Prins Bernhard over zijn Zuid-Amerikaanse reis Rust aan het front in Korea in De onrust Nieuw-Zeeland De pokkengevallen in ons land Opnieuw Syrisch-lsraëlisch incident Stilte vóór de storm Geheime vergadering damesclub Volgende maal naar Brazilië? LOCOMOTIEF Vragen aan de Minister Zware overstromingen in Zuid-China RIJWIELEN MMWMMMMMMMMm Ook Donderdag was het rustig aan het front in Korea. Tank- en infanteriepatrouilles van de Verbon denen verkennen het terrein voor hun linies en meldden weinig of geen contact met de Chinezen. Slechts uit het gebied van de Oostkust, waar de linie van de V. N. nog boven de 38ste breedtegraad ligt, werd „sterke vijandelijke druk" gemeld. Franco over de B. B. C. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. De gemeenteraadsverkiezingen in Schotland Ruim 8000 woningzoekenden in Den Haag v.m. n.m. v.m. n.m. Nederlander bij roofoverval getroffen Anti-Britse taal in het Egyptische parlement Frankering bij Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Ni 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4.55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 4 MEI 1951. 7e Jaargang No. 1720. Versehijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1.80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur „Hebt U de indruk gekregen,Chili is het land, waar de prins dat in Argentinië een totalitair het minste begrip voor de Euro regime bestaat?" Dit was een pese problemen heeft kunnen be- van de vragen, die Prins Bern- speuren. Doch een grote mate hard werden gesteld, toen hij van realiteit heeft hij aangetrof- Woensdagmiddag na rapport fen in regenngskrmgen waar te hebben uitgebracht over zijn men bijv. de garantie verlangt, reis in de ministerraad een dat bij de export van koper geen persconferentie toestond in het gram in transito naar het oosten gebouw van de regeringsvoor- verdwijnt. Men kan daar ae lichtingsdienst in Den Haag. I stemming onder de bevolking Het antwoord van de prins op vergelijken met die in ons land deze vraag luidde: „Neen, als er, vijf jaar vóór de oorlog, vrije verkiezingen zouden wor- j Op de vraag van een Amen- den gehouden in Argentinë, zou kaanse journalist of naar de me- waarschijnlijk 70 procent voor de ning van de prins de Zuid-Ameri- huidige regering stemmen. Ik kaanse markt gemakkelijker is heb niets gemerkt van angst on- dan die in de Verenigde Staten, der de huidige bevolking. Ik heb op straat gelopen en met de mensen gesproken. Ik heb ge constateerd, dat de heer en me vrouw Peron echt hartelijk wer den toegejuicht, wanneer zij zich in het openbaar vertoonden." De prins vertelde in dit verband een staaltje, dat hij had ondervonden: „In Argentinië zelf zei een vriend me, dat Peron nimmer uitging zonder een geweldige lijfwacht, bewapend met tommyguns enz. Peron heeft mij naar huis ge bracht en ik neb mijn ogen goed de kost gegeven, maar ik heb niets van enige bewaking kun nen bespeuren. Ook op het vlieg veld, toen de president en mevr. Peron mij uitgeleide deden, heb ik hier niets van kunnen be merken." DE antwoordde de prins bevestigend. „Inderdaad, veel gemakkelijker, vooral omdat de concurrentie niet zo erg is als bij u. De vraag is alleen of men ook in staat zal zijn te betalen". „Maakt het Nederlandse fok- vee een kans?" was een volgen de vraag. Ook hierop kon de prins bevestigend antwoorden. ,,Men is over ons vee vol lof. In Chili wordt het Friese vee ook als slachtvee gebruikt en men is hierover zeer tevreden." Op een vraag, of de prins nog besprekingen heeft gevoerd over de eventuële doortrekking van de K.L.M.