„Verbied hei autorijden op Zondag 13 FONTEIJNS Beperk de dure vacantiereizen' Verbondsvergadering^ R.K. Arbeidersbeweging Opening nieuwe school te Waterlandkerkje Staking in San Sebastian DE ZWARTE VLEK Van Sprang HULST Cei Uit Gei Oli TELEFOO 99 In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht opende voor zitter A. C. de Bruijn gisteren de driedaagse vergade ring van de Katholieke Arbeiders-beweging. Wij mogen, wat de belangstelling betreft voor de K.A.B. niet klagen, aldus de voorzitter. Haar ledental is tot 320.000 gestegen. Uit tal van kringen buiten onze beweging, waaronder vele uit het buitenland, meldt men zich om nader kennis te mogen maken met de K.A.B. Stakingsdreiging in Italië .i Vraagt onze kosteloze folder met prachtige kleurenfoto's Desgewenst vrijblijvend demonstratie aan huis KLEDINGMAGAZIJN Korsti Herengracht 4< Telefoon 37132 's-Gravenhage 's-Hertogenbos c7( Overigens moeten win reke ning houden met een ervaring, opgedaan n'i de voorlaatste we reldoorlog. Die oorlog maakte de ergste sociaal-kreupelen plotse ling springlevend. Zij gaven vaak het tempo aan van de sociale ontwikkeling- en de wetgever kon hen op bepaalde ogenblikken niet bijhouden. Die genezing bleek echter van korte duur. Die oude kwaal liet zich na niet te 'liange duur weer gelden: de reac tie stak haar kop op. Zal het to tale na-oorlogse beeld, waarvoor wij thans geplaatst worden, an ders zijn? Ook nu was het tijdens enkele na oorlogse jaren goed werken op de sociale akker. Het klimaat was prima en de vruch ten hadden ieders bewondering. De Stichting van de Arbeid werkte op volle toeren en oogst te bijval in binnen- en buitenland. De wetgever greep zijn kans en bracht o.m. de wet op de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie en de wet op de ondernemingsraden. Wij weten ons vrij van pessimis me, indien wij zeggen, dat er te kenen zijn die er op duiden, dat wij rekening moeten houden met ■de mogelijkheid, dat de reactie zich opnieuw zal laten gelden. Het volgen van een aantal bla den en periodieken en het kennis nemen van adviezen van de Stichting van de Arbeid stemt niet hoopvol, waarbij de bij her haling tot uiting komende angst foor en het knabbelen a a n de macht van de Nederlandse arbei dersbeweging een der facetten is. Onze verantwoordelijkheid schrijft daarom voor, dat wi.i met een en ander ernstig rekening houden. Het lag aanvankelijk in de be doeling uitvoerig aandacht te schenken aan het urgente pro bleem van prijzen en lonen. De agenda doet zien, dat prof. Tin bergen, directeur van het plan bureau en adviseur van de rege ring, dat onderwerp zal behan delen. Toch schijnt het nuttig enige opmerkingen te maken. Eerst zij verklaard, dat voor ons bij het bepalen van een standpunt het belang vin de arbeiders (de arbeidersgezinnen) voorop stond en staat. Daarmede is niet ge zegd, dat wij onze ogen sluiten voor de harde werkelijkheid. Wat die werkelijkheid? Eerstens dat er alleen werk is voor onze arbeiders, dat zij alleen op een redelijk materieel bestaan kun nen rekenen, indien Nederland producten kan uitvoerenomm staat te zijn elders grondstoffen, die wij zelf niet hebben, te kopen. S dat Wij veel meerinva ren dan uitvoeren. Daardoor slaat onze betaUngsbalanssterk «aar de verkeerde kant door. Dat nadeel kunnen we door schen kingen, leningen en hetinteren van onze middelen, korte tijd dragendoch op de duur gaat ons volk als geheel ^aaraan ten sronde. Dat moet, niet in de laat fte DÏaats in het belang van onze arbeidersgezinnen, voorkomen worden. Voorkomen worden ener- stiós door de productie zo hoog tisredelijk verantwoord is, op te v«:ren anderzijds door op eigen verbruik zoveel mogelijk te be Sgen. Er is nog een factor, welke de financiële, dus ook de materiële positie van