UIT DE JPROVINCIE Binnenlands Nieuws Gemeenteraad van Axel Gemeenteraad van Sas van Gent UlRlOjM Eindlessen Rijkslandbouwwinterschool te Schoondijke RECHTSZAKEN SPORTNIEUWS TERNEUZEN AXEL. AGENDA AARDENBURG. SLUISKIL BRESKENS. EEDE ZAAMSLAG. MIDDELBURG. verfris uw mond en geniet van de getonde verkwikkende htete (GELDBOETE VOOR HOOFDREDACTEUR. VOETBAL. Het Pond Sterling Amerikaans correspondent te Praag gearresteerd KAMERLID VAN DE WETERING SPIiAK VOOR DE BAKKERS. Voor de gezamenlijke bakkers bonden in Zeeland heeft het Chr. Historische Tweede Kamerlid, de heer F. H. van de Wetering, op verzoek van de Prov. Zeeuwse Bakkersbond het woord gevoerd over de huidige positie der bak kers. In zijn rede, getiteld, „De tijd waarin wij leven", leverde de heer Van de Wetering scherpe critiek op hetgeen hij noemde „De Roofbouw", die thans door de regering wordt gepleegd en de daaruit gevolgde „doodzieke broodprijs". Het gaat niet om koekjes en kaakjes en evenmin om oppor tunisme, maar om de nood waar in de bakkers en dat zijn er 14.400 leven. Heftige critiek leverde spreker op het in de Tweede Kamer behandelde ac countantsrapport Vin 't ministe rie van landbouw over de toe stand van de bakkersbedrijven op het platteland. De regering had uitgerekend, dat de bakkers een gemiddeld loon van 5000 's jaars hadden. Spr. kwam op ƒ2650, waarbij nog niet eens de ouderdomsvoorziening was gere kend. Thans was hem gebleken, dat het hele rapport onjuist was, want men heeft de kleine bak kersbedrijven in 't rapport dood gezwegen en dat zijn er een 3000. De heer Van de Wetering zei vernomen te hebben, dat de mi nister de broodprijsverhoging van één cent had toegestaan om dat hij van tevoren al van plan was die cent door verhoging van de grondstoffenprijzen en lonen weer af te nemen. Hij deed een beroep op de minister om de nood waarin de bakkers verkeren op nieuw onder ogen te zien en de bakkerijstichting te raadplegen, inplaats van de bakkersstand „uit te hollen". De bakkers bond hij op het hart ieder zijn organi satie te steunen en gezamenlijk ■ie strijd aan te binden tegen het geen hen dreigt te vermorzelen. Geslaagd. Te Vlissingen slaagden o.m. voor het diploana schipper voor geheel Nederland de tieren A. Op peneer en J. J. Leew, leerlingen van de Binnenvaartschool te Ter- neuzen. Oma ln Terneuzen. Op een zeer geanimeerde ver gadering van de Handeldrijvende Middenstandvereniging „Klimop", •vaarbij ook nagenoeg alle niet aangesloten winkeliers aanwezig varen, werd spontaan besloten tot tiet houden van een onderlinge niddenstandisactie op grote schaal en op geheel andere leest ge schoeid dan tot nu toe het geval was. Direct na de vergadering werd reeds een contract afgesloten met de Ramblersj die Woensdag 6 Ju ni 1951 naar Terneuzen komei. erwijl tal van andere attracties in voorbereiding zijn. Spaarfonds besloot seizoen. het Hoewel de zomerse dagen reeds velen naar de waterkant lokten, was er Woensdag- en Donder dagavond in het Terneuzense Concertgebouw geen plaats on bezet. Wat begrijpelijk was, want Accordeola was te gast! Het was een prachtbesluit van het Spaarfonds seizoen 1950-1951. Memoreren wij Sonneveld's ca baret, het Zuid-Nederlands to neel en tenslotte Accordeola dan heeft het bestuur zijn leden „elk wat wills" geboden. Het was wel een etleurstelling voor allen, dat Cor Steijn de reis naar Terneuzen niet meemaakte Voor hem in de plaats kwam Koos Speenhoff, die de moeilijke taak had deze teleurstelling weg te zingen en er de vrolijke noot in te brengen door z'n conferen ces. Het lukte hem wonderwel, doch de „vaart" in de afwerking van het programma werd er enigszins door gestuit. Woensdagavond kwam de ge meenteraad byeen. Met 5 stemmen voor en 4 tegen wordt het voorstel van de heer De Braai aangenomen om de hoofd straat van de in aanbouw zijnde 50 woningen de naam te geven van Burgemeester Hoefnagelstraat. Op een verzoek van de Eerste Zeeuwse Vlasserschool te Koe wacht om een bijdrage van 75, wordt niet ingegaan, omdat de ge meente geen