-lijn naar Buenos Aires tot Santiago (over de Andes) zeide de prins, dat hieraan geen technische bezwaren schijnen te kleven. Het is een kwestie van exploitatie. Hij heeft zich hier mede niet ingelaten. De K.L.M. zelf heeft deze zaak in studie. Waar gaat de volgende reis heen? „Waar de regering me zal heen zenden. Persoonlijk zou ik graag wat meer willen zien van Brazi lië, vooral hoe de Nederlandse kolonies het daar maken", zo besloot de prins. In berichten uit Kanton wordt gemeld, dat de provincie Kwang- toeng, in Zuid-China door over stromingen is geteisterd, welker hevigheid sinds 1914 ongeëve naard is. Het gebied ten N. van Kanton is het zwaarst getroffen. Hier staat ongeveer twaalf dui zend hectare land als gevolg van het buiten haar oevers treden van de Noordrivier onder water. Alleen in de omgeving van Tsingjoen waren 135.000 perso nen gedwongen hun huizen te verlaten. Er is grote schade aan de oogst toegebracht. Spoorweg en andere verbindingen zijn ver broken. De communistische autoritei ten hebben hulpverleningsploe- gen naar de getroffen gebieden gezonden, die levensmiddelen on der de hongerige dorpelingen zullen verdelen. D. P. MANNAERT - Terneuzen Axelsestraat 16 - Tel 2220 RESULTATEN VAN REIS. Een der journalisten vroeg, of de eerste Zuid-Amerikaanse reis tastbare resultaten heeft opgele verd. In dit verband merkte de prins op, dat de voorbereidingen voor deze reis zeer goed zijn ge weest. „Het was een leerrijke reis" zei de prins. „Ik geloof, dat we wat betreft het „goodwill"- karakter geslaagd zijn. In Uru guay hebben we heel interessan te dingen gezien. Er zijn veel mogelijkheden voor emigranten, want er is maar een kleine bevol king en er zijn ook goede moge lijkheden voor financiering van immigratie. Ditzelfde geldt van Argentinië en Chili. Als directe resultaten noemde de prins het werkspoorcontract en de invoervergunning voor Philips. Wat Uruguay betreft bracht de prins in herinnering, dat er ook met dit land grote za ken worden gedaan. Onderhande lingen over koperleveranties zijn bijna ten einde en men is hier ook geïnteresseerd in een groter handelsverdrag. Met betrekking tot Argentinië meende de prins, dat de handels balans wel spoedig in evenwicht kan komen. Met Chili ligt dit iets moeilijker. De prins achtte het echter nog te vroeg op dit punt te komen tot definitieve uitspra ken. „Laten we liever nog eens 6 maanden wachten en zien wat de resultaten zijn. Vele factoren spreken hierin mee, vooral hoe de houding zal zijn van de Neder landse zakenwereld en ook van hen, die nog geen zaken met Zuid-Amerika hebben gedreven". De prins was van mening, dat voor Nederlandse bedrijven in Argentinië wel een kans bestaat. Men dient echter de eerste jaren er niet te veel op te rekenen, dat gemaakte winst naar Nederland kan worden overgemaakt ten ge volge van de moeilijke deviezen positie van Argentinië. De echo van Hitier. Generaal Franco heeft in een toespraak tot leden van de inter nationale katholieke vereniging voor radio en televisie verklaard, dat de British Broadcasting Cor poration (B.BLC.) ,,al vele jaren afhankelijk is van vrijmetselaars, die opdracht geven leugens te vertellen". „Het is noodzakelijk, dat de katholieken zelf radiostations op richten, opdat de stem van de „waarheid" de echo van de leugen tot zwijgen kan brengen^, aldus Franco. In NU A>. -Zeeland is de arbeids- rust nog steeds niet terugge keerd, ofschoon in een 13-tal kleinere havens nu weer wordt gewerkt door de leden van de nieuwe vakverenigingen, die ge vormd zijn nadat de oude door de overheid onwettig waren ver klaard. In de haven, van Auck land werken 2 èi 300 man, die on der bescherming naar hun werk worden vervoerd. Er is door de overheid een vrij willig bewakingscorps gevormd, waarvan de leden in geval van relletjes strategische punten zullen bewaken. Het gehele per soneel van de Nederlandse lega tie te Wellington heeft zich voor dit corps aangemeld. Aangezien er een aantal Nederlanders in Nieuw-Zeeland is, achtte dit per soneel het zijn plicht mede te helpen bij de bescherming van leven en bezit. De stakende havenarbeiders ontvangen steun van 1.500 sta kende zeelieden, 850 koks, een 500-tal arbeiders van de koelhui zen en 3.900 mijnwerkers. Donderdagavond heeft de re- gering van Nieuw-Zeeland met het oog op de staking van de ha- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Vril warm. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Vrij warm weer. In de Zuidelijke helft van het land wisselend bewolkt met enkele verspreide onweersbuien. In de Noordelijke helft van het tand licht tot half bewolkt, droog weer. VRIJDAG 4 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden venarbeiders de noodtoestand uitgebreid. In Wellington besloten Britse zeelieden niet met de arbeiders, die de stakers vervangen, samen te werken. De huizen van de werkwilligen worden beschermd door de pas opgerichte burger wacht. In dertien havens is het werk volledig hervat, maar in de ove rige drie belangrijke havens Dunedin, Wellington en Christ- church wordt het werk door soldaten gedaan. Meer dan 11.000 personen heb ben zich voor de vrijwillige bur gerwacht opgegeven. De uitslag van de gemeente raadsverkiezingen in Schotland geeft 'n lichte verschuiving naar rechts te zien. Te Glasgow heD- ben de conservatieven hun meer derheid op Labour in de gemeen teraad van één tot vijf zetels ver groot. In Dundee wonnen zij twee zetels op Labour. In het gehele gebied verloren de socialisten 23 zetels, maar zij wonnen er 16. Nergens is een verandering in de machtspositie teweeg gebracht. De communis ten hebben veel stemmen ver loren. De opkomst van de kiezers was klein. In sommige plaatsen stemde slechts 30 procent. Waar nemers schrijven dit toe aan ge brek aan belangstelling en aan de regen. Het faureau voor de statistiek en voorlichting der gemeente Den Haag beeft een overzicht uitge geven. betreffende de woningtoe stand in deze stad. De gegevens iberustèn op het aantal door het gemeentelijk bureau voor huis vesting behandelde aanvragen. Uit het overwicht blijkt, dat het aantal woningbehoe venden in Den Haag geleidelijk blijft toenemen. Iu het begin van 11951 stenden 5868 woningzoekenden ingeschre ven. Op 1 April 1.1. was dit aantal gestegen tot 6061. Het laatste aantal fes ruim 1100 hoger dan op het overeenkomstige tijdstip van het vorige jaar. Latere berichten meldden, dat' de Chinezen twee sterke patrouil les hadden uitgezonden om de verdediging van de V. N. op het centrale front ten N.W. van Hongtsjon te verkennen, moge lijk als voorbereiding voor een aanval langs de belangrijke weg Tsjoentsjon-Hongtsjong naar Centraal-Korea. Ten N.W. van Seoel hebben de Chinezen een mijnenveld gelegd over de weg naar Moensan en anti-tankgeschut, kanonnen en mortieren in stelling gebracht tegenover de linies van de ver bondenen. Rondom Seoel ont moetten tank- en infanteriepa trouilles van de V. N. verspreide tegenstand van kleine Chinese groepen en er werd zes uur lang gevochten met een deel van een Chinees regiment, alvorens zi naar hun linies terugkeerden. Tanks van de V. N. reden bijna tot Oeijongboe zonder tegenstand te ontmoeten. Soldaten, op zoek naar Chinezen ten W. van Oei jongboe, werden slechts licht be schoten uit de heuvels. CHINESE VERLIEZEN. Volgens een schatting van het Amerikaanse ministerie van De fensie hebben de Chinezen en Noordkoreanen in de eerste week van hun huidige offensief (22 29 April) 50.000 man verloren. boten zijn waargenomen. Toen hem de vraag werd gesteld, hoe zijn orders luiden, indien zijn schip door een onderzeeër zou worden aangevallen, antwoordde hij: „Indien wij door een duik boot worden bedreigd, mogen wij haar aanvallen; in andere geval len niet". Hij voegde hieraan toe, dat deze toestand zich niet had voorgedaan en dat er, althans gedurende zijn verblijf in Ko reaanse wateren, geen onderzee boten in de nabijheid van Ame rikaanse oorlogsschepen zijn waargenomen. De Amerikaanse zware kruiser „Helena" is in de Koreaanse wa teren teruggekeerd. Een half jaar geleden keerde deze kruiser naar de V. S. terug om te worden nagezien. AMERIKAANSE VER LIEZEN. Tot 29 April hebben de Ameri kanen in Korea ruim 61.000 man verloren, n.l. 10.813 doden, 41.136 gewonden en 9684 vermisten. Onbekende onderzeeboten bij Japanse Noordkust. Tijdens een op het Amerikaan se ministerie van landsverdedi ging gehouden persconferentie deelde kapitein-ter-zee Carson, commandant van het Ameri kaanse vliegdekschip „Valley Forge" mede dat ter hoogte