Het Muziekconcours te Hulst VOOR DE;|ZONDAG UIT DE PROVINCIE Kerkdiensten Quadronal RECHTSZAKEN BURGERLIJKE STAND DE ZWARTE VLEK SPORTNIEUWS Gemeente Temenzei Nooit wanhopig DrojisterijW. Dingemanse Sproeten? SPRUTOL DADERS VAN ROOFOVERVAL GEARRESTEERD. Bed. H. Doop. Sas van Gent: 10 uur Ds. J. van de Graaff. TERNEUZEN tm BRESKENS. Nieuwe successen voor Bi ar/lie CADZAND. HOEK. SAS VAN GENT. VLISSINGEN. Amerikaanse korporaal te Wenen doodgeschoten DUIVENSPORT. AGENDA Relletjes in West-Duitsland I SCHAKEN. ZEELAND KLOPT WEST VLAANDEREN (63—37). WIELRENNEN. Zit aan Mjjn Rechterhand. Ps 110 1. Wij zuchten alle dagen om de gevallen wereld waar geen plaats voor de wijsheid meer is en geen plaats voor de heiligheid en geen plaats voor de liefde. En toch, wij leven in een wereld waar het Evangelie wordt verkondigd en gelooid. Dat Evangelie spreekt van Hem. Jezus Christus, in wien de wijsneiu en de heiligheid en de liefde Gods vlees is geworden. Het spreekt van Hem die om on- zentwil tot dwaasheid en zonde en verlatenheid is gemaakt en nu boven alle engelen zit ter rech terhand Gods tot dat al zijn vijan den gezet zijn tot een voetbank Zijner voeten. De Wijsheid heeft de dwaasheid er onder, de Heilig heid heeft de zonde overmacht, de Liefde heeft gezegepraald over de haat Hij zit op de troon. En in 't geloof, wij met Hem. Laat ons dan genieten en vrolijk zijn. Laat ons rustig zitten, zitten op Zijn troon, aan Gods rechterhand. Laat ons in genen nood uw' [bijstand ooit ontberen. Gij kocht ons met Uw bloed; [blijf, Heiland, ons regeren. ZATERDAG 5 MEI. Oud-Geref. Gemeente. Temeuzen: 3 uur Ds. A. de Reu ver. Herdenkingsrede. Ned. Herv. Kerk. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 6 MEL Axel: 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. JONGEN OVEBBEDEN. Vrijdagmiddag reed een groep- 'e scholieren in de Naarderstraat e Hilversum, toen een met ste nen geladen auto met verleng stuk in dezelfde richting passeer de. Een der jongelui, die van het R.K. lyceum naar huis in Bussum ging, bemerkte niet, dat de auto een verlengstuk had, week te veel naar links uit en werd door ie zware wagen gegrepen. De jongen, de lfr-jarige Peter Speel- nan was op slag dood. (Advertentie.; 's werelds beste pijnstiller. TERNEUZEN De roofoverval, waarbij de 22- jarige Nederlander R. B. Lam- merding Zondag om het leven kwam, is door de militaire politie te Bandoeng en de politie van Tjimahi tot klaarheid gebracht. Vier van de vijf bij de overval betrokken bandieten werden ge arresteerd en legden een beken tenis af. Via het adres van een taxibedrijf te Tjimahi, waar de oolitie posten had uitgezet, kwam men de adressen te weten van de roofmoordenaars. De moorde naar van de heer Lammerding is nog voortvluchtig. De heer Lammerding werd gedood, toen hij een bloemenwinkel bezocht, waar tijdens zijn aanwezigheid een roofoverval werd gepleegd. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Hontemsse: 10 uur Ds. A. Soete- kouw. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Philippine: 2.30 uur Ds. J. van de Graaff. Sluiskil: 10 uur Ds. Joh. W. Star- renburg; 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Bed. H. Doop. Terneuzen: 10 uur Ds. P. A. van der Vlugt. Bed. H. Doop; 2.30 uur Ds. J. Scholten. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer; 2.30 uur Ds. G. Jansma. Othene: 7 uur Eerw. heer C. H. Heijboer. Aardenburg: 10,30 uur Ds. L. S. Blom. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. M. N. Schrale. Biervliet: 10 uur Ds. Ed. Pichal, van Gent. Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom. Bed. H. Doop; 4 uur Dr. G. P. van Itterzon, van Den Haag. Jeugddienst ter herden king van het jubilea van C. J. M. V. en Meisjesvereniging. £&dzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Ca te. Hoofdplaat: 10 uur Ds. H. C. P. Wiebosch, van Biervliet. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Nieuwvliet: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer, van Schoondijke. Oostburg: 10 uur Eerw. heer Schutte, van Brugge. Retranchement10 uur Ds. W. J. Fournier, van Oostburg. Schoondijke: 6.30 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Ds. M. N. Schrale. Bed. H. Doop. Waterlandkerkje: 10 uur Eerw. heer Sehaefer, van Brugge. IJzendijke: 10 uur Ds. L. Doorn. Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuijl- rnan. Bev. nieuwe lidmaten. 