SPO UIT DE PROVINCIE Bende stak rubberfabriek in brand. DE ZWARTE VLEK f$ -bed is ook voor ideaal! voetb; TERNEUZEN van het Bor BRESKENS. OOSTBURG. ZAAMSLAG. Stakingsoproepen in Spaanse sleden verspreid. AXEL. HOEK. AGENDA Bevan blijft Labourregering steunen. ZUIDZANDE. Lekker warm en volkomen geruisloze veering. THEEPPOKKEN GECON STATEERD. OM HET KAMPK VAN NEDER] PSV—Blauw Wit. EERSTE KLA! AchillesHeerenv Sneek. EERSTE KLA DWSWageninge strijd terr. Feijenooi EERSTE KLA EDO—ADO; KFC- mes DVSRCH. EERSTE KLA NAC—Longa; Xe EERSTE KLA BleijerheideEind TWEEDE KLA DESK—Goes; DERDE KLA BreskensRCS; 1 Biervliet; De Zeeu Borgvliet. DERDE KLA SluiskilSteen; Terneuzen; Ria W VIERDE KLA HoofdplaatIJzen sekePSK; Honteni RES. TWEEDE K Vlissingen 2Axe wen 2RCS 2; Mk Goes 2. ONDERAFD. Zï Zaterdag 28 TWEEDE KLA AZVV—Spui. TWEEDE KL." Hoek 2Tern. Boj Zondag 29 A EERSTE KLA: GroedeRapenbui deV ogelwaarde. RES. EERSTE K Hoofdplaat 2IJ Hontenisse 2EMM RES. EERSTE KI Oostburg 2Aarde RES. EERSTE KI Sluiskil 2Steen i RES. TWEEDE K Breskens 3Red i RES. TWEEDE B Corn Boys 3K Rapenburg 2Zuidi neuzen 4Vogelwaa DERDE KLAS Breskens kan do winning op RCS in Hjk komen met Aa Koninginnedag. Gisteren, de jaardag van Hare Majesteit Koningin Juliana wap perden van de officiële gebouwen en vele woningen het rood-wit- blauw. Oranjegestrikte meisjes en rood-wit-blauw gepette jon gens benutten hun vrije school dag met spel van trom, vaandels en meegevoerde vlaggen. Overigens ging in de loop van de dag alles gewoon zijn gang. Des avonds concerted ue d „Harmonie", o.l.v. haar dirigent de heer A. I. B. Schirris, op de Markt. Ondanks de onprettige koude bestond er, zowel van vol wassenen als van de jeugd voor dit concert grote belangstelling. De brug over de Westsluis. Nadat in de loop van de dag de twee bokken „Hercules" en „Meeuw" in de buitenhaven wa ren gearriveerd, werd gisterer avond een helft van de nieuwe brug afgeschut. Reeds vóór Terneuzen heden morgen ontwaakte zijn deskun digen en personeel van de betrok ken instanties druk in de weer geweest met de werkzaamheden em deze helft ter plaatse te depo neren. De brug heeft een rijdek van 6 m breedte voor dubbelverkeer, een rijwielpad van 2 m en een voetgangerspad van 1.50 m. Naar we vernemen ligt het in de bedoeling dat, na het beëindi gen van de werkzaamheden, wel ke bij gunstig verloop enkele da gen zullen duren, een der bokken de vaste brug aan de Midden- sluis op haar plaats zal leggen. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat de nieuwe brug over de Middensluis deze of in de loop der volgende week ter plaatse ar riveert. Van stelling gevallen. Maandagmorgen omstreeks 10 aur had de timmerman P. J. As- selman, wonende in de Beatrix- straat alhier, werkzaam bij de bouw van de brandweerkazerne aan de Schoolweg, het ongeluk toen hij van een ladder op eer 6 meter hoge stelling, die naast de droogtoren van de kazerne is gebouwd, overstapte, op een op deze stelling liggende steen te trappen, waardoor hij zijn even wicht verloor en naar beneden stortte. Hoewel hij nog de tegen woordigheid van geest had om zich aan de stelling vast te grij pen, kon hij zich niet houden en Eén der gerepatrieerdten dankte voor de hartelijke ontvangst, die hen allen stuk voor stuk was ten deel gevallen. Aan allen was een zelfde rooktafel geschonken en alien waren zjj op eenzelfde spon. tane wijze feestelijk verwelkomd. De vereniging „Mondaccordeola" onder leiding van de heer W. Meulemeester uit Terneuzen zorg de voor de muzikale opluistering en bracht de stemming er met zijn populair korp© irn. Voor de kinderen werd een film gedraaid en in de café's was ge legenheid voor een dansje. Toneelavond Thalia". De R. K. toneelvereniging „Tha