agrarische doch een industriegemeente is en er weinig kans bestaat dat inwoners die school zullen bezoeken. De erfpacht van de heer Bos wordt door de gemeente terugge nomen voor het perceel aan de ain- gelstraat/Paul Krügersdreef. Naar aanleiding hiervan verzoekt de heer De Groff (P. v. d. A.) in het vervolg een garantiesom te vragen, opdat niet lichtvaardig om gesprongen wordt met het aanvra gen van gemeentegrond in erf pacht- Het voorstel tot het in het leven roepen van een stichting, die met de exploitatie van het zwembad zal worden belast, wordt door de voor zitter nader toegelicht. Men is met het voorstel gekomen, omdat in diverse gemeenten gebleken is, dat dit de beste vorm van beheer en exploitatie is. De stichting zou volgens het ont werp bestaan uit B. en W., 2 ge meenteraadsleden en 4 particulie- rem terwijl het dagelijks bestuur gevormd zou worden uit de parti culieren. De heer Adam (P.v.d.A.) vraagt, ®f besluiten door de stichting geno- nomen, door de raad kunnen wor den vernietigd. Dit blijkt volgens het ontwerp wel het geval te zijn. De heer De Groff had liever ge zien, dat zo'n lijvig ontwerp te voren aan de raadsleden was toe gezonden, opdat men dit grondig had kunnen bestuderen. Het ontwerp kan zijn goedkeu ring niet wegdragen. Hij is wel sterk voor een beheer door een stichting, maar volgens het ont werp zouden B. en W. de scepter zwaaien en zouden noch de ge meenteraad noch de rest van de stichting iets te zeggen hebben. Hu zou zoveel mogelijk bevoegdheden aan de raad willen houden, zoals benoeming personeel, administra teur alsmede de benoeming der particulieren, zodoende kan de raad" ten allen tijde ingrijpen. De voorzitter antwoordt dat dit voorstel natuurlijk kan worden ge wijzigd. De heer Adam onderstreept de woorden van de heer De Groff. De heer Acke (Gemeentebelang! heeft alle respect voor B. en W„ maar vindt dat zij het in dezen te De vaart over glijdende wals- melodieën, deinende tango's en mstuimige samba's. Max van Praag droeg veel bij tot het suc- es van deze avond. Ook konden we het optreden van de guitaarist van het gezel- chap Bert Visser bijzonder waarderen. Met z'n prachtige stem, waar aan geen rafeltje van onwellui- denheid te horen was, schonk hij de zaal 'n heerlijk Frans chanson, benevens negersongs, waarin de weemoed om de zwaarte van het door het zwarte ras te dragen juk in Oom Toms tijd met diep ge- oel werd vertolkt. Het was een genotvolle avond, waarvan stellig niemand onbe vredigd huiswaarts is getogen. Postzegelverzamelaars. Op de bovenzaal van Lunch room Koene vergaderde de ver eniging van postzegelverzame- i.ars Zeeuwsch-Vlaanderen" on der voorzitterschap van de heer Lippens. Aan de orde waren enkele huishoudelijke zaken, waarna verder in een gezellige sfeer werd geruild en gekocht. Beslo ten werd de jaarvergadering in Mei te houden. Openluchtfilm. Binnenkort zal de heer But voor de buurtvereniging „Oran jekwartier" een openlucht film voorstelling geven. Ongetwijfeld zal er voor deze niet-alledaagse voorstelling wel de nodige be langstelling blijken te bestaan. Jubileum pastoor Meelis. Op 29 Mei hoopt pastoor Meelis alhier zijn zilveren priesterjubi leum te herdenken. Ter viering hiervan is een co mité benoemd, bestaande uit leden van het R. K.Jkerk- en armbe stuur en van de K.A.B., hetwelk op die dag de jubilaris zal huldi gen. Jeugdige wegloper. Het 4-jarige zoontje van de fam. Oostdjjk uit Terneuzen werd giste ren te Axel door de Rijkspolitie aangetroffen, nadat het knaapje in de ouderlijke woning was vermist. Bevolkingsonderzoek tegen t.bxi. ver hebben gezocht. Hü vindt het b.v. jammer, dat het bestuur van de bestaande vereniging tot exploi tatie van een bad- en zweminrich ting gepasseerd is. Deze vereniging heeft meer dan 20 jaar de oude zweminrichting bestuurd. Bü de op richting werd toentertijd door de gemeente garantie gegeven voor een subsidie van 500,In al die jaren hebben zij hoogstens 2 maal hiervan gebruik gemaakt en wel de twee laatste jaren, toen het oude bad