7 uur Ds. H. Kuijlman. Bed. H. Avondmaal. Doopsgezinde Gemeente. Aarflenburg: 10.15 Ds. Nolthenius. Gereformeerde Kerk. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. Drenth, em.-pred. te Schiedam. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9:30 uur en 2.30 uur Ds. J J. Ritsema. Gereformeerde Kerk (Onderh. art. 81 D.K.O.) Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. Ten Hove. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. J. C. van Ravenswaay. Geref. Gemeente. Axel: geen opgaaf ontvangen. Terneuzen: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. Oud-Geref. Gemeente. Temeuzen: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Axel: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Clinge7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. Philippine: 7, 8.30 en 10 u. H.H ifiSSGÜ. Sluiskil7 u., 8.30 u. en 10 u. H.H Missen. Sas van Gent: 7 u., 8.30 u. en 10 u H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 u. en 10 u. H.H Missen. Temeuzen Missen. Westdorpe Missen. Zuiddorpe Missen. Leger des Heils. Temeuzen: 7 u., 10 u. en 7.30 uur Samenkomsten; 6.30 uur Open- luchtsamenkomst Nieuwstraat. De stille omgang Gisteravond schreed voor de zesde maal na de bevrijding een zwijgende stoet mensen naar de Westsluis. De triestheid van de tocht werd geaccentueerd door de drijgende luchten en de vlag gen, die slap halfstok hingen. Het was een stoet, waarin als steeds mensen uit alle lagen on zer Terneuzense bevolking mee liepen. Zeer velen maakten deze stille tocht reeds voor de 6e keer mee. In zwijgzaamheid, doch in diepe gedachten. Jaar op jaar zal deze traditie worden voortgezet. Toch zal er hopelijk eenmaal een dag aanbreken, dat er wel gesproken wordt. De dag, dat de oorlog na jaren van volhardend strijden zal zijn uitgebannen. Dan zal geen vuist meer een dolk omklemmen. Dan zal er aan de steen, waarop gebeiteld staat „Voor hen die vielen", één wor den toegevoegd: „Zij vielen niet tevergeefs." Cabaretavond 14 R.I.-1944. In het Patronaatsgebouw orga niseerde de vereniging van Oud Leden 14 R.I.-1944 Donderdag een cabaretavond. Het Vlissingse P. en C.-cabaret onder leiding van de heer v. d. Dood verleende haar medewerking. Aardige sketches o.a. „Manus heeft muizen" en „Het Beeld" werkte op de lach spieren. Het optreden van de „Melody Partners" met Hawaii- songs viel evenzeer in de smaak. Door het organiseren van deze avonden blijft een hechte band bestaan tussen hen, bij wie het tropenbruin reeds verleden is, maar de herinneringen aan pal men en vrolijke zowel als wee moedige momenten niet verva gen. Alle bestaande clubs worden nu samengevoegd bij 14 R.I., dat wel een soldateske naam heeft, doch in feite een vereniging is van mannen met de burgerpet, die in moeilijke dagen vrienden waren en dat willen blijven. Een gezellig bal, verzorgd door de band-Balnikker in Hotel Cen traal, duurde tot in de kleine uurtjes. Paolo Soprani" concerteert. Hedenavond zal de accordeon vereniging „Paolo Soprani' op de markt het volgende program ma uitvoeren 1. Wilhelmus. 2. Retour de Liège. 3. Frisonette. 4. Bille du billard. 5. La petite valse. 6. La festa splendora. 7. Feestmars. „Haak-in" Collecte. De Zangvereniging „God is mijn Lied" alhier hield op Hemelvaarts dag een straatcollecte voor de „Haak-in" actie, welke 578 op- bracht. De collecte, die gedurende die dag aan boord van de veerdienst werd gehouden bracht 168 op. Tussen goud en diamant. Het echtpaaar Jan Faas en Sara Suzanna Louweret te Cadzand hoopt 7 Mei de dag te herdenken, waarop het vóór 55 jaar te v-ad- zamd in het huwelijk trad. Faas, die te Biervliet gdboren werd heeft de leeftijd van 76 jaar bereikt, befrwijl zijn vrouw kort geleden haar 78ste geboortedag herdacht. Het echtpaar werd op het caü- zandse gemeentehuis getrouwd door de oude burgemeester Izak Erasmus, voor het landje van Cadzand eén bekende naam. Na het huwelijk vestigde het echt paar zich te Cadzand, waar de man als landarbeider de kosl ver diende. Het was evenwel geen vetpot, zodat moeder al gauw mee gtng werken in tiet land. (Van zijn 21e tot aan zijn 65e 'aar is Faas op drie boerderijen werkzaam geweest. Bij zrjh laat ste baas, did heer Iz. de Brurjne, was hij! 27 jaar onafgebroken werkzaam. Een lange reeks van jaren woonden zij met hun kinderen heel gelukkig aan de voet van de duinen. "Van 19231948 was Faas kerkeraadslid van de