H. M. KONINGIN JULIANA mm* Het Koninklijk bezoek aan de Brielse Maas Enthousiaste begroeting Chinezen stromen over de Imdjin! Felle brand in de Jordaan De Nationale Herdenking op 4 Mei mpmm Verbondenen ontruimden Moensan DE ATOOMBOM VRIJDAG 27 APRL 1951. 7e Jaargang No. 1715. ifrp Oprukkende Chinese troepen zijn gisterennacht Moensan, 40 km ten N. van Seoel, binnengetrokken. De Verbondenen, die sinds Zondag in de Westelijke sector 32 km zijn terugetrokken, handhaven een linie ten N. van Seoel tussen de rivier de Han in het Westen en de Poekhan in het Oosten. De Chinezen blijven over de Imdjin stromen en trekken op naar Scod Verder Oostelijk te Tsjoentsjon schijnen de Verbondenen de critieke situatie, veroorzaakt door de aanvankelijke Chinese doorbraak, meester te zyn geworden. Vraaggesprek met Prins Bernhard WEERSVERWACHTING HOOGWATER. 28 5.18 19.58 2.54 10.50 30 5.14 20.01 3.30 13.40 Frankering bi.) AbonnementTerneti/m. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Temeuzen Telefoon 2510 NS. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW Versckljnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Op 86,5 meter boven A. P. staande op de brug van Spijke- nisse, kreeg Koningin Juliana Donderdagmorgen om tien uur haar eerste overzicht van de grote waterstaatswerken, die in de laatste jaren in en rond Botlek en Brielse Maas zijn aan gelegd. De hefbrug werd na aankomst van de Koningin, die verge zeld werd door de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, de minister van Verkeer en Waterstaat H. H. Wemmers, de burgemeesters van Spijkenisse, Oostvoorne en Rozenburg, de hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat ir M. de Bruijn, en tal van andere autoriteiten, in werking gesteld. Opname Willy Schurman N.F.K- Met behulp van een kaart kreeg de Koningin inlichtingen over het panorama, dat zich naar de groe ne vlakke einder ontrolde. Hoog van de brug af zag' men het ogen schijnlijk nietige rode dak van een gebouwtje, dat een kwartier later bij een bezoek machtige ma chines bleek te bevatten. Dat was de inlaatsluis van het Hartelka- naal, welk kanaal in de toekomst het peil van Brielse Maas en Bot lek zal regelen. Het peil van zoet water, want dit merendistrict, deze boezem, is thans bij Oost voorne door een machtig dijk- lichaam van de zee afgesloten tot heil der stedelingen, want langs de 24 km lange oevers van het Brielse Maas-meer is een recrea tie oord geprojecteerd, dat uniek in den lande belooft te worden. Nadat H. M. de Koningin een orkonde had ingemetseld in het monument op de afsluitdam, sprak de minister van Verkeer en Waterstaat een rede uit. „Met het plaatsen door Uwe Majesteit van de oorkonde in dit monument zijn de werken ter af damming van de Brielse Maas en de Botlek als voltooid verklaard en zijn de daartoe behorende kunstwerken officieel in gebruik gesteld," aldus de minister. „Omstreeks 1800 -verd een rijks waterstaat in het leven geroepen en kreeg deze de opdracht een federale poging te doen de veilig- Tn het gebied van Indrje is de verdedigingslinie minder stabiel. Men wacht nog steeds op nieuws van de Geallieerde strijdmacht, die Dinsdag ongeveer 8 tan ben zuidoosten van Korangpori en 30 km ten noorden van Moensan werd omsingeld. Een tamlkafdeling bereikte die strijdmacht. Enkele groepen zijn er in ge slaagd uit de omsingeling te 'bre ken en naar de Geallieerde linies te ontkomen. Volgens een communiqué van LICHTRECLAME EN ETALAGE VERLICHTING OP 30 APRIL