van de Japanse Noordkust onderzee- Het Belgische bataljon ontzet Woensdag is bekend gemaakt, dat het Belgische bataljon door Amerikaanse tanks en Britse ar tillerie werd gered, toen het bij 't comunistische voorjaarsoffen sief 30 uur ingesloten was ge weest. Deze drie compagnieën waren in de frontlijn toen de commu nisten hun grote aanval begon nen. Gedurende de nacht drongen de Noordelijken op langs de flan ken van de bataljons en sneden zij de terugweg af. Dertien uur lang vochten de Belgen tegen een grote overmacht, doch op 't laatst werd hun positie onhoud baar. De terugweg werd belem merd door Chinees kruisvuur en de natuurlijke hindernis, ge vormd door een rivier en een steile heuvel. De Beligen vroegen radiogra fisch hulp aan de Britten en de Amerikanen, en terwijl de Britse artillerie de Chinezen door hevig vuur ophield, rukten Amerikaan se tanks van de zevende infante riedivisie op en ontmoetten de Belgen aan de rivier, vanwaar zij hen verder escorteerden. De Damesclub „Praten en Breien" heeft een zeer geheime, maar toch ook erg gezellige vergadering ge- houden. Maar de voorzitster, Me vrouw W., mocht niet aanwezig zijn. Daar hadden de dames een goede reden voor! Mevrouw W. viert namelijk deze zomer haar vijftigste vörjaardag en daar wliden zij over praten. Er moest een cadeau komen, maar de moeilijkheid was: welk cadeau? De leden allemaal huismoe ders moeten natuurlijk op de dubbeltjes passen. Toch willen zg een mooi geschenk geven, dat (blijvende waarde heeft. Na het bespreken van veel voorstellen viel eindelijk de keuze op het prachtige ,,Safira"-tafelbe- stdk. Een goede gedachte! Zij sparen hiervoor nu, gezamen lijk de waardebonnen van Nie. meijer's Koffie en Thee. Ook U kunt dubbel genieten van Niemeijdr's pittige Paarsmerk- Koffie en geurige Gala-Thee of PrincesSL-Thee. Welk een heerlijk aroma! En bovendien wordt U zo gaandeweg de gelukkige bezitster van het prachtige i(Safira"-tafelbestek. Als U een briefkaart schrijft aan Theodorus Niemeijler N.V., Groningen, ontvangt U direct!, een geïllustreerde gesclieWkenlijst ZATERDAG 5 Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden ZON- EN MAANSTANDEN. 0.52 1.14 1.27 1.49 2.07 2.29 2.17 2.39 MEI. 1.27 1.49 2.02 2.24 2.42 3.04 2.52 3.14 Volgens te Tel Aviv ontvangen berichten zijn Donderdag opnieuw gevechten tussen Syriërs en Israë liërs uitgebroken b(j de Noordoos telijke over van het Meer van Ga- lilea. Een woordvoerder van het Is raëlische leger verklaarde, dat een vuurgevecht in de zuidelijke gede- militariseerde zone gaande was, waar Syriërs het vuur hadden ge opend op Israëlische arbeiders in het gebied van het dorp Noekeib. Hu zei verder, dat vier Israëli sche soldaten bij de gevechten van Woensdag waren gedood. Donder dag waren de lijken van 20 Syriërs op de plaats, waar Woensdag was gevochten, gevonden, zo voegde hu er aan toe. Hij zei, dat zij zich bin nen Israëlisch grondgebied bevon den. Bij de gevechten van Donderdag werd gebruik gemaakt van zware artillerie en mortieren. De stafchef van de Verenigde Naties heeft een order uitgevaar digd onmiddellijk het vuren te sta- ZON op onder Mei. 4 5.07 20.08 5 5.05 20.10 MAAN op onder 4.13 4.25 18.49 20.05 UlgU UllllllUUV>iV.v ken. De strijd begon Woensdag en wordt gevoerd door Syrische en Israëlische geregelde troepen. Een Syrische militaire woord voerder verklaarde, dat de Israë lische strijdkrachten Donderdag- morgen de aanvallen op Arabische inwoners van het gedemilitariseer de gebied ten noordwesten van het Meer van Galilea hadden hervat. Om twee uur 's middags gingen de aanvallen nog voort, aldus de woordvoerder. Verder verklaarde hij, dat de Is raëliërs de heuvels in de gedemi litariseerde zone met zware artil lerie en geweren beschoten. Woens dagmiddag hadden zij een bombar dement van een uur met zware ar- I gedood e tillerie en mortieren gehouden. Na Arabische deze beschieting hadden drie Is raëlische vliegtuigen de gedemili tariseerde zone aangevallen. Hij ontkende de Israëlische be schuldiging, dat geregelde