De reis van Prins Bernhard Het vraagstuk der Ned.-Belgische waterwegen De oorlog in Korea -^7 MAANDAG 23 APRIL 1951. 7e Jaargang No. 1711. TELEFOONGESPREK MET KONINGIN JULIANA Prins Bernard fungeerde Vrijdagavond als telefonist in Bariloche in het Argentijnse merengebied, waar hij enige dagen vacantie houdt na zijn bezoeken in de afgelopen weken. De Argentijnse minister van P.T.T. had namelijk aangeboden dat alle leden van t gevolg van de Prins een gesprek konden voeren met hun familieleden in Nederland, waarvan dankbaar ge bruik werd gemaakt. DE BESPREKINGEN TRUMAN—MCARTHUR OP WAKE. Patrouilles van de Verbondenen hebben Zondag bericht, dat er aanwijzingen zijn, dat de Noordelijken worden gegroepeerd in een smalle doch sterke aan- valsformatie. De patrouilles ontmoetten krachtiger tegenstand dan de laatste tijd en voor het eerst sinds vele weken sig naleerden zij tanks van de Noordelijken op weg naar het Zuiden. Naar schatting bedraagt de sterkte van de Noorde lijke troepen meer dan twee legergroepen tenmin ste 700.000 man. Gevaar voor derde wereldoo*'oa „KUNSTMATIGE BEVOORRECHTING VAN ANTWERPSE TARIEVEN". In Maastricht is onder grote belangstelling van Ne derlandse, Belgische en Duitse zijde een door de Lim burgse pers georganiseerde vergadering gehouden, waar het vraagstuk der NederlandsBelgische wa terwegen door drie sprekers werd toegelicht. Aan het slot der vergadering is een motie aangenomen, waarin Belgen en Nederlanders er bij de regeringen van beide landen op aandringen dat de verbindingen ScheldeRijn, Albertkanaal—Julianakanaal en Maas —Rijn zo spoedig mogelijk in de geest van een goede Europese samenwerking worden uitgevoerd. VERKLARIN G VAN GEN. VAN FLEET. MILITAIRE MISSIE NAAR FORMOSA. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. LABOUR PARTIJ Frankering btJ abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55—57 - Terneuzen Tel- 2510 Na 5 uur Tel. 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 4.55 per kwartaal- Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJ Verschijnt Hogelijk» N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen. Rubriek .(leine Advertenties 5 regels 75 et.; iedere regel meer 15 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. Advertentieprijs per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Het gehele gezelschap zat der- tjes voor het hotel stonden. De halve Zaterdagavond in de kamer kleine Nederlandse kolonie uit van de Prins rond de telefoon in de omgeving was naar het hotel afwachting der gesprekken, die gekomen. De Prins sprak hier ge niet lang op zich lieten wachten, ruime tijd met de 66-jarige Bngi- De telefoondienst in Nederland, i da Arntz die geboren is in Neder die tevoren gewaarschuwd w.s, land en hier reeds vier-en-veertig - jaar in het Chileense merenge bied woont. Juffrouw Arntz is hier tientallen jaren lerares ge weest op verschillende scholen in de omgeving en thans gepen sionneerd. Zij woont hier thans met haar zuster Wilhelmina Re gina, eveneens lerares. Zij woon den vroeger met haar ouders .n Rotterdam en hoorden pas nu van de leden van het gezelschap van de Prins, dat de straat waar in zij woonden door het bombar dement geheel vernietigd was. Brigida zei: „Ik ben nooit meer in Holland geweest, maar 't is het liefste plekje in de wereld. Ik heb nog maar een wens en dat is het nog eenmaal te mogen zien, maar ik geloof niet, dat deze wens ooit vervuld zal wor den want ik ben al zo oud." De Nederlandse gezant in Chili, Dr Kasteel, begeleidde de Prins naar Bariloche tot aan de grens van zijn ambtsgebied. Donder dagmiddag werd de Chileens Argentijnse grens bereikt en nam de Prins afscheid