Ned. Herv. gemeente te Cadzand. Fr kwamen 3 kinderen, 2 jon gens en 1 meisje. Thans zijn er 8 kleinkinderen én zes achterklein kinderen. Een zware slag kregen deze sympathieke oude mensen, toen tijdens de bevrijdingsactid hun huisje door bommen werd ver nield. Gelukkig waren beiden niet thuis, doch bij een nabij wonende boer in de kelder. Nog zwaarder werd het leed, toen bekend werd. dat hun diochter, die te Oostburg woonde, door granaatvuur was gedood Op hun leeftijd kondein zij de moed opbrengen vooruit te zien- Een hecht en sterk geloof steunde beiden hierbij. Vorig jaar kwam na een lange inwoning eindelijk hun nieuwe wo ning gereed aan de Nieuwleuze- nerstraat in het dorp. Het féést zal Maandag in in tieme familiekring worden ge vierd. Het zal het echtpaar dia dag niet aan belangstelling ont breken. Concert zang- en muziek vereniging. Zaterdagavond, bevrijdingsdag, geven de zangvereniging „Cres_, cendo" en de muziekvereniging „E.N.Z.K." alhier een concert op de muziektent. Aanvang 6 uur. Het programma luidt als volgt: A. „E.N.Z.K.": 1. Chapion, mars S W. Oret Hume, arr. P. J. Molénaar 2 Judex, uit het oratorium. „Mors Et Vita" Ch. Gounod 3. The Washington Post. mars J. Ph. Sousa 4. Wilhelmus (met medewerking van „Crescendo") Pauze. B. „Crescendo"': 1.. Wilt heden nu treden. 2. Gelukkig is het land. 3. O Hieer, die daar. 4. Kom nu met zang. 5. Ellen. C. „EJNJZjK." 1. The Middy, mars. K. J. Alford 2. Locamo Hans Heusser 3. Oosterse suite Ger. Boedijn 4. Skymaster-mars R. Senmëma Viering herdenking bevrijding. Ter gelegenheid van de Bevrij dingsdag op 5 Miei a.s. zal de har monie „De Vefrenigde Vrienden" dels avonds om half acht een con cert geven op de kiosk in het park. Er zal een zeer interessant programma ten gehore worden gebracht. 1'. Dé Garde Lori. 2. Le Stallière a Alger Rossini. 3. In't Witte Paard Jenatsky. 4. Jadex Gounod'. 5. Faust Ballet Gounod. 6. Met zwaard en lans Stake. Plaquette onthuld. Vrijdagmiddag werd in de hall van de Rgkshogerburgerschool al hier onder grote belangstelling een plaquette onthuld, die de namen vermeldt van de 43 oud-leerlingen der school, die in de jaren 1940 1945 zijn omgekomen bij de vervul ling van hun taak bij land-, zee- of luchtmacht, bij de koopvaardij of in het verzet. Onder hen bevindt zich de dichter J. Campert. Nota ris R. van Batten uit Middelburg sprak een herdenkingsrede uit, waarna de oudste dochter van de Na reeds dagen tevoren de weer- »erichten te hebben beluisterd, ,cheen onze hoop op een zonnige rleidag gerechtvaardigd en arri veerden wij vol optimisme te Hulst, waar ongewone vlaggemooi al in de vroegte bewees, dat men in feeststemming verkeerde. En toen we omtrent het middag uur in het klein Patronaatsgebouw uijeenkwamen voor de officiële mtvangst door het gemeenteDe- ,tuur, leek het een dag van louter ion en luister te zullen worden. Burgemeester Truffino verwel- :omde in de eerste plaats de Bond /an Muziekverenigingen in Z.- Vlaanderen die haar eerste lustrum jinnen de Hulsterse wallen wilde zieren ter voorbereiding van het drievoudig gouden jubileum van de Kon. Sted. Harmonie. „En zo zal zich straks de vrolijk gestemde stoet buiten de poorten van de stad begeven, die voor een groot deel medeleeft met dit merkwaar dige feest. In een nobele wedstrijd auen de in de Bond verenigde i.-Vlaamse verenigingen elkaar be kampen". Speciaal verwelkomde spr. hier lok de Z.-Vlaamse verenigingen, die een hernieuwd bewijs leveren van de eenheid van dit beste deel van Nederland, dat Z.-Vlaanderen heet. Hij gaf daarop het woord aan de nieuwbenoemde Officier in de Or de van Oranje-Nassau, de heer A. Hoolhorst, voorzitter van de „Har monie" en rector van het Lyceum te Oostburg, die hij met zijn benoe ming geluk wenste. De heer Hoolhorst betuigde daarvoor zijn dank en herinnerde aan de woorden door de burge meester bij de nieuwe Watertoren te Oostburg gesproken, luidende: „Moge deze watertoren zijn als een gouden pijl in het hart van West Z.