niet rendabel meer te maken was. Dit getuigt toch van een goed jeheer. Hij zou willen zien dat deze mensen in de stichting de kans ge geven wordt om ook het nieuwe lad te helpen besturen. Het zal dan zeer zeker in goede handen zijn. Wethouder De Maayer (KVP) deelt mede dat deze kwestie in B. en W. is besproken maar dat men meende eerst bü de raad te moeten tomen om daarna na aanneming van het voorstel van B. en W. met lit bestuur te praten. De heer De Braai (Prot.deelt nede, dat de heer Acke het gras /oor zün voeten wegmaaide en kan liet anders dan de woorden van de ieer Acke onderstrepen. Ook de heer Scheffer (Gemeen- ebelang) Is het met de woorden /an de heer Acke eens. De voorzitter deelt dan mede, lat B. en W. op korte termijn met ■en nieuw ontwerp terugkomen. De heer De Groff vindt ook dat iet oude bestuur van de bad- en weminrichting het heel goed heeft edaan. Op deze kwestie zou men •eeds Dinsdag a.s. moeten terug komen, want het is kort dag. Dansen per in2. In het vervolg zal bü de jaarlük- se kermis en carnaval de vermake- lükheidsbelasting geheven worden volgens het oppervlaktetarief van 15 ct per m2. Rondvraag. tfii'j iVT frliiiTrtirfimé/r V't iiyjf ttaxjWjaut Onder leiding van burgemeester Van Oeveren had Woensdagavond tn de foyer van „Het Centrum' een druk tr zochte bijeenkomst plaats van genodigden in verband met het ook hier ter plaatse voor genomen onderzoek der bevolking tegen tuberculose. Dr. Van Joost, long-specialist te Goes hield een inleiding, waar in hü vooral de nadruk legde op de noodzakelijkheid om het per centage van de aan dit onderzoek deelnemende personen zo hoog mogelijk op te voeren. (De heer Nieuwenhuüze uit Veerei, administrateur.propagan dist van deze dienst, hield een causerie van instructieve beteke nis welke met belangstelling werd beluisterd. Het aantal werkers en werksters bedraagt tn totaal reeds een honderdtal. IDeze zullen spoedig aan de ar beid gaan en de huisbezoek-actie vóór 10 Mei a.s. beëindigen. De vermoedelijke datum, waar op de doorlichting zal aanvangen, is 22 Mei. Symphonisch concert. Na lange tijd kregen wij Woens dagavond weer eens te genieten van een symphonisch concert, ge geven door het orkest van het ko ninklijk atheneum van St. Niklaas onder leiding van de heer Maurice Noël. Het zün er altjjd maar een iandjevol, ook dit keer nauwelijks ■en honderdtal, maar altijd vol varme belangstelling voor wat ■enmaal de grootmeesters en klassieken voor ons schiepen en HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Bioac. „Odette Chur chill". Hotel „Des Pays Bas", 8 uur: Lezing Z.V.U. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Odette Chur chill". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „De Forsyte Sage". HOEK: Verenigingsgebouw, 7 uur: Algemene Vergadering „Het Groene Kruis". AXEL: Hét Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „De vrolijke va gebond". waarvan de echte liefhebbers door de eeuwen heen zullen blijven ge nieten. Ditmaal vermeldde 't program ma als no 1 de symphonie no 104 van Jos. Haydn, gevolgd door een concerto in G dur van Anton Sta- nitz. Beide nummers werden als ge woonlijk met virtuositeit vertolkt en die solistische gaven van de alt violist Rik Langcwauters deden ons wer volop genieten. Na de pauze was dezelfde solist de vertolker van de altviool solopartij in een Concerto in D dur gecomponeerd dioor een lid van hetzelfde muzikale geslacht der Stanitzen. met name Karl. De meer bekende symphonie no 5 van Franz Schubert vormde het slot van deze geslaagde kunst avond. Te weinig helaas valt er te ge nieten van ork strale prestaties onder zo sublieme leiding. Geen wonder, dat de bijval langdurig was. We prijzen ons gelukkig, dat er ook nog een kleine Axelse kern van musici deel blyft uitmaken van dit orkest, waardoor de cul turele band met St. Niklaias be stendigd blijft. Kinderfeest op Koninginnedag. Men wil in Aardenburg Konin ginnedag niet ongemerkt voorbü laten gaan. Enkele leden van het secretariepersoneel hebben het plan opgevat een kinderfeest op. touw te zetten. Met de medewerking van de burgemeester en het onderwü- zend personeel werd een program ma in elkaar gezet. 