lia" is ter sluiting van het seizoen ditmaal afgeweken van de ge woonte een toneelspel op te voe ren. Zij bracht Zondagavond een klucht voor het voetlicht onder de titel „O, bella donna Lucia", een moderne editie van de bekende kiucht „De tante van Charley". Dit stuk, waarmede bij. een goede vertolking veel eer ikan worden ingelegd, liep ondter regie vaai de heer Ach. van der Linden vlot van stapel. Daar dit voor een succesvolle avond een eerste vereiste is, be hoeft het geen betoog dat men zich geducht heeft geamuseerd. We zullen niet uitweiden over de diverse dames, en herenrollen. Het is weer een echte „Thalia"- Rvond geworden. Ter verduidelijking. Aangezien ons bleek dat hier en daar de verkeerde opvatting heeft postgevat, dat de regering op schromelijke wijze tekort zou schieten in ae zorg voor ue re„-u. geëmbarkeerdeof nog te vei wachten Ambonnezen, zij mede gedeeld dat zulks niet het geva. is. Bij hun aankomst in Nederlanc wordt hun als regel een bedrag van 100 in contanten ter ham gesteld om daarmede in de eei- ste behoeften van kleding en dek king te kunnen voorzien. Dat de mensen hiermede niet op afdoen de wijze zijn geholpen, spreekt vanzelf, doch voor de regering die de zorg voor duizenden heeft, betekent het al heel wat. Het is daarom, dat men van overheidswege de oprichting van plaatselijke hulpactie-comité's toejuicht. Om misverstand te voorkomen delen wij langs deze weg mede, dat de plaatselijke co- vjel met zijn schouder op een mité's een taak hebben van aan- dwarsligger, die op ongeveer 2.75 meter van de begane grond aan de stelling was aangebracht, om vervolgens op het met tegels ge plaveide voorplein terecht te komen. Nadat dokter De Koek de eerste hulp had verleend, werd de onge lukkige, die een zware hersen schudding had opgelopen, naar het ziekenhuis vervoerd. Voor de vijfde ma sie zal de Bond vai enigingen in Zeeuw op 3 Mei zyn jaarlijl organiseren. Ditma ook de viering vt lustrum van de boni leum echter verre in wordt gesteld door eeuwfeest, hetgeen lijke Stedelijke Hi jaar met bijzondere vieren. Dit unieke jubilet „Harmonie is op éér ste dilettantenkorps land en het oudste in onze provincie!) concours tot een d lijke gebeurtenis. Het staat dan oc Hulst Donderdag (1 dag) alle muzieklie onze streek zal trek ken jare draait het nemende korpsen r' tig, zodat wij met spreken van een Vlaams muziekfestij Traditiegetrouw z; lijke Watervlietse f dragt maekt Magt' weer speciaal wo komd. Zulks ter van de aloude t schap! Een deskundige prestaties van de korpsen van de der super- of vaandel tisch beoordelen. C wijze zal 't resultaat afloop van het conc kundig worden ge: het „forum" van mi Zeeuws-Vlaanderen, reeds op dezelfde knopt critisch oo: uitgebracht en aan d gelijktijdig met d prijzen worden ovei Aan dit alles u meer dan gewone gezet! Reeds maa het bondsbestuur in het bestuur van de Harmonie" teneinc regelen te treffen, verloop van het mu verzekeren. O.a. heeft het bij zonder karakter van dit zeldzame jubileum ook geleid tot het be schikbaar stellen van een arti stiek uitgevoerde wisselprijs die telken jare zal worden betwist, tot hij na herhaaldelijk door één Brandje. Gisternamiddag te ongeveer half zeven ontstond een brandje op een voor het plaatsen van een meerpaal in de middenhaven lig gende kraan van de aannemer De Bruijn alhier. Het bleek, dat een houten hoes, iie om een brandende lantaarn was bevestigd, in brand was ge raakt en daarna op het dek van de kraan was terecht gekomen en hierop lag uit te branden. Met enkele emmers water werd het brandje door de politie ge- wat opbrengen, daar de oude me- blust. De brandweer, die was ge alarmeerd, behoefde niet in te grijpen. vullende betekenis. Moge dit aan de offervaardig heid ten bate van onze Ambon- nese zusters en broeders niets afdoen! Vismijn. Visaanvoer in de week van 22 tot en met 28 April 1951 op de vismijn alhier. 