EN 5 MEI. Het ministerie van Economische Zaken deelt mee, dat op 30 April en 5 Mei a,s. lichtreclame en éta- lageveriicliting onbeperkt zullen zijn toegestaan. DE NIEUWE RIJNDAM Naar wij nader vernemen zal de nieuwe „Rijndam" van de HollandAmerika Lijn, die zoa's wij gemeld hebben haar maiden- voyage drie weken zal vervroe gen, op 9 Juni a.s. gereed zijn voor het houden van de tech nische proefvaart. Het hoofd van de Amerikaan se burgerlijke verdediging, Mil lard Caldwell, heeft Donderdag te New York verklaard, dat Rus land de atoombom en de vlieg tuigen bezit om alle grote Ame rikaanse steden tegelijk aan te vallen. Hij drong er bij de Amerikaan se dagbladen op aan zo spoedig mogelijk het publiek op de hoog te te brengen van hetgeen het moet doen bij aanvallen met atoombommen het Achtste leger was toet de in gesloten tanücs en infanterie nog •niet gelukt uit te breken. ZWARE CHINESE VERLIE ZEN. Ten oosten van het stuwmeer van Hwatisjon zijn de aanvallen der noordelijken verslapt. Ten oosten van Janggoe, onge veer 48 km van de oostkust, zou den de Chinezen een grote con centratie opbouwen. Volgens een Geallieerde schat ting zijn Woensdag meer dan 5000 Chinezen gesneuveld of ge wond. Ook gisteren is een groot aan. tal vliegtuigen op Noorclkoreaan- se wegen waargenomen. Geallieerde vliegtuigen hebben er 300 onder vuur genomen. NIEUWE HEVIGE AAN VALLEN VAN DE CHINE ZEN. De Chinezen hebben Donderdag hun hevige aanvallen tegen de Ge allieerde stellingen in het westen hervat, waarbij zii op verscheide ne plaatsen zjjn doorgebroken en de Geallieerde linie enkele km achteruit hebben gedrongen. Volg,ens berichten van 't hoofd kwartier van het Achtste leger stoten de Chinezen door naar Seoel. Het nieuwe offensief heeft de Chinezen op meer dan een plaats binnen 33 km van de Zuidkoreaan- se hoofdstad gebracht. Aan het centrale front heeft een Geallieerde tankafdeling bij een •plaatselijke tegenaanval een ter reinwinst gemaakt. De ten zuidoosten van Korang pori ingesloten Verbonden strijd krachten proberen nog steeds uit te breken. ZWARE VERLIEZEN. In een communiqué van het Noordkoreaanse hoofdkwartier wordt gezegd, dat de tegenstan der bij hevige gevechten zware verliezen aan mensen en materieel beeft geleden. 924 Officieren en manschappen werden gevangen genomen, 52 stukken geschut van verschillend kaliber, 97 motorvoertuigen en talrijke lichte en zware machine geweren en andere geweren wer den buit gemaakt en twee vijan delijke vliegtuigen neergeschoten, aldus het communiqué. CHINEZEN ONTVANGEN VERSTERKINGEN. In een Donderdag te Tokio door de leiding van het Achtste Ame rikaanse leger uitgegeven com muniqué wordt meegedeeld, dat de Chinese troepen, die ten zuiden van de rivier de Imdjin eenheden der Verbondenen hebben afge- snedeni versterkingen ontvangen. De Geallieerde infanterie levert nu samen imet de haar te hulp ge snelde colonne gevechtswagens ten zuidoosten van Korangpo slag met de vjjand om contact te krjj- gen met de hoofdmacht der Ver bondenen. In de westelijke sector blijft de Chinese druk aanhouden. Zij is vooral hevig in het gebied ten noodooaten van Moensan, dat van vitale betekenis is voor de beheersing van de weg, die van het westen uit naar Seoel leidt. In alle andere sectoren is de druk der Chinezen afgenomen. In de oostelijke sector zrjn de Verbondenen ten zuiden van Jontsjon opnieuw op zuidelijker Keiegen stellingen teruggetrokken. Twee bataljons van de tegen, stander waren er hier in geslaagd