Engeland en Perzië Nationale Herdenking in* de Ridderzaal MacArthur voor Senaatscommissie Prof. Brugmans ontvangt internationale Karelprijs Beperkt offensief der Verbondenen ZATERDAG 5 MEI 1951. 7e Jaargang No. 1721. Terwijl aller ogen nog op Korea en het Verre Oosten zijn gericht blijkt hoe langer hoe meer, dat een ander brandpunt in de wereldpolitiek gelegen is in een deel van Azië, dat wij het Midden Oosten noemen. Engelse leveranties aan China WEERS VER W ACHTIN G HOOGWATER. Sirysch het Bezinningsreek van Mr Van Heuven Goedhart De commissie Nationale Herdenking heeft ook dit jaar in de Ridderzaal te 's-Gravenhage een plech tige samenkomst belegd ter herdenking van oorlog en bevrijding. De samenkomst werd gepresideerd door Prof. Mr. R. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer. communique over grensincident GOENOENG MAS Fa VAN OVERBEEKE Generaal MacArthur heeft Donderdag een aan vang gemaakt met de verdediging van zijn politiek in het Verre Oosten voor een verenigde Senaats commissie. In de loop van zijn getuigenis zei MacArthur o.m.: „Sinds kort heeft de Sowjet-Unie een nieuw doel voor ogen: de mogelijkheid, de warme wateren van de Stille en de Indische Oceaan te bereiken. Indien zij haar gebied tot de Indische Oceaan zou kunnen uitbreiden, zou zij niet alleen de Middellandse Zee overvleugelen, maar tevens Afrika kunnen bereiken, dat voor de komende honderd jaar met zijn geweldig industrieel potentieel een aantrekkingspunt is voor alle handel en industrie van welke nationaliteit ook. Oud-Terneuzenaar onderscheiden De Raad van Europa kan in de toekomst vrucht baar werk doen, doch hij is vooreerst niets dan een tribune, waarop Europese parlementariërs hun gezichtspunten kunnen ontvouwen, zonder dat even wel een meerderheidsbesluit in werkelijkheid kan worden omgezet. Hierover bestaat na de laatste verklaringen van Morrison geen twijfel meer en daarmede is voor het ogenblik over Straatsburg beslist. Overigens rust in Korea De strijdkrachten van de V. N. in Korea zijn over gegaan tot een beperkt offensief en hebben kleine vorderingen gemaakt. Na een rust van drie dagen en een slag, die Don derdag de gehele dag duurde, hebben tanks van het achtste leger Donderdagavond ten N. van Seoel een Chinees regiment uiteen geslagen. Later drongen zij kleinere groepen terug en een patrouille drong Oeyongboe, 19 km ten N. van Seoel binnen. Frankering bij Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. vein de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Temeuzen Telefoon 2510 Né 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 ceni; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Nadat nu weer reeds enige tijd langere tijd kunnen gaan afwer- geleden de Joden zich in dit ge- pen, mits zij behoorlijk worden bied eindelijk een eigen tehuis aangepakt. veroverden, waarbij zij duidelijk Een van de grote kansen ligt aantoonden, dat zij de hen omrin- echter juist in het Midden-Oosten. gende Arabische volkeren en Van de bekende wereldvoorraad tussen beide landen, dan za* na volksstammen de baas waren, aan olie liggen hier de grootste nationalisatie de Perzische olie ze- vestigt thans Perzië of zoals het reserves. De productie is de laat- ker niet aan Engeland oi ne 1 _j„rornnn rrolottorn AlQ fill- tegen deze gang van zaken. Het is weer eens een bewijs, dat de Labourregering van Engeland in haar buitenlands beleid dezelfde principes huldigt als de conser vatieve oppositie. De Engelsen voelen er weinig voor hun belan gen in Perzië op te geven. Niet alleen betekent dit in de toekomst financiële schade, doch de stra tegische kant van de zaak is uiterst belangrijk. Blijft de toestand gespannen tegenwoordig heet Iran de aan- ste jaren al enorm gestegen en dacht op zich. In dit land, waar kan nog verder worden uitge- nog middeleeuwse toestanden breid. Een van de landen waar heersen, die doen denken aan on- deze olie wordt gewonnen is Per- ze eigen feodale tijd hebben