Lette Binnenlands Nieuws „Een leger zonder tucht is geen leger" De viering van de Nationale^Feestdag Belgische autobus in de Delfshavense Schie gereden AKKERTJES DE ZWARTE VLEK tooc zuro j Minister Staf over de^oefening Crescendo „Wanneer wij de opbouw van ons leger, waarover normaal tien jaar zou worden gedaan, in vier jaar gereed willen hebben, worden er bij het geforceerde tempo wel eens fouten gemaakt." Dit verklaarde de minister van Oorlog, Ir C. Staf, op een persconferen tie in Den Haag, die gedeeltelijk ook door luit.-gene- raal Hasselman werd bijgewoond. GEVARIEERD PROGRAMMA VLOT AFGEWERKT GROTE DRUKTE IN TERNEUZEN. „Op heden 5 Mei 1951 herdenken wij de dag, dat Nederland 6 jaar geleden werd bevrijd van de bezet ter. Wij wekken de burgerij op dit feit te herdenken. Viert allen feest met allen!" Zo luidde de proclamatie, die door de herauten te paard op verschillende punten in de stad en daarbui ten werd bekendgemaakt op de morgen van de Na tionale feestdag, welke in alle opzichten vlot verliep. Sfiactus wakker door Pijn au noemde het een schande voor het leger, dat soldaten tij dens hun verblijf op de Veluwe bij honderden „lallend" langs de weg hebben gelopen en burgers en vrouwen hebben „gemo lesteerd". De pokkengevallen te Tilburg en Geldrop AGENDA 5gd. Om het kampioei Nederlai PSV—DWS. EERSTE KL. Achilles—GVAV; Zwolse Boys; Go HeerenveenZwart warden—Sneek. EERSTE KL HBS—VSV; EDO- Promotie Tweei DOSKOTheole. TWEEDE KI VUssingenRood DERDE KLA RCSGostiburg Nieuw Borgvliet; kens. Horizont 1. gelijkstelling-r 4. bijkomende ve handpers; 10. gan spel; 14. voordrage deel; 17. het kleit boven; 20. voor de minderen; 23. sche Oosterse staat; kwetsen; 29. jaar; het sterrenbeeld vliegers; 33. volg buigen (van papie hond (Engels) met een doos var 38. wat de kerk bel hert; 41. steeds; ger; 43. bierhuis; Oplossingen van Horizontaal: 1. 14. Erie, raar, er, Abel; 16. tor, Let 18. are, nap; 19. ici, opa; 21. seef, Eva; 23. tram, pr< 25. ever, stee; 2f Ier; 27. one, stoe: Verticaal1. eer 2. ore, oer, ice, dr< rie, aap, Ede; 4. s> ZONDAG HILVERjSUM I 8.1'5 Alt en orgel; ding; 9.IS Geeste Ndeuiws; 9.45 Grr mis; 11.30 Gram beeld; 12.03 Gram concert; 12.55 Nieuws; 13.15 Lundhconcert; 13. Uit het boek de Piatno; 15.10 Ki Klankbeeld; 15.' Katholiek Thulsfr 16.30 Lof17.00 I Zangdienst; 119) 19.15 Causerie; 19.45 Actualiteite bespreking; 20.05 20.12 Gevar. pi Avondigdbed23.C Gram. Op deze persconferentie heb ben de minister en de staats secretaris, vice-admiraal H. C. W. Moorman, enige opheldering gegeven over de gang van zaken bij de herhalingsoefeningen, in het bijzonder over de oefening „Crescendo II" van de Indone- sië-veteranen van de „7 Decem- berdivisie. Zoals men weet, is deze oefening niet geslaagd en heeft de legerleiding besloten de oefening in regimentsgevechts- groepverband voorlopig bij vol gende herhalingsoefeningen niet te laten uitvoeren. Aan wie de schuld van het teleurstellende resultaat? Minis ter Staf verklaarde: „Niemand van ons heeft ooit aan de Indo- nesië-veteranen de schuld ge geven". Die mensen zijn goed, aldus de minister. Volkomen tevreden bleek de minister ech ter niet te zijn. Uitgaande van deze definitie verklaarde de minister, dat het voldoende is, wanneer de solda ten in bataljons-verband kunnen optreden. Het optreden in een groter verband als b.v. de regimentsge vechtsgroep is een factor, die niet afhankelijk is van de solda ten