achter de linies der Verbondenen te komen.. De hierdoor met omsingeling bedreigde Geallieerde eenheden wisten echter via een andere weg te ontkomen. In het communiqué wordt nog gezegd, dat de aanvallen der Chi nezen op een bepaald -belangrijk frontgedeelte, waar zij Dinsdag bijna een volledige doorbraak for ceerden „duidelijk in kracht en vastbeslotenheid zjjn afgenomen". Hetzelfde geldt voor het gebied ten zuiden van Hwatsjon. Hier werden tal van Chinese aanvallen afgeslagen. China zelf door vliegtuigen der Ver. Naties zullen worden gebom bardeerd. Dezg aangelegenheid was te Washington besproken met de di plomatieke vertegenwoordigers der 14 staten, die strijdkrachten in Korea hebben. De woordvoerder ontkende even- wdl de juistheid van een persbe richt als zouden deze vertegen* woordigers hebben ingestemd met (het bombarderen der Chinese bases. Alle betrokken mogendheden zijn volledig op de hoogte van het standpunt dat de Amerikaanse regering zou innemen, indien de Chinese vliegtuigen op grote schaal aanvallen -boven Korea zouden uitvoeren". TWEE Z.-KOREAANSE MI NISTERS VROEGEN ONT SLAG. [Behalve de Zuidkoreaanse mi nister van Binnenlandse aken heb ben ook de ministers van Justitie en Landsverdediging hun ontslag ingediend. Een en ander geschiedde op verzoek vam president Syngman Rhee en houdt verband! met de massamoord te Kotsjang. heid van het land te behartigen. Te^en 1850 kreeg de rijkswater staat mede tot taak een stelsel van kanalen en wegen te ontwer pen en te onderhouden, terwijl in 1935 de beheersing van de water huishouding daaraan werd toege voegd met als onderdelen de strijd tegen het zoutbezwaar en de verdroging van gronden. Als begin van de strijd tegen het zout op grotere schaal mag' worden genoemd de vorming van het grote zoetwaterreservoir, het Yselmeer, terwijl thans door de afsluiting van de Brielse Maas een nieuwe schrede op dit pad is gGZGt. Willen wij Nederland behoeden voor ernstige schade aan onze landbouw, dan zal het noodzake lijk zijn onze kustlijn te verkor ten door ook andere zee-armen af te sluiten. Dat hierdoor niet alleen het zoute water zal worden verhinderd ons land binnen te dringen en onze landbouwgron den aan te tasten, doch hierdoor ook nieuw land kan worden ge wonnen. is een gelukkig ver schijnsel. Móge door een goede samenwer king tussen landbouw en water staat voor de komende generaties de voorwaarden worden gescha pen, die noodzakelijk zijn om van ons land opnieuw een welvarend land te maken. Dat het Uwe Majesteit heeft be haagd de inlaatsluis in bedrijf te stellen en thans de oorkonde in het monument te plaatsen, heeft de kroon op het werk van de rijkswaterstaat geplaatst. ïk moge besluiten met de wens, dat de waterstaatswerken, waar mede de belangen van land- en tuinbouw zo innig zijn verbonden, nog een reeks van jaren de be langstelling mogen ondervinden van Uwe Majesteit en van de ove rige leden van het Koninklijk Huis." Koningin Juliana stelde in het stille sluisgebouw met een lichte druk op een knop de machines in werking. De sluisdeuren hieven zich automatisch en daarna brul de en kolkte het Maaswater met groot geweld naar het nieuwe kanaal. Van de sluis ging het naar Spii- kenisse. een korte, triomphale rit langs juichende met oranje ge tooide mensen, een vrolijk spelen de harmonie en landelijke ruiters, vlaggen, fonteinen, guirlandes en oranje-ballons. „Nu hebben wij eindelijk een echte Koninginnedag." zeiden die van Spijkenisse. Duizenden mensen