Lette Vacantiezwervertjes Frankrijk in Spoorwegen willen buslijnen exploiteren Viering internationale Rode Kruis-dag DE ZWARTE VLEK RECHTSZAKEN De Minister antwoordt „Het „gevaarlijke seizoen" voor avontuurlijke Nederlandse jongens en meisjes breekt weer aan", zo vertelde Mr. T. Spijker, ambtenaar voor inter nationale rechts- en politiehulp te Parijs. Als de vacanties komen, trekken ze vaak zonder één cent op zak naar Frankrijk. Ze fietsen of liften mee op vracht- en personenauto's, scharrelen hun kostje op met zingen en muziekmaken en komen voor het overgrote deel in handen van de Franse politie terecht. Want dit „vacantiehouden" is een vorm van landloperij, die ook in Frankrijk niet wordt getole reerd. Het liften is hier bijzonder impopulair "geworden". Sterk gestegen kosten voor automobilisme in Indonesië Da werkloosheid in België Draaiorgel in ongewone omgeving Planter in Indonesië ontvoerd Alan Kirk in Moskou ontboden B-36 verongelukt De Franse katoen-industrie Geruisloos Duitse bijdrage aan West-Europese verdediging Om het kampioe Neder la PSV—DWS. EERSTE KI Achilles—GVAV Zwolse Boys; Go HeerenveenZwar wardenSneek. EERSTE KI HBS—VSV; EDO ZUID Promotie Twe* DOSKO—Theole TWEEDE KI VlissinigenRoo DERDE KLA RCSGostiburg; Nieuw Borgvliet; kens. Horizon 1. gelijkstelling-i 4. bijkomende v handpers; 10. gar spel; 14. voordrag deel; 17. het klei boven; 20. voor de minderen; 23. sch Oosterse staat; kwetsen; 29. jaar het sterrenbeeld vliegers33. volg buigen (van papi< hond (Engels) met een doos va 38. wat de kerk be hert; 41. steeds; ger; 43. bierhuis; Oplossingen var Horizontaal1. 14. Erie, raar, er Abel; 16. tor, Let 18. are, nap; 19. ici, opa; 21. seef, Eva; 23. tram, pr 25. ever, stee; 21 Ier; 27. one, stoe Verticaal: 1. ce: 2. ore, oer, ice, dr rie, aap, Ede; 4. s En dan? „Dan raken ze in het cachot en kunnen veroordeeld worden. Gelukkig is de verhou ding tussen de Franse en Neder landse politie zo goed, dat ik meestal wel in staat ben de jon gelui in handen te krijgen en naar huis te sturen. Als het er nu maar een paar waren, zouden de kosten voor de staat nog niet zo oplopen, maar ze zwermen de hele zomer lang bij tientallen Frankrijk in, soms zelfs zonder geldige papieren. Afgezien nog van de ernstige gevaren, die der gelijke jongelui in Parijs en voor al ook in Zuid-Frankrijk lopen, bezorgen zij ons land in menig opzicht een kwade naam. Men moet niet denken, dat in Frankrijk ook maar enig bezwaar bestaat tegen eenvoudige vormen van toerisme. Integendeel; maar het gezwerf en gebedel van Ne derlandse kinderen er zijn er bij van 14 en 15 jaar bederft de goede naam van ons land. „Ik begrijp niet, wat sommige ouders bezielt hun kinderen maar lukraak op een koopje de vreem de in te sturen. Ik heb de indruk dat, als dbze zwerverij doorgaat, de Franse politie op de duur minder soepel zal worden. De „losse" vacantiekin deren zijn natuurlijk niet mijn enige zorg hier. Je hebt bijv. ook meis jes met minneverdriet, die ver getelheid in Parijs of elders wil len zoeken. Sommigen wensen het voorbeeld van de „L'incon- nue de la Seine" te volgen. Dank zij de medewerking van de Fran se politie is het nog onlangs ge lukt zo'n dom kind op de Seine- kade in de kraag te grijpen, net op het nippertje Mr. Spijker roemt de organisa tie van de Franse politie zeer, alsook de voortreffelijke samen werking, die hem in staat stelt actief aan onderzoeken deel te nemen. „Wij kunnen daarvoor niet dankbaar genoeg zijn", zegt hij, en kunnen op die manier vaak tijd, geld en soms levens sparen." Het is mr. Spijker ook moge lijk gemaakt in geregeld contact te staan met het vreemdelingen legioen, dat doorgaans slechts ongaarne voor pottenkijkers spenstaat. Tal van Nederlandse minderjarige jongens