's Middags zal de jeugd zich ver zamelen op de Markt en vandaar gaat het in optocht met vlaggen, mutsen en sjerpen en onder de vro- lüke tonen van marsmuziek naar het sportpark. Voor iedere klas zün er wedstrijden in hardlopen, blok- jesrapen, zaklopen en nog veel meer. Hieraan zün zeer aardige prüzen verbonden. Een tractatie in de vorm van limonade en koek zal evenmin ontbreken en daar de voetbalsport het populairst is in ons land, staan natuurlük ook en kele voetb&lvyedstrüden op het programma. 4'Elftallen, vertegen woordigend de openbare school, de R. K. jongensschool, de R.K. school te Eede en leerlingen van St. Kruis, mllen strijden om het kampioen- 3chap van de gemeente. Vermelden wü nog, dat het ge heel afwisselend zal worden opge- 'uisterd door de Kon. Aardenburg- ;e Fanfaren en de muziekvereni ging uit St. Kruis. Er worden on- jeveer 500 kinderen verwacht. Gisteravond vergaderde de raad aan de gemeente Axel een extra /an Axel. Met uitzondering van de ïeer P. Hamelink was de zitting /oltallig. Bü de ingekomen stukken was oen bericht van de minister van iinnenlandse Zaken, dat hü aan :Ün ambtgenoot van Wederopbouw ■n Volkshuisvesting heeft verzocht, aantal van 19 woningen voor huis vesting van gerepatrieerden toe te wuzen. hoogste 15.000 met een loopfeyj van 10 jaren. De bedoeling Is hier een stoppage-aldeling te vestiges, die aan een 30-tal meisjes werk zal verschaffen. De jaarl. aflos der le ning zal 750 bedragen tegen een rentevergoeding van 314 Ingevolge art. 72 der L.O.-wel intussen hebben B. W. van de 1920 wordt 'n bedrag van 1100 diondemonstraties. Zes teams geven tegelijk voor lichting over het gebruik van het zelfwerkende wasmiddel. Sinds 1 Januari 1951 trokken deze demonstraties 100.000 huis vrouwen. Het was het Zeeuwse team, dat op zijn 72ste demonstratie, Woensdagavond in het Schutters hof te Middelburg gehouden, de 100.000ste bezoekster ontving. Dit was mej. A. de Smit, De Ruyterstraat 24, Middelburg, die als 100.000ste in de overvolle zaal werd gehuldigd. Behalve bloemen mocht zij van de Radion-inspecteur, de heer J. Weber, een fraai gouden arm bandhorloge met inscriptie ont vangen. Ook de 100.001ste bezoekster kreeg een aardige attractie. Het was mej. S. J. Florisse, Volderü- straat 2, Middelburg, die even eens met bloemen en een sier lijke fles lotion-très chic naar nuis ging. De Nederlandse Padvinders. Op uitnodiging van de districts commissaris van het district Zeeuws-Vlaanderen der Neder landse Padvinders vond Woens dag te Oostburg in de bovenzaal van Hotel De Vuyst een bijeen komst plaats, waarbij tot een de- i Hooidmgemeur-directeur van de wederopuouw en volkshuisvesting in Zeeiand de mededenng ontvan gen, dat deze van de directeur-ge neraal van de W.O. en V.H. be richt heelt ontvangen, dat aan de ze gemeente opnieuw 19 woningen voor gerepatrieerden zün toegewe zen. B. en W. stellen voor met het oog hierop te besluiten deze toewü- ...g te accepteren, de nodige gel den voor dit doel te voteren en hiervoor een annuïteitslerung tot dat bedrag aan te gaan op basis van 5U jaar voor het bouwvoor- scnot en op basis van 75 jaar voor het grondvoorschot. Z.h.s. aangeno men. Het voorstel tot verhoging der presentiegelden der leden van 4 tot 5 lokte enig debat uit, waar- bü de heren Scneele, Misseghers en benodigd voor leermiddelen ten be hoeve der Chr. U.L.O.