bleven wach ten in de brandende zon, toen de Koningin in een grote garage der N. V. „Végé" met bloemen en een hartelijke toespraak van burge meester P. J. Bliek werd ontvan gen. Nadien gaf ir De Bruijn een uiteenzetting over de waterstaats werken in dit gebied. Na deze samenkomst werd een bezoek gebracht aan de tentoon stelling van industriële produc ten. Spijkenisse heeft veel belang bij de ontworpen industrieterrei nen aan de Botlek en hoopt hier van danig te profiteren door uit breiding van de reeds bestaande bedrijvigheid. Na een korte wandeling door juichend en wuivend Spijkenisse begaf de Koningin zich naar de fikse en vrij koude wind stak op, maar de regen bleef gelukkig uit H. M. de Koningin is gistermid dag tijdens haur verblijf op het gemeentehuis te Rozenburg op gebeld door Z. K. H. Prins Bern- hard. De Prins sprak van Buenos Aires uit, twee uur vóórdat hij met het vliegtuig naar Nederland zou vertrekken. Julianaschool, waar voor haar een kort symbolisch openluchtspel „En nu vooruit" werd opgevoerd. Om 12 uur reed Zij met haar ge volg in snelle vart uit jubelend Spijkenisse naar het gespannen wachtende Oostvoorne. TE OOSTVOORNE. Ook in Oostvoorne, een versierd dorp aan de duinenrand, waren vele duizenden Nederlanders op de been om Koningin Juliana feestelijk te begroeten. Het dorp was één grote vlaggen- zee. Klokkengebeier begeleidde de Vorstin tijdens de rit door deze gemeente, waarbij Zij vergezeld werd door burgemeester H. A. van Voorst van Beest. Bij Den Briel, waar de Koningin voordien pas seerde, waren ook duizenden uit gelopen om haar toe te juichen. Het gezelschap werd met gejuich bij het pittoreske raadhuis van Oostvoorne ontvangen. De gemeenteraad, in vol ornaat, wachtte de gasten op. De Konin gin kreeg prachtige bloemen van een paar schoolkinderen. Vervolgens betrad zij het raad huis, waar zij in klein gezelschap een oorkonde tekende, die zij op de plek, wanr de afsluitdijk van de Brielse Maas werd gesloten, later op de dag zou inmetselen. Een korte uiteenzetting over hef verziltingsprobleem door zee water van de land- en' tuinbouw- gronden door dr ir J. van Veen volgde. Na de lunch, die in de raadzaal werd gebruikt, bracht de jeugd van Oostvoorne een zanghulde aan de Koningin. Toen volgde een korte wande ling naar het dorpshuis, het soci ale" centrum van het dorp, waar fijne werkjes en knutselresulta- ten van de jeugd werden bezich tigd. Vervolgens vertrok de Koningin uit het feestelijk juichende Oost voorne na'ar de afsluitdijk van de Brielse Maas om daar de oor konde van de dijkaanleg te gaan inmetselen. De lucht, die in de morgenuren stralend en helder was, ging op de middaguren betrekken. Een Een speciale verslaggever vein het A.N.P. heeft te Buenos Aires een vraaggesprek gehad met prins Bernhard, dat hieronder volgt. Vraag: „Heeft U bij Uw bezoe ken aan Uruguay, Argentinië en Chili bij de door U gevoerde be sprekingen invloeden kunnen be speuren van de nu eenmaal ver schillende staatkundige instellin gen in deze drie landen?" Antwoord van de prins: „Geens zins. Bij de algemene economi sche besprekingen, die ik heb ge voerd, spelen deze geen rol en dat behoeft ook niet, mits men op de van werkelijk belang zijnde pun ten van elkander maar goed weet waar men staat". Vraag: „Is U van mening dat de tweede door U gemaakte „good- willreis" naar Zuid-Amerika in grote trekken heeft voldaan aan de door de regering hiervan ge koesterde verwachtingen". Antwoord: „U kunt deze vraag beter