-Vlaanderen!" Spr. zou thans met een variant deze woorden kun nen herhalen t.o.v. het Oosten, hetwelk in tegenstelling tot het Westen zo mooi en gaaf gebleven is, hetgeen voor het Westen geen reden tot afgunst was. Spreker wenste de burgemeester en de stad Hulst geluk met het feit dat drie maal de gouden krans werd uitge reikt en hoopte dat nog vele jaren van groei en bloei mogen volgen. De heer P. A. Ocké, voorz. van de Bond van Muziekveren., dankte voor de gulle ontvangst. Spreker herdacht ook hen, die 150 jaar ge leden, midden in de Franse tijd deze vereniging oprichten, hoewel het toch ook zo is, dat het enthou siasme bij het stichten groter is dan nadat men anderhalve eeuw heeft gestreden om vol te houden. Spreker had eerbied voor dit stuk strijd en wenste met dit jubileum de Kon. Sted. Harmonie hartelijk geluk. Hij richtte zich ook tot de jury, de heer Van Mever, die deze mor gen door de secretaris als „kind in huis" zo typisch werd verwelkomd en tot de heer Schijve, die als ras echte Zeeuws-Vlaming een kind van dit huis is. Een krantenartikel droeg hem de plicht op, ook onze Watervlietse vrienden te verwelkomen, hetgeen hij als steeds gaarne deed en zo hoopte dat de strijd zou eindigen op een bevredigende wijze, n.l. dat elk die plaats zou krijgen, die hij verdient. (Applaus). Als voorzitter der Kon. Sted. Harmonie sprak de heer Vermeer sen en woord van welkom tot de Z.-Vl. zusterverenigingen, die sinds de oprichting van de Bond in 1946 een zo mooi en nobel werk hadden verricht ter opvoering van het mu zikale peil. Met zodanige activiteit voortwerkend is het niet twijfel achtig, dat de bond éénmaal een gouden jubileum beschoren zal zijn. Notaris Bekaert uit Watervliet beantwoordde 's voorzitters woor den in sappig Vlaams, een even gastvrij onthaal belovend aan de vrienden van de bond, zo haast deze eer aan de Kon. fanfare uit Watervliet te beurt zal vallen. Nadat een dronk op het welzijn van de bond en de „Kon. Sted. Harmonie" was gebracht, werd de officiële ontvangst beëindigd en werd op de markt de stoet gefor meerd, voorzover de deelnemende verenigingen reeds aanwezig wa ren. Onder het spelen van vrolijke marsen ging het naar het met be- vlagde masten afgezette concours- terein, gelegen aan de Glacisweg nabij Tivoli. Daar werd een aan vang gemaakt met de afwerking van het concours-programma. De heren Piet van Mever (jury lid van de Ned. Fed. van harmonie- en fanfarekorpsen en orkestleider en componist te Rotterdam) vorm de met de heer Cor Schijve, mu ziekleraar te Oostburg, de jury. Vlot liep het programma van stapel en de uitslagen vermeldden wij reeds in ons nummer van gis teren, Tijdens de laatste uren van het concours stak een kort, maar ge lukkig niet hevig onweder op. De regen die hiermede gepaard ging, deed velen een schuilplaats zoeken in de ruime op het feestterrein aanwezige consumptietent. De rasechte muziekliefhebbers bleven en lieten zich niet afschrik ken door de traditionele grillen, die PUivius nu eenmaal speciaal op Hemelvaartsdag blijkt te bezielen. Het optreden der korpsen bereik te met de hogere afdelingen, die naar gebruik het laatst aan de ^eurt kwamen, weer de traditio nele climax. De spanning was voelbaar en bereikte het hoogtepunt, toen na de vaststelling van de einduitslag de bondsvoorzitter voor het forum van de luisteraars en mededingers van de muziektent de uitslag be kend maakte. De gemoedsstemmingen ontlast ten zich in luide vreugde en bijvals betuigingen, schuchtere applaus- jes, doch en dat in de meeste gevallen tot nauwelijks merk- jare reacties, naarmate de jury haar oordeel in een matige of lage prijs had uitgesproken. De bondsvoorzitter, de heer Ocké, wist er desondanks de stemming in te houden en waar een teleurstel lende uitslag werd gememoreerd, een hart onder de riem te steken. In geestig gekruide bewoordingen vertolkte hij de door de jury ken baar gemaakte beoordelingen. „Over het algemeen leven we in deze bond boven onze stand. We moeten omlaag", zei spr. „Het moeten niet altijd eerste prijzen zijn", zei hij; „die tweede en derde prijzen willen ook wel eens uit de bus komen". Over de gehele linie waren de beoordelingen duidelijk en over eenkomstig de prestaties juist en scherp gewaardeerd en omschre ven. In de lagere regionen werden geen eerste prijzen toegekend. Eerst in de afd. uitmuntendheid (fanfare) kwamen we op het ver eiste niveau, dat nodig was voor een eerste prijs. Een overweldigend vreugdebe toon steeg op van de tent en daar buiten, toen de schitterende pres tatie van de Kon. Biervlietse Mu ziekveren. „Harmonie" werd ken baar gemaakt. Sinds het bestaan van de bond neemt dit corps op werkelijk unieke wijze de ereplaats in onder de Zeeuws-Vlaamse we mogen gerust zeggen ook de eerste on der de Zeeuwse corpsen. Ditmaal werd de