Hei bezoek van Prins Bernhard aan Tres Arroyos Chinese opmars gestuit? Indje door de Verbondenen heroverd DONDERDAG 26 APRIL 1951. 7e Jaargang No. 1714. Een dag van zijn bezoek aan Zuid-Amerika heeft Prins Bernhard vertoefd in de „Haarlemmermeer polder van Argentinië", een polder zonder dijken ver boven A.P. gelegen, niet onder de rook van de hoofdstad, maar ergens op 200 km van Bahia Blanca, zonder Hoofddorp, maar met een Tres Arroyos, met ons welverzorgde Nederlandse vee en met enthou siasme voor ons Nederlandse Koningshuis, dat in onze eigen Haarlemmermeer thuis nauwelijks over troefd zou kunnen worden. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. op onder op onder 5.22 19.54 1.34 7.59 5.20 19.56 2.22 9.21 5.18 19.58 2.54 10.50 Terechtstellingen in Zuid-Korea De linie van de Verbondenen in Korea, die onder het gewicht van het Chinese lente-offensief werd in gedeukt, heeft Woensdag haar evenwicht herwonnen en houdt nu stand. Ondanks de zware druk bleef de linie van de Ver bondenen intact, terwij'l zij langzaam in Zuidelijke richting werd teruggetrokken op te voren klaarge maakte verdedigingslinies. Gedurende het terugtrek ken bracht de achterhoede de aanvallende tegenstan der zware verliezen toe. Tanks der Verenigde Naties slaagden er Woens dagmiddag in de strijdmacht van de Verbondenen, die Dinsdag ten Z. van Imdjin werd ingesloten, te be reiken en gezamenlijk wordt getracht uit de omsinge ling te breken. Nieuwe Koffiebon DE BINNENVAART IN BELGIË DE BRITSE LABölIRPARTIi Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur (Van een speciale verslaggever van het A.N.P.) Apr. 26 27 28 29 do prins willen zien en de heer J. Verkuijl, voorzitter van het ont vangstcomité, maakt zich tot zegsman van al deze enthousias ten, wanneer hij de prins verzoekt nog even op het balcon te komen. Dan 'barst 'het gejuich los, klinkt het .Wilhelmus", het Argentijnse volkslied en „Oranje Boven". De avond van aankomst bracht de prins door in het huis van de heer Verkuijl, die de prins vertelt over de kolonie en de naar zijn mening bestaande emigratiemoge lijkheden voor Nederlandse boe ren. De geschiedenis is bewogen ge weest en onverbrekelijk verbon den daaraan is de naam van Don Diego. (Die naam moge ons Nederlan ders niet erg Nederlands in de oren klinken, maar gij moogt ei van verzekerd zijn, dat achter de ze Spaans klinkende naam een rasechte Nederlander schuilt, een landgenoot, die in de crisisjaren aan het einde van de vorige eeuw naar dit land trok. De volgende dag in de Neder landse kerk zou Don Diego (zijn echte naam is Dirk Zijlstra, hier over zelf vertellen. De eerste tocht geldt de Neder landse school „Ooilegio Hollan. des". In witte pakjes gestoken staan daar de kinderen der Nederlandse emigranten met vlaggetjes in de hand. Op schoolborden zijn por tretten van de 4 prinsesjes ge prikt, daarboven tekeningen In de vorm van een wapen: Voor Beatrix is dit wapen een paard, voor Irene een duif, voor' Margriet een koopvaardijschip en voor Marijke een engeltje. Ze staan onder leiding van hun onderwijzer, de heer O. L. Steebos die niu reeds 12 jaar in Argentinië vertoeft. De schoolkinderen volgen van uit de verte de prinsesjes. Ze wil len goede burgers worden in hun nieuwe vaderland, maar diep in hun hart (blijft de vlam 'branden voor Nederland en Oranje. Wees gegroet met jubeltonen" zingen de kinderen en „Holland ze zegge rf1, welk lied voor hen hier veel meer betekenis heeft dan voor ons, want het moet voor hen het beeld oproepen van Holland, dat zij nooit zagen. Ze hebben cadeautjes klaar ge maakt voor de prinsesjes: voor Beatrix en Irene elk een rijzweep, voor Margriet een echte Poncho doek, voor Marijke een Gauch/o- pop. De prins verzekert de kinderen, dat de prinsesjes eigenhandig be dankbriefjes zullen schrijven