beantwoorden dan ik. Wel meen ik te mogen zeggen dat, ge zien de ontvangsten die mij in alle landen zijn bereid en de ongekun steldheid, waarmede men mij als vertegenwoordiger van Nederland is tegemoet getreden, dit bezoek ons land in Zuid-Amerika een paar stappen vooruit heeft ge bracht". Vraag: „Is U van oordeel dat de reeks tochten naar Zuidameri- kaanse landen dient te worden voortgezet?" Antwoord van prins Bernhard: „Zonder twijfel. Ik zie Zuid-Ame rika als een reeds te lang door Nederland verwaarloosd wereld deel, waar grote mogelijkheden liggen, die wij zo krachtig moge lijk moeten uitbuiten. Het verkrij gen van vaste voet op de Zuid- amerikaanse markt kan voor Ne derland van onschatbare waarde zijn. Gezien de Zuidamerikaanse mentaliteit is hiertoe een vooraf gaand persoonlijk contact vol strekt noodzakelijk". BOMBARDEMENTEN (MANDSJOERIJE OP Een woordvoerder van de Ame rikaanse delegatie bij de Ver. Na ties heeft te Lake Success meege deeld dat, zodra de Chinezen „luchtaanvallen" boven Korea zouden uitvoeren, hun bases in Ook dit jaar zal de 4de Mei weer in het teken staan van de natio nale herdenking van alle doden, die voor de bevrijding van ons land zijn gevallen. De landelijke stichting „Natio nale Herdenking" houdt op die dag 's middags om 3 uur een bijeenkomst in de Ridderzaal te Den Haag, waarvoor velen uit het gehele land zijn uitgenodigd. De bijeenkomst zal worden ge opend door prof. mr R. Kranen burg, voorzitter van de Eerste Kamer. Hierna zal het Sweelinck- kwartet uit Amsterdam het vijf de strijkkwartet van Willem Pij per ten gehore brengen. De herdenkingsrede wordt uit gesproken door mr Van Heuven Goedlrrt. Na de rede zingt het Ned. Kamerkoor een drietal lie deren. Tot besluit zal de acteur Johan Schmitz uit Amsterdam de Psalmen 18, 72 en 90 voordragen. Ook dit jaar zullen de buiten landse diplomatieke vertegen woordigers in ons land de bijeen komst bijwonen. De P. C. J. zal een uitzending dezer bijeenkomst voor de wereld omroep verzorgen, terwijl de Ne derlandse radio-unie de binnen landse uitzending op zich neemt. Van vele zijden is alle mede werking toegezegd tot het ver krijgen van een waardige her denking. De Nederl. Spoorwegen zullen evenals vorige jaren het treinverkeer van 's avonds 8 uur tot 2 min. over 8 stop zetten. Van de grote transportbonden werd eveneens medewerking verkre gen voor het betrachten van 2 minuten stilte. Bedriifshoreca heeft geadvi seerd de café's van 7 uur tot 9 uur 's avonds gesloten te hou den, tenzij plaatselijke omstan digheden 'n andere régeling wen selijk maken. De Ned. Bioscoop bond verzocht haar leden de bio scopen die avond te sluiten. In tal van gemeenten worden door de burgemeesters voor deze avond maatregelen genomen. De minister van Onderwijs heeft aan de scholen gevraagd de 4e Mei weer op waardige wijze le herdenken door de geschiedenis van de strijd voor onze vrijheid onder de aandacht van de school jeugd te brengen. KLEIN KIND VER ONGELUKT. Gisterenmorgen omstreeks half elf is in de Slootstraat in de Jor daan te Amsterdam brand uitge broken in perceel nr. 29. Een 3- jarig meisje, Elsje Beense, is hierbij om het leven gekomen. De drie verdiepingen van het perceel brandden geheel uit. De brand is ontstaan doordat op één hoog Elsje Beense en de twee zoontjes van de familie Schram, terwijl de vrouw een verdieping hoger een kopje kof fie dronk, een vuurtje zijn gaan stoken. Het schijnt, dat Elsje daarbij in brand is geraakt. Toen men de brand