-school, be schikbaar gesteld. Dat de gascommissie niet ge hoord was over een gasprijsverho- ging van 2 cent, was volgens de heer Wondergem niet in de ijjn, doch na toelichting van de voorzit ter der gascommissie, wethouder Van Bendegem, was de raad over tuigd dat B. W. niet anders heb ben kunnen handelen wegens de kolenprüsverhoging. Machtiging werd verleend een oppervlakte grond bedragende cir ca 60 m2 van de heer F. J. Lensen aan de Singelweg te kopen voor 'n bedrag van 3.50 per m2, om daar 'n bocht in de straat recht te trek ken. Bü de omvraag bepleitte de heer Scheele maatregelen tot meer De Feuter zich als tegenstanders ruimte op de Kaaiwal ten behoeve ontpopten. De heer C. van Bende gem verdedigde het voorstel, niet „uzeer voor zich persooniuk, doch op ailenei zaxeiuxe gronden. Het voorstel van B. en W. werd met 9 tegen 3 st. aangenomen. De wüzi- ging der instructie van de keu- i'ingsveearts-hoofd van dienst, waarbü zün vacantie van 14 op 21 dagen wordt gebracht en hem 300 per jaar wordt vergoed voor meerder gebruik van zün auto, werd z.h.s. aangenomen. Van de fam .Van Sluis werd een perceel bouwland in de Noordpol der in erfpacht genomen. Een woonhuis, schuur en andere ge bouwen van dezelfde familie zal worden aangekocht, terwül met de mede-eigenaar en vruchtgebruiker, de heer Chr. van Sluis, een minne- lüke schikking ter voorkoming van onteigening zal worden aangegaan. De gezamenlüke oppervlakte be draagt 1,83,60 ha. Verder was van hogerhand de wens uitgesproken de looptüd van finitieve oprichting ener plaatse- iaar 'n eeP de beer F. van Hike commissie te Sluiskil werd I Dlxhoorn te 's Gravenhage aange- lijke commissie te s uisku wera gane erfpachtovereenkomst te wü- besloten. De districts-commissa- ris: „Oubaas" ds. Blom uit Aar denburg legde met kennis van zaken de P. C. Sluiskil uit hoe tot oprichting ener afdeling te ko men. Hij stelde voor op deze avond maar direct zaken te doen, waarbij dus de oprichting van een afdeling te Sluiskil met in gang van 25 April een feit is ge worden. Ter erkenning bü volmacht door het Nationaal Hoofdkwar tier der „Nederlandse Padvin ders" werd de P. C. te Sluiskil door de districts-commissaris als volgt voorgedragen: Tot lid en voorzitter: Ds. Joh. Starrenburg. Tot lid en secreta ris: H. W. Staal. Tot leden: Th. Wechgelaar, arts; E. Fijma; P. J. G. A. Breur en J. J. Lipjes. Tot pl. hopman: J. Philipsen, allen te Sluiskil. Besloten werd met de oprich ting ener Welpen-afdeling (leef tijd 811 jaar) te beginnen, waartoe een Welpenleider(ster) zal worden aangezocht. Dat het de P. C. ernst is met de oprichting blijkt uit het feit, dat reeds op 30 April a.s. een tweede vergadering zal worden gehou den. Wü twijfelen er niet aan, of in het actieve Sluiskil zullen deze plannen slagen. Overgeplaatst. De marechaussee L. A. Baü wordt met ingang van 1 Mei a.s. ivergeplaatst van de groep Bres- kens naar Utrecht. Pols gebroken. Bij het aanslingeren van zijn zigen in 99 jaar, waarmede deze zich accoord had verklaard. B. W. verkregen machtiging ten behoeve der „Clitex"-textielfa- brieken te Clinge een werkruimte te bouwen en voor dit doel een geldlening aan te gaan van ten der wekelpkse veemarkt, daar het aangevoerde vee reeds tot 40 stuks steeg. De heer C. van Bendegem wees op de onbillükheid voortspruitend uit het feit, dat gecombineerde be- drüven bepaalde artikelen zonder bezwaar blüken te verkopen gedu rende de tüd dat kruidenierszaken gedwongen zün te sluiten. Ook klaagde hij over het langzame terr- po van terugbetaling van borgstel lingen, gestort door bewoners van gemeentewoningen, terwül dezelf de spreker ook vroeg hoe het col lege staat t.o.v. het tekort dat de V.V.Z.F. het vorig jaar op Tweede Pinksterdag heeft opgelopen bü de organisatie van het concours hippi- que. De heer Misseghers had ander maal klachten over de toestand van de Emmastraat en de Oude Weg en vroeg ook naar de onder houdsplicht. De heer Kesbeke klaagde over de late ontvangst van aanslagbiljetten door vergunninghouders. De heer Pijpelink bepleitte het aanbrengen van meerdére licht punten in de buurtschap Magrette en op de loskade op de Axelse Sas sing. De vergadering werd op de ge bruikelijke wüze door de burge meester gesloten. De lüvige agenda was in een uur tüds afgewerkt „Vrederust". Dezer dagen kwam de plaat selijke afdeling van „Vrederust" in jaarvergadering bijeen, onder leiding van de voorzitter ds. G. Jansma. Van de begunstigers was 421 afgedragen aan de stichting. Het aantal begunsti gers was geklommen