knijpen uit zucht naar avontuur of om angst voor straf naar Frankrijk uit en laten zich bij dit legioen inschrij ven. En dan begint hun ellende. Het is al vaak gelukt, jongens op verzoek van ouders of politie weer uit het legioen te halen, zo lang tenminste kan worden aan- getoont, dat zij naar voorschrift van dit legeronderdeel te jong zijn, maar natuurlijk draait de Nederlandse staat voor de terug zending op. Die komt al gauw op ruim honderd gulden. Onlangs zei een Nederlandse jongen nog tegen me: „Liever vijf jaar thuis in de gevangenis dan nog een maand in het legioen". Dat is kenschetsend voor de op zijn zachts gezegd teleurstellende toe standen voor avontuurlijke jon gens bij dat legeronderdeel, zo meent mr. Spijker. Al het genoemde werk beweegt zich goeddeels op het gebied van de rechtshulp. Het politiewerk strekte zich in voorbije jaren ook tot collaboratiegevallen en on dergedoken vermogensbestand delen uit. (ƒ3.000.000 in 1946— 47). Thans behelst dit werk vreemdelingen- en visakwesties, onderzoek in misdaad- en smok- kelzaken, opsporen van voort- iuchtigen, krankzinnigen en dergelijke dingen. De heer Spij ker heeft de moordenaar van de schrijver A. M. de Jong aan de paanse grens te pakken gekre gen. Dit was mogelijk dank zij de ssistentie van de Franse politie. Door dit werk voor internatio nale rechts- en politiehulp kun nen vaak de diplomatieke wegen, die toch al dicht bezet zijn, ver meden worden. Er wordt op die manier geld en tijd en ook vaak veel narigheid voor de betrokke nen en voor de schatkist be spaard. In hartelijke samenwerking met de Franse politie ben ik hier tegelijk ambassade-ambtenaar, politie-agent, rechercheur en kindermeisje voor minderjarigen, alsook contactman voor de inter nationale politie-organisatie, al dus mr. Spijker. Het is interes sant werk, dat veel voldoening geeft. Alleen die minderjarige vacantiezwervertjes zijn even zo vele nagels aan mijn doodkist. tDle exploitatiekosten van een normale personenauto, die in Ju ni 1950 reeds werden berekend op 0.68 rupiali per kan, zijn sindsdien nog gestegen door verhoging van de benzineprijs, verhoging van de verzekeringspremie en het grotere risico van diefstal. 'Dit wordt gezegd in het jaarver slag van de Koninklijke Indonesi sche Motorclulb. In het verslag wordt verder op gemerkt, dat de aanschaffings prijzen voor een auto sedert de de viezen-cdrtificaten werden inge voerd, verviervoudigd zijn. Heit verslag zegt voorts ol.a., dat het euvel der autodiefstallen nog nergens ter wereld op een dergelijke schaal Is voorgekomen, Vandaag, 8 Mei, wordt over de gehele wereld de geboortedag herdacht van Henri Dunant, de stichter van het Rode Kruis. Deze herdenking is vooral het gedenken van het wonder, dat in Solferino gebeurde in de zomer van 1859. Want het is toch een wonder, als een zakenman, op reis met een zakelijk doel, zijn grote zaken vergeet niet voor een ogenblik maar voor zijn ge hele leven. Is het geen wonder, wanneer een man door 't schrij ven van een klein boekje, dat op geen enkele literaire betekenis kan bogen, liet wereldgeweten wakker schudt en wat een utopie scheen, tot levende werkelijk heid maakte? Niet voor korte tijd, maar nu reeds meer dan dreikwart eeuw? ZONDAG HILVERiSUM 1 8.1'5 Alt en orgel; ding; 9.15 Geest. Nieuws; 9.4/5 Gr: mis; 11.30 Gram beeld; 12.03 Grar concert; 12.55 Nieuws; 13.15 Lunchconcert; 13 Uit het boek d< Piano; 15.10 K Klankbeeld; 15. Katholiek Thuisfi 16.30 Lof17.00 I Zangdienst19. 19.15 Causerie; 19.45 Actiualiteit< bespreking; 20.05 20.12 Gevar. p: Avondgebed23. Gram. HILVERiSUM 8.18 Gram.; 8. trieerde militaire tietips; 9.12 Pos' 9.15 Verzoekp! Causerie; 10.00 Voor de kinde dienst; 12.00 Licl De Spoorwegen Jodlelzang; 13.0 Mededelingen; 13 Even afrekenen. 