ontdekte is de be woonster van de eerste verdie ping onmiddellijk naar beneden gerend en heeft haar beide kin deren nog weten te redden. Zij wist waarschijnlijk niet, dat Elsje ook in het huis was. Het kind is daardoor alleen ach tergebleven en in het vuur om gekomen. De bewoners van de andere verdiepingen, twee vrouwen en twee kinderen, hebben zich we ten te redden door uit het raam te springen. Zij werden door bu ren in dekens opgevangen. De moeder van Elsje Beense, mevr Bastiaanse het meisje was een kind uit haar eerste huwelijk deed boodschappen in de buurt. Toen zij terugkwam vroeg zij on middellijk naar haar kind. Toen pas werd bekend, dat de kleine nog in het huis moest zijn. Naar vernomen wordt van de inspecteur van het brandpiket van de Amsterdamse politie, be last met het onderzoek in de brand, wist de bewoonster van één hoog, mevrouw Schram, in derdaad niet, dat de driejarige Elsje Beense, ook in haar huis was. Zij was tegen een uur of tien naar boven gegaan waar haar schoonzuster de derde ver dieping bewoont. Haar jongste kindje, een meisje, had zij mee genomen. De beide andere kinde ren, jongetjes van vier en vijf jaar, waren op straat gaan spe len. Daar hadden zij Elsje ont moet en gedrieën besloten de kinderen naar binnen te gaan. In een kastje onder het radiotoestel zo vertelden de kinderen later aan de inspecteur van politie vonden zij wat papier en daar hebben zij een vuurtje van ge stookt. Plotseling begon een stoel te branden en in hun angst kro pen de kinderen op een bed, dat in een hoek stond. De moeder boven rook kort daarna brandlucht. Zij rende snel naar beneden en toen zij haar woning binnenkwam brandde het meubilair al fel. Haar beide jon getjes zaten gillend van angst op het bed en daar de vrouw niet wist, dat zij Elsje Beense van straat mee naar boven hadden genomen, greep zij haar kinderen en rende naar buiten. Op twee hoog lag een vrouw ziek te bed. Zij wist zich met be hulp van de buurvrouw van driehoog te redden door uit het raam te springen. De bewoonster van driehoog was namelijk ook naar beneden gegaan, had op twee hoog gekomen vlammen ge zien en was daar toen binnen ge gaan. Zij had haar eigen kindje er, haar nichtje van beneden bij zich. Euren hadden inmiddels dekens uitgespreid en daarvan een vangzeil gemaakt. De beide kinderen werden eerst naar bui ten geworpen en daarna zijn de twee vrouwen omlaag gespron gen. Geen van vieren kreeg let sel, al waren zij uiteraard allen zeer nerveus. Pas toen de moeder van Elsje Beense, die boodschappen had gedaan terugkwam cn naar haar kind zocht werd bekend dat Elsje vermist was. De brandweer had toen reeds het vuur geblust. Tus sen de verkoolde resten van het bed vond zij toen het deerlijk verminkte lijkje en even later ook de stoffelijke resten van een hond, die evenmin kans had ge zien zich te redden. In de dichtbevolkte buurt heeft deze tragische gebeurtenis uiter aard grote consternatie gewekt. Elsje Beense is het zevende slachtoffer van brand in Amster dam, dat in 1951 te betreuren is. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagochtend tot Vrijdagavond. Koud Wisselend bewolkt met plaatse lijk een enkele bui. Matige, tijde lijk krachtige Noordelijke wind Koud weer. ZATERDAG 28 APRIL. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.44 7.19 7.59 8.09 n.m. 7.16 7.51 8.31 8.41 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Apr. 27 5.20 19.56 2.22 9.21

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1