De 1-Meiviering in Europa Onderzoek naar de misdaad in de Ver. Staten Aanval op Seoel vertraagd Hevig artillerie-vuur der V.N.-troepen Engelse opperbevelhebberscommissie voor de burgerlijke verdediging Viering verjaardag der Koningin te Djakarta WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Tweeprijzenstelsel voor auto's De Meiviering in Moskou Manifest van Joego-Slavische communistische partij Handelsovereenkomst tussen Noorwegen en Indonesië Communistische verenigingen in West-Berlijn verboden Critiek van de Duitse tuinbouw op de invoerpolitiek De voedselnood in India Verlichting bezettingsmaatregelen fn Japan Geen wijziging in het drie divisies-plan Conservatieve motie in het Lagerhuis verworpen Brand in de opera ie Genève Frankering bi] Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Temeuzen Telefoon 2510 NA 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 2 MEI 1951. 7e Jaargang No. 1719. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 tent: iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Tijdens de grote 1-Mei-bijeen- kon..,i m West-Berlijn hebben communisten pogingen gedaan handtekeningen te verzamelen voor de verboden communistische volksstemming. Tegen de middag had de politie 300 communisten, voor het merendeel jongeren, ge arresteerd. Op de Postdamer Platz, waar de Britse, Amerikaanse en Sow- jetsector samen komen, ver spreidde de Westduitse politie sa menscholingen van anti-commu nistische jongelui, die aan de Britse zijde van het plein waren samengekomen om de in blauwe hemden geklede communistische jeugd van Oost-Berlijn bij haar grote demonstratie-optocht uit te jouwen. Bij de Brandenburger Tor, het voornaamste kruispunt tussen de Britse en Sowjet-sectoren, hield de politie brandslangen gereed voor eventualititeiten. Op de Westberlijnse anti-com munistische bijeenkomst, waar aan door meer dan een half mil- lioen personen werd deelgeno men, hield de burgemeester, prof. Reuter, een toespraak, waarin hij o.m. zei, dat de bewoners van West-Berlijn niet zouden rusten, vóór hun wensen vervuld waren: Berlijn binnen de bondsrepubliek, de Rijksdag hersteld en alle Duitsers in óén Vaderland ver enigd. Voorts werd gesproken door de president van de West duitse hondslag, dr Herman Ehlers, «je o.m. verklaarde, dat West-Duitland niet de Oder- Neisse grens tussen Oost-Duits- land en Polen zal erkennen. In Oost-Berlijn begon de 1- Mei-bijeenkomst met een mars van bedrijfsdelegaties voor het hoofd van de Sowjet-Russische controlecommissie, generaal Zjoekof, de minister voor de staatsveiligheid, Wilhelm Zeis- ser, minister-president Grote- wohl en diens plaatsvervanger Ulbricht. Het woord werd gevoerd door de leider van de Oostduitse vak beweging, Herbert Warnke. HU Mi, dat de 1-Mei-viering zelden „onder zulke zware oorlogsdrei gingen" had plaatsgevonden. Op Helgdland arresteerde de politie 24 communistische 1-Mei- demonstranten. Achttien perso nen, waaronder twee meisjes, waren reeds naar het vasteland overgebracht. De overigen waren onderweg, aldus een mededeling van de politie. Alle demonstran ten zouden zich bij hun arresta tie actief hebben verzet In Italië vierden de twee anti communistische sociaal-democra tische partijen, te weten de rechtsgeoriënteerde socialistische arbeiderspartij van Saragat en de linksgeoriënteerde socialistische eenheidspartij van Romita, de eerste Mei door het formeel pro clameren van de een maand ge leden gesloten overeenkomst om samen te gaan. In Belgrado werd de eerste Mei sober gevierd. Er werd een parade gehouden voor de minis ter van Buitenlandse Zaken, Ed ward Kardelj, andere leden van het politieke bureau en de rege ring en officieren van de generale staf. Aan de parade, welke ongeveer drie uur duurde, werd deelgeno men door 6.000 officieren