ons volk in ^vaar brengt! dat is de span- ïende internationale toestand, de oorlogsdreiging tussen Oost West. ffet nemen van verdedigings maatregelen kost geld. Tegen 3ie achtergrond moeten wil het loom Sb Prijsbeleid plaatsen, waarbij i^n tamer dient te bedenken, rial de regering verantwoordelijk is voor dat loon- en prijsbeleid. Om groter leed te voorkomen moe? ons volk offers brengen en de regering besloot, dat dat oï fer, althans voor t ogenblik, 6 van het verbruik zou zijn. De Nederlandse arbeidersbewe ring heeft zich bij het besluit Neergelegd. Zij redeneerde logisch en verantwoord naar spr. s oor deel: a. regering, gij vraagt o dan moogt ge ook met méér ne- men: doch indien er aan de pr - zenkant niets gebeurt, dan stij- "en de prijzen na 1 April weer geregeld en dat betekent dat ge niet 5 doch méér, waarschijn lijk 8 of meer procent neemt. Dat ii niet eerlijk, tenzij gij, regering, nu of achteraf het meerdere com penseert; b. vervolgens: gij, re gering, tast het reele loon van de arbeiders aan. Gij doet dat, gil kunt dat doen, omdat gij de macht hebt, omdat gii de toonhoogte be- Paalt en het is gemakkelijk en Doch, regering, wat doet ge aan de prijzenkant, waarvoor ge óok verantwoordelijk zijt? Daar zit de moeilijkheid. Wij beweren aller minst, dat de prijsbeheersing al gemeen tot prijsverlaging leidt. Wij weten wel beter, omdat de grondstoffenprijs, die wij niet in de hand hebben, buiten en tegen onze wil kan stijgen. Doch het schijnt onredelijk de reële lonen van de arbeiders, omdat men ze in de hand heeft, onverbiddelijk te verlagen, terwijl men aan de andere kant volstaat met 'n vrien delijke buiging, verzoekend de Drijzen niet of beperkt te verho gen. Daardoor wordt de indruk één grote zode zou in elk geval daardoor worden geplaatst: een Dsychologische. Ons volk, de klei ne man, zou zich minder ergeren en de geest van solidariteit zou worden versterkt, zo meende spr. Sprekende over de grote gezin nen en niet-verdienende kinderen, noemde spr. de wettelijke kinder bijslag en de tarieven van belas tingheffing van grote betekenis, doch onvoldoende. Hij zeide: „Natuurlijk voor wie de bevolking aanwas wil tegen gaan door het kindertal te beper ken, voor degene die meer waar de toekent aan een gulden dan aan een kind, voor zo iemand is het grote gezin geen probleem. Hoewel dat standpunt wel te rij nen zal zijn met vrijheid en de mocratie gelijk men die voor 5( jaar propageerde, mag toch woi den aangenomen, dat het over grote deel van ons volk een ande re opvatting huldigt van vrijheid van de vrijheid om ziin zahgheic te bewerken zoals Christus dat heeft geleerd. Waarom wordt, nu het kinder biislagbeginsel is aanvaard, met beter geholpen? De regering zou er toch voor zorgen, dat de las ten niet onevenredig zwaar op het grote gezin zouden drukken Wij weten, dat wij, als Katholie ken, alleen niet bij machte znn een oplossing te bewerkstelligen Voor de officiële opening van Turkije, de putten en de bulten de O. L.-school te Waterland- in de weg naar Oostburg, terwijl kerkje bestond veel belangstel- tevens de slechtste school van ling. In de raadzaal was een ge- Zeeland in Waterlandkerkje selecteerd gezelschap bijeen ge- stond. In korte tijd heeft het ac- komen om de opening bij te wo- tieve gemeentebestuur er al veel nen. We merkten o.m. op Jhr. opgelost. Het staaltje burgerzin mr. de Casembroot, de Commis- in Waterlandkerkje vertoond, saris der Koningin, de inspec- zou men in een grote stad nooit teur van het L. O. te Middelburg, bereiken, waar men van de ge- de directeur van de Prov. Ge- dachte uitgaat, dat vadertje staat zondheidsdienst dr. Van den toch maar betaalt Borg uit Middelburg, de school- Het Prov. Bestuur was ver" arts dr. K. Pels, de consulent heugd, toen de school