van 286 tot 320. Tot bestuurslid werd her kozen de heer H. K. Markusse en tot afgevaardigde naar de alge mene vergadering op de stich- auto kreeg de heer J. de Geeter iting dc heren: G. de Leeuw, Jac. de slinger tegen zijn pols, zodat 1 q0 Kraker en H. K. Markusse. deze brak. De Radion demonstraties. De 100.000ste bezoekster in Middelburg. Op het ogenblik is in ons land grote belangstelling voor de Ra- De heer F. Bron, propagandist voor de stichting, was mede aan wezig en deelde mede dat op Spui een nieuwe afdeling was gevormd, bestaande uit 75 be gunstigers. Op „Vrederust" wor den thans 900 patiënten ver pleegd. De heer Scheffer vraagt hoe het staat met de grond van de Coöpe ratieve, waarop de gemeenteweg is aangelegd. De voorzitter antwoordt dat er een schrüven is van de Coöperatie ve maar dat dit nog niet behandeld Is in B. W. De heer De Groff: Wordt er in dit schrüven geld bedongen? De voorzitter: Ik kan daar nog niet op antwoorden. De Groff: Dan weet ik al genoeg. De heer De Braai vraagt hoe het tu eigenlük staat met de bestelde machine voor de begraafplaats. Volgens de voorzitter is deze nog ;teeds niet geleverd. De heer De Braai zou gaarne den, dat hiervan werk wordt ge naakt of desnoods zo'n apparaat een ander bestellen. Die zaak oopt nu al meer dan een jaar. De heer De Braai zou willen we ten, wanneer men met de in aan bouw zünde woningen klaar komt. Men begint een paar jaar over tüd te geraken, terwül de mensen op een woning zitten te wafchten. Volgens de voorzitter zit er nu schot in. De heer De Groff wil weten hoe veel aanvragen er lopen. Dit blijkt 140 te zün. De heer De Groff vraagt welke stappen er ondernomen zün tot het verkrügen van een verhoogd bouwvolume. Hü zou willen dat een deputatie naar de minister van Wederopbouw zou gaan, want an ders vreest hü dat Sas er weer naast zal grüpen. De heer De Braai kan zich hier bij aansluiten. De heer De Groff informeert ook naar de gasvoorziening. Ande- e gemeenten zün reeds van gas voorzien. Verder wil hü gaarne in lichtingen over de demping van hot Molenwater aangezien aan de Coöperatieve en Schippershuis nu stilstaand water is ontstaan en het vroeger een stinkboel was. De voorzitter deelt mede, dat men spoedig tot demping zal over gaan en dat aan de Centrale Dienst opdracht is gegeven een plan uit te werken. Waarschijnlijk zal de grond gratis aan de gemeente wor den overgedragen door het rük. De ilr. ir. Huizinga-penning gewonnen door J. Ie Clercq te Oostburg. Voor de eindlessen aan de Rüks- landbouwwinterschool bestond gis terenmiddag veel belangstelling. De voorzitter van de commissie van toezicht, de heer M. J. Verbrug- ge, riep alle aanwezigen een wei- kom toe. Speciaal de directeur van het landbouwonderwijs in Neder land, ir. N. van Vliet, die uit Den Haag was gekomen om deze eind lessen bij te wonen, kreeg enkele hartelijke welkomstwoorden. Ook de directies der zusterscho len te Hulst en te Middelburg, als mede de burgemeester van Schoon- düke, de ouders en de andere geno digden werden verwelkomd. Spr noemde het een verheugend feit, dat het landbouwonderwüs in de belangstelling der Zeeuws-Vlaamse bevolking staat. De landbouwgrond geeft thans vele zorgen, te meer daar dag in dag uit aan de goede cultuurgrond wordt geplukt en ge trokken door de verschillende ge meenten, ten eerste voor huizen bouw en ten tweede voor de verbe tering van het wegennet. Het helpt op deze manier niet, als we bouwland ontginnen en nieuwe pol ders bedüken. Er moet nauwlet tend op worden toegezien, dat er geen kostbare cultuurgrond node loos verloren gaat. Vervolgens werden de leerlingen die aanstonds het diploma zouden krügen, nog eens terdege aan de tand gevoeld. De scheidende heer Sietema behandelde de zuivelleer, de heer A. P. de Roo boekhouden en soc. wetgeving, terwül na de pauze de directeur der school de leerlingen examineerde in grond verbetering en bemestingsleer. Ir. Van Vliet noemde het een voorrecht, dat hem de eer te beurt viel de diploma's uit te reiken. Een verheugend