troepen van Syrië de zone waren binnen gedrongen. Hij zei tenslotte, dat Arabische inwoners militaire uni formen met het kenteken van het Israëlische leger aan de waarne mers van de V.N. hadden overhan digd. Israëlische functionarissen heb ben Woensdag verklaard, dat Sy rische legereenheden de grens ten W. van de gedemilitariseerde zone hadden overschreden en dat een hevige strijd aan de gang was. Ongeregelde Syrische troepen overschreden de grens in het ge bied van Sjamalina in de cen trale sector van de gedemilitari seerde zóne ten N. van het Meer van Galilea. Zij werden 1 km buiten de zóne op Israëlisch ge bied door Israëlische strijdkrach ten opgevangen. Waarnemers van de Ver. Naties die door de Israë lische delegatie in de gemengde wapenstilstandscommissie naar het gebied waren ontboden, kon den er niet dicht bij komen we gens het hevige vuren. Volgens een Syrische woord voerder hadden ongeveer 100 Is raëlische soldaten Arabische be woners in de gedemilitariseerde zóne tussen Israël en Syrië aan gevallen. Vier Israëliërs waren velen gewond. Van zijde waren er twee gewonden Naar de woordvoerder ver klaarde, hadden de Israëlische militairen het vuur geopend op de bewoners om vee te stelen. De Arabieren hadden hen echter ge dwongen zich terug te trekken na een vuurgevecht van een uur. Te Tel Aviv werd verklaard, dat Israëlische troepen de Syri sche hadden achtervolgd over de twee km brede gedemilitariseer de zóne en daarna naar de wes telijke zijde van de zóne waren teruggekeerd. In een rapport van de stafchef van de Ver. Naties, kolonel De Ridder, wordt gezegd, dat er ge vechten waren begonnen aan de Israëlisch-Syrische grens. „Waarnemers op Israëlisch ge bied meldden, dat drie Israëli sche soldaten waren gedood en één gewond en dat verdere actie mogelijk was". Israëlische bronnen verklaar den, dat 30 Syrische soldaten hadden gevuurd op een Israëli sche patrouille en dat het vuren voortduurde binnen de gedemili tariseerde zóne. „Officieren van het Syrische leger hebben formeel ontkend, dat Syrische troepen een actie waren begonnen. Wii wachten verdere ophelderingen van waar nemers van de Ver. Naties af", aldus dit te Lake Success ont vangen rappört. Naar aanleiding van berichten, dat de vermoedelijke bron der besmetting met pokken in ons land te vinden zou zijn bij een uit Indonesië gerepatrieerde, ver nemen wij van de hoofdinspectie der volksgezondheid, dat omtrent de besmettingsbron nog niets met zekerheid kon worden vastge steld. Het spoor leidt in een ge heel andere richting. De militairen van de artillerie- school te Breda hebben enige tijd binnen moeten blijven omdat het vermoeden bestond, dat een van hen pokken had. Thans is echter komen vast te staan, dat het hier geen geval van pokken betreft. Ten gevolge hiervan is het consigne voor de soldaten op geheven. Naar wij vernemen breidt het aantal gevallen van pokken te Tilburg zich uit. De geneeskun dige dienst heeft maatregelen ge nomen om de epidemie tegen te gaan. Vaccinatie op grote schaal werd voorbereid. De militairen van het Tilburgse garnizoen mo gen voorlopig de kazernes niet verlaten. Gevallen met dodelijke afloop deden zich tot dusver niet voor. Totaal zijn negentien gevallen bekend. In verband met de gevallen van pokken heeft de marinelei ding de volgende richtlijnen uit gegeven. De marinemensen, die in Tilburg wonen, mogen niet naar Tilburg met verlof gaan. De 22-jarige Nederlander R. B. Lammerding is bij een roofover val in het bloemenmagazijn „Eliza" te Bandung door pistool schoten zodanig gewond, dat hij aan de verwondingen is overle den. De bandieten begonnen te schieten, toen de vrouw des hui zes om hulp riep. De heer Lam merding, die op dat ogenblik de winkel bezocht, werd daarbij ge troffen. De buit bestond uit 3000 rupias en juwelen. Verlofgangers, die reeds in Til burg verblijven, mogen voorlopig niet naar hun schip of inrichting terugkeren. Zij moeten zich laten revaccineren bij de militaire ge neeskundige dienst te Tilburg. Verlofgangers, die inmiddels uit