geopend voor gym. onderwiis de heer kon worden. De Commissaris Beuning, het voltallige college heeft echter geweigerd deze van B. en W., de meeste burge- school officieel te openen. De ge- meesters uit de omliggende ge- meente Waterlandkerkje heeft gen. uaaraoor wuiui ut- mui u» een oplossing te DeweiRsicmttn. gewekt, dat met twee maten ge- De Katholieke werkgevers hebben meten wordt; dat men wijkt voor hun goe(je wil getoond en doen de moeilijkheden, die aan de nrijs- nog meer dan de wet geeft, doch beheersing zijn verbonden. De re- }s voor hen moeilijk omdat gering wil het verbruik van een zd concurrerend moeten werken, aantal consumptiegoederen beper- Men hegrijpe, dat wii een beroep ken door verhoging van accijnzen doen op andere, goedwillende be en weeldebelasting. Doch, indien volkingsgroepen om te bevorde- ons volk arm is en dat is het ren dat er 'n betere, meer af doen- waarom verbiedt de regering dan de kinderbijslagregeling komt. het luxe-autorijden op Zondag Tot s]Qt van zijn rede herinner- niet? Waarom kan, met beroep de de heer De Bruijn aan de her- op onze armoede, er niet naar denking van de sociale encyclie- worden gestreefd, dat dure bui- j^en „Rorum Novarum" en „Qua- tenlandse reizen worden beperkt? drae,esjmo Anno", op 15 Mei in Waarom geen versobering voor- R0me en op 26 Mei in Rotterdam, geschreven bij het maken van door de k. A. B. en sprak de hoop sommige verteringen en waarom ud dad de geest van beide ency- sluit men de ellendige speelholen ciieken over de K. A. B. vaardig niet? Al zet dat alles, als geheel blijven, bezien, weinig zoden aan de dijk, Fabrieksarbeiders in de Spaan se stad en provincie San Sebas tian zijn gisteren in staking ge gaan uit protest tegen de hoge kosten van levensonderhoud. In Bilbao staakten fabrieks arbeiders om dezelfde reden. In de grote ijzer- en staalfabrieken, waardoor Bilbao bekend is, is slechts een klein aantal arbei ders aan het werk gegaan. Enige grote fabrieken lagen ge heel stil. In enige kleine fabrie ken gingen de arbeiders aanvan kelijk aan het werk, maar be gonnen later een sit-down sta king. De algemene indruk was, dat de staking zich in de loop van de dag zou uitbreiden over het industriegebied van de stad. De winkeliers en de ambtena ren nemen niet aan de staking deel, evenals de vervoersdiensten. Uit San Sebastian werd be richt, dat het merendeel van de fabrieksarbeiders in die stad en in de provincie Guipuzcoa het werk hebben neergelegd. De openbare diensten functioneer den normaal en de meeste win kels waren open. Tot dusver zijn geen inciden ten gemeld. Dit is het tweede grote ar beidsgeschil in Spanje in zes weken. Vorige maand legden n.l. ongeveer 300.000 arbeiders in Barcelona het werk neer, even eens uit protest tegen de hoge kosten voor het levensonderhoud. De Spaanse regering heeft de cirbeiders in de industriefabrie- ken te Bilbao en San Sebastian een ultimatum gesteld, onmiddel lijk weer aan het werk te gaan op straffe van ontslag of andere maatregelen. De secretaris-generaal van het taliaanse algemene vakverbond Jiuseppe di Vittorio, heeft de egering gedreigd met een natio- vale staking uit solidariteit mei Ie staatsambtenaren. Deze bedreiging vormt een ant- voord op een nota, welke de mi- ïister van Financiën aan de ver- chillende vakbonden heeft ge onden en waarin hij iedere mo- ;elijkheid om op het ogenbli! o loonsverhoging aan de staats- mbtenaren toe te staan uitsluit li Vittorio heeft eveneens eer leroep op de drie vakbeweginger ;edaar> voor een gemeenschappe ijke actie teneinde de ambtena - en voldoening te geven. De bond van Italiaanse spoor wegbeambten heeft voor 5 Me ren staking van een dag en voo '9 Mei een algemene staking vat de spoorwegen uitgeroepen. Di besluit werd genomen als pro test