6289 kg bot van 1627 cent; 2254 kg schar van 1659 cent; 81 kg tong van 120190 cent; 468 kg rog van 2442 cent; 8147 kg exportgarnalen van 3076 ct. Vliegtuigvleugel opgevist. Het vissersvaartuig BR 41, schipper Marijs, kreeg Zaterdag tijdens het vissen een heel bijzon dere vangst in zijn netten, n.l. een viiegtuigvleugel van een Engelse bommenwerper. Deze vangst zal voor de heer Marijs toch nog wel ten bate van het Protestantse Ziekenhuis zal worden gehouden, nadert met rasse schreden. Dezer dagen richtte de bazar- commissie zich nogmaals tot de ingezetenen van Hoek door mid del van een circulaire. Hieruit bleek, dat de huis-aan- huis collecte een succes is ge worden. Hoewel men druk bezig is met de verbouwing van de Openbare school, heeft men toch de be schikking kunnen krijgen over enige lokalen, welke men zo ge zellig mogelijk zal inrichten. Vrijdagavond werd over een en ander vergaderd op de Gehoor zaal onder voorzitterschap van Ds. D. A. ten Haaft. Het comité rekent op een grote drukte. Een verbetering. Men is druk bezig met het be straten van de Keizer- en Wil lemstraat, een belangrijke ver betering, welke door de bewoners zeer op prijs wordt gesteld. Gebruikt worden hiervoor de klinkers, die vorig jaar vrij kwa- nen bij de werkzaamheden aan de Molendijk en de Nöordstraat. Natuurlijk worden ook de troitons met vergeten, maar een gevolg hiervan Is, dat de drem pels der woningen nu iets te laag komen te liggen. Er zit dus niets anders op dan déze te verhogen, maar dat hebben de meesten er graag voor over. Twee gouden bruiloften. Maar liefst twee gouden brui loften in één week in dezelfde straat krijgt Oostburg deze week te verwerken. Allereerst het echtpaar Leopold van Kerkhove en Maria Verwulst dat vandaag 1 Mei hun gouden huwelijksfeest viert.. Reeds 47 jaar wonen zij in hetzelfde huis je aan de Rijksweg V no. 14, de z.g. Wijk, waar beide nog krasse oudjes bekende figuren zijn. Ter hunner attentie wordt en heden morgen in de St. Eligiuskerk te Oostburg een H. Mis van dank baarheid opgedragen. liet echtpaar kreeg 7 kinderen, waarvan er thans nog 4 in leven zijn. Er ziin 12 kleinkinderen. De buurt stelt zich voor, dat dit feest niet onopgemerkt voor bij mag gaan en heeft een co mité gevormd, dat verschillende feestelijkheden georganiseerd heeft. En dan is er nog een gouden feest. Aan de andere zijde van de Rijksweg, op no. 7 wonen nog twee feestelingen die precies een week later, dus de 8ste Mei hun gouden feest zullen vieren. Hier zijn het de echtelieden Frans Salomon de Kok en Tan- r.etje Morel, die die dag in het middelpunt der belangstelling komen te staan. 50 Jaar geleden werd hun huwelijk op het Oost- burgse gemeentehuis voltrokken door de toenmalige burgemeester Iz. van Houte. Dit echtpaar, dat evenals het voorgaande met het landwerk de kost moest verdie nen, kreeg 9 kinderen. Moeder De Kok weet zich de tijd, dat zij met kleine kinderen in de kruiwagen naar het land trok nog maar al te goed te herinneren. Als ze een hele dag naarstig bieten had ge dund, verdiende ze precies twee kwartjes. Haar man bracht het iets verder tot 75 ct. Samen brachten ze het tot 4 V2 gulden. Net zo veel als nu de kindertoe slag is, vertelt opa De Kok. Hun kinderen aijn over geheel Nederland uitgezwermd. Allen zullen naar het ouderlijk huis komen om deze dag met vader en moeder te vieren. Feest is het niet, want enkele jaren geleden moesten deze sympathieke oude mensen een gevoelig verlies lij den, toen een der dochters over leed. 