Tilburg zijn teruggekeerd, moe ten onmiddellijk gerevaccineerd er. voorlopig geconsigneerd wor den gehouden. Principiële vacci natie-weigeraars zullen 18 dagen worden geïsoleerd. Op verzoek van de directeur van de gemeentelijke geneeskun dige dienst in Tilburg heeft het Roode Kruis in het gebouw Ge- nakel aan de Hoevenseweg een compleet noodziekenhuis van 50 bedden ingericht ter isolatie van de mensen, die met de pokkenge vallen in aanraking zijn geweest. (De z.g. contacten, dus niet de patiënten zelf.) Een afgevaardigde van de Waf- distische (regering»)-partij heeft in het Egyptische parlement ver klaard, dat Egypte dezelfde maat regelen tegen Engeland moest ne men als Perzië. Hij stelde voor,j dat de Britse troepen die In de Kanaalzone gestationneerd zijn, als „vfjandetyke troepen" aan te merken. Een nationalistische afgevaar digde zei, dat de Engelsen verf dreven moeten worden, met welke middelen dan ook. Hij zei, dat af schaffing van het Brits-Egypti sche verdrag moest worden ge volgd door een niet-aanvalspact met Riusland, zodat Engeland niet zou fcuirmen zeggen, dat zijn troe pen in Egypte nodig zijn om Egypte tegen een Russische aan val te beschermen. De minister van Buitenlandse Zaken Dr. Mohamed Sal ah zei in die loop van het debat, dat de Britse voorstellen tot herziening van het verdrag niet geheel aan de Egyptische eisen tegemoet kwamen. Bij de onderhandelingen was thans het stadium (bereikt, waarin aan deze eisen moet wor den voldaan om tot enig resultaat te komen. DE 5 EN DE STICHTING 1940—1945. Het Verenigd Verzet 1940'45 heeft er bij de Stichting 1940 1945 nogmaals op aangedrongen aan alle door de Stichting geheel of gedeeltelijk verzorgden on middellijk de drie toeslagen van 5 op de uitkeringen te ver strekken. BELGISCHE DAME GEDOOD BIJ VERKEERSONGELUK. Gistermiddag om 6 uur is op de Rijksweg bij IJsselmonde een duorijdster van een motorrijwiel geslingerd en gedood. Het betreft hier een Belgische motor, bereden door de 58-jarige M. Timmerman uit Schaerbeek. De man en de vrouw hadden ver moedelijk een bezoek gebracht aan de bollenvelden en keerden naar België terug. Op de genoemde Rijksweg sprong de achterband, waardoor het motorrijwiel begon te slinge ren en de duorijdster, de 52-jari- ge weduwe Ladisan-Marin sloeg tegen de straat en werd op slag gedood. De berijder kreeg een lichte hersenschudding en werd in het Zuiderziekenhuis opgeno men. AMSTERDAMSE JONGENS STALEN MUNITIE UIT EEN BUNKER. Gistermiddag hebben een aan tal Amsterdamse jongens - naar schatting 15 of 20 - de duinen bij IJmuiden afgestroopt en daarbij de ijzeren deuren van een voor malige marinebunker geforceerd. Zij namen een belangrijke hoe veelheid oud, maar daardoor juist hoogst explosief oorlogsmateri aal mee naar huis. Twee jongens konden worden aangehouden. Een van hen bleek in hef bezit te zijn van een com plete mitrailleur met patroon gordel. De politie zoekt naarstig naar de overige jongens en roept daarbij de hulp der ouders in. iHet Tweede Kamerlid Van de Wetering (C.H.) heeft aan de ministers van Economische Zaken en van Financiën de volgende vragen gesteld: 1. Kunnen de ministers mede delen of het juist is, dat een, drietal ambtenaren van de econo mische politie, zonder daartoe be voegd te zjjn, bij een N.V. te 's-Gravenltage heeft gedreigd de directie en de boekhouder te ar resteren en de boeken in beslag te nemen, een en ander met ge bruik van revolvers? 2. Zijn de ministers niet van oordeel dat, indien dit juist mocht zijn, hier een voorbeeldige straf voor de (betrokken ambtenaren op haar plaats is, en zij11 de mi nisters 'bereid te bevorderen, dat een rechtsvervolging wordt Inge steld? 3. Zijh de ministers voorts niet van oordeel, dat het ter bescher ming van de rechten en vrijheden der burgers zeer gewenst is, dat de opsporingsamibtenaren nog eens duidelijk de grenzen van hun tbe-< voegdheid onder het oog wordt gebracht en zijn de ministers be reid, daartoe de nodige stappen te ondernemen?

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1