14.05 Boek'bespri kest; 15.45 Fdl Dansmuziek; lf 17.00 Gesprekken met 17.20 Muzikale causerie; 17.30 Hoorspel17.50 Piano; 18.00 Sportcocmmentaar18.15 Ni«uws; 18.30 Cabaret; 10.00 Radiolympus, 19.30 Lichte muziek; 20.00 Nws.; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Orkest; 20 45 Hoorspel; 21.2ö Operette muziek; 22.25 CaJbaret; 23.00 Nieuws'; 3.16 Graai, In 1050 gaf de 'Belgische staat een bedrag van fr. 4 milliard 804 mallioen uit voor ondersteuning van werklozen. Dit is 38 millioen frank meer Jam in 1049. Naar uit de statistieken blijkt, oevindt twee derde gedeelte van het totale aantal werklozen zich ii> de Vlaamse provincies, 20 pro- jent in de provincie Brabant (met de hoofdstad Brussel) en 10 pro cent in de Waalse provincies:. Zo bedroeg foijv. het aantal vol ledige en gecontroleerde werklo zen in de week van 15 tot 21 April gemiddeld per dag 146.068 Hiervan bevonden zich 98.903 in de Vlaamse provincies (42.322 in Antwerpen), 30.133 in Brabant en T7.0S2 in de Waalse provincies. Dunant, op weg om van keizer Napoleon III concessies te verkrij gen, geraakte tussen de strijden de legers van Oostenrijkers en Fransen. Hij zag en hoorde van nabij de nood van de gewonde sol daten, die onverzorgd op het slag veld achterbleven. Het waren er duizenden. Hij deed wat hij kon, maar hij kon ze niet allemaal hel pen, al kwam hij dagen iang niet uit de kleren. Teruggekeerd, be vrijdde hij zich van zijn kwellende herinneringen door het schrijven van zijn „Souvenir de Solferino" een hartekreet, maar een con structief plan tevens. Hij wilde hulpmaatschappijen oprichten in alle landen. Hij wilde, dat de rege ringen verdragen zouden sluiten, waarbij het werk van die hulp maatschappijen werd gewaar borgd. Hij stichtte het Rode Kruis. „Sympathiek" zei men, „maar praetisch niet te verwezenlijken", dacht men. En toch Dunants plan is ver wezenlijkt. In 1864 werd de eerste conventie van Genève gesloten Daarmede was de grondslag voor het Rode Kruis gelegd. Van dat ogenblik af is de organisatie in omvang en betékenis gegroeid envan dat ogenblik af is het leven van Dunant moeizamer en ongelukkiger geworden. De aan deelhouders, wier belangen hij op zijn reis en bij zijn streven had verwaarloosd, zetten het hem be taald. Tot op hoge ouderdom heb ben zij hem als schuldeisers ach tervolgd. Zelfs op de Nobelprijs voor de vrede, die Dunant nu 50 jaar geleden werd toegekend, hebben zij beslag willen leggen. Arm en vergeten leefde Henri Du nant toen in een oudemannenhuis te Heiden in Zwitserland. De er kenning van zijn arbeid door de Nobelstichting bracht hem in de publieke belangstelling terug, maar geëerd is Dunant pas na zijn dood als stichter van het Rode Kruis, die het zijn heilige plicht achtte de mensheid te helpen bevrijden van angst en ellende en wien geen offer te groot was om een recht vaardigde, vredelievende wereld op te bouwen. Verwonderd luisterende groep jes mensen stonden Zaterdag rond de ingang van de Oranje brouwerij in Djakarta, afgeko men op klanken, die voor Indo nesië inderdaad ongewoon zijn Zij luisterden naar een „piere ment', een authentiek Amster dams draaiorgel, welks klanken men zich eerder voorstelt langs de straten en grachten van een Hollandse stad. Dit orgel is door de brouwerij aangekocht met de bedoeling het uit te lenen bij voorkomende gelegenheden. Een eerste van deze gelegenhe den zal de finish van de K.L.M.