maar van de staven en het kader zal ruimer dienen te wor den herschoold, want gebleken is, dat de eisen, die een modern le ger stelt, te zwaar zijn voor het kader van de Indohesië-vetera- nen. Voorts zal ook de verhouding tussen kader en manschappen anders moeten worden. „Het ka der moet de soldaten niet alleen in de hand hebben, maar ook kunnen leiden." Ten aanzien van de duur der herhalingsoefeningen verklaarde Ir Staf, dat er geen verschil van mening is geweest over de perio de van vier weken. Iedereen was er van overtuigd, dat men rede lijkerwijs geen langere tijd van de veteranen mocht vragen. Er zullen echter nog meer herha- lingsoefeningen moeten volgen. Omtrent de duur van die oefe ningen is nog geen besluit geno men. De staatssecretaris verklaarde nog, dat de omstandigheid dat de Indonesië-veteranen een uitge breider herscholing behoeven dian verwacht was, geen reden is om aan de bruikbaarheid van deze soldaten te twijfelen. „Onze Ko- rea-vrijwilligers zijn ook Indone sië-veteranen en zij doen het uit stekend." Viceadmiraal Moorman meende, dat ook de andere Indo nesië-veteranen het goed zouden doen, als ze maar een goed ge oefend kader hebben, zoals de Korea-vrijwilligers. Strubbelingen bij de oefening „Crescendo II" noemde de staats secretaris „kinderziekten" van een leger in geforceerde opbouw. „Wij zullen overwinnen, als we rustig onze gang kunnen gaan." Met dit „rustig zijn gang gaan" doelde de staatssecretaris op de critiek, die van Velerlei kant op de oefening is geleverd. De minis ter en de staatssecretaris vroegen opbouwende critiek. Tot een gedachtenwisseling tussen de minister en de jonma- Iisten over dit punt is het niet kunnen komen, daar de minister door andere verplichtingen slechts vijftig minuten voor deze persconferentie beschikbaar had. ijzende op de maatregelen, die de kampcommandant van het legerkamp „Wittenberg" bij Stroe daartegen heeft genomen, zei de minister, dat sommige Indonesiëveteranen meer gevoel voor orde en discipline moest worden bijgebracht. „Een leger zonder orde en tucht is geen leger*. Het wegvallen van de oefening „Crescendo" als sluitstuk van de herhalingsoefeningen noemde de minister geen reden om „ach en wee* te roepen. Bij de komende herhalingsoefeningen zal meer aandacht kunnen worden be steed aan de oefening in het bataljon. Daarnaast zullen de staven voor de grote verbanden van regimentsgevechtsgroep en divisie worden geoefend. Dit kan ook zonder soldaten gebeu ren en daardoor zal de verwezen lijking van het drie-divisieplan toch volgens de opzet verlopen. Minister Staf noemde het een „misverstand", wanneer men aanneemt, dat soldaten, die niet in het grote verband van een regimentsgevechtsgroep zijn ge oefend, niet tezamen met hun kader een mobilisabele divisie zouden kunnen vormen. Het mobilisabel hebben van een divi sie betekent, aldus de minister, dat het materieel voor de divisie er is, dat de benodigde soldaten getraind zijn en weten, waar ze op moeten komen en dat het kader, voorzover mogelijk inge speeld bij de troep, aanwezig is. COMMANDANT VAN DE MARINIERS REIKTE ONDERSCHEIDINGEN UIT Op het plein voor de Van Ghentkazerne aan het Toepad te Rotterdam reikte de commandant van het korps mariniers, gene raal majoor M. R. de Bruijne, Za terdagmorgen onderscheidingen uit. k Nadat de generaal-majoor ge arriveerd was, het vaandel had begroet en de opgestelde .mari niers had geïnspecteerd, werd