't Is voor mij al een groot feest als ik al mijn kinderen weer rond de tafel heb. Ongetwijfeld zullen deze twee gouden huwelijksfeesten in de zelfde buurt veel belangstelling trekken. Vergadering „Groene Kruis". Zaterdagavond had een algeme ne vergadering plaats van het .Groene Kruis". Er waren 29 personen aanwezig. In zijn openingswoord kon de Een serenade. In het vorig nummer werd o. m. melding gemaakt van de be noeming van onze dorpsgenoot, de heer M. de Bruijne, tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Daar de heer De Bruijne nog slechts sedert Februari j.l. van Cadzand naar onze gemeente is verhuisd, werd Zaterdag de hoge onderscheiding door de burge meester van Cadzand uitgereikt. In de loop van de dag bereikten de heer De Bruijne uit deze om geving en uit het gehele land tal van gelukwensen. Gisteren bracht onder grote be langstelling de muziekvereniging „Veronica" de heer De Bruijne een serenade. Burgemeester Ver met hield een korte toespraak, waarin hij de heer De Bruijne ge luk wenste met de hoge onder scheiding en de hoop uitsprak, dat het hem gegeven moge zijn voorzitter mededelen, dat de net- nog tal van jaren de versierselen to.opbrengst van de bazar 3184 te mogen dragen. v/as. De verloting, die zal worden gehouden, zal dit bedrag nog ver- neerderen en we hopen dat dit .czamen dam 3500 zal worden. iDa voorzitter herdenkt namens iet bestuur wijlen Dr. Rhemrev, Ook de voorzitter van het Oranjecomité en de voorzitter van „Veronica" complimenteer den de heer De Bruijne, die de sprekers dank betuigde voor de gesproken woorden en het mu- Zondag zij® in Mialaga (Zuid. Spanje) vlugschriften verspreid, die tot een algemene staking op roepen op heden. Er zijn twee arrestaties ver richt. Ook in Barcelona zijn onlangs dergelijke biljetten in omloop ge bracht. In Madrid werden vlugschriften verspreid, waarin is opgeroepen tot. een algemene staking op 22 Mei, Verkeersstremming. Gisteravond omstreeks 11 uur antstond er een defect in de hef- inrichting van de Axelsebrug, waardoor de afsluitbomen aan de zijde van de Herengracht niet om hoog konden en zodoende de brug voor het verkeer gestremd was, hetgeen uit de aard der zaak een groot ongerief veroorzaakte. Hedennacht te ongeveer 1 uur was de storing in de hefinrich- ting opgeheven en gingen de af sluitbomen weer omhoog. Franse fiüns. Met verwijzing naar de in ons blad opgenomen advertenties ves tigen wij gaarne de aandacht op 4e hedenavond in cafc Du Com merce te geven filmavond over Frankrijk. De hder Joh. A. van de Ree n-eeft via de Framse ambassade in Den Haag de beschikking gekre gen over tal van zeer interessan te films, die een beeld geven van de vele toeristische mogelijkheden tn het .mooiste'' land van Euro pa. Buurtfeest voor gerepatrieer de n. De buurtvereniging Axel-Sas- sing had een aardige feestavond gearrangeerd, aangezien thans alle buurtjongens, die in de tro pen hadden gediend, zijn gerepa trieerd. De voorzitten de heter P. C. Mamgold, heeft dit in een gloed volle speech herdacht. Hij vond dat er terecht reden, tot blijdschap was. talen vrij duur zijn. De bazar voor het Prot. Ziekenhuis. Het tijdstip, waarop de bazar lie veel voor de vereniging heeftziekgezelschap voor de hem ge- edaan. 