naar hun landgenootjes in Tres Ar royos. „Alleen de kleine Marijke is nog niet zover, dat ze ikan schrijven", maar van één ding kan de jeugd verzekerd zgn, zegt de prins: ,,Onze kinderen leven met jullie mee". Dan volgt een bezoek aan het gemeentehuis en vandiaar gajat het naar de kehk met als escorte 4 agenten op racefietsen. Smaakvol is de kerk versierd met bloemen en vlaggen. De banken zijn bezet met 300 Nederlanders. Ds. J. van der Velde, (opent met gebed en een welkomstwoord. Hij legt er de nadruk op, dat de prins hier Is als vertegenwoordi ger van Nederland en van 't Ko ningshuis, die beiden door de Ne derlanders in Argentinië diep in de harten bewaard blijven". „Dit bezoek bewijst, dat Neder land en Oranje ook aan ons den ken". Dan staat Don Diego op. Hg is thans 72 jaar, de nestor van de Nederlandse kolonie. Ook zijn welkom gold natuurlijk de prins, „die gekomen is naar de (kleine Nederlandse gemeenschap hier op de plaats, waar de hart ader staat van de geestelijke, mo rele en culturele ontwikkeling on zer samenleving. De plaats, waar de gemeente iedere Zondag samenkomt om on ze God te dienen en Zijn woord te horen in de Nederlandse zowel als in de Spaanse taal. De plaats, waar dappere Nederlandse jon gens uit Tres Arroyos afscheid van ons namen om dienst te gaan nemen bg de Prinses-Irenebrigade. „Op dezelfde plaats werden de jongens weer opgewacht, toen zij 5.16 19.59 3.15 12.17 hun plicht gedaan hadden. Een Hier om Tres Arroyos heen, waar sinds 1889 Nederlandse emi granten vechten voor hun bestaan, heeft zich een Nederlandse land bouwkolonie ontwikkeld, die door zjm taaie volharding ten voor beeld moge strekken aan Neder landse nederzettingen in de ge hele wereld. Het zijn goede emigranten, deze Nederlandse boeren, die zich stukje voor stukje hun bestaan hier op Argentijnse -bodem hebben veroverd, die de beste tradities van de Nederlandse landbouw hier op 10.000 km van huis hebben voortgezet en hooggehouden, die zich Argentijnse burgers voelen, maar de band met het moederland aimmmdr loslaten. Zij hadden zich gestoken in Zondagse pakken, de witte boord enigszins onwenning onder hun gebruinde 'koppen, zij waren ge komen per auto, te paard en op de fiets, maar welk vervoermiddel ze ook hadden gebruikt om naai' Tres Arroyos te komen, allen wa ren ze bezield met hetzelfde en thousiasme. Ze waren allen voor deze diag uitsluitend Nederlander en hadden zich voorgenomen hun prins een ontvangst te bereiden. Over de pampas, de dorre dro ge troosteloze Argentijnse vlak ten, was de prins gevlogen. Vanaf Bariloche zag hij dirie en een half uur nielts onder zich dan vlakte, waarop leven een onmoge lijkheid scheen, maar toen hij te gen 5 uur de Argentijnss Haar lemmermeer naderde, glansde on der hem de vruchtbare bodem om Tres Arroyos, die Nederlandse boeren -met kennersblik hadden uitgekozen om hier te trachten hun emigratie tot een doorslaand succes te maken. Op het eenvoudige vliegveldje zette de prins de Argentijnse Da kota neer. Nauwelijks hadden de wielen de grond geraakt, of hon derden renden op -het uitlopende toestel toe, gevaarlijk dicht -bij de nog draaiende propellers. Dan staat het toestel stil en stapt de prins uit onder daverend gejuich van al die Nederlanders, die hun maandenlang opgekropt enthousiasme) thans lucht geven. Agenten banen een weg door de dichte menigte, makeC' een smal paadje vry, juist genoeg voor de prins en zijn gevolg om de auto's te 'kunnen bereiken. Dan rijden de wagens naar Tres Arroyos. Jongens hollen mee, anderen hollen achter de auto's aan, sport- vliegbu-igen cirkelden' boven de stoet. Onderweg steeds weer mensen Argentijnen en Nederlanders, met rood-wit-blauwe vlaggetjes. We zien een moeder met een (baby op (de aim. Het kindje 'heeft een wit gebreid -babymuitsje op met daar