de ban geopend en voorlezing van het Koninklijk Besluit gedaan. Generaal-majoor De Bruijne merkte op, dat soms oneerbiedig van „lintjesregen" werd gespro ken, maar dat het moeilijk is uit te maken, wie zich hebben onder scheiden. Hij was van oordeel, dat deze. mderscheidingen ten volle ver diend zijn en somde de verdiens ten van de onderscheidenen op. Voor het front van de opgestel de troep reikte de commandant de versierselen, verbonden aan de onderscheidingen, uit, waarna de marinierskapel van de Konink lijke marine het Wilhelmus speel- de. Een défilé langs de gedecoreer den besloot deze plechtigheid. Het is wel een tragisch slot van een tot dan toe plezierige dag voor de Gretrykring uit Haren, een Bel gisch fanfarecorps met zijn aanhan gers. Met 140 personen in een vijf tal bussen waren ze Zondagmorgen omstreeks half zeven uit de buurt van Brussel vertrokken voor een gestegen, tocht naar de bollenvelden. Nu wa ren zij op de terugweg. De bus die het overkwam t-^- een kleine licht groene wagen voor veertien perso nen als vierde in de rij. De file was niet de Delftweg afgezwenkt, met de bedoeling om via de Abra ham van Stolkweg en de Rochus- senstraat de Maastunnel te berei ken. Hoe het ongeluk gebeurde, is nog niet met zekerheid te zeggen. Vermoedelijk heeft de chauffeur van deze kleine bus door haar gro tere voorgangster de bocht ter plaatse niet kunnen overzien en is van de weg afgeschoten, een be tonnen paaltje omverrijdend, en is in de Delfhavense Schie gestort, op de gevaarlijke plaats, waar al eerder een auto te water reed, waarbij slachtoffers te betreuren vielen. De bus lag met de wielen naar boven, zo goed als geheel onder water en het scheen uitgesloten, dat iemand zich op eigen kracht kon bevrijden. Een drietal voorbij gangers sprong ogenblikkelijk ge kleed te water en zij slaagden erin enige personen uit de bus te bevrij den. Ook een paar pleziervaartuig jes, die in de buurt lagen verleen den assistentie. Een voorbijrijdende bus stelde onmiddellijk een zware ketting ter beschikking en door de ze onder de in het water liggende bus door te halen, kon zij door een der andere bussen zover worden omgetrokken, dat het minder zwaar viel de inzittenden te berei ken. Voorlopig waren er een vijf tal gered en met de bootjes wegge voerd, maar degenen die in de bus zaten, hadden reeds het bewustzijn verloren. Gelukkig heeft de gemeentelijke geneeskundige en gezondheids dienst, die binnen tien minuten met zeer veel materiaal ter plaatse was, bij verscheidenen door middel van zuurstofapparaten en het toe passen van kunstmatige ademha ling de levensgeesten nog kunnen opwekken. Zij werden allen naar een der ziekenhuizen vervoerd. Bij twee inzittenden, die vermoedelijk bovendien nog verwondingen had den opgelopen, mocht dit niet ge lukken en het ziet er naar uit, dat er nog meer slachtoffers te betreu ren zijn. Het aantal doden is reeds tot vijf Deden zich Zaterdag in Tilburg geen nieuwe gevallen van pokken voor, Zondag werden er weer zes nieuwe geconstateerd, waarvan één uit Geldrop. De inwoner van Gel drop was meermalen in contact geweest met familie in Tilburg ge durende de laatste twee weken. Verontrustend is het feit van deze zes nieuwe gevallen niet, omdat het hier z.g. contactgevallen betrof die reeds sedert 1 Mei in hun wo ning geïsoleerd waren en onder controle stonden. Het totaal aan tal positieve gevallen is hierdoor tot 33 gestegen. Het nemen