van zijn Chi- had kennelijk goed werk gedaan, want de adjudant van de Prins luitenant ter zee Eibers kreeg z'n Amerikaanse vrouw aan de lijn die juist kennissen in Hilversum bezocht. Mevrouw Eibers zou deze avond nog meerdere malen uit Argentinië worden opgebeld, want om duistere redenen ver bond de telefoonjuffrouw steeds weer met Hilversum, wanneer een ander acn de beurt was om te spreken. Buitengewoon geluk kig met de gelegenheid o'm ie telefoneren was luitenant ter zee Wassenburg, die een film maakt van deze reis voor Polygoon en juist vijf minuten voor het ge sprek de tijding ontving van ziek te van zijn vrouw. Gelukkig was het telefoongesprek voor hem zeer gunstig zodat hij de reis welgemoed kan voortzetten. Het gesprek van de Prins met Soestdijk wilde niet vlotten. De Koningin moet in Nederland ze ker twee uur hebben zitten wach ten na de aankondiging van net gesprek. De Prins nam derhalve dit bezoek maken. De gehele boot was voor de tocht van anderhalf uur opgeschilderd. Het hotel Llao-llao bij- Bariloche, dat reeds lang igesloten was, werd speciaal voor de Prins en zijn gevolg ge opend. Tien dagen lang is men bezig geweest met de voorberei dingen hiertoe. Minister Oscar Nicolini was speciaal voor dit bezoek reeds een week van te voren van Budhos Aires naar Bariloche gereisd om zelf toe zicht te houden op de gang van zaken, zelfs bleek, dat men een hotel in de nabijheid voor deze -elegenheid geopend had omdat de Prins een uitstapjein de buurt ging miken met skilift, en de lunch hier gebruikt kon worden. Tientallen bedienden zijn speciaal voor dit bezoek naar Bariloche teruggekomen en hebben het in zijn winterslaap verkerend hotel, waarin geen enkele andere gast vertoeft, weer gemaakt tot een rustoord dat het pleegt te zijn. Bovendien is het weer hier voor Officieel is door de regering in Washington Zaterdag geweigerd ommentaar te leveren op een be richt, dat generaal MacArthur een half jaar geleden zo zeker was van de overwinning in Korea, dat hij -(resident Truman zijn tweede di visie aanbood voor dienst in Euro pa. Tijdens het onderhoud tussen Truman en MacArthur op Wake zou MacArthur dit aan Trumar hebben meegedeeld. Nadat Chinese troepen Korea waren binnengeval len, zou generaal MacArthur om eeri meer agressieve politiek heb ben gevraagd en de op Wake be reikte eensgezindheid steeds meer verloren zijn gegaan, aldus deze De- richten. Het bericht werd Zater dagmorgen gepubliceerd door de „New York Times" en overgeno men door de avondbladen in New York. Voorheen was het gebruikelijk, cat dergelijke berichten, als zij on juist waren, officieel werden tegen gesproken. Generaal majoor Whitney, een assistent van MacArthur heeft Za terdag verklaard, dat er geen ste nografisch verslag is gemaakt "an 7nndae heeft het achtste leger i deeld, dat de verliezen der Chi bekend gemaakt, dat de Verbln S^Jn^Kore,^ onge.ee. denen aan het centrale front in Korea aanzienlijke terreinwinst hebben geboekt. De tegenstand van de Noorde lijken ten Zuiden van Tsjorwon 815.000 man bedragen. Hieron der bevinden zich 145.150 krijgs gevangenen. De Noord Koreanen verloren ruim 505.000 en de Chi nezen 300.000 man. De n tiona- n'e „Jr" de besprekingen van Truman en deze tijd van het jaar uitzondei- MacArthur op Wake en dat zij een de taak op zich om de echtgeno- leense begeleiders en Dr Kasteel, ten, moeders en vaders aan te De tocht naar het vacantiever- kondigen, dat de mannen of blijf werd voortgezet on een^in zoons aan het toestel kwamen. Als een aer iaatsten kwam ein delijk Koningin Juliana aan de lijn. De Prins kon de Koninigin vertellen dat zijn gezondheid niets meer te wensen overlaat. De