op een oranje lintje. Zo wordt het hotel Plaza be reikt. Het is geen hotel als dat in Bariloche, maar een in anjers ba dend provinciehotel, waar voor de prins een zit- en slaapkamer is gereserveerd. Maar buiten het hotel verdrin_ glen zich nog steeds honderden die medegedeeld door hét K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdagoch tend tot Donderdagavond. Kouder. In het Noorden van het land overdrijvende wolkenvelden, maai droog weer. Meest matige wind tussen Noord en Noordoost. Lagere temperaturen dan gisteren. Voor 't overige deel van het land droog en overwegend zonnig weer mei zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost en lagere middag- temperaturen dan gisteren VRIJDAG 27 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.42 6.17 6.57 7.07 n.m. 6.10 6.45 7.25 7.35 ZON EN MAANSTANDEN. ZON MAAN hunner zou de Argentijnse 'bodem id ooit meer terugzien: Marius Kroon, hij viel voor het Neder landse moederland". Don Diego vertelde van d'e over tocht in 1889, van de verstrooiing der ©migranten naar alle wind streken, van putten van 40 meter die moesten worden gegraven om water te krijgen, van huizen die moesten worden opgetrokken, van i weke iriodder vermengd met lang taai pampagras. De hoge kir.de-- 't erf te in het begin, maar hoe dit alles gedragen kon worden door het geloof, in alle eenvoud werd -aes Zondags een predicatie, uit Nederland meegebracht, gelezen en werden oude welbekende psal men gezongen, waarna men ge sticht en -gesterkt huiswaarts keerde. Eten oaee in een woestijn van ellende, die hier moest wor den doorgemaakt, maar de gnote ellende is thans geleden. Er is weliswaar geen rijkdom onder de Nederlandse boeren in Tres Arroyos, maar zij hebben 'n behoorlijk bestaan, een eigen christelijke school, een eigen on derwijzer en een eigen coöperatie, die voor hen in- en verkoopt. En ditmaal hadden ze hun eigen prins in hun midden. „Nooit had den wij durven hopen eens (het voorrecht te zullen genieten een lid van het Koninklijk Huis per soonlijk in ons midden te mogen ontvangen". jDit is een eer, waarvoor wg nooit hadden gedacht in aanmer king te kunnen komen en waar voor wij nimmer dankbaar genoeg kunnen zijn. Dti bezoek heeft ontegenzegge lijk de banden, die ons aan het oude vaderland binden, zeer ver sterkt". Ds. Sonneveld, Nederlands pre dikant in Buenos Aires, die zelf jarenlang is opgetrokken met de emigranten en hun lief en leed heeft gedeeld, sprak daarop een dankgebed uit en de gemeente zong de prins Psalm 121 toe: „De Heer zal U steeds gade slaan". Van de kerk 'ging het te voet naar de vlakbij gelegen coöperatie „Alfa", waarbij nagenoeg alle Ne derlandse boeren zijn aangesloten. Hier kreeg de prins een prach tig zilveren voorwerp aangeboden, speciaal in Tres Arroyos vervaar digd en versierd met het prinse lijke wapen. De prins gaf prompt een Argen tijns geldstukje terug ,,om de vriendschap niet af te snijden". Met auto's ging de tocht hier op via stoffige landwegen naar de estancia van de heer Verkuyl „Cin Calet", terwijl roofvogels naast en over de stoet vlogen en zich te goed deden aan de talrijke hazen, die door het passerend verkeer waren gedood. Er waren geen guacho's op wilde paarden, die de prins kwamen begroeten, zoals dat in Uruguay het geval was, geen bont geklede guitaar- spelende Chileensen, geen „Spaanse edelen" met knevels en sonore stemmen. De estacia van Verkuyl straalde een goede dosis Nederlandse nuchterheid uit. De prins zag hier, hoe de kal veren gemerkt werden, hoe jonge stieren worden gecastreerd, zag het hele vaak rauwe bedrijf on opgesmukt. Er was niets ver fraaid, niemand had zich in spe ciale kleren gestoken. Hier stond voor de prins een groep Neder landers, die als enige wens voor deze dag hadden, te tonen hoe ze werken en ploeteren om