van drastische maat regelen wordt voorshands nog niet noodzakelijk geacht, daar de vacci natietoestand op de scholen zeer bevredigend is. MEERDERE GEVALLEN TE GELDROP. Bij de 78-jarige pastoor van het kerkdorp Zesgehuehten (Gemeen-' te Geldrop), de heer G. M. van Hooff, die vorige week op bezoek was in Tilburg, is pokken gecon stateerd. Enkele personen, die met pastoor Van Hooff in contact zijn geweest, zijn geïsoleerd. Eén der misdienaren toonde Zon dagavond symptonen, die aan pok- keh voorafgaan. In het Zuid-Wes- telijk deel van Eindhoven, de wijk „Tivoli", die aan Zesgehuehten grenst, werden van de kansel af en per geluidswagen de mensen aan gespoord zich te laten her-inenten Drie artsen waren hier 6 uur lang bezig met het inenten van duizen den volwassenen en kinderen. Ook in andere stadsdelen van Eindhoven zijn Zondag duizenden opnieuw gevaccineerd. -3:,.: Onder het luiden der klokken werden 's morgens om 8 uur op het marktplein de vlaggen der Ter- neuzense Jeugdverenigingen en de nationale driekleur in top gehesen, waarna burgemeester Teilegen de leden der verschillende jeugdver enigingen toesprak. Met het voor lezen der proclamatie verklaarde de burgemeester de nationale feest dag voor geopend. rn. De schooljeugd. Inmiddels waren dé leerlingen van de lagere scholen van hun scholen afgemarcheerd. Op de markt werden de kinderen in keu rige orde opgesteld. Van de mu ziektent sprak de burgemeester hen toe: „Jongens en meisjes, het is een voorrecht Jong te zijn en op te groeien in dm beyrijd Neder land. Ook in de 80-jarige oorlog heeft ons volk, klein in kracht doch groot van geest, een vijand uit het land verdreven. Het was met Gods wil, dat wjj ook toen van een wrede onderdrukker werden bevrijd. En nu gaan we met deze plechtige ondertoon van dankbaar heid feestvieren". Na deze woorden werd een drie werf hoera op de Koningin uitge bracht. Begeleid door de Harmonie zongen de kinderen het „Wilhel mus", het „Neuzenlied" en „Wij willen Holland houen". In een lan ge stoet marcheerden zij vervol gens naar het terrein van de v.v. Terneuzen aan de Molendijk. Kinderspelen. Daar zouden zij, 1029 in aantal, bij velerlei spelen trachten een van de 236 prijzen te veroveren, die be schikbaar waren. Het verliep wel niet overal even vlot, maar in de meeste gevallen kon toch aan het vastgestelde schema de hand wor den gehouden. Rond twaalf uur konden dan ook de laatste troost prijzen aan de laatste gelukkigen ter hand worden gesteld. Tussen de bedrijven door werd ieder kind getracteerd op een flesje limonade en twee heerlijke koe ken. Stellig komt hen, die tot het welslagen van dit kinderfeest bij droegen een woord van lof. Pijn die U wakker houdt, ontneemt U het beste geneesmiddel: DE SLAAP1 Zorg voor een goede nachtrust; neem één of twee 'AKKERTJES'als U wakker ligt van de pijn en 's-morgens voelt ge U uitgerust en daardoor beter dan de dag te voren. "AKKERTJES" werken rechtstreeks op de pijnhaard, zijn on schadelijk en gemakkelijk in te nemen. helpen direct mensenmenigte naar het „Schiet- plein' trok, alwaar de jeugdclubs feestdag is geweest en wiens on- bij een kampvuur dansen uitvoer-1 vermoeide ijver het feest volkomen den en zongen. Burgemeester Tellegen, die de gehele dag het feest der bevolking meeleefde, was ook bjj dit kamp vuur aanwezig. Bjj het knetteren der vlammen en onder een prach tige vredige sterrenhemel richtte hij zich tot allen: Vrienden