1 brachte serenade. De rekening dienst 1950 leverde c-en goed slot op van 723,13. De rekeningen werden nagezien door die heren J. de Footer en L. vertoerkmoes en in orde bevonden. Bij acclamatie werden de aftre dende bestuursleden Ja-c. de Kletik en J. W. Kiusée herkozen. In de vacature-Ferdinandu£|3e werd gekozen de 'heer C. Scheele (Griete). De heren M-eertens en Kuipers vi erden door de voorzitter be noemd om het volgend jaar de re kening na te zien. De voorzitter zegt de heer Fer- dinadusse, die de gemeente gaat verlaten, dank voor het vele werk dar hij in de 30 jaren als bestuurs lid voor de vereniging heeft ver richt. In de omvraag vraagt de heer J. de Footer de bevolking te laten enddrzoeken op t.b.c. De heer Kusée zegt, dat al een ctmimissie bezig is en dat begin Mei het onderzoek mogelijk zal geschieden. De heer Aibr. Oorneliissen vraagt telefoon-aan&luiting voor de zus ter. Dr. Elenbaafl sluit zich bij dit verzoek aan. De voorzitter zogt dit in over weging te zullen nemen. De hoor F. de Putter vraagt naar het gebouw van het consul tatiebureau, naar het bedrag der aanbesteding en hoé het totaal- bexl-ag bij voltooiing zal zijn. De voorzitter licht een en ander toe en sluit vervolgens de verga dering. HEDEN: AXEL: Café F. Verstraeten, 3 uur: Publieke Verkoping van twee Woonhuizen. TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „De laatste stormloop." Bovenzaal H. de Vrieze, 8 uur: Propaganda-avond over Frankrijk. BRESKENS: Café Gebrs. De Milliano, 11.30 u-ur: Bij enkele inischrijvng aan de hoogste in schrijver de politievergunning verlenen tot het rapen van broed of mosselzaad Water schap „Oud en Jong Bres kens." MORGEN: TERNEUZEN: Hotel Centraal 2 uur: Aanbesteding recht tot het rapen van broed- en mos selzaad op de vooroever van de Cal a.m. polder Nieuw-Neu. zen. Luxor Theater, 8 uur: Biosc. „De laatste stormloop". Concertgebouw, 6 uur: (speciaal voor de jeugd) en 8 uur: Filmvoorstellingen Tem. Jeugdraad. Op een bijeenkomst van mrjn- werkers in Wales beeft de vroege re Labour-minister Bevan ver klaard dat, wat de conservatieven ook beweren, hij niet tegen de re gering zal stemmen. Gc-'vraagd naar da juiste beteke nis van deze verklaring zei hij: „Ik zal vóór de regering stem men, steeds wanneer het nodig Is de regering voor een nederlaag te behoeden". INDONESEE. Koninginnedag. Van de officiële gebouwen en tal van woningen wapperde gis teren ter gelegenheid van de jaardag van H.M. Koningin Juli ana de driekleur. In de voormiddag werden in de zaal van de heer De Kramer de schoolkinderen getracteerd, ter wijl zij verder konden genieten van een filmvoorstelling. In de avonduren concerteerde de Kon. Muziekver. „Veronica" in de muziektent op de Markt, na afloop waarvan nog een kleine muzikale wandeling door het dorp werd gemaakt. De avond werd besloten met het geven van een filmvoorstelling. De rubberfabriek te Tsjikaso ten zuiden van Sukabuml is, naar thans beleend is geworden, in de nacht van 25 op 26 April door een bende in brand gestoken en ge heel in vlammen opgegaan. Voorts .werden enige leden van het personeel der onderneming vermoord. De bende, die udt 60 zwaar be. wapende leden toestond, roofde eerst alle (in totaal meer dan 70) weningen van het Europese en Indonesische personeel op de on derneming aanwezig, aangezien de employé's uit overwegingen van veiligheid in Sufcabumi waren gehuisvest. De fabriek was eigendom van de Société Culture Commence Fr ance-Néerlandaise. Zij was 1 jaair in bedrijf, nadat zij van de grond af opnieuw was opgebouwd. De schade wordt geschat op 800.000 rupiah. AANSLAG IN BANDOENG. Zaterdagavond om kwart vooi 12 Is van een voorbij rijdende jeep jen nandgrainaat geworpen naai de vestibule van hotel Savoy Ho- ;nanm te Bandruir.ig. De granaat ontplofte op het trottoir voor het hotel. Drie personen werden gewond. Roman door NIEK VAN DER ZWAAN. 