hier hun bestaan op te bouwen. Er werden landbouwwerktuigen gedemon streerd, schijfeggen en drie- schaarploegen en dubbele zaai- machines en er werden, zoals dat dagelijks gaat, stierkalveren ge vangen met lasso's om daarna gebrandmerkt te worden. Er werd een demonstratie gegeven van de „tropilla", een moeder- paard met een bel om de hals en daarachter zes jonge paarden die de bel volgden en wendden eri keerden naarmate het moe- derpaard werd geleid. In open auto ging het om streeks vier uur weer terug naar het hotel in Tres Arroyos, waar de prins en zijn gezelschap an derhalf uur rust genoten. Toen kwam de tocht door de stad. We schreven uit Santiago de Chili over het opdringende publiek, dat de prins bijna onder de voet liep. Op dat ogenblik was ieder de mening toegedaan, dat het enthousiasme, dat hier aan de dag werd gelegd, niet kon wor den overtroffen. We hebben de plank echter finaal misgeslagen, want hier in het 40.000 niwoners tellende stadje, waaronder enke le honderden Nederlanders, be reikte de geestdrift haar hoogte punt. We kregen de indruk, dat zich niemand, maar dan ook nie mand meer in de huizen kon be vinden. Elke straat die we door reden was volgepakt met men sen. Agenten te voet slaagden er tenauwernood in een nauwe sleuf vrij te maken voor de stapvoets rijdende auto's, die elk ogenblik moesten stoppen om niemand aan te rijden. Bloemen werden in de auto van de prins gegooid. Men klom bijna in de auto van de prins om hem maar even te kunnen aan raken. Het was een enthousias me, dat mogelijk in Nederland wordt bereikt op hoogtijdagen van het Koninklijk Huis. Twintig minuten duurde deze moeizame rit, die eindelijk voor een lokaal in een van de hoofd straten, waar de Nederlandse kolonie bijeen was voor een re ceptie, waarop alle Nederlanders aan de prins werden voorgesteld. Ook nadat de prins zich naar binnen had begeven, bleef de menigte onder het aanheffen van spreekkoren om de prins roepen. Eindelijk verscheen deze op het balcon. Men mag wel zeggen dat tegen die tijd het gehele verkeer in Tres Arroyos was gestremd. Het daverde door de straten uit de monden van de republi keinse Argentijnen: „Viva el Principe, viva Holanda, viva la reine Juliana". Op het balcon dankte de prins in het Spaans: „Es un dia inovi- dable que no el vidare nunca" (dit is een onvergetelijke dag die ik nooit zal vergeten) en binnen temidden van de landgenoten zei de prins: „De Koningin heeft mij gevraagd, haar hartelijke groeten eri innige gedachten over te brengen. Zij waardeert het zo, dat U volkomen in Uw nieuwe vaderland opgaat en toch Neder lands blijft voelen." Om half elf 's avonds steeg het toestel van de prins bij heldere maan weer op en verdween snel in de rich ting Buenos Aires. Over een paar dagen zal de prins weer thuis in Nederland zijn. Tres Ar royos zal geografisch 10.000 km van het vaderland blijven lig gen, maar geestelijk ligt het sedert het bezoek van de prins zo oneindig dichter bjj. AMSTERDAMSE JONGEN KREEG POSTZEGELS V'AN PRINS BERNHARD. Een 10-jarige Amsterdamse scholier, Jan Rubenkamp, die van af zijn zesde jaar een verwoed postzegelverzamelaar is, schreef prins Bernhard vóór diens ver trek naar Zuid-Amerika een tarief waairin hij Z. K. H. vriendelijk verzocht hem vandaar wat post zegels te willen sturen. En inderdaad ontving Jan uit Buenos Aires een brief van de se cretaris van de prins met de ge vraagde poef zegels. De secretaris schreef er echter (bij, dat Jan het maar niet aan zijn ook postzagel'verzamelende vriend jes moest vertellen, want anders zouden dezen ook gaan schrijven „en daar heeft de prima (het veel te druk voor". Het Bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten te 's-Gra- venhage heeft BON 504 ALGEMEEN aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 27 April 1951 worden ge bruikt en blijft geldig voor het kopen van koffie bij de détaillist tot en met 12 Mei 1951. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwijzing zal op Donderdag 7 Juni 1951 ge schieden. Men schat het kapitaal, dat thans belegd is in de Belgische binnenvaart, op vier milliard francs. De Belgische binnenvloot telt 6000 schepen, die gezamen lijk een vervoersvermogen heb ben van 2 millioen ton. Op iedere 100 vierkante kilometer bezit Belgia 5,5 kilometer aan water wegen. Drie Belgische waterwe gen kunnen een vervoer van meer dan 5 millioen ton goederen per jaar verwerken, n.l. het Al- bertkanaal, het kanaal Gent- Terneuzen, en het zeekanaal van Brussel naar Rupel. Onlangs werd het ontwerp be kend gemaakt, dat de oprichting van een bijzonder fonds voor openbare werken beoogt. Een ge deelte van dit fonds zou worden besteed aan de verbetering van het waterwegennet. Deze zou drie werken omvatten: Een ka naal van de kust naar Brugge, Gent en Antwerpen voor sche pen van 2000 ton, de kanalisatie van de Maas en de Sambre tus sen Charleroi en Luik en ten slotte het bevaarbaar maken voor schepen van 1350 ton van het Centrumkanaal. Het ligt in de bedoeling, dat het bijzonder fonds voor open bare werken over een periode van 16 jaar 3 milliard francs per jaar zal besteden voor de boven genoemde werken, waarvan de kosten van uitvoering op 48 mil liard francs worden geraamd. CHINEZEN WERDEN TE RUGGEWORPEN. De Verbonden troepen hebben Woensdag de opmars der Chinese strijdkrachten in de centrale sec tor tot staan gebracht. De Chinezen werden van de weg tussen Seoel en Toentsjon terug gedreven. In een door de leiding van het Achtste Amerikaanse leger te To kio uitgegeven communiqué wordt meegedeeld, dat de wig van de in het 'centrum der Geallieerde linie geslagen bres is opgeruimd, zodat Iiier het front weer recht is ge trokken. Verder wordt meegedeeld dat de Chinezen, die in minder dan 3 dagen 40 km waren gevorderd, tijdens Woensdagochtend vroeg geleverde gevechten tussen Seoel en Toentsjon 5 km zijn terugge slagen. DRUK DEK CHINEZEN NEEMT AF. In loet communiqué wordt ver der nog meegedeeld, dat de weg tussen Seoel en Tsjoentsjon, die van belang is voor de bevoorra ding der Verbondenen, zich stevig in Geallieerde handen bevindt. In dit gebied zijn de Chinezen tot op 11 km ten zuiden van de 38ste breedtegraad doorgedrongen. Ten zuiden van de rivier de Imdjin in de westelijke sector zijn de Verbondenen in de nacht van Dinsdag op Woensdag over korte afstand teruggetrokken om door- sgpelingen te voorkomen. Officieren der Verbondenen hebben meegedeeld dat de vijan delijke druk afnam, nadat de Ge allieerden nieuwe stellingen had den ingenomen. In het westelijke gedeelte van de centrale frontsector houden de Verbonden troepen in het berg achtige gebied van Jontajon stand na in de 2 afgelopen dagen te zijn teruggetrokken. DUIZENDEN CHINEZEN ZIJN GESNEUVELD. Door (iet recht trekken van de Geallieerde linie in de centrale sector is de gevaarlijkste bres, die hierin door het jongste offensief der Cliinezen was geslagen, ge dicht. De lijken van duizenden Chine zen liggen over het 160 km brede front verspreid. De troepen der Verbondenen hielden stand tegen de „zelfmoord- aanvallen" der Chinese stoottroe pen, die in golven en zondier dek king te zoeken aanvielen, waarbij zy ziich aan een bijna zekere dood bloot stelden. De Chinezen werden hevig door geschut en vliegtuigen <jer Ver bondenen beschoten. Daarop kwam de Geallieerde infanterie in actie, die de Chine zen terug wist te drijven. Men schat dat de Geallieende grondstrijdkrachten Maandag 8000 man Chinese communisten hebben gedood of gewond, terwijl de luchtmacht er nog duizenden voor haar rekening nam. INDJE DOOR DE VERBON DENEN HEROVERD Een gevechtsgroep der Verbon den