teken was het hoge gemiddelde der behaalde punten. Tot boer brengt men het niet op de school, doch de grondslag voor het later leven van de jonge boeren wordt thans gelegd op de scholen, waar het landbouwonderwüs wordt gegeven. Inzichten worden hier bü- gebracht, die het boerenbedrüf op een hoger plan brengen. Het onder- wüs is zeer practisch geschoold. Het diploma moet bewijzen, dat je wat je geleerd hebt, aldus Ir. Van Vliet, in de praktük zult kunnen toepassen. Doch voornamer is het, dat je als mens een goede burger, een goede boer van de maatschap- pÜ wordt. De samenwerking met de voorlichtingsdienst noemde Ir. Van Vliet voortreffelijk. Spr. bracht dank aan een ieder die mee hielp dit onderwüs te geven en nam afscheid van de leraren Ir. Sietema en de heer Van Gein, die de school gaan verlaten. Ir. Van Vliet reikte vervolgens de diploma's uit, terwül namens de verschillende boerenorganisati es geschenken werden aangeboden. De heer Le Clercq dankte namens de leerlingen voor het genoten onder wüs en bood een prachtig schilderü aan ter versiering van de nieuwe school. Nadat het officiële gedeelte was afgewerkt, bleef men nog geruime tijd bijeen, eerst onder een geza menlijke maaltüd, terwül later de leerlingen een aardig programma opvoerden. Hersengymnastiek be sloot de avond. Ir. Van Vliet reikte aan de vol gende leerlingen het diploma uit: H. Maas, F. de Rijcke, S. de Smet allen te Aardenburg, R. Cort- vriendt, J. Dieleman, H. van den Hemel en H. v. d. Hauwe te Bier vliet, A. de Feüter en P. Risseeuw te Cadzand, H. van den Hemel te Groede, E. Calon en H. Dees te Hoofdplaat, J. de Hullu te Nieuw- vliet, J. le Clercq en C. Scheele te Oostburg, Joh. le Clercq te Retran- chement, A de Keüser en P. Ris seeuw te Schoondijke, P. Buüsse te IJzendüke, D. Almekinders en P, Risseeuw te Zuidzande. Ir. Van Vliet reikte in zün kwa liteit van directeur voor liet Rüks- landwinterschoolonderwijs de dr. ir. Huizinga-penning uit. Deze wordt ieder jaar aan de leerling met de beste prestatie toegekend. Dit maal mocht Joh. le Clercq te Oostburg deze penning in ontvangst nemen. Namens de verschillende landbouw organisaties als Z.L.M., N.C.B. en C.B.T.B., de Ver. van Oud-Leerlin gen en de commissie van toezicht werden aan de leerlingen, die meer dan of als gemiddeld cüfer een acht behaalden, boekwerken uitgereikt, die allen betrekking hebben op de landbouw. De volgende leerlingen mochten deze ere-prüzen in ont vangst nemenP. Risseeuw, Cad zand, P. Risseeuw, Schoondijke, Joh. le Clercq, Retranchement, J. Dieleman, Biervliet, terwül de vüf- de prüs voor A. de Koeüer te Schoondijke was. Bevorderd van de le naar de 2e klas: A. Vercraeye, Aardenburg, O. de Meijer, Biervliet, P. de Smidt, Cadzand, A. van den Hemel. A. Lu- teijn, F. van Ooteghem en W. Salo- mé te Groede, F. Jansen van Ro- sendaal, Oostburg, A. Maljaars, Oostkapelle, J. de Feüter en U. van Waes te Schoondiike, C. van Deur- sen, P. Remijn, F. van der Vijven te Sluis. H. Bakker, A. Menus, J. van Hiifte en A. van der Meulen te I.Tzendijke, I. de Hullu, M. de Hul lu en J. Verhage te Zuidzande. VADER BEDREIGDE ZIJN KINDEREN. „Toen wij klein waren, had vader aan tafel altijd een Spaans rietje bij zich. Ook heeft hij mijn broer met een haak een gat in het hoofd geslagen en eens heeft vader met een mes naar me ge gooid. Het bleef toen in de deur steken", zo verklaarde voor de Rotterdamse rechtbank de tand artsassistente J. R. uit Rotter- dma, die getuigde tegen haar va der, de 54-jarige betonwerker A R. Hem was ten laste gelegd zijn dochters Josina en Janna in het begin van dit jaar met zware mishandeling te hebben be dreigd. De andere kinderen van de man lieten zich in dezelfde geest uit als Josina. Verdachte verklaarde driftig van aard te zijn. „Ik dronk niet en droeg altijd thuis mijn ver diensten af. De kinderen stellen het erger voor dan het is." De president merkte op, dat hij er destijds van verdacht is be trokken te zijn geweest bij een moordzaak te Ierseke. De Officier van Justitie, die