verbindingen waren over het geheel zeer bevredigend. Binnen twee uur hadden negen leden va n het gezelschap met hun thuis ge sproken. De Prins brengt thans na de inspannende dagen van zijn be zoeken aan Uruguay, Argentinië en Chili enige dagen vacantie door in het schilderachtige Ar gentijnse merengebied nabij Ba riloche in het fraaiste hotel van deze omgeving. Er is hier volop gelegenheid tot zeilen, vissen, paardrijden enz. Na beëindiging van zijn bezoek aan Chili vlogen de Prins en zijn gevolg met het vliegtuii? van de president van Santiago naar Puerto Montt, ruim duizend km ten zuiden van Santiago. Deze vlucht gaf de Prins een goede indruk van het Chileense landschap, want men vloog langs werkende vulkanen, grauwe bergmassieven met be sneeuwde toppen en tenslotte over het imponerend merendis- trict. Per auto werd de tocht ten slotte voortgezet naar Port Va- tas, waar de dorpsbewoners de Prins een grootse ontvangst De- reidden en de schoolkinderen met honderden Nederlandse vlagge- Néderlands gebouwde boot. On middellijk bij het bereiken van Argentijns grondgebied bleek hoeveel werk de Argentijnen van lijk goed, zodat de rustdagen van de Prins niet beter hadden kun nen zijn. Van het enorme terras af heeft men uitzicht op de me ren en bergen die doen denken aan het Noorse landschap met de fjorden. Wij zijn hier dan ook in een van de beroemde Argentijn se natuurreservaten, hier geheten „Parques Nacioncles", die zich vele honderden kilometers uit strekken en ongekend afwisse lend landschap te zien geven. Minister Nicolinia zorgt er voor, dat elke wens onmiddellijk wordt verhoord, waarvan de Prins zeer bescheiden gebruik maakt. Tot heden zal 'de Prins in Llao Llao verblijven, dan wordt met het vliegtuig v n president Peron een reis gemaakt naar Bahia Blanca, waarna de tocht oer auto wordt voortgezet naar Tres Ar- roys, waar een Nederlandse land bouwkolonie is. Zaterdag a.s. hoopt de Prins per K. L. M.-vlie^-tuig ntaar Ne derland terug te keren. gedeelte van hun besprekingen on der vier ogen voerden. Zaterdag hebben in het Congres republikeinen de regering er van beschuldigd, opzettelijk „eenzijdige berichten over de conferentie op Wake te laten uitlekken". M. W. O. VOOR LUIT. KOL. DEN OUDEN. Bij Koninklijk Eesluit is aan luit. kolonel M. P. A. den Ouden postuum de Militaire Willems orde 4de klasse verleend. Bij K. B. van 14 April 1951 is posthuum benoemd tot ridder der 4de klasse der Militaire Wil lemsorde, de in Korea gesneuvel de commandant van het Neder landse detachement Verenigde Naties, de luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden, van het garde re giment grenadiers engagers, we gens: „Het zich in de strijd onder scheiden hebben door uitstekende daden van moed, beleid en trouw (ëp 24 km ten Noorden van de liteit van 1^.000 anderen is n g 38ste breedtegraad) maakte in niet vastgesteld, deze sector slechts kleinere ter reinwinst mogelijk. De commandant van de vijfde Amerikaanse luchtmacht, luite nant-generaal Partridge, heeft Zaterdai? verklaard, dat volgens Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft een verkla ring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat president Truman „op grond van het eenstemmige advies van zijn belangrijkste mi litaire en burgerlijke raadslieden met inbegrip van de chefs der generale staven" MacArthur had ontslagen. Het ministerie gaf deze verklaring uit naar aanlei ding van vragen van de pers ever de verklaring van Mac Arthur, dat zijn mening over de oorlogvoering in het Verre Oos ten werd gedeeld door de chefs van de generale staven. De woordvoerder voegde hier echter aan toe, dat bovengenoem de verklaring