61) (Nadruk verboden). Gonnie was meestal wat terug getrokken. Ze gevoelde niet be paald sympathie voor Wijnand- se's vrouw en Tini, die zeer fijn gevoelig was, kwam tot de con clusie, dat de onderwijzeres in stilte een tikje afgunstig op haar was. Had ze soms zelf gerekend op een huwelijksaanzoek van de uitgever? Ze was anders hele maal geen type voor Ger, dacht ze wel eens. Wat stug, tamelijk trots en zelfbewust ging ze in Willemspoort haar weg. Onder de kinderen, die in haar klas zaten, was ze niet bepaald gezien, maar haar kundigheden als lerares waren boven enige twijfel verheven. Ze had er slag van haar leerlingen iets op be grijpelijke wijze bij te brengen. Ze kon iets glashelder uitbeelden zo, dat zelfs het domste kind het moest begrijpen. En daarom was ze als onderwijzeres gcfud waard vond Bruining de „bovenmees ter", zoals hij in deze stad nog genoemd werd. Tussen de oude mevrouw De Rooy en Tini ontstond al spoe dig een hartelijke verstandhou ding. Tini vond de oude dame een schat en als ze een middag niets te doen had, stapte ze op haar fiets en refed naar de wo ning aan het Siftgeltje, waar ze een kopje thee dronk en gezellig met haar babbelde. Daan was slechts eenmaal bij Wijnandse geweest, daarna niet meer. Van Joke hoorde hij, dat hij tamelijk teruggetrokken was sinds Wijnandse's huwelijk. Hij kon 's avonds uren met z'n post zegelverzameling zitten en zijn liefste bezigheid was brieven schrijven naar z'n „penfriends" in verre landen, met wie hij post zegels ruilde. Vrienden had hij niet. Hij was slechts lid van de zangvereniging en die bezocht hij dan ook trouw. Maar verder zat hij 's avonds meestal thuis. Een uurtje wan delen in de stad, „schilderen" zo als de andere jongens en meisjes zo vaak deden, leek hem niet. Hij hield niet van dat geslenter. Wat had je er eigenlijk aan? Dit alles bevreemdde Wijnand se. Weliswaar leefde Daan altijd zijn eigen leventje, bemoeide zich uiteraard alleen met de jon gens en meisjes die hij van de zang kende, was vriendelijk en beleefd tegenover de klanten, waar was voor de rest enigszins teruggetrokken. Doch de laatste tijd, eigenlijk al sinds zijn huwelijk, was het Wijnandse opgevallen, dat hij nog stiller was dan voorheen. Net of hem iets drukte. Een meisje? Hij dacht er verder niet over na. In Augustus ging hij met zijn vrouw drie weken met vacantie, gedurende welke tijd Miep Ja cobs de leiding van het bedrijf geheel in handen had. Van tijd tot tijd ontving hij van haar in zijn vacantietijd een kort verslag van de gang van zaken, die ge heel naar wens was. Derhalve was hij gerust en genoot met zijn vrouw van het kortstondige ver lof. Begin September waren bei den terug, bruingebrand en ge lukkig en daarna ging alles weer ais voorheen. Het werk stapelde zich op en Wijnandse zat soms tot 's avonds laat nog te werken. Op een trieste dag in deze maand liep hij in de stad, na een bespreking gehad te hebben met de burgemeester over een aantal drukwerkorders van de gemeen te, toen hij Daan tegenkwam. De jongen liep achter een wagen met planten. Daan zag hem aan komen en zijn blik verhelderde even. Er kwam een glimlach over zijn vermagerd gezicht. Wijnandse schrok nu werke lijk. Drommels, wat zag de jon gen er slecht uit. Hij moest toch eens weten wat er aan de hand was. Gedurende enkele minuten liep hij met hem op, praatte over koetjes en kalfjes en informeer de belangstellend naar de gang van zaken in het bedrijf. „Apropos," zei hij, toen ze bij een kruispunt gekomen waren, „ais je zin hebt, kom dan van daag of morgen eens een avond je buurten, he? Ik wil wat met je bepraten." Daan keek zijn vroegere huis genoot verwonderd aan, maar antwoordde, dat hij die avond om acht uur present zou zijn. 