tegen het aanhouden van ee regeringsvoorstel, volgens het v/elk de uitkeringen van de b. ~mbten zouden worden vei oogd. l»tr,Tr' ▼T' Sinds 17 Maart j.l. werd de 17- jarige Klazina Jacoba de Wijs uit Hilversum vermist. Het meisje had onenigheid gehad in de ma nufacturenzaak waar zij als be diende werkzaam was. Gisterenmorgen kreeg de Hil- versumse recherche de tip, dat het meisje in Groningen was ge signaleerd. Zij is daar aangehou den en op transport naar Hilver- süm gesteld. meenten en de dir. van de Cen trale Dienst, de heer Zuijdweg. De burgemeester, de heer M. J. Verbrugge, constateerde ver heugd. dat met de ingebruikne ming der school een nieuw begin punt voor het onderwijs bereikt is. Het was een lange weg, die leidde naar deze nieuwe school. Al 15 jaar geleden waren er plan nen om tot nieuwbouw te komen, daar het oude schoolgebouw al jaren onvoldoende was. Door de oorlog werden de plannen opgeschort, doch na de bevrijding doken ze weer op, mede gesteund door de rapporten van de schoolarts, die een vlam mend protest schreef tegen de oude school. De dorpsgemeenschap, ver enigd in de stichting tot bevorde ring van de nieuwbouw der school, organiseerde uitvoerin gen, terwijl er enkele jaren gele den een klinkende bazar werd gehouden. Eind 1949 werd bericht ontvan gen, dat men in 1950 de school zou mogen bouwen. Een staaltje van diepe ge meenschapszin in Waterland kerkje is gedemonstreerd, toen de grond, waarop de school zou komen, geëgaliseerd moest wor den. Boeren reden af en aan met hun karren met zand, dat een van hen gratis beschikbaar stel de. Kosten werden niet gespaard, het was immers voor de nieuwe school? Aan alle instanties die mede werkten, bracht de burgemeester namens de gehele burgerij van Waterlandkerkje dank. In de eendrachtige samenwer king der bevolking, om tot de bouw te komen, zag de burge meester een getuigenis, dat de kleine gemeente Waterland- kerkie haar eigen gemeenschap in stand zal kunnen houden. Na de burgemeester sprak de Commissaris der Koningin er zijn grote voldoening over uit dat Waterlandkerkje nu zijn nieuwe school heeft. 't Kerkje, zo zeide de Commis saris, is bij het Prov. Bestuur be kend om zijn enorme problemen. Daar is allereerst de altijd lege portemonnaie. Verder zijn er de slechte keien van de weg naar BENELUX-NIEUWS. Binnenkort zullen, op initia tief van het Belgisch Benelux- comité, op de toegangswegen naar de landen der Benelux aan de grens lichtgevende borden ge plaatst worden met het opschrift „Benelux". Ter herdenking van het feit, dat vijf jaar geleden het Neder lands-Belgische culturele accoord werd ondertekend, zal begin Mei te Brussel op het ministerie van Onderwijs een kleine tentoon stelling worden geopend, die een beeld zal geven van hetgeen in de afgelopen vijf jaar is verwe zenlijkt. De Benelux-kampeerdagen zul len dit jaar van 20 tot 23 Juli te Gent worden gehouden. Verleden jaar namen hieraan 150 Neder landers, Belgen en Luxembur gers deel. Op 23 Mei a.s. zal te Brussel een vergadering worden gehou den van de drielandenraad van de Benelux. Roman door NIEK VAN DER ZWAAN. 56) Nadruk verboden. XIII. Wijnandse en zijn aanstaande vrouw kwamen overeen, dat hun huwelijk spoedig zou plaats vin den. Reeds de Maandag na hun verloving stelde Wijnandse zich in verbinding met de gemeente architect en beiden gingen naar de Utrechtseweg, waar de archi tect Wijnandse een bouwterrein wees, dat te koop was. De grond stond hem wel aan, temeer, om dat het terrein vrijwel onmiddel lijk grensde aan de grote straat weg naar Utrecht en toch dicht bij Willemspoort lag. Hij had al eerder plannen gehad om elders een grotere drukkerij te doen bouwen, want het pand in het stadje was beslist te klein ge worden. Nu hij binnenkort zou gaan trouwen, achtte