toevoeging „met lof der jury" wederom ver leend met 66 van de 70 punten Daarmee werd dus de beker ge wonnen en de zilveren medaille van H. M. de Koningin behaald. Dat er vreugde was in de Bier vlietse gelederen, behoeft geen be toog en de felicitaties van de bondsvoorzitter en de burgemees ter van Hulst, die alle prijzen en diploma's aan elk der deelnemende verenigingen overhandigde, waren meer dan verdiend. De tweede extra-prijs, de fraaie zilveren medaille van de Commis saris der Koningin, viel ten deel aan de fanfare „Eendracht maakt macht" te Groede (58% p.), de 3e extra-prijs van het gemeentebe stuur van Hulst aan de fanfare „E. N. Z. K." te Hoek (57% p.), de 4e pr. van het lid van Ged. Sta ten de heer C. Hamelink, aan „Harmonie" te Oostburg (57 p.), de 5e prijs van burgemeester Truffino aan „Geduld Overwint", te IJzen dijke (56 p.)de 6e prijs van V.V.V. aan de fanfare „Weldoen door Ver maak" te Clinge met 53 p. en de 7e pr. aan de harmonie „Oefening kweekt Kunst" te Schoondijke met 52% p. (prijs van de Kon. Sted. Harmonie). Alle verenigingen verkregen met het diploma een herinnerings medaille. Aan het slot bracht de heer Ocké dank aan allen, die tot het welsla gen van het concours in enigerlei mate hadden bijgedragen. Inzon derheid ook de bonds-secretaris wien hij om zijn vele werk nog vele jaren van dezelfde werkzaamheid in het belang van de bond toe wenste. Spr. hoopte, dat de lessen, die voor alle deelnemende verenigin gen te putten waren uit de beoor deling van de jury, ook daadwer kelijk zullen worden benut. Hij dankte inzonderheid de jury voor haar voorbeeldig werk. Met een gloedvolle peroratie opwekkend tot ijverige studie en volharding in het belang der edele dilettanten- kunst sloot spreker dit bondscon- cours. Het gebruikelijke ere-concert door de Kon. Muziekver. „Harmo nie" van Biervliet, had 's avonds om 9 uur plaats op de markt. Groot was de belangstelling en evenredig daaraan het succes, dat het Biervlietse elite-korps ten deel viel. Een korporaal van de Ameri kaanse militaire politie is in de nacht van Donderdag op Vrijdag in het centrum van Wenen door een Russische soldaat doodge schoten. De internationale mi litaire politie heeft een onder zoek naar het incident ingesteld. Krachtige patrouilles van de Amerikaanse militaire politie zijn Vrijdag de internationale sector van Wenen, waar het in cident plaats vond, binnenge drongen op zoek naiar twee in Russische uniformen gekleede mannen, die bij het incident wa ren betrokken en ontsnapt zijn. Volgens leden van de Britse politie heeft het incident zich als volgt toegedragen. Twee Amerikaanse soldaten van de in ternationale patrouille zagen, hoe twee bewapende Russische soldaten een café in de Kartner- Strasse in de internationale sec tor binnengingen. Daar slechts militairen van de bezettende mo gendheid, die met de handhaving van orde en rust in de interna tionale sector zijn belast (waar toe elke miaand een andere der vier bezettingsmogendheden wordt aangewezen), aldaar wa pens mogen dragen, gaven de Amerikanen de Russen opdracht zich te verwijderen. Daarop be gon een van de Russen met zijn machinepistool te schieten. Een Amerikaanse korporaal werd door vier schoten in de borst ge troffen. Hij stortte levenloos ter aarde. De tweede Amerikaan, ook een korporaal, beantwoord de het vuur met zijn machine pistool, waarop de Russen vluchtten. Een Oostenrijkse cabaret-artist werd door een verdwaalde kogel gewond. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. villapark te Veendam (286 km). Aankomst circa 19.30 uur. De tweedeétappe vangt de vol gende dag om 11.30 uur te Veeti- dam aan naar Venlo (290 km) waar de aankomst op het Indus trieterrein te ongeveer 19.30 uur zal z[jn. De derde étappe (270 km) van Venlo via Valkenburg en Maas tricht naar Tilburg (als daar ten minste geen gevallen van pokken meer zijn), waar de aankomst ln het Sportpark om circa 19.30 uur zal zjjn. De vierde étappe (190 km) van Tilburg te 13.15 uur naar St. Ni klaas, waar de aankomst te circa 18.30 uur op de Markt is. Zaterdag 9 Juni te Kloosterzande. De vqfde étappe is in twee ge deelten gesplitst. Uit St. Niklaas wordt gestart voor een individuele tfjdrit van plusminus 50 km leng te naar Kloosterzande. Als alle renners in Kloosterzande zijn aan gekomen, peddelen zjj naar Perk- polderhaven en stappen daar met alle volgers op de „Prins Hendrik", die