legers is Indje, dat Dinsdag door de tegenstander werd ver overd, binnengetrokken. Indje ligt in Oostkorea. Het is het eerste succes van de verbon denen na het begin van het Noor delijke offensief. In de centrale sector schijnen de Noordelijke aanvallen in kracht af te nemen, maar in het westen trekken de troepen der Verenigde Naties opnieuw in de richting van Seoel terug. AMERIKAANSE INFANTE RIE AANGEKOMEN 'Kort na elkander zijn te Tokio de 40e en 45e Amerikaanse divisie infanterie aangekomen. Beide divisies zijn ingedeeld bij de Amerikaanse bezettingstroepen in Japan. TERECHTSTELLINGEN. In een verklaring der Zuid-Ko- reaanse regering, waarin zij me dedeling doet van het terechtstel len van 187 dorpelingen, die zich schuldig hadden bevonden aan voortdurende samenwerking met communistische guerilla-strijders, worden de volgende bijzonderhe den bekend getmaakt. „De inwoners van het dorp Kotsjang, waarvan het grootste gedeelte na 1945 door valse pro paganda was misleid, hebben on ophoudelijk met de communisti sche gueriüa-Btrtjdero samenge werkt, die in het dorp van wapens en levensmiddelen werden voor zien en inlichtingen ontvingen over de bewegingen der Verbon den strijdkrachten. Verscheidene malen is de dor pelingen gelast Kotsjang te ont ruimen, doch zij weigerden dit te doen. Meisjes uit het dorp traden in het (huwelijk met communistische guerillastrijders. Op zekere dag vond een botsing plaats tussen Zuidkoreaanse troe pen en politie en communistische guerilla-istrijidens, waarbij 39 com munisten na een strijd van 10 uiur werden gedood en 68 gewond. Bij nieuwe gevechten werden 200 communisten gedood. Hieronder bevonden zich dor pelingen, die de vijand daadwer kelijke steun hadden verleend. De 187 beklaagden werden schul dig bevonden aan het In tijd van oorlog op alle mogelijke wijziaa helpen van de vijand. Zij zijn deswege na een zitting van een krijgsraad ter dood ver oordeeld en ter plaatse terechtge steld", aldus wordt in deze ver klaring van de Zuid-Koreaanse re gering over „het Incident van Kotsjang" meegedeeld. De Zuidkoreaanse regering heeft medegedeeld, dat een com mandant van een Zuidkoreaans bataljon 187 dorpelingen had doen executeren na een korte zitting van een krijgsgerecht te Kotsjang, 55 km ten Z.-W. van Taegoe. Zij waren beschuldigd van samenwerking met guerilla strijders. FItONT OVERZICHT Volgens de Woensdagmiddag plaatselijke tijd te Tokio bekende gegevens is de stand van de strijd in Korea als volgt: Westeljjke sector: De Verbon den legers in het gebied van de Imdjin zijn nieuwe „tactische" terugtrekkende bewegingen be gonnen naar een betere verdedi gingslinie. De druk van de tegen stander is niet boegenomen. Centrale sector (westelijk deel). Ten zuiden en zuidoosten van Jontsjon hebben de Chinezen ver schillende aanvallen verricht op de nieuwe linie der Verbondenen en hen by het aanbreken van de dag hier en daar teruggedreven. Centrale sector. Hier schijnt de druk van de aanval te verminde ren. Binnen 3 dagen was de te genstander hier 40 kim opgetrok ken. Centrale sector (oostelg'k deel). De Verbonden formaties hebben zioh naar het gebied ten zuiden van het Hwatsjon-bekkien terug getrokken na een aantal Chinese aanvallen te hebben afgeslagen. Ten oosten van het bekken heb ben de Verbonden legers verschil lende Noordikoreaansa aanvallen afgeslagen. Oostelijke sector. In het gebied van Indje is de toestand duister. ZUIDKOREAANSE MINIS TER AFGETREDEN Dr. Tsjfo Pjoeng Ok, de Zuid koreaanse minister van Binnen landse Zaken, is Woensdag afge treden. Van gewoonlgk betrouwbare zij de is verklaard, dat Syngman Rhee Dinsdagavond Dr. Tsjo, die ais minister van binnenlandse za ken voor het optreden der Zuid koreaanse politie verantwoordelijk is, had ontboden en zijn aftreden had geëist. Dr. Tsjo