en manschappen van het leger, de luchtmacht, de vloot en de poli tie. De soldaten waren gekleed in splinternieuwe grijze uniformen. Zij droegen stalen helmen van het Duitse model en marcheerden in een soort paradepas. Voor het eerst werd van de Russische ge woonte afgeweken om te mar cheren met gepresenteerd ge weer. In Barcelona zijn de pogingen om ter gelegenheid van de eerste Mei een algemene staking te be werken zonder succes gebleven. Een aantal arbeiders uit de textielbedrijven en de zware in dustrie verscheen niet op het medegeddeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. VrU zonnig. Vrij zonnig weer met in de Zui delijke helft van het land tegen het einde van de middag kans op enkele verspreid optredende bui en. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Iets hogere temperaturen dan gisteren. DONDERDAG 3 MEI. i werk, maar in de andere indus trieën, in de haven, de transport bedrijven en in de winkels werd normaal gewerkt. De politie had strenge voorzor gen genomen. Degenen, die de ar beiders bij de poorten wilden toe spreken, werden opgevangen en enige van hen gearresteerd. Ook heeft de politie de namen van de afwezige arbeiders gevraagd. Op grond van berichten, dat voor 1 Mei een algemene staking in het gebied van Bilbao zou wor den uitgeroepen, was de Spaanse kruiser Almirante Servera naar deze stad gezonden, i In Praag werd een grote op tocht voor president Gottwald en andere Tsjechoslowaakse leiders gehouden. In de stoet reden o.m. duizend babies in kinderwagens mee. De kleuters zwaaiden met Tsjechoslowaakse en Russische papieren vlaggetjes en met pa pieren vredesduiven. Verder wer den portretten van verschillende communistische leiders uit bin nen- en buitenland meegedragen. In een toespraak tot de menig te deed Gottwald een aanval op de Verenigde Staten en verklaar de zich solidair met de Noordko- reanen. In Parijs organiseerde het on der communistische leiding staan de algemene vakverbond, de C.G. T., in samenwerking met andere linksgeoriënteerde vakverenigin gen een optocht tussen de Place de la Bastille en de Place de 1? Nation. Tijdens deze optocht wierpen 2 laagvliegende sport- vliegtuigen anti-communistische vlugschriften uit. Ruim 60.000 toehoorders juich ten op een bijeenkomst in het Bois de Boulogne generaal De Gaulle toe, toen hij verklaarde, dat de communisten geen kans moesten krijgen om kwaad te stichten. Indien Frankrijk werke lijk in het Atlantisch verbond zou moeten deelnemen, zou een Franse generaal het bevel moe ten voeren over de land-, lucht en vlootstrijdkrachten in het ge bied van de Rijn, de Alpen en Noord-Afrika, aldus De Gaulle. Talrijke Italiaanse communis ten liepen verwondingen op of werden gearresteerd bij een bot sing te Napels tussen de politie en betogers. De politie maakte gebruik van gummiknuppels en traangasbommen, toen zij met stenen werd bekogeld. In New Delhi legden fabrieks arbeiders 24 uur het werk neer De K.N.A.C. deelt mede, dat met ingang van 1 Mei overeen komstig de strekking van de wet op de omzetbelasting een twee prijzenstelsel voor auto's wordt ingevoerd. Dat wil zegggen, dat rekening houdende met de bepa lingen van genoemde wet een prijs voor niet-ondernemers en een prijs voor ondernemers is vastgesteld, waarbij die voor laatstgenoemden ÏY» procent la ger ligt, omdat de autohandelaar bij verkoop aan een ondernemer 2Ï<2 procent minder omzetbelas ting behoeft te betalen. Als de aanhangig gemaakte wijziging van de omzetbelastingwet zal zijn aangenomen zal het verschil, wegens een daarop invloed uit oefenende tariefsverandering van 2Y2 op 2 procent worden terugge bracht. Als ondernemer in deze zin moet iemand worden beschouwd, die in de uitoefening van zijn be roep of bedrijf omzetbelasting- plichtig is en voor die uitoefe ning