uit Ter- neuzen! Wij hebben hier bij dit aardige kampvuur geluisterd naar zang en naar de dansen gekeken. Maar wij denken ook aan andere kampvuren, hier ver vandaan, die niet zo aardig zijn. Daar wordt ge vochten voor de vrijheid, waarvoor ook wij streden. Het is vandaag een prachtdag geweest. Wjj zijn allen blij de vrij heid te bezitten. Toch zouden wij er niet alleen vandaag blij om moeten zijn. Ook morgen en over morgen en altijd. Waarom is niet iedere dag de vlam van dankbaar heid in ons? Wanneer wij allen iedere dag weer deze dankbaarheid voelen, kunnen we niet anders dan samenwerken zoals vandaag is ge beurd. De samenwerking zal dan een zegen blijken en onze dierbare stad hier aan de Schelde, welke zoveel mogelijkheden biedt, tot heil strek ken. Met het gezamenlijk zingen van „Wij willen Holland houen". Onder leiding van de „Harmonie", die zich deze dag weer onvermoeibaar toonde, werd deze kampvuur-plech tigheid afgesloten. Inmiddels ston den reeds velen op de markt te wachten om deel te nemen aan het bal-champêtre. Van de kiosk heeft de burge meester de bevolking op deze dag voor het laatst toegesproken. Hij richtte woorden van dank tot de heer Zuur, die de ziel van deze heeft doen slagen. Zoals te verwachten was, liep het bal-champêtre aanvankelijk wat stroef. Het vormde niettemin een goed slot van deze dag. De heer Zuur dankte het dans- orkest voor de medewerking en toen de klokken twaalf uur hadden geslagen, kon men in straten zieti, hoe druk het wel was geweest. De leden der diverse feestcom missies, die wekenlang aan de voor bereidingen van deze feestdag hebben gewerkt, kunnen met meer dan gewone voldoening op hun ar beid terugzien. De Nationale her denkingsdag moge in de laatste ja ren aan betekenis hebben ingeboet, in Terneuzen is men erin geslaagd een feest te organiseren, de dag der bevrijding waard. HEDEN: TERNEUZEN. Luxor-Theater, 8 uur: Bioscoop Annie get your gun". Concertgebouw. 8 uur: Bio scoop „Guadalcanal". Bethel. 7.30 uur: Evangeli satie 5 uur: Kindersamen- komst. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: Bioscoop „Annie get your gun". Concertgebouw. 8 uur: [Bio scoop „Wintenbloesem". v De optocht. In de namiddag formeerde zich de optocht, waaraan een 20-tal groepen deelnamen. De zon scheen mild en zeer velen stonden langs de weg, waar de stoet passeerde, tot een fikse regen bui roet in 't eten gooide en ieder een goed heenkomen zocht. Deelnemende groepen en reclame wagens getuigden over het alge meen van originaliteit en de jury leden, die gelukkig vóór de bui hun beslissing reeds hadden genomen, hebben zeker geen gemakkelijke taak gehad. De uitslag was als volgt: 1. Nederlandse huisvrouwen; 2, Bloemenbuurt; 3. Ned. Padvinders; 4 Jeugdraad: 5. Jeugdver, aange sloten bjj de Herv. Jeugdraad: 6. Ned. Padvindsters; 7. Het „Kiek- kastje"; 8. Pijpercorps. In haar uitspraak prees de jury de originaliteit van sommige groe pen. In het bijzonder werden de reclamewagens vermeld. Hun deel neming werd door de jury zeer op prijs gesteld. Een loffelijke vermel ding kreeg het Wol- en Kousen huis Van den Bruele. iNa enige uren rust concerteer den de Harmonie, de Culturele club der K.A.B. en Paolo Soprani op de markt, waarna een grote OPLICHTING. De 36-jarige fabrikant W. M. van A. uit Den Haag had onlangs 1.100 gulden nodig. Hjj wist dit geld van een Hagenaar los te krijgen met als onderpand zijn inschrijvingsbewijs in het