het hele gezelschap 20 minuten later in Kruiningen-haven aan land zet, waar vijf minuten na aan komst van de boot, de start is voor de tweede helft van deze étappe naar Rotterdam over een afstand van 104 km. Vóór de aankomst der renners zal in het stadion een voetbalwed strijd worden gespeeld tussen Fe$- enoord en een nog nader aan te .wijzen tegenstander. De zesde étappe (145 km) vangt Zondag 10 Juni om 13 uur aan te Rotterdam naar Amsterdam, waai de Ronde van Nederland (ln to taal 1300 km) beëindigd wordt in het Olympisch Stadion. In deze Ronde zullen 56 renners in 7 ploegen starten, waarvan 3 Nederlandse ploegen met in to taal 24 renners. Ih de tweede ploeg waarvan Gerard Peters uit Haar lem kopman is. rijdt o.m. Jan van Gelderen uit Sluiskil. SASPUT. Wedvlucht uit Arms. Tijdens Hemelvaartsdag werd eer algemene wedvlucht door de ver eniging uit Sasput voor geheel West Zeeuws-Vlaanderen georganiseerd. Hiervoor waren 589 duiven inge schreven. De grootste snelheid be droeg 1128 m per minuut. De uitslag was als volgt: 1. J. de Groote, Cadzand; 2. M. de Smet, Aardenburg; 3. M. de Roo, Cad zand; 4. I. de Jonge, Breskens; S. D. Luterjn, Oostburg; 6. G. de We ver, Schoondijke; 7. Faas Mz., Bres kens: 8. M. van de Plassche, Cad zand; 9. J. van de Plassche, Sluis: 10. Jac. Risseeuw, Breskens. omgekomen kapitein der kustartil lerie, mr P. van der Slikke, de pla quette onthulde. Kransen werden o.m. gelegd door de nabestaanden der slachtoffers en het gemeente- estuur. HEDEN: TERNEUZENLuxor-theater, 8 uur: Bioscoop „Aïvnie get your gun". Concertgebouw, 8 u.: Bios coop Guadalcanal". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „Geen groter zon de". MOREN: TEKNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: BSoscoop .Arunie get your gun"4.30 uur: Middag voorstelling. Concertgebouw, 8 ui: Bio scoop „Guadalcanal"; 2.30 u.. Middagvoorstelling. Terrein Molendijk: 10.30 u., 12.30 u. en 2.30 u. Voetbalwed strijden. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. „Geen groter zonde"; 8 uur: Biosc. „De gouden kool". SCHEIDSRECHTER N'A WEDSTRIJD GESLAGEN. Op 8* April is te Spaubeek voor de 4e klas K.N.V.B. de voetbal wedstrijd SpaubeekAdveo (Oirs- beek) gespeeld. De scheidsrechter, de heer P. R. Thissen uit Sittard, was reeds tijdens de rust, toen de stand 0—3 was, op het veld door een der spelers, die hiervoor nog zal terecht staan, in het gezicht ge slagen. Na de match, die met 3— eindigde, had de politie het nodig geoordeeld gezien de houding van het publiek de arbiter een geleide te geven. Toen de heer Thissen even terugging om zijn stopwatch te halen, werd hij her kend en gemolesteerd. Hii reed op zijn fiets weg, maar twee jonge mannen, V. en F. waren achter op een motor gesprongen en hielden de scheidsrechter aan, die zjj daar na met vuistslagen en trappen zo goed als bewusteloos sloegen. Zij hadden zich te Maastricht voor de politierechter te verant woorden wegens geweldpleging. De Officier van Justitie had wegens de ernst der feiten de ver dachten V. en F in arrest doen stellen. Tegen ieder der verdachten werd een maand gevangenisstraf geëist. De politierechter achtte de ge weldpleging bewezen. Vooral het feit, dat verdachten pas een uur na1 de wedstrijd zo waren opgetreden tegen de scheidsrechter, achtte hij zeer ernstig. Hij veroordeelde beiden tot 14 dagen gevangenisstraf. De behandeling van deze zaak is bijgewoond door overste E. A. Wij- dicks uit Breda, lid van het be stuur van de strafcommissie van de K.N.V.B, Hij heeft verklaard, dat ook de bond gebeurtenissen als hier berecht zeer ernstig opneemt. Tegen besturen van voetbalclubs, die aan dergelijke incidenten mede schuld hebben, zal met gestreng heid worden opgetreden. 7, 8.30 en 10 u. H.H. 7, 8.30 en 10 u. H.H. 7.30 u. en 10 u. H.H. In een Westberlijns station heb- oen zich Vrijdag ongeregeldheden voorgedaan, toen douanebeambten voedselpakketten, welke reizigers uit de Oostelijke zone in West-Ber- lijn wilden invoeren, in beslag poogden te nemen. De Westberlijn se politie kwam tussenbeide om te voorkomen, dat de douanebeamb ten werden mishandeld. Er bestaat een verbod om goede ren uit de Sowjet-zone in te voe ren teneinde de Westberlijnse eco nomie te beschermen. Westberlijnse zakenlieden had den zich erover beklaagd, dat het invoeren van Oostduitse producten hoofdzakelijk brood, en gevogel te hun zaken ruïneerde. De Westberlijners maakten ge bruik van de niet-officiële wissel koers van vijf Oostelijke marken tegen een Westelijke mark. Omge keerd kwamen vele Oostduitse boe ren naar West-Berlijn om hun pro ducten tegen de hogere Westelijke marken te verkopen. Roman door NIEK VAN DER ZWAAN. 