- bloemenrit zijn, waar het draai orgel de aankomst der automobi listen zal opluisteren en mogelijk als begeleiding van de aangekon digde feestavond zal dienen. Het is overigens niet het eerste draaiorgel, dat onder de tropen zon verschijnt. Er was een draai orgel in Makassar, dat onder auspiciën van de Niwin daar was gekomen en de Oranjebrouwerij zelf bezat er voor de oorlog een, dat echter door ondeskundig ge bruik tijdens de bezetting van In donesië in verval is geraakt. De 22-jarige J. van der Linden, voormalig oorlogsvrijwilliger en thans employé van de onderne ming „Bajabang" bij Tjikalong Wetan keerde, na Zaterdagmor gen een tocht door de tuinen der onderneming te hebben gemaakt, niet terug. Alleen zijn hond keer de terug. Politie en militairen van de A.P.R.I., die een onder zoek instelden, vonden nabij de rivier Tjitaroem bloedsporen benevens een aan Van der Lin den toebehorende theefles. Het onderzoek wordt voortgezet doch wordt bemoeilijkt, doordat de be volking in deze streek onder de invloed van bedreigingen door de daar opererende benden, weinig mededeelzaam is. (Bij de commissie vergunningen personenvervoer van het departe ment van Verkeer en Waterstaat zijn twee aanvragen van de Ne. derlandse Spoorwegen, om buslij nen te mogen exploiteren tusisen Amsterdam en Den Haag en tus sen Rotterdam en Gorcum, behan deld en toegelicht. De aanvragen werden in Maart ingediend. Het is' de bedoeling der spoorwegen om de lijn Amster damDen Haag van het Museum plein, Rijksweg 4, over de Haar lemmermeer, Lislse, Sassenheim, en Wassenaar naar Den Haag, Savomin Lohmanplein, te laten lopen. Van de zijde der spoorwegen is medegedeeld, dat op het traject Amsterdam—Den Haag een iet wat. hoger tarief dan voor de spoorwegverbinding zal moeten worden gevraagd. Men acht de buslijn nodig, omdat de tegen woordige voorraad treinmateriaal de grote stroom reizigers niet meer kan opnemen. Men wil deze buslijn zien als de voorloper van een geprojecteerde rechtstreekse om het personenvervoer langs de weg te gaan monopoliseren. In herinnering wordt gebracht, hoe in de dertiger jaren op par. t'iculier initiatief verschillende on dernemers hebben getracht bus lijnen tussen de grote steden te onderhouden. Dat is toen ten voordele van de spoorwegen belet. („De wilde bus aan de ketting*'.) Nu de spoorwegen het vervoer van passagiers over de rail niet meer aan kunnen, komt naar de mening der particuliere onderne mers hun het recht toe dit over schot aan passagiers te vervoeren en niet de spoorwegen, die zich naar het oordeel dezer Onderne mers bij het railvervoer moeten houden. De Sowjet-Russische plaats vervangende minister van Bui tenlandse Zaken Bogomolow heeft Maandag de Amerikaanse ambassadeur Alan Kirk ontbo- ondergrondse spoorwegverbinding I den. Naar verluidt heeft hij Kirk tussen Den Haag en Amsterdam, een belangrijke verklaring over- De aanvragen hebben in krin- I handigd. De inhoud van de ver gen van het particuliere autobus- T klaring zou pas later worden be- vervoer ontsteltenis en verbazing I kendgemaakt. gewekt. De heer B. Vos, directeur van de Bond van bedrrjfisautohou- derS in Nederland (B.B.N.), wel-> I ke organisatie een groot deel der bus- en touringcarondernemingen vertegenwoordigt, is van oordeel, dat de spoorwegen niet biji het I personenvervoer langs dé weg thuis 'behoren. De B.B.N. is voor nemens, zodra nadere bijzonder heden over deze lijn-aanvragen bekend zijn, een scherp protest in officiële kringen te laten horen. Men ziet in deze aanvragen een nieuwe poging der spoorwegent Hedenavond zal Dunant's ge boortedag hier te lande worden herdacht over de zender Hilver sum II om 'Ï0.05 door de minis ters mr. D. U. Stikker, mr. A. M. Joekes en ir. C. Staf. Het Jeugd-Rode Kruis zal ter gelegenheid van de viering van deze internationale dag in zieken huizen en sanatoria vriendschaps pakketjes uitreiken aan jeugdige patiënten, die door medewerkers van het Amerikaanse Rode Kruis voor dit doel zijn gemaakt. Ook in kampen en scholen voor minder valide kinderen zal de jeugd deze kleine verrassing worden bereid. Die