register van de Kamer van Koophandel en een op naam ge stelde vergunning voor het berei den van accijnsvrije alcohol voor cosmetische doeleinden. Toen de Hagenaar in de gaten kreeg, dat de onderpanden waardeloos waren en Van A. het geld niet terugbetaalde, deed hjj aangifte bjj de politie. Van A. werd aangehouden. Hij heeft he kend, maar het geld is op. KETELONTPLOFFING IN STEENFABRIEK. Vrijdagavond omstreeks 11 uur is een kalkblusketel ontploft in de kalkzandsteenfabriek Vogelen zang, die aan de voet van de Grebbeberg aan de Rijn ligt. De kracht van de ontploffing was zo groot, dat de ketel, die enige ton nen weegt, honderden meters ver der in de Rijn terecht kwam. Het gevaarte vloog tussen de masten van twee schepen door, die bij de fabriek gemeerd lagen. Als door een wonder zijn er bp deze ontploffing geen mensen levens te betreuren geweest. Op het moment der ontploffing bevond het 50 man sterke perso neel zich grotendeels in de kleed kamer. op het punt om naar huis te gaan. Slechts één arbeider werd min of meer ernstig gewond Roman door NIEK VAN DER ZWAAN. HILVERSUM 8.18 Graan.; 8. trieerde militaire tietips; 9.12 Post 9.15 Verzoekpi Causerie; 10.00 Voor de kindei dienst; 12.00 Liet De Spoorwegen Jodlelzang; 18.0 Mededelingen; 13 Even afrekenen, i 14.05 Boekbesprt kest; 16.45 Fit Dansmuziek: 16 17.00 Gesprekken met luisteraars; 17.20 Muzikale causerie17.30 Hoorspel; 17/50 Piano; 18.00 Sportcommentaar; 18.15 Nieuws; 18.30 Cabaret; 19.00 Radiolympus, 19.30 Lichte muziek20.00 Nws.; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Orkest; 20.45 Hoorspel; 21.25 Operette muziek; 22.25 Calbaret; 23.00 Nieuws'; 3.15 Gram. De Amerikaanse marine transportdienst heeft in Japan twee nieuwe bases gevestigd, een in Otaru en een in Muroran op het eiland Hokkaido. 64) (Nadruk verboden). XVI. In September was Willem de Rooy met zijn studie klaar en toen Wijnandse met zijn vrouw op een avond een uurtje bij de bloemist kwam buurten, vertel de de oude man in geuren en kleuren dat zijn oudste zoon zich nu weldra in Willemspoort zou gaan vestigen als advocaat en procureur. Ondanks de nijpende woningschaarste, was De Rooy er in geslaagd om een klein pand te huren, juist groot genoeg voor twee kantoorlokalen. Daar zou Willem zich begin October ves tigen. _f Wijnandse feliciteerde de ouders maar dacht er overigens het zijne van. Hoewel hij er met geen woord over sprak, was hij er diep van overtuigd, dat Willem geen schijn van kans zou hebben in Willemspoort. Waarom ging de kerel niet naar een vreemde plaats, waar men hem althans niet kende? Bovendien was in Willemspoort al jaren een advo caat gevestigd, tlic een behoor lijke practijk had en was Wil lemspoort niet te klein voor twee meesters in de rechten? Met een half oor luisterde Wij nandse naar de lofuitingen van de vader. Dé Rooy las enkele passages voor uit een brief, die zijn zoon geschreven had en deze was gesteld in de trant, zoals Wijnandse al kende. Het was „ik voor en „ik" na. En volop toe komstplannen. Toen men op de terugweg was naar huis, vroeg Tini: „Wat is dat voor een type, die Willem? Hij glimlachte en antwoordde, na even nagedacht te hebben; „Iemand, die in het leven nog voor menige teleurstelling zal komen te staan. En het beroerde is, dat hij in Willemspoort hele maal niet getapt is. Hij redt het hier nooit." De jonge vrouw dacht een poosje na. „Wat eigenaardig," zei ze ten leste, dat er in dat