de auto ook inderdaad nodig heeft. uit protest tegen een verbod vai de directies om deel te nemen aai 1-Mei-betogingen. Het merendee van de fabrieksarbeiders in Ne\ Delhi en Bombay nam een vrije dag, hoewel 1-Mei niet als een officiële feestdag wordt be schouwd. In Warschau, Boedapest, Boe karest en Sofia werden troepen parades gehouden en dagorders uitgevaardigd. De politie van Boedapest verscheen in nieuwe uniformen van Russisch model. Drie kwart millioen Chinezen namen in Peking deel aan een parade, die door premier Mao tse Toeng werd afgenomen. De stoet was bijna 10 km lang. Een vliegtuig van de Belgische luchtmacht vloog laag over Brus sel en strooide oproepen voor de militaire dienst uit over twee dui zend communisten, die door de stad trokken. Te Maubeuge in Noord-Frank rijk is het tot een botsing geko men tussen demonstranten en de politie, toen de politie verboden spandoeken, welke door leden van een Algerijns pro-communis tische groep werden meegevoerd, in beslag wilde nemen. Twintig politie-agenten werden gewond en vijftien betogers gearresteerd. Verscheidene agenten hadden messteken gekregen. Tegen het slot van een com munistische optocht in Parijs hebben zich vechtpartijen voorge daan tussen Noordafrikaanse de monstranten en de politie. Vijftig agenten liepen verwondingen op. Een groep van ongeveer 1.000 N.- Afrikanen, voor het grootste deel leden van de „beweging voor het zegevieren van democratische vrijheden" een semi-commu- nistische organisatie voerde spandoeken mee met nationalis tische leuzen. Op sommatie van de politie om de spandoeken over te geven wierpen enkele betogers met stenen. Anderen gebruikten stokken tegen de politie en zelfs spijlen van hekken bij wijze van speren. Nadat 800 man politiever- sterking was gearriveerd werden arrestaties verricht. Dinsdag is op het Rode Plein te Moskou de gebruikelijke parade langs het graf van Lenin gehou den. Maarschalk Stalin opende de stoet van regeringsfunctiona rissen. Na de inspectie der troe pen hield de minister van het leger, maarschalk Wassilefsky, een rede. Hij beschuldigde de „kapitalistische landen" van het treffen van voorbereidingen voor een nieuwe oorlog. Aan het be gin van zijn rede deelde hij mee. dat de bevolking der Sowjet- Unie met succes het vijfjaren plan voltooid heeft. De resultaten op de belangrijkste terreinen lagen nu „aanzienlijk boven het geen tot taak was gesteld". De economie van ons land bevindt zich op een nieuw hoog niveau, aldus de minister. „Alle takken van onze indus trie ontwikkelen zich snel". Tijdens de parade van de troe pen langs het graf vlogen hon derden vliegtuigen, waaronder straalvliegtuigen, boven het Rode Plein onder leiding van Stalin's zoon Wassily, generaal van de luchtmacht. Gasten uit verschillende lan den, waaronder Nederland, aan geduid als „vertegenwoordigers van de werkende bevolking", be vonden zich op de tribune. Een klein meisje overhandigde Stalin een groot boeket bloemen. Stalin tilde het meisje op en wuifde naar de menigte. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.11 0.46 1.2 1.36 n.m. 12.38 1.13 1.53 2.03 ZON EN MAANSTANDEN. ZON op onder Mei. 3 5.09 20.06 4 5.07 20.08 5 5.05 20.10 MAAN op onder 4.02 17.33 4.13 18.49 4.25 20.05 De uit vUf Congres-leden (de mocraten en republikeinen) be staande commissie-Hef au ver, die een onderzoek heeft ingesteld naar de organisatie van de mis daad in de Verenigde Staten en haar banden met overheidsdie naren, heeft een rapport over het bendewezen gepubliceerd. Hierin wordt o.m. de voor malige (democratische) burge meester van New York, O'Dwyer, thans ambassadeur te Mexico City, ervan beschuldigd dat noch hij, noch zijn toenmalige onder geschikten enige daadwerkelijke actie hebben ondernomen tegen de leiders van de misdadigers, die