de zië, dat in het Noorden aan het Engelsen grote belangen, daar zij grote Rusland grenst. Reeds via een der grote oliemaatschap- meerdere malen hebben de Rus pijen, de Anglo-Iranian, er de zo sen druk uitgeoefend op deze begeerde petroleum winnen. Het buurman en thans heeft het er gehele Midden-Oosten is zeer rijk alle schijn van, dat een eerste aan olie en derhalve kan men het succes is behaald. De Perzische beschouwen als een der belang- regering heeft namelijk de olie rijkste gebieden uit strategisch bronnen en de gehele productie oogpunt. Is in vredestijd de pe- van de Anglo-Iranian genationa- troleum en alles wat eraan vast- liseerd, hetgeen dus betekent, dat rit reeds een begerenswaardig product, doordat de motorisatie hand over hand toeneemt en de aarde de olie als krachtbron van deze motorisatie en mechanisatie ter beschikking stelt, een moder ne oorlog is voorlopig zonder vol doende olievoorraden ondenk baar. Zolang de atoomkracht nog niet als aandrijfkracht op grote schaal benut kan worden, zijn vliegtuigen, tanks, en aan- en af voer van de legers aangewezen op benzine en olie. De Westelijken beschikken over het grootste deel van de huidige wereldproductie en over aanzienlijke voorraden. Het is bekend, dat juist de olie een van de zwakke punten der' Russen is. Hun productie schijnt volgens militaire deskundigen nog onvoldoende te zijn om een oorlog, die langer dan een jaar duurt, vol te houden. Hiermee is natuurlijk niet gezegd, dat de Russen slechts één jaar oorlog zouden kunnen voeren tegen Amerika en zijn bondgenoten. De Duitsers hebben in de vo rige oorlog wel bewezen hoe iang men het kan uitzingen tegenover een economische overmacht. Doch wel kan hieruit geconclu deerd worden, dat de Russen hun eigen productie gaarne opgevoerd zien en tevens uitkijken naar nieuwe productiegebieden. In het communistische China liggen on getwijfeld grote mogelijkheden, doch deze zullen hun nut pas na De Engelse minister president Attlee heeft in het Lagerhuis ontkent, dat Engelse voorraden door de Chinese communisten tegen Engelse troepen ln Korea waren gebruikt. Wel erkende Attlee, dat het niet mogelijk was de uitvoer van rubber naar China geheel te ver bieden. Sinds 9 April moet voer rubberexport vergunning worden gevraagd, opdat geen grote hoe veelheden worden uitgevoerd. In antwoord op een vraag van Churchill zei Attlee, dat de ex port van strategische materialen, niet alleen van rubber, in de toe komst geheel in overeenstem ming met de V. S. zou worden geregeld. De minister van Handel Shaw- cross zou de volgende week een uitgebreid overzicht geven van de goederen, die dit jaar aan Chi na zijn geleverd. Het partijloze lid Blackburn diende een motie in, waarin de Engelse regering wordt gelaakt om het verstrekken van strate gische materialen aan China. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Veranderlijke bewolking. Veranderlijke bewolking met hier en daar een enkele regen- of onweersbui. Zwakke tot mati ge wind, hoofdzakelijk tussen Zuidoost en Zuidwest. Iets lagere temperaturen. deze maatschappij haar bezittin gen in Perzië moet overdoen aan de staat. De gevolgen van deze daad, die nu ook in het Perzische parle ment is goedgekeurd zijn nog moeilijk te overzien, doch vast staat dat de Engelse regering, al nationaliseert ook zij er lustig op los, ernstig protest aantekent Westen worden geleverd. Als an dere grote afnemer ligt Rusland op de loer en met het afnemen zal ook de beinvloeding wel ko men. Hiermede is dan de penetra tie van het Midden-Oosten door de Russen begonnen en het is be grijpelijk, dat het Westen dit alles met lede ogen beziet. Het zal veel wijsheid van de Engelsen vergen om deze kwes tie, die hen zeer hoog zit, bevre digend op te lossen. Een militair ingrijpen zou grote gevaren in houden, daar de Perzen op zijn minst op de steun van Rusland zouden kunnen rekenen. Aan een tweede Korea heeft niemand behoefte, terwijl een dergelijk ingrijpen