heeft zijn ontslagbrief vergezeld doen gaan van het vol gende advies aan de president: „Maak Korea democratisch neem rechtstreeks raad van men sen aan - - vertrouw benoemde functionarissen en behoud dat vertrouwen". Als minister van Binnenlandse Zaken zal thans de minister van Defensie, Soeno Mo Sjin optreden. Dr. Tsjo was het vorig jaar het doelwit van een storm van protes ten naar aanleiding van massa executies van burgers in het ge bied van Seoel, die van pro-com munistische gezindheid werden verdacht. Hij werd toen opgeroepen om voor de commissie der Ver. Na ties voor de unificatie en weder opbouw van Korea te verschijnen. Spoedig daarop maakte Dr. Rhee de amnestie voor alle ter dood veroordeelde politieke ge. vangenen, een gedeeltelijke am nestie voor alle andere politieke gevangenen en een ingrijpende herziening van de strafbepalingen bekend. „GEEN COMMENTAAR' VAN GEN. RIDGWAY. Een adjudant van luitenant- generaal Ridgway, de nieuwe opperbevelhebber der V. N., neeft verklaard, dat de generaal „geen commentaar" had op ver klaringen, volgens welke hij de wens van generaal MacArthur om de Chinese nationalisten in de strijd tegen de communisten te betrekken, zou steunen. DE COMMUNISTISCHE VERLIEZEN IN KOREA. Thans is meegedeeld, dat de stafchef van het Amerikaanse leger, generaal J. Lawton Col lins, eerder in de maand voor een congrescommissie verklaard heeft dat de communistische verliezen in Korea op 750.000 man werden geschat. Collins heeft verder meegedeeld, dat de nieuwe mid delzware generaal Pattontank beter is gebleken dan de Russi sche middelzware tank. SENATOR LEHMAN OVER DE POLITIEK VAN MAC ARTHUR. Volgens de democratische sena tor Herbert Lehman zou de poli. tiek van MacArthur om China te bombarderen rampzalige gevolgen hebben gehad en „waarschijnlgk een atoomoorlog over de Ver. Sta ten en de vrije wereld hebben ge bracht". Hij zei dat er „een niet te over bruggen kloof" bestond tussen het standpunt van MacArthur en dat van de stafchefs en president Truman. „De politiek van MacArthur", aldus de senator, klinkt eenvou dig aan de oppervlakte, maar valt door haar eigen gewicht"'. Azië diende met alle mogelijke middelen te worden verdedigd, maar dit moest niet ten koste van de veiligheid van Europa gaan. INSCHAKELING NATIONA LISTISCHE TROEPEN? Gen.-majoor Courtney Whitney, de adviseur van MacArthur, heeft op een pensonferentie verlklaard dat generaal Matthew Ridgway, die MacArthur opvolgde, „na een analyse van de toestand een in krachtige termen vervatte bood schap" aan het departement van Defensie heeft gezonden, waarin hg op gebruikmaking van de na. tionalisitische strijdkrachten aan dringt „ter versterking van onzie positie)". Generaal Whitney zei dat alle hoge officieren in het Verre Oos ten dit standpunt delen. MacAr thur heu't de sterkte van Tsjiang Kai Sjeks troepen op Formosa op 600.000 man gesichat. Het bestuur van de Labour- partij heeft van Bevan een uit eenzetting gehoord van de rede nen, die hem hebben bewogen tot aftreden. Het bestuur heeft geen genoegen genomen met deze redenen en Bevan in het ongelijk gesteld. Na een besloten vergadering heeft het bestuur een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat het de Labourregering en haar be groting vastberaden steunt. Het verzoekt alle leden van de partij hetzelfde te doen. Het bestuur, waarvan Bevan lid is, heeft na de vergadering verklaard, dat de begroting „eerlijk en redelijk" is. Het verklaart nogmaals zijn goedkeuring te hechten aan het herbewapeningsplan, „dat als een noodzakelijke bijdrage tot de collectieve veiligheid in de hui dige moeilijke internationale toe stand dient beschouwd te wor den". Attlee, die nog niet hele maal hersteld is, woonde deze vergadering niet bij.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1