verrassing is er tevens op ge richt deze gehandicapte jongeren te herinneren aan het feit, dat Du nants arbeid van menselijke barm hartigheid wordt voortgezet ook in deze tijd van angst en dreiging. Een zware bommenwerper van het type B-36d is Zondag bij een landing op de luchtbasis Kirt- land bij Albuquerque (Nieuw- Mexico) verongelukt. Het toestel stond onmiddellijk in lichterlaaie. Het vuur sloeg over op een trans porttoestel van de luchtmacht van het type C-54 en op een klein particulier transportvlieg tuig. De brandweer stond machte loos. Het aantal doden bedraagt 23, terwijl nog 2 inzittenden zwaar gewond zijn. Naar verluidt zou een vleugel van het toestel de grond hebben geraakt, Voordat het neerstortte. Die Franse katoen-industrje neemt de vierde plaats in de we reldindustrie in en dt- tweede in de Europese. Hieraan zijn 220.000 mensen vetrdeeld, HET INCIDENT IN KAMP „WITTENBERG". De minister van oorlog, de heer Staf, heeft op vragen van het Tweede Kamerlid Bruins Slot (A.R.) betreffende de opgelegde disciplinaire straffen wegens misdragingen van militairen in het kamp „Wittenberg" bij Stpre het volgende geantwoord: Op Zaterdagmorgen 21 April wendde de waarnemend garni zoenscommandant van Apel doorn, de luitenant-kolonel dei- Koninklijke marechaussee G. J- W. Gelderman, zich tot de luite nant-kolonel J. J. A. Beaumont met de mededeling, dat blijkens ingekomen rapporten een groot aantal militairen (omstreeks 200) van het kamp „Wittenberg" zich ernstig had misdragen. Aan luitenant-kolonel Beau mont werd derhalve verzocht maatregelen te nemen om herha ling van wanordelijkheden te voorkomen. Na bespreking van de situatie met de bataljons- en compagniecommandanten heeft hij daarop besloten voor de Za terdag en de Zondag aan alle voor herhalingsoefeningen opge- komenen geen toestemming te verlenen het kamp te verlaten. Hij heeft dit bij de aanvang van het middagappèl persoonlijk in het kamp bekend gemaakt onder duideliike vermelding, dat de genomen maatregel het gevolg was van de ernstige misdragin gen van vele militairen te Apel doorn. Wat de op Zondag verrichte dienst betreft, deze was reeds derhalve vóór over 1300 fabrieken rechtstreeks verbonden en 600.0001 Zaterdagmorgen, als men de neven-industriën mee- de genoem<je bijzondere maatre- rekent, bijv. die waar de 'gespon- ge^ a£jn de troep bekend ge nen en katoenen stoffen wonden rnaapt op <je voor een dergelijke gefabriceerd en de E.g. distributie-1 order gebruikelijke wijze. Deze dienst heeft bestaan in het geheel marsvaardig maken der batal jons, die Maandagmorgen om streeks 4 uur het kamp zouden verlaten om deel te nemen aan de oefening „Achilles". De dienst was eerst des avonds om 19.00 industriën. Het aantal spillen die) in de spinnerijen in gebruik zijn toe draagt 8.199.000 en) het aantal ge touwen in de weverijen 164.349. Tenslotte is het omzetcijfer van de Franse katoenindustrie geste gen tot 25S milliard Franse francs geëindigd, in 1S50. West-Duitse regeringsautoritei- ren hebben Zaterdagavond gewei gerd commentaar te leveren op 'n bericht uit Londen, dat Aden auer de Westelijke mogendheden had medegedeeld, dat een leger van 150.000 man als eventuele West-Duitse bijdrage aan de West Europese verdediging zou kun nen worden overwogen. Ambtenaren wijzen er op, dat geen van beide zijden nog een officiële verklaring heeft uitge- ^even ov^er de eind Januari be- gonnen besprekingen tussen geal lieerde en West-Duitse militaire deskundigen. In Bonn wordt geloofd, dat de deskundigen, die Vrijdag hun 10e bijeenkomst hadden, hebben ge sproken over de mogelijke groot te van een Duits troepencontin- gent. Roman door NIEK VAN DER ZWAAN. 