bovendien best verdere gevolgen met zich zou brengen. En ook daarmede is niemand gediend. Hoe eerder dit brandpunt weggenomen is des te beter is het. In een communiqué van de Syrische regering over de grens incidenten van Donderdag wordt gezegd, dat Israëlische troepen ter sterkte van meer dan 300 man twee aanvallen hebben ge daan in de gedemilitariseerde zóne aan de Syrisch-Israëlische grens. Een Arabier werd gedood en zes gewond. De Israëlische ver liezen waren niet bekend, maar zouden zwaar zijn. In 'n later communiqué wordt verklaard, dat Israëlische troe pen een nieuwe aanval hebben ingezet, waarbij gebruik wordt gemaakt van zwaar geschut en mortieren. De Israëliërs zouden hun ge hele uitrusting voor het droog leggen van moerassen in het omstreden gebied hebben terug getrokken, nadat zij door de Ara bieren waren beschoten. Israëliërs slaan Syrische aanvallen af. Te Tel Aviv is Vrijdag een officiële verklaring uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat een kleine Israëlische eenheid, die zich op een heuvelrij te Tei- el-Moetilla ten O. van de Jordaan en ten N. van het Meer van Ga- lilea heeft ingegraven Donder dag 13 en Vrijdag twee aanval len van Syrische troepen en Ara bische ongeregelde strijders, die poogden de hoogten te bezetten, heeft afgeslagen. STAKING TE WOOLWICH GEËINDIGD. Na een staking van tien dagen zijn 2.000 geschoolde arbeiders van de wapenfabriek van Wool wich Vrijdagmiddag weer aan het werk gegaan. Naar verluidt heeft de directie zich verbonden de opzichter, wiens weigering om tot een vakvereniging toe te tre den de staking had veroorzaakt, niet te werk te stellen, zolang verdere onderhandelingen voort duren. (Adv.) de thee voor de fijnproevers Axelseetraat - Westkolkstraat. Volgens MacArthur was het standpunt van de gecombineerde stafchefs en van hemzelf ongeveer hetzelfde. Op 12 Januari hadden de stafchefs in een rapport aan de minister van defensie en vloot- blokkade van communistisch Chi na, luchtoperaties boven Mandsjoe- rije en steun aan de Chinese natio nalisten aanbevolen, aldus Mac Arthur. „Voor zover bekend heb ben de stafchefs deze aanbevelin gen nooit gewijzigd". Op de vraag of naar zijn mening deze aanbevelingen door een veto van de minister van defensie of de president waren getroffen, ant woordde MacArthur: „Dat neem ik aan". Ook verklaarde h\j, dat de Amerikaanse geheime dienst en de minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, verleden jaar van oor deel waren, dat er „weinig kans" was, dat communistisch China zich in de Koreaanse oorlog zou men gen. MacArthur twijfelde er met aan, dat hij de Chinezen had kunnen terugdrijven, indien hij vrij gebruik had kunnen maken van de lucht macht, toen de Chinezen Korea binnentrokken. Tijdens zijn op perbevel werd de operatiemogelijk heid van de lucht- en vlootstrijd- krachten slechts voor een gedeelte uitgebuit, omdat zy zich tot het enge gevechtsterrein in Korea moesten beperken. MacArthur gaf toe, dat er ,een In zijn welkomstwoord, waarin hij in het bijzonder de vertegen woordiger van de Koningin en de representanten van bevriende mo gendheden begroette, zeide prof. Kranenburg: „In het gevoel van grote weemoed, dat deze dag van herdenking altijd weer in ons wekt, mengt zich thans een ge voel van andere aard, een diepe bezorgdheid voor de toekomst. Wij vrezen de dreiging van een her haling van die schrikkelijke erva ringen, wij vrezen een hernieuwde aantasting van de hoge waarden, waarvoor wij van 19401945 heb ben geleden en zo verbitterd heb ben gestreden. Wij hadden zo gehoopt dat, toen de jaren der grote beproevingen en der zware offers voorbij waren, betere tijden voor lange jaren zou den zijn verzekerd en dat onze weg voor onafzienbare tijd in opgaande Hjn zou gaan. Het is gans anders uitgekomen. Hardleers is de mens heid gebleven en nu, in het jaar 1951, zes jaren na het einde van de verschrikking, gaan wij gebukt on der nieuwe lasten en zorgen. Op een bijzondere