een gevangenisstraf van een jaar en negen maanden met aftrek requireerde, herinnerde aan het geval in de Rubroekstraat, waar drie kinderen zich tegen hun va- Ier hadden verzet, waardoor de man het leven liet. Daar er meer dergelijke gezinnen als deze in Rotterdam zijn, achtte hij een ernstige straf gewenst. Verdachte's raadsman vroeg zich af, of de kinderen niet over dreven en of zü niet een tuchti ging voor mishandeling aanza gen. „Waar twee kyven, hebben twee schuld", zo vervolgde plei ter. Hü vroeg de rechtbank de gezinsomstandigheden in aan merking te willen nemen en drong aan op een gecombineerde straf. Uitspraak over 14 dagen. DE OVERLIJDENSGEVALLEN TE BOVEN-LEEUWEN. Kolendamp de oorzaak. Doo'r de bloedproeven, die dr Hulst in aansluiting op het onderzoek in Boven-Leeuwen in zün laborato rium heeft genomen, is thans vast komen te staan, dat de dood van de zes bewoners van het St. Jozef ge sticht te Boven-Leeuwen veroor zaakt is door koolmonoxyde vergif tiging. De oorzaak van deze vergif tiging moet gezocht worden in de centrale verwarming, waarvan de stookgelegenheid onder de slaap zaal der overledenen is gelegen. De centrale verwarming was nog niet geheel voltooid, doch werd reeds enige tijd gebruikt. VROUW GESLAGEN EN BEROOFD? Een gevangenisstraf van twee jaar en 6 maanden eiste de Offi. cier van Justitie 'bü de Rotter damse rechtbank tegen die 61- jarige los werkman J. J. W. S., uit Rotterdam. Hg zou op 16 Decemlber zün T0- jarige buurvrouw G. S. in tiaar woning aan de Jonker Frans- etraat met een stoffer op het hoofd hebben geslagen en tiaar van 24 hebben beroofd. Verdachte bekende en betuigde zijn spijt over het gebeurde. Uitspraak over 14 dagen. Het Amsterdamse gerechtskof veroordeelde de 36-jarige Mr. G. B. J. Hiltermann -uit Amsterdam, hoofdredacteur van het weekblad „Elsevier", wegens „enkelvoudige 'belediging" conform de eis tot 'n geldboete van 100, saifhs. 10 da gen héchten is. Mr. Hiltermann was er van be schuldigd, in een artikel van zün hand, dat op 30 Augustus 1947 in genoemd blad verscheen; Prof. Schermerbom te hebben beledigd. In eerste instantie wérd Mr. Hiltermann bü verstek door de Amsterdamse rechtbank tot die zelfde straf veroordeeld. Douanevoetbal. NederlandBelgië 63. Door de vlotte medewerking van de directie der Comp. Néerl. de 1'Azote vond Woensdag op haar terrein een ontmoeting plaats tussen een gecombineerd elftal der Belgische douanen „Welfare Waes" uit de secties St. Gillis en Assenede en de S.V.A.D. (Sport vereniging Ambulante Dienst), waarbij de laatsten als gastheren optraden. Om half drie floot arbiter La- fort de aanvang. De Belgen wonnen de toss en kozen de wind in de rug. Spoedig was het 10 voor de gasten, doch kort daarop wist de twee meter lange midvoor van Sluiskil de gelijkmaker te scoren. Weer kreeg België een voorsprong (12). De rust ging evenwel in met 32 in Nederlands voor deel. Na de rust toonden de laat sten een groot overwicht en bleek de ploeg over een goed uit houdingsvermogen te beschik ken. De eindstand luidde tenslot te 63 voor de S.V.A.D. Een mooi succes voor de Ne derlandse douane. Engeland overweegt geen her waardering. Naar aanléiding van een artikel in de „Financial Times", waarin herwaardering van het pond ster, ling wordt bepleit, wordt in ge woonlijk welingelichte kringen te Londen verklaard, dat er geen sprake van herwaardering kan zijn. Men deelt mee, dat herwaarde ring op het ogenblik onmogelijk zou zijn en dat een deirgelij'ke maatregel in verantwoordelijke kringen zelfs niet wordt bespro ken. Het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Amerikaanse ambassade officieel meegedeeld, dat William Oatis, de Praagse -correspondent van As sociated Presst, werd gearresteerd op beschuldiging van ontplooiing van tegen de Tsjechoslowaakse staat gerichte activiteit. De Amerikaanse ambassade had de Tsjechoslowaakse regering in een nota de verdwijning van Oatis gemeld en om een onderzoek ver zocht.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2