65Nadruk verboden. „Och," antwoordde hij voor zichtig, „alle begin is moeilijk. Ik kan er immers van meepraten?" „Nou," meesmuilde de ander, ,ik zou zo zeggen, dat je behoor lijk de wind in de zeilen hebt. Apropos, om niet te brutaal te zijn, maar je hebt zeker in de oorlog wel een aardig centje ver diend, niet? Ja, dat ging zo in die dagen. Je moest van de gelegen heid gebruik maken. Mij lag dat nu eenmaal niet. Bovendien, ik heb geen loyaliteitsverklaring getekend en deswege moest ik geruime tijd mijn studie afbre ken, was min of meer ondergedo ken." Wijnandse voelde ergernis bi. zich opkomen, maar beheerste zich. „Misschien is 't je bekend," zei hij op ijskoude toon, dat ik me gedurende de oorlogsjaren buitenlands bevond. Er was dus voor mij maar weinig gelegen heid om aan de oorlog te verdie nen. „Nu ja, hier of elders. Memg een is er toch maar niet slechter op geworden. Je zult het geld, waarvan je nu dit gebouw hebt neergezet, ook niet verdiend heb ben met pokeren, wel?" „In ieder geval op een eerlijke manier, mijnheer De Rooy. Maar was dit de reden van Uw be zoek?" Willem begreep, dat hij een beetje te ver gegaan was. „O nee", lachte hij breeduit, „mijn bezoek is eigenlijk zuiver zake lijk. Kijk eens, je weet nietwaar dat ik mijn praktijk begonnen ben. Wel, ik kwam je even vertel len, dat je wel van mijn diensten gebruik moogt maken, als het nodig is. Per slot van rekening heeft iedere grote zakenman wel eens een advocaat nodig. Zeg nu zeif!" „Wanneer het zover is, zal ik natuurlijk om je denken, al was het alleen maar om je ouders een plezier te doen," antwoordde Wijnandse op enigszins snijdende toon. „Maar tot op heden heb ik geen rechtskundig advies nodig gehad." „Wat niet is kan komen," ant woordde de ander luchtig. „En fin, je weet m'n adres en m'n telefoonnummer. Liefst tussen 10 en 12 's morgens, dat komt me het beste uit." Wijnandse keek op zijn pols horloge. „Wel het is bij tienen je moogt er wel voor zorgen, dat je in je kantoor komt." „O, als er een cliënt komt moet hij maar even wachten. Ik zeg altijd maar zo; je moet altijd laten merken, dat men je nodig heeft, niet omgekeerd. Want dan zou het hek van de dam zijn en kwam men middernacht aanbel len. Daar wil ik niet mee begin nen. Orde en regel moet er zijn." De ander stak een sigaret op om zijn ergernis te verbergen. Hoe raakte hij de kerel met goed fatsoen kwijt? Hij kon toch moeilijk zeggen: „Hoepel op, ik heb geen tijd meer voor je..." Gelukkig werd de deur ge opend en Miep kwam binnen met een map. „O, pardon", zei zei, „ik wist niet dat je bezoek had." De Rooy stond op en kwam met uitgestoken hand naar het meisje. „Daar hebben we onze Miep ook weer eens. Hoe gaat het er mee, meisje? Je hebt pro motie gemaakt, heb ik gelezen? Werkelijk, je hebt je kansen wel benut. Mijn complimenten hoor!" Hoewel het meisje geen aan stalten maakte om de uitgesto ken hand van de- jonge advocaat te drukken, greep Willem, of dit vanzelf sprak, de hare en schud de die enkele malen, zodat het wel leek of er een pompzwengel bezig was. Eindelijk slaagde ze er in haar hand los te werken en met een kleur van verontwaardi ging, legde ze de map op Ger s bureau en verdween, zonder ver der nog een woord te zeggen weer in haar domein. Willem keek haar verbluft na. „Nou, ik moet zeggen, dat die het ook in haar hoofd gekregen heeft. Ze ziet niet eens een oude schoolkameraad meer. Ach ja als niet komt tot iet, nietwaar?' De minister is van mening, dat in de genomen maatregel niet dient te worden gezien een ver gelding, maar een handeling Wijnandse voelde zich bevrie-1 waardoor snel en afdoende een zen. „Ik hoop, dat je me niet einde werd gemaakt aan misdra- kwalijk neemt, als ik zeg, dat ik het erg druk heb. Ik zal Ooster hout even bellen, dan kun je de drukkerij bekijken. Zelf heb ik. tot mijn spijt, geen