gezizn twee kinderen zo geheel anders zijn. Joke is zo'n aardig kind en Daan zo'n lobbes." Hij keek haar even aan. „En Gonnie?" vroeg hij, nieuwsgierig naar haar oordeel. „Och, die verkeert, door haar functie als onderwijzeres in een veel geheel andere sfeer. Ze is ontwikkelder natuurlijk." „Ja," beaamde haar man, „ont wikkeld is ze zeker." Meer werd er door het echt paar niet over gesproken en Tini v/as er blij om. Ze gevoelde dat haar man een ander oordeel had over de oudste dochter dan zij en ze wilde geen kwaad van het meisje spreken. Er werd toch al gfcnoeg over de onderwijzeres ge- Eind October verscheen er in de plaatselijke pers, dat Mr. W. de Rooy, advocaat en procureur, zich gevestigd had in Willems poort, Havenstraat 17, en dat het spreekuur gehouden werd van 10 tot 12 uur en na afspraak. Tele foon nummer 389. Tot zijn grote verwondering trad op een morgen, ongeveer een week nadat het bericht in de kranten had gestaan, de jonge advocaat, vrij als altijd, na even geklopt te hebben het kantoor van Wijnandse binnen. Hij stak joviaal zijn hand omhoog ten teken van groet. „Ah, die Ger!" He dacht zo, laat ik onze vroegere huisgenooöt eens opzoeken in zijn nieuw pa leis! Jonge, jonge, wat een kas teel heb je hier neergezet. Alle respect hoor. De zaken gaan ze ker uitstekend?" Wijnandse was een ogenblik verstoord. Wat drommel, waarom had de portier hem niet even ge vraagd, of hij De Rooy kon ont vangen? Hij wilde niets laten merken en schoof de stapel post, die hij aan het doorkijken was, van zich af en bood zijn bezoeker een stoel aan, nadat hij hem een slappe hand had gedrukt. „Zo, kerel, daar doe je goed aan om me eens op te zoeken," loog Wijnandse met een stalen gezicht. „Een sigaar? O nee, dat is Waar ook, je rookt niet, he? Ga zitten. Je bent geïnstalleerd heb ik gelezen?" De ander ging breeduit in de crapeaud zitten en deed zijn vin gertoppen tegen elkaar. „Ja, het begin is er. Nu is het wachten op de klanten, maar die zullen v/el komen. Als er eerst maar eens iemand van mijn kundighe den gebruik heeft gemaakt, zul je zien dat het storm gaat lopen. Binnen een jaar heeft mijn con frater niets meer te <^oen. Jam mer voor hem, maar ja, de jeugd heeft de toekomst, nietwaar? Zo is het leven. Ha ha!" Wijnandse antwoordde niet, maar keek zijn bezoeker naden kend aan. Jonge, wat was dat heerschap over het paard getild. Storm lopen naar meester De RooyHij zou spoedig genoeg merken, dat men hem niet nodig had. (Wordt vervolgd). en moest naar een ziekenhuis te Wageningen worden vervoerd. Een andere arbeider werd dooi ongebluste kalk in de ogen ge troffen. Verder waren er ook nog enkele lichtgewonden. Men verwadit, dat de fabriek, die ruim een millioen stenen per week produceert, voor minstens twee maanden buiten bedrijf zal zijn. Naar de orzaak van de ont ploffing wordt een onderzoek in gesteld, terwijl arbeiders van de waterstaat bezig zijn de ketel te lichten. ARNHEMSE JUWELIER BEROOFD. De Arnhemse juwelier G. U. aan de Hommelseweg is beroofd van een aantal gouden sieraden ter waarde van ongeveer tweeduizend gulden. Een vermoedelijke dader is inmiddels gearresteerd en nadien heeft een eerlijke vinder vijf gou den armbanden teruggebracht, die op straat lagen. De schade wordt door verzekering gedekt. De dief is brutaal te werk gegaan, doordat hij profiteerde van het feit, dat de juwelier het traliewerk niet voor het raam had geplaatst noch de