dag als deze, op een dag van herdenking en be zinning is het beeld van al dege nen, die zijn gevallen en die voor ons onvergetelijk blijven, voor ons een inspiratie, een bezieling tot het inzetten van al onze krachten. De levende herinnering aan hen wekt in ons het besef van onze plicht om niet te bleven beneden de maatstaf, die zij zich hebben ge- te" herdenken in onze daden. den ondernomen en tienduizenden als opgejaagde honden rondzwier ven. Op alle fronten vochten Ne derlanders. Het verzet bezielde ons volk. De zekerheid, dat binnen en buiten onze grenzen Nederlan ders dag aan dag bereid waren hun vrijheidsliefde met het leven te be zegelen, heeft ons er toen bovenop gehouden. Jegens hen gelden de woorden van Churchill: „Nooit in de geschiedenis zijn zo velen zo veel aan zo weinigen verschuldigd ge weest". De spreker bracht in herinne ring, hoe in de Meidagen van 1940 en nadien er voor de Nederlanders maar één nieuwe orde was, de „or de van het verzet". Deze Nederlan ders kwamen uit alle rangen en standen van onze samenleving en zochten hun plaatsen in het leger tje van verzet, waarin niemand zich ooit meer dan soldaat heeft ge voeld. Zij waren zowel hooglera ren als boeren, bakkers als studen ten, huisvrouwen als landarbeiders, burgers als militairen, ambtenaren als winkeliers. Naar afkomst, partij of geloof vroegen zij elkander niet. Stilzwijgend verbonden zij zich op leven en dood voor de vrijheid en onafhankelijkheid van het vader land: „Zo trokken zij op en voch ten, het leger der gezochten". Spr. vroeg zich af, na gesproken .e hebben van de hardheden en ont goochelingen der laatste zes jaren, hoe wij thans zouden antwoorden op de wil der gevallenen om hen ZONDAG 6 MEI. v.m. n.m. Breskens 2.— 2.21 Terne uzen 2.35 2.56 Hansweert 3.15 3.36 Walsoorden 3.25 3.46 MAANDAG 7 MEI. v.m. nun. Breskens 2.33 2.54 Terneuzen 3.08 3.29 Hansweert 3.48 4.09 Walsoorden 3.58 4.19 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Mei. 5 5.05 20.10 4.25 20.05 6 5.03 20.11 4.40 21.21 7 5.01 20.13 5.01 22.34 8 4.59 20.14 5.30 23.40 steld, om alles te doen en alles te geven voor de hoge waarden, waar voor zij zich hebben geofferd, voor de vrijheid, het recht, de menselijk heid, voor een vrij en waardig leven voor onszelven en voor de geslachten, die na ons komen. Mr. Dr. G. J. van Heuven Goed hart sprak vervolgens een herden kingsrede uit. Hij bracht in dit uur van bezin ning de honingzoete woorden van Seiss Inquart in herinnering, uit gesproken in deze zelfde zaal. Hij schetste de hel der Duitse en Ja panse concentratiekampen en ge vangenissen, de vuurpeletons, die dagelijks bressen in de gelederen van het verzet schoten en hoe een dichtershart tot uitdrukking bracht wat leefde in alle Nederlanders: „Het is te hopen, dat een lager [slag van mensen, dat het zonder [strijd kan stellen, zich zal herinneren hoe het [vroeger was en er zijn kinderen van zal [vertellen". Dit vers zingt van het helden dom der jongeren en moeders, die al het leed fier konden dragen en brengt in gedachten hoeveel strijd en leed en verdriet er is geweest, die door mensen van later wellicht nog in herinnering kan worden ge bracht. En reeds dreigen nieuwe geva ren. In dit uur lijden elders mil- lloenen en vallen honderden in een strijd, die de vrijheid tot inzet heeft. Mr. Van Heuven Goedhart voer de zijn gehoor terug tot de tijd, waarin elk aanbellen de komst van de Gestapo kon betekenen, waarin schuw en tersluiks bemoedigend nieuws in het duister werd ver spreid, waarin hongertochten wer- Hoe zou ons antwoord luiden? De vraag doet een kille huivering varen door het hart van een eer Hjke beschouwer, die om zich heen het Nederlandse huis vaak tegen zichzelf verdeeld ziet en vruchte loos spiedt naar krachten van mee slepende bezieling, die in elke nood zo nodig zijn als brood. De vraag doet ons ontsteld omzien naar een vaderland, dat voor maar al te velen slechts waarde heeft in de mate waarin het het bezit