gelegenheid, zie je?" Hij wuifde, als gewoonlijk, even luchtig met zijn hand. „Geen ver ontschuldigingen, mijn waarde, ik begrijp best, dat je hier niet zit om vliegen te vangen, hoewel, ik neem aan, dat de orders hier binnen stromen en dat je niet veel anders te doen hebt dan ze te honoreren. Maar ik wil je niet langer storen. Ik kom nog wel eens aanlopen, Tot ziens en... je weet het, hé? Je kunt op me re kenen, als het nodig is! De druk kerij vind ik zelf wel." En voor Wijnandse het kon verhinderen, was Willem al ver dwenen in de gang. Hij draaide bliksemsnel het cijfer van zijn chef-zetter. Gelukkig was deze juist op zijn kantoor. „Kees, Wil lem de Rooy komt de drukkerij binnen om die te bekijken. Blijf bij hem, en laat hem nergens al leen heen gaan. Wanneer hij al les gezien heeft, geleid je hem beleefd naar de voordeur, begre pen?" Kees, die zijn plaatsgenoot ook van haver tot gort kende, ant woordde: „in orde, mijnheer. Het komt wel goed. Binnen tien mi nuten is hij foetsie." (Wordt vervolgd.) gingen, welke in een goede mili taire organisatie niet kunnen worden getolereerd, niet slechts voor de burgerij, die hiervan kennis neemt, doch voor het ge hele Nederlandse volk, dat zich grote financiële offers voor de opbouw van het leger moet ge troosten. De minister heeft de chef van de generale staf opgedragen om ook bij volgende herhalingsoefe ningen maatregelen te doen ne men om excessen, als zich te Apeldoorn hebben voorgedaan, te voorkomen. 8 JAAR WEGENS VERRADEN VAN JODEN. De Bijzondere Strafkamer der Amsterdamse ArrondissementS- rectobbank heeft de 48-jarige in Essen geboren Nederlander A. K., wegenis in de eerste oorlogsjaren gepleegd verraad', waarvan een aantal Joodse Nederlanders het slachtoffer is geworden, veroor deeld tot 8 jaiar met aftnelk van de preventieve detentie sedert April 1049 en met levenslange ontzetting uit de openbare rech ten. Tegen hem was 14 dagen gele den 12 jaair geëist. 11.30 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandoline-ensemble; 13.45 Gram.; 14.00 Schoolradio; 14.35 Gram.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Strijk kwartet; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Vocaal ensemble; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Orgel; 17.45 Voor de kinderen; 18.00 Zigeunerkwi"- tet; 18.15 Sportpraatje; 1S.25 Gr.; teit- 16.30 Piano; 17.00 Nieuws; 17 10 Lichte muziek; 18.00 Franse les; 18.20 Gram.; 18.25 Financiële kroniek; 18.30 Voor de soldaten; 19 00 Nieuws; 10.30 Radio-bios coop- 19.50 Radiofeuül'eton20.00 Conceri- 21.00 Actuallte'ten; 21.15 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.16 Ziel var mijn land; 23.00 Verzoek- programma, aa. en 'Detmunt, u»l act cigoimjA reinste waanzin was om te voet achter iemand aan te gaan, die er met een auto vandoor is, toen hjj uit zijn gepeinzen wdrd gewekt door een man met een gerafeld hoedje, waaronder hij een dik en glunder gezicht met zich" mee droeg. Aangezien het dorp, waar- gerdamsteeg heette, zei de man in onvervalst Klein Voortiiuizer- veflderwijktoergerdamjsteegs „Goeiemvond zo aan de waan- del? Wil meneer wel een auto (kopen? Ik heb er ene ta gindse schuur staan." Man", riep Dokie verheugd, gapt.1' „Nou ruiken nou net niet pre cies!"grijnsde dó boer, terwijl hij Dokie meenam naar een schuur tje. „Mlaar ai je loopt, ken je al tijd wel een auto gebruiken". In de schuur stond inderdaad een vehikel. Elt. Kgö117; D9. Pd4>Clt), TS3 Ie; 60. Tglg5, Lf8-h6; 61. Tg5g3, Ta6e6; 62. Tg3f3, Te6xe5; 63. Pf5xh6, Kh7xh6; 64. Tf3xf7, Kh6g6; 65. Tf7— f4, Te5—f5; 66. Kh4g4, waarna geen winst meer mogelijk is, om dat wit de oppositie heeft en be houdt. Een eindspel, waaruit wel iets valt te leren.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2