hij het tijd— naait en het is gemaKKeiu^ c. gaan trouwen, acinic «j- misschien ook verleidelijk dat be- aangebroken om zo spoedig trekkelijk eenvoudige middel te moggjjjjc te bouwen. In de loop hanteren. van de week ging hij naar Den Haag om de vereiste vergunnin gen aan te vragen, waarbij hij dankbaar de aanbevelingsbrieven van de burgemeester aanvaardde en verder had hij een bespreking met de architect, dat als resul taat had, dat na enige tijd een tekening klaar was voor een drukkerij met liantöör en aan grenzende woning. Na enkele kleine wijzingen werd de teke ning goedgekeurd en de bouw werd vier weken later aanbe steed toen de vergunningen af kwamen. Een aannemer uit Wil lemspoort was de laagste in schrijver. Deze begon onmiddel lijk, nadat hern het werk gegund was, met de eerste werkzaam heden. Van tijd tot tijd kwam Tim in Willemspoort, en dan gingen ze samen naar de vordering van de bouw kijken. Wijnandse kocht in die dagen een kleine snelle auto, waarmee hij 's avonds, als het werk zulks toeliet, enkele uren naar zijn aanstaande vrouw ging. Eri op de Zaterdagmiddagen gin gen ze inkopen doen. Het gezin De Rooy leefde mee met het geluk van hun huisge noot. Bij de nieuwe woning zou een grote tuin komen, want Tini hield van bloemen en De Rooy verklaarde, dat hij er een para dijsje van zou maken. En dat moeten de jongelui dan maar be schouwen als hun huwelijksca deau. Waarvoor Wijnandse en Tini beiden zeer erkentelijk wa ren. Bijna dagelijks was De Rooy 3n soms ook Daan, bezig met het aanleggen van deze tuin. Het voorjaar was gekomen, zodat, als hun woning in Mei klaar was, al les volop in bloei zou staan. In de loop van deze maand kwam ^de drukkerijs ook klaar, behou dens nog enkele kleinere werk zaamheden. Begin Juni zou bet huwelijk plaats vinden en veer tien dagen van tevoren begon de verhuizing van het oude pand naar het nieuwe bedrijf. Dat was een heel karwei, waarbij Wij nandse van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de weer was. Hij had er weer een zetmachine bij gekocht en ook een snelle twee- toerenpers, waarop hij grote op lagen in korter tijd zou kunnen draaien. Op de laatste dag van Mei was alles overgebracht en sloot Wij nandse voor de laatste maal de thans lege drukkerij. Het stemde hem wel even weemoedig, want hier had hij tin slotte nu bijna twee jaren geleden de grondslag gelegd voor zijn bedrijf en hier was immers zoveel gepasseerd. Nu lag de drukkerij leeg en ver laten Miep daarentegen had geen heimwee, niaar was opgetogen over deze vooruitgang. Het kleine benauwde kantoortje, waar ze met hun tweeën zoveel maanden gewerkt hadden, slechts geschei den door een dunne houten wand, met het overige kantoorperso neel, zegde ze nu voorgoed vaar wel. Inplaats daarvan had ze nu een kantoor geheel voor zichzelf en haar secretaresse, die per 1 Juni in dienst werd genomen. Daarnaast met een aparte deur verbonden, was het kantoor van Ger, eveneens met een eigen se cretaresse. En dan kwamen ver volgens de twee kantoren van de boekhouding en de expeditie afdeling. Voor, bij de grote deur, waren links en rechts twee ka mertjes, een voor de portier, ter wijl het andere dienst zou doen als wachtkamer. Een lange gang liep langs al deze vertrekken. Alleen de privékantoren van Ger eri Miep matglas. In de andere bureaux kon je vanuit de gang zo naar binnen kijken. En aan de andere zijde van de gang was de grotere drukkerij- zaal en daarnaast de zetterij. Tussen deze twee afdelingen was weer een lang smal kantoortje, waar de chef-zetter en de nieu we chef-drukker gingen zetelen. De vier zetmachines stonden weer in een afgescheiden gedeel te van de zetterij, met grote open slaande deuren naar buiten, zo dat de mensen gedurende de mooie zomermaanden van het jaar volop