63) Nadruk verboden. Op mij?" Ze keek hem onge. lovig aan. „Doe niet zo geik!" „Ik doe helemaal niet gek. Daan aanbidt je gewoon. Van nature is hij verlegen, dat weet ik. Een ge sloten natuur. Maar gisteravond, toen jij binnen kwam stuiven, be merkte ik toet. Hij is weg van je en aangezien bij zelf waarschijn lijk vermoed, dat zijn liefde voor jou hopeloos 'is, draagt hij ddt ieed alleen. En dat liij er onder lijdt, nou, dat is op zijn gezicht wel te lezen. Wijnandse draaide zich om en ging in een der stoelen zitten. Een tijdlang was er stilte. Vaag drong het geluid van de draaiende per sen door het vertrek en op het bureautje tikte het kleine klokje gestadig. Ergens in het gébouw werd een deur geopend en geslo ten. Eir klonken voetstappen in de lange gang. die gedempt waren door de rubber loper. Miep loosde een diepe zucht. „Arme Daan,'" zei ze zacht. „Ar me jongen." „Wat doen we er aan," vroeg hij lakomijk Ze schudde langzaam haar hoofd, zodat haar lokken trilden. „Niets," antwoordde ze op dezelf de toon. „Hderaian zal dik niets kunnen doen; Ger." „Ik vreesde het al,"' antwoord de bij.. „Jammer. Het is een aar dige jongen, die al je wensen zou vervullen, voor zover het in zijn vermogen ligt, en ik denk, dat jullie gelukkig zult zijn." Ze hief haar hoofd omhoog en Wijnandse zag, dat ze met moeite haar tranen in bedwang kon hou den. „Dus jjj izoudt willen, dat ik met hem trouwde?" vroeg ze on gelovig. „Willen, willen... ik heb niets te willen. Je bent oud en wijs genoeg om zelf te beslissen. Ik wou alleen maar zeggen, dat je je mooie jonge leven niet voorhij moet la ten gaan. Als je het grote geluk, dat de wederzijdse liefde geeft, niet kunt verwerven, accepteer dan het kleine. Wederzijds toegre pen en eerlijke toegenegenheid kan soms ook hchte basis zijn om het geluk te vinden." Met een ruk stond ze overeind. „Neen!" antwoordde ze harts tochtelijk. „Dat is een leugen! Al leen echte, ware liefde is een ha- sis voor een gelukkig huwelijks leven. Al het andere brengt slechts narigheid teweeg. Om van ergere dingen niet eens te spre ken. En dat zeg je tegen imgj Ter wijl jij, (beter dan wie ook, weet, hoe mijn gevoelens zijn? Waarom heb je -mij in mijn rust gestoord Ik heb je al eerder gezegd, dat Ik niet zal sterven aan een -gebro ken hart. Dat had genoeg voor je moeten zijn. Laat mjj leven, zoals ik zelf verkozen beb. Alleen. Je weet waarom. En toch zou je me willen kopipelen aan een man, een jongen welhaast, voor wie ilk niet de minste liefde gevoel? Hoog stens enige vriendschap. Nooit, hooi- je?" „Goed," antwoordde ht) sussend. „Je moet natuurlek zelf weten wat je doet. En het was ook hele maal niet mijn -bedoeling om je in een zekere richting te drijven. Ik ken je nu lang genoeg, dat ik wel weet, dat dit mij toch niet geluk ken zal. Ik vind het alleen jam mer voor Daan „Jammer voor Daan," herhaal de ze smalend: ,,heb je het ooit jammer voor mij gevonden?" Hij keek baar recht in de ogen. „Ja,*' antwoordde hg zacht, ,dat weet je heel goed, Miep. God weet, dat dit je graag gelukkig zou zien. En omdat ik me nu kan voorstellen wat het is voor iemand een hopeloze liefde te gevoelen, vind ik het jammer voor de jon gen." Ze zuchtte en ging weer zitten. „Ik ben je in ieder geval dank baar, dat je me dit verteld hebt. Het lijkt me het -beste, dat ilk hem zoveel mogelijk uit de weg ga. Bovendien is hg nog jong; wellicht ontmoet hij te zijner tijd een an der meisje „Je poneert nu een stelling, die je mij zoeven verweet," zei hjj, zich omdraaiende. -Met de deur knop in zijn band keek hij haar nog eens aan en zei: „Het zal 'im wel aan mij liggen, maar soms kan ik van jou ook geen hoogte krijgen." Nadat hij vertrokken was, zat ze nog lange t'-Vi -' h uit te staren. Twee grote tranen gleden langzaam, - gen, zonder- da.t ze het bemerkte. 