zich bezig hielden met de ex ploitatie van speelhuizen, het smokkelen van verdovende mid delen en het met bedrieglijke methoden deelnemen aan wed strijden waarbij zij niet voor moorden terugdeinsden". In het rapport wordt ge zegd, dat tiet optreden van O'Dwyer in feite het onderzoek naar deze misdadige practijken belemmerde. In verband met Hemel vaartsdag zal ons eerstvol gend nummer op Vrijdag 4 Mei verschijnen. Het bestuur van de communis tische partij in Jo go.Slavië heef een manifest van 1400 woorden uitgegeven, waarin de Sowjet. Unie ,,de vijand van tiet ware socialisme" wordt genoemd. Het manifest eist grotere persoonlijke vrijheid en democratie in Joego slavië zelf. O'Dwyer was van 1940 tot 1942 als officier van justitie in een dis trict van New York werkzaam. Hij was tot de afgelopen herfst burgemeester van New York. De commissie verklaart verder dat O'Dwyer vrienden van Frank Costello en Joe Adonis, twee lei ders van benden, die speelhuizen exploiteren, in hoge functies van het New Yorkse gemeentebe stuur heeft benoemd. In het rapport wordt gezegd dat de benden hun voornaamste inkomsten verkrijgen uit door fraude verkregen winsten uit wedden en spelen. Ook wordt verklaard, dat het „de commis sie duidelijk is dat Costello on danks zijn betuigingen van het tegendeel nog steeds grote in vloed bezit in de organisatie te New York van de democratische partij". De voorzitter der com missie, senator Ester Kefauver, is zelf democraat. De commissie heeft een aantal voorstellen gedaan om de door |haar aan de kaak gestelde mis standen op te heffen. Te Oslo is een handelsverdrag tussen Noorwegen en Indonesië getekend. Dit verdrag voorziet in een gocderenuitwisseling ter waarde van 40 millioen Noorse kronen en loopt tot 31 Januari 1952. Noorwegen zal levertraan, papier en andere houtproducten, visconserven, machines en elec_ trotechniaiti materieel leveren in ruil voor palmolie, copra, rubber, tabak, peper, specerijen, thee en kinine uit Indonesië. De West-Berlijnse senaat heeft vyf communistisch-georiënteerde verenigingen verboden, alsmede alle vergaderingen waarop pro paganda wordt gemaakt voor het door de communisten gesteunde referendum tegen de hermilita- risatie. Dit bericht is later door de persdienst van burgemeester prof. Reuter gecorrigeerd. Niet de verenigingen zelf, maar haar ac tiviteit in verband met het refe rendum over de hermilitarisatie was verboden. „Het plebisciet heeft ten doel onze democratische principes te ondermijnen en betekent daarom een aanval op onze grondwet", aldus een woordvoerder van het stadsbestuur. De divisies van de noordelijken by Seoel zijn Maandag terugge weken buiten het bereik van de artillerie van de verbondenen, die hen de afgelopen vier dagen hevig heeft bestookt, zy hebben hun aanval op Seoel echter niet opgegeven. Maandagavond drong een Chi nese tankkolonne op langs de weg van Oeijongboe naar Seoel Geallieerde kanonniers be schadigden drie van de vijf tanks die in zicht kwamen; de andere trokken daarop terug. Een strijdgroep van de V. N. bestaande uit tanks en infanterie, is Maandag uit de hechte verde- digingsboog rond de Zuidkore- aanse hoofdstad uitgebroken. Er is verder geen nieuws over de acties van deze groep. Een communiqué van het acht ste leger van Dinsdagmorgen be schreef het contact met de vijand als licht langs het westelijke front, onbetekenend langs het centrale front en verspreid langs net oostelijke centrale front. In alle sectoren verkenden pa trouilles van de verbondenen het gebied voor de linies „op zoek naar de moeilijk te vinden tegen stander", aldus het communi qué. Het enige bericht over een treffen van belang kwam van de sector van de oostkust, waar de troepen van de V. N. nog ten N van de 38ste breedtegraad staan. Drie Chinese bataljons vielen