van het eigene waarborgt. De vierde Mei van 1951 valt in een tijd van nauwelijks te verdu ren spanning, een tijd van oorlogen en oorlogsgeruchten, waarin voor recht en vrijheid dag aan dag men sen het offer brengen van hun leven. En de vierde Mei van 1951 kent nog geen herrezen en gene zen Nederland want onze welvaart loopt nog op krukken. Het vader land, nog steeds in nood, roept alle namen af en vraagt voor zijn ver der herstel en zijn ongerept be houd offers, offers, offers. De een wacht met zijn antwoord op de an der, de ander op de een, maar zij die wij vanmiddag gedenken, heb ben gedaeht noch gewacht. Zij heb ben gedaan. En wfl luisteren in de stille bin nenkamer naar de dichterlijke ver taling van hun antwoord, een anb woord dat hen in dagen, die als nachten waren, de weg heeft ge wezen en dat zij ons levend èn ster vend, vechtend èn vallend gaven, geven en altijd opnieuw geven zul len. „Boven het leed, boven de tijd verrijst het onvervaard gemoed, dat weet dat iedere mensheid lijdt maar draagt zijn leed en doet wat [moet". Zo wisten het onze gevallenen. Ere zij hun gedachtenis!, aldus be sloot Mr Van Heuven Goedhart. Dit zeide Prof. Henk Brug mans, nadat hij in de historische keizerzaal van het stadhuis te Aken de internationale Karel prijs der stad Aken in ontvangst had genomen. Prof. Brugmans is de tweede voorvechter der Europese gedachte, wien deze onderscheiding te beurt is geval len. Vorig jaar werd de prijs toegewezen aan Graaf Coude- hove Calergi. De uitreiking van de prijs geschiedde tijdens een door twee duizend personen bijgewoonde plechtigheid in de nóg niet van oorlogswonden her stelde keizerzaal. Daaronder wa ren de West-Duitse vice-kanse- lier, Dr. Blucher, verschillende leden van de regering van Nord- Rhein-Westfalenvertegenwoor digers van de Britse, Franse en Belgische bezettingsautoriteiten, de bisschop van Aken, de Com missaris der Koningin in de pro vincie Limburg, en de heer Braaksma als vertegenwoordiger van de Nederlandse ambassade te Bonn. Prof. Brugmans zeide, dat het ondanks het gebrek aan uitvoerende macht van de Raad van Europa verkeerd zou zijn dit instituut te verwaarlozen. Het kon z.i. nog altijd gelden als een ideale oefenplaats voor 'n boven nationale oplitiek. Prof. Brugmans constateerde, dat de wereldsituatie in de laat ste zes maanden verbeterd is, waardoor Europa 'n adempauze heeft verkregen, die voor het herstel van een militair even wicht en ook voor een positieve Europese politiek diende te wor den benut. Het federalisme was volgens Prof. Brugmans in Straatsburg in een doodlopende straat beland of liever het was in de theorie blijven steken. De positie van alle regeringen in Europa is zwakker en labieler geworden. Niet het communis me heeft daardoor gewonnen, doch een soort nihilisme en ho peloosheid. Een nationale rege ring, die zich voor Europa, dat is voor een Europese federatie heeft uitgesproken, moet haar standpunt over de gehele linie „Europeriseren". Hier zijn alle halfheden van het begin af te veroordelen. Een doelbewuste tegenstander en deze zijn er meer en meer zal zich daar- heel verschil" is tussen het uitvoe ren van luchtverkenningsvluchten, waarmee de stafchefs het eens wa ren, en het bombarderen var. Mandsjoerjje, hetgeen hij voor stond. „Indien ik toestemming had ge kregen, het Chinese leger te bom barderen, voordat dit de Jaloe overtrok, zou deze overtocht nooit gemaakt zijn. Indien ik toestem ming had gekregen hun bases in Mandsjoerüe te bombarderen, toen z[j Noord-Korea waren binnenge trokken, zouden zij nooit in groten getale hebben kunnen optrekken", aldus MacArthur. China had gedwongen kunnen worden zijn agresie in Korea te eindigen, indien lucht- en zeemacht met medewerking van de grond strijdkrachten der Chinese natio nalisten tegen communistisch Chi na waren ingezet. De sterkte van de luchtmacht der Chinese com munisten wordt door sommigen op driehonderd, door anderen op acht honderd vliegtuigen