1 Wordt vervolgd.) De Zeeuwse schakers hebben op Hemelvaartsdag te Middelburg een grote overwinning behaald op hun vrienden uit de Belgische provincie West-Vlaanderen. Deze met span ning tegemoet geziene massakamp tussen niet minder dan 200 Neder- 'andse en Belgische schaakspelers verd geopend met een welkomst woord van de heer J. W. Kögeler, vethouder van Middelburg. Ook Ie voorzitter van de Zeeuwse Schaakbond, Drs J. Scheltens, ;prak de spelers toe. De wedstrijd mf over de gehele lijn een meer- lerheid der Zeeuwen te zien. Het >ovenste tiental en het derde tien- al moesten zich met een 55 ge- ijk spel tevreden stellen. Overi gens waren de uitslagen sterk in het voordeel van de Zeeuwen. Dit kwam vooral tot uiting in de on derste regionen. Zo wonnen het 5e en 6e tiental beide met 73 en het 7e zelfs met 8%-1%. In het eerste tiental speelden 3 leden van de Schaakclub Terneu zen mee, n.l. de heren Quakkelaar, Van Halsema en Stadhouders. Ze speelden allen remise. De heren Den Decker, Voorhans, Frangois en Simpelaar wonnen hun partij, de heren Van Wijck en De Coninck speelden remise. De strjjd eindigde met een 6337 overwinning voor de Zeeuwen. De heer Scheltens sloot de massakamp met een toepasselijk woord. De Ronde van Nederland. De symbolische start van de Ronde van Nederland 1951 is op het historische middelpunt van Nederland, de Dam te Amsterdam rl'Aillv nn 5 waar burgemeester d'Ailly op Juni des morgens om 10 uur de renners zal wegschieten. In een kalm tempo gaat het dan via Damrak naar het Valkenweg- veer voor de overtocht over het IJ- De werkelijke start is om 12 uur in Volendam De eerste étappe is via Den He'- AXEL. Huwelijks-aangiften: 12 April. Arthur Schaalje, 49 j. (gesch.) en Anna Maria Wilhelmina van Gimst, 25 j. jd. 16 April. Mattheus Jacobus Scheele, 20 j. jm. en Jo- zina Johanna Huijssen, 20 j. jd. 21 April. Cornelis Marinus Haak (van Temeuzen), 23 j. jm. en Elisabeth de Koeijer, 19 j. jd. 26 April. Egbert Christiaan Oggel, 33 j. jm. en Atikje Post, 32 j. jd.; Leonardos van Remortele (van St. Jansteen), 24 j. jm. en Fran- goise G. den Engelsman, 17 j. jd. 28 April. Wubbo Boiten (van Ste- dum), 25 j. jm. en Anna Cornelia Le Feber, 20 j. jd.; George Ede- mond Mattheeuws, 25 j. jm. en Juliana Frederika van Maale. 27 j. jd. Huwelyks-voltr.: 5 April. Albe- ric Petrus Audenaerd (van West dorp e), 26 j. jm. en Gerarda Apo- lonia Josephina Herwegh, 23 j. jd. jd. 19 April. Jan Jannis Brug ge, 26 j. jm. en Klazina Fokker, 28 j. jd.; Jozias Aarnout Zegers (van Vogelwaarde), 25 j. jm. en Neeltje Catharina van Cadsand. 20 j. jd. Geboorten: 2 April'. Adriana. d. van Jozias Kolijn en Adriana M Goossen. 3 April. Karei Jan, z. van Comelis J. Beelden® en Cornelia D. Heijnsdijk. 4 April. Gerritje Remmerdina, d. van Frederik L. M. Pleunis en Theo dora Lam; Jan Adrian us Jacobus, z. van Nicolaas van Rijswijk en Adriana W. Schouten. 6 April. Jacob Johannes, z. van Hendrik Hoebé en Cornelia Plomp. 0 April. Maria, d. van Michail Zyz- nikow en Levina den Engelsman 10 April. Jacobus, z. van Jacobus W. Verstrcten. en Adriana Sie mens; Cornelia Catharina, d. van Izaak Scheele en Janneke Goos sen. 24 April. Hendrika, d. van Cornelis Witte en Hermina Bos. 27 April. Jacoba Cornelia, d. van Jan de Putter en Wilhelmina J. P. Boeije. 28 April. Jaspert Ja- sephus, z. van Daniël Óppeoeer en Ivonna C. de Nijs. 30 April Jacomina, d. van Jan Scheele en Katharina Hoekwater. Overlijden: 10 ApriL Cornelis Mattheus de Ruijter, 77 j., echtg. van Maria van Langevelde. 20 April. Cornelia Helena Meijer, 58 j., echtg. van Pieter J. Riekwel 22 April. Jacomina Dieleman, Tl j., echtg. van Abraham Dielemaa; Cyrillus Franciscus Dominieus de Schepper, 59 j., echtg. van Maria G Wage. 28 April. Maria Rosalia Breepoel, 62 j. d. van Adolphus en Leonia M. Segers. 29 April. Anthonie Pieter Riemens, 57 j., echtg. van Jacomina L. R. Ver- sluijs. KOEWACHT. Gehuwd: George Wittock, 26 j. en Juliette v. Megrooti 21 j.Felix Berbers, 29 j. en Irene Mlaso- gthers, 23 j.; André de Blook> 28 j. en Julienne Kips, 23 j.; Remie Kindit, 24 j. en Margaretha Mar tens, 23 j.; Aloijsius Hamerlijzsclk. 2C j. en Germaine MabthgH, 23 j. Geboren: Margaretha, d. van J. Martensvan Gassen; Alfred, e. van G. Carpentierde Rrjcke; Wijnamd, z. van R. Lam ensDal mijn; Lucien, z. van G. Martens Boël. Overleden: Victorius Poppe, 89 j„ echtg. van H. van Rogenmartel Eduardius van Grimtoerghe, 82 j„ wedn. van L. Vlijimlnclk; Marie van Santtoergbe, 76 j„ echtg. van P. Wouters. Sluiting Gemeentediensten. .at- Heden zjjn de gemeentediensten dér" ovêr^dè^afsiuitdijk 'naar' het voor het publiek gesloten.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2