't Merwedekanaal te Maarssen en de spoorbrug in de iyn AmsterdamUtrecht een belangryk werk in uitvoering, n.l. de verbreding van het Merwede kanaal, dat een schakel vorpit in de nieuwe kanaalverbinding van Amsterdam met de Boven-Rijn. De breedte van het bestaande Merwedekanaal zal ongeveer wor. den verdubbeld, waardoor de nor male breedte van het gemoderni seerde kanaal zal bedragen ptni. 72 meter aan de oppervlakte en 50 meter op de bodem. Het kanaalvak, dat thans vvbrdt verbreed, heeft een lengte van ongeveer drie en een halve km. IHet is niet het eerste gedéelte van het bestaande kanaal, dat men verbreedt. In de buurt van Amsterdam werden reeds enige verlbredings- wenken uitgevoerd, maar helt is wel het eerste gedeelte, dat in de omgeving van Utrecht tot uitvoe ring komt. De mogelijkheid bestond hiertoe, omdat voor het thans onderhan den zijnde kanaalgedéelte de ge hele situatie zodanig is, dat men zonder verdere voorbereidende werSozaamheden de verbreding kon ter hand nemen. Meer noordelijk moeten n.l. de aanleg der noodzakelijke kanaal dijken en de (bouw van werken, verband houdende met de wijzi ging van de waterstaatkundige toestand aan de kanaalverbreding voorafgaan. Tussen Utrechten Maarssen konden alle werkzaamheden vrij wel gelijktijdig aanvangen. Van de zijde van de Rijkswater staat werd dezer dagen tegenover de pers verklaard, dat langs het te verbreden kanaal een strook grond wordt gereserveerd, waar door de mogelijkheid open blijft in de toekomst een verdere verbre ding tot stand te brengen, die het Merwedekanaal een bodembreedte zal geven van plm. 74 en een op- pervlaktebreedte van plm. 30 me ter. De Anglo-Iraanse oliemaatschap pij heeft de Perzische regering meegedeeld, dat zij het geschil over de nationalisatie van de olie aan arbitrage zal onderwerpen. iDe maatschappij heeft Lord Radclifife als haar bemiddelaar benoemd en de hoop uitgesproken, dat Perzië ook zo spoedig moge lijk een bemiddelaar zou benoe men. iDe oliemaatschappij wenst ar bitrage cm vast te doen stellen of do Perzische regering gehandeld heelft volgens de bepalingen van de concessie-overeenkomst en zo niet. wat de gevolgen van deze contractbreuk zouden moeten zijn. De tn 1903 tussen de Perzische regering en de oliemaatsdhappij gesloten overeenkomst voorziet in arbitrage in geval van een geschil. Elke partij benoemt een bemid delaar en deze twee benoemen een derde bemiddelaar of scheidsrech ter. De overeenkomst bepaald dat, indien een party binnen 60 dagen niet antwoordt op een verzoek om arbitrage, de andere party de president van het internationale hof kan verzoeken een bemidde laar te benoemen. <Ip dé Noordzee ten O. van Great Yarmouth is Ibrand uitge broken op het Engelse schip Aylesbury"" (3944 ton). De bemanning moest het schip verlaten voordat assistentie aan wezig was. Zy is later in goede welstand door een ander schip opgepikt. In Het Kanaal ten Z. O. van Wight geraakte het 4684 ton me tende Zweedse schip „Travamco- re" in brand. Hier kon echter met behulp van andere schepen het vuur worden geblust. Ook de Nederlandse sleepboot „Witte Zee" was ter assistentie uitgevaren. subsidie beschikbaar stellen voor de verwezenlijking der televisie in ons land. Ook is zij niet bereid enige garantie te geven voor een eventuële subsidie in de eerst volgende jaren. Wel is de rege ring bereid de exploitatiekosten van de zender te Lopik voor haar rekening te nemen. Zoals bekend hadden de om roepverenigingen te kennen ge geven, dat zij bereid waren de televisieprogramma's gedurende de eerste twee jaren te verzor gen, waarvoor iedere vereniging een bedrag van 300.000 zou uit trekken, maar verdere risico's wensten zij niet te dragen. In radiokringen acht men het niet uitgesloten dat Philips, nu het standpunt van de regering bekend is geworden, de televisie experimenten op groter schaal zal voortzetten. Of dit in samen werking met de omroepvereni gingen zal geschieden, is nog niet definitief. Daarover zullen ver tegenwoordigers der omroepver enigingen een bespreking hebben met de directie van Philips. De V. S. hebben Dinsdag het Sowjet-Russische voorstel ver worpen om een Japans vredes verdrag te doen opstellen door de vier mogendheden van de Grote Oceaan, inclusief commu nistisch China. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarde, dat de opzet van het Russische voorstel was een „dub- Voor de bouw van woningen met financiering volgens de wet op de materiële oorlogsschaden (z.g. herbouw) worden met in gang van 8 Mei j.l. alleen rijks goedkeuringen verleend, indien de voorlopige financiering is ge regeld, d.w.z. indien ten aanzien van deze woningen door de directeur-generaal van de weder opbouw en de volkshuisvesting een voorlopig financieringsvoor- stel is gedaan. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft door wijziging van de beschikking in zake opschorting van het verle nen van rijksgoedkeuringen deze maatregel genomen omdat in enkele gebieden een oneven redig hoog aantal woningen in de herbouwsector in uitvoering werd genomen, voordat de voor lopige financiering daarvoor tot stand was gekomen. Bij een wervelstorm, die verleden week op de Philippijnen gewoed heeft, zijn 56 personen om het leven gekomen. De ste den Quezon, Samar en Cavit werden het zwaarst getroffen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1