frisse lucht konden inademen. (Wordt vervolgd.) het voorrecht dat de inspecteur van het lager onderwijs er gebo ren werd? De Commissaris eindigde met de wens uit te spreken, dat de nieuwe school tot in lengte van dagen Waterlandkerkje zou mo gen sieren, tot heil en zegen van de jeugd van 't Kerkje. Inspecteur A. A. Leenhouts vond er een grote vreugde in mee te mogen werken aan de ver betering van het onderwijs. Spr vond het verblijdend dat men juist wat de kleine gemeenten be treft de hand aan de ploeg slaat. De gratis egalisatie van de grond vond spreker een bewijs dat men het in deze goed meent met de geestelijke verzorging van het kind. Namens het rijksschooltoe- zicht bood spr. zijn hartelijke ge lukwensen aan en verklaarde de school officieel voor geopend. De heer A. Hoolhorst, thans rector van het lyceum te Oost burg, vroeger onderwijzer aan de school van Waterlandkerkje, vond het een grote vreugde, dat thans de school er staat, waar- voor hij zich al 35 jaar geleden beijverde. Spr. bood dan ook zijn gelukwensen aan met de thans behaalde overwinning en wenste de onderwijzers met hun nieuwe school veel succes. Ds. W. B. Bergsma bood ge lukwensen aan namens de Ned. Herv. Kerk, terwijl de heer Roseveldt, burgemeester van Schoondijke, sprak namens zijn West Zeeuws-Vlaamse collega's. De heer Vermeulen, hoofd der school van Cadzand, voorheen te Waterlandkerkje, kon zich voor stellen, dat het onderwijzend personeel met enige weemoed zou terugdenken aan het oude schoolgebouw, maar toch blij zou zijn, dat ze die oude rommel kon den verlaten. De heer C. de Nood schetste als oudste raadslid de strijd om tot een nieuwe school te komen en dankte ieder die medewerkte qjjj de houw tot stand te doen komen. Verder werd nog het woord gevoerd door Arch. Bruijnooge en de heer M. de Bruijne, het hoofd der school. Alle genodigden begaven zich achter een stoet kinderen, die ballonnetjes met zich meevoer den, naar de nieuwe school, waar op het schoolplein de bal lonnetjes werden opgelaten. De kinderen zongen in een toepasse lijk lied hun vreugde uit, dat de nieuwe school gereed was geko men, waarna een der kinderen de Commissaris de sleutel aanbood op een kussen, waarmede hij de schooldeur opende. In het lokaal, dat bestemd is voor het kleuteronderwijs, wer den de genodigden op verversin gen onthaald, waarna men gerui me tijd gezellig bijeen bleef. ,'s Avonds gaf de muziekver eniging van IJzendijke een con cert in Waterlandkerkje. De ouder-commissie bood een prach tige schoolbel aan, terwijl de ar chitect een electrische klok ten geschenke gaf. AFWIJZENDE BESCHIKKING OP VERZOEK VAN DE „SPORTFA V ORIET". De kantonrechter te Rotter dam, mr. F. A. Nelemans, heeft gisteren afwijzend beschikt p het verzoekschrift van de ven noten van de V.V. in oprichting de „Sportfavoriet" te Amster dam. Deze onderneming, die voetbalprijsvragen organiseert, had Vrijdag j.l. zoals gemeld, een request ingediend, waarin ge vraagd werd om teruggave van de bij dit weekblad voor sport en spel inbeslaggenomen bescheiden In zijn beschikking meende de kantonrechter, dat de vraag in hoeverre deze voetbalprijsvraag handelt in strijd met de Loterij- wet 1905 zal moeten worden uit gemaakt door de rechter, die de hiermee verband houdende straf zaak zal berechten. Een terugga ve zou thans een ongewenst vooruitlopen op de dan te nemen eindbeslissing zijn. Bovendien, aldus het oordeel van mr. Nelemans, vordert het belang, dat de stukken in beslag worden gehouden, omdat zij mo gelijke overtuigingsstukken kun nen zijn, aan de hand waarvan kan worden nagegaan of en m hoeverre er met deze voetbal prijsvraag sprake is v.an overtre ding van de loterijwet 1905- HORLOGEMAKER Noordstraat Terneuzen TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2