op geallieerde posities aan ten O. van Inje en dwongen de verbon denen zich terug te trekken. In een grote luchtslag, die twintig minuten duurde, hebben Amerikaanse straalvliegtuigen ten Zuiden van de jaloe tegen minstens een gelijk aantal vijan delijke straalvliegtuigen gestre den. Vier toestellen van de tegen stander werden beschadigd. Alle Amerikaanse vliegtuigen keer den ongedeerd op hun basis Engeland heeft een commissie van opperbevelhebbers voor de burgerlijke verdediging in oor logstijd ingesteld. Voorzitter wordt generaal Sir Miles Demp- sey, bevelhebber van het Britse tweede leger in Normandië in '44. Hij wordt tevens opperbevelheb ber van de Britse landstrijdkrach ten. Admiraal Sir Arthur Power, thans opperbevelhebber te Ports mouth, zal belast worden met alle marineaangelegenheden in ver band met de verdediging van de Britse wateren. Voor de luchtmacht wordt Het hoofdbestuur van de Cen trale bond van de Duitse tuin bouw heeft critiek geoefend op de invoerpolitiek van de West duitse regering. Ondanks de be lofte van (bondskanselier Ade nauer, dat fojj nieuwe invoer in de •eerste plaats rekening gehouden zou worden met de Duitse fruit en grroententcelt zijn in de han delsverdragen, die voor 1951 wer den gesloten, reeds weer zulike grot» invoeren aan tuinbouwpro ducten opgenomen, dat de Duitse markt niet voldoende kan afne men. Voor de Duitse tuinbouw dreigen ook ernstige gevaren door het feit, dat de beniiddelingsccxm_ missie vam de O.E.E.S. practlsah buiten de bondsregering om han- detdedelde zonder rekening te houden met de Duitse b°voor~a- dingabehoeften en alleen handelde van het gezichtspunt uit der uit- voeitbehoefitan van de aangesloten landen. Ook de tuinbouwbond van de Palts dnong aan oop een invoer verbod voorr kncpsla tussen 5 Mei en 5 Juni en voor savoyekooi tus sen 12 Mei en 15 Juni. Men wijst er op, dat de voorgenomen Ne derlandse leveranties van vroege groenten, nieuwe aardappelen, kaas, boter en eieren in West. Duitsland samenvallen met het hoogtepunt vam. de binnenlandse productie en dat de Duitse groen- tenitelers geen tweede prijsineen- storting kunnen dragen als in het afgelopen jaar voorkwam, toen duizenden groemtenkwekers geruï neerd wenden. tot opperbevelhebber aangesteld maarschalk Sir Basil Embry De commissie, die de volle verantwoordelijkheid zal dragen voor de verdediging van Enge land in geval van oorlog, is ver antwoording verschuldigd aan de stafchefs. Volgens een gezaghebbende bron is de instelling van deze commissie een gewone defensie maatregel, die niet inhoudt, dat Engeland zich als een geïsoleerd eiland beschouwt. Een van de eerste taken van generaal Dempsey is, zich in ver binding te stellen met de ministe ries, waarmee de commissie in oorlogstijd zou moeten samen werken, zoals het ministerie van voedselvoorziening en de diens ten voor de burgerverdediging. terug. De vijandelijke vliegtui gen werden over de Jaloe terug gedreven. VERLIEZEN VAN DE GEALLIEERDEN. Volgens een in San Francisco opgevangen uitzending van radio Peking hebben de verbondenen in Korea gedurende de eerste acht dagen van het Chinese lente-offensief 15.000 man verlo ren aan doden, gewonden en krijgsgevangenen. Voorts ver klaarde de radio, dat in de pe riode 25 Januari21 April de troepen van de V. N. 78.000 man hebben verloren. Meer dan de helft hiervan waren Amerika nen. Het vluchtelingenprobleem in Korea. Terwijl de Koreaanse oorlog de poorten van Seoel, de hoofdstad van Zuid-Korea, weer nadert, loopt de zwaar geteisterde stad opnieuw leeg. In een telegram van de perschef van de V.N., die zich ter plaatse bevindt, worden daarover aangrijpende bijzonder heden medegedeeld. Eindeloze co lonnes vluchtelingen trekken weer naar 't Zuiden, zo seint tnj, en het Chinese offensief verjaag! opnieuw