niet betekende, dat de woorden van generaal Mac Arthur tegengesproken werden. De redenen van het ontslag wa ren indertijd door de president omschreven. De president zeide bii het ont slag, dat MacArthur niet in staat was de politiek der V. N. en Amerika met volledige overtui ging te volgen. Later zeide hij, dat MacArthurs gedrag het ge vaar voor een wereldoorlog in hield. Ir M. Ch. E. Bongaerts, oud-mi nister van Waterstaat en lid van de Zuiderzeecommissie, sprak over „De betekenis van de Maas in de Europese politiek". Deze spreker stelde voorop, dat de kanalenkwestie een belang rijke geografisch-politieke achter grond heeft. Onze Zuiderburen ,/ilien de goederenstroom van de Noordzee naar het achterland aan de Maas bezuiden Visé en omge keerd reserveren in hoofdzaak voor de zeehaven Antwerpen. Spr. betreurde het, dat een toe passing van het internationaal ri- vierenrecht op de Maas steeds is uitgebleven en dat er nooit een Maasvaartactle is tot stand geko men. Het zou volgens Ir Bongaerts thans mogelijk zijn een waterweg tot stand te brengen, welke het Noord-Franse industriegebied zou verbinden met de grote Noordzee havens. Alles is klaar om technisch de Maas haar functie als grote West-Europese verkeersader te doen vervullen, maar het is een vraag op politiek terrein, of de daartoe noodzakelijke goede wil aanwezig is. HET MOERDIJKKANAAL. Ir H. H. de Iongh, laatstelijk rijkshoofdinspecteur van het ver keer in Zuid-Nederland, zei dat de huidige verbinding Antwerpen Moerdijk voor de grote vaart uitge zonderd het kanaal Hansweert Wemeldinge niet als binnenvaart maar als zeevaart of kustvaart moet worden beschouwd. De ongelukkenstatistieken op deze vaarweg spreken duidelijke taal. Het open vaarwater veroor zaakt vaak grote stagnatie in het scheepvaartverkeer bij slechte weersomstandigheden. Dat een en ander de economie van de huidige vaarweg tussen Antwerpen en Moerdijk benadeelt, behoefde vol gens Ir De Iongh geen nader be toog. Het was dan ook volkomen rede lijk, dat Antwerpen een_ veilige en zo mogelijk kortere verbinding tus sen Antwerpen en Moerdijk ver langde. Het is bekend, aldus spr., dat Rotterdam bezwaren heeft tegen een Moerdijkkanaal, omdat het meent dat zijn natuurlijke voor sprong op Antwerpen voor wat de Rijnvaart betreft in gevaar komt. welke thans nationaal gezien gro tendeels ten dode is opgeschreven. Spr. wijdde verder nog enige aan dacht aan de» kanaal- en afwate ringsplannen voor West-Brabant, welke in het geding komen bü een eventuele uitvoering van een Moer dijkkanaal. Het is de bedoeling, om de afwatering van het stroomge bied van Mark en Dintel te verbe teren door een kort kanaal van de Mark bij Roville ten W. van Ter- heyden naar het Hollands Diep bij Moerdijk. Over de kanaalplannen via Visé over Aken naar Neuss en een ka naal VenloRuhrort, al dan niet gekoppeld met een kanaal Venlo Weert, merkte spr. op dat hier grote belangen op het spel staan voor Luik, Verviers, Aken, Venlo, ja heel Limburg, dat reeds door de opheffing van de stop van Ternaai- en belangrijke economische voorde len zou genieten en door een 40 km lang kanaal VenloRuhrort wel zeer dicht bij het Ruhrgebied zou komen liggen. Thans zijn Nederland en België goede vrienden, die streven naar coördinatie. Een kanalenoplossing, bezien in deze buurzin, acht spr. van belang in de verwachting te vens, dat België dan zal afzien van kunstmatige en kostbare bevoor rechting der Antwerpse vrachtta rieven. Een gecoördineerde concur rentie tussen Amsterdam, Rotter dam en Antwerpen op basis van ki- lometrische Rijnvaarttarieven, uni forme havengelden en arbeids voorwaarden, zag spreker tenslotte De heer De