's Avonds, aan de maaltijd ge zeten, zei Wijnandse tegen zijn vrouw: „Vanavond komt Daan de Rooy een uurtje. Ik heb iets met hem te bepraten. Zorg je voor een extraatje?" „Ik zal het klaarzetten," ant woordde zijn vrouw, „want ik heb beloofd, dat ik vanavond met Joke in Utrecht een mantel zou kopen. Ik ga dan gelijk nog even bij móeder aan, maar ben om een uur of negen wel terug." „Best. Je moest eigenlijk leren rijden," meende hij. „Dan kon je met de wagen gaan, en ben je niet meer afhankelijk van de treinen." Ze lachte even en bloosde. Doch antwoord gaf ze er niet op, want Aagje bracht het avond blad binnen en Wijnandse ver diepte er zich in. (Wordt vervolgd). Een ernstig gewonde moest in heit Julianaziekenhuis wonden op- gaiomen. ROVERS GEVEN ZICH OVER Van militaire zijde verneemt de correspondent van Aneta, dait de zer dagen in Bojolali 285 zwer vende rovers zich hebben overge geven aan de militaire comman danten te Musdk en Tjepogo. Aan wagens brachten zij met rich mede 5 stengus, een pistool- mitrailleur, twee pistolen en enige karabijnen. Bij deze toamdieten -bevonden zich liefst 13 toende-leidore. NATIONALISATIE JAVAS» BlANK. „Nationalisatie van de Javaae Bank is geheel in overeenstem ming met de in December 1949 door het Congres van de Miasjuani te Djokjakarta genomen -beslissin gen. Ik aoht het mijn plicht dit te verwezenlijken", aldius dealde de nieuwe Indonesische minister van Financiën, aan Aneta mee. Hij voegde hieraan toe, dat men nationalisatie niet mag verwarren met „Indoneb-iatief'. Het personeel behoeft niet uit sluitend uit Indonesiërs te be- ;taan. Alleen de leiding gaat over •naar het ministerie van Financi- Dit betekent echter niet, dat ld directie van de circulatiebank haar zelfstandigheid van hande len verliest. „Het zal ten zeerste op prijs worden gesteld, indien de heer Houwink en de staf, mocht later de circulatiebank door de staat worden beheerd, bereid zijn hup werkzaamheden in dienst van het land voort te zetten", aldus de minister. Als voorbeeld voor de wtyze, waarop de nationalisatie kan ge schieden, noemde bij Nederland. Hij deelde tenslotte nog mede, dat hü overwetegt Ibij aankoop van boeken, vrijstelling van ddviezen. certificaten te verlenen. De geestelijke nadelen door de duurte van boeken stelde hij ho ven de financiële nadelen, welke deze vrijstelling zullen meebren gen. De minister zeide, dat hierover binnenkort nadere mededelingen zullen volgen. Van het proefstation van de centrale prbefstationsverenlging vernam Aneta, dat thans ook „Blisterlicht" ((theepokken) op Java geconstateerd is en wel op de onderneming Mardjassari bij Buitenzorg. Het algemeen landbouw-syndi- caat vermoedt, dat dcize ziekte zich ook voordoet onder de he- voïkingsaanplant en heeft daarom belanghebbenden gewaarschuwd, goed toe te zien en onmiddellijk het proefstation te waarschuwen. Tot nu toe was alleen op Su matra „Blisterlicht" geconsta teerd. in de bevrijdingsstrijd van zijn rijke spits ontluisterde toren van de Willebrordus-basiliek is nog boo® penoeg gebleven om op He melvaartsdag onze toonlievende Zeeuws Vlamingen tot baken en gids te dienen. ïvLitauc cxa.11 uiu tiuii tegen uc /rvro.i tc uw ningsvleugel te richten). 8. Dd8e7; 9. f2f3; d5xc4; 10. e3e4!? (Een con sequent offer, maar het vervolg leert dat het niet correct is. Er is wel moed voor nodig om een dergelijk experiment toe te passen 10. I5xe4; 11. Pc3xe4, b7—b5 (Gaat „ui i-j.7 ïwjvKu, 00. ïdTxgo; uureo; 31. Tg5e5, De6d6; 32. Kclxc2, Tb7— c7t; 33. Kc2d2, Dd6—c5; 34. Dd4xc5, Tc7xc5 (De rest is nog slechts een kwes tie van techniek). 35. Pf2d3, Tc5c6; 36. Te5xd5, a 7— a6; 37. h2—h4, Tc6—h6; 38. h4—h5, Th6 —f6; 39. b3—b4, Tf6—f5; 40. Td5—d6, a b c d e I g h Wit speelt en geeft in 2 zetten mat. Oplossing vorige week: Wit Df8 enz. Keer re rqjmegen nam m sanien- werking met de verkeerspolitie verkeersexamen af, waaraan 1110 schoolkinderen met goed gevolg deelnamen. Ook oudere ingezete nen kunnen aan de examens deel nemen. De eerste die slaagde (met lof) was burgemeester Mr. Ch. Hustinx.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2