geschat. Naar zjjn mening bevinden zich aan de Jaloe tussen de 40.000 en 60.000 Chinezen. Naar zjjn mening bevonden de Sowjet-Russische strijdkrachten zich in Siberië alleen voor verde diging en is de enkelsporige Trans- siberische spoorweg zo tot het uiterste belast, dat het de Sowjet- Unie moeilijk zou vallen een oor log in het Verre Oosten te voeren. De Sowjet-Russische luchtmacht bestond er grotendeels uit ge vechtsvliegtuigen, meest straal jagers van uitstekend gehalte, maar de Sowjet-Unie had vermoe delijk te lijden van een gebrek aan onderhoudsfaciliteiten en olievoor raden, aldus MacArthur. Naar zjjn mening zou de Sow jet-Unie in staat zijn Japan aan te vallen, doch dit land niet kunnen veroveren zonder de zee en dc lucht te beheersen. MacArthur zei, dat er enig risicc was, dat Rusland tussenbeide zoi komen, als de V. S. vergeldings maatregelen tegen China zouder >emen, maar hij voegde er aa' toe: „Ik stel voor, dat het een of mdere plan wordt uitgevoerd odat wij niet zullen voortgaan tijc e winnen door iedere maand dui- •enden Amerikanen op te offeren.' Wij gebruiken zelfs niet de ma ximum kracht, die tot onze be schikking staaten het gevol van ieder percentage gebruiksver mindering van luchtmacht en vloot is een extra-percentage gedode Amerikaanse soldaten." MacArthur zei, dat als het voor stel om China te bombarderen en te blokkeren een oorlogsverklaring aan China betekende, hij voorstan der van een dergelijke oorlogsver klaring zou zijn. Voorts gaf hij toe te hebben ge weten, dat president Truman een nota aan de Chinese communisten voorbereidde, toen hij op 24 Maart zijn ultimatum stelde aan de Chi nese militaire bevelhebber. Hij was zich er niet van bewust, dat zijn mededeling Truman in ver legenheid bracht: dat zou hij niet hebben gewenst. Hij had nooit het gebruik van de atoombom in het Verre Ooste* aanbevolen. Hjj had geen inlichtingen over Ruslands bedoelingen, als Mand- sjoerije zou worden gebombar deerd. In het algemeen had hij gedacht aan de mogelijkheid van een Russische aanval op de V. S. Toen de democratische senator MacMahon zei, dat in 1953 Ame rika zo sterk zou zijn, dat een vijand niet met succes zou kunnen aanvallen, vroeg MacArthur, hoe veel Amerikaanse jongens in die twee jaar in Korea gesneuveld zou den zijn. MacMahon antwoordde: „En ik vraag u, generaal, hoeveel slacht offers er in Washington zouden vallen bij een aanval met een atoombom „Ik probeer een redelijke en eer volle manier te vinden om de slachting in Korea te doen ophou den, niet om Korea of China te veroveren", aldus MacArthur. Iedere veronderstelling, dat hij niet de volledige bescherming en hulp van West Europa voorstond, noem de hij vals. door niet laten afschrikken. De potentiële vrienden, waarbij ik denk aan Engeland en zelfs aan de Benelux, hebben eigenlijk ge lijk, wanneer zij wachten op iets meer concreets. In dit verband ging spr. uitvoerig in op het Schumanplan. Hij waardeerde dit plan als een werkelijke, zij het gedeeltelijke federatie. Het verdrag was weliswaar nog niet perfect, doch „in elk geval een voorbeeld voor de progressieve vrije socialisering van een econo mische functie". Het was vol gens Prof. Brugmans duidelijk, dat in het Schumanplan alle partners offers moeten brengen. Dat daardoor hier en daar angst voor het plan bestaat noemde bij volkomen normaal en daar over behoefde men zich geen zorgen te maken. Prof. Brugmans zeide voorts, dat het Schumanplan het voor deel heeft later territoriaal te kunnen worden uitgebreid waar bij hij niet alleen het oog richtte naar Engeland, doch ook naar Oost-Europa. De burgemeester van Aken, Dr. Maas, die de prijs overreikte, noemde Prof. Brugmans een moedige wegbereider van Euro pa. Hij zeide, dat de stad Aken met de onderscheiding tegelijk een vriendschappelijke geste heeft willen stellen tegenover Nederland en België en hij sprak de hoop uit, dat de betrekkingen tussen Aken en deze beide lan den spoedig weer de oude om