alarminstallatie in werking had gesteld, omdat hij zelf in de zaak was en voldoende beveiligd dacht te zijn. De dief heeft de ruit inge slagen en vervolgens een greep ge daan. Daarna heeft hij het hazen pad gekozen. De juwelier achter volgde hem. Het spoor leidde naar een huis, waarin zich volgens het publiek een verdacht persoon zou ophouden. Men vond daarin inder daad een man met bebloede han den. De politie heeft hem gearres teerd, maar omtrent zijn schuld staat nog niets vast. Dit is de der-iV de inbraak in enkele jaren tijds in de juwelierszaak van de heer U. «C\ ,jt'. BOTSING TUSSEN SCHEPEN. Het schip „s.s. Ruth Lykes" heeft Zaterdagavond geseind dat het om tien over zeven in botsing was gekomen met stoomschip „Hargate". De aanvaring geschiedde be noorden de Duitse kust. De „Har gate" heeft geen schade opgelo pen, doch het Amerikaanse schip heeft enige schade in ruim 4. Het vervolgt evenwel met ver minderde snelheid zijn vaart. Sleepboten zijn ter assistentie uit gevaren. De sleepboot „Holland' van Doeksen uit Terschellling heeft o.a. ook hulp aangeboden. DOOR SPRONG VAN TREES' OMGEKOMEN. Zondagavond is de 20-jarige P. de Booy, oud-student aan de tech nische hogeschool te Delft, op het station Utrecht, op de treeplank gesprongen van een electnsche trein, die om 19.40 in de richting Amsterdam vertrok. Hij is op de treeplank enige tijd blijven staan. Van de trein die vlug al een grote snelheid kreeg, is hij toen afge sprongen en tussen de trein en het perron terecht gekomen. Hij is zwaar gewond naar het Stads- en Academisch ziekenhuis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. gwiMienst; m.w au. «i 11.30 Gram.; 12.30 Mededelingen: 12.33 Orgel; 13.00 Nieuws; 18.15 Mandoline-ensemble; 13.45 Gram.; 14.00 Schoolradio; 14.35 Gram.; 14 45 Voor de vrouw; 15,15 Strijk kwartet; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Vocaal ensemble; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Orgel; 17.45 Voor de kinderen- 18.00 Zigeimerkwn teit- 16.30 Piano; 17.00 Nieuws; 17 10 Lichte, muziek; 18.00 Franse les18 20 Gram.18.25 Flnaneiëlé kroniek; 18.30 Voor de soldaten; 19 00 Nieuws; 19.30 Radio-bios coop- 19.50 Radlofetuilleton20.00 Concert 21.00 Actuallte'ten; 21.15 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Ziel van mijn land; 28.00 Verzoek- tot; 18.15 Sportpraat je18.25 Gr.; programma af en bedlacht, dat het eigeffltj* je Kiem reinste waanzin was om te voet achter iemand aan te gaan, die er met een auto vandoor is, toen hij uit zijn gepeinzen weird gewekt door een man met een gerafeld hoedje, waaronder hij een dik en glunder gezicht met zich* mee droeg. Aangezien het dorp. waar- gerdamsteetg Iheette, zei de man in onvervalst Klein VoortXiuizer- vdlderwijkbergerdamisteegs „Goeiemvond zo aan de waan- del? Wil meneer wel een auto kopen? Ik heb er ene in gindse schuur staan." Man", riep Dokie verheugd, gapt.1' „Nou ruiken nou net niet pre cies!", grijnsde dd boer, terwijl hjj Dokie meenam naar een schuur tje. „Maar ai je loopt, ken je al tijd wel een auto gebruiken". In de schuur stond inderdaad een vehikel. git, Kg6h759. Fd4Xf5, Ta3— 56; 60. Tgl-g5, Lf8h6; 61. Tg5g3, Ta6e6; 62. Tg3f3, Te6xe5; 63. Pf5xh6, Kh7xh6; 64. Tf3xf7, Kh6g665. Tf7— f4, Te5f5; 66. Kh4g4, waarna geen winst meer mogelijk is, om dat wit de oppositie heeft en be houdt. Een eindspel, waaruit wel iets valt te leren.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2