honderdduizenden ge zinnen, die na een ellendige win ter kortgeleden naar hun wonin gen in het bevrijde gebied waren teruggekeerd. Deze massabewe ging werpt allerlei dringende problemen op, ook van militaire aard. Maar de Verbonden strijd krachten en hun ploegen, die wa ken voor de belangen van de bur gerij, weten deze problemen met succes op te lossen en verzachten daardoor de tragische gevolgen van het offensief voor de burger bevolking. De faciliteiten, die in Seoel voor de bevolking waren georganiseerd, moesten weer worden afgebroken. Alle gebrek- kigen werden geëvacueerd even- ils de zieken in hospitalen en ou- ierloze kinderen en alle aanwe zige voedsel werd onder het volk verdeeld. Dezelfde stoeten vluch telingen trekken langs dezelfde wegen, die zij bij vorige ontrui mingen van de hoofdstad hebben gevolgd en een probleem is het /erhinderen, dat deze colonnes het militaire verkeer belemme- en. Óm de nood van de vluchte lingen onderweg te lenigen, wer- ien vanwege de V. N. ten Z. van de Han centra ingericht, waar zij zich op hun vlucht konden laten verzorgen en voeden. Vergeleken met de bittere ervaringen bij vo rige gelegenheden en geholpen door het mooie lenteweer, heb ben de civiele ploegen van de V. N. met dit liefdewerk meer succes dan vroeger. Daardoor wordt de nood van de vluchtelin gen aanzienlijk verzacht. De maatregelen, die worden geno men om aan deze plotselinge aan zwelling van de mensenstroom het hoofd te bieden, werden in het telegram zelfs bijna volmaakt genoemd. Tot de noodmaatrege len die genomen worden behoren: het verstrekken van zaairijst aan de boeren, het repareren van rijstfabrieken en electrische cen trales en de zorg voor duizenden mensen wier huizen zijn verwoest door het wisselende getij van de oorlog. Men werkt verder aan het herstel van de wegen voor civiel verkeer en zet in het algemeen de plaatselijke wederopbouw voort, terwijl daartoe aangewezen ploegen de eerste levensbehoef ten onder de nooddruftigen ver delen. In de zóne van Seoel is (dit werk in handen van 'n ploeg, die wordt geleid door een Ameri kaanse kolonel. Deze heeft intus sen het grootste deel van zijn staf naar de provinciehoofdstad Tsjoewon gezonden. Van daaruit houdt de ploeg zich bezig met de angstwekkende problemen, die de beweging van de eindeloze stroom vluchtelingen naar het Zuiden heeft geschapen. Verenigde divisie van het Britse Gemenebest. De Australische minister-pre sident Menzies heeft Dinsdag te Melbourne medegedeeld, dat de troepen van het Britse gemene best, die in Korea onder de vlag der Verenigde Naties strijden, tot een divisie zullen worden sa mengevoegd. Deze divisie zal worden gevormd door de 28ste en 29ste Britse brigades infante rie, de 25ste Canadese brigade, het derde bataljon van het ko ninklijke Australische regiment, het zestiende Nieuw-Zeelandse regiment te velde en de zestigste veld-ambulance-eenheid van In dia De premier van India, Nehroe, heeft Dinsdag op alle Indiërs een beroep gedaan om éénmaal per week een maaltUd over te slaan, opdat het aldus bespaarde graan ter beschikking van de gebieden Bihar en Madras, die het ergst van de voedselnood te lijden heb ben, kan worden gesteld. Nehroe bracht dank aan de landen, die graan ter beschikking van India hebben gesteld. Hij noemde speciaal de Verenigde Staten en China. Hij dankte ook de Sowjet-Unie die, naar hij ver klaarde. „spoedig hoopt tarwe naar India te kunnen zenden". Nehroe zeide verder nog: „Ter wijl wij dankbaar zijn voor alle hulp, die het buitenland ons thans wil verlenen, hebben wij tezelf dertijd duidelijk gemaakt, dat dergelijke hulp geen invloed kan uitoefenen op onze politieke ge dragslijn. Er bestaat op het ogen blik geen hongersnood op grote schaal in India in de afschuwe lijke betekenis, die normaal aan dit