vang en hartelijkheid zullen be reiken. Voorts heeft de minister voor Culturele Zaken van Noord-Rijn- land-Westfalen, mevrouw Feusch, Prof. Brugmans om zijn werk in het Europese College te Brugge gehuldigd. In de namiddag vond in de bevlagde stad een jeugdopmars plaats. Daaraan werd deelge nomen door ruim vijfhonderd Limburgse jongens, die met Nederlandse vlaggen getooid van Vaals af naar Aken waren gemarcheerd. Tijdens een de monstratie op het marktplein der stad hebben naast Prof. Brugmans nog het woord ge voerd de president der Duitse Europa-Unie, Dr. Kogon, en de burgemeester van Aken. WAARNEMERS OVER DE ZITTING. De conclusie van waarnemers in Washington na de zitting van Don derdag van de senaatscommissie was, dat Engeland mogelijk ver wikkeld kan raken in de Ameri kaanse strjjd over de strategie van de oorlog in Korea. Zij denken, dat de Engelse premier Attlee de voorstellen van MacArthur, waar mee de Amerikaanse stafchefs zich konden verenigen, over het uit breiden van de oorlog in Korea, had afgeslagen tijdens zjjn bespre kingen met Truman in December van het vorige jaar. De senatoren wilden weten, wie de aanbevelingen van de stafchefs had verworpen en verwacht wordt, dat zij op dit punt zullen terug komen bij het horen van de staf chefs en leiders van de regering KNAAPJE ONDER TREIN GEDOOD. Donderdag is op de onbewaak te overweg aan de Dwarsweg te Ede het 1 %-jarig zoontje van de familie Willemsen onder een electrische trein geraakt. Het knaapje werd op slag gedood. De trein had tien minuten vertra ging. Tanks rukten op langs de Wes telijke oever van de Poekhan tot Tsjongopjongd, 48 km ten N. O. van Seoel. Zij zochten tevergeefs naar de Chinese hoofdmacht. Ook de infanterie kwam in actie en dreef in het gebied van Indje, het Oostelijk deel van het centrale front, Noord-Koreaanse bataljons achteruit De Chinezen toonden wei nig vechtlust, maar er was geen aanwijzing, dat zij op grote schaal terugtrekken. Verkenningen wezen uit, dat nog grote convooien in Zuidelijke richting maar de frontlijnen trekken. DE TOESTAND VAN HET 'Z.KOREAANSE LEGER. De Zuid Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken en hoofd van de Zuid-Koreaanse delegatie bij de V. N„ kolonel Ben Limb, heeft in Troy verklaard, dat een half millioen Zuidkoreaanse sol daten niet gebruikt kunnen wor den, omdat zij onvoldoende zijn uitgerust. Hij verzocht om grote wapenleveranties. Hij zeide, dat „de Sowjet-Unie poogde een zo groot moi aantal Chinezen te liqui< teneinde China gemakkelijker te kunnen overheersen". KUST IN KOREA. Patrouilles van de Verbonden troepen, die veel verder waren doorgedrongen dan de hoofd macht, hebben gisteren geen sterke Noordelijke strijdkrach ten ontmoet. Alleen ten N.W. van Seoel geraakte men in ge vecht met een compagnie van de tegenstander, die tot de terug tocht werd gedwongen. Ook ten N.O. van de stad waren scher mutselingen. Aan het centrale front bleef het rustig. Verkenningen in niemandsland leverden weinig of geen contact op. Van het Oostelijk front wordt behalve een kleine botsing ten O. van Tsjoentsjon eveneens wei nig activiteit gemeld. Ridgway over zijn bezoek aan het Koreaanse front. Luitenant-generaal Ridgway is Vrijdag van een driedaagse inspectiereis langs Okinawa en het Koreaanse front te Tokio te ruggekeerd. In het hoofdkwar tier legde hij een verklaring af over zijn bevindingen. Hierin zei hij, dat de troepen van de Vere nigde Naties er volledig op ver trouwen alle eventualiteiten de baas te kunnen blijven. Hoe dich ter men bij het front komt, hoe betere stemming men aantreft. In dit geval heerst echter in To kio een even groot vertrouwen in de bekwaamheden van het achtste leger onder generaal-ma- joor Van Fleet als onder de troe pen zelf, aldus Ridgway. Hij vroeg zich wel af, hoelang de Noordelijken zouden voort paan met hun pogingen de troe pen van de Verenigde Naties uit Korea te verdrijven.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1