Iongh achtte het on- a's een schoon en nabij toekomst beeld. De journalist L. W. Schmidt uit Rotterdam hield een uitvoerig plei dooi voor de haven van Rotterdam, waarbij hij uiteenzette, dat Rotter dam een uitgesproken Rijnhaven en Antwerpen het type van de Scheldehaven is en dat het achter land van beide havens dit karakter uitdrukt, n.l. resp. als haven voor massagoederenvervoer en stukgoe- derenvervoer. Een Moerdijkkanaal zal volgens hem voor Antwerpen geen verbetering en ook geen ton meer vervoer voor Antwerpen brengen. Hij beschouwt het Moer dijkkanaal dan ook niet van be lang in de Westeuropese samen werking. juist, dat het voordeel van Antwer pen in deze automatisch nadeel voor Rotterdam zou brengen. Het Rijnverkeer is voor grote uitbrei ding vatbaar en een nieuw kanaal zal nieuwe relaties en nieuw ver keer scheppen, mede door indus trialisatie in het ontsloten gebied. Voor Antwerpen is een Moerdijk- kanaal ongetwijfeld van belang en de Nederlandse scheepvaart zal haar mogelijkheden op dit kanaal ook vergroot zien. Voor België geldt nog, dat met het Moerdijkkanaal ook de binnen vaartschepen bij onze Zuiderburen zonder over-lading naar België en Frankrijk kunnen doorvaren. Dit opent dus een heel nieuw perspec tief voor de kleine binnenvaart, gematigde" cijfers de luchtmacht ïn de 10 maanden van de Kore aanse oorlog 100.000 Noordelijken had gedood of gewond. In dit cij fer waren niet begrepen degenen, die ibij het bombarderen van ge bouwen waren getroffen, aldus generaal Partridge. Zijn vliege niers hadden 90.000 gebouwen, waarvan in vele troepen waren ondergebracht, verwoest of be schadigd. Tengevolge van „agressieve pa trouilleactiviteit" van de troepen der V.N. is het op verscheidene plaatsen van het front tot botsin gen gekomen. Noordelijke tegen aanvallen werden afgeslagen. Een grote Britse patrouille stak, voorafgegaan door Britse centurion tanks de Imdjin over. Zij trok ver het gebied van de tegenstander binnen. De patrouille stootte slechts op lichte tegenstand. In het communiqué van het acht ste leger werd Zaterdag gezegd, dat de sterkste tegenstand werd ondervonden in het gebied ten Z. van Tsjorwon. De Noordelijken de den hier drie tegenaanvallen. Bü een dezer aanvallen werden de ver bonden troepen gedwongen een heuvel prijs te geven. In alle ande re sectoren hebben de verbonden troepen, gesteund door artillerie en vliegtuigen, hun langzame opmars voortgezet. De Verbonden troepen verhoog den hun druk op het Chinese ver dedigingsstelsel bij Tsjorwon en Koemhwa, 32 km ten Noorden van de breedtegraad. Zij stieten echter op sterke linies van de Noordelijken, die zich hadden in gegraven juist ten Zuiden van Tsjorwon. Verder naar het Oos ten ontmoetten de Verbondenen ook krachtige tegenstand ten O. van het Hwatsion-reservoir. Een groep Noordelijken dreef na een langdurig gevecht een patrouille bestaande 'uit tanks en infanterie terug. Op andere punten in deze sector trekken de troepen van de Verenigde Naties op onder dek king van de luchtmacht en de artillerie. Hier werden de Noor delijken uit hun hooggelegen stel lingen verdreven. Superforten wierpen bij Sari- won en Sinmak in West-Korea en boven Jongpo aan de Oost kust bommen uit van 500 kg. Bij aanvallen op bevoorradingswegen naar het gebied van Tsjorwon zouden 125 voertuigen vernield of beschadigd zijn. ChineesNoordkoreaanse besprekingen. Naar uitwelingelichte bron te Taipeh verluidt, worden op het ogenblik te Moekden besprekingen gevoerd tussen Chinese en Noord koreaanse autoriteiten. Generaal Smirnof zou deze besprekingen bij wonen. Ook Mao tse Toeng zou zich te Moekden bevinden, doch niet ac tief hieraan