woord wordt gehecht, doch de schaduw van dit gevaar ligt ze ker over ons land". De Amerikaanse opperbevel hebber in Japan, luitenant-gene. raai Ridway, heeft het Japanse volk Dinsdag medegedeeld, dat hij zal voortgaan de bezettingsmaat regelen te verlichten teneinde de overgang naar de onafhankelijk heid by een vredesverdrag „gelei delijk te overbruggen." De boodschap van Ridway txij de vierde verjaardag van Japans naoorlogse grondwet op 3 Mei zegt, dat de Japanse re/gering vol. macht heeft gekregen de bevelen van de bezetting te herzien ,,met het doel door bestaande procedu res zulke wijzigingen te ontwikke len, als de ondervinding en de huidige toestand noodzakelijk en wenselijk maken. Namens de minister van Oor log deelde de Legervoorlichtings- dienst mede, dat de dezer dagen verschenen berichten omtrent de gevolgen van het wegvallen van verdere oefeningen Crescendo onjuist zyn. Het niet doorgaan der oefenin gen heeft geen invloed op de op bouw van de drie divisies en er is geen aanleiding te veronderstel len, dat niet wordt voldaan aan de aangegane verplichtingen. Bij ontvangst ten huize van de Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, de heer Lamping, bracht de minister van Buiten landse Zaken, mr. Subardjo, een heildronk uit op Koningin Julia na en het welzijn van het Neder landse volk, waarna het Wilhel mus werd gespeeld. De heer Lamping beantwoordde dit met een heildronk op president Su karno en het Indonesische volk, waarna het Indonesia Raya ge speeld werd. Na de ontvangst van Indonesische autoriteiten en buitenlandse diplomaten vulden meer dan 1000 leden van de Ne derlandse gemeenschap in Indo nesië de tuin van het hoge com missariaat op een receptie, waar toe alle Nederlanders waren uit genodigd. Aan het einde daarvan werd aan de Konnigin het vol gende telegram gezonden: De Ne derlandse gemeenschap, verenigd in de ambtswoning van de Hoge Commissaris te Djakarta, biedt De motie van de Britse conser vatieven met betrekking tot de grondstoffenvoorziening, een po ging om de Britse regering ten val te brengen, is verworpen met 305 tegen 292 stemmen. De conservatieven wilden met de motie een wig drijven tussen de drie afgetreden ministers en de rest van de Labourpartij. Minister van Defensie Ema nuel Shinwell zei dat Engeland voort ging met zijn wapenpro gram. Het zou zijn bijdrage leve ren tot de verdediging van het Westen. Uwe Majesteit met diepste eer bied haar gelukwensen aan ter gelegenheid van Uwer Majes- teits verjaardag. Zij voegt hier aan de verzekering toe van haar trouw, aanhankelijkheid en inni ge verknochtheid aan Uwe Ma jesteit en haar Huis. i In „De Harmonie", de sport club en in de hotels werd daarna laat in de avond Koninginnedag gevierd. In de sportclub gaf een „pierement" relief aan het vro lijke feest. Bij een repetitie van de „Zau- berfeuer", scène uit de opera „Die Waliire", is Dinsdag bijna het gehele operagebouw te Genè ve afgebrand. Wagners dramatische opera zou 's avonds door de Weense staatsopera worden gegeven. Het hoogtepunt van deze opera is. wanneer Brünhilde wegens onge hoorzaamheid aan de goden van godin tot sterfelijke vrouw wordt gemaakt. Zij wordt in droomtoe stand gebracht, waaruit zij kan worden gewekt door de man, die haar vinden zal. Een laatste ver zoek van haar wordt echter inge willigd, n.l. dat zij omgeven zal worden door vlammen, waarin alleen een held-zonder-vrees zal kunnen doordringen. Toen nu de toneeltechnici het vuur „opriepen", grepen de vlam men om zich heen en vernielden het toneel volkomen. Naar men verklaarde, hield het veiligheids- scherm het vuur niet tegen, zo dat ook de zaal zware schade op liep. Het vuur werd bestreden door 300 brandweerlieden uit Genève en omliggende plaatsen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1