deelnemen. Nederlandse piloten naar Korea? De Nederlandse luchtmacht zal misschien individuele piloten voor oefening naar Korea zenden. Dit is te San Francisco meegedeeld foor de Nederlandse generaal-majoor- waarnemer Baretta, plaatsvervan gend chef luchtmachtstaf, en kolo nel-vlieger J. H. van Giessen, sous chef, die een rondreis maken langs Amerikaanse vliegtuigfabrieken en oefenbases. Er zou evenwel geen complete eenheid worden gezonden met het oog op de onderhoudsproblemen. De vliegers zouden bij andere een heden van de verbonden troepen op Korea worden ingedeeld. Er hebben zich enige Nederland se piloten vrijwillig voor Korea aangemeld, aldus de beide officie ren. DE VERLIEZEN DER COMMUNISTEN IN KOREA. De Amerikaanse legerleiding heeft te Washington medege- Lt.-generaal James van Fleet, de nieuwe bevelhebber van het achtste leger, heeft Zondag verklaard, dat het gevaar van een groot commu nistisch tegen-offensief op het ogenblik groter is dan op enig an der ogenblik in de afgelopen we ken. De communisten hadden grote hoeveelheden troepen naar het Zui den gedirigeerd en schenen zich voor te bereiden op „de derde agressie-ronde". Zij konden ook een luchtaanval ondernemen. „Maar" zo voegde de generaal Van Fleet er aan toe, „als zij dat doen zullen wij hem weerstaan en afslaan. Als de vijand zou kunnen zien wat ik zie, zou hij naar huis willen gaan". Volgens generaal Van Fleet was de communistische vertragingsactie van de afgelopen weken klaarblij kelijk een manoeuvre om tijd te winnen. Al terugtrekkend had de tegenstander voldoende weerstand geboden om een sneller oprukken van de verbondenen te beletten. Het was de politiek der V.N. voor zichtig en degelijk te werk te gaan en zo min mogelijk verliezen te lij den maar de tegenstander daaren tegen zo groot mogelijke schade te berokkenen. Generaal Van Fleet weigerde in te gaan op de vraag of onder de huidige politieke omstandigheden een beslissing in de oorlog op Ko rea mogelijk was. Tot besluit ver klaarde generaal Van Fleet op zijn eerste persconferentie sinds zijn aanvaarding van het commando over het achtste leger, dat geen Amerikaanse soldaat op Korea af gelost zou worden voordat zijn re- placant gereed zou zijn om zijn taak over te nemen. Hij was er van overtuigd, dat de andere landen, die troepen naar Korea hadden ge zonden, het Amerikaanse voorbeeld zouden volgen. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft medegedeeld, dat Amerika een militaire missie naar de Chinese nationalistische rege ring op Formosa zal zenden. De missie, die onder leiding staat van generaal-majoor Chase, wordt bin nen negen dagen op Formosa ver wacht. Zij zou de „gebruikelijke militaire plichten vervullen, voort vloeiend uit militaire bijstand, die aan een vreemde mogendheid wordt verleend". Amerika schijnt niet voornemens de nationalisten te helpen bij het voorbereiden van een aanval op het Chinese vasteland. Soortgelijke adviesgroepen ziin naar andere landen gezonden die militaire hulp van Amerika ont vangen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. Zonnig weer. Droog weer met weinig bewol king. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Iets hogere middagtemperaturen dan gisteren. DINSDAG 24 APRIL. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.08 3.43 4.23 4.33 n.m. 3.38 4.13 4.53 5.03 ZON EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Apr. 23 5.29 19.49 22.56 5.37 24 5.26 19.51 6.07 25 5.24 19.53 0.24 6.53 26 5.22 19.54 1.34 7.59 5 regels 75 cent; ct.; minimum per lummer, of: Adres neer. mmiddags 2 uur in en zijn aftreden ft zijn ontslagbrief gaan van het vol- ,an de president: a democratisch eks raad van men. irtrouw benoemde en behoud dat van Binnenlandse 13 de minister van Mo Sjin optreden, het vorig jaar het 1 storm van protes- iding van massa- burgers in het ge- i die van pro-coan- jezindheid werden en opgeroepen om Issie der Ver. Na. lificatie en weder- irea te verschijnen, arop maakte Dr. stie voor alle ter elde politieke ge. gedeeltelijke am- i andere politieke a een ingrijpende de strafbepalingen COMMENTAAR" EN. RIDGWAY. it van luitenant- way, de nieuwe >er der V. N., 1, dat de generaal taar" had op ver lens welke hij de :neraal MacArthur nationalisten in de 3 communisten te steunen. IMMUNISTISCHE ÏZEN IN KOREA. aeegedeeld, dat de het Amerikaanse il J. Lawton Col- ie maand voor een iie verklaard heeft nistische verliezen 0.000 man werden ns heeft verpier t de nieuwe mid- eraal Pattontank :en dan de Russi- ire tank. LEHMAN OVER TI EK VAN MAC- emocratLiche sena- hman zou de poli. rtliur om China te impzalige gevolgen en „waarschijnlijk over de Ver. Sta- wereld hebben ge- „een niet te over. bestond tussen het MacArthur en dat chefs en president van MacArthur", >r, ^klinkt eenvou- oppervlakte, maar eigen gewicht'", net alle mogelijke worden verdedigd, niet ten koste van in Europa gaan. LING NATIONA- TROEFEN? Courtney Whitney, l MacArthur, heeft ferentie veriklaard datthew Ridgway, opvolgde, „na een ie toestand een in en vervatte ibood- t departement van gezonden i waarin naking van de na. itrijdlkrachten aan. rsterking van onze litney zei, dat alle in het Verre Oos*- unt delen. MacAr- terkte van Tsjiang )en op Formosa op eschat. ZON- EN MAANSTANDEN. MAAN op onder ZON op onder Apr. 26 5.22 19.54 27 5.20 19.56 28 5.18 19.58 39 5.16 19.59 1.34 2.22 2.54 3.15 7.59 9.21 10.50 horen in de Nederlandse zowel als in de Spaanse taal. De plaats, waar dappere Nederlandse jon gens uit Tres Arroyos afscheid van ons namen om dienst te gaan nemen bij de Prinses-Irenebrigade. „Op dezelfde plaats werden de jongens weer opgewacht, toen zij 12.17 hun plicht gedaan hadden. Een ivnuvi timv.- le honderden Nederlanders, be reikte de geestdrift haar hoogte punt. We kregen de indruk, dat zich niemand, maar dan ook nie mand meer in de huizen kon be vinden. Elke straat die we door reden was volgepakt met men sen. Agenten te voet slaagden er tenauwernood in een nauwe sleuf het Centrumkanaal. Het ligt in de bedoeling, dat het bijzonder fonds voor open bare werken over een periode van 16 jaar 3 milliard francs per jaar zal besteden voor de boven genoemde werken, waarvan de kosten van uitvoering op 48 mil liard francs worden geraamd. AMERIKAANSE INFANTE RIE aangekomen Kort na elkander zijn te Tokio de 40e en 45e Amerikaanse divisie infanterie aangekomen. Beide divisies zijn ingedeeld bij de Amerikaanse bezettingstroepen in Japan. landse Zaken, is Woensdag afge treden. Van gewoonlijk betrouwbare zij de is verklaard, dat Syngman Rhee Dinsdagavond Dr. Tsjo, die als minister van binnenlandse za ken voor het optreden der Zuid- ikoreaanse politie verantwoordelijk van de Labour- in Bevan een uit- x>rd van de rede- hebben bewogen Het bestuur heeft n genomen met en Bevan in het 1. Na een besloten teeft het bestuur iqué uitgegeven, verklaard, dat het ring en haar be raden steunt. Het iden van de partij >en. Het bestuur, n lid is, heeft na verklaard, dat de ijk en redelijk" is. r. t nogmaals zijn goedkeuring te hechten aan het herbewapeningsplan, „dat als een noodzakelijke bijdrage tot de collectieve veiligheid in de hui dige moeilijke internationale toe stand dient beschouwd te wor den". Attlee, die nog niet hele maal hersteld is, woonde deze vergadering niet bij.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1